Zapraszamy na Jarmark Singera na Placu Grzybowskim i ulicy Próżnej, gdzie co roku w ostatni festiwalowy weekend znajduje się centrum wydarzeń Festiwalu Warszawa Singera. To tu można na chwilę zagubić się w czasie i zanurzyć w klimacie przedwojennej Warszawy, z jej knajpkami, ulicznymi straganami i kramami z pamiątkami, jakie w swoich książkach tak pięknie opisywał patron naszego Festiwalu – Icchok Baszewis Singer.

 

2 WRZEŚNIA 2017, sobota

 


godz. 11.00 „JIDYSZE MAME ZNÓW GOTUJE” – WARSZTATY KULINARNE PROWADZONE PRZEZ MARIĘ TKACZYK

Menora InfoPunkt, wejście przez Charlotte Menora, Pl. Grzybowski 2 | impreza biletowana

Warsztaty kulinarne z prawdziwą jidysze mame, to wyjątkowa okazja, by nauczyć się przygotowywać tradycyjne potrawy szabasowe!

Maria Tkaczyk była pracowniczką ambasady Izraela. W jej rodzinnym domu członkowie gminy żydowskiej obchodzili wszystkie święta organizowane tam dla całej społeczności. Była żoną szamesa i przez 15 lat szefowała kuchni w Zespole Szkół Lauder-Morasha.

Czas trwania warsztatów: 3 godziny

Impreza zorganizowana we współpracy z Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN

Warsztaty są biletowane, liczba miejsc: 12, cena: 150 zł. Bilety do kupienia na stronie Bilety.polin.pl oraz w kasach Muzeum


godz. 11.00 WARSZTATY DLA DZIECI:BAJKI ŻYDOWSKIE” – WSPÓLNE CZYTANIE I WARSZTATY PLASTYCZNE NA PODSTAWIE WYBRANEJ BAJKI

BookBook Księgarnia Hoża, ul. Hoża 29/31 | wstęp wolny

Spotkanie z udziałem Belli Szwarcman-Czarnoty – pisarki, publicystki, redaktorki, tłumaczki i filozofa.

Baśnie żydowskie, podobnie jak baśnie innych narodów, opowiadają przeważnie o dążeniu do celu i pokonywaniu licznych trudności w drodze do niego. Na ogół mają szczęśliwe zakończenie, czego nie da się powiedzieć o innych kategoriach opowieści żydowskich. Opowieści żydowskie są najczęściej związane z żydowskim kalendarzem: pojawiają się w któreś ze świąt żydowskich – Rosz ha-Szanę, Pesach czy Jom Kipur – lub w szabat.

Impreza zorganizowana we współpracy z księgarniami BookBook


godz. 12.00 OTWARCIE WYSTAWY SZTUKI UŻYTKOWEJ I RZEMIOSŁA ARTYSTYCZNEGOMANUFAKTURY WARSZAWSKIE

Ulica Próżna, skwer na Pl. Grzybowskim

Podczas tegorocznej edycji festiwalu po raz kolejny swoje prace zaprezentują artyści ze Stowarzyszenia Manufaktury Warszawskie. Przez dwa dni będzie można zapoznać się z lokalnym rzemiosłem. Na ścianach zawisną obrazy szklano-ceramiczne oraz malowane na szkle oleje, akwarele i akryle. Miłośników folkloru warszawskiego zabawi występ teatru ulicznego.

Udział wezmą:

Urszula Gawlik-Nasiorowska – repliki starych map, secesji i rycin wykonanych XVIII-wieczną techniką na szkle

Aleksandra Nasiorowska – biżuteria dècoupage, malarstwo na szkle

Masha Wysocka – ekologiczne, ręcznie robione mydła, torby malowane techniką batikową

Beata Łuczak – występ lalek „Felek i Mania”

Wystawa plenerowa przygotowana we współpracy ze Stowarzyszeniem Manufaktury Warszawskie

Wystawione prace można będzie oglądać 2 i 3 września


godz. 12.00-17.00 PIKNIK RODZINNY – MENORA INFOPUNKT NA PLACU GRZYBOWSKIM

Menora InfoPunkt, Pl. Grzybowski 2 – taras | wstęp wolny

Zapraszamy rodziny z dziećmi do udziału w pikniku na tarasie Menory InfoPunktu. Przygotowaliśmy warsztaty dla małych majsterkowiczów, podczas których powstaną pamiątki inspirowane żydowską tradycją i kulturą. Zaprosimy Was także do wspólnych gier i zabaw.

Zajęcia prowadzone będą przez edukatorów miejsca edukacji rodzinnej „U króla Maciusia” w Muzeum POLIN.

Impreza towarzysząca zorganizowana przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN


godz. 12.00 ŻYDOWSKI SALON LITERACKI: SPOTKANIE Z HANNĄ KRALL WOKÓŁ KSIĄŻKI „FANTOM BÓLU”

Duża Scena Teatru Żydowskiego, Klub Dowództwa Garnizonu Warszawa, al. Niepodległości 141a | wstęp po potwierdzeniu obecności

Prowadzenie: Remigiusz Grzela

Mija czterdzieści lat odkąd Hanna Krall opublikowała w Wydawnictwie Literackim „Zdążyć przed Panem Bogiem”, zapisaną przez reporterkę relację Marka Edelmana z powstania w getcie warszawskim. Teraz opublikowała w WL „Fantom bólu” – zebrane w jednym tomie wszystkie swoje reportaże o losie, Zagładzie i pamięci.

W skład wielkiej księgi opowieści Hanny Krall wchodzą: „Zdążyć przed Panem Bogiem”, „Dowody na istnienie”, „To ty jesteś Daniel”, „Król kier znów na wylocie” czy „Biała Maria” – z najnowszą, dopisaną specjalnie do tej edycji, częścią zatytułowaną „Podwójne życie Władysława Sokoła”.

Hanna Krall w swoich tekstach ocala nie tylko nazwiska, miejsca i historie, ocala też pojedyncze gesty. Jak fotograf wydobywa jakiś drobiazg na pierwszy plan, a tło pozostawia w nieostrości, tak ona w jednym akapicie uwypukla coś, co inni może by zbagatelizowali (…) Krall jest też odważna. W przegadanym świecie proponuje małomówność. [ze wstępu Mariusza Szczygła]

Wejściówki do odbioru od 7 sierpnia w Biurze Festiwalowym Fundacji Shalom, ul. Senatorska 35, tel. 578 645 600, 578 645 605


godz. 12.00 „MIASTECZKO KASRYLEWKA” WG SZOLEMA ALEJCHEMA, REŻYSERIA SHMUEL ATZMON-WIRCER  SPEKTAKL TEATRU ŻYDOWSKIEGO

Scena Kameralna im. Szymona Szurmieja, Teatr Żydowski, ul. Senatorska 35 | impreza biletowana

Impreza towarzysząca. Spektakl w języku jidysz z tłumaczeniem na język polski. Czas trwania 1 godz. 20 min, spektakl bez przerwy

Bilety do nabycia na: Ebilet.pl, Eventim.pl, Teatr-zydowski.art.pl oraz od 31 lipca w kasie Teatru Żydowskiego przy ul. Senatorskiej 35, tel. (22) 850 64 35 lub w Klubie Dowództwa Garnizonu Warszawa, al. Niepodległości 141a, tel. (22) 850 56 56


godz. 12.00 PORANEK POETYCKI – ZAMKOWE SPOTKANIE LITERACKIE: ”MUZA BRUNONA SCHULZA (I NIE TYLKO) – DEBORA VOGEL”

Café Zamek, Zamek Królewski w Warszawie, Plac Zamkowy 4 | wstęp płatny

Prowadzenie: Daniel Artymowski

Prezentacja tekstów: Barbara Bursztynowicz, Jacek Bursztynowicz

Oprawa muzyczna: Joanna Stefańska-Matraszek (sopran), Janusz Tylman (fortepian)

Impreza zorganizowana we współpracy z Pracownią Działań Muzealnych Zamku Królewskiego w Warszawie

Wejście na podstawie bonu konsumpcyjnego: 10 zł


godz. 12.00 SPACER PO DAWNYM ŻYDOWSKIM LESZNIE Z JANEM JAGIELSKIM

Miejsce zbiórki: przed budynkiem Żydowskiego Instytutu Historycznego, ul. Tłomackie 3/5 (obok Błękitnego Wieżowca)

Dawna ul. Leszno to część obecnej al. Solidarności. Żydowski Instytut Historyczny im. E. Ringelbluma, od którego zaczynamy spacer, mieści się w ocalałej bibliotece Wielkiej Synagogi na Tłomackiem. Stąd udajemy się przed Kino Muranów. Tu stał budynek Leszno 2, w getcie – kawiarnia „Sztuka” (tu występowała Wiera Gran, grał Władysław Szpilman a konferansjerem był poeta Władysław Szlengel). Przechodzimy obok miejsc, gdzie stały domy, w których mieszkali Cyprian Kamil Norwid, Emanuel Ringelblum i Marek Edelman. Mijamy wylot ul. Karmelickiej (i jej murale) i dochodzimy do al. Jana Pawła II. Zatrzymujemy się naprzeciw budynku Sądów (miejsce ucieczek z getta). Spacer kończymy przy ul. Grzybowskiej, gdzie niegdyś mieszkali m.in. Icchok Baszewis Singer i Perlmuter.

Jan Jagielski – współzałożyciel i przewodniczący zarządu Stołecznego Komitetu Opieki nad Cmentarzami i Zabytkami Kultury Żydowskiej. Od 1991 roku pracuje w Żydowskim Instytucie Historycznym, gdzie utworzył dział dokumentacji materialnych śladów obecności historycznej Żydów na ziemiach polskich, którym kieruje do dziś.


godz. 13.00 „SIEDEM OPOWIEŚCI NIE TYLKO DLA DZIECI” – SPEKTAKL TEATRU NN

Scena Kameralna Teatru Kwadrat, ul. Marszałkowska 138 | impreza biletowana

Występują: Witold Dąbrowski, Robert Brzozowski (kontrabas), Marian Pędzisz (altówka)

Teatr to tylko jedna z wielu aktywności Ośrodka „Brama Grodzka – Teatr NN”. Kameralne przedstawienia na aktora i towarzyszących mu muzyków czerpią inspiracje z twórczości noblisty I.B. Singera, legend, podań i gromadzonych przez Ośrodek relacji świadków historii. Opowiadane historie bywają i zabawne, i refleksyjne – zawsze z przesłaniem i charakterystyczną pointą.

W spektaklu „Siedem opowieści nie tylko dla dzieci”, nawiązującym tytułem do znanych nie tylko najmłodszym czytelnikom „Opowiadań dla dzieci” Singera, na scenie obok aktora-opowiadacza występują muzycy. Wspólnie tworzą sceny, które nie potrzebują nieodzownych zazwyczaj w teatrze scenografii i rekwizytów. Wszystko dzieje się w wyobraźni widza, budując w nim pełen pozytywnych emocji obraz nieistniejącego świata małych żydowskich miasteczek.

Bilety do nabycia na Eventim.pl i Teatr-zydowski.art.pl oraz od 31 lipca w kasie Teatru Żydowskiego przy ul. Senatorskiej 35, tel. (22) 850 64 35 lub w Klubie Dowództwa Garnizonu Warszawa, al. Niepodległości 141a, tel. (22) 850 56 56


godz. 13.00 SINGER JAZZ FESTIVAL: „OPOWIEDZ MI SWOJĄ HISTORIĘ” – SPOTKANIE Z ROLFEM KÜHNEM |DE|, WYBITNYM NIEMIECKIM KLARNECISTĄ I SAKSOFONISTĄ, WYSTĘPUJĄCYM NA SCENIE JUŻ OD BLISKO 70 LAT

Austriackie Forum Kultury, ul. Próżna 7/9 | wstęp wolny

Prowadzenie: Adam Baruch

Rolf Kühn – światowej klasy klarnecista i saksofonista jazzowy, laureat najważniejszej nagrody krytyków niemieckich Ehrenurkunde 2009 oraz nagrody BZ-Kulturpreis. Swój pierwszy koncert dał w 1948 roku, a już w latach 50. w Stanach Zjednoczonych został okrzyknięty pierwszym niemieckim muzykiem jazzowym. Przez lata przyswoił sobie całą historię jazzu i osiągnął prawdziwą maestrię. Jego gra jest pełna dynamiki i radości, a jednocześnie ciepła i elegancji.

Podczas swojej wieloletniej kariery pracował jako dyrektor orkiestry telewizyjnej w Hamburgu oraz reżyser muzyczny widowisk teatralnych. Skomponował także muzykę do kilkudziesięciu filmów i seriali. Choć ma już w dorobku blisko 30 albumów, jest wciąż niezwykle aktywny i twórczy. Ostatnio koncertuje i tworzy ze swoim najnowszym składem Rolf Kühn Unit.


godz. 13.00 WARSZTATY PIOSENKI ŻYDOWSKIEJ PROWADZI TERESA WROŃSKA

Menora InfoPunkt, wejście przez Charlotte Menora, Pl. Grzybowski 2 | wstęp wolny

Teresa Wrońska – pianistka, kompozytorka, aranżerka. Od 1983 roku kierownik muzyczny Teatru Żydowskiego w Warszawie. W 2015 roku odznaczona za osiągnięcia artystyczne Złotym Krzyżem Zasługi.


godz. 14.00 JIDYSZ NA TRAWIE: KONCERT SIÓSTR RAJFER |PL/IL|

Skwer na Placu Grzybowskim | wstęp wolny

Siostry Rajfer, czyli bliźniaczki Czesława i Zofia Rajfer urodziły się w Polsce a od 1990 roku mieszkają w Izraelu. Występują w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Wielkiej Brytanii, Francji, Grecji, Niemczech i we Włoszech.

Popularne i lubiane artystki, pełne uroku i temperamentu scenicznego zaprezentują piosenki ze swojego repertuaru – śpiewane w językach jidysz, hebrajskim, cygańskim i polskim.


godz. 15.00-17.00 „CZY DRZEWA JESZCZE SZEPCZĄ PO ŻYDOWSKU?” – JIDYSZ PERFORMANCE

Ławeczki Singera – poszukaj ich pomiędzy placami Piłsudskiego i Żelaznej Bramy a ul. Królewską – gdzieś w Ogrodzie Saskim

Koncepcja i wybór tekstów: Gołda Tencer

Wystąpią: Joanna Przybyłowska, Henryk Rajfer, Wanda Siemaszko, Barbara Szeliga, Jerzy Walczak, Jacob Weitzner, Ernestyna Winnicka

Przed II wojną światową w Ogrodzie Saskim spotykało się wielu ludzi. Odpoczywających lub zabieganych mieszkańców miasta. Gdy zapadała noc, już tylko w koronach drzew pozostawało echo minionego dnia – szeptały między sobą, po polsku i po żydowsku.

Minęło prawie 80 lat. Nie ma już tamtego świata, tamtych ludzi, tamtych głosów.

Performance Gołdy Tencer ma choć na chwilę ożywić przeszłość. Na zagubionych w Ogrodzie Saskim Ławeczkach Singera przysiądą aktorzy czytający w jidysz. Ale czy będą to aktorzy, czy może cienie-odbicia postaci ze świata, którego już nie ma? A drzewa, czy znów wieczorem będą szeptać po żydowsku?

Usiądź obok, posłuchaj na żywo języka jidysz. Wyobraź sobie, że żyjesz w świecie, w którym Holokaustu nigdy nie było.


godz. 15.00 „POLSKA WÓDKA W CZASIE ŚWIĄT ŻYDOWSKICH” – WYKŁAD ANDRZEJA SZUMOWSKIEGO

Menora InfoPunkt, wejście przez Charlotte Menora, Pl. Grzybowski 2 | wstęp wolny

Andrzej Szumowski – prezes Stowarzyszenia Polska Wódka, wiceprezes firmy WYBOROWA SA. Specjalista w zakresie promocji wizerunku kraju, wykładowca w Szkole Głównej Handlowej. Pełnił funkcję doradcy ministra spraw zagranicznych w zakresie polskiej gospodarki, był również członkiem zespołu doradców ds. promocji polskiej żywności przy ministrze rolnictwa.


