26 SIERPNIA 2018, niedziela


godz. 11.00-18.45 „OBLICZA JIDYSZKAJT” – DZIEŃ OTWARTY CENTRUM KULTURY JIDYSZ

Centrum Kultury Jidysz to wyjątkowe na mapie Warszawy miejsce, którego działalność skupiona jest przede wszystkim wokół kultury i języka Żydów aszkenazyjskich. Założone przez Fundację Shalom z inicjatywy Gołdy Tencer, dziś działa w ramach Teatru Żydowskiego-Centrum Kultury Jidysz. Przez cały rok akademicki prowadzone są tu lektoraty języka jidysz i hebrajskiego, warsztaty piosenki żydowskiej oraz warsztaty dla dzieci. Działają też Uniwersytet Trzeciego Wieku oraz Żydowski Uniwersytet Otwarty. Co roku organizowane jest także Międzynarodowe Letnie Seminarium Języka i Kultury Jidysz, na które przyjeżdżają osoby z całego świata, by wspólnie uczyć się języka jidysz oraz poznawać kulturę Żydów aszkenazyjskich.

godz. 11.00-12.00 Warsztaty piosenki jidysz prowadzone przez Teresę Wrońską

godz. 12.00-12.45 Pokazowa lekcja języka jidysz prowadzona przez Martynę Steckiewicz

godz. 13.00-13.45 Pokazowa lekcja języka hebrajskiego prowadzona przez Reginę Gromacką

godz. 14.00-15.00 Warsztaty dla dzieci 3-8 lat: „Śladami pana Singera”wycieczka po Warszawie inspirowana książką „Warszawiacy” Małgorzaty Ruszkowskiej (Wydawnictwo Dwie Siostry). Prowadzenie: Anna Pietruszka-Dróżdż i Sylwia Markowska. Liczba miejsc ograniczona, zapisy pod adresem e-mail: ckj@jidysz.org.pl 

godz. 15.15-16.30 Spotkanie wokół książki Michaela Chabona „Związek żydowskich policjantów”. Goście: Adam Lipszyc, Karolina Szymaniak. Prowadzenie: Mariusz Czubaj

godz. 16.45-18.45 Spacer śladami bohaterów projektu „Zichrojnes – wspomnienia*”, spotkanie pod Centrum Kultury Jidysz. Prowadzenie: Waldemar Prokop, przewodnik miejski

* projekt międzygeneracyjny, w którym młodzież licealna przeprowadzała wywiady z osobami z pokolenia Marca ’68. Ich wspomnienia uczniowie przenieśli na plan Śródmieścia i w ten sposób powstała mapa sentymentalna, prezentująca ważne dla bohaterów miejsca z lat młodości.

Centrum Kultury Jidysz, ul. Andersa 15

Wstęp wolny

 


godz. 11.00 „OSTATNI SYN” – SPEKTAKL TEATRU ŻYDOWSKIEGO W WARSZAWIE

Reżyseria: Przemysław Jaszczak, scenariusz: Magda Fertacz, scenografia: Marika Wojciechowska, muzyka: Piotr Klimek, asystent kompozytora: Tomasz Lewandowski, projekcje: Aleksandra Ołdak

Obsada: Grzegorz Kulikowski, Paulina Lombarowicz, Małgorzata Majewska, Sylwia Najah, Izabella Rzeszowska, Monika Soszka, Mateusz Trzmiel (gościnnie)

Ostatni Syn wyrusza w swoją pierwszą podróż. Wyrusza, mimo że nie jest na wędrówkę absolutnie przygotowany. Nie będzie mu łatwo, bo za przewodnika ma wyszczerbiony Miecz i psychofankę Śmierć. Czy w takim towarzystwie jest szansa na spotkanie Boga? Tak, tak, właśnie z Bogiem chce Ostatni Syn rozmawiać. Czy dlatego, że jest na Boga zły? A może wierzy, że Bóg może zmienić losy mieszkańców wioski, w której chłopak się urodził? Wędrówka Ostatniego Syna jest podróżą przez pytania. Gdzie szukać Boga, w świecie, który krzyczy przemocą i bębni wszędobylską wojną? Jak znaleźć kawałek boskiej ciszy, jeśli Ziemia podzielona jest wielkim murem, który selekcjonuje ludzi na wrogów i jeszcze większych wrogów? I wreszcie, jak z Ostatniego Syna stać się Pierwszym, niosącym nadzieję na lepszy czas przy wspólnym ogniu?

