26 SIERPNIA 2017, sobota

 


godz. 11.00 „ABC LITERATURY JIDYSZ” – WARSZTATY PROWADZI DR JACOB WEITZNER

BookBook Księgarnia Hoża, ul. Hoża 29/31 | wstęp wolny

Jacob Weitzner studiował teatrologię oraz literaturę żydowską na Uniwersytecie Hebrajskim w Jerozolimie. Wykładał literaturę jidysz i hebrajską oraz prowadził kursy teatralne w Hunter College w Nowym Jorku, na Uniwersytecie w Tel Awiwie oraz na Uniwersytecie Hebrajskim w Jerozolimie. Jest lektorem języka jidysz oraz kierownikiem literackim jidysz Teatru Żydowskiego – Centrum Kultury Jidysz.


godz. 12.00 ARKA NOEGO” – WARSZTATY PLASTYCZNE DLA DZIECI PROWADZONE PRZEZ HANNĘ KOSSOWSKĄ

Scena Letnia Teatru Żydowskiego, ul. Senatorska 35| wstęp wolny

Haszem postanowił ukarać ludzi za ich niegodziwości. Potop miał unicestwić wszystkich tych, którzy mieli złe serce, nie oddawali czci Najwyższemu, krzywdzili i zabijali bliźnich. Noe i jego rodzina zostali wybrani, żeby ocalić gatunek ludzki i zwierzęta. Noe ostrzegał ludzi, ale nikt nie chciał Go słuchać. Przed potopem Noe zbudował Arkę i zabrał na nią po parze zwierząt.

Z plasteliny i modeliny stworzymy mieszkańców Arki. Pomożemy Noemu wypełnić zalecenie Haszem.

Hanna Kossowska studiowała historię sztuki i etnografię oraz malarstwo i grafikę. Obecnie prowadzi warsztaty z kaszrutu, halachy, jidyszkajtu i sztuki żydowskiej. Zajmuje się malarstwem, grafiką i projektowaniem biżuterii. Ma w dorobku ponad trzydzieści wystaw oraz wiele projektów kostiumów i scenografii.


godz. 12.00-22.00 „ODKRYWAMY MURANÓW” – PIKNIK SĄSIEDZKI

Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, Skwer Willy’ego Brandta | wstęp wolny

Całodzienny piknik na skwerze Willy’ego Brandta poświęcony przedwojennym ulicom Muranowa. Do udziału w pikniku zaprosimy instytucje upowszechniające wiedzę o historii Warszawy a także organizacje działające na Muranowie. Podczas pikniku odbędą się m.in. spacery śladami przedwojennych ulic, warsztat tangowy, potańcówka.

Impreza towarzysząca zorganizowana przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN


godz. 13.00 „POLSKIE NIEZAUWAŻONE OSKARY! PONAD 50!!!” – WYKŁAD ANDRZEJA KRAKOWSKIEGO

Austriackie Forum Kultury, ul. Próżna 7/9 | wstęp wolny

Polska przyznaje się do 8 laureatów Oscara. Tymczasem milczy o pozostałych 28, którzy zdobyli w sumie ponad 50 statuetek. Trzydziestu sześciu twórców urodzonych na terenach obecnej lub przedrozbiorowej Polski zdobyło w sumie ponad 60 Oscarów. Sama zresztą nagroda jest pomysłem naszego rodaka. Co więc spowodowało, że jednych celebrujemy a innych pomijamy? O historii tej nagrody, jej przepisach i przygodach z nią związanych niewiele wiemy, a warto!

