27 SIERPNIA 2017, niedziela

 


godz. 11.00-18.00 „OBLICZA JIDYSZKAJT” – DZIEŃ OTWARTY CENTRUM KULTURY JIDYSZ

Centrum Kultury Jidysz, ul. Andersa 15 | wstęp wolny

Centrum Kultury Jidysz to wyjątkowe na mapie Warszawy miejsce, którego działalność skupiona jest przede wszystkim wokół kultury i języka Żydów aszkenazyjskich. Założone przez Fundację Shalom z inicjatywy Gołdy Tencer, dziś działa w ramach Teatru Żydowskiego-Centrum Kultury Jidysz. Przez cały rok akademicki prowadzone są tu lektoraty języka jidysz i hebrajskiego, warsztaty piosenki żydowskiej oraz warsztaty dla dzieci. Działają też Uniwersytet Trzeciego Wieku oraz Żydowski Uniwersytet Otwarty. Co roku organizowane jest także Międzynarodowe Letnie Seminarium Języka i Kultury Jidysz, na które przyjeżdżają osoby z całego świata, by wspólnie uczyć się języka jidysz oraz poznawać kulturę Żydów aszkenazyjskich.

W programie:

godz. 11.00-12.00 „Zwierzyniec Pana Singera” – warsztaty wokół opowiadań I.B. Singera dla dzieci w wieku 3-8 lat prowadzone przez Patrycję Dołowy i Annę Pietruszkę-Dróżdż z Fundacji MaMa

Liczba miejsc ograniczona, zapisy pod adresem e-mail: ckj@jidysz.org.pl 

godz. 12.00-12.45 Pokazowa lekcja języka jidysz prowadzona przez Martynę Steckiewicz

godz. 13.00-13.45 Pokazowa lekcja języka hebrajskiego prowadzona przez Reginę Gromacką

godz. 14.00- 15.00 Warsztaty piosenki jidysz prowadzone przez Teresę Wrońską

godz. 15.00-16.00 „Eros w literaturze jidysz” – spotkanie z literaturą jidysz prowadzone przez Bellę Szwarcman-Czarnotę

godz. 16.30-18.00 „Blaski i cienie dawnego życia na Muranowie” – spacer z Agnieszką Witkowską-Krych

Miejsce zbiórki: pod Centrum Kultury Jidysz


godz. 11.00 „NIEDZIELE NA DAWNYCH NALEWKACH” – SPOTKANIE WOKÓŁ PLENEROWEJ WYSTAWY NALEWKI. OPOWIEŚĆ O NIEISTNIEJĄCEJ ULICY

Miejsce spotkania: ul. Bohaterów Getta (przy wystawie plenerowej, naprzeciwko bramy głównej do Ogrodu Krasińskich)

Prowadzenie: Bartek Borys

Przed wojną istniała ulica o której mówiono, że jest sercem żydowskiej Warszawy. Można tam było kupić niemal wszystko, od parasoli u Putermana pod numerem jedenastym, przez patefony pod trzynastką, po wyroby importowane z Palestyny w sklepie „Tel Awiw” pod piątką. Kłębiący się na ulicach tłum ludzi, wśród których królował język jidysz kupował, sprzedawał, dyskutował o polityce, interesach i religii. W tle słychać było dzwonki i turkot przejeżdżających tramwajów, wózków, dorożek. Tym miejscem była ulica Nalewki. Wszystkich, którzy pragną dowiedzieć się więcej o historii i niepowtarzalnej atmosferze dawnych Nalewek zapraszamy na spotkanie wokół plenerowej wystawy „Nalewki. Opowieść o nieistniejącej ulicy” na ul. Bohaterów Getta przy bramie do Ogrodu Krasińskich.

Impreza towarzysząca zorganizowana przez Żydowski Instytut Historyczny


godz. 12.00 „GŁOS OBLUBIEŃCA I OBLUBIENICY, CZYLI PIĘKNO KONTRAKTÓW MAŁŻEŃSKICH” – PREZENTACJA I WARSZTATY MONIKI KRAJEWSKIEJ

Austriackie Forum Kultury, ul. Próżna 7/9 | wstęp wolny

Celebracji ważnych wydarzeń w cyklu życia towarzyszą cenne, mistrzowsko wykonane przedmioty. Do najpiękniejszych w tradycji żydowskiej należy ketuba, czyli dokument, który pan młody wręcza swej przyszłej żonie. Podczas prezentacji obejrzymy dawne, bogato zdobione ketuby z Włoch czy Bliskiego i Dalekiego Wschodu, a także te współczesne – odmienne w formie i często także treści. Będą one inspiracją do pracy, w której wykorzystamy zawarte w nich symbole i ornamenty oraz przygotowane wersety. Nie jest niezbędne doświadczenie plastyczne ani znajomość hebrajskiego!

Monika Krajewska od ponad 30 lat zajmuje się sztuką żydowską. Autorka albumów fotograficznych o cmentarzach żydowskich: „Czas kamieni” i „A Tribe of Stones”. Prowadzi warsztaty sztuki żydowskiej oraz tworzy prace inspirowane tradycyjną wycinanką żydowską.


godz. 13.00 „KUCHNIA PESACHOWA” – WARSZTATY KUCHNI ŻYDOWSKIEJ PROWADZONE PRZEZ HANNĘ KOSSOWSKĄ

Barka Wynurzenie, Bulwar Bohdana Grzymały-Siedleckiego | wstęp wolny

Przygotowanie do święta Pesach różni się od przygotowań do innych świąt. Podstawą kuchni żydowskiej jest koszerność, jednak z Pesachem łączy się wiele dodatkowych obwarowań dotyczących gotowania. Dlaczego tak jest i jakie są to zasady, wyjaśni prowadząca.

Zorganizowano we współpracy z Barką Wynurzenie


godz. 14.00 PROMOCJA KSIĄŻKI „NIE MA RZECZY NIEMOŻLIWYCH. ROZMOWY Z MICHAELEM SCHUDRICHEM, NACZELNYM RABINEM POLSKI”

Scena Letnia Teatru Żydowskiego, ul. Senatorska 35 | wstęp wolny

Spotkanie z rabinem Michaelem Schudrichem odbędzie się w ramach cyklu „Opowiedz mi swoją historię” a poprowadzi je autorka książki – Irena Wiszniewska

Michaela Schudricha, naczelnego rabina Polski, nie trzeba przedstawiać. Jest znany z racji swojej funkcji i charakteru, gdyż zawsze się uśmiecha i z każdym chętnie porozmawia. Nie przypadkiem zbiór rozmów, które przeprowadziła z nim Irena Wiszniewska, nosi tytuł „Nie ma rzeczy niemożliwych”. W latach siedemdziesiątych młody Michael widział ptaki wlatujące przez wybite okna do warszawskiej synagogi Nożyków. W latach dziewięćdziesiątych rabin Michael przewoził ze Stanów na pół legalnie samolotami rejsowymi skrzynie mrożonego koszernego mięsa na żydowskie obozy Laudera. Był świadkiem kluczowych wydarzeń ze współczesnej historii Polski i jest współtwórcą żydowskiego odrodzenia w kraju, gdzie Żydów miało już nie być.

Irena Wiszniewska – dwujęzyczna dziennikarka, pisarka, streetarterka. We Francji wydała reportaże o Litwie „Paroles Dégelées”, w Polsce – zbiór wywiadów „My, Żydzi z Polski”.

Impreza zorganizowana we współpracy z Wydawnictwem Austeria


godz. 14.00 „ŚLADAMI IDY KAMIŃSKIEJ” – SPACER Z RAFAŁEM DAJBOREM

Miejsce zbiórki: kamienica przy Alejach Jerozolimskich 101

Ida Kamińska, choć urodziła się w Odessie, a zmarła w Nowym Jorku, była artystką na wskroś warszawską. To z jej inicjatywy upaństwowiony w 1950 roku Teatr Żydowski obrał za siedzibę właśnie Warszawę. Podczas spaceru zobaczymy miejsca, w których mieszkała i pracowała. Kamienicę przy Al. Jerozolimskich, Teatr Dramatyczny, gdzie występowała zaproszona gościnnie przez Konrada Swinarskiego oraz miejsca, w których stały budynki mieszczące żydowskie sceny przedwojennej i powojennej Warszawy.

Rafał Dajbor – aktor, dziennikarz, prezes założonej przez siebie Fundacji Drugi Plan i redaktor strony Mariuszgorczynski.pl poświęconej aktorowi Mariuszowi Gorczyńskiemu. Pisze m.in. do „Stolicy”, „Słowa Żydowskiego”, „Południa” oraz portalu Warszawa.pl.