„Ostatni Syn” to spektakl – projekt edukacyjny, który pozwala odkryć tajniki wierzeń i religii świata, nie tylko młodym odbiorcom.

Przemysław Jaszczak – Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. L. Solskiego w Krakowie/ Filii we Wrocławiu. Debiutował „Brzydkim Kaczątkiem” w Teatrze Lalki i Aktora w Wałbrzychu w 2013 roku. Wyreżyserował spektakle w wielu polskich teatrach m.in. w Teatrze Polonia w Warszawie, Teatrze Pinokio w Łodzi, Lubuskim Teatrze w Zielonej Górze, Teatrze im. Andersena w Lublinie, Zdrojowym Teatrze Animacji w Jeleniej Górze. Ma na koncie przede wszystkim realizacje familijne oraz młodzieżowe. Swoje spektakle najczęściej opiera o klasyczne baśnie albo współczesną dramaturgię poruszającą tematy tabu.

Impreza towarzysząca, czas trwania ok. 1 godz., spektakl dla dzieci od 9 roku życia

Scena Kameralna Teatru Żydowskiego, ul. Senatorska 35

Impreza biletowana – szczegóły w cenniku

 


godz. 11.00 WARSZTATY LITERACKO-PLASTYCZNE DLA RODZIN Z DZIEĆMI

Zapraszamy całe rodziny do udziału w przygodowej grze terenowej. Wyczarujemy dla Was bajkowy świat pełen niespodzianek i zagadek ukrytych w tekstach Tuwima i Brzechwy. Z tabletami w rękach poszukiwać będziemy skarbów, rozwiązywać zagadki i wykonywać specjalne zadania.

Wydarzenie odbywa się w ramach projektu „Łąka Leśmiana”.

Impreza towarzysząca zorganizowana przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN

Muzeum POLIN, ul. Anielewicza 6

Wstęp wolny, bezpłatne wejściówki do pobrania ze strony www.bilety.polin.pl

 


godz. 11.00 SPACER EDUKACYJNY: „IMPRESJA O DZIELNICY PÓŁNOCNEJ”

Oprowadza: Agnieszka Kajczyk

Dzielnica Północna na której zgliszczach, spalonych cegłach oraz popiele, wybudowano po wojnie socrealistyczne osiedle Muranów, jest jednym z najbardziej bogatych w historię miejsc współczesnej Warszawy. To właśnie w Dzielnicy Północnej, i to nie tylko w jej bijącym sercu na słynnych Nalewkach, w dwudziestoleciu międzywojennym kwitło życie żydowskie, zarówno handel jak i kultura. To również tutaj, w czasie okupacji niemieckiej, znajdowało się tzw. getto szczątkowe, na terenie którego trwały walki w czasie powstania w 1943 roku. W czasie spaceru zostanie przypomniana przedwojenna historia dzielnicy jak również ostatni akt jej istnienia.

Impreza towarzysząca zorganizowana przez Żydowski Instytut Historyczny

Miejsce zbiórki: przed pomnikiem Bohaterów Getta, ul. Zamenhofa/al. Sendlerowej;

Uwaga: liczba miejsc ograniczona, obowiązują zapisy. Osoby zainteresowane prosimy o przesłanie maila na adres: rezerwacja@jhi.pl, w tytule wiadomości prosimy wpisać: spacer 26 sierpnia.

 


godz. 11.00 Spacer „Śladami Cadyków” po Cmentarzu Żydowskim na Okopowej

Oprowadza: Przemysław Isroel Szpilman, dyrektor Cmentarza

Wydarzenie towarzyszące zorganizowane przez Gminę Wyznaniową Żydowską w Warszawie

Cmentarz Żydowski, ul. Okopowa 49/51

Wstęp wolny

 


godz. 12.00 „DZIECKO W TRADYCJI ŻYDOWSKIEJ” – WYKŁAD MONIKI KRAJEWSKIEJ

Bogato ilustrowana prelekcja poprowadzi nas od okresu oczekiwania na dziecko, poprzez narodziny, obrzezanie chłopców oraz „powitanie córki”, po pierwsze wizyty w synagodze i pierwsze kroki w życiu religijnym. Zobaczymy obrazy, fotografie, miniatury ze średniowiecznych rękopisów oraz przedmioty takie jak amulety dla noworodka i położnicy, narzędzia mohela i „wimple” – taśmy do związywania zwoju Tory, zdobione przez mamy i ciocie w hafty obrazujące przyszłe życie chłopca.