Andrzej Krakowski – reżyser, scenarzysta, producent filmowy, pedagog, pisarz i rysownik; profesor City University of New York i doktor sztuk filmowych. Reżyser wielokrotnie nagradzanych produkcji, autor scenariuszy 18 filmów i kilku książek, m.in. głośnych „Pollywood: jak stworzyliśmy Hollywood”, „Pollywood II: uciekinierzy w raju” oraz „The World Through The Eye of a Screenwriter”.


godz. 15.00 ŻYDOWSKI SALON LITERACKI: „SZCZYPTA TRADYCJI ŚWIECKIM OKIEM” – PROMOCJA KSIĄŻKI AUTORSKIEJ MAŁGORZATY KRASUCKIEJ MARGALIT

Scena Letnia Teatru Żydowskiego, ul. Senatorska 35 | wstęp wolny

Fragmenty książki przeczyta Ernestyna Winnicka

Prowadzenie: Jan Ordyński

Moja książka autorska to trochę album, trochę opowieść biograficzna, trochę ściągawka kulinarna i trochę przewodnik po świętach i obyczajach żydowskich, przy czytaniu której można też się pośmiać – mówi Małgorzata Krasucka MARGALIT, która w tej publikacji zaprojektowała i wykonała wszystko: tekst, okładkę, projekt graficzny, typografię, skład komputerowy oraz reprodukcje pięćdziesięciu własnych obrazów, ściśle związanych z treścią książki.

Tak powstała publikacja wyjątkowa – skierowana do czytelników w każdym wieku, w lekki i przystępny sposób wyjaśniająca wiele nieoczywistych spraw i rzeczy. Od zwykle owianych tajemnicą i stereotypami zwyczajów związanych z kulturą jidysz, po obcobrzmiące nazwy i pojęcia. A do tego – pięknie wydana!


godz. 15.00 DYBUK” WG SZYMONA AN-SKIEGO, REŻYSERIA MAJA KLECZEWSKA  SPEKTAKL TEATRU ŻYDOWSKIEGO

Nowy Teatr, ul. Madalińskiego 10/16 | impreza biletowana

Reżyseria: Maja Kleczewska, przekład: Michał Friedman, scenariusz sceniczny: Maja Kleczewska, Łukasz Chotkowski, dramaturgia: Łukasz Chotkowski, kostiumy: Konrad Parol, muzyka: Stefan Węgłowski, scenografia, światła, video: Wojciech Puś, asystent reżysera: Jędrzej Piaskowski

Obsada: Marcin Błaszak (Menasze), Piotr Chomik (Michael), Waldemar Gawlik (Waldek), Genady Iskhakov (Śpiewak, Kantor), Magdalena Koleśnik (Lea) – gościnnie, Joanna Przybyłowska (Matka Lei, Oblubienica z 1648 r.), Henryk Rajfer (Rebe Azriel [Cadyk]), Rafał Rutowicz (Rebe Szymszon), Wanda Siemaszko (Sura Bas Tojwim, Żydówka z czasu Holocaustu), Piotr Sierecki (Henoch, Oblubieniec z 1648 r.), Piotr Stramowski (Chunon) – gościnnie, Barbara Szeliga (Niewidoma Żydówka, Żydówka z czasu Holokaustu), Dawid Szurmiej (Kantor), Gołda Tencer (Lea z przeszłości), Ewa Tucholska (Frade), Jerzy Walczak (Meszulach, Muzułman z Obozu Zagłady), Marek Węglarski (Sender)

Pierwsza część dyptyku „Dybuk – Malowany ptak”. Spektakl oparty na należącym do klasyki dramatu żydowskiego tekście Szymona An-skiego, będącym jidyszowym „Romeo i Julią” – ludową legendą opowiadającą o duszy zmarłego ucznia jesziwy, wcielającej się w ciało ukochanej. Maja Kleczewska i Łukasz Chotkowski nadają tej historii szersze znaczenie, czyniąc z niej opowieść o złamanym przymierzu pomiędzy narodami i powracającej pamięci. W tym kontekście szczególnie istotna staje się historia i przestrzeń Teatru Żydowskiego, wybudowanego w centrum przedwojennej dzielnicy żydowskiej i na terenie dawnego getta warszawskiego. Dramat An-skiego zostaje poszerzony o historie mieszkańców getta, a także ofiar i ocalałych z Holokaustu. Twórcy niemal dosłownie przywracają ich do życia, czynią widzialnymi. Konfrontują współczesność z tymi, którzy odeszli, a trwale „przylgnęli” do nas – żyjących. Istotą spektaklu jest powołanie na scenie Życia, które z racji swojego pochodzenia zostało przerwane. W dobie wciąż powracającego zagrożenia ideologiami totalitarnymi i wojnami, musimy przypominać o zamordowanych, o ich Życiu, by historia kolejny raz nie zatoczyła koła.

