2 WRZEŚNIA 2018, niedziela


Przez dwa ostatnie dni festiwalu na placu Grzybowskim i ulicy Próżnej znów pojawią się instalacje artystyczne, uliczne stragany i kramy z pamiątkami. W tym kolorowym miejscu wszyscy będą mogli na chwilę przenieść się do świata, który tak malowniczo opisywał I.B. Singer. Zapraszamy w podróż do przedwojennej żydowskiej Warszawy, na niepowtarzalny w swym klimacie Jarmark Singera.

 


godz. 11.00 ZWIEDZANIE SYNAGOGI IM. NOŻYKÓW Z BOLESŁAWEM ZAJĄCEM

Bolesław Zając – przewodnik zajmujący się tematyką żydowską i miejscami związanymi z kulturą i historią Żydów polskich.

Mężczyzn obowiązują nakrycia głowy

Synagoga im. Nożyków, ul. Twarda 6

Wstęp wolny

 


godz. 11.00 PREZENTACJA PŁYTY „W POSZUKIWANIU ZŁOTEGO JABŁKA. LIDER BUCH – ŚPIEWNIK RODZINNY” Z UDZIAŁEM: BELLI SZWARCMAN-CZARNOTY, RÓŻY ZIĄTEK-CZARNOTY, DOROTY SZWARCMAN

Dwa lata temu nakładem wydawnictwa Austeria ukazała się książka „W poszukiwaniu złotego jabłka. Lider buch – Śpiewnik rodzinny”. Wielu czytelników zwróciło się do autorek z prośbą o nagranie piosenek zamieszczonych w książce.

Są to piosenki w jidysz, które śpiewało się w ich domu rodzinnym, które lubią i które śpiewają do dziś, przekazując je młodszym pokoleniom. Oprócz piosenek na płycie nagrane są wyjątkowe, nieznane dotąd niguny z kręgu Baal Szem Towa, również śpiewane w rodzinie autorek.

O tych melodiach, o życiu rodzinnym wokół śpiewu i lektury, o tym skąd wywodzą się te pieśni – opowiedzą Bella Szwarcman-Czarnota, Róża Ziątek-Czarnota i Dorota Szwarcman. Zaprezentują także niektóre z nich.

Austriackie Forum Kultury, ul. Próżna 7/9

Wstęp wolny

 


godz. 11.00 SPACER EDUKACYJNY: „ŚLADAMI IRENY SENDLEROWEJ”

Oprowadza: Olga Szymańska

Życiorys Ireny Sendlerowej, najbardziej rozpoznawanej polskiej Sprawiedliwej, wymyka się schematycznym opisom, a jej osobowość i życiowe decyzje, a szczególnie ich powojenna recepcja wzbudzają skrajne emocje. Spacer edukacyjny będzie okazją przybliżenia jej biografii, zrozumienia źródeł postawy moralnej i motywacji podczas ratowania dzieci z warszawskiego getta. Poznamy miejsca związane z ucieczkami z getta oraz ich dramatyczne okoliczności, a także postaci nieznanych szerzej bohaterów – współpracowników Ireny Sendlerowej.

Impreza towarzysząca zorganizowana przez Żydowski Instytut Historyczny

Miejsce zbiórki: przed budynkiem Żydowskiego Instytutu Historycznego, ul. Tłomackie 3/5.

Uwaga: liczba miejsc ograniczona, obowiązują zapisy. Osoby zainteresowane prosimy o przesłanie maila na adres: rezerwacja@jhi.pl, w tytule wiadomości prosimy wpisać: spacer 2 września.

 


godz. 11.00 ANIMALISTKA W ZOOLOGU” – ARTYSTYCZNO-HISTORYCZNY SPACER POŚWIĘCONY RZEŹBIARCE MAGDALENIE GROSS PROWADZONY PRZEZ KATARZYNĘ CHUDYŃSKĄ-SZUCHNIK/WARSOFF

Tematem spaceru będzie życie warszawskiej inteligencji lat 30. XX w. w Warszawie i  jego związki z nowym ogrodem zoologicznym. Będzie także mowa o okresie wojny, który Gross spędziła częściowo w Willi pod Szaloną Gwiazdą jako „nielegalna osoba”. W ukryciu tworzyła kolejne rzeźby, poznała również swojego męża. Tłem spaceru będzie sceneria ogrodu zoologicznego, jego mała architektura, w tym rzeźby artystki i historyczne zabudowania. W trakcie – zwiedzanie willi Żabińskich oraz piwnic, gdzie ukrywano Żydów.

Miejsce spotkania: wejście do ZOO od ul. Ratuszowej

Obowiązują bilety wstępu do ZOO wykupione indywidualnie oraz bilet wstępu do willi kupiony na miejscu  w cenie 5 zł. Liczba miejsc ograniczona. Zapisy mailowe od 25 sierpnia na adres: warsoff@gmail.com

 


godz. 12.00 SPOTKANIE Z GOŁDĄ TENCER Z OKAZJI 50-LECIA PRACY ARTYSTYCZNEJ

Prowadzenie: Remigiusz Grzela

Gołda Tencer – aktorka, reżyserka, pieśniarka, od 1969 roku związana z Teatrem Żydowskim w Warszawie. Od 2009 roku wicedyrektor, a od 2015 roku dyrektor naczelny i artystyczny tej sceny. Założycielka Fundacji Shalom, pomysłodawczyni i organizatorka Festiwalu Kultury Żydowskiej „Warszawa Singera”. W Teatrze Żydowskim zagrała m.in. Leę w „Dybuku”, Miss Forsythe w „Śmierci komiwojażera” oraz Dwojrę w „Zmierzchu”. Reżyserka i współreżyserka takich spektakli, jak m.in.: „Kamienica na Nalewkach”, „Dla mnie bomba” (spektakl wyróżniony Honorowym Złotym Liściem Retro) oraz „Bonjour Monsieur Chagall”. Wystąpiła w wielu filmach: „Davidzie” (film Nagrodzony Złotym Niedźwiedziem w Berlinie), „War and Love” (USA), „Austerii” czy „Alles auf Zucker!” (Niemcy). Jest także zapraszana do udziału w prestiżowych przedsięwzięciach artystycznych – podczas 65. i 70. rocznicy Powstania w Getcie Warszawskim nadzorowała część artystyczną oficjalnych obchodów, a w 2015 roku wystąpiła w Koncercie Galowym 36. Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu. Za swoją działalność otrzymała liczne nagrody i wyróżnienia, m.in.: izraelską Złotą Lirę, złoty medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis oraz Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski. Jest honorowym członkiem Polskiego Towarzystwa Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata i honorowym członkiem Stowarzyszenia Dzieci Holokaustu.

Scena Kameralna Teatru Kwadrat, ul. Marszałkowska 138

Wstęp po potwierdzeniu obecności, wejściówki do odbioru od 6 sierpnia w Biurze Festiwalowym Fundacji Shalom, ul. Senatorska 35, tel. 883 619 298, 883 619 301

 


godz. 12.00 SPACER Z PRZEWODNIKIEM DLA INDYWIDUALNYCH ZWIEDZAJĄCYCH PO WYSTAWIE „OBCY W DOMU. WOKÓŁ MARCA ‘68”

Impreza towarzysząca zorganizowana przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN

Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, ul. Anielewicza 6

Bilety 12 zł / 8 zł dostępne w kasie muzeum i systemie online: bilety.polin.pl

 


godz. 12.30 SPACER PO UL. PRÓŻNEJ Z JAGNĄ KOFTĄ ORAZ ZWIEDZANIE BUDYNKU LE PALAIS PRZY UL. PRÓŻNEJ 7/9 Z ARCHITEKTEM WOJCIECHEM POPŁAWSKIM

Edukatorka i przewodniczka Jagna Kofta prowadzi zajęcia, wycieczki dla uczniów i dorosłych na temat kultury i historii Żydów. Od kilku lat związana z Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Jest współautorką aplikacji „Warszawa jest moja” – wirtualnego przewodnika po mieście śladami Janusza Korczaka i płyty edukacyjnej o warszawskich Żydach „Warszawa, Warsze”.

Wojciech Popławski jest architektem i współzałożycielem pracowni OP ARCHITEKTEN (Warszawa, Wiedeń). Współautor wielokrotnie nagradzanych projektów pracowni, m.in. projektu andel´s Hotel w Łodzi, który otrzymał kilkanaście międzynarodowych nagród (Londyn, Nowy Jork, Cannes, Warszawa, Łódź) i został nominowany do Mies van der Rohe Prize 2011, a także projektu rewitalizacji dwóch kamienic Le Palais przy ul. Próżnej 7/9, który otrzymał m.in. nagrodę PZiTB Budowa Roku 2013. Współautor projektów z architektem T. Spychałą: PZU Tower i Hotel InterContinental Warsaw.

Zorganizowano we współpracy z TRIUVA Kapitalverwaltungsgesellschaft mbH – właścicielem budynku Le Palais

Miejsce zbiórki: przy fontannie na Placu Grzybowskim

Spacer dla zamkniętej grupy uczestników – maksymalnie 25 osób.

Zapisy od 6 sierpnia w Biurze Festiwalowym Fundacji Shalom, ul. Senatorska 35

 


godz. 13.00 KURATORSKIE OPROWADZANIE PO WYSTAWIE „BEJT ALMIN – DOM WIECZNOŚCI” ORAZ PO CMENTARZU ŻYDOWSKIM NA BRÓDNIE

Oprowadzają: Remigiusz Sosnowski, Andrzej Jankowski, Anna Ciałowicz – Gmina Wyznaniowa Żydowska w Warszawie

Nowo otwarta wystawa jest poświęcona tematyce śmierci w judaizmie oraz praskim Żydom.

Wydarzenie towarzyszące zorganizowane przez Gminę Wyznaniową Żydowską w Warszawie

Cmentarz Żydowski na Bródnie, ul. św. Wincentego 15

Wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona, obowiązują zapisy pod adresem: zapisy@jewish.org.pl

 


godz. 13.00 KONCERT: JINTA-LA-MVTA |JP| | POLINA & MERLIN SHEPHERD |UK|

Wystąpią: Polina Shepherd (wokal, fortepian), Merlin Shepherd (klarnet) oraz JINTA-LA-MVTA w składzie: Wataru Okuma (klarnet, instrumenty dęte), Miwazow (chin-dong, bębny, wokal), Yoshiaki Sato, Gideon Juckes, Fumi Watanabe

Najwyższej próby melanż muzyczny – niepowtarzalny skład, dużo improwizacji, zabawa, wolność i spontaniczność. Fortepian, bębny, trąbki i klarnety. Muzyka klezmerska, ale z zapożyczeniami z innych kultur, zwłaszcza bałkańskiej.

Na scenie festiwalowej spotkają się po raz pierwszy: dwóch wybitnych klarnecistów – Merlin Shepherd i Okuma Wataru oraz dwie wspaniałe wokalistki – posiadająca unikalną barwę czterooktawowego głosu Polina Shepherd i pełna dynamiki ekspresji Mizazow.

Duet Merlin & Polina Shepherd występuje na całym świecie, słynie z „magicznego dźwięku” aszkenazyjskiej sceny muzycznej. Wspólnie wydali dwa albumy: „A Blade of Grass” oraz „Three Centuries Ago” – pieśni wykonywane z udziałem Rohana Kriwaczka. Współtworzą również trio Sklamberg & the Shepherds, wspólnie z Lorinem Sklambergiem, głównym wokalistą nagrodzonego Grammy zespołu Klezmatics i wiodącym interpretatorem pieśni jidysz.

Jinta-la-Mvta jako jeden z nielicznych zespołów specjalizujących się w muzyce klezmerskiej w Japonii cieszy się zaproszeniami na festiwale muzyki klezmerskiej m.in. do Nowego Jorku, Niemiec czy Kanady, gdzie zawsze spotyka się z entuzjastycznym przyjęciem. Zespół z dużym sukcesem występował w Japonii z Frankiem Londonem, Alanem Bernem oraz Henrym Sapoznikiem.

Zorganizowano we współpracy z Fundacją Japońską

Duża Scena Teatru Kwadrat, ul. Marszałkowska 138

Impreza biletowana – szczegóły w cenniku

 


godz. 13.00 CZYTELNIA PISARZY ŻYDOWSKICH – MISTRZOWIE CZYTAJĄ:  POEZJE I OPOWIADANIA ABRAHAMA SUCKEWERA W INTERPRETACJI MAI KOMOROWSKIEJ

Maja Komorowska – wybitna aktorka teatralna i filmowa, pedagog warszawskiej Akademii Teatralnej. Pracowała w Teatrze Groteska w Krakowie, współpracowała z Jerzym Grotowskim w Teatrze 13 Rzędów w Opolu i Teatrze Laboratorium we Wrocławiu. Grała także we wrocławskich teatrach: Polskim i Współczesnym. Od 1972 roku nieprzerwanie związana z Teatrem Współczesnym w Warszawie. Ma w dorobku współpracę z takimi mistrzami kina, jak Andrzej Wajda, Tadeusz Konwicki, Krzysztof Kieślowski, Krzysztof Zanussi czy Istvan Szabo. Zakochana w poezji, jeździ na spotkania z publicznością, której prezentuje wiersze największych polskich poetów. Znana także z zaangażowania społecznego: w czasach stanu wojennego pracowała w Prymasowskiej Radzie Społecznej oraz w Komitecie Pomocy Internowanym i ich Rodzinom. Należy do grona najwyżej cenionych i najbardziej lubianych polskich aktorek.

