25 SIERPNIA 2018, sobota


godz. 11.00 „ABC JĘZYKA JIDYSZ” – WARSZTATY POPROWADZI DR JACOB WEITZNER

Jacob Weitzner studiował teatrologię oraz literaturę żydowską na Uniwersytecie Hebrajskim w Jerozolimie. Wykładał literaturę jidysz i hebrajską oraz prowadził kursy teatralne w Hunter College w Nowym Jorku, na Uniwersytecie w Tel Awiwie oraz na Uniwersytecie Hebrajskim w Jerozolimie. Obecnie wykłada m.in. na Uniwersytecie Trzeciego Wieku i w Centrum Kultury Jidysz, jest także kierownikiem literackim jidysz Teatru Żydowskiego – Centrum Kultury Jidysz.

Zorganizowano we współpracy z księgarniami BookBook

Księgarnia BookBook MDM, ul. Koszykowa 34/50

Wstęp wolny

 


godz. 12.00 „AMULETY ŻYDOWSKIE” – WARSZTATY DLA DZIECI PROWADZONE PRZEZ HANNĘ KOSSOWSKĄ

W ramach spotkania malowanie drewnianych elementów takich jak litery hebrajskie – w tym HAJ, gwiazdy, chamsy.

Hanna Kossowska studiowała historię sztuki i etnografię oraz malarstwo i grafikę. Aktorka, malarka, maszgicha oraz animator kultury żydowskiej. Obecnie prowadzi warsztaty z kaszrutu, halachy, jidyszkajtu i sztuki żydowskiej. Zajmuje się malarstwem, grafiką i projektowaniem biżuterii. Ma w dorobku ponad trzydzieści wystaw oraz wiele projektów kostiumów i scenografii. Od wielu lat związana z festiwalami: Warszawa Singera w Warszawie, Zbliżenia w Gdańsku i Kultury Żydowskiej w Krakowie, na których jej warsztaty, zarówno artystyczne jak i kulinarne, cieszą się ogromną popularnością.

Scena Letnia Teatru Żydowskiego, ul. Senatorska 35

Wstęp wolny

 


godz. 12.00 „MACA” – WARSZTATY KULINARNE Z MARYLĄ MUSIDŁOWSKĄ

Maca – bo przecież nie ma kuchni żydowskiej bez macy! Jest to rytualny chleb obowiązkowo jedzony przez 7 dni święta Pesach. W czasach, gdy w Polsce mieszkało 4/5 wszystkich Żydów świata, w każdym żydowskim domu na terenie naszego kraju na pesachowej wieczerzy musiała znaleźć się specjalnie na to święto upieczona maca. Może być też jedzona poza Pesach, dlatego tym razem poznamy różne sposoby wykorzystania macy w kuchni – wszystkie pyszne!

Przygotujemy m.in.: aufgefriszte mace, macoknajdloch do rosołu, krokant z macy i matzo brei z jabłkami i cynamonem.

Maryla Musidłowska – dziennikarka kulinarna, która tworzyła programy dla Kuchnia+, z Kubą Chojeckim rozkręcała Boker Tov – koszerne śniadania w JCC (Centrum Społeczności Żydowskiej), a teraz prowadzi klubokawiarnię Bílý Koníček w Muzeum Etnograficznym.

Impreza towarzysząca zorganizowana przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN

Menora InfoPunkt, pl. Grzybowski 2 (wejście przez Charlotte Menora)

Czas trwania: 3-4 godziny

Bilety: 180 zł, dostępne na stronie: www.bilety.polin.pl oraz w kasach Muzeum POLIN.

 


godz. 13.00 OPOWIEDZ MI SWOJĄ HISTORIĘ: SPOTKANIE Z MARIANEM TURSKIM

Prowadzenie: Remigiusz Grzela

Marian Turski – historyk i dziennikarz, od 1958 roku kieruje działem historycznym tygodnika „Polityka”. Członek Zarządu Głównego Stowarzyszenia Żydów Kombatantów i Poszkodowanych w II Wojnie Światowej, wiceprezydent Międzynarodowego Komitetu Oświęcimskiego, członek Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej Rady Miejsca Pamięci Wannsee – Konferenz, przewodniczący Rady Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, wiceprzewodniczący Zarządu Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny. Autor lub współautor kilkunastu książek.

Austriackie Forum Kultury, ul. Próżna 7/9

Wstęp wolny

 


godz. 14.00 „RAZEM Z BRAĆMI” – KONCERT SŁAWY PRZYBYLSKIEJ

Wystąpią: Sława Przybylska (śpiew), Janusz Tylman (fortepian), Marek Wroński (skrzypce)

Tradycyjne i współczesne piosenki żydowskie, w języku jidysz oraz hebrajskim, okraszone humorem i dowcipem.

Sława Przybylska debiutowała w 1956 roku w STS, potem występowała w Stodole. W 1957 zdobyła 1. miejsce w ogólnopolskim konkursie Polskiego Radia. Rozgłos zdobyła piosenką „Pamiętasz, była jesień” z filmu „Pożegnania”. Nagrała dziesiątki płyt z przebojami polskimi i zagranicznymi, w tym płytę z piosenkami żydowskimi. Odznaczona Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Laureatka Diamentowego mikrofonu (2015).

Janusz Tylman – pianista, kompozytor. Absolwent Akademii Muzycznej w Warszawie. Twórca setek piosenek dla dorosłych i dla dzieci, a także musicali, muzyki teatralnej, filmowej i telewizyjnej. Brał udział w znanych programach telewizyjnych, m.in w „Śpiewających Fortepianach”.

Duża Scena Teatru Kwadrat, ul. Marszałkowska 138

Impreza biletowana – szczegóły w cenniku

 


godz. 15.00-22.00 „OKNO NA WALICÓW” – DZIEŃ POŚWIĘCONY WIELOKULTUROWEJ HISTORII I PRZYSZŁOŚCI ULICY WALICÓW, MIROWA I WARSZAWSKIEGO „DZIKIEGO ZACHODU”

Waliców 10, 12 i 14 to opuszczone, niszczejące kamienice, które czekają na odkrycie ich niezwykłej historii  i na drugie życie, które zapoczątkował niedawny wpis do rejestru zabytków. Waliców 14 to jeden z najbardziej poruszających przykładów polsko-żydowskiej historii. W domu tym mieszkał poeta getta Władysław Szlengel i przedwojenny kantor Menachem Kipnis. Środkiem ulicy przebiegał mur dzielnicy zamkniętej. Sytuacji tej Szlengel dał wyraz w wierszu „Okno na tamtą stronę”. W czasie Powstania Warszawskiego wybuch niemieckiego „goliata” zniszczył front kamienicy, będącej redutą powstańców. Nieodbudowany po wojnie dom przy Waliców 14 do dziś daje świadectwo historii.

W 75. rocznicę Powstania w Getcie Warszawskim i śmierci Władysława Szlengla, poety getta,  przypomnimy historię tego miejsca i jego mieszkańców, ale też włączymy się w dyskusję na temat „drugiego życia tych kamienic” i w działania na rzecz wzbogacenia życia kulturalno-społecznego tego rejonu.

godz. 15.00-16.30 Spacer po ulicy Waliców, Mirowie i warszawskim „Dzikim Zachodzie” z Jarosławem Zielińskim

Miejsce zbiórki: przed kamienicą Waliców 14

godz. 16.30 Podsumowanie warsztatów „Odkryj warszawski Dziki Zachód

Prezentacja pomysłów wzbogacających życie kulturalno-społeczne tego rejonu, powstałych podczas warsztatów  i dyskusja na temat przyszłości kamienic Waliców 10, 12 i 14.

