Koncert kantoralny „Ahava Raba – Pokój, Miłość, Muzyka”, podczas którego odbyło się uroczyste otwarcie Festiwalu Warszawa Singera, z udziałem m.in. nowojorskich artystów – kantora Yaakova „Yanky” Lemmera i trębacza Franka Londona, a także Merlina Shepherda, Patricka Farrella, Guy’a Schaloma oraz Benjy’ego Fox-Rosena był niewątpliwie tym wydarzeniem, na które wszyscy najdłużej czekali. Muzycy nie zawiedli, zgodnie z zapowiedziami pozwolili wszystkim widzom „przeżyć płynące z muzyki: piękno, pasję i radość”. W opiniach uczestników koncertu najczęściej powtarzanym zwrotem było: „niesamowite emocje”.

LR7A3530

A42B7569

Wszystko to odbywało się w nastrojowym wnętrzu Synagogi im. Nożyków. Zgodnie z tradycją festiwalu, podczas uroczystości wręczano nagrodę Fundacji Shalom „Strażnikom Pamięci, tym którzy ją ocalili”. W tym roku jej laureatem został Frank London.

 

Równie duże grono osób oczekiwało na występ weteranów klezmerskiej sceny – zespołu Kroke, dla którego była to jednocześnie warszawska premiera jedenastego albumu w karierze, pt. „Traveller”. Znanemu na całym świecie krakowskiemu trio towarzyszyli równie wielka artystka – Anna Maria Jopek oraz Sławek Berny. Koncert odbył się na gościnnej scenie Teatru Kwadrat i jedynym minusem tej sytuacji był fakt, że sala niestety posiada o wiele, wiele więcej miejsc…

A42B7429

KONCERT ZESPO+üU KROKE (4)

Bardzo dużym zainteresowaniem cieszył się też kilkugodzinny program przygotowany przez Centrum Kultury Jidysz, podczas którego odbywały się nie tylko warsztaty językowe i wykłady, ale też zajęcia dla dzieci, a Agnieszka Witkowska-Krych podczas spaceru opowiedziała o blaskach i cieniach dawnego życia na Muranowie.

Niedziela, pomimo nieco kapryśnej pogody, była w ogóle dniem bardzo spacerowym. Bartek Borys z ŻIH-u opowiadał, jak wyglądały niedziele na dawnych Nalewkach, Rafał Dajbor pokazywał miejsca związane z działalnością najwybitniejszej aktorki XX-wiecznej sceny żydowskiej w Polsce – Idy Kamińskiej.

+ÜLADAMI IDY KAMI+âSKIEJ.SPACER Z RAFA+üEM DAJBOREM
Spacer z Rafałem Dajborem

Ciekawe zajęcia przygotowały też Monika Krajewska i Hanna Kossowska. Pierwsza z nich prezentowała, jak wykonuje się jeden z najpiękniejszych przedmiotów w tradycji żydowskiej – ketubę, czyli dokument, który pan młody wręcza swej przyszłej żonie, a druga – zaprosiła na warsztaty kuchni pesachowej.

PREZENTACJA I WARSZTATY MONIKI KRAJEWSKIEJ
Prezentacja i warsztaty Moniki Krajewskiej
21149936_1458543600868002_7644200178307773787_n
Warsztaty Hanny Kossowskiej
21106632_1458544790867883_3334202587758739362_n
Warsztaty Hanny Kossowskiej

Na Scenie Letniej Teatru Żydowskiego i w Austriackim Forum Kultury odbyły się dwa wydarzenia nieco bardziej zmuszające do refleksji. Pierwszym z nich było spotkanie z naczelnym rabinem Polski Michaelem Schudrichem, które poprowadziła autorka niedawno wydanej książki „Nie ma rzeczy niemożliwych. Rozmowy z Michaelem Schudrichem, naczelnym rabinem Polski”. Drugie wydarzenie to mierząca się ze sprzecznymi i trudnymi aspektami Holokaustu wystawa „Two Family Archives” [Archiwa dwóch rodzin] Shimona Leva i Friedemanna Derschmidta, którzy przy okazji Festiwalu Warszawa Singera otwarzali swoje rodzinne związki z Polską.

DSC_7431
Spotkanie z rabinem Michaelem Schudrichem

WERNISA+¬ WYSTAWY ÔÇ×TWO FAMILY ARCHIVESÔÇŁ [ARCHIWA DW+ôCH RODZIN] SHIMONA LEVA I FRIEDEMANNA DERSCHMIDTA
Wernisaż wystawy „Two Family Archives”

Popołudnie i wieczór było znów czasem, w którym coś dla siebie mogły znaleźć rodziny z dziećmi. Na nocne podchody w przepięknej scenerii wystawy stałej zaprosiło uczestników Muzeum POLIN. Tego dnia w Kinie Iluzjon rozpoczął się również przegląd filmów Aleksandra Forda z lat 1933-48, a w Teatrze Nowym po raz kolejny (i już ostatni podczas tej edycji festiwalu) wystawiono dyptyk: „Dybuk”, „Malowany ptak” w reżyserii Mai Kleczewskiej.

fot. Kajetan Jurkowski, Marta Kuśmierz, Janusz Paliwoda oraz z zasobów Centrum Kultury Jidysz

Video – Janusz Paliwoda