FESTIWAL PSALMÓW DAWIDOWYCH

Festiwal Psalmów Dawidowych jest nową inicjatywą Fundacji SOAR poświęconą pamięci Polaków ratujących Żydów podczas II wojny światowej oraz żydowskich rodzin ukrywanych przez Polaków. Festiwal ma podkreślić ważność wydarzenia, jakim było otwarcie Muzeum Polaków Ratujących Żydów im. Rodziny Ulmów w Markowej w 2016 roku. Ma także przyczynić się do poszerzenia płaszczyzny dialogu oraz zacieśnienia współpracy pomiędzy narodami Polskim i Żydowskim. Festiwal odbywa się 24, 25 sierpnia 2017 oraz 2 i 3 września 2017 roku – kolejno w Filharmonii Podkarpackiej w Rzeszowie, Muzeum Ulmów w Markowej, na Rynku w Rzeszowie oraz na Stadionie Sportowym w Kolbuszowej.

 

24 SIERPNIA 2017, czwartek

 

godz. 16.00 SPOTKANIE Z ZYGMUNTEM ROLATEM, AMERYKAŃSKIM BIZNESMENEM, FILANTROPEM, MECENASEM SZTUKI

Muzeum im. Rodziny Ulmów w Markowej, 37-120 Markowa 1487 | wstęp po potwierdzeniu obecności 

Prowadzenie: Anna Stróż dyrektor Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny Światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej

Zygmunt Rolat – ocalały z Holokaustu, zamieszkały w USA biznesmen, działacz kultury, filantrop i mecenas sztuki, a także aktywny działacz na rzecz dialogu polsko-żydowskiego. Urodził się w Częstochowie. Jako mały chłopiec przeżył getto częstochowskie i doczekał się wyzwolenia przez Rosjan w styczniu 1945 roku z obozu pracy niewolniczej Hasag Pelcery. W 1946 roku wyjechał do Stanów Zjednoczonych, ukończył University of Cincinnati oraz New York University. Mimo, iż w Ameryce rozpoczął nowe życie, to nigdy nie zapomniał o Częstochowie – mieście, które ukochał najbardziej. Od kilkudziesięciu lat inicjuje i wspiera działania mające na celu upamiętnienie żydowskich obywateli Częstochowy, co władze miejskie doceniły nadając mu tytuł Honorowego Obywatela Częstochowy. Zygmunt Rolat wspiera organizacje żydowskie działające w Polsce, szczególnie na polu kultury. Pełni wiele ważnych funkcji jest m.in. Prezydentem Światowego Związku Żydów Częstochowian i Ich Potomków z siedzibą w Nowym Jorku, członkiem Rady Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie oraz przewodniczącym Północnoamerykańskiego Komitetu Wspierania Muzeum. Za swoją działalność został odznaczony przez Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego Komandorskim Orderem Zasługi Rzeczpospolitej oraz przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu. W 2014 roku Zygmunt Rolat, decyzją Senatu Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie, został Profesorem Honorowym Akademii.

Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny Światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej to otwarta w marcu 2016 roku, jedna z najnowocześniejszych placówek muzealnych i jednoczenie pierwsze w Polsce Muzeum poświęcone zagadnieniu polskiej pomocy ludności żydowskiej w czasach II wojny Światowej. Józef i Wiktoria Ulma, mimo biedy i narażenia życia, w czasach okupacji dali schronienie ośmiorgu Żydom. 24 marca 1944 roku za ten czyn zostali zamordowani. Nie oszczędzono nawet ich sześciorga dzieci. Ich historia daje wyobrażenie o realiach Holokaustu w okupowanej przez Niemcy Polsce.

Rezerwacja miejsc, tel. 017 224 10 15

 

godz. 19.00 KONCERT SPECJALNY: YAAKOV LEMMER |US| PRZY AKOMPANIAMENCIE MENACHEMA BRISTOWSKIEGO |IL| | ADAM STRUG Z ZESPOŁEM MONODIA POLSKA

Filharmonia Podkarpacka im. Artura Malawskiego, ul. Chopina 30 | wstęp za zaproszeniami, po potwierdzeniu obecności

Yaakov Lemmer – światowej sławy kantor młodego pokolenia. Zaczynał karierę jako solista Behtel Choir pod opieką Benziona Millera. Jako artysta o międzynarodowej renomie, koncertuje przed publicznością na całym świecie. Występował na wielu festiwalach w Europie. W jego wszechstronnym repertuarze znajdują się utwory należące do kultury jidysz, a także operowe, broadwayowe i inne.

Menachem Bristowski – wybitny pianista, od ponad 20 lat akompaniujący występom mistrzów śpiewu kantoralnego. Współpracował m.in. z Filharmonią Izraelską i Filharmonią Nowojorską. Występował w tak prestiżowych salach koncertowych, jak Metropolitan Opera w Nowym Jorku.

Adam Strug – śpiewak i instrumentalista, autor piosenek, kompozytor muzyki teatralnej i filmowej, etnomuzykolog, scenarzysta filmów dokumentalnych. Lider muzycznej kompanii wykonującej jego piosenki. Płyty nagrywa od 5 lat, mimo że piosenki układa od lat z górą trzydziestu. Na jego dotychczasową dyskografię składają się trzy albumy autorskie: „Adieu”, „Strug.Leśmian.Soyka”, „Mysz” i trzy z muzyką tradycyjną. Od tego roku prowadzi stałą audycję w I Programie Polskiego Radia „Muzyczna podróż po Polsce”. Jest też wytrawnym znawcą muzyki greckiej, perskiej i arabskiej. Etnomuzykologiczne nagrania Adama Struga archiwizowane są przez Polskie Radio (seria „Muzyka Źródeł”) i Instytut Sztuki PAN.

Monodia Polska – zespół śpiewaczy, praktykujący polskie pieśni religijne i świeckie przekazywane w tradycji ustnej.  Zespół posługuje się skalami wcześniejszymi niż powszechnie dziś używana skala dur-moll, zachowując dawny strój, emisję i maniery wykonawcze. Ustna tradycja kontynuowana przez Monodię to pieśni rycerstwa, barokowe piety, śpiewane moralitety XVIII wieku, romantyczne pieśni dewocyjne oraz utwory nieskodyfikowane będące wyrazem pobożności ludowej.

Impreza towarzysząca zorganizowana w ramach Festiwalu Psalmy Dawidowe przez Fundację im. Rodziny Ulmów „SOAR”, Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Narodowe Centrum Kultury, Województwo Podkarpackie, Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny Światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej

Koncert zorganizowano dzięki wsparciu Pana Zygmunta Rolata

Potwierdzanie obecności – mailem: soar.fundacja@gmail.com lub telefonicznie 663 534 833