Dla członków Cukunftu Palestyna była jednym, ale nie jedynym miejscem, gdzie można żyć. Uważali, że życie żydowskie trzeba odbudowywać w Polsce. Te zagadnienia omawiali uczestnicy czwartkowej konferencji naukowej „Droga młodych. Wychowanie, polityka i kultura wizualna” w 120-lecie powstania Bundu, która odbyła się w Centrum Kultury Jidysz w ramach Festiwalu Warszawa Singera. Czwartkowa sesja naukowa to punkt obowiązkowy każdej edycji Festiwalu. W tegorocznej udział wzięli: Helena Datner, Magdalena Kozłowska, Renata Piątkowska, Martyna Rusiniak-Karwat, Michał Trębacz, Anna Szczepańska, Bella Szwarcman-Czarnota i Anna Szyba.

IMG_0902

Z tematyką Bundu była też związana polska premiera filmu „Mir kumen on” (Droga młodych) Aleksandra Forda z 1936 roku w wersji odrestaurowanej cyfrowo, której towarzyszyła debata poświęcona historii i rekonstrukcji filmu z udziałem partnetów projektu restauratorskiego i rodziny reżysera. Pokaz filmu był częścią przeglądu filmów Aleksandra Forda z lat 1933-1948 zorganizowanego w ramach tegorocznej edycji Festiwalu Warszawa Singera.

filmoteka1

Czwartek był dniem, który na pewno zainteresował miłośników teatru, zwłaszcza tych poszukujących nieco lżejszego repertuaru. Z doskonałym przyjęciem spotkał się spektakl Państwowego Teatru Żydowskiego z Bukaresztu. Goście z Rumunii przyjechali ze spektaklem o swojsko brzmiącym tytule „A Tourist’s Guide to Warsaw” w reżyserii Eugene Gyemanta, zrealizowanym na podstawie tragikomicznej sztuki Hillela Mitelpunkta. Na scenie, już po raz kolejny w historii festiwalu, mogliśmy podziwiać wspaniałą Maię Morgenstern, a także Claudiu Istodora, Natalie Ester, Rudi Rosenfelda oraz Vioricę Bantaș.

1

Teatralną rozrywkę zapewnili publiczności także aktorzy warszawskiego Teatru Żydowskiego, przedstawiając polską wersję sztuki Daniela Simona „The Convertible Girl”, w polskim przekładzie Janusza Tencera – „Szabasowa dziewczyna”. Główne role w tej zabawnej, wyreżyserowanej przez Marcina Sławińskiego komedii romantycznej z „happy endem” wykreowali Sylwia Najah i Marek Ślosarski.

Szabasowa dziewczyna_fot. Andzrej Wencel (1)

Bardzo ważnym festiwalowym wydarzeniem tego dnia była premiera wystawiona przez nowy „byt” teatralny warszawskiej sceny – Teatr Opera MODERN. „Psalm” – modernistyczny spektakl operowy, którego libretto napisał, a także który zainscenizował i wyreżyserował Jerzy Lach, to pozycja, która oprócz przebogatych doznań muzycznych dała widzom ogromną dawkę „materiału” do refleksji nad współczesnością.

spektakl Psalm (1)

Singer Jazz Festival, który wystartował kilka dni temu, w czwartkowym programie obejmował aż dwie, niezwykle bogate dźwiękowo propozycje. Czemu trudno się dziwić, skoro w dwóch składach mieliśmy artystów specjalizujących się w ethno-jazzie i jazzie łączonym z „muzyką świata”. Pierwszy z występujących tego dnia zespołów to izraelsko-polskie trio Dimy Gorelika, współtworzone przez Shachara Elnatana i Franciszka Pospieszalskiego, które późnym popołudniem koncertowało w Synagodze im. Nożyków.

Dima Gorelik Trio (4)

Wieczorem w Teatrze Kwadrat, podczas koncertu współorganizowanego z Austriackim Forum Kultury, wystąpił irańsko-izraelski zespół Aseman (Golnar Shahyar, Mahan Mirarab, Hadar Noiberg, Rina Kaćinari, Amir Wahb), dzięki któremu mieliśmy okazję przekonać się, że „muzyka przekracza granice”. A muzyka łącząca inspiracje zaczerpnięte z kultur Iranu i Izraela to naprawdę niecodzienne przeżycie i prawdziwy muzyczny rarytas!

LR7A4542

Najbardziej kolorowym, w sensie dosłownym, wydarzeniem tego dnia był wernisaż wystawy malarsko-rzeźbiarskiej, twórczej grupy „Bratnie dusze” założonej przez Małgorzatę Krasucką MARGALIT (malarstwo), Lili Fijałkowską (malarstwo) i Wiesława Fijałkowskiego (rzeźba). Pozycja obowiązkowa zwłaszcza dla osób zainteresowanych kulturą, tradycją, obrzędowością i symboliką żydowską! Wernisaż został zorganizowany we współpracy z Klubem Dowództwa Garnizonu w Warszawie, gdzie wystawione prace można podziwiać jeszcze do 30 września.

DSC_8846 — kopia

Wśród pozostałych wydarzeń warto odnotować kolejne spotkanie z cyklu Żydowski Salon Literacki, podczas którego odbyła się promocja książki „Nie mogliśmy pojąć, dlaczego… Losy i przeżycia Dzieci Holocaustu” Anny Kołacińskiej-Gałązki z udziałem przewodniczącej Stowarzyszenia „Dzieci Holocaustu” w Polsce Joanny Sobolewskiej-Pyz oraz spotkanie z dziennikarką Krystyną Naszkowską, autorką książki „Wygnani do raju. Szwedzki azyl”.

DSC_8773
Promocja książki „Nie mogliśmy pojąć, dlaczego… Losy i przeżycia Dzieci Holocaustu”
Spotkanie z Krystyn¦ů Naszkowsk¦ů (4)
Spotkanie z Krystyną Naszkowską

 

fot. Kajetan Jurkowski, Katarzyna Markusz, Marta Kuśmierz, Janusz Paliwoda, Andrzej Wencel oraz z zasobów Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego