29 SIERPNIA 2017, wtorek

 


godz. 10.00 ZWIEDZANIE CMENTARZA ŻYDOWSKIEGO NA BRÓDNIE Z PRZEWODNIKIEM

Cmentarz żydowski na Bródnie, ul. Św. Wincentego 15

Zapisy do 26 sierpnia na adres: zapisy.brodno@jewish.org.pl

Impreza towarzysząca zorganizowana przez Gminę Wyznaniową Żydowską w Warszawie


godz. 17.00 ŻYDOWSKI SALON LITERACKI: „DAJĘ ŚWIADECTWO” – SPOTKANIE WOKÓŁ TWÓRCZOŚCI ZOFII POSMYSZ, Z UDZIAŁEM MAGDALENY KICIŃSKIEJ. FRAGMENTY KSIĄŻEK PRZECZYTA JADWIGA JANKOWSKA-CIEŚLAK

Austriackie Forum Kultury, ul. Próżna 7/9 | wstęp wolny

Prowadzenie: Remigiusz Grzela

Pretekstem spotkania jest odkrycie na nowo arcydzieła polskiej literatury – „Wakacji nad Adriatykiem” Zofii Posmysz. Powieści (opartej na wstrząsających wydarzeniach z życia autorki) zaskakująco nowoczesnej i odważnej, opowiadającej o niezwykłej relacji dwóch kobiet, które trafiły do piekła. Kobiet, z których pierwsza wierzy, że uda jej się przeżyć, a druga nie ma nawet nadziei. Choć wcześniej się nie znały, zaczyna je łączyć szczególna więź. Silniejsza wie, że musi uratować słabszą. Zrobi dla niej wszystko. Nawet to, do czego w innym czasie nie byłaby zdolna….

W tym roku Wydawnictwo „Znak” wznowiło tę powieść oraz opublikowało obszerny wywiad-rzekę Michała Wójcika z Zofią Posmysz. W „Królestwie za mgłą” ponad siedemdziesiąt lat po wojnie pisarka zdecydowała się po raz pierwszy opowiedzieć całą swoją historię. O Auschwitz, do którego trafiła mając niespełna dziewiętnaście lat; skąd czerpała wewnętrzną siłę, choć była świadkiem niewyobrażalnego i jak to się stało, że ponownie zaufała życiu.


godz. 17.30 KLUB MIŁOŚNIKÓW KULTURY ŻYDOWSKIEJ: „ROZDARTA TOŻSAMOŚĆ POLSKICH TWÓRCÓW ŻYDOWSKIEGO POCHODZENIA” – WYKŁAD KAROLA BECKERA

Menora InfoPunkt, wejście przez Charlotte Menora, Pl. Grzybowski 2 | wstęp wolny

Janusz Korczak, Julian Tuwim, Antoni Słonimski – nostalgiczne spojrzenie na wspólną polsko-żydowską przeszłość i przyszłość.


godz. 17.30 „SZYC” HANOCHA LEVINA, REŻYSERIA KRZYSZTOF RZĄCZYŃSKI – CZYTANIE PERFORMATYWNE

Scena Kameralna Teatru Kwadrat, ul. Marszałkowska 138 | wstęp po potwierdzeniu obecności

Reżyseria: Krzysztof Rzączyński, tłumaczenie: Michał Sobelman

Obsada: Piotr Chomik, Henryk Rajfer, Joanna Rzączyńska, Ernestyna Winnicka

Sztuka najwybitniejszego izraelskiego dramatopisarza XX wieku opowiada o ciemnej stronie ludzkiej psychiki, inicjacji i dojrzewaniu do miłości. Hanoch Levin projektuje świat, w którym młode zabija stare. Żydowska rodzina przegląda się w krzywym zwierciadle – to przeraża i bawi jednocześnie. Dla żydowskiej rodziny Szyca człowiek to towar, za którym stoi banknot o określonym nominale, a wydanie córki za mąż jest jak – ciągle powtarzający się motyw – handel mięsem. I nawet w klasycznym konflikcie starzy-młodzi nie chodzi tu o ideały czy wartości, ale o majątek i władzę.

Krzysztof Rzączyński – scenarzysta, reżyser teatralny i filmowy, twórca m.in. wielokrotnie nagradzanych filmów „Ślub” (2004) i „Tata zza żelaznej kurtyny” (2009).

