30 SIERPNIA 2017, środa

 


godz. 17.00 „CZAS WSZYSTKO ZMIENIA” – RECITAL SŁAWOMIRA ZYGMUNTA

Scena Kameralna Teatru Kwadrat, ul. Marszałkowska 138 | impreza biletowana

Podczas swojego autorskiego recitalu Sławomir Zygmunt, przy akompaniamencie gitary i harmonijki ustnej, zaprezentuje utwory znamienitych poetów: Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Bolesława Leśmiana, Juliana Tuwima, a także piosenki Leonarda Cohena, Boba Dylana oraz duetu Simon & Garfunkel. Artysta porusza prostotą i bezpretensjonalnością swojej interpretacji poezji i tworzy niepowtarzalny klimat, który sprawia, że – parafrazując tytuł jednego z jego utworów – tych piosenek nie chce się przestać słuchać.

Sławomir Zygmunt – kompozytor, piosenkarz, autor, w latach 80. związany ze słynnym klubem Hybrydy, nagrał 8 albumów, pisze również muzykę filmową. Jest także dziennikarzem – autorem 1,5 tys. artykułów i kilku książek.

Bilety do nabycia na Eventim.pl i Teatr-zydowski.art.pl oraz od 31 lipca w kasie Teatru Żydowskiego przy ul. Senatorskiej 35, tel. (22) 850 64 35 lub w Klubie Dowództwa Garnizonu Warszawa, al. Niepodległości 141a, tel. (22) 850 56 56


godz. 17.00 SPOTKANIE AUTORSKIE Z CLAUDIĄ ERDHEIM I DYSKUSJA WOKÓŁ KSIĄŻKI „JUŻ OD DAWNA NIEKOSZERNIE. HISTORIA PEWNEJ RODZINY”

Austriackie Forum Kultury, ul. Próżna 7/9 | wstęp wolny

Fragmenty książki czyta Ernestyna Winnicka

Wydawnictwo IKRiBL, Siedlce 2015, tłumaczenie: Łukasz Brzana

Książka Claudii Erdheim jest sagą rodzinną – historią, która wiedzie przez cztery pokolenia. Z wielu powodów godną uwagi, imponującą i przede wszystkim, wartą przeczytania. Imponująca jest m.in. wiarygodność, z jaką oddane zostało historyczne, społeczne i wyznaniowe „osadzenie” tej historii. Autorka opowiada w niej losy pewnej żydowskiej rodziny (jak się okazuje – swojej własnej) ukształtowane przez wewnętrzny rozwój, odsunięcie się od rytualnych nakazów na rzecz pragmatycznego sposobu życia. Jak w każdej sadze, na wewnętrzną historię rodziny cień rzucają historia i polityka. [na podst. wstępu prof. Aloisa Woldana]

Claudia Erdheim – niezależna pisarka austriacka, doktor filozofii, przez wiele lat wykładająca w Kolonii, Hamburgu i Wiedniu. Autorka kilkunastu książek, laureatka licznych nagród literackich i stypendiów.

Impreza zorganizowana we współpracy z Austriackim Forum Kultury


godz. 17.30 KLUB MIŁOŚNIKÓW KULTURY ŻYDOWSKIEJ: „MYKWA – RYTUAŁ I HISTORIA” – WYKŁAD DR JOANNY LISEK

Menora InfoPunkt, wejście przez Charlotte Menora, Pl. Grzybowski 2 | wstęp wolny

Dlaczego w Polsce mamy tak wiele opracowań dotyczących cmentarzy żydowskich i synagog, a tak niewiele poświęconych mykwom? Dlaczego niektóre z kobiecych rytuałów związanych z mykwą zaniknęły? – na te pytania będę starała się odpowiedzieć w czasie mojego wykładu.

