5 WRZEŚNIA 2018, środa


godz. 18.00 „PIEŚŃ O ZAMORDOWANYM ŻYDOWSKIM NARODZIE” [DOS LID FUN OJSGEHARGETN JIDISZN FOLK] ICCHAKA KACENELSONA Z MUZYKĄ PIOTRA MOSSA – SPEKTAKL POETYCKO-MUZYCZNY TEATRU ŻYDOWSKIEGO W WARSZAWIE

Scenariusz i reżyseria: Gołda Tencer, muzyka i dyrekcja: Piotr Moss, przekład: Jerzy Ficowski

Obsada: Andrzej Seweryn (gościnnie), Monika Chrząstowska, Ewa Dąbrowska, Piotr Sierecki, Jerzy Walczak, Ernestyna Winnicka oraz Daniel Antoniewicz, Piotr Chomik, Małgorzata Majewska, Sylwia Najah, Joanna Przybyłowska, Barbara Szeliga

Muzycy: Adam Bytof, Dominik Płociński, Paweł Jarzęcki, Tomasz Słowikowski, Tomasz Błaszczak, Marcin Kobiela, Adam Misiak, Joanna Citkowicz-Włodarczyk.

Prapremiera spektaklu poetycko-muzycznego Gołdy Tencer na podstawie wstrząsającego poematu Icchaka Kacenelsona przygotowana z okazji 75. rocznicy Powstania w Getcie Warszawskim. Kompozycji muzyki do dzieła podjął się znakomity kompozytor Piotr Moss, który zaprosił do współpracy ośmiu wiolonczelistów Polskiej Orkiestry Radiowej.

„Pieśń o zamordowanym żydowskim narodzie” uważana jest za najwybitniejsze literackie świadectwo Holokaustu i dzieło światowej literatury. Poeta, który stracił żonę i dwóch synów opisał w nim dramatyczne wspomnienia z życia i powstania w getcie warszawskim, których był świadkiem. Utwór powstał w latach 1943-44. Kacenelson zakopał go w butelce na terenie obozu Vittel we Francji, w którym przebywał wraz z trzecim synem po nieudanej próbie uratowania w ramach akcji „Hotel Polski”. Cudem odnaleziony podczas wyzwolenia obozu poemat jest głosem poety zza grobu, żałobnym trenem o utracie rodziny i przyjaciół, opowieścią o narodzie skazanym na zagładę. Kacenelson wraz z synem zostali zamordowani w Auschwitz w 1944 roku.

Impreza towarzysząca Teatru Żydowskiego, spektakl w języku polskim oraz w jidysz

Mężczyzn obowiązują nakrycia głowy, miejsca nie są numerowane

Synagoga im. Nożyków, ul. Twarda 6

Wstęp po potwierdzeniu obecności, szczegóły wkrótce