Monika Krajewska od ponad 30 lat zajmuje się sztuką żydowską. Autorka albumów fotograficznych o cmentarzach żydowskich: „Czas kamieni” i „A Tribe of Stones”. Prowadzi warsztaty sztuki żydowskiej oraz tworzy prace inspirowane tradycyjną wycinanką żydowską.

Austriackie Forum Kultury, ul. Próżna 7/9

Wstęp wolny

 


godz. 12.00 SPACER Z PRZEWODNIKIEM DLA INDYWIDUALNYCH ZWIEDZAJĄCYCH PO WYSTAWIE „OBCY W DOMU. WOKÓŁ MARCA ‘68”

W pięćdziesiątą rocznicę wydarzeń Marca ‘68, Muzeum Polin otworzyło wystawę czasową „Obcy w domu. Wokół Marca ‘68”. Zapraszamy na spacery z przewodnikiem obejmujące wystawę czasową oraz końcową część wystawy stałej Muzeum POLIN.

Podczas spacerów przedstawimy przyczyny, przebieg i następstwa wydarzeń Marca ’68. Spojrzymy na nie także z perspektywy doświadczeń zwykłych ludzi. Wprowadzimy gości Muzeum w klimat epoki.

Impreza towarzysząca zorganizowana przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN

Muzeum POLIN, ul. Anielewicza 6

Bilety 12 zł / 8 zł dostępne w kasie muzeum i systemie online: www.bilety.polin.pl

 


godz. 13. 00 „OSTATNI SYN” – SPEKTAKL TEATRU ŻYDOWSKIEGO W WARSZAWIE

Reżyseria: Przemysław Jaszczak, scenariusz: Magda Fertacz, scenografia: Marika Wojciechowska, muzyka: Piotr Klimek, asystent kompozytora: Tomasz Lewandowski, projekcje: Aleksandra Ołdak

Obsada: Grzegorz Kulikowski, Paulina Lombarowicz, Małgorzata Majewska, Sylwia Najah, Izabella Rzeszowska, Monika Soszka, Mateusz Trzmiel (gościnnie)

Impreza towarzysząca, czas trwania ok. 1 godz., spektakl dla dzieci od 9 roku życia

Scena Kameralna Teatru Żydowskiego, ul. Senatorska 35

Impreza biletowana – szczegóły w cenniku

 


godz. 14.00 „CANTO DEL MONDO” – KONCERT JASMIN & JANNIS

Wystąpią: Jasmin Meiri-Brauer (śpiew), Jannis Raptis (gitara)

Program koncertu to przekrój muzycznego świata judaizmu — od pieśni klezmerskich i sefardyjskich po tradycyjne utwory chasydzkie.

Różnorodność muzyki żydowskiej zaprezentuje dwójka młodych wiedeńczyków: Jasmin Meiri-Brauer – córka śpiewaczki Timny Brauer i pianisty Eliasa Meiriego, studiująca śpiew w konserwatorium w Wiedniu oraz Jannis Raptis – z pochodzenia Grek, urodzony w Heidelbergu, który w Wiedniu studiował gitarę jazzową.

Zorganizowano we współpracy z Austriackim Forum Kultury

Scena Kameralna Teatru Kwadrat, ul. Marszałkowska 138

Impreza biletowana – szczegóły w cenniku

 


godz. 14.00 „POWĄZKI WOJSKOWE – POWĄZKI ŻYDOWSKIE” – SPACER DO MIEJSC SPOCZYNKU WYBITNYCH POSTACI POLSKO-ŻYDOWSKIEJ KULTURY PROWADZONY PRZEZ RAFAŁA DAJBORA

W powszechnej świadomości najważniejszym miejscem, w którym spoczywają wybitne postaci związane z żydowską kulturą, jest Cmentarz Żydowski przy Okopowej. To prawda. Ale nie cała. Bardzo wielu znakomitych twórców spoczywa także na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Poeta Julian Tuwim, reżyser „Austerii” Jerzy Kawalerowicz, aktor, reżyser i wieloletni dyrektor Teatru Żydowskiego Szymon Szurmiej… A to tylko niektóre spośród spoczywających tam postaci współtworzących polsko-żydowskie oblicze kulturalne Warszawy, Polski, Europy, świata…

Rafał Dajboraktor, dziennikarz, prezes założonej przez siebie Fundacji Drugi Plan i redaktor strony Mariuszgorczynski.pl poświęconej aktorowi Mariuszowi Gorczyńskiemu. Pisze m.in. do „Stolicy”, „Słowa Żydowskiego”, „Południa” oraz wortalu e-teatr.pl.

