Jednym z najbardziej wyczekiwanych wydarzeń tego dnia był koncert „ Boogie Street” Renaty Przemyk śpiewającej piosenki Leonarda Cohena, w przekładzie Daniela Wyszogrodzkiego i aranżacji Krzysztofa Herdzina. Publiczność była zachwycona poetyckością i nowatorską interpretacją utworów Cohena, mającą niewiele wspólnego z jego melancholią, oraz oczarowana niesamowitym głosem i charyzmą Renaty Przemyk, której podczas koncertu odbywającego się na scenie Teatru Kwadrat towarzyszyli: Magdalena Celińska, Sylwia Lasok, Krzysztof Pająk, Grzegorz Palka, Sławek Puka i Piotr Wojtanowski.

LR7A4255

A42B7945

Tego dnia utwory Leonarda Cohena mogliśmy usłyszeć jeszcze w innej interpretacji. Śpiewał je również Sławomir Zygmunt. Podczas koncertu „Czas wszystko zmienia” zaprezentował też utwory znamienitych poetów: Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Bolesława Leśmiana, Juliana Tuwima, a także duetu Simon & Garfunkel i Boba Dylana. Sławomir Zygmunt został wspaniale przyjęty przez publiczność, ale ten dzień zapamięta też pewnie z innego powodu – tuż przed koncertem otrzymał medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

DSC_8611

Wyczekiwanym wydarzeniem było również performance „Sanatorium pod klepsydrą” Agaty Dudy-Gracz, które do tej pory odbyło się tylko raz. Do wykreowanego przez Brunona Schulza, magicznego i odrealnionego miejsca poza czasem przenieśliśmy się dzięki aktorom Teatru Żydowskiego, którzy wraz z publicznością zapełnili dziś budynku Orkiestry Sinfonia Varsovia przy ul. Grochowskiej. Wędrując tajemniczymi, pełnymi dziwnych postaci i przedmiotów korytarzami można było zagubić się świecie pełnym symboli i niedopowiedzeń, między jawą a snem.

21150412_1460515917337437_6934869813945637482_n

Tego dnia można też był przenieść się do świata, który już minął i zagłębić się w historii, a właściwie historiach – prawdziwych, rodzinnych i nie tylko. Jednym z wydarzeń, które to umożliwiało, było spotkanie z austriacką pisarką Claudią Erdheim wokół jej książki „Już od dawna niekoszernie. Historia pewnej rodziny”. Książki opowiadającej historię jej własnej rodziny, sięgającą aż cztery pokolenia wstecz.

Spotkanie autorskie z Claudi¦ů Erdheim (2)

Bohaterką kolejnego takiego spotkania Monika Sznajderman, autorką nominowanej do Nike książki „Fałszerze pieprzu. Historia rodzinna”.

Singer 008

Bardzo poruszające było spotkanie z przedstawicielami władz Polskiego Towarzystwa Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata: Anną Stupnicką-Bando, Ireną Senderską-Rzońcą, Józefem Walaszczykiem, choć podczas tego spotkania na scenę wkroczyła już „wielka historia”.

sprawiedliwi

 

fot. Kajetan Jurkowski, Marta Kuśmierz, Katarzyna Markusz, Janusz Paliwoda