godz. 16.00 „W KUCHNI MAMY SONI: SKRAWKI PAMIĘCI” – GOŁDA TENCER I JEJ GOŚCIE

Scena Kameralna im. Szymona Szurmieja, Teatr Żydowski, ul. Senatorska 35 | wstęp po potwierdzeniu obecności

Gospodynią spotkania będzie Gołda Tencer, która wspólnie z zaproszonymi Gośćmi wprowadzi nas w świat wspomnień i opowieści – w klimacie nostalgii, ale i z nutką humoru. A że najlepszą oprawą dla sentymentalnych historii są muzyka i śpiew, dlatego podczas spotkania wystąpią artystki Teatru Żydowskiego: Ewa Dąbrowska, Sylwia Najah, Izabella Rzeszowska oraz Teresa Wrońska (pianino).

Gołda Tencer – aktorka, reżyserka, pieśniarka. Założycielka Fundacji Shalom, pomysłodawczyni, organizatorka i gospodyni wszystkich edycji Festiwalu Kultury Żydowskiej Warszawa Singera. Od 2009 roku wicedyrektor, a od 2015 roku dyrektor naczelny i artystyczny Teatru Żydowskiego w Warszawie, z którym związana jest przez niemal całe swoje życie artystyczne. Od początku swojej dyrekcji realizuje wizję uwspółcześnienia tej sceny – pozostawiając klasyczne sztuki jidysz, równocześnie daje głos młodym autorom i reżyserom. W ostatnim roku odważnie broniła siedziby Teatru przy Placu Grzybowskim – sceny, na której przez wiele lat reżyserowała i występowała. Zagrała wiele znaczących ról, m.in. Leę w „Dybuku”, Miss Forsythe w „Śmierci komiwojażera” oraz Dwojrę w „Zmierzchu”. Wystąpiła też w wielu filmach: „Davidzie” (film Nagrodzony Złotym Niedźwiedziem w Berlinie), „War and Love” (USA), „Austerii” czy „Alles auf Zucker!” (Niemcy). Jest zapraszana do udziału w prestiżowych przedsięwzięciach artystycznych – podczas 65. i 70. rocznicy Powstania w Getcie Warszawskim kierowała częścią artystyczną oficjalnych obchodów, a w 2015 roku wystąpiła w Koncercie Galowym 36. Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu. Za swoją działalność otrzymała liczne nagrody i wyróżnienia, m.in.: izraelską Złotą Lirę, Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” oraz Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski.

Wejściówki do odbioru od 7 sierpnia w Biurze Festiwalowym Fundacji Shalom, ul. Senatorska 35, tel. 578 645 600, 578 645 605


godz. 16.00 SINGER JAZZ FESTIVAL: „ELEKTROTROPIZM” – KONCERT ZBIGNIEWA CHOJNACKIEGO |PL|

Scena Kameralna Teatru Kwadrat, ul. Marszałkowska 138 | impreza biletowana

 „Elektrotropizm” (2015) to tytuł solowej płyty Zbigniewa Chojnackiego – akordeonisty, improwizatora, który muzykę i dźwięki postrzega swobodnie i umownie, bo najistotniejszy jest dla niego dialog i spotkanie z drugim człowiekiem. Inspiracje czerpie z elementów najczęściej niezwiązanych bezpośrednio z muzyką. Jak sam mówi: stara pralka, źdźbło trawy, warkot silnika autobusu, a nawet zwykłe krzesło na środku sceny mogą być inspirujące.

Pomimo młodego wieku współpracował już z wieloma wybitnymi muzykami sceny jazzowej i improwizowanej m.in. Michałem Urbaniakiem, Zbigniewem Namysłowskim, Jackiem Kochanem, Otto Williamsem czy z Warsaw Improvisers Orchestra. Na stałe współtworzy grupę Backspace, która określa swoją grę jako improwizowaną muzykę współczesną.

Bilety do nabycia na Eventim.pl i Teatr-zydowski.art.pl oraz od 31 lipca w kasie Teatru Żydowskiego przy ul. Senatorskiej 35, tel. (22) 850 64 35 lub w Klubie Dowództwa Garnizonu Warszawa, al. Niepodległości 141a, tel. (22) 850 56 56


godz. 16.00 WARSZTATY TAŃCA ŻYDOWSKIEGO POPROWADZI MICHAEL ALPERT |US|

Skwer na Placu Grzybowskim | wstęp wolny

Akompaniament: Daniel Kahn (akordeon), Christian Dawid (klarnet), Jake Shulman-Ment (skrzypce), Michael Tuttle (kontrabas), Hampus Melin (bęben)

Michael Alpert – multiinstrumentalista, śpiewak, badacz i edukator kultury jidysz, poliglota – opowiada historię narodu żydowskiego i rodzaju ludzkiego w piosenkach, muzyce i słowach. Od ponad 30 lat uznawany za jedną z kluczowych postaci światowego renesansu klezmerskiego, jest także czołowym współczesnym nauczycielem wschodnioeuropejskiego żydowskiego tańca tradycyjnego. Jako badacz współpracuje z wieloma prestiżowymi placówkami naukowymi w Europie i Ameryce. Jako muzyk jest znany na całym świecie z występów z takimi zespołami i artystami, jak m.in.: Brave Old World, Khevrisa, Kapelye, The Nazaroff Brothers, David Krakauerem i Itzhak Perlman.


godz. 16.30 PRZYSTANEK POEZJA: „OD MŁODOŚCI DO CHOROBY NA ŚMIERĆ

Restauracja Florentin, ul. Smolna 40 | wstęp wolny

Wystąpią: Ewa Greś, Bella Szwarcman-Czarnota

Akompaniament: Dariusz Falana (klarnet)

Wiersze w wyborze Belli Szwarcman-Czarnoty, pochodzą z antologii poetek jidysz przygotowywanej przez Bellę Szwarcman-Czarnotę, Joannę Lisek i Karolinę Szymaniak.


godz. 17.00 ŻYDOWSKI SALON LITERACKI: PROMOCJA KSIĄŻKI „BĄDŹ MOIM BOGIEM” REMIGIUSZA GRZELI. FRAGMENTY KSIĄŻKI PRZECZYTA DANUTA STENKA; PIOSENKI WIERY GRAN ZAŚPIEWA MONIKA CHRZĄSTOWSKA

Austriackie Forum Kultury, ul. Próżna 7/9 | wstęp wolny

„Bądź moim Bogiem” Remigiusza Grzeli to pierwsza powieść osnuta wokół historii Wiery Gran, opublikowana jeszcze za jej życia w 2007 roku. Po 10 latach Wydawnictwo Prószyński i S-ka publikuje ją w zupełnie nowym, zmienionym wydaniu. W tej literackiej konwencji Remigiusz Grzela z właściwą sobie dyskrecją próbuje ocalić relację ze spotkania z Wierą Gran w ostatnich latach jej życia. Pytając przy tym o prawdę o nas samych w zderzeniu z biografiami innych. W 2017 roku mija 10 lat od śmierci legendarnej pieśniarki.

Remigiusz Grzela – dziennikarz, prozaik, dramaturg. Autor kilkunastu książek, w tym m.in. książek poświęconych postaciom Franza Kafki, Joanny Penson, Wiery Gran i Ireny Gelblum (Irena Conti Di Mauro), wywiadów-rzek z Marianem Kociniakiem, Barbarą Krafftówną, Ireną Jun i Stanisławem Brudnym oraz zbiorów wywiadów m.in. „Hotel Europa”, „Wolne”, „Obecność”. Jest też autorem ośmiu sztuk teatralnych. Pracuje nad książką „Podwójne życie reporterki. Fallaci. Torańska”.


godz. 17.30 „KOSZERNE, CZYLI JAKIE?” – DEGUSTACJA IZRAELSKICH WIN TEPERBERG, POŁĄCZONA Z KRÓTKIM WYKŁADEM

CityWine – Winiarnia na Grzybowskiej Wine Shop&Bar, ul. Grzybowska 2 lok. 4 (róg ul. Granicznej) | wstęp wolny

Kolejne spotkanie w wyjątkowej atmosferze. Okazja do poznania smaku win z izraelskich winnic Teperberga kosztowanych glass by glass oraz do zapoznania się z autorską metoda zmysłowego postrzegania wina, nazywaną VINOCOMPAS. Podczas degustacji odbędzie się krótki wykład o koszerności i regułach, które muszą być zachowane w procesie tworzenia wina.

