28 SIERPNIA 2018, wtorek


godz. 10.00 UROCZYSTOŚĆ UPAMIĘTNIENIA ICCHOKA BASZEWISA SINGERA

Pisarz potrzebuje adresu. Tam są jego korzenie. Kiedy jadę dorożką w Montrealu, to tak jakbym był w Warszawie i jechał dorożką po Krochmalnej. Zawsze wracam do ulicy Krochmalnej. [„Isaac in America. A journey with Isaac Bashevis Singer”, reż. A. Nowak]

W 2018 roku mija 110 lat, od kiedy rodzina 6-letniego wówczas noblisty zamieszkała na Krochmalnej 10. Kamienicy, w której mieszkał pisarz już nie ma, podobnie jak i wielu, wielu innych… Dawna Krochmalna przetrwała już tylko na kartach jego powieści, w których tak chętnie tu wracał.

Rok 2018 jest pod wieloma względami wyjątkowy – jest to także 40. rocznica otrzymania przez Singera Nagrody Nobla, a także 15. jubileusz Festiwalu Kultury Żydowskiej Warszawa Singera.

Zapraszamy na uroczystość upamiętniającą patrona Festiwalu – najsłynniejszego mieszkańca ulicy Krochmalnej.

We współpracy z Urzędem m.st. Warszawy

U zbiegu ul. Krochmalnej i ul. Ciepłej

Impreza plenerowa, wstęp wolny

 


godz. 17.00 OPOWIEDZ MI SWOJĄ HISTORIĘ – SPOTKANIE Z THEO JÖRGENSMANNEM |D|

Prowadzenie: Adam Baruch

Theo Jörgensmann – urodzony w 1948 roku niemiecki klarnecista, uznawany za najwybitniejszego instrumentalistę europejskiego nowoczesnego jazzu, jeden z twórców współczesnego brzmienia jazzowego klarnetu, zaliczanego obok Erica Dolphy i Jimmy’ego Giuffre do najbardziej znaczących klarnecistów w historii jazzu w Europie.

Austriackie Forum Kultury, ul. Próżna 7/9

Wstęp wolny

 


godz. 17.30 „BAJ MIR BISTU SZEJN” [DLA MNIE JESTEŚ PIĘKNY]  – DRAMAT MUZYCZNY PRZEPLATANY NAJLEPSZYMI HITAMI BARRY SISTERS, TEATR YIDDISHPIEL Z IZRAELA

Autor sztuki, reżyser: Lihi Barzel-Melamed, tłumaczenie na jidysz: Arye Blinder, tłumaczenie polskie: Regina Gromacka, dramaturgia: Tomer Cohen, aranżacja muzyczna: Oren Sela, choreografia: Lihi Barzel-Melamed, światła: Misha Chernyavsky

Obsada: Anat Atzmon, Monica Wardimon, Ofer Golan

Claire Barry gościła w zagrzybiałych klubach nocnych Las Vegas do pewnego wieczoru, gdy odwiedziła ją jej młodsza siostra Merna, która właśnie uciekła przed małżeństwem z mężczyzną, którego nie kochała, by występować wspólnie z siostrą. Mimo trudnych początków szybko udało im się odnieść sukces jako duet na scenie i w radiu. A wszystko to w towarzystwie oddanego menadżera, który je odkrył. Lecz wraz z sukcesem… przychodzą kłopoty. Obie siostry zakochują się, ale tylko jedna z nich może liczyć na wzajemność.

Spektakl w języku jidysz z tłumaczeniem na język polski

Scena Kameralna Teatru Kwadrat, ul. Marszałkowska 138

Impreza biletowana – szczegóły w cenniku

 


godz. 17.30 KLUB MIŁOŚNIKÓW KULTURY ŻYDOWSKIEJ: „KOL ISZE – GŁOS KOBIET W POEZJI JIDYSZ” – WYKŁAD DR JOANNY LISEK

Wykład opowiada o fenomenie otwarcia przestrzeni języka jidysz na podmiotowość kobiecą oraz głosach stłumionych, uciszonych. Będziemy rozmawiać o kobiecej ekspresji poetyckiej w tradycjach ustnych, w słowie drukowanym, jak i dążeniu mężczyzn do regulowania form kobiecej kreatywności.

Joanna Lisek – literaturoznawczyni, pracowniczka naukowa Katedry Judaistyki Uniwersytetu Wrocławskiego. Zajmuje się głównie poezją żydowską i działalnością kobiet na gruncie kultury jidysz. Wydała  „Jung Wilne – żydowska grupa artystyczna” (2005), „Nieme dusze? Kobiety w kulturze jidysz” (2010), „Mykwa – rytuał i historia” (2015). W tym roku nakładem wydawnictwa Pogranicze ukaże się jej monografia „Kol isze – głos kobiet w poezji jidysz od XVI w. do r. 1939”.