Miejsce zbiórki: plac przed Domem Przedpogrzebowym (za bramą Cmentarza Wojskowego, ul. Powązkowska 43/45)

Czas spaceru: ok. 2 godz.

 


godz. 14.00 „CO ZOSTAWIŁ PO SOBIE ABRAHAM OSTRZEGA” – SPACER PO CMENTARZU ŻYDOWSKIM NA OKOPOWEJ PROWADZONY PRZEZ DR. MICHAŁA LASZCZKOWSKIEGO, PREZESA FUNDACJI DZIEDZICTWA KULTUROWEGO

Wydarzenie towarzyszące zorganizowane przez Gminę Wyznaniową Żydowską w Warszawie

Cmentarz Żydowski na Okopowej, ul. Okopowa 49/51

Wstęp wolny

 


godz. 14.30 SPACER ŚLADAMI BOLESŁAWA LEŚMIANA: „IDZIE POETA – NIEBIESKI WYCIERUCH”

Był zaczarowanym człowiekiem w życiu i w sztuce. Żył i tworzył w marzeniu, w którym wszystko było możliwe – takimi słowami opisywał Bolesława Leśmiana Kazimierz Wierzyński. Bolesław Leśmian – to jego śladami będziemy podążać podczas spaceru po warszawskich ulicach, parkach i najbardziej znanych kawiarniach warszawskich z pierwszej połowy XX wieku.

Spacer odbędzie się w języku polskim; poprowadzi go Katarzyna Jakubowicz, przewodniczka w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

Wydarzenie towarzyszące projektowi „Łąka Leśmiana”.

Miejsce zbiórki: Plac Bankowy przy pomniku Stefana Starzyńskiego.

Czas spaceru: około 2,5 godz.

Bilety: 15 zł (normalny), 10 zł (ulgowy)

Obowiązują rezerwacje poprzez stronę bilety.polin.pl

Impreza towarzysząca zorganizowana przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN

 


godz. 15.00 WARSZTATY JĘZYKA HEBRAJSKIEGO DLA MŁODZIEŻY I DOROSŁYCH POPROWADZI MAGDALENA SOMMER

Magdalena Sommer – nauczycielka języka hebrajskiego i tłumacz literatury z języków hebrajskiego i angielskiego. Od 2006 roku pracuje w Fundacji im. prof. Mojżesza Schorra. Prowadzi lekcje języka hebrajskiego oraz tłumaczy wykłady i spotkania z języka hebrajskiego i angielskiego. Rok spędziła w Izraelu na stypendium państwowym. Uczestniczyła w wielu seminariach dla nauczycieli języka hebrajskiego.

Zorganizowano we współpracy z Fundacją im. prof. Mojżesza Schorra

Fundacja im. prof. Mojżesza Schorra, ul. Twarda 6

Wstęp wolny

 


godz. 15.00 „MAGIA I DEMONOLOGIA ŻYDOWSKA” – WYKŁAD HANNY KOSSOWSKIEJ

Wiara w złe duchy silnie zakorzeniona była tak u ludzi prostych, jak i ‎wykształconych. Talmud włączył ją zatem do swojego prawodawstwa. Prawo ‎przewidywało istnienie złych mocy, stąd nakazy i zakazy dotyczące Szabatu, obejmujące ‎czynności dozwolone lub niedozwolone, także z dziedziny wiary w demony.‎

‎Szkodliwe duchy stworzył Haszem mazzikim w wigilię pierwszego Szabatu – rzekł: niech ziemia wyda istotę żywą ‎według rodzaju jej. I stworzył dusze demonów ale ciał nie, bowiem ‎uszanował Szabat. Tak więc demony to część Bożego stworzenia.

Według wierzeń demony to dusze bezbożników, natomiast Lilit i Samael to złe istoty związane z pojawieniem się pierwszych ludzi. To, co zaszło pomiędzy Adamem a Litit oraz Ewą a demonami to historia pikantna i brzemienna w skutki dla rodzaju ludzkiego.