Joanna Lisek – literaturoznawczyni, pracowniczka naukowa Katedry Judaistyki Uniwersytetu Wrocławskiego. Zajmuje się głównie poezją żydowską i działalnością kobiet na gruncie kultury jidysz. W 2005 r. wydała książkę „Jung Wilne – żydowska grupa artystyczna”. W 2010 r. ukazał się zredagowany przez nią tom „Nieme dusze? Kobiety w kulturze jidysz”, a w 2015 roku „Mykwa – rytuał i historia”.


godz. 17.30 SPACER: „WARSZAWA OCZAMI EMANUELA RINGELBLUMA – TWÓRCY PODZIEMNEGO ARCHIWUM GETTA WARSZAWSKIEGO”

Miejsce zbiórki: przed budynkiem Żydowskiego Instytutu Historycznego, ul. Tłomackie 3/5

Oprowadza: Olga Szymańska

Emanuel Ringelblum urodził się w Buczaczu, a dzieciństwo i młodość spędził w Galicji. Miastem, z którym związał się na resztę życia była jednak Warszawa. Krakowskie Przedmieście, Długa, Tłomackie, Leszno, Grójecka, Dzielna i Nowolipki, to tylko kilka ulic, z którymi wiąże się warszawska część biografii Ringelbluma i jego rodziny. Podczas spaceru opowiemy o warszawskich adresach związanych z twórcą Podziemnego Archiwum Getta Warszawskiego, jego poglądach politycznych, działalności społecznej, a także pracy historyka i nauczyciela.

Impreza towarzysząca zorganizowana przez Żydowski Instytut Historyczny


godz. 18.00 „FRED ZINNEMANN – SZERYF Z RZESZOWA I JEGO FILMY” – WYKŁAD ANDRZEJA KRAKOWSKIEGO

Scena Letnia Teatru Żydowskiego, ul. Senatorska 35 | wstęp wolny

Projektując kultowy plakat pokazujący szeryfa Willa Kane’a z napisem Solidarność w tle, grafik Tomasz Sarnecki nie mógł jeszcze wtedy wiedzieć, jak silne były polskie wpływy w tym westernie. Stworzony polskimi rękami w dalekim Hollywoodzie amerykański symbol odwagi i moralności z filmu „W samo południe” jak bumerang wrócił do Polski. Cóż, historia kołem się toczy. Urodzonemu w Rzeszowie reżyserowi Fredowi Zinnemannowi, jego karierze i związkom z Polską warto poświęcić trochę uwagi.


godz. 18.00 NIE TYLKO „KRZYŻACY”… PRZEGLĄD FILMÓW ALEKSANDRA FORDA Z LAT 1933-48: „ULICA GRANICZNA” (POLSKA 1948, 120 MIN)

Kino Iluzjon, ul. Narbutta 50a, sala Stolica | impreza biletowana

Reżyseria: Aleksander Ford, scenariusz: Ludwik Starski, Aleksander Ford, Jan Fethke, zdjęcia: Jarosław Tuzar, muzyka: Roman Palester

Jeden z pierwszych powojennych filmów fabularnych, a zarazem pierwszy, który podejmował dramatyczny temat Zagłady. Ford, umieszczając akcję w jednej z warszawskich kamienic, której mieszkańcy – a zwłaszcza pojawiające się w filmie postaci dziecięce – reprezentują cały ówczesny przekrój społeczny, tworzy wstrząsający obraz losów i wzajemnych stosunków Żydów i Polaków w czasie wojny, obarczonych wprawdzie incydentalnym antysemityzmem, lecz przede wszystkim – intuicyjnym humanizmem.

Impreza towarzysząca – pokaz w ramach przeglądu filmowego organizowanego we współpracy z Filmoteką Narodową – Instytutem Audiowizualnym

Bilety w cenie 12 zł (ulgowe) i 14 zł (normalne) do nabycia w kasie kina, rezerwacje: iluzjon.rezerwacje@fn.org.pl; tel. 22 462 72 60


godz. 18.00 SPOTKANIE Z MONIKĄ SZNAJDERMAN, AUTORKĄ NOMINOWANEJ DO NIKE KSIĄŻKI „FAŁSZERZE PIEPRZU. HISTORIA RODZINNA”

BookBook Księgarnia Hoża, ul. Hoża 29/31 | wstęp wolny

Poznałam moich przodków, przełamałam milczenie, które ciążyło nad moim dzieciństwem, w jakimś symbolicznym wymiarze zwróciłam ojcu jego rodzinę. Chciałabym wierzyć, że jest z powodu tej książki szczęśliwy. Zarazem jednak otworzyło to we mnie nowe rany, którym trudno się będzie zabliźnić. Pisząc moją książkę, odtwarzając życie moich przodków, zbyt długo z nimi obcowałam – powiedziała Monika Sznajderman w rozmowie z Onet Kultura.

