31 SIERPNIA 2018, piątek


godz. 16.00 W KUCHNI MAMY SONI – GOŁDA TENCER, KATARZYNA PRZYBYSZEWSKA-ORTONOWSKA, JANUSZ TENCER, DAWID SZURMIEJ I PRZYJACIELE

Zapraszamy na spotkanie pełne rodzinnego ciepła, przyjacielskiej atmosfery i wzruszających wspomnień. Przeniesiemy się do królestwa mamy Soni – przytulnej kuchni w domu przy ulicy Próchnika w Łodzi, zawsze otwartego dla przyjaciół.

Katarzyna Przybyszewska-Ortonowska, z wykształcenia prawnik, redaktor naczelna magazynów VIVA!, VIVA! MODA i portalu internetowego viva.pl. Autorka kilkuset wywiadów i reportaży, w tym autorskiego cyklu „Śladami gwiazd”, w którym zabiera znane osobowości świata kultury i sztuki w miejsca, które zmieniły ich życie. Współautorka, razem z Moniką Kuszyńską, książki „Drugie życie”, autorka tomiku poezji „Przepustka do wiecznej wiosny”. Aktualnie pracuje z Gołdą Tencer nad jej niezwykłą biografią.

Janusz Tencer – prezes Zarządu Fundacji Shalom, lekarz nefrolog, doktor habilitowany, założyciel i prezes Centrum Medycznego MediCenter w Warszawie. Jest autorem książki „W kuchni mamy Soni”. W 2007 roku wydał swój pierwszy solowy album – „Żydowski krawiec i inne”. Od lat wykonuje repertuar żydowski, hebrajski i polski, koncertując w USA, Izraelu, Polsce, Szwecji, Danii, Norwegii i Niemczech. Na Festiwalu Singera gościł wielokrotnie, m.in. prowadząc i występując w koncertach finałowych, prezentując autorski koncert „Mój Marzec” i przedstawienia muzyczne „Marcowe migdały”, „Dni których nie znamy”, „Starsi Panowie Aj”, „Dwór Cadyka” i inne, których jest autorem i reżyserem.

Dawid Szurmiej – aktor, reżyser i producent filmów fabularnych i reklamowych. Ukończył Wydział Reżyserii Filmowej w Londyńskiej Szkole Filmowej. Jest laureatem konkursu Reklamowego Kodaka; jego filmy były pokazywane podczas wielu festiwali filmowych, m.in. sekcji Cinefondation w Cannes.

Scena Kameralna Teatru Żydowskiego, ul. Senatorska 35

Wstęp po potwierdzeniu obecności, wejściówki do odbioru od 6 sierpnia w Biurze Festiwalowym Fundacji Shalom, ul. Senatorska 35, tel. 883 619 298, 883 619 301

 


godz. 16.30 SPOTKANIE Z PRZEDSTAWICIELAMI WŁADZ POLSKIEGO TOWARZYSTWA SPRAWIEDLIWYCH WŚRÓD NARODÓW ŚWIATA: ŁUCJA JURCZAK, WANDA KOŁOMYŃSKA, LESZEK SZULC, KRYSTYNA WIŚNIEWSKA

Prowadzenie: Jan Ordyński

W czasie wojny i codziennej walki o przeżycie bezinteresowna pomoc drugiemu człowiekowi jest czymś wspaniałym. Tylko za jaką cenę? Podczas okupacji hitlerowskiej, w Polsce – jako jedynym okupowanym państwie – za ratowanie Żydów groziła kara śmierci. A żeby pomóc jednej osobie w przeżyciu, potrzeba było zaangażowania od kilku do kilkunastu osób…

Polskie Towarzystwo Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata zrzesza Polaków, którzy zostali uhonorowani przez Państwo Izrael za ratowanie Żydów. Celem działalności Towarzystwa jest nie tylko upamiętnianie Polaków niosących pomoc współobywatelom żydowskim, ale i szerzenie wiedzy o okupacji hitlerowskiej i Zagładzie oraz walka z antysemityzmem, ksenofobią i nietolerancją, obecnymi także we współczesnym świecie.

Austriackie Forum Kultury, ul. Próżna 7/9

Wstęp wolny

 


godz. 16.30 SPOTKANIE Z CZŁONKAMI STOWARZYSZENIA DRUGIE POKOLENIE – POTOMKOWIE OCALAŁYCH Z HOLOKAUSTU

Stowarzyszenie Drugie Pokolenie – Potomkowie Ocalałych z Holokaustu zaprasza na spotkanie tych wszystkich, których rodzice przeżyli Zagładę. Porozmawiamy o nas i naszych rodzinach.