Barka Wynurzenie, Bulwar Bohdana Grzymały-Siedleckiego

Wstęp wolny

 


godz. 16.00 „HANA’S SUITCASE” [Walizka Chany] – SPEKTAKL TEATRU NEPHESH Z IZRAELA

Tekst: Emil Sher, na podstawie książki Carol Levine, reżyseria: Howard Rypp, dramaturgia: Beatriz Hal, projekty sceniczne: Merav Danon, muzyka: Yuval Mesner, choreografia: Marina BelTov, światła: Ori Morag, wideo: Rami Katzav, dyrektor techniczny: Noam Toplian

Obsada: Ma’ayan Weinstock, Nadia Kutcher, Ami Weinberg, Talia Dor, Roni Dotan, Yonatan Schwartz, Yoli Seker, Dori Engel

W roku 2000 Centrum Holokaustu w Tokio w Japonii otrzymuje z Muzeum Auschwitz pustą walizkę podpisaną „Chana Brady”. Kim była i jaki był jej los? Oto wyjątkowa historia z czasów Holokaustu, który wykracza poza granice wyznaczone przez czasoprzestrzeń i uczy nas o tym, co zdarzyło się 70 lat temu. Dziś nadal pozostaje ważna i uniwersalna.

„Walizka Chany” to dla widza emocjonalna jazda bez trzymanki… Łzy i śmiech, współczucie i złość, wszystko to się przeplata… Doskonałe!” [Ori Golan, Jerusalem Post]

Spektakl w języku hebrajskim z tłumaczeniem na język polski

Duża Scena Teatru Kwadrat, ul. Marszałkowska 138

Impreza biletowana – szczegóły w cenniku

 

 


godz. 16:00 „RE-GENERATION. ŻYCIE ŻYDOWSKIE W POLSCE/JEWISH LIFE IN POLAND” – OPROWADZANIE PO WYSTAWIE CZASOWEJ Z TERESĄ ŚMIECHOWSKĄ, WSPÓŁKURATORKĄ

Wystawa fotograficzna składająca się z 73 czarno-białych fotografii, autorskich odbitek srebrowych. Ich twórcą jest niezależny amerykański fotograf prasowy Chuck Fishman, znany m.in. z doskonałych, pełnych wyrazu portretów muzyków jazzowych.

Zdjęcia wybrane do wystawy powstały w różnych okresach i dzielą się na dwie części, te dawne z lat 70, 80 ubiegłego stulecia na których nieliczni członkowie gmin żydowskich w Krakowie, Wrocławiu, Warszawie „walczą” o przetrwanie. Nowe zdjęcia powstałe już po roku 2000 (ostatnie z 2018 z obchodów 75. rocznicy Powstania w Getcie) przedstawiają młode roześmiane osoby, nowo powstałe gminy i organizacje żydowskie, pełne entuzjazmu, namysłu i zaangażowania w odnowę  żydowskiego życia religijnego w kraju.

Impreza towarzysząca zorganizowana przez Żydowski Instytut Historyczny

Miejsce: ŻIH, ul. Tłomackie 3/5, Warszawa

 


godz. 16.00 „TAJEMNICE MYKWY” – SPOTKANIE TYLKO DLA KOBIET PROWADZONE PRZEZ MAGDALENĘ SZPILMAN

Impreza towarzysząca zorganizowana przez Gminę Wyznaniową Żydowską w Warszawie

ul. Twarda 6, Sala Bejtejnu

Impreza biletowana – bilety w cenie 10 zł. Liczba miejsc ograniczona, obowiązują zapisy pod adresem: zapisy@jewish.org.pl

 


godz. 16.30 WERNISAŻ WYSTAWY HARRY‘EGO WEBERA – „WIEDEŃ DZIŚ. WSPÓŁCZESNY ŻYDOWSKI WIEDEŃ NA FOTOGRAFIACH”

Pierwsza tak obszerna dokumentacja fotograficzna diaspory żydowskiej w Wiedniu po Shoah, przypominająca o rzeczywistości, która przez większość społeczeństwa została wyparta. Bohaterami zdjęć są wiedeńczycy i wiedenki, którzy w różny sposób utożsamiają się z żydowskością — Weber z niezwykłą precyzją potrafi rozpoznać i uchwycić zarówno to, co spontaniczne, jak i to, co zrytualizowane. Wybór zdjęć podkreśla różnorodność środowiska żydowskiego. Cykl fotografii został po raz pierwszy zaprezentowany z okazji ponownego otwarcia Muzeum Żydowskiego w Wiedniu w 1996 roku, po uprzedniej przebudowie.