Menora InfoPunkt, pl. Grzybowski 2 (wejście przez Charlotte Menora)

Wstęp wolny

 


godz. 17.30 „JUDAIZM REFORMOWANY, KONSERWATYWNY I  ORTODOKSYJNY”

Prowadzenie: Bella Szwarcman-Czarnota

Impreza towarzysząca zorganizowana przez Gminę Wyznaniową Żydowską w Warszawie

Synagoga Nożyków, ul. Twarda 6

Wstęp wolny

 


godz. 18.00 PRZYSTANEK POEZJA

Wiersze m.in. Kadii Mołodowskiej, Chasi Kuperman i Chany Lewin w wyborze i przekładzie Joanny Lisek czytać będą: Małgorzata Majewska i Monika Soszka.

Akompaniament: Mirosław Kuźniak (skrzypce)

Kieliszki na Próżnej, ul. Próżna 12

Wstęp wolny

 


godz. 18.00 ŻYDOWSKI SALON LITERACKI: SPOTKANIE Z MAGDALENĄ KICIŃSKĄ I MARCINEM DZIEDZICEM WOKÓŁ ICH KSIĄŻKI „TERAZ ’43. LOSY”

Prowadzenie: Remigiusz Grzela

Fotograficzne montaże Marcina Dziedzica sprawiają, że żydowska Warszawa znów pojawia się tam, gdzie dziś już jej nie ma. A opowieści Magdaleny Kicińskiej o ludziach i miejscach, po których nie został najmniejszy ślad, uprzytomniają nam, jak bardzo byliśmy razem i jednocześnie osobno.

Gęsia–Anielewicza i okoliczne nowe–nienowe ulice są teraz zadrzewione jak nigdy. Bo nigdzie drzewa nie rosną tak chętnie jak na popiołach. I tak bujnie. Osłaniają (zasłaniają) pomnik. A także dostawione do niego niedawno muzeum. Niskie i pod ochronnym zielonkawym kolorem. Dyskretne jak wszystko co żydowskie na tym najbardziej pożydowskim skrawku ziemi. [Henryk Grynberg]

Książka „Teraz ’43. Losy” ukazała się nakładem Wydawnictwa Wielka Litera.

Impreza towarzysząca zorganizowana przez Teatr Żydowski – Centrum Kultury Jidysz

Centrum Kultury Jidysz, ul. Andersa 15

Wstęp wolny

 


godz. 18.00 SPACER EDUKACYJNY: „ŚLADAMI ŻYDOWSKICH PISARZY”

Oprowadza: dr Agnieszka Żółkiewska

Przedwojenna Warszawa była centrum kultury i języka jidysz. To właśnie w tym mieście żyli i tworzyli najwybitniejsi żydowscy pisarze, poeci i satyrycy tacy jak: Icchok Lejb Perec, Szalom Asz, Jankew Dinezon, Icchok Baszewis Singer. Dzięki dziełom tych wielkich artystów możemy odtworzyć w wyobraźni i przenieść się w czasie do tego niezwykłego, barwnego i wielokulturowego miejsca, jakim była stolica Polski.

Impreza towarzysząca zorganizowana przez Żydowski Instytut Historyczny

Miejsce zbiórki: przed budynkiem Żydowskiego Instytutu Historycznego, ul. Tłomackie 3/5.

Uwaga: liczba miejsc ograniczona, obowiązują zapisy. Osoby zainteresowane prosimy o przesłanie maila na adres: rezerwacja@jhi.pl, w tytule wiadomości prosimy wpisać: spacer 28 sierpnia.

 

 

 


godz. 18.00 PROJEKCJA FILMU „PAPA SIĘ ŻENI”, REŻ. MICHAŁ WASZYŃSKI (POLSKA 1936, 81 MIN), POKAZ Z TAŚMY 35 MM

Scenariusz: Jan Fethke i Napoleon Sądek, zdjęcia: Seweryn Steinwurzel, Jerzy Sten; scenografia: Stefan Norris, Jacek Rotmil; muzyka: Henryk Wars, kierownictwo produkcji: Maria Hirszbein

Obsada: Lidia Wysocka, Franciszek Brodniewicz, Jadwiga Andrzejewska, Mira Zimińska, Zbigniew Rakowiecki

Projekcję poprzedzi prelekcja filmografa Michała Pieńkowskiego.

