Dawid D’Or

Artysta obdarzony wielkim, niepowtarzalnym głosem – śpiewa kontratenorem, a jego głos posiada zasięg 4 oktaw. Swoim śpiewem zachwyca publiczność od Europy, Bliskiego i Dalekiego Wschodu po obie Ameryki – wstępował na deskach najznakomitszych światowych scen filharmonicznych i operowych, w Nowym Jorku, Wiedniu, Moskwie, Pekinie, Las Vegas, Rzymie, Budapeszcie czy Szanghaju. Wśród jego niezliczonych koncertów znajdowały się też takie o szczególnym znaczeniu – występował m.in. przed papieżami Janem Pawłem II i Benedyktem XVI, prezydentem USA Billem Clintonem, prezydentem Izraela Szimonem Peresem, kanclerz Niemiec Angelą Merkel, prezydentem RPA Nelsonem Mandelą, królem Tajlandii oraz szwedzką parą królewską.
Pomimo wspaniałych warunków do rozwijania kariery w kierunku śpiewu operowego, David D’Or nie zdecydował się na związanie na stałe z żadną z wielkich scen. Urodzony w Izraelu, pochodzący z libijskiej rodziny kantorów artysta od wielu lat tworzy i wykonuje także swoją własną, nawiązującą do korzeni muzykę – odkrytym przez niego na nowo nurtem muzycznym jest m.in. śpiew synagogalny. Korzysta też z pomocy muzyków wywodzących się z różnych krajów i kultur. Połączenie jego kreatywności, otwartości, wielkiego talentu i głosu z bogatym, wywodzącym się z wielu źródeł muzycznych instrumentarium towarzyszących mu muzyków tworzy unikalną jakość. Znajduje to swoje potwierdzenie w popularności wydanych przez niego albumów. David D’Or ma w swoim dorobku trzy złote, pięć platynowych i dwie („Begova Mishtane” i „David and Eti”) podwójnie platynowe płyty, jest też laureatem ogromniej liczby nagród i wyróżnień za swoją muzykę.

Dawid D'Or

Guy Schalom

Światowej klasy muzyk i tancerz brytyjski, lider znanego zespołu Ensemble Blues Baladi, producent muzyczny. Jest uważany za eksperta wielu różnorodnych gatunków muzycznych, od popu i rocka po jazz i muzykę etniczną. Ma ponad 20-letnie doświadczenie jako perkusista sesyjny, jako tancerz najlepiej czuje się w rytmach arabskich, egipskich i klezmerskich. Pracował jako konsultant tańca żydowskiego dla ITV i jest zastępcą dyrektora Hopkele Productions, specjalizującego się w organizowaniu imprez tanecznych z muzyką klezmerską. Od wielu lat prowadzi warsztaty tańca i gry na perkusji, uczestniczy w licznych międzynarodowych projektach muzycznych, brał udział w festiwalach Klezfest w Londynie, KlezKanada w Montrealu, Yiddish Summer w Weimarze oraz w festiwalach w Sankt Petersburgu i Tel Awiwie.

ACE_GuySchalom__m9a6165_medres

Więcej: http://www.guyschalom.com/

kantor Jaakov ‚Yanky’ Lemmer

Jeden czołowych kantorów młodego pokolenia, posiadający głos o wyjątkowej barwie (liryczny tenor). Jego repertuar jest wielojęzyczny i wszechstronny – znajdują się w nim liturgiczne pieśni hebrajskie, ludowe pieśni jidysz, a także muzyka synagogalna, operowa i musicalowa. Karierę zaczynał jako solista Behtel Choir, gdzie opiekę nad nim roztoczył Benzion Miller. Był stypendystą prestiżowej Belz School of Jewish Music na Yeshiva University, gdzie studiował m.in. u Josepha Malovanego i Bernarda Beera. Jako artysta o międzynarodowej renomie koncertuje przed publicznością na całym świecie. W Izraelu występował z Izraelską Orkiestrą Filharmoniczną, występował też m.in. w Stanach Zjednoczonych i w Europie, na wielu festiwalach kultury żydowskiej. Obecnie jest kantorem synagogi na Lincoln Square w Nowym Jorku.