Austriackie Forum Kultury, ul. Próżna 7/9

Wstęp po potwierdzeniu obecności, wejściówki do odbioru od 6 sierpnia w Biurze Festiwalowym Fundacji Shalom, ul. Senatorska 35, tel. 883 619 298, 883 619 301

 


godz. 13.00 „ABC LITERATURY JIDYSZ” – WARSZTATY PROWADZONE PRZEZ DR. JACOBA WEITZNERA

Menora InfoPunkt, pl. Grzybowski 2 (wejście przez Charlotte Menora)

Wstęp wolny

 


godz. 14.00 „Ja chciałem uprzedzić, że nie lubię przesady” – utwory kabaretowe międzywojnia w wykonaniu artystów Teatru Żydowskiego w Warszawie

Wystąpią: Barbara Szeliga, Joanna Przybyłowska, Marek Węglarski, Henryk Rajfer, przy fortepianie: Teresa Wrońska

Kabarety, scenki, nadscenki, teatrzyki i teatry rewiowe to szaleństwo międzywojnia, lustro tamtych dynamicznych czasów. Te wszystkie miejsca miały swoją wierną publiczność, szczelnie wypełniającą sale podczas comiesięcznych (sic!) premier, a i potem, rzecz jasna, nucącą melodie szlagierów i posługującą się szlagwortami piosenek i powiedzonkami ze skeczów na co dzień. Niektóre z nich weszły do mowy potocznej, są używane do dziś, choć często nie znamy ich rodowodu. Trudno się dziwić tak długiemu żywotowi tych fraz, wszak pochodziły z programów, w których teksty były dziełem tak wybitnych autorów jak Julian Tuwim, Antoni Słonimski, Marian Hemar czy Jerzy Jurandot, a muzyka takich znamienitych kompozytorów jak: Henryk Wars, Jerzy Petersburski, Artur Gold, Szymon Kataszek. Powstało wiele arcydzieł gatunku, których blask wciąż nie przygasa, niezmiennie bawiąc publiczność.

Scena Letnia Teatru Żydowskiego, ul. Senatorska 35

Wstęp wolny

 


godz. 14.30 PRZYSTANEK POEZJA

Wiersze Szmuela Halkina, Pereca Markisza, Dawida Hofsztejna i Lejba Kwitkowa oraz wiersze i fragmenty opowiadań Mojsze Lejba Halperna w wyborze i przekładzie Belli Szwarcman-Czarnoty czytać będą: Alina Świdowska i Ewa Tucholska.

Akompaniament: Mirosław Kuźniak (skrzypce)

Restauracja Charlotte Menora, pl. Grzybowski 2 

Wstęp wolny

 


godz. 14.30 WARSZTATY JĘZYKA HEBRAJSKIEGO DLA MŁODZIEŻY I DOROSŁYCH POPROWADZI MAGDALENA SOMMER

Zorganizowano we współpracy z Fundacją im. prof. Mojżesza Schorra

Fundacją im. prof. Mojżesza Schorra, ul. Twarda 6

Wstęp wolny

 


godz. 15.00 KONCERT MUZYKI KLASYCZNEJ: MENDELSSOHN I WEINBERG | MISTRZOWSKIE INTERPRETACJE | DUDA, PATYRA, CHORZELSKI, SIENIAWSKI

Kwartety smyczkowe Feliksa Mendelssohna-Bartholdy’ego i Mieczysława Weinberga, dwóch wybitnych kompozytorów pochodzenia żydowskiego – niemieckiego romantyka i polskiego neoklasyka – wykona zespół absolutnie wyjątkowy.

Muzycy, którzy spotkają się wyłącznie na ten koncert, w ramach tegorocznego Festiwalu Warszawa Singera to wybitni soliści – skrzypkowie Katarzyna Duda i Mariusz Patyra oraz fantastyczni kameraliści – altowiolista Krzysztof Chorzelski i wiolonczelista Marcin Sieniawski, członkowie i współzałożyciele kwartetów smyczkowych zaliczanych do najlepszych w Europie i na świecie: Belcea Quartet oraz Szymanowski Quartet.

Chociaż znają się od wielu lat, w tym składzie zagrają pierwszy raz. I możliwe, że jedyny…

Synagoga im. Nożyków, ul. Twarda 6

Impreza biletowana – szczegóły w cenniku

Mężczyzn obowiązują nakrycia głowy, miejsca nie są numerowane

 


godz. 15.00 „ŚLADAMI PISARZY ŻYDOWSKICH” – SPACER PO GRZYBOWIE Z JANEM JAGIELSKIM

Spacer zaczynamy od dziedzińca kościoła Wszystkich Świętych, o którym napisał nowelę Szalom Asz. To tu zamieszkali w getcie prof. L. Hirszfeld i rodzina Zamenhofa. Wspominamy też o Teatrze Żydowskim im. Estery Rachel i Idy Kamińskiej, a wychodząc z placu, oglądamy domy rodziny Prywesów, Wolanowskich i Nożyków. Mijamy zachowaną synagogę Nożyków i wychodzimy na ul. Grzybowską w miejscu, gdzie przed wojną i w czasie wojny mieścił się zarząd Gminy Żydowskiej. Tu pracował mieszkający w pobliżu pisarz Icchok Lejb Perec, tu samobójstwo popełnił Adam Czerniaków. Na zakończenie spaceru wchodzimy w zabudowania, a właściwie skwer w miejscu ul. Krochmalnej, gdzie mieszkał Szalom Asz.

Miejsce zbiórki: wejście do Kościoła Wszystkich Świętych, Plac Grzybowski 3/5

 


godz. 15.00 „70 LAT PAŃSTWA IZRAEL. OD NARODZIN SYJONIZMU PO NARÓD 8,5 MILIONÓW” – WYKŁAD ANNY AZARI, AMBASADOR IZRAELA W POLSCE

W tym roku przypada 70. rocznica jego powstania. Zabierzemy Was w podróż po historii Izraela. Rozpoczniemy od syjonizmu, idei Teodora Herzla, która doprowadziła do Deklaracji Niepodległości w maju 1948 roku. Później skupimy się na pierwszych latach funkcjonowania nowopowstałego państwa. Przyjrzymy się bliżej zarówno jego polityce zagranicznej, jak i społecznej, w tym kibucom i masowej emigracji. Omówimy walkę Izraela o przetrwanie na Bliskim Wschodzie. Aż wreszcie poznamy współczesny wielokulturowy naród 8,5 milionów obywateli i nowoczesny ekosystem innowacji, jakim stał się Izrael.

Anna Azari urodziła się w Wilnie. Jest absolwentką uniwersytetów w Hajfie oraz National Security College. Od ponad 30 lat zajmuje się dyplomacją. W 1989 roku została powołana na stanowisko konsula w San Francisco. Z biegiem czasu swoje zainteresowania skierowała na sprawy Europy i Rosji. W 1999 roku kontynuowała misję dyplomatyczną na Ukrainie i w Mołdawii. W 2006 roku została ambasadorem Izraela w Rosji. Zajmowała stanowisko zastępcy dyrektora generalnego i jednocześnie dyrektora Departamentu Eurazji w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Izraela. Ambasadorem Izraela w Polsce jest od września 2014 roku.

Scena Kameralna Teatru Kwadrat, ul. Marszałkowska 138

Obowiązują bezpłatne wejściówki. Aby je uzyskać należy wpisać się na listę (wymagany dowód tożsamości) oraz odebrać wejściówkę w Biurze Festiwalowym przy ul. Senatorskiej 35 w dniach 6-24 sierpnia. Prosimy o zabranie ważnego dokumentu tożsamości ze sobą na spotkanie. Nie będzie można wnosić dużych toreb i plecaków.

 


godz. 15.30 OPOWIEDZ MI SWOJĄ HISTORIĘ: SPOTKANIE Z ZYGMUNTEM ROLATEM, AMERYKAŃSKIM BIZNESMENEM, FILANTROPEM, MECENASEM SZTUKI

Prowadzenie: Remigiusz Grzela

Zygmunt Rolat – ocalały z Holokaustu, zamieszkały w USA biznesmen, działacz kultury, filantrop i mecenas sztuki, a także aktywny działacz na rzecz dialogu polsko-żydowskiego. Urodził się w Częstochowie. Jako mały chłopiec przeżył getto częstochowskie i doczekał się wyzwolenia przez Rosjan w styczniu 1945 roku z obozu pracy niewolniczej Hasag Pelcery. W 1946 roku wyjechał do Stanów Zjednoczonych, ukończył University of Cincinnati oraz New York University. Mimo, iż w Ameryce rozpoczął nowe życie, to nigdy nie zapomniał o Częstochowie – mieście, które ukochał najbardziej. Od kilkudziesięciu lat inicjuje i wspiera działania mające na celu upamiętnienie żydowskich obywateli Częstochowy, co władze miejskie doceniły nadając mu tytuł Honorowego Obywatela Częstochowy. Zygmunt Rolat wspiera organizacje żydowskie działające w Polsce, szczególnie na polu kultury. Pełni wiele ważnych funkcji jest m.in. Prezydentem Światowego Związku Żydów Częstochowian i Ich Potomków z siedzibą w Nowym Jorku, członkiem Rady Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie oraz przewodniczącym Północnoamerykańskiego Komitetu Wspierania Muzeum. Za swoją działalność został odznaczony przez Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Komandorskim Orderu Zasługi RP oraz przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Zasługi RP. W 2014 roku Zygmunt Rolat, decyzją Senatu Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie, został Profesorem Honorowym Akademii.

Austriackie Forum Kultury, ul. Próżna 7/9

Wstęp po potwierdzeniu obecności, wejściówki do odbioru od 6 sierpnia w Biurze Festiwalowym Fundacji Shalom, ul. Senatorska 35, tel. 883 619 298, 883 619 301

 


godz. 16.00 SPACER PO UL. PRÓŻNEJ Z JAGNĄ KOFTĄ ORAZ ZWIEDZANIE BUDYNKU LE PALAIS PRZY UL. PRÓŻNEJ 7/9 Z ARCHITEKTEM WOJCIECHEM POPŁAWSKIM

Zorganizowano we współpracy z TRIUVA Kapitalverwaltungsgesellschaft mbH – właścicielem budynku Le Palais

Miejsce zbiórki: przy fontannie na Placu Grzybowskim

Spacer dla zamkniętej grupy uczestników – maksymalnie 25 osób.

Zapisy od 6 sierpnia w Biurze Festiwalowym Fundacji Shalom, ul. Senatorska 35

 


godz. 16.00 „GINCZANKA. CHODŹMY STĄD” – SPEKTAKL TEATRU ŻYDOWSKIEGO W WARSZAWIE

Reżyseria i adaptacja: Krzysztof Popiołek, scenografia: Anna Wołoszczuk, kostiumy: Piotr Popiołek, wideo: Krzysztof Popiołek, kompozytor: Dominika Świątek

Obsada: Ewa Dąbrowska

Obsada dodatkowa: Dziewczynka – Zofia Młyńska / Sonia Vinyavskaya, muzyka na żywo – Andrzej Perkman

Opowieść – o czym? – o życiu i śmierci – kogo? – Zuzanny Poliny Gincburg czy Zuzanny Ginczanki? – opowieść o miłości czy o wojnie? – o życiu czy umieraniu?

„Nie boję się ogromu świata” – pisała mała dziewczynka któregoś ostatniego dnia lata, w jakichś ostatnich latach pokoju, w świecie pięknej przeszłości. To inicjujące zdanie rozpoczyna opowieść, której tytuł dałby się streścić w dwóch słowach: moje życie. Nie wie jeszcze, że będzie to brutalnie przerwana, niedokończona opowieść: o nieuczciwej śmierci, o przedwczesnym umieraniu. To otwierające zdanie wypowiada do nas z końca przedwojennej Warszawy. Już nie będzie takiego lata, już nie będzie takiego miasta i już nie będzie takiego świata. Kolejne miejsca, z których trzeba uciekać – Warszawa, Lwów, Kraków – staną się ciągiem nie tylko geograficznym. To przede wszystkim łańcuch stanów lękowych, przez które przechodzi Ginczanka. W spektaklu obserwujemy kondycję człowieka nieuchronnie zbliżającego się do własnego końca.

A tak chciałoby się żyć. O sekundę, o milimetr dłużej…

Krzysztof Popiołek – absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. L. Solskiego w Krakowie, reżyser, współpracujący z wieloma teatrami, m.in. w Krakowie, Warszawie, Szczecinie, Olsztynie, Wrocławiu, Gdańsku oraz na Łotwie.

Impreza towarzysząca, czas trwania 50 min, bez przerwy, spektakl w języku polskim

Scena Kameralna Teatru Żydowskiego, ul. Senatorska 35

Impreza biletowana – szczegóły w cenniku


godz. 16.00 SPOTKANIE Z MASZGIJACHEM: „POGADANKA O KASZRUCIE – TEORIA I PRAKTYKA”

Restauracja Koszerna Galil, ul. Zielna 37

Wstęp wolny

 


godz. 16:00 „CZEGO NIE MOGLIŚMY WYKRZYCZEĆ ŚWIATU” OPROWADZANIE PO WYSTAWIE STAŁEJ Z PROF. PAWŁEM ŚPIEWAKIEM, KURATOREM

Ekspozycja stała poświęcona twórcom i losom Podziemnego Archiwum Getta Warszawy jest częścią̨ Programu Oneg Szabat. Intencją Żydowskiego Instytutu Historycznego im. Emanuela Ringelbluma i Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny w Polsce jest udostępnienie światu Podziemnego Archiwum Getta Warszawy, upowszechnienie wiedzy o nim i upamiętnienie jego twórców. Archiwum jest dziedzictwem ludzkości. Wspólnie sprawujemy nad nim opiekę̨.

Więcej o Programie Oneg Szabat: www.onegszabat.org

Impreza towarzysząca zorganizowana przez Żydowski Instytut Historyczny

Żydowski Instytut Historyczny, ul. Tłomackie 3/5

Uwaga: liczba miejsc ograniczona, obowiązują zapisy. Osoby zainteresowane prosimy o przesłanie maila na adres: rezerwacja@jhi.pl, w tytule wiadomości prosimy wpisać: oprowadzanie 2 września.

 


godz. 17.00 SINGER JAZZ FESTIVAL – VIOLIN SUMMIT: DOMINIQUE PIFARÉLY |FR| | ADAM BAŁDYCH |PL| | MATEUSZ SMOCZYŃSKI |PL| | RGG |PL| W SKŁADZIE: ŁUKASZ OJDANA, MACIEJ GARBOWSKI, KRZYSZTOF GRADZIUK

Kontynuując już zeszłoroczną tradycję „spotkan na szczycie”, czyli wspólnego występu instrumentalistów, którzy nigdy nie spotykają się na jednej scenie, tegoroczny summit poświęcamy skrzypcom i artystom na nich grającym. Wystapi czołówka polskich skrzypków jazzowych i wielka gwiazda z Francji.

Dominique Pifarély – wybitny i wszechstronny skrzypek francuski, improwizator i kompozytor. Współtwórca wielu znakomitych składów oraz założyciel m.in. Archipels-Cie Dominique Pifarély.

Mateusz Smoczyński występował na najważniejszych scenach jazzowych świata. Uznany za jazzowego skrzypka roku 2017 w rankingu Jazz Top magazynu Jazz Forum. Współzałożyciel Atom String Quartet, przez cztery lata był pierwszym skrzypkiem legendarnego zespołu Turtle Island Quartet, zdobywcy m.in. dwóch nagród Grammy. Jest laureatem I nagrody II edycji Międzynarodowego Jazzowego Konkursu Skrzypcowego im. Zbigniewa Seiferta w 2016 roku.

Adam Bałdych, w wieku 16 lat okrzyknięty „cudownym dzieckiem”, oprócz wirtuozerii ceniony jest za oryginalne brzmienie i kompozycje. Laureat nagrody ECHO Jazz 2013, koncertował z wybitnymi muzykami polskimi i zagranicznymi w większości krajów Europy, w USA, Kanadzie, Indonezji, Korei Południowej Chinach oraz w Japonii.

RGG Trio, czyli poszukujący inspiracji w literaturze, filozofii i teatrze, pianista Łukasz Ojdana, reprezentant polskiej myśli kompozytorskiej, kontrabasista Maciej Garbowski oraz esteta perkusyjnego brzmienia, kolorysta i kreator melodii Krzysztof Gradziuk.

Duża scena Teatru Kwadrat, ul. Marszałkowska 138

Impreza biletowana – szczegóły w cenniku

 


godz. 17.30 „…JAK OBAJ MOGĄ MIEĆ RACJĘ ?!” – KONCERT ARTYSTÓW TEATRU ŻYDOWSKIEGO W WARSZAWIE: MONIKA CHRZĄSTOWSKA & HENRYK RAJFER, PRZY FORTEPIANIE: TERESA WROŃSKA

„…jak obaj mogą mieć rację ?!” czyli rozmaite życiowe dylematy,miłosne uniesienia i zawody, kłopoty duże i małe, interesy dobre i złe , tęsknoty, nadzieja i… marzenia w żydowskich piosenkach ludowych i kabaretowych.