Harry Weber (1921 – 2007) – wiedeński fotografik, od 1952 roku członek austriackiej redakcji „Sterna”. Opublikował wiele albumów fotograficznych, m.in. „Wien bei Nacht“ [Wiedeń nocą] i „Wien – Gesichter einer Stadt“ [Wiedeń – oblicza miasta]; autor cyklu fotograficznego „Die Anderen“ [Inni]. W 1994 roku otrzymał Nagrodę Dr. Karla Rennera w dziedzinie publicystyki.

Zorganizowano we współpracy z Austriackim Forum Kultury

Austriackie Forum Kultury, ul. Próżna 7/9

Wstęp wolny

 


godz. 17.00 OPOWIEDZ MI SWOJĄ HISTORIĘ – SPOTKANIE I WARSZTATY Z KENNETHEM DAHLEM KNUDSENEM |DK|

Prowadzenie: Adam Baruch

Kenneth Dahl Knudsen – duński kompozytor, kontrabasista i lider zespołu. Mimo młodego wieku Kenneth grał i współpracował już z takimi artystami jak J. Scofield, G. Hekselman, D. Oatts, J. Frahm, E. Christopher, J. Blake, J. Shaw czy P. AkLaffe. Jest doceniany przez krytyków, wielokrotnie nagradzany, a co najważniejsze – uwielbiany przez publiczność. Dotychczas wydał trzy płyty – współczesny europejski jazz o skandynawskim rodowodzie, z dużą dawką improwizacji. Jego ostatni krążek został zaliczony do TOP 20 najlepszych jazzowych albumów roku w rankingu portalu UK Vibe. Podczas Festiwalu Warszawa Singera zaprezentuje materiał na swoją najnowszą płytę „TÉTÉ”.

Adam Baruch – krytyk muzyczny, dyrektor artystyczny Singer Jazz Festival. Współpracuje m.in. z renomowanym serwisem anglojęzycznym o polskim jazzie polish-jazz.blogspot.com, a jego publikowane od ponad 40 lat artykuły, eseje i recenzje nagrań są i największym i najbogatszym źródłem informacji o polskim jazzie na świecie. Laureat Grand Prix Melomani – Krytyk Roku 2017. Od wielu lat mieszka w Izraelu.

Scena Kameralna Teatru Żydowskiego, ul. Senatorska 35

Wstęp wolny

 


godz. 17.00 KONCERT DAVIDA BROZY |IL|

Izraelska supergwiazda, piosenkarz i autor piosenek David Broza to jeden z najbardziej dynamicznych i charyzmatycznych artystów. Jego muzyka – zwłaszcza żywiołowa gra na gitarze, sięgająca do rytmów flamenco czy rock and rolla – odzwierciedla połączenie trzech krajów, w których się wychowywał: Izraela, Hiszpanii i Anglii. Występował m.in. z Paulem Simonem, Bobem Dylanem, Vanem Morrisonem.

Artysta znany jest z zaangażowania w projekty humanitarne, głównie dotyczące konfliktu izraelsko-palestyńskiego. Od 1977 roku, kiedy jego hit „Yihye Tov” po raz pierwszy pojawił się w radiu, David Broza promuje przesłanie pokoju. W 2013 roku rozpoczął pracę nad projektem skupiającym palestyńskich i izraelskich muzułmanów, którego wynikiem jest album „East Jerusalem, West Jerusalem”.

Wpływowy muzyk, namiętny adwokat pokoju i innowator branży muzycznej, budzi podziw i inspiruje publiczność swoim szczerym przesłaniem i muzycznym urokiem.

Zorganizowano we współpracy z Ambasadą Stanów Zjednoczonych oraz Ambasadą Izraela

Łazienki Królewskie – Teatr na Wodzie, ul. Agrykoli 1

Wstęp wolny

 


godz. 18.00 PROJEKCJA FILMU „POLICMAJSTER TAGIEJEW”, REŻ. JULIUSZ GARDAN (POLSKA 1929, 85 MIN), POKAZ Z TAŚMY 35 MM

Seans poprzedzi prelekcja Michała Pieńkowskiego, filmografa z FINA

Zdjęcia: Seweryn Steinwurzel, scenografia: Józef Galewski, kierownictwo produkcji: Maria Hirszbein, kierownictwo literackie: Tadeusz Kończyc, kierownictwo artystyczne: Bolesław Land

Obsada: Eugeniusz BodoAdolf Dymsza, Nora NeyBogusław Samborski, Zbigniew Sawan, Antoni Różański, Maria Bogda, Jerzy Marr

Projekcję poprzedzi prelekcja filmografa Michała Pieńkowskiego. Film jest niemy, pokazowi będzie towarzyszyć muzyka na żywo.

