29 SIERPNIA 2018, środa


godz. 13.00 KURATORSKIE OPROWADZANIE PO WYSTAWIE „BEJT ALMIN – DOM WIECZNOŚCI” ORAZ PO CMENTARZU ŻYDOWSKIM NA BRÓDNIE

Oprowadzają: Remigiusz Sosnowski, Andrzej Jankowski, Anna Ciałowicz – Gmina Wyznaniowa Żydowska w Warszawie

Nowo otwarta wystawa jest poświęcona tematyce śmierci w judaizmie oraz praskim Żydom.

Wydarzenie towarzyszące zorganizowane przez Gminę Wyznaniową Żydowską w Warszawie

Cmentarz Żydowski na Bródnie, ul. św. Wincentego 15

Wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona, obowiązują zapisy pod adresem: zapisy@jewish.org.pl

 


godz. 17.00 POKAZ FILMU DOKUMENTALNEGO GERECHTE UNTER DEN VÖLKERN ELLA LINGENS DIE MACHT DER ENTSCHEIDUNG [SPRAWIEDLIWA WŚRÓD NARODÓW ŚWIATA POTĘGA DECYZJI], REŻ. MENA SCHEUBA-TEMPFER (AUSTRIA 2015, 47 MIN)

Produkcja: Inspiris Haschek Film GMBH

Wiedeńska prawniczka i lekarka Ella Lingens (1908 – 2002) pomagała Żydom w III Rzeszy i trafiła za to do obozu koncentracyjnego Auschwitz. Po uwolnieniu zaangażowała się w rozpowszechnianie informacji o zbrodniach narodowych socjalistów.

W filmie Meny Scheuba-Tempfer „Ella Lingens – Potęga decyzji“ przejmujący jest dochodzący z offu „głos Elli“. Aktorka Claudia Kottal czyta oryginalne fragmenty, raporty, zapiski Elli Lingens. Syn Elli Peter Michael Lingens, dziennikarz, dzieli się wspomnieniami związanymi z matką. Wywiady z ekspertami: Danielle Spera, Hannah Lessing, Herwig Hösele, historykiem Michaelem Johnem i przedstawicielami Yad Vashem służą pogłębieniu wiedzy historycznej.

Film jest częścią serii filmów dokumentalnych „Sprawiedliwi Wśród Narodów Świata“. W czterech filmach przedstawione zostaną niezwykłe losy osób pomagających Żydom i ratujących ich w czasie narodowego socjalizmu, które dowodzą, że odwaga i współczucie zawsze są możliwe – nawet w szczególnie dramatycznym czasie.

Zorganizowano we współpracy z Austriackim Forum Kultury

Austriackie Forum Kultury, ul. Próżna 7/9

Wstęp wolny

 


 godz. 17.00-19.00 WYDARZENIA WOKÓŁ BEJT TFILA – DOMU MODLITWY W ŻYDOWSKIM INSTYTUCIE HISTORYCZNYM

godz. 17.00 Wykład: „Tora. Pergaminowy fundament judaizmu”, dr Paweł Fijałkowski

Tora to hebrajskie słowo oznaczające Prawo lub Naukę. W węższym znaczeniu Tora to pierwsze pięć ksiąg Biblii, powszechnie znanych jako Pentateuch lub Pięcioksiąg Mojżeszowy. W szerszym znaczeniu Tora to cała Biblia hebrajska lub nawet całość przekazu bożego skierowanego do ludzi i zawartego w judaizmie. Pergaminowy, ręcznie pisany zwój Tory jest najbardziej szanowanym obiektem rytualnym w judaizmie. Sposób jego wykonywania oraz zasady użytkowania są efektem tradycji rozwijającej się od starożytności.

godz. 18.00 Oprowadzanie kuratorskie po ekspozycji z Michałem Krasickim

Po wykładzie zapraszamy na wystawę ukazującą wnętrze synagogi. W trakcie oprowadzania zostaną zaprezentowane i omówione funkcje podstawowego wyposażenia synagogi, w tym ponad 30 zabytkowych obiektów z XVIII, XIX i XX wieku, m.in.: świętej arki, zwoju Tory i ozdób na Torę (sukienki, tarczy, korony, rimonim, wskazówki do czytania). Wszystkie przedmioty pochodzą ze zbiorów, którymi opiekuje się Żydowski Instytut Historyczny im. E. Ringelbluma w Warszawie.

Impreza towarzysząca zorganizowana przez Żydowski Instytut Historyczny

Miejsce: Żydowski Instytut Historyczny, ul. Tłomackie 3/5

Uwaga: liczba miejsc ograniczona, obowiązują zapisy. Osoby zainteresowane prosimy o przesłanie maila na adres: rezerwacja@jhi.pl, w tytule wiadomości prosimy wpisać: wydarzenia wokół Bejt Tfila.

 


godz. 17.30 KLUB MIŁOŚNIKÓW KULTURY ŻYDOWSKIEJ: „BUSZUJĄCY W ZBOŻU CZASÓW I WOJNY ŚWIATOWEJ. WOKÓŁ POWIEŚCI SZMUGLERZY OJZERA WARSZAWSKIEGO – SPOTKANIE Z JIDYSZYSTKĄ I TŁUMACZKĄ, PROF. MONIKĄ ADAMCZYK-GARBOWSKĄ

Prowadzenie: dr Karolina Szymaniak

Menora InfoPunkt, pl. Grzybowski 2 (wejście przez Charlotte Menora)

Wstęp wolny

 


godz. 18.00 SPACER Z PRZEWODNIKIEM DLA INDYWIDUALNYCH ZWIEDZAJĄCYCH PO WYSTAWIE „OBCY W DOMU. WOKÓŁ MARCA ‘68”

Impreza towarzysząca zorganizowana przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN

Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, ul. Anielewicza 6

Bilety 12 zł / 8 zł dostępne w kasie muzeum i systemie online: www.bilety.polin.pl

 


godz. 18.00 PROJEKCJA FILMU „KŁAMSTWO KRYSTYNY”, REŻ. HENRYK SZARO (POLSKA 1939, 93 MIN), POKAZ Z TAŚMY 35 MM

Scenariusz: Stefan Kiedrzyński, Anatol Stern oraz Henryk Szaro, zdjęcia: Seweryn Steinwurzel, scenografia: Jacek Rotmil, Stefan Norris; muzyka: Henryk Wars, kierownictwo produkcji: Maria Hirszbein

Obsada: Kazimierz Junosza-Stępowski, Mieczysława Ćwiklińska, Jerzy Śliwiński, Elżbieta Barszczewska, Michał Znicz, Bogusław Samborski, Jacek Woszczerowicz

Projekcję poprzedzi prelekcja filmografa Michała Pieńkowskiego.

Typowy dla tego okresu melodramat o tematyce społeczno-obyczajowej, na motywach powieści Stefana Kiedrzyńskiego. Krystyna, świeżo upieczona pracownica firmy Autokoncern, zdobywa serce klienta – pochodzącego z bogatej rodziny przemysłowców Jana Marleckiego. Sielankę młodej pary przerywa anonimowy telefon. Mający prywatne porachunki z zakochanym Krążek dzwoni do jego rodziców i przekonuje ich, że wybranka ich syna jest kochanką szefa Autokoncernu. W rezultacie wybucha skandal, a państwo Marleccy starają się za wszelką cenę nie dopuścić do ślubu. Zrozpaczona Krystyna, aby nie być przyczyną rodzinnych waśni, postanawia usunąć się z życia ukochanego.

