28 SIERPNIA 2017, poniedziałek

 


godz. 10.00-16.00 DZIEŃ OTWARTY UNIWERSYTETU TRZECIEGO WIEKU TEATRU ŻYDOWSKIEGO – CENTRUM KULTURY JIDYSZ

Centrum Kultury Jidysz, ul. Andersa 15 | wstęp wolny

Założony przez Gołdę Tencer Uniwersytet Trzeciego Wieku to miejsce unikatowe w skali światowej. Ma za sobą już 11 lat sukcesów w różnych dziedzinach artystycznych – zespół teatralny, tańca izraelskiego czy teatr Pantomimki mogą pochwalić się licznymi nagrodami w przeglądach i festiwalach senioralnych. Poza zajęciami artystycznymi na Uniwersytecie Trzeciego Wieku odbywa się wiele innych ciekawych warsztatów oraz wykłady na temat historii i kultury Żydów Polskich. Podczas dnia otwartego zaprasza wszystkich zainteresowanych na prezentację swojej oferty, przy okazji prezentując program przygotowany specjalnie na ten dzień!

W programie:

godz. 10.00-11.00 Pokaz Teatru Lalkowego SIMCHE i warsztaty animacji lalek prowadzone przez Katarzynę Batarowską

Uczestnicy warsztatów będą mieli szansę na spróbowanie swoich sił w niezwykłej sztuce kreowania postaci właśnie za pomocą lalek.

godz. 11.00-12.30 Pokaz tańca izraelskiego i nauka podstawowych kroków w wykonaniu zespołu tancerek UTW, prowadzonego na co dzień przez Monikę Leszczyńską z zespołu „Snunit”

godz. 12.30-14.00 Warsztaty wycinanki żydowskiej prowadzone przez Wiesławę Rawską-Tejszerską, uczennicę Moniki Krajewskiej

godz. 14.00-15.00 Warsztaty kuchni żydowskiej prowadzone przez Annę Marię Czubaczyńską

Tematem zajęć kulinarnych, prowadzonych na co dzień w UTW przez Małgorzatę Blicharz, będzie „cymes” – tradycyjna potrawa żydowska, której nazwa wszystkim powinna kojarzyć się z czymś bardzo dobrym!

godz. 15.00-16.00 „Tańce i przyśpiewki starej Warszawy” otwarta lekcja tańca ludowego pod kierunkiem Agaty Siereckiej, przy akompaniamencie Kamili Adamskiej (klarnet), Arkadiusza Gniewka (akordeon).


godz. 17.00 „OPOWIEDZ MI SWOJĄ HISTORIĘ” – SPOTKANIE Z FRANKIEM LONDONEM, WYBITNYM AMERYKAŃSKIM TRĘBACZEM I KOMPOZYTOREM, LIDEREM I WSPÓŁZAŁOŻYCIELEM WIELU ZESPOŁÓW KLEZMERSKICH

Scena Letnia Teatru Żydowskiego, ul. Senatorska 35 | wstęp wolny

Uczestnicy spotkania będą mieli okazję nie tylko dowiedzieć się nieco więcej o Franku Londonie, ale i posłuchać, jak gra na swojej nieodłącznej trąbce! Spotkanie poprowadzi Adam Baruch.


godz. 17.30 „TORA W ZWIERCIADLE SZTUKI” – WYKŁAD ILUSTROWANY MONIKI KRAJEWSKIEJ

Austriackie Forum Kultury, ul. Próżna 7/9 | wstęp wolny

Tora – nauka, Tora – prawo religijne, Tora – Pięcioksiąg Mojżesza, Tora – Biblia hebrajska, Tora – zwój uroczyście odczytywany, Tora – pretekst do piękna. Choć sam zwój Tory, odczytywany z bimy w ramach modlitw, nie może być zdobiony a jedynie perfekcyjnie wykaligrafowany, to przedmioty otaczające Torę, jak sukienki, futerały, tarcze, wskazówki, oraz taśmy do jej związania zdobne są w wersety i ornamenty. Podsycana przez tradycję ręcznego kopiowania Tory sztuka kaligrafii zaowocowała powstaniem mikrografii, tzn. tworzenia obrazów z tekstu. Tematem bogato ilustrowanej prelekcji będą zarówno różne odcienie znaczeniowe słowa Tora, tradycja sporządzania zwoju przez kopistę i rytuał odczytywania go w synagodze, jak i przedmioty zdobiące zwój Tory.


godz. 17.30 KLUB MIŁOŚNIKÓW KULTURY ŻYDOWSKIEJ: „ŚLADY POLSKOŚCI W IZRAELU” – WYKŁAD KAROLA BECKERA

Menora InfoPunkt, wejście przez Charlotte Menora, Pl. Grzybowski 2 | wstęp wolny

Pierwszy zagraniczny bank w Palestynie to PKO założony tam w 1928 roku. Wielu pisarzy, jak Broniewski, Hłasko, Pruszyński, pisało o tym kraju. Wykład przybliży te i wiele innych historii.

Karol Becker izraelski wychowawca, publicysta, tłumacz i filozof. Aktywny na polu rozwijania dialogu polsko-izraelskiego. Autor i realizator wielu polsko-izraelskich projektów edukacyjnych.


godz. 17.30 SPACER: „NADLUDZKA MEDYCYNA” – SŁUŻBA ZDROWIA W GETCIE WARSZAWSKIM

Miejsce zbiórki: przed budynkiem Żydowskiego Instytutu Historycznego, ul. Tłomackie 3/5

Oprowadza: Olga Szymańska

Podczas spaceru po terenie byłego getta odwiedzimy miejsca, w których znajdowały się szpitale, ambulatoria, apteki i inne instytucje związane ze służbą zdrowia. Poznamy sylwetki lekarzy, takich jak Anna Braude-Hellerowa czy Emil Apfelbaum oraz często znanych tylko z imienia pracowników szpitali, którzy równie bohatersko nieśli pomoc w czasach „nadludzkiej medycyny”. Spacer będzie okazją do dowiedzenia się m.in. tego, skąd do warszawskiego getta trafiała szczepionka na tyfus, kto po stronie aryjskiej oddawał krew dla Żydów i jak funkcjonowały tajne studia medyczne.

Impreza towarzysząca zorganizowana przez Żydowski Instytut Historyczny


godz. 18.00 „BARDZO UWAŻAJ NA…” – SPEKTAKL MUZYCZNY BARBARY DZIEKAN, NA PODSTAWIE POEZJI I PROZY GERTRUDY STEIN

Scena Kameralna Teatru Kwadrat, ul. Marszałkowska 138 | impreza biletowana

Scenariusz, reżyseria, wykonanie: Barbara Dziekan, tłumaczenie: Anna Kołyszko, muzyka: Krzysztof Woliński

Spektakl Barbary Dziekan prowokuje rozmowę o byciu uważnym, o intensywnym trwaniu w mijającej chwili, rozmowę o świecie widzianym okiem natury. Jest to kolaż tekstów Gertrudy Stein napisanych z ogromnym poczuciem humoru, dystansem i wdziękiem, prowokujących do myślenia: „nigdy nie jest za późno zacząć uczyć się żyć!”.

Stein namawia do szacunku wobec wszystkiego co nas otacza.

Stein radzi: nie oceniaj wszystkiego i wszystkich: bądź, bądź…

Barbara Dziekan – aktorka, reżyser, wokalistka. Profesor zwyczajny, wykłada w PWSFTviT w Łodzi. Znana z licznych ról teatralnych, telewizyjnych i filmowych. Współpracowała z wieloma warszawskimi teatrami, m.in. Narodowym, Ateneum, Komedią, Studio. Znana także z monodramów, za występy w których otrzymywała nagrody na festiwalach teatralnych w Polsce i za granicą. Grała w wielu filmach i serialach telewizyjnych, m.in. u K. Kieślowskiego, J. Zaorskiego, S. Barei i J. Bromskiego. W 2012 roku występowała gościnnie w Teatrze Żydowskim w przedstawieniu „Żona króla Leara. Czarna komedia” w reż. J. Gruzy.

Bilety do nabycia na Eventim.pl i Teatr-zydowski.art.pl oraz od 31 lipca w kasie Teatru Żydowskiego przy ul. Senatorskiej 35, tel. (22) 850 64 35 lub w Klubie Dowództwa Garnizonu Warszawa, al. Niepodległości 141a, tel. (22) 850 56 56


godz. 18.00 „KABAŁA W TWÓRCZOŚCI FRANZA KAFKI” – WYKŁAD HANNY KOSSOWSKIEJ

BookBook Księgarnia Hoża, ul. Hoża 29/31 | wstęp wolny

W całej twórczości Kafki obecna jest tematyka sądu. W „Opowiadań o zwierzętach” jest to sąd boski nad człowiekiem. Sąd, który dopełnia się jako gilgul, czyli reinkarnacja. Odbycie pokuty po śmierci jest karą za grzechy, które nie mogą być zniwelowane przez pobyt duszy w czyśćcu lub gdy dusze ludzkie nie osiągnęły duchowej doskonałości.

Znaczący wpływ na pisarstwo Kafki miały wschodnioeuropejskiego opowieści żydowskie, zwłaszcza chasydzkie. W jego opowiadaniach wyraźne odbicie znajduje również przepojony klimatem żydowskim dom, w którym się wychował.


godz. 18. 00 NIE TYLKO „KRZYŻACY”… PRZEGLĄD FILMÓW ALEKSANDRA FORDA Z LAT 1933-48: „SABRA” (POLSKA 1933, 80 MIN)

Kino Iluzjon, ul. Narbutta 50a, sala Stolica | impreza biletowana

Reżyseria: Aleksander Ford, scenariusz: Olga Ford, zdjęcia: Frank Weihmayer, muzyka: Szymon Laks

Tytuł stanowi pewną przenośnię: „sabra” to nazwa kaktusa rosnącego na pustyni, którą określano także dzieci żydowskie urodzone i wychowywane w Palestynie. Film Forda, który w 1933 roku wybrał się wyprawę filmową właśnie do Palestyny, był próbą dokumentalnej opowieści o żydowskich imigrantach z Polski, zmagających się z brakiem wody. Drugi wątek stanowiła miłość córki fellacha do przybywającego do Palestyny chłopca żydowskiego. Producent filmu, wbrew Fordowi, opatrzył film pozytywnym zakończeniem: sekwencją wizyjnych obrazów świetlanej przyszłości, która czeka osadników w Palestynie.

Impreza towarzysząca – pokaz w ramach przeglądu filmowego organizowanego we współpracy z Filmoteką Narodową – Instytutem Audiowizualnym

Bilety w cenie 12 zł (ulgowe) i 14 zł (normalne) do nabycia w kasie kina, rezerwacje: iluzjon.rezerwacje@fn.org.pl; tel. 22 462 72 60


godz. 18. 00 CZYTELNIA POLIN – SPOTKANIE Z EWĄ HERBST, AUTORKĄ KSIĄŻKI „DOKUMENT PODRÓŻY”. WIERSZE PRZECZYTA  JADWIGA JANKOWSKA-CIEŚLAK

Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, ul. Anielewicza 6 | wstęp wolny

Prowadzenie: Remigiusz Grzela

W kwietniu zeszłego roku znalazłam przypadkiem wiersze, pisane przeze mnie w latach 1969-1971, w ciągu dwóch pierwszych lat pomarcowej emigracji. Był to okres bardzo dla mnie trudny. Pisanie pomagało mi poradzić sobie emocjonalnie z utratą wszystkiego, co było dla mnie do tej pory istotne – mówi autorka „Dokumentu podróży” – historii zapisanej w wierszach.

Ewa Herbst opuściła Polskę w 1969 roku. Była wtedy po drugim roku elektroniki na Politechnice Warszawskiej, miała 21 lat. W Szwecji ukończyła studia, zrobiła doktorat i zaczęła karierę naukową. Od 1986 roku mieszka w USA. Pracowała jako profesor inżynierii biomedycznej oraz główny inżynier badawczy w firmie medycznej. Od wielu lat prowadzi własną firmę badawczo-rozwojową.

Impreza towarzysząca zorganizowana przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN


godz. 19.00 OTWARCIE SINGER JAZZ FESTIVAL: „KOMEDA AHEAD” – KONCERT OLEŚ BROTHERS & CHRISTOPHER DELL |PL, DE|

Synagoga im. Nożyków, ul. Twarda 6 | impreza biletowana

Wystąpią: Christopher Dell (wibrafon), Marcin Oleś (kontrabas), Bartlomiej Oleś (perkusja)

Międzynarodowa formacja wybitnych improwizatorów, wirtuozów i kompozytorów. Artyści z Polski i Niemiec interpretują muzykę legendy polskiego jazzu – Krzysztofa Komedy, bazując zarówno na tradycji jazzu jak i zdobyczach muzyki współczesnej. Nadają muzyce Komedy nowy, oryginalny wymiar, pełen emocjonalności, żywiołowości i finezji.

Christopher Dell to jeden z najbardziej kreatywnych improwizatorów na niemieckiej scenie muzycznej. Absolwent prestiżowych uczelni, laureat nagrody Gary Burtona, Deutche Schallplattenpreis i wielu innych. Wibrafonista jazzowy i kompozytor muzyki współczesnej. Współpracuje z wybitnymi postaciami sceny europejskiej, w tym z wieloma legendami jazzu, takimi jak Benny Golson, Lee Konitz, Lalo Schifrin czy Peter Erskine.

BraciaMarcin Oleś, kontrabasista i Bartłomiej Oleś, perkusista – od ponad dziesięciu lat tworzą autorską muzykę, której głównym punktem odniesienia jest jazz. Są twórcami autorskich projektów oraz towarzyszą wielu sławnym jazzmanom z całego świata (Kenny Werner, David Murray, Rob Brown, Chris Speed, Erik Friedlander, Rudi Mahall, William Parker, Andrzej Przybielski), tworząc „rytmiczny dream team”, jak napisał o nich niemiecki magazyn JazzZeitung.

Bilety do nabycia na Eventim.pl i Teatr-zydowski.art.pl oraz od 31 lipca w kasie Teatru Żydowskiego przy ul. Senatorskiej 35, tel. (22) 850 64 35 lub w Klubie Dowództwa Garnizonu Warszawa, al. Niepodległości 141a, tel. (22) 850 56 56

Mężczyzn obowiązują nakrycia głowy, miejsca nie są numerowane


godz. 19.30 POKAZ FILMU DOKUMENTALNEGO NIE PŁACZ KIEDY ODJADĘ W REŻYSERII SŁAWOMIRA GRÜNBERGA (USA/AUSTRALIA/POLSKA 2016, 56 MIN) ORAZ SPOTKANIE Z SYNEM BOHATERKI FILMU WANDY SIERADZKIEJ – ZYGMUNTEM SIERADZKIM, PRODUCENTEM FLMU

Austriackie Forum Kultury, ul. Próżna 7/9 | wstęp wolny

Prowadzenie spotkania: Jan Ordyński

Czy umiecie zanucić piosenkę „Nie płacz kiedy odjadę”? Po raz pierwszy zaśpiewał ją w latach 60. włoski gwiazdor estrady Marino Marini na koncercie w Sali Kongresowej. Utwór napisany w modnych na Zachodzie rytmach twista i madisona trafił w gusta zarówno starszej, jak i młodej publiki. Stał się potem jednym z największych szlagierów polskiej muzyki rozrywkowej, przerastając najśmielsze oczekiwania autorki jej tekstu – Wandy Sieradzkiej.

To właśnie jej osobie poświęcony jest najnowszy film dokumentalny Sławomira Grünberga. Laureat EMMY i reżyser uznanego przez krytykę „Karskiego i władców ludzkości” oraz m.in. prezentowanych już na festiwalu „Perecowiczów”. Korzystając ze wspomnień jej przyjaciół, znajomych i syna Zygmunta (autora scenariusza i producenta filmu) podejmuje próbę odtworzenia burzliwych losów autorki przebojów, która w młodości wielokrotnie otarła się o śmierć, ale której wojenna trauma nie zdołała nigdy odebrać radości życia.


godz. 20.00 KONCERT: FRANK LONDON & FRIENDS, WYSTĄPIĄ: FRANK LONDON (TRĄBKA) |US|, MERLIN SHEPHERD (KLARNET) |GB|, PATRICK FARRELL (AKORDEON, PIANINO) |US|, GUY SCHALOM (PERKUSJA) |GB|, BENJY FOX-ROSEN (WOKAL, BAS) |US/AT|

Duża scena Teatru Kwadrat, ul. Marszałkowska 138 | impreza biletowana

Jeden z najważniejszych współczesnych artystów tworzących i wykonujących muzykę klezmerską, wieloletni członek zespołu Klezmatics, wraz z którym otrzymał nagrodę Grammy, lider kilku grup, m.in. Frank London’s KlezmerBrass All Stars, amerykański kompozytor i trębacz Frank London do udziału w swoim koncercie zaprosił czołowych wykonawców muzyki jidysz. Wspólnie z nim wystąpią:

Klarnecista Merlin Shepherd – jeden z najważniejszych wykonawców tradycyjnej, wschodnioeuropejskiej muzyki klezmerskiej, mający na swoim koncie nagrania i występy z takimi wykonawcami i grupami jak m.in.: Boban Marcovic, Fanfara Ciocarlia, Fanfara Savale, Selim Sesler czy Burning Bush.

Akordeonista i pianista Patrick Farrell, którego można aktualnie usłyszeć m.in. w takich składach jak: Jidysz Art Trio, Ljova and the Kontraband czy Panorama Brass Band, i który współpracował i nagrywał m.in. z Adrienne Cooper i Yo-Yo Ma oraz Stagger Back Brass Band.

Perkusista Guy Schalom – lider zespołu Ensemble Blues Baladi, producent muzyczny, tancerz. Światowej klasy ekspert w wielu gatunkach muzycznych, od popu i rocka po jazz i muzykę etniczną, występujący m.in. na festiwalach związanych z muzyką i kulturą żydowską w Londynie, Montrealu, Weimarze, Petersburgu czy Tel Awiwie.

Wokalista i basista Benjy Fox-Rosen – wykonawca i twórca muzyki jidysz, współtwórca Yiddish Art Trio. Występował i prowadził warsztaty muzyczne na najważniejszych festiwalach klezmerskich Ameryki i Europy.

Bilety do nabycia na Eventim.pl i Teatr-zydowski.art.pl oraz od 31 lipca w kasie Teatru Żydowskiego przy ul. Senatorskiej 35, tel. (22) 850 64 35 lub w Klubie Dowództwa Garnizonu Warszawa, al. Niepodległości 141a, tel. (22) 850 56 56


godz. 20.00 „OD SERCA DO SERCA” – RECITAL MONIKI CHRZĄSTOWSKIEJ W REPERTUARZE WIERY GRAN, AKOMPANIAMENT: PAWEŁ LESZCZYŃSKI

Scena Letnia Teatru Żydowskiego, ul. Senatorska 35 | wstęp wolny

Wśród utworów słynnej żydowskiej pieśniarki Warszawy usłyszymy „Tango notturno”, „Trzy listy” i „La vie en rose” – piosenkę z repertuaru Edith Piaf, którą Wiera Gran śpiewała pod tytułem „Gdy w ramiona bierze mnie” – a także m.in. utwór „The Man in Love” G. Gershwina, śpiewany z tekstem Mariana Hemara („Człowiek, którego kocham”). Piosenki gwiazdy przedwojennego kabaretu w wykonaniu Moniki Chrząstowskiej, z akompaniamentem Pawła Leszczyńskiego – występującego w repertuarze klasycznym i jazzowym akordeonisty i pianisty, laureata międzynarodowych i ogólnopolskich konkursów akordeonowych, to prawdziwa perełka wieczoru. Koncert wzbogacony będzie narracją na temat epizodów z życia zawodowego i prywatnego Wiery Gran.

Monika Chrząstowska to artystka obdarzona mocnym, głębokim głosem i temperamentem lirycznym. Na scenie najpiękniej brzmią w jej wykonaniu tanga, żydowskie ballady i nastrojowe utwory w jazzowych aranżacjach. Obecnie jest aktorką Teatru Żydowskiego w Warszawie, współpracowała też z Teatrem Rampa, Teatrem Telewizji i Teatrem Rozrywki w Chorzowie, w którym wystąpiła w słynnym „West Side Story” w reż. Laco Adamika.