Zabawna komedia omyłek rozgrywająca się w świecie artystycznych elit przedwojennej Warszawy. Do stolicy po wieloletniej nieobecności powraca śpiewak Roberto Visconti – dawna miłość gwiazdy polskiej rewii, Miry Stelli. Artystkę gniewa fakt, że solista powraca stolicy nie przez wzgląd na nią, lecz na koncert, który ma dać w teatrze Olimpia. Aby pokazać, że uczucia sprzed lat nic już dla niej nie znaczą, Stella postanawia wyjść za mąż za zakochanego w niej barona. Wówczas jednak do akcji wkracza jej pełnoletnia córka oraz przystojny reporter działu kulturalnego warszawskiej gazety.

Impreza towarzysząca zorganizowana przez Filmotekę Narodową-Instytut Audiowizualny

Kino Iluzjon, ul. Narbutta 50a, sala Stolica

Bilety w cenie 10 zł do nabycia w kasie kina, rezerwacje: iluzjon.rezerwacje@fn.org.pl; tel. 22 848 33 33

 


godz. 18.00 „SIŁA KOBIET W EKSTREMALNYCH SYTUACJACH” – DYSKUSJA O NATURZE KOBIET, KTÓRE SPOTKAŁY SIĘ Z SYTUACJAMI GRANICZNYMI

Rozmowę z bohaterkami poprowadzi Eliza Michalik.

Zorganizowano we współpracy z księgarniami BookBook

BookBook Księgarnia Hoża, ul. Hoża 29/31

Wstęp wolny

 


godz. 19.00 „MIASTECZKO KASRYLEWKA” WG SZOLEMA ALEJCHEMA SPEKTAKL TEATRU ŻYDOWSKIEGO W WARSZAWIE

Reżyseria: Shmuel Atzmon-Wircer, tłumaczenie: Aleksandra Król, adaptacja: Elijahu Goldenberg, scenografia i kostiumy: Ewa Łaniecka, opracowanie muzyczne: Teresa Wrońska, konsultacje jidysz: Jacob Weitzner, asystentka reżysera: Monika Soszka

Obsada: Shmuel Atzmon-Wircer, Henryk Rajfer, Jerzy Walczak

Impreza towarzysząca, czas trwania 1 godz. 20 min, bez przerwy, spektakl w języku jidysz z tłumaczeniem na język polski

Scena Kameralna Teatru Żydowskiego, ul. Senatorska 35

Impreza biletowana – szczegóły w cenniku

 


godz. 19.00 „LOSY FILMOWYCH EMIGRANTÓW’68: STARSZA GENERACJA” – WYKŁAD ANDRZEJA KRAKOWSKIEGO

 

Osiągnęli wielkie sukcesy w Polsce, byli autorami lub współautorami popularnych i nagradzanych filmów, założycielami Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Prześladowania antysemickiej kampanii 1968 zmusiły ich do wyjazdu. Jakie były ich losy na emigracji? Pomimo trudności językowych i zaawansowanego wieku niektórzy odnieśli sukcesy, inni borykali się z życiem i odeszli od zawodu, a byli również tacy, którzy nie podołali i odebrali sobie życie.

Aleksander Ford, Kurt Weber, Helena Lemańska, Władysław Forbert, Ida Kamińska i inni…

Andrzej Krakowski – reżyser, scenarzysta, producent filmowy, pedagog, pisarz i rysownik; profesor City University of New York i doktor sztuk filmowych. Reżyser wielokrotnie nagradzanych produkcji, autor scenariuszy 18 filmów i kilku książek, m.in. głośnych „Pollywood: jak stworzyliśmy Hollywood”, „Pollywood II: uciekinierzy w raju” oraz „The World Through The Eye of a Screenwriter”.

Austriackie Forum Kultury, ul. Próżna 7/9

Wstęp wolny

 


godz. 20.30 MUZYKA ZE SKARBNICY ŻYDOWSKIEJ: KONCERT WOWAKIN TRIO |PL|

Wystąpią: Paula Kinaszewska (wokal, skrzypce), Mateusz Wachowiak (harmonia trzyrzędowa), Bartłomiej Woźniak (baraban, banjolele, wokal)

Trio WoWaKin istnieje dopiero od dwóch lat, a już może poszczycić się nagrodami (Nowa Tradycja’16 i Folkowe Mikołajki’16) i występami na festiwalach. Kapela Pauli Kinaszewskiej specjalizuje się w muzyce folkowej, łącząc ludowe brzmienie z nowoczesną aranżacją. Przekazuje energetyczną mieszankę opartą wprawdzie na muzyce tradycyjnej (muzycy czerpią swój repertuar z żywego przekazu, jeżdżąc na wieś i ucząc się od starszego pokolenia zaprzyjaźnionych muzykantów i śpiewaczek), ale też mocno wchodzącą we współczesność – swobodną, improwizowaną, brawurową. Każdy ich występ uwodzi publiczność naturalnością i szczerością przekazu. Niesamowitą energią taneczną porywa wszystkich do szalonego „wirowania” w rytm oberków, polek, mazurków, kujawiaków i piosenek żydowskich.