Zorganizowano we współpracy ze Stowarzyszeniem Drugie Pokolenie – Potomkowie Ocalałych z Holokaustu

Menora InfoPunkt, pl. Grzybowski 2 (wejście przez Charlotte Menora)

Wstęp wolny

 


godz. 16.30-18.00 SPACER MUZYCZNY ULICAMI WARSZAWY Z ZESPOŁEM JINTA-LA-MVTA |JP|

W tym roku przejdziemy szlakiem wielkomiejskich warszawskich ulic. Zaczniemy od Chmielnej, dawnego zagłębia tanich hoteli, domów publicznych, kabaretów i teatrzyków podwórkowych, komisów i sklepików. Znajdziemy kamienice wydawcy Salomona Lewenthala, dom Szymona Arendarza, kamienicę Banku Natansonów, ozdobną restaurację kryminalnie osławionego hotelu Grand, miejską łaźnię Diana. W rejonie brutalnej szczwalni, czyli starego warszawskiego cyrku, poznamy późniejszy Dom Towarowy Braci Jabłkowskich. Przywitamy pierwsze w Warszawie kino z dźwiękiem Atlantic, a także nawiązujące do niego w nazwie kino Bałtyk. Przejdziemy Pasażem Wiecha, stamtąd dotrzemy do granicy getta warszawskiego, znanego budynku Polskiej Akcyjnej Spółki Telefonicznej (PAST-y) i kamienicy fundatora synagogi. Ulicą Próżną, symbolicznym centrum dziedzictwa polskich Żydów w Warszawie, dotrzemy na uroczystą kolację szabasową.

Spacer poprowadzi zespół Jinta-la-Mvta z Tokio, łączący muzykę ulicy i orkiestr marszowych z muzyką klezmerską i bałkańską w unikalnym miksie japońskiej interpretacji.

Zorganizowano we współpracy ze Stowarzyszeniem MY oraz Fundacją Japońską

Trasa spaceru: mini-skwer za budynkiem przy ul. Chmielna 8 → Pasaż Wiecha → ul. Marszałkowska → ul. Świętokrzyska → ul. Bagno → ul. Próżna → Plac Grzybowski.

 


godz. 17.00 KONCERT – SKLAMBERG & THE SHEPHERDS TRIO |US/UK|

Wystąpią: Lorin Sklamberg (wokal, gitara, akordeon, fortepian), Polina Shepherd (wokal, fortepian), Merlin Shepherd (klarnet)

Sklamberg & the Shepherds to zespół, który połączył trzech uznanych artystów specjalizujących się w tradycyjnej muzyce żydowskiej z Europy Wschodniej: Lorina Sklamberga, współtwórcę i lidera Klezmatics, klarnecistę i kompozytora Merlina Shepherda, czyli wyjątkową siłę innowacji stojącą za renesansem klezmerów oraz Polinę Shepherd, wirtuozkę śpiewu i fortepianu oraz kompozytorkę pochodzącą z Syberii. Współpraca ta, jakże świeża, łączy tradycyjne i nowe songi jidysz oraz rosyjskie z muzyką klezmerską i południowo-śródziemnomorską.

Lorin, Polina i Merlin reprezentują trzy narodowości, choć ich rodziny pochodzą z bardzo bliskich sobie geograficznie miejsc. Pod koniec XIX w. pradziadkowie Merlina wyemigrowali z Ukrainy i Rumunii. W ucieczce przed pogromami szukali lepszego świata w Europie. Przodkowie Lorina opuścili niewielkie miasteczko na Ukrainie i wyjechali do Stanów Zjednoczonych. Z kolei dziadkowie Poliny uciekli przed pogromami z Kijowa i Odessy aż na Syberię. Wszyscy troje ze swobodą i spontanicznością wykonują tak oryginalny, jak i tradycyjny materiał muzyczny, na który złożyły się wpływy wielu kultur, ale zachowują przy tym własny styl.