Maja Kleczewska – absolwentka Wydziału Reżyserii PWST w Krakowie. Jedna z najbardziej uznanych współczesnych reżyserek teatralnych w Polsce. Wybitna interpretatorka Czechowa, Szekspira, Jelinek. Jej spektakle goszczą na wielu festiwalach w Polsce i za granicą i zdobywają liczne nagrody w dziedzinie teatru, m.in. Laur Konrada w Katowicach (dwukrotnie), Paszport „Polityki” (2006), Srebrnego Lwa w Wenecji (2017).

Impreza towarzysząca. Czas trwania 1 godz. 50 min, spektakl bez przerwy. Uwaga, spektakl dla widzów dorosłych

Bilety do nabycia na: Ebilet.pl, Eventim.pl, Teatr-zydowski.art.pl oraz od 31 lipca w kasie Teatru Żydowskiego przy ul. Senatorskiej 35, tel. (22) 850 64 35 lub w Klubie Dowództwa Garnizonu Warszawa, al. Niepodległości 141a, tel. (22) 850 56 56


godz. 16.00 ŻYDOWSKI SALON LITERACKI: SPOTKANIE Z MIKOŁAJEM GRYNBERGIEM WOKÓŁ JEGO NAJNOWSZEJ KSIĄŻKI „REJWACH”

Austriackie Forum Kultury, ul. Próżna 7/9 | wstęp wolny

Prowadzenie: Remigiusz Grzela

Mikołaj Grynberg – fotograf i pisarz, z wykształcenia psycholog. Jego zdjęcia były prezentowane na blisko 20 wystawach niemal na całym świecie. W fotografii specjalizuje się w portretach, a w przypadku książek w wywiadach. Od wielu lat zajmuje się problematyką Żydów w XX wieku.

„Rejwach” powstał na podstawie historii opowiedzianych autorowi po ukazaniu się jego książki „Oskarżam Auschwitz”. Każda z trzydziestu jeden opowieści o byciu Żydem w dzisiejszej Polsce posiada swojego narratora, a każdy z nich pozostaje anonimowy. Niektórzy wciąż się ukrywają, inni nie dopuszczają myśli, że mogą być Żydami, jeszcze inni opowiadają antysemickie frazesy czy dowcipy. A dzieci? Bawią się Żydów chowających się w piwnicy przed nazistami.

Wydawnictwo Nisza, kwiecień 2017


godz. 16.30 „SEFARAD NUEVA – PIEŚNI SEFARDYJSKIE W JAZZOWYM STYLU” W WYKONANIU ANNY RIVEIRO (ŚPIEW, SCENARIUSZ KONCERTU) I PIOTRA KAROLA SAWICKIEGO (FORTEPIAN, ARANŻACJE)

Scena Kameralna Teatru Kwadrat, ul. Marszałkowska 138 | impreza biletowana

W nowym projekcie artyści w zaskakujący sposób połączyli tradycyjne pieśni sefardyjskie z jazzowym brzmieniem oraz współczesną harmonią i kolorystyką fortepianu.