Dla wszystkich, którzy nas odwiedzą mamy atrakcyjne ceny i wysokie rabaty na wszystkie wina z rodzinnych posiadłości Teperberg.

Impreza zorganizowana we współpracy z CityWine


godz. 18.00 SINGER JAZZ FESTIVAL: „PODRÓŻ DOOKOŁA MÓZGU” – KONCERT ORKIESTRY NAXOS |PL|, WYSTĄPIĄ: MILO KURTIS (DEMIURG; KLARNET, TROMBITA, INSTRUMENTY PERKUSYJNE), KONSTANTY JORIADIS (SZEF MUZYCZNY; SYNTEZATORY, ŚPIEW), RASM AL-MASHAN (ŚPIEW), ADEB CHAMOUN (INSTRUMENTY PERKUSYJNE), MATEUSZ SZEMRAJ (GITARA, OUD, SAZ), MICHAŁ ŁUKA (SAKSOFONY), PAWEŁ PUSZCZAŁO (BASS), ADAM LEWANDOWSKI (PERKUSJA)

Duża Scena Teatru Kwadrat, ul. Marszałkowska 138 | impreza biletowana

„Podróż Dookoła Mózgu” to najlepsze określenie koncertu Orkiestry NAXOS. Połączenie muzyki greckiej, żydowskiej i arabskiej z jazzem, funky i muzyką klasyczną. Orkiestra NAXOS koncertuje w 8-osobowym składzie. Artyści są ubrani na czarno, siedzą w półkręgu, lider Orkiestry – Milo Kurtis, w białej, arabskiej galabii prowadzi koncert. Występ Orkiestry NAXOS to koncert i spektakl w jednej odsłonie. Orkiestra koncertowała m.in. w Teatrze Wielkim w Łodzi, Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie, Studio im. Agnieszki Osieckiej Programu III Polskiego Radia.

Orkiestra NAXOS powstała dzięki współpracy Milo Kurtisa i Konstantego Joriadisa. Efektem tej współpracy było nagranie albumu „Podróż Dookoła Mózgu” (Warner Music Poland, 2014), uznanego jako jedno z Wydarzeń Roku przez tygodnik Polityka.

Bilety do nabycia na Eventim.pl i Teatr-zydowski.art.pl oraz od 31 lipca w kasie Teatru Żydowskiego przy ul. Senatorskiej 35, tel. (22) 850 64 35 lub w Klubie Dowództwa Garnizonu Warszawa, al. Niepodległości 141a, tel. (22) 850 56 56


godz. 19.00 NOC KLEZMERÓW: DANIEL KAHN & THE PAINTED BIRD |US/DE| | COMMON BOND |IL|

WYSTĄPIĄ: THE PAINTED BIRDDANIEL KAHN (WOKAL, AKORDEON, FORTEPIAN, GITARA, UKULELE, BANJO, HARMONIJKA USTNA), CHRISTIAN DAWID (KLARNET), JAKE SHULMAN-MENT (SKRZYPCE), MICHAEL TUTTLE (KONTRABAS), HAMPUS MELIN (PERKUSJA) | COMMON BONDKOBI SHEFI (GITARA ELEKTRYCZNA), ELLA TADMOR RIZI (WOKAL), ZUR BEN ZEEV (GITARA BASOWA), RONI ZADIK (BĘBNY), OMER RIZI (KLAWISZE), CHEN MEIR (PERKUSJA)

Koncert plenerowy na Placu Grzybowskim | wstęp wolny

Koncert poprowadzi: Dawid Szurmiej

Daniel Kahn & The Painted Bird to berliński zespół łączący muzykę klezmerską z elementami folku, punku i kabaretu. Założycielem i liderem zespołu, którego nazwa wywodzi się od tytułu książki „Malowany ptak” Jerzego Kosińskiego, jest wielokrotnie nagradzany amerykański muzyk, autor, reżyser i aktor teatralny Daniel Kahn. Kahn śpiewa po angielsku, niemiecku i w jidysz, jest też autorem dużej części utworów wykonywanych przez The Painted Bird. Pozostałe z nich są adaptacjami wierszy i piosenek żydowskich z początku XX wieku. Zespół wydał cztery albumy. Za „Lost Causes” (2011) otrzymał nagrodę niemieckich krytyków muzycznych.