Scena Kameralna Teatru Kwadrat, ul. Marszałkowska 138

Impreza biletowana – szczegóły w cenniku

 


godz. 18.00 OPOWIEDZ MI SWOJĄ HISTORIĘ: SPOTKANIE VERNERIM POHJOLĄ |FI|

Gościem Adama Barucha będzie tym razem Verneri Pohjola, helsiński trębacz i kompozytor, uznawany za jednego z ciekawszych, młodych muzyków jazzowych w Europie. W Polsce znany za sprawą współpracy z RGG oraz ELMĄ.

Scena Letnia Teatru Żydowskiego, ul. Senatorska 35

Wstęp wolny

 


godz. 18.00 „SZABAT SZALOM”: ŚWIĄTECZNY WIECZÓR POPROWADZĄ GOŁDA TENCER – GOSPODYNI FESTIWALU WARSZAWA SINGERA ORAZ ETEL SZYC

Wystąpią: Monika Chrząstowska, Ewa Dąbrowska, Sylwia Najah, Genady Ishakov, Henryk Rajfer

Wieczór szabasowy będzie różnić się od wszystkich innych festiwalowych wieczorów. Wraz z przybyciem Królowej Szabat zasiądziemy do pięknie przystrojonego stołu. Będziemy spożywać tradycyjne potrawy, łamać się chałką i błogosławić wino. Wspólnie wysłuchamy słów Tory i będziemy śpiewać tradycyjne pieśni.

Szabat to czas spotkań, wspólnych modlitw i posiłków z bliskimi. Zapraszamy więc na Plac Grzybowski, stwórzmy jedną wielką festiwalową rodzinę.

Skwer przy Placu Grzybowskim

Wstęp wolny

 


godz. 18.00 „MARZEC 68” – SPOTKANIE Z KRYSTYNĄ NASZKOWSKĄ AUTORKĄ KSIĄŻKI „ANI TU ANI TAM” ORAZ „WYGNANI DO RAJU”

Dyskusja i wspomnienia bohaterów książek, którzy w wyniku antysemickiej nagonki musieli opuścić Polskę. Rozmowę o przymusowej emigracji prowadzi Renata Kim.

Zorganizowano we współpracy z księgarniami BookBook

BookBook Księgarnia Hoża, ul. Hoża 29/31

Wstęp wolny

 


godz. 18.15 KONCERT ZESPOŁU KLEZMERSI

Wystąpią: Damian Orłowski (skrzypce), Robert Kuśmierski (akordeon), Michał Lamża (kontrabas), Robert Smoderek (klarnet)

Członkowie zespołu Klezmersi są absolwentami Akademii Muzycznej im F. Chopina w Warszawie. W muzyce klezmerskiej nie stronią od składania repertuaru koncertów z żydowskiej muzyki z różnych stron świata. Możemy zatem usłyszeć muzykę klezmerską łączoną z polską, węgierską, rumuńską, bałkańską, rosyjską, niemiecką. Całość wykonywana na instrumentach akustycznych tworzy naturalną, pełną ekspresji atmosferę.

Gdy pierwszy raz organizowaliśmy koncert Klezmersów wzruszyli nas niezwykłą finezją aranżacyjną i powalającym wręcz talentem muzyków do tworzenia klimatu. Stąd ich obecność u nas podczas festiwalu tak w zeszłym roku, jak i obecnie. [Marek Bartkowicz]

Impreza towarzysząca zorganizowana przez Staromiejski Dom Kultury

Piwnica na Wójtowskiej , ul. Zakroczymska 11, wejście od ul. Wójtowskiej

Bilety w cenie 30 zł do nabycia w kasie Piwnicy. Sprzedaż biletów na koncert od godziny 17.30. Zasady rezerwacji biletów na stronie www.scenapw.sdk.pl

 


godz. 19.00 ŻYDOWSKI SALON LITERACKI: „KSIĄŻKI Z DOBREJ PÓŁKI” – PROMOCJA KSIĄŻKI WŁODZIMIERZA PASZYŃSKIEGO

Prowadzenie: Remigiusz Grzela

„Książki z dobrej półki” należałoby dedykować wszystkim, którzy chcą czytać, którzy lubią czytać i chcą rozumieć swoje lektury (…) Paszyński proponuje krótkie eseje, poświęcone różnym lekturom; nie układa ich chronologicznie, ani geograficznie (…) wszystkie lektury dobrane są starannie, z namysłem, każda z nich jest jakimś wymownym znakiem czasu, w którym powstała i każda z nich wpisuje się w wielki dialog pomiędzy dawnymi i nowymi latami. [ze wstępu Tomasza Wroczyńskiego]

Włodzimierz Paszyński – warszawski nauczyciel, polonista. W latach 80. jeden z animatorów tzw. oświaty niezależnej, członek redakcji podziemnego pisma „Tu Teraz”. Współzałożyciel Kolegium Nauczycielskiego w Warszawie, współautor programów nauczania i podręczników z cyklu „Pamiętajcie o ogrodach”.

