FESTIWAL WARSZAWA SINGERA W BIŁGORAJU

Zorganizowano we współpracy z Urzędem Miasta Biłgoraj i Biłgorajskim Centrum Kultury – impreza towarzysząca

W tym roku już po raz czwarty festiwal zawita do Biłgoraja – miasta matki Baszewy i ortodoksyjnych wujów-rabinów sławnego Icchoka Baszewisa i jego równie utalentowanego brata Izraela Joszui, a przede wszystkim – miasta ich starszej siostry, wybitnej pisarki Ester Kreitman.

 

12 SIERPNIA 2017, sobota

 

godz. 19.00 „MUZYKA I TANIEC SĄSIADÓW” – KONCERT BIAŁORUSKICH ZESPOŁÓW BIAŁE SKRZYDŁA I NUTY ŻYCIA ORAZ ZESPOŁU PIEŚNI I TAŃCA ZIEMIA ŻYWIECKA

Scena Letnia Biłgorajskiego Centrum Kultury, ul. Kościuszki 16 | impreza plenerowa, wstęp wolny

Białe Skrzydła to zespół taneczny skupiający około 70 dzieci. Istnieje od 18 lat, pracuje pod patronatem Miejskiego Oddziału ZPB w Mołodecznie. W swoim repertuarze posiada polskie tańce narodowe i regionalne oraz tańce białoruskie, ukraińskie, greckie, rosyjskie i cygańskie, z którymi występuje w całej Europie. Kierownikiem i choreografem zespołu jest Wiktor Baranowicz.

Studio wokalne Nuty Życia działa od trzech lat przy zespole Białe Skrzydła. Celem zespołu jest badanie wokalnego dziedzictwa narodów świata. W jego repertuarze znajdują się pieśni polskie, białoruskie, ukraińskie, rosyjskie oraz włoskie. Kierownikiem studia jest Tatiana Augustynowicz.

Zespół Pieśni i Tańca Ziemia Żywiecka powstał w 1971 roku. Tworzą go dorośli, młodzież i dzieci, dla których taniec, śpiew oraz zamiłowanie do folkloru stanowi wspólną pasję. Koncertujący na całym świecie, wielokrotnie nagradzany zespół (uznany Zespołem Reprezentacyjnym Żywca) pracuje przy Miejskim Centrum Kultury w Żywcu. Jego kierownikiem artystycznym jest Jan Brodka, a choreografią i przygotowaniem technicznym tancerzy zajmuje się Krystyna Kwaśniewska.

 

13 SIERPNIA 2017, niedziela

 

godz. 11.00 SPACER ŚLADAMI BIŁGORAJSKICH ŻYDÓW  SPACER Z DOROTĄ SKAKUJ, HISTORYKIEM, REGIONALISTĄ ORAZ AUTORKĄ PRAC POŚWIĘCONYCH HISTORII BIŁGORAJA I OKOLIC

Zbiórka: skwer przy ul. Kościuszki (przy „Ławeczce Singera”)

Trasa: Ławeczka Singera, ul. Lubelska, ul. 3-go Maja, ul. M. Konopnickiej

Czas spaceru: 1,5 godz.

 

godz. 18.00 „BIŁGORAJ WIELOKULTUROWY”  PRELEKCJA DOROTY SKAKUJ O HISTORII I WZAJEMNYCH RELACJACH DAWNYCH MIESZKAŃCÓW BIŁGORAJA

Sala Kameralna Biłgorajskiego Centrum Kultury, ul. Kościuszki 16 | wstęp wolny

 

godz. 20.00 KONCERT FINAŁOWY Z UDZIAŁEM: ARTYSTÓW TEATRU ŻYDOWSKIEGO Z WARSZAWY, ZESPOŁÓW BIAŁE SKRZYDŁA I NUTY ŻYCIA Z BIAŁORUSI, ZESPOŁU PIEŚNI I TAŃCA ZIEMIA ŻYWIECKA, GRUPY FOLKLORYSTYCZNEJ POKOLENIA, TEATRU POEZJI I PIOSENKI ORAZ KINGI DZIDUCH

Scena letnia Biłgorajskiego Centrum Kultury, ul. Kościuszki 16 | impreza plenerowa, wstęp wolny

Koncert kończący Festiwal w Biłgoraju nawiązuje do wielokulturowości Biłgoraja, gdzie przez lata obok siebie mieszkała ludność polska, ukraińska i żydowska.

Scenariusz i reżyseria: Andrzej Głowacki

Artyści Teatru Żydowskiego z Warszawy wystąpią w składzie: Monika Chrząstowska, Teresa Wrońska, Henryk Rajfer, Marek Węglarski

Grupę Folklorystyczną Pokolenia tworzą kochający taniec mieszkańcy Biłgoraja i okolic, którzy po ukończeniu szkół swoje życie rodzinne i zawodowe związali z Biłgorajem. Grupa pracuje przy Biłgorajskim Centrum Kultury od października 2012 roku. W swoim repertuarze posiada tańce biłgorajskie, lasowiackie, ukraińskie, rzeszowskie, cygańskie oraz „wesele żydowskie”. Koncertowali na Węgrzech, Litwie Ukrainie, w Niemczech, Szwecji i Szwajcarii. Pieczę nad grupą sprawuje choreograf i instruktor Anna Iskra.

Teatr Poezji i Piosenki Biłgorajskiego Centrum Kultury istnieje od ponad 30 lat. W swoich szeregach skupia przede wszystkim ludzi dorosłych, a swoim repertuarze ma spektakle poetyckie, poetycko-muzyczne, widowiska plenerowe. Teatr prezentuje również utwory dramatyczne, a jego ostatnie premiery to m.in.: „Przedstawienie Hamleta we wsi Głucha Dolna” oraz „Uczone białogłowy”.

Kinga Dziduch to młoda wokalistka związana z Biłgorajskim Centrum Kultury. Śpiewać zaczęła w wieku 9 lat. Od tej pory wielokrotnie uczestniczyła w wojewódzkich, ogólnopolskich, a nawet międzynarodowych konkursach oraz festiwalach piosenki. Laureatka licznych nagród i wyróżnień. Stypendystka Marszałka Województwa Lubelskiego oraz Burmistrza Miasta Biłgoraj.