Skwer na skrzyżowaniu ulic Waliców i Grzybowskiej

godz. 17.00 Inauguracja wystawy „Okno na Waliców”

Wystawa opowiada historię Walicowa i przedstawia pomysły studentów Wydziałów Architektury Politechniki Mediolańskiej i Warszawskiej, jak dać drugie życie kamienicom Waliców 10, 12 i 14.

O wystawie opowie pomysłodawca „Waliców Project” profesor Guido Morpurgo z Mediolanu.

Wystawa prezentowana na ogrodzeniu kamienicy Waliców 14. Inauguracja wystawy odbędzie się na skwerze na skrzyżowaniu ulic Waliców i Grzybowskiej.

godz. 18.00 „Warszawo… odezwij się… czekam… – Władysław Szlengel” – koncert aktorów Teatru Żydowskiego w Warszawie

Występują: Ewa Dąbrowska, Monika Chrząstowska, Ernestyna Winnicka, Henryk Rajfer, Jerzy Walczak, Marek Węglarski

muzycy: Teresa Wrońska, Mateusz Dobosz, Tomasz Dziubiński, Dariusz Falana, Ludwik Skrzypek, Marek Wroński

Władysław Szlengel kochał Warszawę. Całe jego za krótkie, tragicznie przerwane życie było z nią związane. Przed wojną jego piosenki „Chodź na piwko naprzeciwko”, „Jadziem panie Zielonka” czy „Andzia ma wychodne” zasilały repertuar warszawskich kabaretów. Jego wspaniałe wiersze – często gorzkie, pisane w poczuciu, że jest obywatelem drugiej kategorii – drukował „Nasz Przegląd” i „Robotnik” a fraszki i inne utwory satyryczne „Szpilki”. Zamknięty w getcie, stał się, jak to sam okreslił „kronikarzem tonących”. Kronikarzem walczącym czarnym humorem, bez złudzeń, godnym.

Skwer na skrzyżowaniu ulic Waliców i Grzybowskiej

godz. 19.00 „Dwaj panowie w śniegu” [Two Gentlemen in the Snow] – koncert zespołu El Hameshorer |IL| z gościnnym udziałem Jerzego Walczaka

Muzyczne widowisko o życiu Władysława Szlengla i historii warszawskiego getta w wykonaniu zespołu śpiewajacego po hebrajsku wiersze poety – „kronikarza tonących” Żydów pod okupacją nazistów.

El Hameshorer – izraelski zespół rockowy specjalizujący się w komponowaniu i ożywianiu piosenek poetów. Pierwszy album zespołu „Chaim Nachman Bialik” (2010) był dedykowany wierszom poety narodu żydowskiego. Drugi album „Dwaj panowie we śniegu – poezje Władysława Szlengla z warszawskiego getta” upamiętnia twórczość artysty, który zginął podczas powstania w getcie warszawskim. Zespół wykonuje hebrajskie piosenki w Izraelu i na świecie.

Koncertowi towarzyszy projekcja z tłumaczeniami tekstu piosenek na język polski i angielski.

Skwer na skrzyżowaniu ulic Waliców i Grzybowskiej

godz. 20.30 „Cisza. Ślady” – performance artystyczny malarki, rzeźbiarki, performerki Ewy Trafnej dedykowany Żydom zamordowanym w Treblince

Jak napisała Sławka Wierzchowska: „W Ciszy. Śladach znalazło się wszystko, co w twórczości artystki najbardziej istotne: jej fascynacja wiecznością i przemijaniem, kulturą i naturą, materią i duchowością, życiem i śmiercią. Trafna (…) sięga po materie pierwotne: skały, ziemię, piasek – testuje także moce materii wytworzonej przez cywilizację, aż po tworzywa sztuczne – ale skały zamieniają się w końcu w piasek, wielkie najdawniejsze kultury pozostawiają zatarte, niejasne znaki, każde bujne życie kończy się śmiercią. W pracach artystki ta świadomość jest zawsze obecna. (…) Może dlatego tak uparcie przeciwstawia się każdej przemocy, tak żarliwie przeciwko niej protestuje i w sztuce i w życiu”.

Inspiracją do projektu jest fragment cytatu z Alberta Einsteina: „Gdyby ludzie rozmawiali tylko o tym, co rozumieją, zapadłaby nad światem wielka cisza”.

Podwórko kamienicy Waliców 12

godz. 22.00 Pieśń kantora Yaakova Lemmera |US|

W kamienicy przy Waliców 14 mieszkał przed wojną kantor Menachem Kipnis. Jego pieśń przerwał Holokaust…. Na zakończenie dnia przedwcześnie zakończona pieśń kantora symbolicznie powróci na Waliców – swoim przepięknym głosem przywróci ją kantor Yaakov Lemmer.

Skwer na skrzyżowaniu ulic Waliców i Grzybowskiej

 

Zorganizowano we współpracy z Wolskim Centrum Kultury

Partnerzy: Urząd Dzielnicy Wola m.st. Warszawy, Włoski Instytut Kultury, Teatr Żydowski w Warszawie, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, Wydział Architektury Politechniki Mediolańskiej, Wydział Architektury Politechniki Warszawskiej, Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Wola m. st. Warszawy, Stowarzyszenie Inicjatyw Społeczno-Kulturalnych Stacja Muranów oraz Stowarzyszenie Kamień i Co?, Żydowski Instytut Historyczny

Na wszystkie imprezy wstęp wolny

 


godz. 16.00 ŻYDOWSKI SALON LITERACKI: PROMOCJA KSIĄŻKI „NOTES KRYSTYNY GUCEWICZ CZYLI FOŁTYN W ŚMIETANIE”

Prowadzenie: Remigiusz Grzela

Gwiazdy, sławy, legendy. Żarty, fakty, anegdoty.

Książka znaleziona w notesie – brzmi nieźle.

Kilkaset wielkich nazwisk, wśród nich Stan Borys, Jerzy Bralczyk, Krystyna Czubówna, Piotr Fronczewski, Irena Santor, Karol Strasburger, Szymon Szurmiej, Stanisław Tym oraz niezapomniani: Hanka Bielicka, Stefania Grodzieńska, Gustaw Holoubek, Jan Himilsbach, Agnieszka Osiecka, Danuta Szaflarska, Zbigniew Zapasiewicz.

Życie artystyczne i uczuciowe, mnóstwo przygód, zabawnych zdarzeń. I trzysta zdjęć z archiwum Autorki – dowód, że tak było naprawdę.

A życie jest piękne!

Wydawnictwo ARKADY, projekt i opracowanie graficzne Maciej Buszewicz

Austriackie Forum Kultury, ul. Próżna 7/9

Wstęp wolny

 


godz.18.00 WERNISAŻ WYSTAWY „ZOHAR” MŁODYCH ARTYSTÓW STUDENTÓW Z KRĘGU AKADEMII SZTUK PIĘKNYCH W WARSZAWIE

W wystawie biorą udział: Zbigniew Kuszczyk, Sylwia Karwowska, Karolina Szlupowicz, Klaudia Długołęcka, Barbara Dziubasik, Sławomir Lorenc, Laura Dyczko oraz prof. Włodzimierz Szymański, prof. Wiktor Jędrzejec, dr Iza Maciusowicz.

Pamięć nie jest instrumentem badania przeszłości a bardziej jest medium [W. Benjamin]

Obszary publiczne tworzą potencjalnie współczesne terytoria działań dla sztuki z możliwymi interakcjami pomiędzy obszarami pamięci. Obszary terytoria należy odnieść zarówno do sfery intelektualnej jak i emocjonalnej. Rozszerzeniem dla rozumianych współcześnie mediów są nie tylko pamięć i jej obszary z możliwością współtworzenia. Kierują nas do nośników pamięci – mediów pamięci kreujących określone rejestry pamięci, w dyskursie dla ram nowych technologii technicznych.

Wystawa „Zohar” jest kontynuacją tryptyku zrealizowanego z Pracownią Alternatywnego Obrazowania prof. Włodzimierza Szymańskiego: „OR-Światło” (2015), „Tekhelet” (2017), „Zohar” (2018). Tryptyk jest rozszerzeniem percepcji współczesnych obszarów i percepcji w relacji do sztuki współczesnej.

Wystawa prezentuje różnorodne działania od fotografii przez video po działania performatywne i obiekty prezentowane w Galerii na Wydziale Sztuki Mediów ASP w Warszawie.

Impreza towarzysząca zorganizowana przez Wydział Sztuki Mediów Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie

Galeria Spokojna, ul. Spokojna 15

Wstęp wolny, wystawa otwarta od 26 sierpnia do 1 września, w godz. 14.00-20.00.

 


godz. 18.00 SPOTKANIE I PROJEKCJA FILMU „ZEW MORZA”, REŻ. HENRYK SZARO (POLSKA 1927, 123 MIN), DCP

Scenariusz: Stefan Kiedrzyński, zdjęcia: Seweryn Steinwurzel, scenografia: Józef Galewski, kierownictwo produkcji: Maria Hirszbein oraz Władysław Markiewicz

Obsada: Maria Malicka, Jerzy Marr, Nora Ney, Oktawian Kaczanowski, Stanisława Słubicka, Antoni Różański

Film poprzedzi rozmowa poświęcona Marii Hirszbein i sytuacji kobiet w międzywojennym przemyśle filmowym, którą poprowadzi dr hab. Monika Talarczyk z Wydziału Organizacji Produkcji Filmowej i Telewizyjnej PWSFTviT. W rozmowie wezmą udział dr hab. Małgorzata Radkiewicz, filmoznawczyni z UJ oraz Michał Pieńkowski, filmograf z FINA.

Niemy film „Zew morza” opowiada skomplikowane losy miłości Stacha, syna młynarza, oraz Hanki, panny z dworu. Uczucie połączyło ich już w okresie dzieciństwa i przetrwało mimo wejścia obojga w dorosłość i piętrzących się trudności. Wątek miłosny przeplata się tu z sensacyjnym, a akcja filmu rozgrywa się, pierwszy raz w dziejach kina polskiego, częściowo na morzu. Niekwestionowanym atutem obrazu są liczne sceny plenerowe kręcone m.in. w Gdańsku, Gdyni i Pucku.

Film został zrekonstruowany w 2013 roku dzięki dwóm odnalezionym kopiom filmowym. Muzykę do jego odnowionej wersji napisał Krzesimir Dębski.

Impreza towarzysząca zorganizowana przez Filmotekę Narodową-Instytut Audiowizualny

Kino Iluzjon, ul. Narbutta 50a, sala Stolica

Bilety w cenie 10 zł do nabycia w kasie kina, rezerwacje: iluzjon.rezerwacje@fn.org.pl; tel. 22 848 33 33

Film „Zew morza” będzie wyświetlany w ramach projektu „Konserwacja i digitalizacja przedwojennych filmów fabularnych w Filmotece Narodowej w Warszawie” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach XI Priorytetu „Kultura i dziedzictwo kulturowe” Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

 


godz. 19.00 OTWARCIE WYSTAWY „LANTUCHY I DIABŁY” KIMBY KERNER

Wystawa prezentuje cykl prac graficznych uzupełnionych obiektami ceramicznymi. Inspiracją do powstania tych dzieł, stała się filozoficzna twórczość Icchoka Baszewisa Singera.

Opowiadania mistrza przenoszą nas w świat tajemniczych istot, uwikłanych w codzienne życie zwykłych ludzi. Mityczne i legendarne stwory: skrzaty, demony i golemy, pojawiają się także w pracach Kimby Kerner. Te zagadkowe i zarazem baśniowe istoty próbują wpływać na życie człowieka, rozwiązując jego egzystencjalne problemy. Wspólna metafora i wyobraźnia łączy te dwa światy – opowiadania Singera i obrazy artystki.

Kimba Kerner urodziła się w Filadelfii, ale przez całe życie podróżuje. Pierwszy dyplom zdobyła w Parsons School of Design w Nowym Jorku. Obecnie pracuje nad doktoratem na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, w którym łączę technikę ceramiki i grafiki”.

Klub Dowództwa Garnizonu Warszawa, Al. Niepodległości 141A, Galeria 2. Piętro

Wstęp wolny, wystawa czynna do 27 września 2018, otwarta we wt., śr., czw. w godz. 15.00 – 19.00, dodatkowo podczas festiwalu w pn. 27.08 i sb. 1.09.

 


godz. 19.00 POKAZ FILMÓW: „PRZEPIS NA KISZONE” (REŻ. MICHAEL MANASSERI, USA 2016, 97 MIN) I „HUMUS!” (REŻ. OREN ROSENFELD, IZRAEL 2016, 70 MIN)

„Przepis na kiszone”. Nagroda Publiczności na 14. Warszawskim Festiwalu Filmów o Tematyce Żydowskiej i Los Angeles Jewish Film Festival. Joey Miller, król didżejów z Detroit, jest samotnym ojcem i tonie w długach. Musi wykraść od swojej babci Rose przepis na ogórki kiszone. Jest jeden problem: babcia zamierza zabrać ten przepis do grobu…

„Humus!”. Humus, przepyszny, bogaty w wartości odżywcze, uwielbiany przez Amerykanów superfood, łączy muzułmanów, chrześcijan i żydów na całym świecie. Towarzyszymy Olivierowi, benedyktynowi z Francji, który poszukuje najlepszego humusu, obserwujemy zaciętą walkę o pobicie Rekordu Guinnessa w kategorii „Największej na świecie porcji humusu”… Film pokazywany na 14. Warszawskim Festiwalu Filmów o Tematyce Żydowskiej.

Zorganizowano we współpracy z Warszawskim Festiwalem Filmów o Tematyce Żydowskiej

Scena Letnia Teatru Żydowskiego, ul. Senatorska 35

Wstęp wolny

 


godz. 20.00 „JAK W PRZEDWOJENNYM KABARECIE” – SPEKTAKL TEATRU ŻYDOWSKIEGO W WARSZAWIE

Scenariusz i reżyseria: Gołda Tencer, scenografia i kostiumy: Ewa Łaniecka, choreografia: Katarzyna Anna Małachowska, kierownictwo muzyczne: Teresa Wrońska

Obsada: Marcin Błaszak, Piotr Chomik, Monika Chrząstowska, Ewa Dąbrowska, Ewa Greś, Genady Iskhakov, Ryszard Kluge, Grzegorz Kulikowski, Paulina Lombarowicz, Małgorzata Majewska, Sylwia Najah, Katarzyna Post, Joanna Przybyłowska, Henryk Rajfer, Rafał Rutowicz, Joanna Rzączyńska, Izabella Rzeszowska, Wanda Siemaszko, Monika Soszka, Barbara Szeliga, Alina Świdowska, Gołda Tencer, Małgorzata Trybalska, Wojciech Wiliński, Ernestyna Winnicka, Marek Węglarski, Maciej Winkler, Piotr Wiszniowski

Wszystko, co najlepsze. Piosenki, humor, sceny z życia dwudziestolecia międzywojennego, czyli wszyscy razem poczujemy się „jak w przedwojennym kabarecie”. Wtedy się żyło! Wtedy się bawiło! Wtedy się śpiewało! Wtedy się tańczyło! Wtedy się śmiało! Wtedy wszystko było możliwe!

Gołda Tencer – aktorka teatralna i filmowa, reżyserka, założycielka Fundacji Shalom. Od roku 2009 wicedyrektorka Teatru Żydowskiego, a od 2015 – jego dyrektorka. Inicjatorka i autorka działań artystycznych oraz edukacyjnych, mających na celu ochronę dziedzictwa kulturalnego polskich Żydów. Odkąd została dyrektorem Teatru, przeżywa on znamienną metamorfozę. Nie rezygnując z korzeni i klasycznego repertuaru Teatr Żydowski w ostatnich sezonach wpisał się w pejzaż kulturalny stolicy i kraju jako „gorąca scena”, podejmująca najistotniejsze tematy w nowatorskich realizacjach wybitnych inscenizatorów.

Impreza towarzysząca, czas trwania 2 godz., 1 przerwa, spektakl w języku polskim

Duża Scena Teatru Żydowskiego, Klub Dowództwa Garnizonu Warszawa, al. Niepodległości 141a

Impreza biletowana – szczegóły w cenniku

 


 godz. 20.30 SINGER JAZZ FESTIVAL: „NOC W WIELKIM MIEŚCIE” – KONCERT JAZZ BAND MŁYNARSKI – MASECKI

Wystąpią: Jan Emil Młynarski (śpiew, bandżola), Marcin Masecki (pianino, aranżer, dyrektor muzyczny), Jerzy Rogiewicz (perkusja), Piotr Wróbel (suzafon), Tomasz Duda (saksofon), Jarosław Bothur (saksofon), Michał Fetler (saksofon)

Wybitny pianista Marcin Masecki razem z Janem Emilem Młynarskim powołali do życia zespół odwołujący się do starej tradycji polskich orkiestr jazzowych międzywojnia. W repertuarze Jazz Bandu znalazły się utwory swingowe, w większości nieznane. Nie zabraknie też kilku wyjątkowych tang, z których autorstwa polscy kompozytorzy znani byli na całym świecie. Całe przedsięwzięcie skupione jest wokół ducha postaci Adama Astona – najwybitniejszego przedwojennego polskiego śpiewaka rozrywkowego, Henryka Warsa – najważniejszego polskiego przedwojennego pianisty, aranżera i kompozytora, a także Jerzego Petersburskiego czy braci Artura i Henryka Goldów. Marcin z Jankiem niejako rekompensują stracone szanse całego pokolenia polskich artystów rozrywkowych, którzy w rozkwicie prosperity musieli uciekać, walczyć, ginąć, emigrować, osierocając polską bejtmuzykę rozrywkową w niepowetowany sposób. Aranżacje Marcina i głos Janka nadają całości zupełnie nowy oddech, czyniąc tę muzykę aktualną i użytkową, do tańca i wzruszeń.

Duża Scena Teatru Kwadrat, ul. Marszałkowska 138

Impreza biletowana – szczegóły w cenniku

 


godz. 22.00 „HAWDALA – ZAKOŃCZENIE SZABATU”

Ceremonię Hawdali poprowadzi Etel Szyc, tradycyjne pieśni szabatowe podczas koncertu kantoralnego zaprezentują: Shulem Lemmer, Menachem Brostowski (akompaniament), z towarzyszeniem chóru Kolot Israel pod dyrekcją Yakova Rotnera

Etel Szyc – aktorka, nauczycielka, edukator, prezes Fundacji Ner Tamid. Prowadzi warsztaty dla dzieci: zajęcia z kultury, muzyki i piosenki żydowskiej, tańca izraelskiego, dramy i teatru, a także warsztaty kulinarne oraz wykłady. Organizuje też spotkania świąteczne dla seniorów społeczności żydowskiej. Wydaje kalendarze żydowskie. 

Mężczyzn obowiązują nakrycia głowy, miejsca nie są numerowane

Synagoga im. Nożyków, ul. Twarda 6

Wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona