Wydarzenia festiwalowe odbywające się 3 września są wpisane w program Europejskiego Dnia Kultury Żydowskiej (European Day Of Jewish Culture)

 

Na Placu Grzybowskim i ulicy Próżnej znów pojawią się instalacje artystyczne, restauracje, uliczne stragany i kramy z pamiątkami. W tym kolorowym miejscu goście festiwalu będą mogli na chwilę przenieść się do świata, który tak malowniczo opisywał I.B. Singer. Zapraszamy w podróż do przedwojennej żydowskiej Warszawy, na niepowtarzalny w swym klimacie Jarmark Singera.

 

3 WRZEŚNIA 2017, niedziela

 


godz. 10.00 Zwiedzanie cmentarza żydowskiego na Bródnie z przewodnikiem

Cmentarz żydowski na Bródnie, ul. Św. Wincentego 15

Zapisy do 31 sierpnia na adres: zapisy.brodno@jewish.org.pl

Impreza towarzysząca zorganizowana przez Gminę Wyznaniową Żydowską w Warszawie


godz. 11.00 „NIEDZIELE NA DAWNYCH NALEWKACH” – SPOTKANIE WOKÓŁ PLENEROWEJ WYSTAWY „NALEWKI. OPOWIEŚĆ O NIEISTNIEJĄCEJ ULICY”

Miejsce spotkania: ul. Bohaterów Getta (przy wystawie plenerowej, naprzeciwko bramy głównej do Ogrodu Krasińskich)

Prowadzenie: Agnieszka Kajczyk

Impreza towarzysząca zorganizowana przez Żydowski Instytut Historyczny


godz. 11.00 „50 LAT ZJEDNOCZENIA. JEROZOLIMA ZIEMSKA, JEROZOLIMA NIEBIAŃSKA” – WYKŁAD ANNY AZARI, AMBASADOR IZRAELA W POLSCE

Austriackie Forum Kultury, ul. Próżna 7/9 | wstęp wolny

Moderacja: Grzegorz Tomczewski, Ambasada Izraela

Jerozolima od samego początku zajmuje stałe miejsce, zarówno w świadomości żydowskiej jak i globalnej. Dla Żydów od zawsze jest miejscem bardzo rzeczywistym, podczas gdy dla reszty świata przez wiele wieków istniała bardziej jako idea, przedstawiana za pomocą znanej sobie architektury lub sztuki. Choć na przestrzeni wieków miasto znajdowało się pod panowaniem wielu narodów, jedynie naród żydowski uczynił z niej swoją stolicę.

Anna Azari urodziła się w Wilnie. Jest absolwentką uniwersytetów w Hajfie i w Jerozolimie oraz National Security College. Od ponad 30 lat zajmuje się administracją i dyplomacją. W 1989 roku została powołana na stanowisko konsula generalnego w San Francisco. Z biegiem czasu swoje zainteresowania skierowała na sprawy Europy i Rosji. Już jako ambasador kontynuowała misję dyplomatyczną na Ukrainie i w Mołdawii oraz w Rosji. Zajmowała stanowisko z-cy dyrektora generalnego i jednocześnie dyrektora Departamentu Eurazji w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Izraela. Ambasadorem Izraela w Polsce jest od 3 lat.


godz. 11. 00 „POROZMAWIAJMY O WARSZAWIE” – SPACER ŚLADAMI JĘZYKÓW PRZEDWOJENNEJ STOLICY

Miejsce zbiórki: Pomnik Jana Kilińskiego (ul. Podwale, w pobliżu ul. Piekarskiej) | obowiązują rezerwacje poprzez stronę Bilety.polin.pl

Podczas spaceru spróbujemy odszukać w Warszawie miejsca, które są prezentowane na wystawie stałej Muzeum POLIN. Dowiemy się, gdzie usłyszelibyśmy szum modlitw, a gdzie dźwięki modnych szlagierów; kogo i gdzie byśmy spotkali w dawnych czasach na warszawskich ulicach; jakiego języka moglibyśmy posłuchać: hebrajskiego, jidysz, a może polskiego?

Spacer odbędzie się w języku polskim; poprowadzi go Katarzyna Jakubowicz, przewodniczka w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

Czas spaceru: około 2 godz.

Impreza towarzysząca zorganizowana przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN


godz. 11.00 ZWIEDZANIE SYNAGOGI IM. NOŻYKÓW Z BOLESŁAWEM ZAJĄCEM

Synagoga im. Nożyków, ul. Twarda 6 | wstęp wolny

Bolesław Zając – przewodnik zajmujący się tematyką żydowską i miejscami związanymi z kulturą i historią Żydów polskich.

Mężczyzn obowiązują nakrycia głowy


godz. 11.00 „TAJEMNICE MYKWY” – WYKŁAD POŁĄCZONY ZE ZWIEDZANIEM MYKWY W PODZIEMIACH SYNAGOGI IM. NOŻYKÓW

Biały Budynek obok Synagogi im. Nożyków, ul. Twarda 6 | wstęp płatny

Prowadzenie: Magdalena Szpilman

Spotkania zaczynają się w sali Bejtejnu (Biały Budynek obok Synagogi im. Nożyków).

Ilość miejsc w grupie – maksymalnie 30 osób. Spotkanie tylko dla pań. Na spotkanie obowiązują cegiełki na rzecz Gminy o wartości 15 zł.

Zapisy: 29 sierpnia w godz. 15.00-17.00 oraz 30 sierpnia w godz. 16.00-17.00 w Białym Budynku, ul Twarda 6.

Impreza towarzysząca zorganizowana przez Gminę Wyznaniową Żydowską w Warszawie


godz. 12.00 WYSTAWA SZTUKI UŻYTKOWEJ I RZEMIOSŁA ARTYSTYCZNEGOMANUFAKTURY WARSZAWSKIE

Ulica Próżna, skwer na Pl. Grzybowskim

Kolejny dzień z wystawą artystów ze Stowarzyszenia Manufaktury Warszawskie. Znów będzie można zapoznać się z lokalnym rzemiosłem. Na ścianach zawisną obrazy szklano-ceramiczne oraz malowane na szkle oleje, akwarele i akryle. Miłośników folkloru warszawskiego zabawi występ teatru ulicznego.

Udział wezmą:

Urszula Gawlik-Nasiorowska – repliki starych map, secesji i rycin wykonanych XVIII-wieczną techniką na szkle

Aleksandra Nasiorowska – biżuteria dècoupage, malarstwo na szkle

Masha Wysocka – ekologiczne, ręcznie robione mydła, torby malowane techniką batikową

Beata Łuczak – występ lalek „Felek i Mania”

Wystawa plenerowa przygotowana we współpracy ze Stowarzyszeniem Manufaktury Warszawskie


godz. 12.30 SPACER PO UL. PRÓŻNEJ Z JAGNĄ KOFTĄ ORAZ ZWIEDZANIE BUDYNKU LE PALAIS PRZY UL. PRÓŻNEJ 7/9 Z WOJCIECHEM POPŁAWSKIM

Miejsce zbiórki: przy fontannie na Placu Grzybowskim | obowiązują zapisy

Edukatorka i przewodniczka Jagna Kofta prowadzi zajęcia, wycieczki dla uczniów i dorosłych na temat kultury i historii Żydów. Od kilku lat związana z Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Jest współautorką aplikacji „Warszawa jest moja” – wirtualnego przewodnika po mieście śladami Janusza Korczaka i płyty edukacyjnej o warszawskich Żydach „Warszawa, Warsze”.

Wojciech Popławski jest architektem i współzałożycielem pracowni OP ARCHITEKTEN (Warszawa, Wiedeń). Współautor wielokrotnie nagradzanych projektów pracowni, m.in. projektu andel´s Hotel w Łodzi, który otrzymał kilkanaście międzynarodowych nagród (Londyn, Nowy Jork, Cannes, Warszawa, Łódź) i został nominowany do Mies van der Rohe Prize 2011, a także projektu rewitalizacji dwóch kamienic Le Palais przy ul. Próżnej 7/9, który otrzymał m.in. nagrodę PZiTB Budowa Roku 2013. Współautor projektów z Architektem T. Spychałą: PZU Tower i Hotel InterContinental Warsaw.

Zorganizowano we współpracy z TRIUVA Kapitalverwaltungsgesellschaft mbH – właścicielem budynku Le Palais

Spacer dla zamkniętej grupy uczestników – maksymalnie 25 osób. Zapisy od 7 sierpnia w Biurze Festiwalowym Fundacji Shalom, ul. Senatorska 35, tel. 578 645 600, 578 645 605


godz. 13.00 „ŚMIEJ SIĘ PAN” – PROGRAM MUZYCZNO-KABARETOWY AKTORÓW TEATRU ŻYDOWSKIEGO

Scena Kameralna Teatru Kwadrat, ul. Marszałkowska 138 | impreza biletowana

Wystąpią: Monika ChrząstowskaHenryk Rajfer, Marek Węglarski, Wojciech Wiliński

Akompaniament: Teresa Wrońska

Kabaret międzywojnia swoją niezwykłą rangę i poziom zawdzięcza wybitnym polskim Żydom – kompozytorom takim, jak: Wars, Petersburski, Gold czy Kataszek, a przede wszystkim autorom tekstów: Tuwimowi, Słonimskiemu, Hemarowi, Jurandotowi. Na co dzień zajmowali się tworzeniem poezji i poważnych dzieł literackich, jednak dla „ćwiczenia pióra” pisali teksty i utwory czysto kabaretowe. Ich piosenki i skecze do dziś są uznawane za arcydzieła gatunku, a ich urok nie przemija…

Bilety do nabycia na: Eventim.pl, Teatr-zydowski.art.pl oraz od 31 lipca w kasie Teatru Żydowskiego przy ul. Senatorskiej 35, tel. (22) 850 64 35 lub w Klubie Dowództwa Garnizonu Warszawa, al. Niepodległości 141a, tel. (22) 850 56 56


godz. 13.00 „ALEF, BEJS, GIMEL” – WARSZTATY JĘZYKA JIDYSZ POPROWADZI DR JACOB WEITZNER

Menora InfoPunkt, wejście przez Charlotte Menora, Pl. Grzybowski 2 | wstęp wolny


godz. 13.00 „TAJEMNICE MYKWY” – WYKŁAD POŁĄCZONY ZE ZWIEDZANIEM MYKWY W PODZIEMIACH SYNAGOGI IM. NOŻYKÓW

Biały Budynek obok Synagogi im. Nożyków, ul. Twarda 6 | wstęp płatny

Prowadzenie: Magdalena Szpilman

Spotkania zaczynają się w sali Bejtejnu (Biały Budynek obok Synagogi im. Nożyków).

Ilość miejsc w grupie – maksymalnie 30 osób. Spotkanie tylko dla pań. Na spotkanie obowiązują cegiełki na rzecz Gminy o wartości 15 zł.

Zapisy: 29 sierpnia w godz. 15.00-17.00 oraz 30 sierpnia w godz. 16.00-17.00 w Białym Budynku, ul Twarda 6.

Impreza towarzysząca zorganizowana przez Gminę Wyznaniową Żydowską w Warszawie


godz. 14.00 KONCERT: “STRANGELOVESONGS” – DANIEL KAHN, SASHA LURJE & FRIENDS |US/DE|

Scena Letnia Teatru Żydowskiego, ul. Senatorska 35 – wstęp wolny

„StrangeLoveSongs”… dziwna miłość, dziwne piosenki, dziwne języki.

Daniel Kahn i Sasha Lurje zapraszają na występ, na który składają się najnikczemniej najpiękniejsze piosenki. Jak zapowiadają artyści – widzowie będą umierać ze śmiechu, słuchając o usychaniu z miłości, pożądaniu, morderstwie, naturze i melancholii weltschmerzu po angielsku i jidysz, ukraińsku i rosyjsku.


godz. 14.00 „OPOWIEDZ MI SWOJĄ HISTORIĘ” – SPOTKANIE Z ZYGMUNTEM ROLATEM, AMERYKAŃSKIM BIZNESMENEM, FILANTROPEM, MECENASEM SZTUKI

Austriackie Forum Kultury, ul. Próżna 7/9 | wstęp po potwierdzeniu obecności

Prowadzenie: Remigiusz Grzela

Zygmunt Rolat – ocalały z Holokaustu, zamieszkały w USA biznesmen, działacz kultury, filantrop i mecenas sztuki, a także aktywny działacz na rzecz dialogu polsko-żydowskiego. Urodził się w Częstochowie. Jako mały chłopiec przeżył getto częstochowskie i doczekał się wyzwolenia przez Rosjan w styczniu 1945 roku z obozu pracy niewolniczej Hasag Pelcery. W 1946 roku wyjechał do Stanów Zjednoczonych, ukończył University of Cincinnati oraz New York University. Mimo, iż w Ameryce rozpoczął nowe życie, to nigdy nie zapomniał o Częstochowie – mieście, które ukochał najbardziej. Od kilkudziesięciu lat inicjuje i wspiera działania mające na celu upamiętnienie żydowskich obywateli Częstochowy, co władze miejskie doceniły nadając mu tytuł Honorowego Obywatela Częstochowy. Zygmunt Rolat wspiera organizacje żydowskie działające w Polsce, szczególnie na polu kultury. Pełni wiele ważnych funkcji jest m.in. Prezydentem Światowego Związku Żydów Częstochowian i Ich Potomków z siedzibą w Nowym Jorku, członkiem Rady Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie oraz przewodniczącym Północnoamerykańskiego Komitetu Wspierania Muzeum. Za swoją działalność został odznaczony przez Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego Komandorskim Orderem Zasługi Rzeczpospolitej oraz przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu. W 2014 roku Zygmunt Rolat, decyzją Senatu Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie, został Profesorem Honorowym Akademii.