Jaakov Lemmer.[fot.Sebastian Szulfer]

Renata Przemyk

Artystka niezwykła, od lat konsekwentnie podążająca własną drogą. Nie poddaje się zewnętrznym wpływom, łączy doskonałe kompozycje z nieszablonowymi pomysłami na aranżacje utworów. Piosenki w wykonaniu Renaty Przemyk angażują słuchacza nie tylko pod względem muzycznym, ale także zmuszają do skupienia się na przekazie niesionym przez słowa, nacechowane rzadko spotykanym na polskiej scenie muzycznej poetyckim urokiem. Artystka ma na swoim koncie wiele płyt i nagród, została doceniona zarówno przez krytykę jak i publiczność.

fot.A.Powierza_8

Więcej: http://renataprzemyk.art.pl/

Anna Maria Jopek

Wokalistka, improwizatorka, wizjonerka, pasjonatka. Nagrywa i koncertuje na całym świecie z najważniejszymi postaciami muzyki naszych czasów (m.in Pat Metheny, Youssu’n Dour, Bobby McFerrin, Ivan Linz, Branford Marsalis, Nigel Kennedy, Richard Bona, Oscar Castro-Neves, Makoto Ozone, niedawno ze Stingiem). Pojawiła się na najbardziej prestiżowych scenach świata, takich jak: Carnegie Hall, Hollywood Bowl, Royal Festival Hall, Opera w Tokio i Tel Awiwie, Blue Note Tokyo, Santori Hall czy Deakin Edge w Melbourne. Nagrywała w Studiach Real World u Petera Gabriela, Abbey Road w Londynie i Power Station w Nowym Jorku. W ostatnim czasie wspólnie z Teatrem Pieśni i Kozła Grzegorza Brala koncertowała z projektem „Return to the voice” w Polsce, Szkocji i Anglii. Wspólnie z basistą Robertem Kubiszynem napisała muzykę do spektaklu Leszka Mądzika pt. „Czas kobiety”, w którym występuje. Od 2000 roku jej muzyka jest wydawana na całym świecie. Tylko w Polsce jej płyty rozeszły się w milionowym nakładzie, jednak jak sama przyznaje najbardziej ceni sobie kameralistykę i scenę blisko ludzi. 14 lutego 2017 ukaże się jej nowa płyta z Gonzalo Rubalcabą pt. „Minione”.

20150702_ZUZA_AnnaMariaJopek_

Więcej: http://www.annamariajopek.pl/

 

Frank London

Nowojorski kompozytor i trębacz, jeden z najwybitniejszych artystów tzw, Nowej Żydowskiej Muzyki, laureat nagrody Grammy. Założyciel The Klezmatics i lider Frank London Klezmer Brass Allstars. Inne jego projekty to m.in.: Nigunim Trio, The Zmiros Project (żydowskie pieśni mistyczne), The Shekhina Big Band, The Debt (film i teatr muzyczny), Invocations (muzyka kantoralna), współtworzył Les Miserables Brass Band oraz Klezmer Conservatory Band, jest członkiem Hasidic New Wave. Skomponował muzykę do „A Night in the Old Marketplace”, największego i najważniejszego żydowskiego arcydzieła od czasów „Skrzypka na dachu”. Często zapraszany do współpracy przez rozmaitych artystów, również z kręgów jazzowych, bluesowych i rockowych. Współpracował z takimi muzykami jak: John Zorn, LL Cool J, Lester Bowie Brass Fantasy, Dawid Byrne, Gal Costa, LaMonte Young, Iggy Pop, Natalie Merchant, They Might Be Giants, John Cale, Itzhak Perlman i Jon Spencer Blues Explosion. Wystąpił gościnnie na ponad 100 płytach i zagrał w ponad 300 nagraniach. Oklaskiwano go na największych międzynarodowych festiwalach, a jego koncerty cieszą się wciąż niesłabnącą popularnością.

FrankLondon_300

Więcej: http://www.franklondon.com/

KROKE

Zachwycił się nimi Steven Spielberg, gdy kręcił w Krakowie „Listę Schindlera”, nawet zagrał z triem na klarnecie, a także zaprosił na koncerty do Jerozolimy. Urzekli także Petera Gabriela – byli gośćmi Womad Festival, jednego z największych na świecie, organizowanego przez prywatną wytwórnię tego muzyka; wiele lat później, gdy współtwórca legendarnego zespołu Genesis był zaproszony na Life Festival Oświęcim, właśnie trio wskazał jako współuczestnika koncertu; w finale grali już wspólnie. Wielokrotnie występowali też z innym brytyjskim muzykiem, słynnym skrzypkiem Nigelem Kennedym – efektem tej współpracy jest wydana przez EMI płyta „East Meets East”. Już te sukcesy pokazują skalę artystycznych dokonań krakowskiego tria, które przez lata zażywało sławy nie tylko w Polsce, ale i w Niemczech, gdzie wydawało kolejne płyty, w Hiszpanii czy krajach Skandynawii.

Uważam ich za fantastycznych, uduchowionych muzyków. To wspaniały zespół.
Peter Gabriel

To, co tak skutecznie pociąga mnie w muzyce Kroke, to ich duchowa rzeczywistość, to znaczy szczerość i autentyczność w tej muzyce. 
Nigel Kennedy

kroke_studio-209

Więcej: http://www.kroke.com.pl/start.html

Rolf Kühn

Rolf Kühn – światowej klasy klarnecista i saksofonista jazzowy, laureat najważniejszej nagrody krytyków niemieckich Ehrenurkunde 2009 oraz nagrody BZ-Kulturpreis. Swój pierwszy koncert dał w 1948 roku, a już w latach pięćdziesiątych w Stanach Zjednoczonych (gdzie mieszkał przez trzy lata) został okrzyknięty pierwszym niemieckim muzykiem jazzowym. Przez lata przyswoił sobie całą historię jazzu i osiągnął prawdziwą maestrię, a dźwięki, jakie wyczarowuje są stylistycznie różnorodne i absolutnie niepowtarzalne – pełne dynamiki i radości, a jednocześnie ciepła i elegancji.

W gronie artystów, z którymi koncertował i nagrywał płyty byli m.in. Benny Goodman, John Coltrane, Tommy Dorsey, Chick Corea, Michael i Randy Brecker, Lee Konitz, Albert Mangelsdorff, Ornette Coleman a także jego brat, pianista Jochachi Kühn. Poza USA i Europą występował m.in. w Ameryce Południowej.

W swojej długiej karierze pracował jako dyrektor orkiestry telewizyjnej w Hamburgu oraz reżyser muzyczny widowisk teatralnych. Skomponował także muzykę do kilkudziesięciu filmów i seriali. I choć może poszczycić się ogromnym dorobkiem muzycznym (blisko 30 albumów), jest wciąż niezwykle aktywny. Ze swoim najnowszym składem Rolf Kühn Unit (współtworzonym przez trzech innych muzyków, którzy uzupełniają jego doświadczenie energią i zapałem młodości) nadal koncertuje i tworzy.

Adam Baruch o jego najnowszym jego albumie „Spotlight” napisał: po kilkudziesięciu latach tworzenia muzyki Kühn wciąż znajduje geniusz, aby się wyróżnić i być innowacyjnym, mieć odwagę i odkrywać nieznane tereny. [The Soundtrack Of My Life, 10/2016]

rolf Harald Hoffmannfot. Harald Hoffmann

Adam Baruch (Polska/Izrael)