Uwaga: Podczas spaceru planowane są dwa krótkie przejazdy komunikacją miejską, więc każdy z uczestników powinien posiadać bilety ZTM.


godz. 15.00 DYBUK” WG SZYMONA AN-SKIEGO, REŻYSERIA MAJA KLECZEWSKA  SPEKTAKL TEATRU ŻYDOWSKIEGO

Nowy Teatr, ul. Madalińskiego 10/16 | impreza biletowana

Pierwsza część dyptyku „Dybuk – Malowany ptak”

Impreza towarzysząca. Czas trwania 1 godz. 50 min, spektakl bez przerwy. Uwaga, spektakl dla widzów dorosłych

Bilety do nabycia na: Ebilet.pl, Eventim.pl, Teatr-zydowski.art.pl oraz od 31 lipca w kasie Teatru Żydowskiego przy ul. Senatorskiej 35, tel. (22) 850 64 35 lub w Klubie Dowództwa Garnizonu Warszawa, al. Niepodległości 141a, tel. (22) 850 56 56


godz. 15.00 WERNISAŻ WYSTAWY „TWO FAMILY ARCHIVES” [ARCHIWA DWÓCH RODZIN] SHIMONA LEVA |IT| I FRIEDEMANNA DERSCHMIDTA |AT|

Austriackie Forum Kultury, ul. Próżna 7/9 | wstęp wolny

Idea Two Family Archives zrodziła się podczas pobytu Shimona Leva jako artysty-rezydenta w Wiedniu w 2012 roku, w konkursie rozpisanym przez projekt badawczy wiedeńskiej Akademii Sztuk Pięknych, kierowany przez Friedemanna Derschmidta. Artyści, izraelski i austriacki, próbują stawić czoła sprzecznym i trudnym aspektom Holokaustu. Obaj śledzą swoje historie rodzinne, ich prace jednak uderzająco się różnią. Jeden, którego rodzina na stałe mieszkała w Austrii, dysponuje mnóstwem materiału. Drugiemu natomiast wystarczyć musi kilka zdjęć i przedmiotów z życia jego rodziny w Wiedniu i Berlinie. Z okazji XIV edycji Festiwalu Warszawa Singera obaj artyści odtworzą swoje rodzinne związki z Polską.

Projekt realizowany we współpracy z Austriackim Forum Kultury


godz. 15.00 WARSZTATY JĘZYKA HEBRAJSKIEGO POPROWADZI MAGDALENA SOMMER

Fundacja im. prof. Mojżesza Schorra, ul. Twarda 6 | wstęp wolny

Magdalena Sommer – nauczycielka języka hebrajskiego i tłumacz literatury z języków hebrajskiego i angielskiego. Od 2006 roku pracuje w Fundacji im. prof. Mojżesza Schorra. Prowadzi lekcje języka hebrajskiego oraz tłumaczy wykłady i spotkania z języka hebrajskiego i angielskiego. Rok spędziła w Izraelu na stypendium państwowym. Uczestniczyła w wielu seminariach dla nauczycieli języka hebrajskiego.

Impreza towarzysząca zorganizowana przez Fundację im. prof. Mojżesza Schorra


godz. 16.00 WARSZAWSKA PREMIERA PŁYTY KROKE „TRAVELLER” – KONCERT ZESPOŁU KROKE W SKŁADZIE: JERZY BAWOŁ (AKORDEON), TOMASZ KUKURBA (ALTÓWKA), TOMASZ LATO (KONTRABAS), Z GOŚCINNYM UDZIAŁEM ANNY MARII JOPEK (WOKAL) I SŁAWKA BERNEGO (PERKUSJA)

Duża scena Teatru Kwadrat, ul. Marszałkowska 138 | impreza biletowana 

 „Traveller” to już jedenasty album w dorobku krakowskiego tria, który na światowej scenie muzycznej święci tryumfy od dwudziestu pięciu lat. Płyta jest zapisem doświadczeń muzycznych zespołu, który przez ćwierćwiecze podróżuje po całym świecie. Celebrując swój jubileusz podczas Festiwalu Warszawa Singera, Kroke zaprosiło na gościnny występ Annę Marię Jopek, artystkę koncertującą z najważniejszymi postaciami muzyki naszych czasów.

Kroke, balansując na granicy etno, jazzu, muzyki klasycznej, klezmerskiej a nawet elektronicznej, przywołuje wpływy wielu kultur, głosy przeszłości i tradycji, tworzy muzykę mieniąca się tysiącem barw – obrazową, pełną znaczeń, przestrzenną. Fuzja autorskiej muzyki Kroke i głosu Anny Marii Jopek – nagrywającej i koncertującej na całym świecie wokalistki, improwizatorki, wizjonerki i pasjonatki – to spotkanie dwóch niezwykłych światów wrażliwości i brzmień, spotkanie ulotne, niepowtarzalne, magiczne!

Bilety do nabycia na Eventim.pl i Teatr-zydowski.art.pl oraz od 31 lipca w kasie Teatru Żydowskiego przy ul. Senatorskiej 35, tel. (22) 850 64 35 lub w Klubie Dowództwa Garnizonu Warszawa, al. Niepodległości 141a, tel. (22) 850 56 56


godz. 16.00  „WIELOKULTUROWOŚĆ LOKALNIE” – PODSUMOWANIE PROJEKTU POLIN MEETING POINT

Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, Skwer Willy’ego Brandta | wstęp wolny

POLIN Meeting Point to intensywny dwutygodniowy program zajęć, który oferuje młodym ludziom z Polski, Izraela, Niemiec oraz Ukrainy możliwość spotkania w międzynarodowej grupie i wzięcia udziału w serii wykładów, warsztatów i dyskusji. W tym roku zaprosiliśmy uczestników do podjęcia tematu „Wielokulturowość lokalnie”. Punktem wyjścia do szerszych rozmów na ten temat był przykład Zduńskiej Woli – miasta w województwie łódzkim, które do II wojny światowej prężnie rozwijało się jako ośrodek polsko-żydowsko-niemiecki. Podczas spotkania wraz z uczestnikami programu i zaproszonymi gośćmy podsumujemy ten dwutygodniowy proces oraz zastanowimy się jak korzystać z doświadczeń z przeszłości w dzisiejszym świecie.

Wydarzenie w j. angielskim i w j. polskim (tłumaczenie symultaniczne).

Impreza towarzysząca zorganizowana przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN


godz. 18.00 NIE TYLKO „KRZYŻACY”… PRZEGLĄD FILMÓW ALEKSANDRA FORDA Z LAT 1933-48: „LUDZIE WISŁY” (POLSKA 1938, 75 MIN)

Kino Iluzjon, ul. Narbutta 50a, sala Stolica | impreza biletowana

Reżyseria: Aleksander Ford, Jerzy Zarzycki, scenariusz: Helena Boguszewska, Jerzy Kornacki, Aleksander Ford, Jerzy Zarzycki, zdjęcia: Stanisław Lipiński, muzyka: Roman Palester, Marian Neuteich

Adaptacja popularnej przed wojną powieści „Wisła” Heleny Boguszewskiej i Jerzego Kornackiego., którzy napisali również scenariusz. Reżyserował Aleksander Ford wespół z Jerzym Zarzyckim. Założeniem twórców było  przede wszystkim zarysowanie zbiorowego portret wodniaków, pływających barkami po Wiśle, lecz końcowy efekt nabrał również cech melodramatu spełniającego się wątku miłości właścicielki jednej z barek i drobnego złodziejaszka, grasującego na wiślanym szlaku.

Impreza towarzysząca – pokaz w ramach przeglądu filmowego organizowanego we współpracy z Filmoteką Narodową – Instytutem Audiowizualnym

Bilety w cenie 12 zł (ulgowe) i 14 zł (normalne) do nabycia w kasie kina, rezerwacje: iluzjon.rezerwacje@fn.org.pl; tel. 22 462 72 60


godz. 18.00-21.00 WARSZTATY RODZINNE: „NOCNE PODCHODY” DLA RODZIN Z DZIEĆMI W WIEKU 4-10 LAT

Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, ul. Anielewicza 6 | impreza biletowana

Wakacje to najlepszy czas na GRY I ZABAWY! I to one są naszym motywem przewodnim przez całe lato! Na zakończenie wakacyjnych zabaw zapraszamy najodważniejszych na „Nocne podchody” po wystawie stałej Muzeum POLIN. Odkryjemy muzeum na nowo z latarkami w rękach. Zapowiada się prawdziwa  przygoda!