Impreza towarzysząca zorganizowana przez Filmotekę Narodową-Instytut Audiowizualny

Kino Iluzjon, ul. Narbutta 50a, sala Stolica

Bilety w cenie 10 zł do nabycia w kasie kina, rezerwacje: iluzjon.rezerwacje@fn.org.pl; tel. 22 848 33 33

 


godz. 18.00 SPOTKANIE: „ZAINSPIROWANI JANEM KARSKIM. HISTORIE Z OSTATNICH LAT”

W dyskusji wezmą udział: Ewa Junczyk-Ziomecka – Fundacja Edukacyjna Jana Karskiego, Ewa Wierzyńska – Fundacja Edukacyjna Jana Karskiego, Monika Korowajczyk-Sujkowska – Polska Akcja Humanitarna, Szymon Pawlak – Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi

Spotkanie poprowadzi Miłka Skalska

Postać Karskiego ma swoje miejsce na pierwszych stronach współczesnej historii Polski. Reprezentuje on wszystko, co było najbardziej godne i bohaterskie w okresie II wojny światowej – mówił o Janie Karskim Zbigniew Brzeziński. Zwykły, niezwykły bohater, który młode pokolenia powinien uczyć patriotycznej postawy.

Zorganizowano we współpracy z księgarniami BookBook

Księgarnia BookBook MDM, ul. Koszykowa 34/50

Wstęp wolny

 


godz. 18.30 „IDA KAMIŃSKA” – SPEKTAKL TEATRU ŻYDOWSKIEGO W WARSZAWIE

Scenariusz i reżyseria: Gołda Tencer, autor sztuki „Mój teatr”: Henryk Grynberg, muzyka: Paweł Szamburski, scenografia i kostiumy: Izabela Chełkowska

Wystąpi: Joanna Szczepkowska, muzyka na żywo: Maurycy Idzikowski, Radek Polakowski, Paweł Szamburski

Ida Kamińska budowała teatr na gruzach płaczu po spalonych teatrach. Przywoływała czynnie widzów zamilkłe głosy. „Życie jest tym, co nam się przydarza, choć mielibyśmy inne plany” – powiadała. Miała 5 lat, kiedy pierwszy raz stanęła na scenie. Odtąd teatr stał się jej domem z oknami otwartymi na świat. Bo wszędzie, Nowy Jork czy Tel-Awiw, Londyn czy Paryż, Wrocław czy Łódź – gdy tylko się pojawiała, widziano w niej wielką aktorkę, znakomitą reżyserkę. [Gołda Tencer]

Joanna Szczepkowska – aktorka teatralna i filmowa, pisarka, poetka i felietonistka. Absolwentka warszawskiej PWST. Zadebiutowała już jako studentka rolą Iriny w Czechowowskich „Trzech siostrach” (1974) wyreżyserowanych przez Aleksandra Bardiniego dla Teatru Telewizji. Współpracowała m.in. z warszawskimi teatrami: Współczesnym, Polskim, Powszechnym i Dramatycznym. Wielokrotnie nagradzana za dokonania aktorskie. Była pierwszą i jak dotąd jedyną kobietą na stanowisku prezesa ZASP-u.

Impreza towarzysząca, czas trwania 1 godz. 20 min, bez przerwy, spektakl w języku polskim

Scena Kameralna Teatru Żydowskiego, ul. Senatorska 35

Impreza biletowana – szczegóły w cenniku

 


godz. 19.00 ŻYDOWSKI SALON LITERACKI: PROMOCJA KSIĄŻKI „DANUTA SZAFLARSKA. JEJ CZAS” Z UDZIAŁEM AUTORA – GABRIELA MICHALIKA, PRZYJACIÓŁKI SZAFLARSKIEJ – MAŁGORZATY ROŻNIATOWSKIEJ ORAZ RYSZARDA KLUGE, AKTORA TEATRU ŻYDOWSKIEGO W WARSZAWIE

Prowadzenie: Remigiusz Grzela

Fragmenty książki przeczytają: Małgorzata Rożniatowska, Ryszard Kluge

Sto lat fascynującego życia, sto lat burzliwej kariery, sto lat dramatycznych zwrotów historii.

Galicyjskie dzieciństwo, przedwojenna Warszawa, Wilno czasów wojny i znowu Warszawa, w której naprawdę przeżywa to, co potem zagra w „Zakazanych piosenkach”. Wielkie i małe role w teatrze i na scenie historii PRL. A potem jeszcze wielki powrót w filmach Doroty Kędzierzawskiej czy teatrze Grzegorza Jarzyny – ostateczny dowód, że Danuta Szaflarska była nie tylko gwiazdą, ale też wielką aktorką. Swoją ostatnią rolę miała zagrać w Teatrze Żydowskim.

Gabriel Michalik stworzył subtelny portret legendy polskiego teatru i kina, opowieść, która wzrusza, budzi zdumienie, ale przede wszystkim daje nadzieję. Książka ukazała się nakładem wydawnictwa Agora.

impreza zorganizowana we współpracy z Wydawnictwem Agora

Austriackie Forum Kultury, ul. Próżna 7/9

Wstęp wolny

 


godz. 19.00 „JEWISH LIFE, PORTRAITS OF THE PAST” [ŻYDOWSKIE ŻYCIE, PORTRETY PRZESZŁOŚCI] – KONCERT MAZIKDUO |ES|

Wystąpią: Tolo Genestar (klarnet), Susana Gómez (fortepian)

„Żydowskie życie, portrety przeszłości” to projekt łączący muzykę klasyczną i klezmerską. Dotyka żydowskiej historii i tożsamości, eksploruje niektóre jej pozostałości w rozproszonej kulturze XX wieku. Nieprzyjaznego dla kultury wieku, w którym jednak muzyka była nadal tworzona. Powstawała w surowych murach obozów koncentracyjnych, była formą ekspresji używaną przez oburzonych indywidualistów, a także nostalgiczną ewokacją śpiewaną daleko od domu.

W swoim projekcie młodzi artyści prezentują utwory, które kiełkowały w bardzo różnych momentach i kontekstach, od najmroczniejszego brzmienia II wojny światowej (Messiaen, Weinberg) po najbardziej szalone melodie świątecznego gatunku (Schoenfield, Kovács, Bloch, Saurer).

Założyciele MazikDuo Tolo Genestar i Marc Sumsi przyjaźnili się jeszcze przed założeniem MazikDuo. Obaj urodzeni w 1991 r. ukończyli Conservatori Superior del Liceu w Barcelonie. Ich nauczycielami byli Izaak Rodríguez i Miquel Ferrer. Każdy z nich kontynuował naukę, obaj też zdobyli wiele prestiżowych nagród jako soliści.

Podczas Warszawskiego koncertu Marca Sumsiego zastąpi utalentowana, występująca wielokrotnie z zespołem pianistka Susana Gómez

Kościół franciszkanów pw. św. Antoniego z Padwy, ul. Senatorska 31

Wstęp wolny

 


godz. 19.00 „SZABASOWA DZIEWCZYNA” [THE CONVERTIBLE GIRL] DANIELA SIMONA – SPEKTAKL TEATRU ŻYDOWSKIEGO W WARSZAWIE

Reżyseria: Marcin Sławiński, przekład: Janusz Tencer, scenografia: Wojciech Stefaniak, kostiumy: Agnieszka Kaczyńska, asystent reżysera: Ernestyna Winnicka

Obsada: Piotr Chomik (Policjant/Goniec/Jonasz Steinberg), Sylwia Najah (Krystyna), Henryk Rajfer (Rabin Rotszyld), Dawid Szurmiej (Policjant/Goniec/Jonasz Steinberg), Marek Ślosarski (Ron Goldman), Ernestyna Winnicka (Pani Goldman), Maciej Winkler (Rabin Silwerman), Wojciech Wiliński (Rabin Hahn)

Ron jest amerykańskim Żydem w średnim wieku, a Krystyna to młoda, piękna Amerykanka. Ron kocha Krystynę, a Krystyna Rona. Ona chce ślubu, ale on, po dwóch rozwodach, boi się małżeństwa i dlatego stwarza pozór, że na przeszkodzie ich związkowi stoi to, że Krystyna nie jest Żydówką. Roztropna dziewczyna jednak i na to znajduje rozwiązanie. Postanawia, ku zaskoczeniu Rona, przejść na judaizm. Tu rozpoczyna się pełna humoru, wyboista droga Krystyny do judaizmu. „Szabasowa Dziewczyna” to urocza, zabawna komedia romantyczna z „happy endem”.

Autorem sztuki The Convertible Girl jest amerykański dramaturg Daniel Simon, o którym jego uczeń, Woody Allen powiedział: „Tego, co wiem o komedii, nauczyłem się od Daniela”.

Dobra zabawa gwarantowana!

Marcin Sławiński – absolwent Wydziału Aktorskiego i Wydziału Reżyserii PWST w Warszawie, przez 10 lat aktor Teatru Narodowego, zajął się następnie wyłącznie reżyserią. Zrealizował 100 spektakli w ponad dwudziestu polskich i zagranicznych teatrach. Reżyseruje niemal wyłącznie sztuki współczesne, specjalizuje się w komediach.  Jego przedstawienia od lat bawią warszawską publiczność Kwadratu, Komedii i Capitolu, a od 2017 roku także Teatru Żydowskiego.

Impreza towarzysząca. Czas trwania 1 godz. 40 min, spektakl bez przerwy

Duża Scena Teatru Żydowskiego, Klub Dowództwa Garnizonu Warszawa, al. Niepodległości 141a

Impreza biletowana – szczegóły w cenniku

Uwaga: „The Convertible Girl” Daniela Simona jest prezentowana w ramach umowy zawartej z Samuel French, Inc. – filmowanie lub wykonywanie nagrań elektronicznych czy innych form nagrań audio i/lub wideo bądź rozprowadzanie nagrań na dowolnym nośniku, w tym w Internecie, jest surowo zabronione, jest to naruszenie praw autora i podlega zaskarżeniu na mocy prawa chroniącego prawa autorskie, które obowiązuje w Stanach Zjednoczonych. Więcej informacji na: www.samuelfrench.com/whitepaper

 


godz. 19.30 „ONLY FOOLS ARE SAD” [TYLKO GŁUPCY SIĘ SMUCĄ] DANA ALMAGORA – SPEKTAKL TEATRU YIDDISHPIEL Z IZRAELA

Autor: Dan Almagor, reżyseria i adaptacja sceniczna: Shuki Vagner, kierownictwo muzyczne i aranże: Michal Solomon, tłumaczenie na jidysz:Arye Blinder i Pinchas Erlich, Lora Sahar, tłumaczenie polskie: Regina Gromacka, scenografia, kostiumy i efekty wideo: Andrijana Lubina, projekt świateł: Misha Chernyavsky

Obsada: Anat Atzmon, Andrei Kashkar, Rotem Meller, Dotan Amrani, Miri Regendorfer, Yonatan Rozen, Niv Shafir, Irma Stephanov

Ukochana klasyka pióra Dana Almagora, wielki hit w Izraelu i na Broadwayu, wystawiana jest po raz pierwszy przez Teatr Yiddishpiel.

Teatr Yiddishpiel sięga po osławioną klasykę pióra Dana Almagora, która odniosła wielki sukces w Izraelu, na Broadwayu i światowych scenach. Spektakl przedstawia historię ludzi, którzy wierzyli, że najważniejsze w życiu są radość, miłość i siła. W rytmicznym, kolorowym języku teatru toczy się przedstawienie pełne humoru i poruszających scen, dzięki któremu widzowie poznają świat chasydów i współczesne państwo Izrael.