Wejściówki do odbioru od 7 sierpnia w Biurze Festiwalowym Fundacji Shalom, ul. Senatorska 35, tel. 578 645 600, 578 645 605


godz. 18.00 PRZYSTANEK POEZJA: „KELNER – PAPIEROSA – PÓŁ CZARNEJ. POETKI JIDYSZ WOBEC DOŚWIADCZENIA WIELKIEGO MIASTA”

Kieliszki na Próżnej, ul. Próżna 12 | wstęp wolny

Wystąpią: Małgorzata Majewska, Alina Świdowska, Małgorzata Trybalska

Akompaniament: Mirosław Kuźniak (skrzypce)

Wiersze w wyborze Karoliny Szymaniak, pochodzą z antologii poetek jidysz przygotowywanej przez Bellę Szwarcman-Czarnotę, Joannę Lisek i Karolinę Szymaniak.


godz. 18.00 „PEJZAŻE PAMIĘCI” – SPOTKANIE Z AGATĄ TUSZYŃSKĄ O ICCHOKU BASZEWISIE SINGERZE 

BookBook Księgarnia Hoża, ul. Hoża 29/31 | wstęp wolny

Agata Tuszyńska – reportażystka, historyczka literatury i teatru, poetka, prozaiczka. Wyróżniona nagrodą im. Ksawerego Pruszyńskiego przyznawaną przez polski PEN Club. Autorka uprawia z powodzeniem różne dziedziny sztuki. Wydała kilka zbiorów poezji oraz zbeletryzowane biografie, m in. światowej sławy pisarza, Icchoka Baszewisa Singera – bohatera wydarzenia.

„Pejzaże pamięci” – Wydawnictwo Literackie. Nowe, poprawione wydanie zawiera niepublikowane dotąd w Polsce fotografie z archiwów krajowych i zagranicznych.

Impreza zorganizowana we współpracy z księgarniami BookBook


godz. 18.00 TAJEMNICE MYKWY” – WYKŁAD POŁĄCZONY ZE ZWIEDZANIEM MYKWY W PODZIEMIACH SYNAGOGI IM. NOŻYKÓW

Biały Budynek obok Synagogi im. Nożyków, ul. Twarda 6 | wstęp płatny

Prowadzenie: Magdalena Szpilman

Spotkania zaczynają się w sali Bejtejnu (Biały Budynek obok Synagogi im. Nożyków).

Ilość miejsc w grupie – maksymalnie 30 osób. Spotkanie tylko dla pań. Na spotkanie obowiązują cegiełki na rzecz Gminy o wartości 15 zł.

Zapisy: 29 sierpnia w godz. 15.00-17.00 oraz 30 sierpnia w godz. 16.00-17.00 w Białym Budynku, ul Twarda 6.

Impreza towarzysząca zorganizowana przez Gminę Wyznaniową Żydowską w Warszawie


godz. 18.00 „PRZETWORY NA KONIEC LATA FANI LEWANDO” – WARSZTATY KULINARNE

Menora InfoPunkt, wejście przez Charlotte Menora, Pl. Grzybowski 2 | impreza biletowana

Jak nauczyć się zatrzymać lato w słoikach zgodnie wytycznymi Fani Lewando, przedwojennej prekursorki wegetarianizmu?

Osadzona w kulturze aszkenazyjskiej Fania Lewando dokonała prawdziwej rewolucji kulinarnej. Prowadzona przez nią w latach 30. restauracja wegetariańska biła rekordy popularności, wzbudzając mnóstwo emocji zarówno wśród śmietanki towarzyskiej, jak i wielu mieszkańców Wilna. Mimo upływu blisko 90 lat, wiele przepisów pochodzących z przełomowej książki Fani nadal jest niezmiernie inspirujących, świeżych i pobudzających do myślenia. Sięgając po jej doświadczenie, zapełnimy własną spiżarnię dżemami, kiszonkami i solankami, z najlepszych sierpniowych owoców, warzyw i ziół!

Warsztaty poprowadzi Sabina Francuz – właścicielka Głodnych Kawałków i autorka szabatowego menu w kawiarni Cheder na krakowskim Kazimierzu.

Czas trwania warsztatów: 3 godziny.

Impreza zorganizowana we współpracy z Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN

Obowiązują bilety, liczba miejsc: 12, cena: 150 zł. Bilety do kupienia na stronie Bilety.polin.pl oraz w kasach Muzeum


godz. 19.30 „MICHAŁ WASZYŃSKI – DYBUK, GEJ, POTOMEK PAPIEŻY I POLSKICH KRÓLÓW” – WYKŁAD ANDRZEJA KRAKOWSKIEGO

Austriackie Forum Kultury, ul. Próżna 7/9 | wstęp wolny

Urodzony w chasydzkiej rodzinie w Kowlu jako Mosze Waks, zmienił nazwisko i rodowód. Najpłodniejszy reżyser okresu międzywojennego, odkrywca wielu polskich i światowych gwiazd, przeszedł do historii jako filmowy twórca „Dybuka” – arcydzieła w języku jidysz. W okresie II wojny światowej reżyser generała Andersa. Po wojnie zmieniał życiorysy jak rękawiczki. „Misza” dla przyjaciół, książę Waszyński dla innych, spotykał się z monarchami i jadał z papieżami. Jako gej nie musiał wychodzić z szafy, gdyż nigdy nie krył się ze swoją orientacją seksualną. Poślubił włoską księżniczkę Tarantino, która krótko po ślubie zmarła i tak z dnia na dzień, z biedaka stał się bogatym włoskim arystokratą. Po wojnie nigdy nie przyznał się do swojej przedwojennej twórczości, otworzył natomiast Europę dla hollywoodzkich produkcji. Niezmiernie barwna, warta przypomnienia postać!


godz. 20.00 „REJWACH” MIKOŁAJA GRYNBERGA CZYTAJĄ AKTORZY TEATRU ŻYDOWSKIEGO: RAFAŁ RUTOWICZ, PIOTR SIERECKI, GOŁDA TENCER, JERZY WALCZAK, ERNESTYNA WINNICKA

Scena Kameralna im. Sz. Szurmieja, Teatr Żydowski, ul. Senatorska 35 | wstęp po potwierdzeniu obecności

Opieka artystyczna: Gołda Tencer

W swojej najnowszej książce Mikołaj Grynberg zebrał głosy anonimowych polskich Żydów i ułożył je w cykl opowiadań. Czy to, o czym mówią jego rozmówcy, to może być prawda? Słuchając, co mówią inni, zastanówmy się lepiej, co te opowieści mówią o nas samych, nieważne, jakiej jesteśmy narodowości.

Te małe przenikliwe prozy poruszają i niepokoją jednocześnie. Jeżeli diagnoza, jaką stawiają, jest słuszna, to mamy w Polsce wielki problem. [Olga Tokarczuk]

Wstęp po potwierdzeniu obecności, wejściówki do odbioru od 7 sierpnia w Biurze Festiwalowym Fundacji Shalom, ul. Senatorska 35, tel. 578 645 600, 578 645 605


godz. 20.30 WARSZAWSKIE COMBO TANECZNE GRA PIOSENKI HUNCWOTÓW Z SYRENIEGO GRODU, ZESPÓŁ WYSTĄPI W SKŁADZIE: JAN EMIL MŁYNARSKI (ŚPIEW/GITARA/BANDŻOLA/TAMBURYNO/ UNITRA RYTM-16), PIOTR ZABRODZKI (ŚPIEW/BANJO/BANDŻOLA/ MELODIKA), LESŁAW MATECKI (MANDOLINA/GITARA DOBRO/BANJO), ANNA BOJARA (PIŁA), SEBASTIAN JASTRZĘBSKI (GITARA), TOMASZ DUDA (BARYTON SAX/KLARNET), WOJTEK TRACZYK (KONTRABAS)

Duża scena Teatru Kwadrat, ul. Marszałkowska 138 | impreza biletowana

Jest ich siedmioro. Zespół narodził się spontanicznie, a za jego powstanie odpowiedzialny jest Jan Emil Młynarski. Postanowili ocalić od zapomnienia piękne piosenki warszawskie, prezentując je we współczesnym brzmieniu i aranżacjach bliskich oryginałom. Repertuar Warszawskiego Combo Tanecznego to w przeważającej mierze piosenki przedwojenne, które 80 i więcej lat temu bawiły i wzruszały publiczność na rewiach, dansingach, a także na stołecznych ulicach i podwórkach. Wydali płyty: „Przyznaj się” i „Dancing, Salon, Ulica”. Każdy ich koncert to wyjątkowe spotkanie z przeszłością, tradycją i nowym spojrzeniem.

Bilety do nabycia na Eventim.pl i Teatr-zydowski.art.pl oraz od 31 lipca w kasie Teatru Żydowskiego przy ul. Senatorskiej 35, tel. (22) 850 64 35 lub w Klubie Dowództwa Garnizonu Warszawa, al. Niepodległości 141a, tel. (22) 850 56 56