„Fałszerze Pieprzu. Historia rodzinna”Wydawnictwo Czarne, 2016

Impreza zorganizowana we współpracy z księgarniami BookBook


godz. 18.00 „TAJEMNICE MYKWY” – WYKŁAD POŁĄCZONY ZE ZWIEDZANIEM MYKWY W PODZIEMIACH SYNAGOGI IM. NOŻYKÓW

Biały Budynek obok Synagogi im. Nożyków, ul. Twarda 6 | wstęp płatny

Prowadzenie: Magdalena Szpilman

Spotkania zaczynają się w sali Bejtejnu (Biały Budynek obok Synagogi im. Nożyków).

Ilość miejsc w grupie – maksymalnie 30 osób. Spotkanie tylko dla pań. Na spotkanie obowiązują cegiełki na rzecz Gminy o wartości 15 zł.

Zapisy: 29 sierpnia w godz. 15.00-17.00 oraz 30 sierpnia w godz. 16.00-17.00 w Białym Budynku, ul Twarda 6.

Impreza towarzysząca zorganizowana przez Gminę Wyznaniową Żydowską w Warszawie


godz. 19.00 SPOTKANIE Z PRZEDSTAWICIELAMI WŁADZ POLSKIEGO TOWARZYSTWA SPRAWIEDLIWYCH WŚRÓD NARODÓW ŚWIATA: ANNĄ STUPNICKĄ-BANDO, IRENĄ SENDERSKĄ-RZOŃCĄ, JÓZEFEM WALASZCZYKIEM

Austriackie Forum Kultury, ul. Próżna 7/9 | wstęp wolny

Prowadzenie: Jan Ordyński

W czasie wojny i codziennej walki o przeżycie bezinteresowna pomoc drugiemu człowiekowi jest czymś wspaniałym. Tylko za jaką cenę? Podczas okupacji hitlerowskiej, w Polsce – jako jedynym okupowanym państwie – za ratowanie Żydów groziła kara śmierci. A żeby pomóc jednej osobie w przeżyciu, potrzeba było zaangażowania od kilku do kilkunastu osób…

Polskie Towarzystwo Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata zrzesza Polaków, którzy zostali uhonorowani przez Państwo Izrael za ratowanie Żydów. Celem działalności Towarzystwa jest nie tylko upamiętnianie Polaków niosących pomoc współobywatelom żydowskim, ale i szerzenie wiedzy o okupacji hitlerowskiej i Zagładzie oraz walka z antysemityzmem, ksenofobią i nietolerancją, obecnymi także we współczesnym świecie.


od godz. 19.00 „SANATORIUM POD KLEPSYDRĄ” PERFORMANCE AGATY DUDY-GRACZ NA PODSTAWIE TEKSTÓW BRUNONA SCHULZA Z UDZIAŁEM AKTORÓW TEATRU ŻYDOWSKIEGO

Sinfonia Varsovia, ul. Grochowska 272 | wstęp wolny

Reżyseria i inscenizacja: Agata Duda-Gracz, kurator projektu: Jan Bończa-Szabłowski, reżyseria światła: Katarzyna Łuszczyk, ruch sceniczny: Tomasz Wesołowski, muzyka na żywo: Maja Kleszcz, Wojciech Krzak

Niezwykły projekt jednej z najciekawszych reżyserek młodego pokolenia z udziałem aktorów Teatru Żydowskiego, którzy przywołają w pamięci niepowtarzalną magię świata Brunona Schulza i staną się pacjentami jego „Sanatorium pod Klepsydrą”.

Performance rozgrywać się będzie w jednym z gmachów nowej siedziby Sinfonii Varsovia, w którym do niedawna mieścił się Instytut Weterynaryjny SGGW. Widzowie będą mieli niepowtarzalną okazję odwiedzić to miejsce z wieloletnią historią i odbyć wraz z artystami niezwykłą podróż na pograniczu jawy i snu.

Agata Duda-Gracz „umiejętnie zamyka świat w przenośni” [Culture.pl]. Zrealizowała ponad 30 spektakli w teatrach w Kaliszu, Krakowie, Łodzi, Warszawie, Wrocławiu i Zakopanem. Wielokrotnie nagradzana za reżyserię i scenografię.

Impreza towarzysząca, partnerzy projektu: Teatr Żydowski im. E.R. i Idy Kamińskich w Warszawie, Orkiestra Sinfonia Varsovia, Fundacja Republika Marzeń

Wydarzenie ma charakter otwarty: widz sam wybiera w jakiej kolejności zwiedza i kogo słucha, które piętro budynku odwiedza. Z uwagi na ograniczenia przestrzeni widzowie będą wpuszczani grupami w godzinach 19.00-20.30. Performance nie ma określonej fabuły, więc godzina przyjścia nie ma znaczenia. Uwaga: brak miejsc siedzących, brak windy.


godz. 19.30 KONCERT: „BOOGIE STREET” – RENATA PRZEMYK W REPERTUARZE LEONARDA COHENA, WYSTĄPIĄ: RENATA PRZEMYK (ŚPIEW), MAGDALENA CELIŃSKA, SYLWIA LASOK (ŚPIEW – CHÓREK), KRZYSZTOF PAJĄK (INSTRUMENTY KLAWISZOWE), GRZEGORZ PALKA (GITARY), SŁAWEK PUKA (PERKUSJA), PIOTR WOJTANOWSKI (GITARA BASOWA, FRETLESS)

Duża scena Teatru Kwadrat, ul. Marszałkowska 138 | impreza biletowana

Przekład tekstów: Daniel Wyszogrodzki, aranżacje: Krzysztof Herdzin

Renata Przemyk to artystka niezwykła i nietuzinkowa. Od lat konsekwentnie podąża własną drogą, nie poddając się zewnętrznym wpływom, łącząc doskonałe kompozycje z nieszablonowymi pomysłami na aranżacje utworów. Piosenki w jej wykonaniu są nacechowane rzadko spotykanym na polskiej scenie muzycznej poetyckim urokiem. Artystka ma na swoim koncie wiele płyt i nagród, jest doceniana zarówno przez krytykę jak i publiczność.

Z bardzo gorącym przyjęciem publiczności spotkał się również spektakl „Boogie Street” według „Księgi tęsknoty” Leonarda Cohena, wystawiony po raz pierwszy w 2016 r. w Teatrze Starym w Lublinie. Renata Przemyk, śpiewając w nim songi Leonarda Cohena z polskimi tekstami, odkrywa jego inne oblicze.

Podczas warszawskiego koncertu usłyszymy nie tylko piosenki ze wspaniale przyjętego spektaklu oraz z nagranej w ślad za spektaklem, najnowszej płyty artystki – jego dopełnieniem będą takie przeboje jak „Suzanne”, „Hallelujah” czy „Leaving the Table” – piosenka z ostatniego albumu studyjnego Cohena.

Bilety do nabycia na Eventim.pl i Teatr-zydowski.art.pl oraz od 31 lipca w kasie Teatru Żydowskiego przy ul. Senatorskiej 35, tel. (22) 850 64 35 lub w Klubie Dowództwa Garnizonu Warszawa, al. Niepodległości 141a, tel. (22) 850 56 56


godz. 20.00 „MUZYKA ZE SKARBNICY ŻYDOWSKIEJ”

Scena Letnia Teatru Żydowskiego, ul. Senatorska 35

Wstęp wolny