Scena Letnia Teatru Żydowskiego, ul. Senatorska 35

Wstęp wolny

 


godz. 20.30 SINGER JAZZ FESTIVAL: „PIANO.PL” – KONCERT DOROTY MIŚKIEWICZ Z UDZIAŁEM: WŁODZIMIERZA NAHORNEGO, MARCINA WASILEWSKIEGO I PIOTRA ORZECHOWSKIEGO ORAZ ZESPOŁU ATOM STRING QUARTET

Wystąpią: Dorota Miśkiewicz (wokal), Włodzimierz Nahorny (fortepian), Marcin Wasilewski (fortepian), Piotr Orzechowski „Pianohooligan” (fortepian) oraz Atom String Quartet w składzie: Dawid Lubowicz (skrzypce), Mateusz Smoczyński (skrzypce), Michał Zaborski (altówka), Krzysztof Lenczowski (wiolonczela)

Koncert PIANO.PL jest kontynuacją bezprecedensowego wydarzenia zrealizowanego w maju 2016 roku w Warszawie, podczas którego na jednej scenie wraz z Dorotą Miśkiewicz zaprezentowało się kilkunastu najwybitniejszych polskich pianistów trzech generacji. Swoim koncertem Dorota Miśkiewicz składa hołd polskiej pianistyce. Fortepian to polska specjalność, spośród wielu doskonałych muzyków, to właśnie pianiści wiodą w Polsce prym – zauważa. Od Fryderyka Chopina – który był nie tylko znakomitym kompozytorem, pianistą, ale i… improwizatorem! – po światowej sławy Krzysztofa Komedę. Nagranie z koncertu wywołało ogromne uznanie środowiska muzycznego i poza nominacją do Fryderyka 2016, zarówno Dorocie Miśkiewicz, jak i samemu albumowi przyniosło jeszcze wiele prestiżowych nagród i wyróżnień.

Publiczność Festiwalu Warszawa Singera będzie miała niepowtarzalną okazję wysłuchania nieco „pomniejszonej”, ale wciąż imponującej rozmachem prezentacji unikalnego przedsięwzięcia Doroty Miśkiewicz i czołówki polskich pianistów.

Dorota Miśkiewicz – utytułowana polska wokalistka, kompozytorka, autorka tekstów, pomysłodawczyni i „spoiwo artystyczne” projektu PIANO.PL. Zakotwiczona w jazzie, wielokrotnie wypływała na szerokie wody eksperymentów – zarówno te bardziej egzotyczne, jak i bliższe polskim brzegom. Współpracowała m.in. z Nigelem Kennedym, Davidem Murrayem, Louisem Winsbergiem, Kepą Junkerą, Tomaszem Stańko i całą plejadą artystów polskiej sceny muzycznej. Jako jedna z nielicznych śpiewała i nagrywała w duecie z Cesarią Evorą. Nagrała 7 autorskich płyt.

Duża Scena Teatru Kwadrat, ul. Marszałkowska 138

Impreza biletowana – szczegóły w cenniku

 


godz. 21.00 SINGER JAZZ FESTIVAL: KONCERT THEO JÖRGENSMANN |D| & STANISŁAW SŁOWIŃSKI TRIO |PL|

 

Wystąpią: Theo Jörgensmann (klarnet), Stanisław Słowiński (skrzypce), Justyn Małodobry (kontrabas), Dawid Fortuna (perkusja)

Czerpiąc inspiracje z klasyki polskiego jazzu oraz pozostając pod silnym wpływem bogactwa sonoryzmu i rozbudowanych form muzyki współczesnej, Stanisław Słowiński Trio stawia sobie za priorytet pracę nad indywidualnym brzmieniem, zbudowanym na wypadkowej zawartych w muzyce emocji. To niejako wariant eksperymentalny w formie i brzmieniu, format skoncentrowany na dialogu pomiędzy muzykami, łączący inspiracje muzyką legendarnego polskiego skrzypka Zbigniewa Seiferta z wolnością free jazzu, czerpiący z barwowego i fakturalnego bogactwa współczesnej muzyki kameralnej. Jednocześnie to kolejny krok skrzypka Stanisława Słowińskiego na drodze definicji własnego języka muzycznego, na bazie inspiracji i doświadczeń ostatnich lat, tras i koncertów, które dały mu możliwość obcowania z bogatą paletą rodzajów muzyki improwizowanej i współpracy z muzykami z całego świata.

Towarzyszyć im będzie Theo Jörgensmann, uznawany za najwybitniejszego klarnecistę europejskiej sceny jazzowej.

Klub Harenda – Piwnica pod Harendą, ul. Krakowskie Przedmieście 4/6

Wstęp wolny