1 WRZEŚNIA 2018, sobota


Przez dwa ostatnie dni festiwalu na placu Grzybowskim i ulicy Próżnej znów pojawią się instalacje artystyczne, uliczne stragany i kramy z pamiątkami. W tym kolorowym miejscu wszyscy będą mogli na chwilę przenieść się do świata, który tak malowniczo opisywał I.B. Singer. Zapraszamy w podróż do przedwojennej żydowskiej Warszawy, na niepowtarzalny w swym klimacie Jarmark Singera.

 


godz. 12.00 „SZABASOWE GOTOWANIE Z PRAWDZIWĄ JIDISZE MAME” – WARSZTATY KULINARNE POPROWADZI MARIA TKACZYK

Wyjątkowa okazja, by nauczyć się przygotowywać tradycyjne potrawy szabasowe – tak jak szykowano je w żydowskich domach na szabat. Pod okiem prowadzącej przygotujemy jajka faszerowane, sałatkę jajeczną, sałatkę z wątróbki, śledzie i specjalność Marii Tkaczyk – gefilte fisz.

Maria Tkaczyk była pracowniczką ambasady Izraela. W jej rodzinnym domu członkowie gminy żydowskiej obchodzili wszystkie święta organizowane tam dla całej społeczności. Była żoną szamesa i przez 15 lat szefowała kuchni w Zespole Szkół Lauder-Morasha.

Impreza towarzysząca zorganizowana przez Teatr Żydowski – Centrum Kultury Jidysz

Menora InfoPunkt, pl. Grzybowski 2 (wejście przez Charlotte Menora)

Czas trwania: 3-4 godziny

Warsztaty biletowane – szczegóły w cenniku

 


godz. 12.00 PORANEK POETYCKI ZAMKOWE SPOTKANIE LITERACKIE: „WYJĄTKOWY ADRES: TŁOMACKIE 13. ZAPOMNIANE KARTY ŻYDOWSKIEJ WARSZAWY”

Prowadzenie: Daniel Artymowski

Oprawa muzyczna: Joanna Stefańska-Matraszek (sopran), Janusz Tylman (fortepian)

Zorganizowano we współpracy z Pracownią Działań Muzealnych Zamku Królewskiego w Warszawie

Café Zamek, Zamek Królewski w Warszawie, Plac Zamkowy 4

Wejście na podstawie bonu konsumpcyjnego 10 zł

 


godz. 12.00 SPACER PO DAWNYM ŻYDOWSKIM LESZNIE Z JANEM JAGIELSKIM

Dawna ul. Leszno to część obecnej al. Solidarności. Żydowski Instytut Historyczny im. E. Ringelbluma, od którego zaczynamy spacer, mieści się w ocalałej bibliotece Wielkiej Synagogi na Tłomackiem. Stąd udajemy się przed Kino Muranów. Tu stał budynek Leszno 2, w getcie – kawiarnia „Sztuka” (tu występowała Wiera Gran, grał Władysław Szpilman a konferansjerem był poeta Władysław Szlengel). Przechodzimy obok miejsc, gdzie stały domy, w których mieszkali Cyprian Kamil Norwid, Emanuel Ringelblum i Marek Edelman. Mijamy wylot ul. Karmelickiej (i jej murale) i dochodzimy do al. Jana Pawła II. Zatrzymujemy się naprzeciw budynku Sądów (miejsce ucieczek z getta). Spacer kończymy przy ul. Grzybowskiej, gdzie niegdyś mieszkali m.in. Icchok Baszewis Singer i Perlmuter.

Jan Jagielski – współzałożyciel i przewodniczący zarządu Stołecznego Komitetu Opieki nad Cmentarzami i Zabytkami Kultury Żydowskiej. Od 1991 roku pracuje w Żydowskim Instytucie Historycznym, gdzie utworzył dział dokumentacji materialnych śladów obecności historycznej Żydów na ziemiach polskich, którym kieruje do dziś.

Miejsce zbiórki: przed budynkiem Żydowskiego Instytutu Historycznego, ul. Tłomackie 3/5 (obok Błękitnego Wieżowca)

 


godz. 13.00 CZYTELNIA PISARZY ŻYDOWSKICH – MISTRZOWIE CZYTAJĄ: FRAGMENTY UTWORÓW SZALOMA ASZA W INTERPRETACJI MACIEJA STUHRA

Maciej Stuhr – aktor filmowy i teatralny, reżyser. Absolwent psychologii na UJ i studiów aktorskich w krakowskiej PWST. Jego pierwszym żywiołem był kabaret artystyczny, ale pasję do kabaretu realizuje do dziś, m.in. w spektaklu Pożaru w Burdelu „Muzeum Wolności”. Ostatnie lata przyniosły mu wybitne kreacje filmowe m.in. w „Obławie” M. Krzyształowicza, „Pokłosiu” W. Pasikowskiego, filmach W. Smarzowskiego czy „Czerwonym kapitanie” M. Kollara. Gra w znanych serialach, m.in. „Belfrze”, „Bez tajemnic”. Od 10 lat należy do zespołu Nowego Teatru w Warszawie. Najważniejsze spektakle z jego udziałem to m.in. „(A)pollonia”, „Koniec” i „Francuzi”. Występuje też u boku K. Jandy w „Boskej” w Teatrze Polonia. Laureat wielu prestiżowych nagród m.in. srebrnego medalu Zasłużony Kulturze Gloria Artis i Złotego Krzyża Zasługi, nagrody im. Zbyszka Cybulskiego oraz „Orła”; członek Polskiej oraz Europejskiej Akademii Filmowej.

Austriackie Forum Kultury, ul. Próżna 7/9

Wstęp po potwierdzeniu obecności, wejściówki do odbioru od 6 sierpnia w Biurze Festiwalowym Fundacji Shalom, ul. Senatorska 35, tel. 883 619 298, 883 619 301

 


godz. 13.00 WARSZTATY PIOSENKI ŻYDOWSKIEJ PROWADZONE PRZEZ TERESĘ WROŃSKĄ

Teresa Wrońska – pianistka, kompozytorka, aranżerka. Od 1983 roku kierownik muzyczny Teatru Żydowskiego w Warszawie. W 2015 roku odznaczona za osiągnięcia artystyczne Złotym Krzyżem Zasługi.

Menora InfoPunkt, pl. Grzybowski 2 (wejście przez Charlotte Menora)

Wstęp wolny

 


godz. 14.30 „DO POLSKI” – POLSKA PRAPREMIERA SPEKTAKLU SŁAWOMIRA HOLLANDA WG ABRAHAMA SUCKEWERA

Reżyseria: Sławomir Holland, muzyka: Michał Górczyński, konsultacja reżyserska: Jolanta Denejko, scenografia: Adam Jankiewicz

Wystąpi: Sławomir Holland

Poemat „Do Polski” Abrahama Suckewera to wyznanie miłości do ojczyzny. Tęsknota, która każe mu się mierzyć z prawdą o swym kraju, płynie z miłości. Bo tylko z miłości można wypowiedzieć najtrudniejsze prawdy. Jak te o wojnie, która dała moc ludzkiej podłości, dzielącej świat na tych, którzy mają i nie mają prawa istnieć.

Sławomir Holland – aktor, absolwent PWST we Wrocławiu. Współpracował z wieloma stołecznymi scenami, obecnie – z Teatrem Ateneum. Ma w swoim dorobku udział w ponad stu filmach i serialach oraz wiele znaczących ról teatralnych, m.in. w nagradzanym monodramie „Josela Rakowera rozmowa z Bogiem”. W słynnych „Siedmiu Bramach Jerozolimy” Krzysztofa Pendereckiego wykonuje partię Narratora.

Michał Górczyński – muzyk i kompozytor, absolwent Akademii Muzycznej im. F. Chopina. Zajmuje się improwizacją i interpretacją muzyki współczesnej, tworzy autorską muzykę m.in. do języka jidysz oraz poezji japońskiej i perskiej. Występował m.in. z Kwartetem Śląskim, Orkiestrą „Aukso” i Filharmonią Podlaską, współtworzy zespół Kwartludium.

Scena Kameralna Teatru Kwadrat, ul. Marszałkowska 138

Impreza biletowana – szczegóły w cenniku

 


godz. 15.00 OPOWIEDZ MI SWOJĄ HISTORIĘ – SPOTKANIE Z DOMINIQUE’M PIFARÉLY’M |FR|

Prowadzenie: Adam Baruch

Dominique Pifarély – wybitny skrzypek, improwizator, kompozytor. Wszechstronny i aktywny. Na skrzypcach gra od 6 roku życia. Po otrzymaniu klasycznej edukacji muzycznej, już w wieku młodzieńczym zwrócił się ku rockowi, jazzowi, jak też improwizacji. Szybko stał się cenionym i rozchwytywanym solistą. Współtworzył Sclavis-Pifarély Acoustic Quartet, zespół Daedales, w którym gra do dziś, występował też w licznych triach i kwartetach, a także m.in. w programach literackich. W 2000 roku założył Archipels-Cie Dominique Pifarély, gdzie jest liderem i kompozytorem. Regularnie występuje na europejskich scenach, w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Japonii, Indiach, grał także w Ameryce Łacińskiej, na Bliskim Wschodzie i w Afryce. Udziela się także jako nauczyciel klas mistrzowskich.

Austriackie Forum Kultury, ul. Próżna 7/9

Wstęp wolny

 


godz. 15.00 „WÓDKA KOSZERNA W TRADYCJI ŻYDOWSKIEJ” – WYKŁAD ANDRZEJA SZUMOWSKIEGO

Andrzej Szumowski – prezes Zarządu Stowarzyszenia Polska Wódka, przewodniczący Rady Głównej Związku Pracodawców „Polski Przemysł Spirytusowy”. Od 2003 roku wiceprezes Zarządu Wyborowa S.A., obecnie pełni również funkcję rzecznika prasowego Spółki oraz dyrektora External Affairs. Swoją 25-letnią karierę zawodową rozpoczął w Ministerstwie Współpracy Gospodarczej z Zagranicą, pełnił także funkcję podsekretarza stanu w Urzędzie Komitetu Integracji Europejskiej oraz doradcy Szefa Kancelarii Prezydenta RP. Ukończył prawo na Uniwersytecie Warszawskim oraz podyplomowe studia public relations w Szkole Głównej Handlowej, gdzie obecnie wykłada.

Menora InfoPunkt, pl. Grzybowski 2 (wejście przez Charlotte Menora)

Wstęp wolny

 


godz. 16.00 JIDYSZ NA TRAWIE – KONCERT: POLINA & MERLIN SHEPHERD|RU/UK|

Wystąpią: Polina Shepherd (wokal, fortepian), Merlin Shepherd (klarnet)

…wybuchowa mieszanka przejmujących rytmów tanecznych i pełnych głębi melodii stepów i sztetli, okraszonych klimatem tatarskich bazarów, zmytych pieśnią rybaka z Odessy …

Merlin & Polina Shepherd występują razem, i robią to w nieczęsto spotykany sposób. Grając muzykę wielu połączonych ze sobą kultur, wplatają w swoje występy elementy improwizacji, wolności i spontaniczności. W unikalny i dynamiczny sposób wykonują muzykę klezmerską, turecką, grecką czy rumuńską, tkając dźwięki, które, tak jak muzyka z tych krajów, poruszają słuchacza fizycznie, emocjonalnie i duchowo.

Merlin jest jednym z największych światowych klarnecistów grających na klarnecie w tradycyjnym, wschodnioeuropejskim stylu klezmerskim, Polinie bliska jest ornamentyka islamska, posiada też specyficzną barwę głosu, którą możemy usłyszeć w jej unikalnym stylu wokalnym, w jej czterooktawowym głosie.

Scena Letnia Teatru Żydowskiego, ul. Senatorska 35

Wstęp wolny

 


godz. 16.30 PRZYSTANEK POEZJA: MIGAWKI I DROBNE SZCZEGÓŁY. POEZJE REJZL ŻYCHLIŃSKIEJ, RYWKI BASMAN BEN CHAIM I MINDY RINKEWICH

Wybór i przekład: Karolina Szymaniak

Wiersze czytać będą: Barbara Szeliga i Joanna Przybyłowska.

Akompaniament: Mirosław Kuźniak (skrzypce)

Restauracja Sosiser, ul. Bagno 2

Wstęp wolny

 


godz. 17.00 SINGER JAZZ FESTIVAL: „WOMAN IN BLACK” – KONCERT SASHA STRUNIN & GARY GUTHMAN QUARTET |PL/US|

Wystąpią: Sasha Strunin (wokal), Gary Guthman (trąbka), Piotr Wrombel (fortepian), Paweł Pańta (kontrabas), Cezary Konrad (perkusja)

Utrzymana w klimacie „jazz noir” muzyczna opowieść o przemianie młodziutkiej dziewczyny w świadomą kobietę i dojrzałą artystkę.

Oczarowana światem Broadwayowskiej muzyki charyzmatyczna Sasha Strunin miała szczęście urodzić się w artystycznym domu. Dorastała w atmosferze opery i teatru muzycznego, a także filmów i muzyki ze Złotego Wieku Hollywood, wśród których o kilka dekad wcześniej wyrastał zafascynowany okresem noir kompozytor i jazzman Gary Guthman.

Jego znakomite kompozycje i nowoczesne aranżacje, będące połączeniem swingu i jazzu ze współczesnymi brzmieniami, wspierają wokalistkę w tej pięknej opowieści o kobiecości i składają się na wspaniałe muzyczne widowisko.

Duża Scena Teatru Kwadrat, ul. Marszałkowska 138

Impreza biletowana – szczegóły w cenniku

 


godz. 17.30 ŻYDOWSKI SALON LITERACKI: „PODWÓJNE ŻYCIE REPORTERKI. FALLACI. TORAŃSKA” – PROMOCJA KSIĄŻKI REMIGIUSZA GRZELI, NAGRODZONEJ TYTUŁEM KSIĄŻKI ROKU 2017

Prowadzenie: Renata Kim.

W spotkaniu wezmą udział: mąż Teresy Torańskiej – Leszek Sankowski, prof. Michał Głowiński, Małgorzata Domagalik

Dwie wyjątkowe kobiety, dwie silne osobowości, dwie wybitne dziennikarki. Odważne, bezkompromisowe, piekielnie pracowite. Teresa Torańska bardziej empatyczna – ostra, ale nieprzekraczająca norm; Oriana Fallaci bez skrupułów, w ocenie innych niemająca hamulców. Czasem mijały się na reporterskim szlaku, ale nigdy się nie spotkały. Teresa Torańska powtarzała, że urodziła się w 1968 roku. To był przełom. Polityczne przebudzenie. O Marcu 1968 napisała książkę „Jesteśmy. Rozstania” i wspólnie z Marią Zmarz-Koczanowicz zrealizowała film „Dworzec Gdański”.

Jedna urodziła się we Florencji, druga w Wołkowysku. Ta z Florencji zaczęła pracę w zawodzie od podróży dookoła świata, ta z Wołkowyska od podróży do kujawskiego PGR-u. (…) Remigiusz Grzela napisał o nich ważną i mądrą książkę. Nie paraliżował go strach przed nieuchronnym porównaniem. I słusznie. Jest godnym partnerem dla obu: dla Oriany Fallaci i dla Teresy Torańskiej. [Hanna Krall]

Remigiusz Grzela – dziennikarz, prozaik, dramaturg. Autor kilkunastu książek, w tym m.in. książek poświęconych postaciom Franza Kafki, Joanny Penson, Wiery Gran i Ireny Gelblum (Irena Conti Di Mauro), wywiadów-rzek z Marianem Kociniakiem i Barbarą Krafftówną oraz zbiorów wywiadów m.in. „Hotel Europa”, „Wolne”, „Obecność”. Jest też autorem ośmiu sztuk teatralnych.

Austriackie Forum Kultury, ul. Próżna 7/9

Wstęp wolny

 


godz. 17.30 „KOSZERNE, CZYLI JAKIE?” – DEGUSTACJA IZRAELSKICH WIN TEPERBERG, POŁĄCZONA Z KRÓTKIM WYKŁADEM

Niezapomniany wieczór w wyjątkowej atmosferze. Okazja do poznania smaku win z izraelskich winnic Teperberga kosztowanych glass by glass oraz do zapoznania się z autorską metodą zmysłowego postrzegania wina, nazywaną VINOCOMPAS. Podczas degustacji odbędzie się krótki wykład o koszerności i regułach, które muszą być zachowane w procesie tworzenia wina.

Dla wszystkich, którzy nas odwiedzą mamy atrakcyjne ceny i wysokie rabaty na wszystkie wina z rodzinnych posiadłości Teperberg.

Zorganizowano we współpracy z City Wine

CityWine – Wine Shop & Bar, ul. Grzybowska 2 lok. 4 (róg ul. Granicznej)

Wstęp wolny

 


godz. 18.30 NOC KLEZMERÓW: KONCERT BUM BUM ORKESTAR & WARSAW FRIENDS |PL| | NIFTY’S |AT| | JINTA-LA-MVTA |JP|

Wystąpią:

BUM BUM ORKeSTAR w składzie (specjalnie na tę okazję): Oliwier Andruszczenko (klarnety, saksofon, duduk, prowadzenie), Mateusz Wachowiak (akordeon, śpiew), Damian Marat (trąbka, flugehorn), Bartosz Stępień (sakshorn tenorowy, instrumenty perkusyjne), Piotr Janiec (tuba), Mateusz Sieradzan (tapan, instrumenty perkusyjne, elektronika), Piotr Koźbielski (instrumenty perkusyjne), Tomasz Kłoś (ambient, elektronika), Maurycy Ra (wokal, beatbox) oraz Międzypokoleniowy Klub Piosenkowy STAYnia;

NIFTY’S w składzie: Fabian Pollack (gitara, lider grupy), Michael Bruckner (gitara), Dominik Grünbühel (gitara basowa, MC), Valentin Duit (perkusja), Alexander Kranabetter (trąbka)

JINTA-LA-MVTA |JP| w składzie: Wataru Okuma (klarnet, instrumenty dęte), Miwazow (chin-dong, bębny, wokal), Yoshiaki Sato, Gideon Juckes, Fumi Watanabe

BUM BUM ORKeSTAR & Warsaw Friends będzie widowiskiem muzyczno-wizualnym przygotowanym specjalnie na festiwal Warszawa Singera. Ogromna energia, spontaniczność i wyjątkowe brzmienie zespołu, w połączeniu z głosami ponadczasowego Międzypokoleniowego Klubu Piosenkowwgo STAYnia stawią czoła warstwie świetlno-ambientowej. Będziemy mogli przenieść się w miejsca szczególne, miejsca , które są i będą ważne dla każdego z nas. Nie zabraknie niespodzianek, które wywołają mnóstwo uśmiechu, ale też zmuszą do przemyśleń. Koncert będzie jedyny w swoim rodzaju i co najważniejsze, dla każdego: tych młodszych, jak i osób z dużą znajomością życia.

BUM BUM ORKeSTAR, założony w 2014 roku polski zespół muzyczny. Wykonuje utwory, które są połączeniem muzyki bałkańskiej, klezmerskiej oraz polskiej. To wpływy tych trzech muzycznych światów sprawiają, że zespół na scenie potrafi zaskoczyć energią, zaraz potem wzruszyć rzewną melodią, by na koniec zmusić publiczność do poruszania ciałem w rytm muzyki. Każdy koncert jest niepowtarzalny i zarazem nieobliczalny. Każdy jest na swój sposób wyjątkowy.

Od kiedy grupa NIFTY’S otrzymała w 2006 roku World-Musik Preis za debiut, a w roku 2007 wyróżnienie dla artysty roku Ö1 stała się znana na światowej scenie muzycznej. Po sukcesie debiutanckiego albumu nowej muzyki klezmerskiej „Takeshi Express” (2007) Nifty’s stale podążali swoją drogą. Zespół pracuje w stałym składzie od 2003 roku, konsekwentnie się rozwija, a intensywności jego muzyki nie daje się zignorować. W swoim nowym albumie „Naftularasa” Nifty’s wypracowali tak oryginalną muzykę, że wymyka się ona wszelkim próbom opisu.

Nazwa Nifty’s pochodzi od nazwiska Naftuli Brandweina, znanego jako Nifty. Urodzonego w polskiej Galicji, a zmarłego w 1963 w Nowym Jorku klezmera, muzyka żydowskiej diaspory. Mimo, że miał dość ekscentryczną osobowość, jego muzyka pozostawała zmyślna, elegancka, atrakcyjna, wyrafinowana, wręcz szykowna. Bo taki był: nieprzewidywalny, ale zawsze w dobrym stylu.

Podczas Nocy Klezmerów przekonamy się, jak wiele Nifty’s zaczerpnęło od swego „patrona”.

JINTA-LA-MVTA – oryginalny tokijski zespół założony przez Okuma Wataru i Miwazow. Swoją wyjątkowość zawdzięcza muzycznej bazie, na którą składają się wczesna współczesna muzyka uliczna „chin-dong” oraz „jinta” (orkiestry marszowe), połączonej z muzyką popularną ze wszystkich stron świata, w tym muzyką klezmerską i bałkańskią. W Japonii są jednym z naprawdę nielicznych zespołów specjalizujących się w muzyce klezmerskiej, tam też występowali z Frankiem Londonem, Alanem Bernem oraz Henrym Sapoznikiem. Cieszyli publiczność na festiwalach muzyki klezmerskiej w Stanach Zjednoczonych, Niemczech, Kanadzie, dziś są u nas, w sercu Warszawy!

Zorganizowano we współpracy z Austriackim Forum Kultury oraz Fundacją Japońską

Koncert plenerowy na Placu Grzybowskim

Wstęp wolny

 


godz. 19.00 „SZABASOWA DZIEWCZYNA” [THE CONVERTIBLE GIRL] DANIELA SIMONA – SPEKTAKL TEATRU ŻYDOWSKIEGO W WARSZAWIE

Reżyseria: Marcin Sławiński, przekład: Janusz Tencer, scenografia: Wojciech Stefaniak, kostiumy: Agnieszka Kaczyńska, asystent reżysera: Ernestyna Winnicka

Obsada: Piotr Chomik (Policjant/Goniec/Jonasz Steinberg), Sylwia Najah (Krystyna), Henryk Rajfer (Rabin Rotszyld), Dawid Szurmiej (Policjant/Goniec/Jonasz Steinberg), Marek Ślosarski (Ron Goldman), Ernestyna Winnicka (Pani Goldman), Maciej Winkler (Rabin Silwerman), Wojciech Wiliński (Rabin Hahn)

Impreza towarzysząca. Czas trwania 1 godz. 40 min, spektakl bez przerwy

Duża Scena Teatru Żydowskiego, Klub Dowództwa Garnizonu Warszawa, al. Niepodległości 141a

Impreza biletowana – szczegóły w cenniku

Uwaga: „The Convertible Girl” Daniela Simona jest prezentowana w ramach umowy zawartej z Smuel French, Inc. – filmowanie lub wykonywanie nagrań elektronicznych czy innych form nagrań audio i/lub wideo bądź rozprowadzanie nagrań na dowolnym nośniku, w tym w Internecie, jest surowo zabronione, jest to naruszenie praw autora i podlega zaskarżeniu na mocy prawa chroniącego prawa autorskie, które obowiązuje w Stanach Zjednoczonych. Więcej informacji na: www.samuelfrench.com/whitepaper

 


godz. 19.00 POKAZ FILMU „KSIĄŻĘ I DYBUK”, REŻ. ELWIRA NIEWIERA, PIOTR ROSOŁOWSKI (POLSKA, NIEMCY, 2018, 82 MIN)

Scenariusz: Elwira Niewiera, Piotr Rosołowski, zdjęcia: Piotr Rosołowski

Nagrodzona tegorocznym Millenium Docs Against Gravity niezwykła dokumentalna podróż śladami jednego z najbardziej fascynujących i wpływowych postaci światowej kinematografii, reżysera Michała Waszyńskiego. Kim naprawdę był Mosze Waks, syn biednego, żydowskiego kowala z Wołynia? Ci, którzy mieli szczęście poznać Waszyńskiego osobiście, zapamiętali go jako arystokratę, kłamcę, Żyda – wiecznego tułacza oraz homoseksualistę, który ożenił się z włoską hrabiną. Waszyński stworzył filmy z Sophią Loren i Claudią Cardinale. Jeden tylko film stał się jego prawdziwą obsesją –„Dybuk”, mistyczny dramat oparty na starej żydowskiej legendzie.

„Książę i Dybuk” otrzymał nagrodę Nos Chopina ex aequo dla najlepszego filmu o muzyce i sztuce 15. Festiwalu Filmowego Millennium Docs Against Gravity, nagrodę dla Najlepszego Filmu Dokumentalnego na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji oraz Warszawskiego Feniksa, Nagrodę im. A. Marianowicza dla najlepszego filmu polskiego na 14. MFF Żydowskie Motywy i What theDoc! na festiwalu filmowym DocsBarcelona 2018.

Po projekcji odbędzie się spotkanie z twórcami prowadzone przez Wojciecha Diduszko z Against Gravity.

Specjalny pokaz organizowany jest w ramach cyklu Against Gravity i TR Warszawa – FILM W TR. AGAINST GRAVITY PRZEDSTAWIA

TR Warszawa, ul. Marszałkowska 8

Bilety w cenie 20 zł

 


godz. 19.15 SPEKTAKL „ZUPA RYBNA W ODESSIE”

Reżyseria: Julia Mark, scenariusz: Szymon Bogacz, ruch sceniczny: Piotr Świtalski

Występuje: Sebastian Ryś

Kim był Jan Karski? Kim byłby Jan Karski gdyby… No właśnie, gdyby mu się udało?

W tym świecie innego porządku, gdzie w restauracji w Odessie mówi się po polsku, w świecie, który nigdy nie powstał, nadal byłby bohaterem. Tylko inaczej, bardziej. Byłby gwiazdą! Ikoną! Prawdziwym meta bohaterem! Takim, którzy dziś już się nie rodzą. A jeśli nawet, to nigdy nie mają szans tego udowodnić.

Świat dramatu to świat, w którym blizny Karskiego naprawdę zasługują na miano blizn wolności. W którym fakt ten jest niepodważalny. Udało się! To dzięki niemu miliony żyjących to dziś niedoszłe ofiary holokaustu. Czy tak jest lepiej? W obu rzeczywistościach dopełnił się plan. Raz boski, raz człowieka. Który jest tym właściwym?

Impreza towarzysząca zorganizowana przez Staromiejski Dom Kultury

Piwnica na Wójtowskiej , ul. Zakroczymska 11, wejście od ul. Wójtowskiej

Bilety w cenie 30 zł do nabycia w kasie Piwnicy. Sprzedaż biletów na koncert od godziny 18.15. Zasady rezerwacji biletów na stronie scenapw.sdk.pl

 

 


godz. 20.30 SINGER JAZZ FESTIVAL: „TIRATECI FUORI” – KONCERT RICCARDO ZANNELLIEGO |IT|

Wystąpią: Riccardo Zannelli (keyboard, wokal), Lisa Bassotto (perkusja), Giorgio Veneri (gitara), Nicola Tariello (trąbka)

We współpracy z Włoskim Instytutem Kultury w Warszawie

Klub Harenda – Piwnica pod Harendą, ul. Krakowskie Przedmieście 4/6

Wstęp wolny