Wejściówki do odbioru od 7 sierpnia w Biurze Festiwalowym Fundacji Shalom, ul. Senatorska 35, tel. 578 645 600, 578 645 605


godz. 14.30 PRZYSTANEK POEZJA: „POETYCKA SZAFA”

Restauracja Pasadena, Pl. Grzybowski 2 | wstęp wolny

Wystąpią: Joanna Rzączyńska, Ewa Tucholska

Akompaniament: Dariusz Falana (klarnet)

Wiersze w wyborze Joanny Lisek, pochodzą z antologii poetek jidysz przygotowywanej przez Bellę Szwarcman-Czarnotę, Joannę Lisek i Karolinę Szymaniak.


godz. 14.30 WARSZTATY JĘZYKA HEBRAJSKIEGO DLA DZIECI POPROWADZI MAGDALENA SOMMER

Fundacja im. prof. Mojżesza Schorra, ul. Twarda 6 | wstęp wolny

Impreza towarzysząca zorganizowana przez Fundację im. prof. Mojżesza Schorra


godz. 15.00 KONCERT MUZYKI KLASYCZNEJ: „ROMANTYZM – ZAGŁADA / ARCYDZIEŁA NA KWARTET SMYCZKOWY” – WYSTĄPIĄ: KATARZYNA DUDA I JAKUB JAKOWICZ (SKRZYPCE), AGNIESZKA PODŁUCKA (ALTÓWKA), MARCIN ZDUNIK (WIOLONCZELA)

Synagoga im. Nożyków, ul. Twarda 6 | impreza biletowana

Koncert obejmuje wybrane utwory: Feliksa Mendelssohna-Bartholdy’ego – wybitnego, XIX-wiecznego kompozytora niemieckiego (wnuka słynnego filozofa żydowskiego Mojżesza Mendelssohna), komponującego głównie muzykę symfoniczną i kameralną, którego najsłynniejszym utworem pozostaje do dziś Marsz Weselny; Dymitra Szostakowicza – uważanego za najwybitniejszego symfonika XX wieku, kompozytora, pianisty i pedagoga rosyjskiego oraz Erwina Schulhoffa – urodzonego w Pradze, wywodzącego się z niemiecko-żydowskiej rodziny kompozytora i pianisty, będącego jednym z pierwszych kompozytorów klasycznych inspirujących się muzyką jazzową, którego karierę przerwały represje nazistowskie i który zmarł w obozie koncentracyjnym w Wülzburgu.

W programie:

  • Feliks Mendelssohn-Bartholdy: 4 utwory na kwartet smyczkowy op. 81 (wybór)
  • Dymitr Szostakowicz: Kwartet smyczkowy c-moll nr 8 op. 110
  • Erwin Schulhoff: 5 utworów na kwartet smyczkowy (1923)

Katarzyna Duda, Jakub Jakowicz i Marcin Zdunik należą do polskiej elity smyczkowców młodego i średniego pokolenia, nominowanych do Paszportów Polityki i Fryderyków oraz laureatów tych wyróżnień. Koncertują i są laureatami najważniejszych konkursów muzycznych na całym świecie. Agnieszka Podłucka, to młoda ale już utytułowana altowiolistka, należąca do najbardziej wyróżniających się muzyków swojego pokolenia.

Impreza biletowana, bilety do nabycia na Eventim.pl i Teatr-zydowski.art.pl oraz od 31 lipca w kasie Teatru Żydowskiego przy ul. Senatorskiej 35, tel. (22) 850 64 35 lub w Klubie Dowództwa Garnizonu Warszawa, al. Niepodległości 141a, tel. (22) 850 56 56

Mężczyzn obowiązują nakrycia głowy, miejsca nie są numerowane


godz. 15.00 „ŚLADAMI PISARZY ŻYDOWSKICH” – SPACER PO GRZYBOWIE Z JANEM JAGIELSKIM

Miejsce zbiórki: wejście do Kościoła Wszystkich Świętych, Plac Grzybowski 3/5

Spacer zaczynamy od dziedzińca kościoła Wszystkich Świętych, o którym napisał nowelę Szalom Asz. To tu zamieszkali w getcie prof. L. Hirszfeld i rodzina Zamenhofa. Wspominamy też o Teatrze Żydowskim im. Estery Rachel i Idy Kamińskiej, a wychodząc z placu, oglądamy domy rodziny Prywesów, Wolanowskich i Nożyków. Mijamy zachowaną synagogę Nożyków i wychodzimy na ul. Grzybowską, w miejscu, gdzie przed wojną i w czasie wojny mieścił się zarząd Gminy Żydowskiej. Tu pracował mieszkający w pobliżu pisarz Icchok Lejb Perec, tu samobójstwo popełnił Adam Czerniaków. Na zakończenie spaceru wchodzimy w zabudowania, a właściwie skwer w miejscu ul. Krochmalnej, gdzie mieszkał Szalom Asz.


