FESTIWAL WARSZAWA SINGERA W RADZYMINIE

Już po raz czwarty zapraszamy do Radzymina. Miasta, którego portret z początku XX w. odmalował I. B. Singer na kartach powieści „Urząd mojego ojca” i „Dwór”. Mimo iż w Radzyminie przebywał jako kilkuletnie dziecko, jako dojrzały pisarz powraca do miasta, z którym łączy go nostalgiczne przywiązanie do obrazów z dzieciństwa.

 

18 SIERPNIA 2017, piątek

 

godz. 18.30 OTWARCIE WYSTAWY „WIZA DO ŻYCIA – DYPLOMACI, KTÓRZY RATOWALI ŻYDÓW”

Miejska Sala Koncertowa im. F. Chopina w Radzyminie, ul. Konstytucji 3 Maja 15 | wstęp wolny

To fantastyczny przypis do bestialstwa naszych czasów, skoro dla wielu tysięcy ludzi kawałek papieru z pieczątką decyduje o życiu lub śmierci. [Dorothy Thompson, dziennikarka]

Parlament Izraela postanowił, że Instytut Yad Vashem w imieniu całego narodu żydowskiego, będzie upamiętniał Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata, którzy ryzykowali życie, żeby ocalić Żydów. Do dziś odznaczonych zostało prawie 26 tys. osób.

Zaledwie paru spośród nich było dyplomatami, niemniej jednak ich działania miały decydujący wpływ na ocalenie dziesiątek tysięcy Żydów. Prezentowana wystawa przedstawia historie kilku z nich, m.in. Raoula Wallenberga, Chiune Sugihary czy Feng-Shana Ho.

Impreza zorganizowana we współpracy z Ambasadą Izraela w Polsce

 

godz. 19.00 „MISTYKA FINANSÓW” – WIECZÓR PIOSENKI I HUMORU ŻYDOWSKIEGO W WYKONANIU ARTYSTÓW TEATRU ŻYDOWSKIEGO: SYLWII NAJAH, MAŁGORZATY MAJEWSKIEJ, HENRYKA RAJFERA I MARKA WĘGLARSKIEGO, PRZY FORTEPIANIE – TERESA WROŃSKA

Miejska Sala Koncertowa im. F. Chopina w Radzyminie, ul. Konstytucji 3 Maja 15 | wstęp po potwierdzeniu obecności

Z pieniędzmi to jest tak: nie ma ich – naucza słynne żydowskie powiedzenie. Nic dziwnego, że wszelkie zmiany takiej sytuacji mają niemal mistyczny charakter. Wybitny talent, niezwykle poczucie humoru, zmysł obserwacji takich mistrzów jak Tuwim, Słonimski, Jurandot czy Hemar sprawiają, że w ich tekstach kabaretowych zwykłe, wydawać by się mogło, zdarzenia mają charakter nie zawsze mistyczny, ale zawsze wyjątkowy.

Zorganizowano we współpracy z Urzędem Miasta i Gminy Radzymin oraz Biblioteką Publiczną Miasta i Gminy Radzymin

Rezerwacja wejściówek: salakoncertowa@bibliotekaradzymin.pl, tel. 22 786 50 24