Festiwal Warszawa Singera w BIŁGORAJU

Impreza towarzysząca zorganizowana we współpracy z Urzędem Miasta Biłgoraj i Biłgorajskim Centrum Kultury


11 SIERPNIA 2018, sobota

 


godz. 20.00 „MUZYKA I TANIEC SĄSIADÓW” – KONCERT ZESPOŁU FOLKLORYSTYCZNEGO STROPKOWCZANIE ZE STROPKOWA |SK| ORAZ ZESPOŁU TANECZNEGO ZORA Z SOFII |BG|

Zespół Folklorystyczny Stropkowczanie został założony w 1992 roku i współpracuje ze stowarzyszeniem obywatelskim Stropek, którego celem jest zachowanie, opracowanie i aktualizacja różnych form słowackiej sztuki ludowej. FS Stropkovčan zrzesza młodzież z całego regionu. W repertuarze ma tańce i pieśni z regionów Saris, Zemplína i Horehronie. Zespół koncertował nie tylko w swoim kraju, ale często prezentuje się za granicą na wielu międzynarodowych festiwalach i wydarzeniach folklorystycznych. Koncertował w Turcji, Serbii, Polsce, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Holandii, Rumunii, Włoszech, Portugacantolii, Bułgarii i Macedonii. Pieczę nad grupą sprawują Anna Knežová i Matej Knežo.

Zespół Taneczny Zora to grupa tańca i śpiewu ludowego z Bułgarii, założona w 1980 roku, a od 2008 roku współpracująca z choreografem Stefanem Laloshevem. Prezentują tańce, śpiew i stroje ludowe ze wszystkich okręgów w kraju. Pokazują dynamikę, piękno i rytmiczne zmiany tańców „Shopishe”, wolność ducha tańców „Mizishe”, liryczną pasję tańców „trackich” oraz mistycyzm „macedońskiego” ognia, słowem – ducha Bułgarii. Zespół koncertował wielokrotnie w Turcji, a także w Hiszpanii, Serbii, Francji, Tunezji, we Włoszech oraz dwukrotnie reprezentował Bułgarię na festiwalach w Chinach.

Scena letnia Biłgorajskiego Centrum Kultury, ul. Kościuszki 16

Impreza plenerowa, wstęp wolny