godz. 15.30 „OPOWIEDZ MI SWOJĄ HISTORIĘ” – SPOTKANIE Z LEONEM ROZENBAUMEM, EMIGRANTEM MARCOWYM

Scena Kameralna Teatru Kwadrat, ul. Marszałkowska 138 | wstęp wolny

Prowadzenie: Jan Ordyński

Urodzony w 1948 roku w Łodzi,  Leon Rozenbaum wyrósł i wychował się w Warszawie. Na drugim roku studiów na Wydziale Ekonomii Politycznej UW (w marcu 1968) został zawieszony w prawach studenta i wcielony do karnej kompanii, a po zwolnieniu z wojska – relegowany z uczelni. W końcu września tego samego roku wyemigrował do Izraela. W 1980 przeniósł się do Nowego Jorku, gdzie mieszka do dzisiaj. Do przejścia na emeryturę w 2014 kierował działem kadr miejskiej agencji pomocy socjalnej dla chorych na AIDS. W latach 1996-2001 redagował biuletyn „Reunion’68”, organ prasowy emigrantów marcowych.


godz. 16.00 SPACER PO UL. PRÓŻNEJ Z JAGNĄ KOFTĄ ORAZ ZWIEDZANIE BUDYNKU LE PALAIS PRZY UL. PRÓŻNEJ 7/9 Z WOJCIECHEM POPŁAWSKIM

Miejsce zbiórki: przy fontannie na Placu Grzybowskim | obowiązują zapisy

Zorganizowano we współpracy z TRIUVA Kapitalverwaltungsgesellschaft mbH – właścicielem budynku Le Palais

Spacer dla zamkniętej grupy uczestników – maksymalnie 25 osób. Zapisy od 7 sierpnia w Biurze Festiwalowym Fundacji Shalom, ul. Senatorska 35, tel. 578 645 600, 578 645 605


godz. 16.00 SPOTKANIE Z MASZGIJACHEM: „POGADANKA O KASZRUCIE – TEORIA I PRAKTYKA”

Restauracja Koszerna Galil, ul. Zielna 37 | wstęp wolny


godz. 16.00 „WIELKA WYGRANA”, KOMEDIA MUZYCZNA INSPIROWANA SZTUKĄ SZOLEMA ALEJCHEMA, REŻYSERIA TOMASZ SZCZEPANEK  SPEKTAKL TEATRU ŻYDOWSKIEGO

Duża Scena Teatru Żydowskiego, Klub Dowództwa Garnizonu Warszawa, al. Niepodległości 141a | impreza biletowana

Reżyseria: Tomasz Szczepanek, scenariusz: Marta Guśniowska, scenografia, kostiumy: Paweł Cukier, choreografia: Aleksandra Dziurosz, muzyka: Igor Przebindowski, teksty piosenek: Marta Guśniowska, przygotowanie wokalne: Teresa Wrońska, asystentka reżysera: Katarzyna Post

Obsada: Marcin Błaszak (Moteł/Kula), Piotr Chomik (Kopeł/Kula/Fotograf), Joanna Przybyłowska (Babcia/Staruszka), Rafał Rutowicz (Salomon Fajn/Sąsiad/Lokaj/Ekspert), Monika Soszka (Kobieta w okienku/Sąsiadka/Redaktorka), Barbara Szeliga (Eti Meni), Małgorzata Trybalska (Bejłka), Marek Węglarski (Szymełe Sorokier), Piotr Wiszniowski (Prowadzący/Dziani)

Uwspółcześniona klasyka żydowska najważniejszego autora piszącego w języku jidysz – Szolema Alejchema. Komedia opowiadająca o losach biednego krawca, który wygrywa wielkie pieniądze na loterii. Historia obfitująca w liczne metafory i barwną narrację, pełna atrakcyjności przekazu, wypełnionego zabawnymi dialogami, muzyką i tańcem. Czy „wielka wygrana” może nas i naszych najbliższych uszczęśliwić? Jeśli tak, to co zrobić, żeby tak się stało? A może jednak nasze szczęście zależy od tego, co myślimy, a nie od tego, jak wiele posiadamy? Może powinniśmy je odkrywać najpierw w naszym wnętrzu, a nie w materialnym świecie, który potrafi nami zawładnąć? Bo szczęście – jak mawia stare porzekadło – to nie stacja kolejowa, na której wysiadasz, lecz sposób w jaki podróżujesz.

Zapraszamy Państwa w tę podróż, pełną inteligentnego dowcipu, zabawy, humoru i żartu!

Tomasz Szczepanek – młody reżyser i autor tekstów dramatycznych. Współpracował m.in. z Agnieszką Glińską i Jerzym Jarockim. Pracował w warszawskim Teatrze Studio, gdzie w 2013 r. wystawił swój dyplom reżyserski.

Impreza towarzysząca. Czas trwania 1 godz. 30 min, spektakl bez przerwy

Bilety do nabycia na: Ebilet.pl, Eventim.pl, Teatr-zydowski.art.pl oraz od 31 lipca w kasie Teatru Żydowskiego przy ul. Senatorskiej 35, tel. (22) 850 64 35 lub w Klubie Dowództwa Garnizonu Warszawa, al. Niepodległości 141a, tel. (22) 850 56 56


godz. 17.00 SINGER JAZZ FESTIVAL – CLARINET SUMMIT: IRCHA CLARINET QUARTET (MIKOŁAJ TRZASKA, WACŁAW ZIMPEL, PAWEŁ SZAMBURSKI, MICHAŁ GÓRCZYŃSKI) |PL| / ROLF KÜHN |DE| / CHRISTIAN DAWID |DE| / BRACIA OLEŚ (BARTŁOMIEJ OLEŚ, MARCIN OLEŚ) |PL|

Duża Scena Teatru Kwadrat, ul. Marszałkowska 138 | impreza biletowana

Prawdziwe „spotkanie na szczycie” – sześciu wybitnych klarnecistów plus „wymarzona sekcja rytmiczna”!

Podczas koncertu będziemy mieli okazję posłuchać największej gwiazdy jazzowej tegorocznej odsłony Festiwalu – Rolfa Kühna. Ten światowej sławy muzyk jazzowy, pochodzący z Niemiec, jest fenomenem: performerem i klarnecistą osiągającym mistrzostwo w wielu muzycznych dziedzinach. W unikalnym projekcie wezmą też udział młodsi muzycy jazzowi. Usłyszymy Ircha Clarinet Quartet – skład powołany przez wybitnego, gdańskiego saksofonistę i klarnecistę, Mikołaja Trzaskę i współtworzony przez równie znakomitych, grających na różnych rodzajach klarnetów muzyków: Wacława Zimpla, Pawła Szamburskiego i Michała Górczyńskiego. Wystąpi również Christian Dawid – światowej sławy niemiecki klarnecista, czerpiący z muzyki klasycznej, jazzu i muzyki etnicznej, znany jako przedstawiciel wschodnioeuropejskiego nurtu muzyki jidysz. Za sekcję rytmiczną koncertu będą odpowiedzialni Bracia Oleś, okrzyknięci „największym skarbem polskiego jazzu XXI wieku”.

„Clarinet Summit” to najnowsza inicjatywa Adama Barucha – dyrektora artystycznego Singer Jazz Festival.

Mikołaj Trzaska IRCHA CLARINET QUARTET tworzą czterej znakomici muzycy, władający różnymi rodzajami klarnetów, a kwartet klarnetowy to niecodzienny widok. W dodatku kwartet złożony z tej klasy muzyków, jakich może wystawić Polska – lidera Mikołaja Trzaski, Michała Górczyńskiego, Pawła Szamburskiego i Wacława Zimpla – wyznacza w tej wąskiej dziedzinie kosmiczne standardy – pisał Bartek Chaciński z „Polityki”. Na repertuar IRCHY składają się kompozycje jego członków oraz magiczne utwory, pochodzące z różnych środkowoeuropejskich i bliskowschodnich tradycji, uzupełnione bogato rozbudowanymi improwizacjami wywodzącymi się z tradycji free-jazzu. Kwartet współpracował z takimi artystami, jak Joe McPhee i Gebhard Ullmann. Owocem tej współpracy były dwa pierwsze albumy Irchy. Kolejny album to zapis występu podczas warszawskiego festiwalu Nowa Muzyka Żydowska, a ostatni to dwupłytowe wydawnictwo „Black bones”.