Impreza towarzysząca zorganizowana przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN

Wstęp płatny, bilet rodzinny: 30 zł (1 dziecko z opiekunami, kolejne dziecko: 10 zł), www.bilety.polin.pl


godz. 18.30 UROCZYSTE OTWARCIE FESTIWALU: KONCERT KANTORALNY „AHAVA RABA – POKÓJ, MIŁOŚĆ, MUZYKA”, Z UDZIAŁEM: YAAKOVA „YANKY” LEMMERA |US|, FRANKA LONDONA |US|, MERLINA SHEPHERDA |GB|, PATRICKA FARRELLA |US|, GUY’A SCHALOMA |GB|, BENJY’EGO FOX-ROSENA |US/AT|

Synagoga im. Nożyków, ul. Twarda 6 | impreza częściowo biletowana oraz za zaproszeniami po potwierdzeniu obecności

Prowadzenie: Dawid Szurmiej

„Ahava Raba” [obfitość miłości] to nazwa nie tylko dziękczynnej modlitwy żydowskiej, ale i skali w muzyce klezmerskiej, zwanej również freygish. To wreszcie nowy projekt artystów czerpiących ze źródła muzyki klezmerskiej, chasydzkiej i kantoralnej, będących „sercem i duszą” wschodnioeuropejskiej tradycji żydowskiej. Do swojego projektu wybrali utwory m.in. Y. Rosenblatta, Y. Shliskey’ego, L. Glantza, Z. Kvartina i M. Oyshera.

Przewodnikami po projekcie „Ahava Raba” będą jego twórcy: fenomenalny śpiewak młodego pokolenia, na co dzień kantor synagogi na Lincoln Square w Nowym Jorku – Yanky Lemmer oraz słynny kompozytor i trębacz, wieloletni członek zespołu Klezmatics, laureat nagrody Grammy – Frank London.

Dołączą do nich czołowi artyści nowego współczesnego świata muzyki jidysz: klarnecista Merlin Shepherd, akordeonista i pianista Patrick Farrell, perkusista Guy Schalom oraz wokalista i basista Benjy Fox-Rosen. Każdy z nich wnosi do projektu swój wielki talent, głęboką wiedzę oraz miłość do muzyki jidysz. Dzięki nim w koncercie „Ahava raba” wybrzmi to, co najważniejsze – przesłanie pokoju, miłości i oczywiście, wspaniała muzyka.

Podczas koncertu festiwalowego w Synagodze im. Nożyków usłyszymy tradycyjne aszkenazyjskie utwory liturgiczne, nastrojowe i mistyczne motywy chasydzkich nigunim czy zmiros. Będziemy wspólnie uczestniczyć w głębokim, duchowym celebrowaniu „obfitości miłości” oraz przeżywać płynące z muzyki: piękno, pasję i radość.

Bilety do nabycia na Eventim.pl i Teatr-zydowski.art.pl oraz od 31 lipca w kasie Teatru Żydowskiego przy ul. Senatorskiej 35, tel. (22) 850 64 35 lub w Klubie Dowództwa Garnizonu Warszawa, al. Niepodległości 141a, tel. (22) 850 56 56

Mężczyzn obowiązują nakrycia głowy, miejsca nie są numerowane, liczba miejsc ograniczona


godz. 19.00 „MALOWANY PTAK” WG JERZEGO KOSIŃSKIEGO, REŻYSERIA MAJA KLECZEWSKA – SPEKTAKL TEATRU ŻYDOWSKIEGO W WARSZAWIE I TEATRU POLSKIEGO W POZNANIU

Nowy Teatr, ul. Madalińskiego 10/16 | impreza biletowana

Druga część dyptyku „Dybuk – Malowany ptak”

Impreza towarzysząca. Czas trwania 3 godz., spektakl z przerwą. Uwaga, spektakl dla widzów dorosłych

Bilety do nabycia na: Ebilet.pl, Eventim.pl, Teatr-zydowski.art.pl oraz od 31 lipca w kasie Teatru Żydowskiego przy ul. Senatorskiej 35, tel. (22) 850 64 35 lub w Klubie Dowództwa Garnizonu Warszawa, al. Niepodległości 141a, tel. (22) 850 56 56