Obdarzona charyzmatycznym głosem wokalistka i trenerka głosu Anna Riveiro (Annariveiro.com) przekazuje słuchaczom bogactwo ukrytych w pieśniach uczuć, stosując różne techniki wokalne, nawiązujące do wykonań muzyki sefardyjskiej w krajach basenu Morza Śródziemnego. Zaś etnojazzowy pianista i kompozytor Piotr Karol Sawicki (Wkexpress.eu) stale utrzymuje napięcie w warstwie akompaniamentu, wykorzystując różne kontrasty kolorystyczne, harmonię tonalną i modalną, zmienne i nietypowe rytmy. Artyści nawiązują też do muzyki transowej, wciągając słuchaczy w emocjonującą podróż po ścieżkach Sefarad Nueva…

Bilety do nabycia na: Eventim.pl i Teatr-zydowski.art.pl oraz od 31 lipca w kasie Teatru Żydowskiego przy ul. Senatorskiej 35, tel. (22) 850 64 35 lub w Klubie Dowództwa Garnizonu Warszawa, al. Niepodległości 141a, tel. (22) 850 56 56


godz. 18.00 WERNISAŻ WYSTAWY „TEKHELET – ŚWIATŁO”, REALIZOWANEJ PRZEZ PRACOWNIĘ ALTERNATYWNEGO OBRAZOWANIA PROF. WŁODZIMIERZA SZYMAŃSKIEGO

Galeria Spokojna, ul. Spokojna 15 | wstęp wolny

Asystent: Nadia Issa

Uczestnicy: Barbara Dziubasik, Tamir Erlich, Aleksandra Kabańska, Nadia Issa, Joanna Jurga, Mateusz Kowalczyk oraz – prof. Włodzimierz Szymański

„TEKHELET – ŚWIATŁO” to kontynuacja i rozszerzenie projektu „OR – ŚWIATŁO” zrealizowanego w roku 2015. Inspiracją dla działań w tym obszarze jest Hanukkah „Święto Świateł”, które staje pretekstem do osobistych wypowiedzi młodych artystów. Jest to rozumienie idei „światła” jako żywego, namacalnego, współczesnego zjawiska, którego charakter jest głęboko osadzony w dorobku kulturowym awangardy i w świadomości ponowoczesnej. Za pomocą obiektów 2d oraz instalacji przestrzennych młodzi artyści starają się zderzyć świat funkcjonujący w sferze pamięci i tradycji ze światem współczesnym, znajdując odniesienia kulturowe, łącząc tradycyjne formy ze współczesnymi środkami wyrazu artystycznego.

Impreza towarzysząca zorganizowana przez Wydział Sztuki Mediów Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie

 Wystawa otwarta od 27 sierpnia do 9 września, w godz. 13.00-21.00.


godz. 19.00 KONCERT BALKAN TRIO |PL|

Scena Letnia Teatru Żydowskiego, ul. Senatorska 35 | wstęp wolny

Wystąpią: Przemysław Skałuba (klarnet, saksofon), Karol Podkul (akordeon), Mariusz Kielan (skrzypce)


godz. 19.00 CZYTELNIA PISARZY ŻYDOWSKICH: MISTRZOWIE CZYTAJĄ – „MY, ŻYDZI POLSCY” JULIANA TUWIMA W INTERPRETACJI ANDRZEJA SEWERYNA

Austriackie Forum Kultury, ul. Próżna 7/9 | wstęp po potwierdzeniu obecności 

Akompaniament: Mirosław Kuźniak (skrzypce)

Andrzej Seweryn – aktor, reżyser, pedagog, jeden z najważniejszych artystów polskiej i francuskiej kinematografii i sceny. W Polsce występował m.in. w teatrach Ateneum, Narodowym, Polonii i Teatrze Telewizji, we Francji – w l’École du Théâtre National de Chaillot oraz Comédie Française. Od 2011 roku kieruje Teatrem Polskim w Warszawie, w którym również gra i reżyseruje. Już w pierwszej połowie lat 70. zyskał popularność wybitną rolą Maksa Bauma w „Ziemi obiecanej” A. Wajdy. Ma wielkie osiągnięcia zarówno w kinie francuskim (zagrał m.in. Hebrarda w nagrodzonych Oscarem „Indochinach”), jak i w kinie polskim (za rolę w „Dyrygencie” nagrodzony Srebrnym Niedźwiedziem na festiwalu w Berlinie, za rolę Wyszyńskiego w filmie „Prymas. Trzy lata z tysiąca” – Złotą Kaczką miesięcznika „Film”, za rolę Zdzisława Beksińskiego w „Ostatniej rodzinie” – nagrodę za najlepszą rolę męską na festiwalu w Locarno oraz nagrodą TVP na XXV festiwalu w Gdyni).  Został także odznaczony m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” oraz Legią Honorową Republiki Francuskiej.