Scena Letnia Teatru Żydowskiego, ul. Senatorska 35

Wstęp wolny

 


godz. 18.00 STO PYTAŃ DO RABINA: SPOTKANIE Z MICHAELEM SCHUDRICHEM, NACZELNYM RABINEM POLSKI

Michael Schudrich – amerykański rabin, od 2004 Naczelny Rabin Polski. Urodził się w Nowym Jorku w żydowskiej rodzinie o polskich korzeniach. Jego przodkowie pochodzili z Baligrodu. Z wykształcenia jest historykiem i religioznawcą. Studiował na State University of New York w Stony Brooks. W 1977 roku uzyskał tytuł licencjata (Bachelor of Arts) w religioznawstwie. Ukończył studia historyczne na Uniwersytecie Columbia.

Mężczyzn obowiązują nakrycia głowy

Synagoga im. Nożyków, ul. Twarda 6

Wstęp wolny

 


godz. 19.30 KONCERT FINAŁOWY: ARA MALIKIAN |ES|

Z ZESPOŁEM W SKŁADZIE: JORGE ANTONIO GUILLÉN DEL CASTILLO (SKRZYPCE), TANIA BERNÁEZ ABAD (BAS), ANTONIO CARMONA VIVES (GITARA), CRISTINA LÓPEZ GARRIDO (WIOLONCZELA), CHARLES HUMBERTO ARMAS ARMAS (ALTÓWKA), NANTHA KUMAR (INDIAN TABLE), HÉCTOR OSORIO HEREDIA (PERKUSJA)

Prowadzenie: Dawid Szurmiej

Ara Malikian w towarzystwie zawodowych muzyków wykona arcydzieła muzyki klasycznej, utwory popularnych twórców współczesnych w oryginalnej interpretacji, a także własne utwory. Każdy koncert Malikiana to łamiące schematy widowisko, pełne tańca, kostiumów, barw i efektów. Emocje na żywo i humor, w połączeniu z unikaląn techniką gry na skrzypcach artysty nie pozostawiają obojętnymi nawet najbardziej doświadczonych widzów.

Ara Malikian – międzynarodowej sławy hiszpański skrzypek i kompozytor pochodzenia ormiańskiego, urodzony w Libanie. Laureat wielu prestiżowych nagród i wyróżnień, nominowany do Latin Grammy Awards. W przeszłości – pierwszy skrzypek w orkiestrze Teatru Królewskiego w Madrycie. Wyróżnia się wśród innych muzyków mistrzowskim i oryginalnym wykonywaniem zarówno utworów muzyki klasycznej, jak i autorskich, odzwierciedlających kulturę Bliskiego Wschodu, Europy Środkowej, Argentyny i Hiszpanii. Ara daje około 300 koncertów rocznie na całym świecie. Miał ponad 100 występów z prestiżowymi orkiestrami, w tym z orkiestrami symfonicznymi w Tokio, Bambergu, Madrycie, Portugalii, orkiestrami kameralnymi w Zurychu i Londynie, z Orkiestrą Filharmonii Armeńskiej, „Wirtuozami Moskwy” i wieloma innymi. Jego muzyka była wykonywana w ponad 40 krajach na całym świecie w najbardziej znanych miejscach. Muzyk znany jest także z pracy w wielkim kinie. Jest autorem ścieżki dźwiękowej do filmów „Talk to Her” i „Bad Education” Pedro Almodovara, współpracował również z innymi reżyserami filmowymi. W 2016 roku napisał ścieżkę dźwiękową do „Obietnicy” Terriego George’a, opowiadającej o ludobójstwie Ormian w 1915 roku. Wydał wiele płyt, ostatnia z nich została nominowana przez Hiszpańską Akademię Muzyczną na najlepszą płytę New Music of the Year.

Koncert plenerowy na Placu Grzybowskim

Wstęp wolny

 


godz. 21.30 „KOŁYSANKA DLA PAMIĘCI”

Pomnik Bohaterów Getta, ulica Anielewicza, róg ulicy Zamenhofa

Uwaga: Godzina rozpoczęcia spotkania jest uzależniona od czasu zakończenia koncertu finałowego