Christian Dawid – znany i ceniony klarnecista, kompozytor i aranżer specjalizujący się w world music. Na co dzień czerpie z wielu źródeł, między innymi muzyki klasycznej, jazzu, muzyki etnicznej, jest także znany z utworów w jidysz oraz kompozycji sięgających do muzyki wschodnioeuropejskiej. Występował z takimi zespołami jak Brave Old World czy The Other Europeans, Daniel Kahn & The Painted Bird czy Sadawi Paula Brody’ego. Obecnie prowadzi Trio Yas oraz ukraińską orkiestrę dętą Konsonans Retro. Światowej klasy klarnecista frazujący z iście magicznym liryzmem [Jüdische Allgemeine]

Bilety do nabycia na Eventim.pl i Teatr-zydowski.art.pl oraz od 31 lipca w kasie Teatru Żydowskiego przy ul. Senatorskiej 35, tel. (22) 850 64 35 lub w Klubie Dowództwa Garnizonu Warszawa, al. Niepodległości 141a, tel. (22) 850 56 56


godz. 17.30 „GINCZANKA. CHODŹMY STĄD”, REŻYSERIA KRZYSZTOF POPIOŁEK – POKAZ PRZEDPREMIEROWY SPEKTAKLU TEATRU ŻYDOWSKIEGO

Scena Kameralna im. Szymona Szurmieja, Teatr Żydowski, ul. Senatorska 35 | impreza biletowana

Reżyseria i adaptacja: Krzysztof Popiołek, scenografia: Anna Wołoszczuk, kostiumy: Piotr Popiołek

Wystąpi: Ewa Dąbrowska, muzyka na żywo: Andrzej Perkman

„Nie boję się ogromu świata” – pisała mała dziewczynka w ostatnich latach pokoju, w świecie pięknej przeszłości. Nie wie jeszcze, że będzie to brutalnie przerwana, niedokończona opowieść: o nieuczciwej śmierci, o przedwczesnym umieraniu. To otwierające zdanie wypowiada do nas z końca przedwojennej Warszawy. Już nie będzie takiego lata, takiego miasta, takiego świata. Kolejne miejsca, z których trzeba uciekać – Warszawa, Lwów, Kraków – staną się ciągiem nie tylko geograficznym. To przede wszystkim łańcuch stanów lękowych, przez które przechodzi Ginczanka.

„Coś przyjdzie: miłość albo wojna” – pisze na długo przed 1939 rokiem. Nieustanne przeczucie nadciągającej katastrofy, poczucie, że może nas nie być, generuje pytanie: jak pożegnać się ze światem, wiedząc, że nadchodzi koniec?

Krzysztof Popiołek – absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. L. Solskiego w Krakowie, reżyser, współpracujący z wieloma teatrami – m.in. w Krakowie, Warszawie, Szczecinie, Olsztynie, Wrocławiu, Gdańsku oraz na Łotwie.

Impreza towarzysząca

Bilety do nabycia na: Ebilet.pl, Eventim.pl, Teatr-zydowski.art.pl oraz od 31 lipca w kasie Teatru Żydowskiego przy ul. Senatorskiej 35, tel. (22) 850 64 35 lub w Klubie Dowództwa Garnizonu Warszawa, al. Niepodległości 141a, tel. (22) 850 56 56


godz. 18.00 CZYTELNIA PISARZY ŻYDOWSKICH: MISTRZOWIE CZYTAJĄ – „SKLEPY CYNAMONOWE” BRUNONA SCHULZA W INTERPRETACJI JERZEGO RADZIWIŁOWICZA

Austriackie Forum Kultury, ul. Próżna 7/9 | wstęp po potwierdzeniu obecności

Akompaniament: Dariusz Falana (klarnet)

Jerzy Radziwiłowicz – znakomity polski aktor teatralny i filmowy, pedagog, autor przekładów kilku sztuk Moliera. Aktor Starego Teatru w Krakowie oraz Teatru Narodowego w Warszawie. Jego największe role powstały m.in. w spektaklach K. Swinarskiego, J. Jarockiego i J. Grzegorzewskiego. Gościnnie na scenie występował m.in. w Berlinie, Brukseli, Paryżu i Lyonie, występował także w Teatrze Telewizji. Na przełomie lat 70. i 80. ogromną popularność przyniosły mu role główne w „Człowieku z marmuru” i „Człowieku z żelaza” A. Wajdy. W ostatnich latach wystąpił m.in. w głośnym „Pokłosiu” W. Pasikowskiego, a także w serialach „Glina” i „Bez tajemnic”. Jego kreacje sceniczne zostały docenione kilkunastoma ważnymi nagrodami teatralnymi. Jest laureatem m.in. telewizyjnego Wiktora 2005 oraz wielu odznaczeń państwowych: Krzyża Kawalerskiego Orderu Odrodzenia Polski i Srebrnego Medalu „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” oraz tytułu Oficera Orderu Sztuki i Literatury (Francja).

Wejściówki do odbioru od 7 sierpnia w Biurze Festiwalowym Fundacji Shalom, ul. Senatorska 35, tel. 578 645 600, 578 645 605


godz. 19.00 SINGER JAZZ FESTIVAL: KONCERT – KĄDZIELA/ETTUN/ZAGÓRSKI |PL, IL|

Jazz Club AKWARIUM na skwerze Hoovera, ul. Krakowskie Przedmieście 60a | wstęp wolny

Do współpracujących na co dzień perkusisty Adama Zagórskiego i saksofonisty Macieja Kądzieli – laureatów Grand Prix Festiwalu Jazz Wolności 2016 za projekt Zagórski Kądziela Collaborationdołączy ceniony izraelski kontrabasista, kompozytor i band leader Ehud Ettun.

Muzycy świadomie eksperymentują z nurtami i wychodzą poza ramy współczesnej muzyki. Ich wizytówką jest niebywale otwarta harmonia i ogromna ekspresja. Łączą wysoce zaawansowany holenderski hard-bop z lekką nutą kopenhaskiej awangardy oraz wyczuwalną inspiracją muzyką folkową.

Impreza towarzysząca zorganizowana we współpracy z Polskim Stowarzyszeniem Jazzowym


godz. 20.00 KONCERT FINAŁOWY: DAWID D’OR & MIRI MESIKA |IL|

Koncert plenerowy na Placu Grzybowskim | wstęp wolny

Prowadzenie: Dawid Szurmiej

David D’Or i Miri Mesika – „platynowe” gwiazdy izraelskiej sceny muzycznej po raz pierwszy razem na scenie Festiwalu Warszawa Singera.

David D’Or to jeden z największych wokalistów w historii izraelskiej sceny muzycznej. Urodzony w Izraelu, pochodzący z libijskiej rodziny kantorów artysta – kontratenor, obdarzony niepowtarzalnym, 4-oktawowym głosem – od wielu lat tworzy i wykonuje swoją własną muzykę. Pomimo wspaniałych warunków do rozwijania kariery w kierunku śpiewu operowego, nie zdecydował się na związanie na stałe z żadną z wielkich scen. Zamiast tego, korzystając z pomocy muzyków wywodzących się z różnych krajów i kultur, nagrywa autorskie albumy i dużo koncertuje, m.in. na deskach najznakomitszych światowych scen filharmonicznych i operowych, w Nowym Jorku, Wiedniu, Moskwie, Pekinie, Las Vegas, Rzymie, Budapeszcie czy Szanghaju, zachwycając swoim śpiewem publiczność od Europy, Bliskiego i Dalekiego Wschodu po obie Ameryki. Występował dla papieży, prezydentów i królów. Jest laureatem ogromniej liczby nagród i wyróżnień za swoją muzykę, a jego płyty bardzo szybko pokrywają się platyną, czasem nawet podwójną.

Miri Mesika, izraelska piosenkarka i aktorka, kilkakrotna zdobywczyni tytułu Piosenkarki Roku w Izraelu. Muzyki uczyła się od dziecka, a swój pierwszy album wydała w 2005 roku. Choć swoje pierwsze wielkie sukcesy święciła niewiele ponad 10 lat temu, od tego czasu jej płyty w samym tylko Izraelu sprzedały się w ogromnym nakładzie 200 tys. egzemplarzy. Jako aktorka wystąpiła w kilku filmach i serialach. Brała także udział w produkcji uznanego Musicalem Roku 2005 spektaklu Narodowego Teatru Habima w Tel Awiwie. Ma też na swoim koncie produkcje łączące talent muzyczny i aktorski – wystąpiła, nagrała i zaśpiewała piosenki m.in. w filmie „Shalosh Ima’ot” [Trzy matki]. W ostatnich latach coraz częściej występuje w filmach gościnnie, grając samą siebie. Jej ogromna popularność sprawiła, że w 2012 roku została zaproszona do bycia sędzią w izraelskiej wersji „Idola”, a w 2016 roku – trenerką w „The Voice Israel”.


godz. 22.30 „Kołysanka dla pamięci”

Pomnik Bohaterów Getta, ulica Anielewicza, róg ulicy Zamenhofa

Uwaga: godzina rozpoczęcia spotkania jest uzależniona od czasu zakończenia koncertu finałowego