Austriackie Forum Kultury, ul. Próżna 7/9

Wstęp wolny

 


godz. 19.00 KADISZ – KONCERT MUZYKI I POEZJI ŻYDOWSKIEJ

Występują: Danuta Stankiewicz (wokal), Marcin Przybylski (recytacje), The New Warsaw Trio w składzie:

Rafał Grząka (akordeon), Przemysław Skałuba (klarnet), Konrad Kubicki (kontrabas)

Wybór poezji: Tadeusz Wiśniewski, opieka artystyczna, produkcja: Jacek Gintowt

W programie wykorzystano poezje Juliana Tuwima, Abrahama Rajzena (tłum. Jerzy Ficowski), Icyka Mangera (tłum. Wisława Szymborska), Leona Kusmana (tłum. Henryk Gaworski), Icchaka Pereca (tłum. Arnold Słucki), Chaima Nachmana Bialika (tłum .J. Iwaszkiewicz), Mordechaja Gebirtiga (tłum. Zbigniew Jerzyna), Władysława Szlengla, Icchaka Kacenelsona, Icyka Fefera (tłum. Marian Piechal), Dawida Sfarda (tłum. Arnold Słucki), Mariana Hemara oraz utwory następujących kompozytorów: Rafał Grząka, Halev, Igun Jovane, Ajde Jano, Jerry Bock, Janusz Sent, Andrzej Seroczyński.

Impreza towarzysząca organizowana przez Centrum ŁOWICKA

Centrum ŁOWICKA, ul. Łowicka 21

Impreza biletowana, bilety w cenie 20 zł do nabycia w kasach Centrum Łowicka

 


godz. 19.30 „KOSZERNE, CZYLI JAKIE?” – DEGUSTACJA IZRAELSKICH WIN TEPERBERG, POŁĄCZONA Z KRÓTKIM WYKŁADEM

Niezapomniany wieczór w wyjątkowej atmosferze. Okazja do poznania smaku win z izraelskich winnic Teperberga kosztowanych glass by glass oraz do zapoznania się z autorską metodą zmysłowego postrzegania wina, nazywaną VINOCOMPAS. Podczas degustacji odbędzie się krótki wykład o koszerności i regułach, które muszą być zachowane w procesie tworzenia wina.

Dla wszystkich, którzy nas odwiedzą mamy atrakcyjne ceny i wysokie rabaty na wszystkie wina z rodzinnych posiadłości Teperberg.

Zorganizowano we współpracy z City Wine

CityWine – Wine Shop & Bar, ul. Grzybowska 2 lok. 4 (róg ul. Granicznej)

Wstęp wolny

 


godz. 20.00 SPOTKANIE ZESPOŁEM JINTA-LA-MVTA |JP|

w składzie: Wataru Okuma (klarnet itd.), Miwazow (chin-dong, koto, wokal), Yoshiaki Sato (akordeon), Gideon Juckes (tuba), Fumi Watanabe (bębny)

Prowadzenie: Maksymilian Zdybicki, Maria Czok

Jinta-la-Mvta to zespół z Tokio stworzony przez Okuma Wataru i Miwazow. Na muzycznej bazie, jaką jest wczesna współczesna muzyka uliczna „chin-dong” oraz „jinta” (orkiestry marszowe), grupa miesza w swoim oryginalnym tyglu muzykę popularną ze wszystkich stron świata ze szczególnym uwzględnieniem muzyki klezmerskiej i bałkańskiej. Okuma ma w Japonii status jednego z najbardziej wyjątkowych klarnecistów i frontmana przełomowego zespołu eksperymentalnego Cicala-Mvta, który okrzyknięto „epicentrum tokijskiej sceny undergroundowej” i „jedyną w swoim rodzaju japońską world music”. Miwazow znana jest jako nowoczesna wirtuozka bębnów chin-dong, a niedawno wzbudziła zainteresowanie swoim wykonaniem piosenek Brechta oraz songów jidysz z charakterystyczną dla siebie dynamiczną ekspresją.