Wejściówki do odbioru od 7 sierpnia w Biurze Festiwalowym Fundacji Shalom, ul. Senatorska 35, tel. 578 645 600, 578 645 605


godz. 19.00 „MALOWANY PTAK” WG JERZEGO KOSIŃSKIEGO, REŻYSERIA MAJA KLECZEWSKA – SPEKTAKL TEATRU ŻYDOWSKIEGO W WARSZAWIE I TEATRU POLSKIEGO W POZNANIU

Nowy Teatr, ul. Madalińskiego 10/16 | impreza biletowana

Reżyseria: Maja Kleczewska, przekład: Tomasz Mirkowicz, dramaturgia: Łukasz Chotkowski, scenariusz sceniczny: Maja Kleczewska, Łukasz Chotkowski, współpraca dramaturgiczna: Paulina Skorupska, scenografia/instalacja: Wojciech Puś, scenografia filmowa/instalacja: Marcin Chlanda, kostiumy: Konrad Parol, choreografia: Kaya Kołodziejczyk, muzyka: Cezary Duchnowski, kierownictwo muzyczne: Adam Domurat, film: Kacper Fertacz, montaż: Przemysław Chruścielewski, światło: Wojciech Puś, asystent reżysera: Julia Szmyt, produkcja: Zuzanna Głowacka, Klaudia Borucka, inspicjent: Magdalena Matusewicz

Obsada: Konrad Cichoń, Piotr B. Dąbrowski, Joanna Drozda – gościnnie, Michał Kaleta, Kaya Kołodziejczyk – gościnnie, Teresa Kwiatkowska, Małgorzata Peczyńska – gościnnie, Henryk Rajfer, Andrzej Szubski, Jerzy Walczak, Katarzyna Węglicka – gościnnie, Wiesław Zanowicz, orkiestra oraz Adam Chełminiak – gościnnie

Druga część dyptyku „Dybuk – Malowany ptak”. W Polsce w 1939 roku mieszkało około 35 milionów współobywateli polskich: 31 milionów Polaków oraz około 3,5 miliona Żydów. Okupacja niemiecka rozbiła Polskę na dwie grupy przedzielone przepaścią, polskich Żydów i Polaków − chrześcijan, którzy egzystowali koło siebie przez stulecia.

Podczas eksterminacji na ziemiach polskich zginęło 2 miliony 900 tysięcy polskich Żydów.

Przemoc zmienia stosunki międzyludzkie.

Dlaczego ukrywanie Żydów niosło za sobą tak straszne zagrożenie?

Dlaczego nie brakowało chętnych do konspiracji w Państwie Podziemnym, która również była zagrożona karą śmierci, a tak trudno było znaleźć schronienie dla współobywateli żydowskich? Choć znaleźli się i Ci, którzy ratowali.

Bycie „obok”.

Bycie „nie-zainteresowanym”.

Bycie „nie-zaangażowanym”.

Bycie „biernym obserwatorem”, w obliczu masowego codziennego ludobójstwa, jest działaniem. Zdaje się, że rozmowa na ten temat wcześniej nie była możliwa, była prawie niesłyszalna, wymagała czasu.

„Malowany ptak” stanowi efekt powolnego uwalniania umysłu długo skutego strachem.