Common Bond jest jedną z czołowych izraelskich grup muzycznych. Twórcą oryginalnego stylu grupy jest jej lider, Kobi Shefi. Muzyka zespołu sięga do źródeł „starożytnych pieśni natury” – jest inspirowana motywami z Bałkanów, Bliskiego Wschodu i zachodniej Afryki, ale słychać w niej również elementy, które wniósł ze sobą każdy z jego członków: bluesa, rocka i jazzu czy muzyki klasycznej. Razem tworzą nową, unikalną jakość. Common Bond występował już na wszystkich ważnych festiwalach w Izraelu, a także w Kanadzie, Europie i Południowej Afryce. Każdy z występów zespołu można opisać jako podróż po skomplikowanej sieci stylów muzycznych, które łącząc się na scenie, tworzą ciepły i jednorodny obraz czystej miłości do muzyki.

Koncert zespołu Common Bond odbywa się w ramach cyklu Singer Jazz Festival.


godz. 19.00 SINGER JAZZ FESTIVAL: KONCERT – MARITA ALBÁN JUÁREZ QUARTET |PE, PL|

Kawiarnia Gaba&Garçons w Hali Koszyki, ul. Koszykowa 63 | wstęp wolny 

Wystąpią: Marita Albán Juárez (wokal), Dominik Wania (pianino), Andrzej Święs (kontrabas), José Manuel Albán Juárez (perkusja)

Marita Albán Juárez Quartet to grupa założona przez peruwiańsko-polskie rodzeństwo muzyków: Marita jest wokalistką jazzowa, muzykologiem specjalizującym się w twórczości Chopina i dziennikarką telewizyjną. José Manuel jest niezwykle wszechstronnym muzykiem z gigantycznym dorobkiem – oprócz grania latin-jazzu jest członkiem hip-hopowej grupy Łona & The Pimps oraz orkiestry Salsa Central. Skład kwartetu uzupełniają: Dominik Wania, pianista i wykładowca, obsypany w ostatnich latach licznymi nagrodami dla najlepszego pianisty jazzowego, stale grywający m.in. z Tomaszem Stańko oraz Andrzej Święs, jeden z najlepszych i najciekawszych basistów młodego pokolenia, od kilku lat co roku nominowany do nagrody Fryderyka.

Impreza towarzysząca zorganizowana we współpracy z Kawiarnią Gaba&Garçons

Uwaga: jest możliwość wcześniejszego zarezerwowania stolika, tel. 784 375 839


godz. 21.00 SINGER JAZZ FESTIVAL: KONCERT – ROLF KÜHN |DE| & MINIM EXPERIMENT |PL/IT/DK|

Jazz Club AKWARIUM na skwerze Hoovera, ul. Krakowskie Przedmieście 60a | wstęp wolny

Światowej klasy klarnecista i saksofonista jazzowy Rolf Kühn – Resident Guest tej edycji Singer Jazz Festival wystąpi z muzykami tworzącymi międzynarodowy projekt Minim Experiment.

Minim Experiment jest oparty na oryginalnych kompozycjach gitarzysty i lidera Kuby Wójcika. Formację współtworzą równie utalentowani przedstawiciele młodego pokolenia jazzu europejskiego – włoski kontrabasista Luca Curcio i perkusista Albert Karch. Ich projekt, w duchu minimalistyczny, eksploruje rejony jazzu, muzyki improwizowanej i awangardy. „Dark Matter” – wydana w 2016 roku płyta tria została Debiutem Roku wg Polish-Jazz.blogspot.

Zorganizowano we współpracy z Włoskim Instytutem Kultury w Warszawie