Zorganizowano we współpracy z Fundacją Japońską

Scena Letnia Teatru Żydowskiego, ul. Senatorska 35

Wstęp wolny

 


godz. 20.30 „JERZY PETERSBURSKI, WŁADYSŁAW SZPILMAN. NOWE POKOLENIE POLSKA 100” – KONCERT ORKIESTRY ADRIA Z UDZIAŁEM LALI CZAPLICKIEJ I JERZEGO PETERSBURSKIEGO JR.

Wystąpią: Lala Czaplicka (śpiew), Anna Wandtke (skrzypce), Jerzy Petersburski jr (fortepian), Grzech Piotrowski (saksofony), Przemysław Skałuba (klarnet), Robert Murakowski (trąbka), Marcin Olak (gitara), Piotr Kopietz (akordeon, bandoneon), Krzysztof Gradziuk (perkusja), Sebastian Wypych (kontrabas, kierownictwo artystyczne)

Orkiestra ADRIA nawiązuje składem i idiomem brzmieniowym do zespołów występujących w międzywojennych lokalach i teatrach rewiowych stolicy, a swoją nazwą nawiązuje do przedwojennej Adrii.

Na program Orkiestry Adria składają się utwory Władysława Szpilmana i Jerzego Petersburskiego – legendarnych kompozytorów, twórców wielu niezapomnianych piosenek, które na stałe wpisały się w historię kultury XX wieku Polski i świata. Jerzy Petersburski to także, razem z Arturem Goldem, współtwórca orkiestry na wzór orkiestr zagranicznych specjalizujących się w muzyce tanecznej i tangowej – jednej z pierwszych tego rodzaju w Polsce, która odegrała dużą rolę w życiu muzycznym Warszawy w latach dwudziestych. Stała się znana dzięki występom w lokalach tanecznych przedwojennej Warszawy.

Piosenki wykonuje m.in. Lala Czaplicka – śpiewaczka i wokalistka, obdarzona unikatowym głosem o aksamitnej barwie, córka Jerzego Czaplickiego, światowej sławy śpiewaka, który w latach 30. ubiegłego stulecia śpiewał i nagrywał z orkiestrami Petersburskiego i Golda, występując w legendarnym lokalu przedwojennej Warszawy – Adrii. Przy fortepianie zasiada wybitny pianista, kompozytor, satyryk Jerzy Petersburski Junior – syn wybitnego kompozytora. W skład Orkiestry Adria wchodzą najwybitniejsi artyści, muzycy, soliści, interpretatorzy tanga, swinga i jazzu.

Duża Scena Teatru Kwadrat, ul. Marszałkowska 138

Impreza biletowana – szczegóły w cenniku

 


godz. 20.30 KONCERT ZESPOŁU KLEZMERSI

Wystąpią: Damian Orłowski (skrzypce), Robert Kuśmierski (akordeon), Michał Lamża (kontrabas), Robert Smoderek (klarnet)

Impreza towarzysząca zorganizowana przez Staromiejski Dom Kultury

Piwnica na Wójtowskiej , ul. Zakroczymska 11, wejście od ul. Wójtowskiej

Bilety w cenie 30 zł do nabycia w kasie Piwnicy. Sprzedaż biletów na koncert od godziny 18.45. Zasady rezerwacji biletów na stronie www.scenapw.sdk.pl

 


godz. 21.00 SINGER JAZZ FESTIVAL: „TIRATECI FUORI” – KONCERT RICCARDO ZANNELLIEGO |IT|

Wystąpią: Riccardo Zannelli (keyboard, wokal), Lisa Bassotto (perkusja), Giorgio Veneri (gitara), Nicola Tariello (trąbka)

Riccardo Zannelli jest włoskim autorem tekstów i piosenkarzem. Z pasją do włoskich melodii, amerykańskiego jazzu, Motown i muzyki świata. Wszystkie te muzyczne klimaty współistnieją w jego pierwszym projekcie o nazwie „Tirateci fuori” zrealizowanym przy współpracy produkcyjnej z gitarzystą i kompozytorem Francesco Bruno. Teksty napisane przez Riccardo odnoszą się do wielu tematów, takich jak miłość czy niesprawiedliwość społeczna.

Zorganizowano we współpracy z Włoskim Instytutem Kultury w Warszawie

Klub Harenda – Piwnica pod Harendą, ul. Krakowskie Przedmieście 4/6

Wstęp wolny