Impreza towarzysząca. Czas trwania 3 godz., spektakl z przerwą. Uwaga, spektakl dla widzów dorosłych

Bilety do nabycia na: Ebilet.pl, Eventim.pl, Teatr-zydowski.art.pl oraz od 31 lipca w kasie Teatru Żydowskiego przy ul. Senatorskiej 35, tel. (22) 850 64 35 lub w Klubie Dowództwa Garnizonu Warszawa, al. Niepodległości 141a, tel. (22) 850 56 56


godz. 20.30 „ME VART’N OYF GODOT” [CZEKAJĄC NA GODOTA] SAMUELA BECKETTA, REŻYSERIA JOSHUA (YEHOSHUA) SOBOL  SPEKTAKL TEATRU YIDDISHPIL Z IZRAELA

Duża Scena Teatru Kwadrat, ul. Marszałkowska 138 | impreza biletowana 

Reżyseria i przekład: Joshua (Yehoshua) Sobol, scenografia i kostiumy: Michael Chernyavsky, Inna Malkin, muzyka: Oded Gadir, konsultacja językowa: prof. Avraham Novershtern, autor polskiego przekładu: Antoni Libera

Obsada: Dori Engel (Vladimir), Yuval Rapaport (Estragon), Emmanuel Hannoun (Pozzo), Yaakov Bodo (Lucky), Jonathan Szwarc (Boy)

Klasyczna sztuka Becketta w rewolucyjnej interpretacji i po raz pierwszy w historii przeniesiona na scenę w trzech językach: jidysz, francuskim i hiszpańskim. Wszystko zaczęło się od badań i przełomowych odkryć Valentina i Pierre’a Tomkine’ów, które za pierwowzór głównych bohaterów: Vladimira i Estragona, pozwoliły im wskazać dwóch francuskich Żydów uciekających z Paryża okupowanego przez nazistów – w pierwszej wersji sztuki jeden z głównych bohaterów miał na imię Levi, a Beckett zmienił je na Estragon dopiero w wersji drukowanej. Nowa interpretacja wiąże akcję sztuki oraz jej bohaterów z miejscem i czasem, które zainspirowały Becketa do jej napisania: to południowa Francja, przełom zimy i wiosny 1943 roku. Umieszczenie akcji sztuki w konkretnej lokalizacji i czasie odkrywa nową warstwę i rozbija w proch wszystko, co do tej pory sądziliśmy o „Czekając na Godota”.

Czas trwania 1 godz. 40 min, spektakl bez przerwy, z napisami w języku polskim

Bilety do nabycia na Eventim.pl i Teatr-zydowski.art.pl oraz od 31 lipca w kasie Teatru Żydowskiego przy ul. Senatorskiej 35, tel. (22) 850 64 35 lub w Klubie Dowództwa Garnizonu Warszawa, al. Niepodległości 141a, tel. (22) 850 56 56


godz. 20.30 KONCERT BALKAN TRIO |PL|

Scena Letnia Teatru Żydowskiego, ul. Senatorska 35 | wstęp wolny

Wystąpią: Przemysław Skałuba (klarnet, saksofon), Karol Podkul (akordeon), Mariusz Kielan (skrzypce)


godz. 22.00 „HAWDALA – ZAKOŃCZENIE SZABATU”, PROWADZENIE ETEL SZYC

Synagoga im. Nożyków, ul. Twarda 6 | wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona, miejsca nie są numerowane | mężczyzn obowiązują nakrycia głowy

Oddzielającą dzień święty od dnia powszedniego ceremonię Hawdali poprowadzi Etel Szyc.

Tradycyjne pieśni szabatowe zaprezentują: nowojorski kantor Yaakov Lemmer oraz występujący w Teatrze Żydowskim w Warszawie aktor i śpiewak Genady Ikshakov.

Etel Szyc – aktorka, nauczycielka, edukator, prezes Fundacji Ner Tamid. Prowadzi warsztaty dla dzieci: zajęcia z kultury, muzyki i piosenki żydowskiej, tańca izraelskiego, dramy i teatru, a także warsztaty kulinarne oraz wykłady. Organizuje też spotkania świąteczne dla seniorów społeczności żydowskiej. Wydaje kalendarze żydowskie.