Dramat oparty na powieści Gabrieli Zapolskiej „Pan policmajster Tagiejew” porusza problem prześladowania Polaków w jednym z miasteczek  pod zaborem rosyjskim.

Miastem niepodzielnie rządzi okrutny, a zarazem skorumpowany policmajster Tagiejew. Uciemiężona społeczność postanawia sprzeciwić się swojemu prześladowcy i złożyć oficjalną skargę. Na ripostę żądnego zemsty policmajstra nie trzeba długo czekać…

Impreza towarzysząca zorganizowana przez Filmotekę Narodową-Instytut Audiowizualny

Kino Iluzjon, ul. Narbutta 50a, sala Stolica

Bilety w cenie 10 zł do nabycia w kasie kina, rezerwacje: iluzjon.rezerwacje@fn.org.pl; tel. 22 848 33 33

 


godz. 19.00 UROCZYSTE OTWARCIE FESTIWALU: „THE LEMMERS” – KONCERT KANTORALNY Z UDZIAŁEM YAAKOVA „YANKY” LEMMERA |US|, SHULEMA LEMMERA |US|, MENACHEMA BRISTOWSKIEGO |IL| ORAZ CHÓRU KOLOT ISRAEL |IL| POD DYREKCJĄ YAKOVA ROTNERA |IL|

Prowadzenie: Dawid Szurmiej

Producent: Yossi Noskovitz |IL|

Jeden najważniejszych kantorów młodego pokolenia Yaakov Lemmer, na co dzień kantor synagogi na Lincoln Square w Nowym Jorku, posiada wielojęzyczny i bardzo bogaty repertuar: pieśni hebrajskie, jidysz, utwory synagogalne, operowe i musicalowe. Jako artysta o międzynarodowej renomie koncertuje przed publicznością na całym świecie, m.in. w Stanach Zjednoczonych i w Europie.

Prawdziwa niespodzianka dla publiczności festiwalowej: obok znanego nam już Yaakova Lemmera na Festiwalu Warszawa Singera po raz pierwszy wystąpi jego młodszy brat Shulem Lemmer. Dwaj Lemmerowie na jednej scenie – tego nie można przegapić!

Shulem Lemmer sławę w żydowskim świecie muzycznym zdążył sobie wyrobić poprzez swój zniewalający głos, bezbłędne brzmienie i wszechstronność w wielu gatunkach muzycznych. Już jako solista wysoko cenionego chóru Shira brawurowo zaistniał w Internecie – „Avinu Malkeinu” i „Chad Gadya” w jego wykonaniu zebrały milion odsłon. To otworzyło mu drogę do światowych występów. Rok temu wydał swój debiutancki album „Shulem”.

Menachem Bristowski to wybitny pianista, od ponad 20 lat akompaniujący występom mistrzów śpiewu kantoralnego. Współpracował m.in. z Filharmonią Izraelską i Filharmonią Nowojorską.

Chór kantoralny Kolot Israel (Israeli Voices) jest jednym z czołowych chórów w Izraelu. Liczy14 śpiewaków: kantorów, ale też profesorów, lekarzy, fizyków czy prawników. Występuje w Izraelu i za granicą, towarzysząc wielu znanym współczesnym znanym kantorom. Bogaty repertuar i wyjątkowa muzyczna harmonia uzyskiwania dzięki czterem głosom powoduje, że występy chóru budzą gorący entuzjazm publiczności. Kieruje nim Yakov Rotner – od ponad trzydziestu lat uznany w Izraelu za jednego z najwybitniejszych dyrygentów, kompozytorów i aranżerów.

Synagoga im. Nożyków, ul. Twarda 6

Mężczyzn obowiązują nakrycia głowy, miejsca nie są numerowane, liczba miejsc ograniczona

Impreza częściowo biletowana (szczegóły w cenniku) oraz za zaproszeniami po potwierdzeniu obecności.