Spektakl w języku jidysz z tłumaczeniem na język polski

Duża Scena Teatru Kwadrat, ul. Marszałkowska 138

Impreza biletowana – szczegóły w cenniku

 


godz. 20.30 MUZYKA ZE SKARBNICY ŻYDOWSKIEJ: „Z TANCBUDY SZAI MAGNATA HAVA NAGILA, CZYLI RADUJMY SIĘ” – KONCERT PROMUJĄCY PŁYTĘ ZESPOŁU JANKEL BAND & ROBERT STEFAŃSKI|PL|

Wystąpią: Robert Stefański (klarnet), Piotr Przybył (skrzypce), Krzysztof Kociszewski (gitara), Radosław Wróbel (gitara basowa)

W programie koncertu znajduje się muzyka klezmerska związana z żydowskimi obrzędami religijnymi, która z czasem przerodziła się w muzykę rozrywkową, graną w czasie żydowskich ślubów i uroczystości. Są wśród nich kompozycje takich autorów jak Béla Kovács („Sholem Alekhem” dedykowany Giorze Feidmanowi) czy Daniel Galay („Far Rivke”, „Farfelunkh”), nie zabraknie też popularnej pieśni ludowej „Hava nagila”, śpiewanej m.in. na Chanukę.

Koncert Yankel Band, z gościnnym udziałem utalentowanego klarnecisty i adiunkta w Akademii Muzycznej w Łodzi Roberta Stefańskiego, to połączenie skrzypiec, klarnetu, gitary klasycznej i gitary basowej. Artyści tworzą niezwykle ciekawe współbrzmienia i klimat, który doskonale oddaje charakter muzyki klezmerskiej – w tym przypadku pełnej szlachetnej liryki, wyczucia stylu i dobrego smaku, nasyconej niuansem, kolorem i duszą.

Scena Letnia Teatru Żydowskiego, ul. Senatorska 35

Wstęp wolny

 


godz.21.00 LITERATURA NA EKRANIE. PROJEKCJE KINA PLENEROWEGO: „OPOWIEŚCI O MIŁOŚCI I MROKU”, REŻ. NATALIE PORTMAN (IZRAEL 2015)

Reżyserski debiut Natalie Portman to historia dorastania jednego z najwybitniejszych pisarzy przełomu XX i XXI wieku – Amosa Oza, oparty na jego bestsellerowej autobiografii. Przejmująca opowieść o relacji wrażliwego chłopca z obdarzoną niezwykłą wyobraźnią matką (Natalie Portman) i pragmatycznym ojcem oraz o niewyjaśnionych rodzinnych tajemnicach. Tłem dla intymnego portretu Oza są narodziny nowego państwa Izrael. Autorem zdjęć do filmu jest wybitny polski operator Sławomir Idziak.

Wydarzenie odbywa się w ramach projektu „Łąka Leśmiana”.

Impreza towarzysząca zorganizowana przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN

Adres: Skwer Willy’ego Brandta. W przypadku niesprzyjającej pogody wydarzenie zostanie przeniesione do budynku Muzeum POLIN, ul. Anielewicza 6

Wstęp wolny

 


godz. 21.00 SINGER JAZZ FESTIVAL: KONCERT THEO JÖRGENSMANN |D| & E M 3 |PL|

Wystąpią: Theo Jörgensmann (klarnet) oraz e m 3 w składzie: Emil Miszk (trąbka), Adam Żuchowski (kontrabas), Sławomir Koryzno (perkusja)

Artyści tworzący e m 3 znają się i współpracują ze sobą od wielu lat. Ich muzyczna odwaga i wzajemne zaufanie sprawiają, iż kompozycje tworzą się instant – w sali prób, w trasie, na scenie. W kontekście kreacji, muzycy chętnie sięgają do twórców muzyki XX wieku. Drapieżny minimalizm, deformacja tradycji, imitacja elektroniki poprzez grę akustyczną, szeroko pojęty sonoryzm – to hasła klucze, na których kanwie objawia się wielka improwizacja. e m 3 to skład silnie związany z trójmiejską sceną, podtrzymujący i kontynuujący najlepsze tradycje muzycznej awangardy.

Towarzyszyć im będzie Theo Jörgensmann, uznawany za najwybitniejszego klarnecistę europejskiej sceny jazzowej.

Klub Harenda – Piwnica pod Harendą, ul. Krakowskie Przedmieście 4/6

Wstęp wolny