Jeden z najbardziej cenionych znawców, historyków, krytyków i aktywistów muzycznych. Urodził się w Chorzowie w 1951 roku. Pomimo tego, że w Polsce nie mieszka już od 47 lat, utrzymuje ścisły kontakt z polską kulturą i polskim środowiskiem artystycznym, głównie w obszarze muzyki jazzowej.
Jego artykuły, eseje i recenzje nagrań są publikowane od ponad 40 lat na całym świecie, w najważniejszych czasopismach muzycznych i na licznych stronach internetowych. Współpracuje z największym serwisem w języku angielskim o polskim jazzie www.polish-jazz.blogspot.com który w przeciągu kilku ostatnich lat zdobywa renomę czołowego źródła informacji o polskim jazzie poza granicami Polski. Jako ambasador polskiego jazzu Adam Baruch jest znany i ceniony od lat. Jego publikacje w języku angielskim są największym i najbogatszym źródłem informacji o polskim jazzie na świecie. Wiedza i pasja, z jaką poświęca się temu zadaniu, są absolutnie unikalne. Dzięki jego niewyczerpanej energii i poświęceniu polska muzyka i jej twórcy są coraz lepiej znani i coraz bardziej cenieni poza granicami swej ojczyzny.
Jego osobisty portal muzyczny www.adambaruch.com jest wyjątkowym źródłem informacji dla czytelników szukających muzyki najwyższej jakości.

Baruch 3_fot_Jarosaw_Rerych
Fot. Jarosław Rerych

Bella Szwarcman-Czarnota

Filozofka, tłumaczka, redaktorka miesięcznika „Midrasz”, autorka książek „Znalazłam wczorajszy dzień”, „Mocą przepasały swe biodra”, „Cenniejsza niż perły” i „Księga kobiet – kobiety Księgi”.

bellaszwarcmanczarnota

 

fot. Janusz Paliwoda

 

Remigiusz Grzela

Poeta, prozaik, dramaturg, dziennikarz. Autor książek „Było, wiec minęło. Joanna Penson – dziewczyna z Ravensbruck, kobieta Solidarności, lekarka Wałęsy”, „Wolne”, „Złodzieje koni”, „Rozum spokorniał. Rozmowy z twórcami kultury”, „Bagaże Franza K. czyli podróż, której nigdy nie było”, „Bądź moim Bogiem”, dedykowanej postaci Wiery Gran, „Hotel Europa. Rozmowy”, „Spełniony” – wywiadu-rzeki z Marianem Kociniakiem i „Wybór Ireny” o łączniczce Irenie Gelblum, która stała się włoską poetką Ireną Conti. Jest też autorem sztuk teatralnych: „Na gałęzi”, „Biografia”, „Uwaga – złe psy!”, „Naznaczeni”, „Błękitny diabeł”, „SM”, „First Lady” i „Oczy Brigitte Bardot”. W Teatrze Żydowskim w Warszawie prowadzi cykl spotkań poświęconych wybitnym twórcom pt. „Bagaże kultury”.

grzela1
Fot. Zija/Pióro

Andrzej Krakowski

Reżyser, scenarzysta, producent filmowy, pedagog, pisarz i rysownik; profesor City University of New York i doktor sztuk filmowych. Studiował na Wydziale Reżyserii PWSTiF w Łodzi. W 1968 wyemigrował z Polski i kontynuował naukę w American Film Institute. Zrealizował ponad 50 filmów i seriali telewizyjnych. Producent, m.in. nominowanego do Oscara „California Reich”, zdobywca dwóch nagród Emmy za serię „We Are New York” i popularnego na Broadwayu musicalu „King David”, jak również wielokrotnie nagradzanego „Looking for Palladin”. Autor scenariuszy 18 filmów i kilku książek. Swoje rysunki publikował w wielu pismach na całym świecie. W latach 80. był rysownikiem pisma Business of Film ukazującego się symultanicznie w Londynie i Los Angeles. Ostatnio jego rysunki ukazują się na blogu Foreign Confidential oraz w biuletynie „Reunion’68” wydawanym w Nowym Jorku dla tzw. „emigracji marcowej”.

krakowski3

Fot. Renata Pajchel

Andrzej Szumowski

Prezes Stowarzyszenia Polska Wódka, wiceprezes firmy WYBOROWA SA. Wykładowca w Szkole Głównej Handlowej, członek rady programowej Centrum Studiów Latynoamerykańskich na Uniwersytecie Warszawskim, specjalista w zakresie promocji wizerunku kraju. Pełnił funkcję doradcy ministra spraw zagranicznych w zakresie polskiej gospodarki, był również członkiem zespołu doradców ds. promocji polskiej żywności przy ministrze rolnictwa.

Andrzej Szumowski

Fot. Archiwum Stowarzyszenia Polska Wódka

Karolina Szymaniak

Dr Karolina Szymaniak – literaturoznawczyni, tłumaczka, redaktorka, lektorka języka jidysz. Adiunkt w Katedrze Studiów Żydowskich Uniwersytetu Wrocławskiego oraz w Żydowskim Instytucie Historycznym. Od lat związana z Centrum Kultury Jidysz. Wykładała m.in. w Polsce, Izraelu, Francji, Litwie, Ukrainie. Autorka książki „Być agentem wiecznej idei. Przemiany poglądów estetycznych Debory Vogel” oraz redaktorka tomów „Warszawska awangarda jidysz”, „Dialog poetów”, oraz pism z getta Rachela Auerbach. Była redaktorka naczelna „Cwiszn. Żydowskiego kwartalnika o literaturze i sztuce”. Laureatka Nagrody Historycznej „Polityki” 2016.

Zdjęcie_fb

Fot. Monika Szabłowska-Zaręba

Małgorzata Krasucka MARGALIT

Urodziła się i mieszka w Warszawie. W latach 1960 – 1971 wychowanka malarza i pedagoga prof. Zygmunta Madejskiego. W 1971 – 1974 uczyła się w pracowniach prof. Janusza Przybylskiego i prof. Stefana Gierowskiego w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.
Zajmuje się głównie malarstwem, ale również rysunkiem, ilustracją książek, projektami plakatów, znaków graficznych, grafiką, grafiką komputerową, fotografią i rzeźbą. Ma na swoim koncie kilkadziesiąt dużych wystaw indywidualnych w Polsce i zagranicą oraz udział w licznych wystawach zbiorowych. Jej prace znajdują się w wielu kolekcjach prywatnych i galeriach w kraju i na świecie. Należy do grupy twórczej PositiveArt skupiającej artystów zrzeszonych w OW ZPAP i trzyosobowej grupy twórczej Bratnie Dusze.

Malgo
fot. Jacek Barcz

Sylwia Najah

Aktorka teatralna i filmowa, tancerka, wokalistka. Współpracuje z Teatrem Królewskim w Wilanowie i Teatrem Ochoty (Projekt Teatr Warszawa). Grała również w TeatrzePowszechnym w Radomiu (Inanis w „Komórkowym love“), Teatrze Wytwórnia w Warszawie oraz na Scenie Edukacyjnej Teatru Żydowskiego (Hesia w „MoralnoÊci Pani Dulskiej“). Ma na swoim koncie udział w spektaklu muzycznym „Dzieci Hioba“ w reżyserii Jacka Bończyka. Zagrała także w Teatrze Polskiego Radia (m.in. Melanto w „Powrocie Odysa“) oraz filmach („Wszyscy jesteśmy Chrystusami“, „Kochaj i tańcz“). Przygotowała monodram „Konstrukcje Debory Vogel. Traktat we wnętrzu i na peryferiach życia“ (2012 r.) w reżyserii Magdy Gnatowskiej. Od 2002 w zespole Teatru Żydowskiego.

sylwianajah
Fot.Archiwum Teatru Żydowskiego

Alina Świdowska

Aktorka teatralna, pieśniarka. W 1979 ukończyła Wydział Wokalno-Aktorski w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Łodzi. Na czwartym roku studiów zagrała w sztuce Cień Wojciecha Młynarskiego. Po studiach związała się z Teatrem Współczesnym w Szczecinie. Współpracowała także z Teatrem Muzycznym w Łodzi, Teatrem na Targówku w Warszawie, Teatrem na Woli im. Tadeusza Łomnickiego oraz z Teatrem Telewizji. Do najważniejszych ról, które stworzyła należy zaliczyć Rachelę w „Rabinie i błaźnie”, Mirełe w „Śnie o Goldfadenie”, Gołdę w „Gdybym był bogaczem”, Ester w „Błądzących gwiazdach”, Panią Riegel w „Kto jest kto?”, Matkę Fastrygosa w „Cudzie purymowym”, Gołdę w „Skrzypku na dachu”, Frade w „Między dniem a nocą. Dybuk”.  Wystąpiła również w monodramie wg wspomnień swojej matki Adiny Blady-Szwajger „I więcej nic nie pamiętam” w reżyserii Piotra Jędrzejasa. Spektakl wyprodukowany został przez Teatr Na Woli, grany w Żydowskim Instytucie Historycznym. Wystąpiła w kilku filmach i serialach, m.in. w „Biesach” w reżyserii Andrzeja Wajdy i „Zmiennikach” w reżyserii Stanisława Barei. Zajmuje się prowadzeniem młodzieżowych grup teatralnych w Pałacu Młodzieży. W 2009 roku otrzymała odznakę Zasłużony dla Kultury Polskiej

swidowskaalina
Fot. Archiwum Teatru Żydowskiego

Barbara Szeliga

Aktorka teatralna i filmowa. Absolwentka Studia Aktorskiego przy Teatrze Żydowskim w Warszawie. W 1988 roku zdała aktorski egzamin eksternistyczny ZASP. Od tego czasu wykonuje zawód aktorki w Teatrze Żydowskim. Do ważniejszych ról, które zagrała należy zaliczyć Basię w „Między dniem a nocą. Dybuk”, Sterę w „Balladzie o ślubnym welonie”, Ciotkę Basię w „Swacie w zielonym szaliku”, Szejndł w „Skrzypku na dachu”, Wiedźmę Doboszową w „Strasznej gospodzie”. Współpracując z Teatrem Telewizji zagrała w „Kamienicy na Nalewkach” oraz w „Pieśni o zamordowanym żydowskim narodzie”. Od 2000 roku wielokrotnie pracowała jako asystentka reżysera, przy spektaklach „Kamienica na Nalewkach” w reżyserii Gołdy Tencer, „Monisz, czyli diabeł zrobiony w Ararat” w reżyserii Jana Różewicza, „Cud purymowy” w reżyserii Gołdy Tencer, „Żyć, nie umierać!” w reżyserii Szymona Szurmieja, „Straszna gospoda” w reżyserii Jana Szurmieja, „Bonjour Monsieur Chagall” w reżyserii Szymona Szurmieja i Gołdy Tencer. W 2009 roku otrzymała odznakę Zasłużony dla Kultury Polskiej.

barbaraszeliga 
Fot. Archiwum Teatru Żydowskiego 

Dawid Szurmiej

Aktor, reżyser i producent filmów fabularnych i reklamowych. Absolwent Wydziału Reżyserii London Film School. Laureat konkursów filmów reklamowych. Jego filmy były pokazywane podczas m.in. w sekcji Acid na Festiwalu w Cannes, czy Festiwalu Raindance w Londynie. Blisko związany z Teatrem Żydowskim. Zagrał m.in. w „Śnie o Goldfadenie”, „Strasznej gospodzie”, czy „W nocy na starym rynku”. Można go zobaczyć m. in. w „Dybuku” i „O karpiu, kozie i trąbce, która gasiła pożary”. Poza Teatrem Żydowskim wystąpił m.in. w „Rocky Horror Show” (Shaftesbury Theatre) oraz w filmie „Łódź płynie dalej” (reż. Kordian Piwowarski). Dyrektor ds. Projektów audiowizualnych Festiwalu Warszawa Singera.

Dawid 2
Fot. Archiwum Teatru Żydowskiego 

Ernestyna Winnicka

Aktorka teatralna i filmowa. Po ukończeniu Studia Aktorskiego przy Teatrze Żydowskim w Warszawie zdała eksternistyczny egzamin dla aktorów dramatu i związała się z Teatrem Polskim w Szczecinie (1976-1977). Następnie była aktorką Teatru Dramatycznego im. Szaniawskiego w Płocku, Teatru Narodowego w Warszawie (1978-1983) oraz Teatru Ochoty (1983-1993). Zagrała wiele ról w spektaklach reżyserowanych przez Adama Hanuszkiewicza (m.in. Katarzynę Iwanownę w „Braciach Karamazow”, Arycję w „Fedrze”, Katarzynę w „… i Dekameron”, Anioła w „Samuelu Zborowskim”). Wielokrotnie grała w przedstawieniach Juliusza Machulskiego, m.in. w „Pannie Julii”, „Balladynie”, „Hamlecie”, „Wszystko w ogrodzie” oraz w „Zbrodni i karze”. Można ją również zobaczyć w kilku filmach, np. w „Nie było słońca tej wiosny”, „Austerii”, „Trędowatej” oraz „I skrzypce przestały grać”. W zespole Teatru Żydowskiego od 1993 roku.

ernestynawinnicka 0
Fot. Archiwum Teatru Żydowskiego 

Ewa Dąbrowska

Aktorka związana od lat z Teatrem Żydowskim. Ma na swoim koncie wiele ról teatralnych u takich reżyserów, jak m.in. J. Bratkowski („Uriel Akosta”), Sz. Szurmiej („W nocy na starym rynku”), G. Tencer („Cud purymowy”, „Dla mnie bomba”), J. Szurmiej („Skrzypek na dachu” – rola Gołdy, „Ach! Odessa – Mama…”), P. Cieplak („Księga Raju”), P. Paszta („Królestwo Wszechwanny”). Zagrała również w monodramie „Mur” o Irenie Sendlerowej (reż. M. Wojtyszko), nagrodzonym na 41. Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Jednego Aktora we Wrocławiu. Występuje także w polskich filmach i serialach oraz w niezależnych projektach teatralnych i muzycznych. W 2009 otrzymała odznaczenie Zasłużony dla Kultury Polskiej.

 
 dabrowska fot._Harry_Weinberg

Fot. Harry Weinberg

 

Ewa Greś

Aktorka teatralna i filmowa. Absolwentka Studium Aktorskiego przy Teatrze im. Stefana Jaracza w Olsztynie (2002) oraz Wydziału Malarstwa i Grafiki na ASP w Gdańsku (2002). Współpracowała z Teatrem im. Stefana Jaracza w Olsztynie (2000-2001), Teatrem im. S. I. Witkiewicza w Zakopanem (2002-2003), Teatrem im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie (2003-2007) oraz warszawskimi teatrami: Syrena i Popularnym. Współpracowała jako asystent reżysera z Henrykiem Rozenem oraz Szymonem Szurmiejem.
Do jej ważniejszych ról należy zaliczyć m.in. Michasię w „Mieszczanin szlachcicem”, Kobietę zawiedzioną w „Café Sax”, Kasię w „Poskromieniu złośnicy”, Klarę w „Ślubach panieńskich”, Evelynn w „Kształcie rzeczy”, Baśkę w „Narkomance”, Katarzynę w „Matce Courage i jej dzieciach”, Hankę w „Moralności pani Dulskiej”, Rechełe w „1666” oraz występ w spektaklu „Rodziny, których nie ma, czyli Anonimowi Żydzi Polscy”.

ewagresfot.martakusmierz
Fot. Marta Kuśmierz 

Ewa Tucholska

Aktorka teatralna i kabaretowa, oraz filmowa. Absolwentka wydziału aktorskiego PWSFTViT im. Leona Schillera w Łodzi. W latach 1992-2005 była związana z Teatrem Powszechnym w Łodzi, gdzie współpracowała z takim reżyserami, jak: Agnieszka Glińska Krystyna Janda, Eugeniusz Korin czy Waldemar Śmigasiewicz. Współpracowała również z Teatrem Dramatycznym w Elblągu oraz wrocławskim Teatrem Komedia. Jest laureatką Festiwalu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu, została też nagrodzona przez Prezydenta Miasta Łodzi.

ewatucholska
Fot. Archiwum Teatru Żydowskiego 

Genady Iskhakov

Śpiewak i aktor. Ukończył Akademię Muzyczną w Taszkiencie (Wydział Wokalny z uprawnieniami pedagogicznymi w zakresie emisji głosu). Śpiewał w Moskiewskiej Orkiestrze Estradowej Anatolia Krolla i w Filharmonii Wileńskiej. W Moskwie nagrał swoje pierwsze płyty. Od 1990 roku przez wiele lat mieszkał i koncertował w Izraelu. Odbył także dwumiesięczne tournée po Stanach Zjednoczonych. W Polsce mieszka i pracuje od 2004 roku. Nagrał kilka płyt: „Pieśni i romanse rosyjskie”, „Najpiękniejsze piosenki rosyjskie”, „Piosenki żydowskie. Czumbalalajka”, „The Most Beautiful Italian Song”, „Przeboje lata”.

genadyiskhakov
Fot. Archiwum Teatru Żydowskiego 

Gołda Tencer

Aktorka, reżyserka, pieśniarka, od 1969 roku związana z Teatrem Żydowskim w Warszawie. Od 2009 roku wicedyrektor, a od 2015 roku dyrektor naczelny i artystyczny tej sceny. Założycielka Fundacji Shalom, pomysłodawczyni i organizatorka Festiwalu Kultury Żydowskiej „Warszawa Singera”. W Teatrze Żydowskim zagrała m.in. Leę w „Dybuku”, Miss Forsythe w „Śmierci komiwojażera” oraz Dwojrę w „Zmierzchu”. Reżyserka i współreżyserka takich spektakli, jak m.in.: „Kamienica na Nalewkach”, „Dla mnie bomba” (spektakl wyróżniony Honorowym Złotym Liściem Retro) oraz „Bonjour Monsieur Chagall”. Wystąpiła w wielu filmach: „Davidzie” (film Nagrodzony Złotym Niedźwiedziem w Berlinie), „War and Love” (USA), „Austerii” czy „Alles auf Zucker!” (Niemcy). Jest także zapraszana do udziału w prestiżowych przedsięwzięciach artystycznych – podczas 65. i 70. rocznicy Powstania w Getcie Warszawskim nadzorowała część artystyczną oficjalnych obchodów, a w 2015 roku wystąpiła w Koncercie Galowym 36. Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu. Za swoją działalność otrzymała liczne nagrody i wyróżnienia, m.in.: izraelską Złotą Lirę, Złoty Medal Zasłużony Kulturze – Gloria Artis oraz Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski.

golda tencer
Fot. Błażej Żuławski

Henryk Rajfer

Aktor teatralny i filmowy. Od 1973 roku związany z Teatrem Żydowskim w Warszawie. W latach 1973-1977 był adeptem studium aktorskiego przy Teatrze Żydowskim, następnie w 1982 zdał egzamin eksternistyczny dla aktorów dramatu. Współpracował z reżyserami takimi jak Juliusz Berger, Piotr Cieplak, Dorota Igantjew, Maja Kleczewska, Waldemar Krygier, Paweł Paszta, Elżbieta Protakiewicz, Jakub Rotbaum, Jan Różewicz, Jan Szurmiej, Szymon Szurmiej, Gołda Tencer, Michał Zadara. Współpracował z Teatrem Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach gdzie wystąpił w przedstawieniu „Badenheim” 1939 w reżyserii Piotra Szarszy oraz z Teatrem Telewizji („O prawo głosu”, „Kamienica na Nalewkach”, „Dybuk”, „Niezłomny z Nazaretu”, „Proces Rudolfa Hossa”). Zagrał również w wielu filmach m.in.: „Francuski numer”, „Dublerzy”, „Podróż Niny”, „Austeria”, „Komedianci”, „Gwiazdy na dachu” oraz serialach „Czas honoru”, „Przeprowadzki”, „Miodowe lata”, „Boża podszewka”. Pracował jako asystent reżysera przy spektaklach „…I stał się cud”, „Walizka”. W 2009 roku otrzymał srebrny medal Zasłużony Kulturze – Gloria Artis.

henrykrajfer
Fot. Archiwum Teatru Żydowskiego

Izabella Rzeszowska

Aktorka teatralna, wokalistka. W 2008 roku ukończyła Studio Aktorskie przy Teatrze Żydowskim. Świetnie łączy w swoim życiu dwie pasje – jest zarówno aktorką jak i wokalistką. W swoim dorobku ma wiele spektakli i koncertów telewizyjnych. Współpracowała z takimi reżyserami jak Piotr Cieplak, Agnieszka Glińska, Paweł Paszta, Anna Smolar, Jan Szurmiej, Szymon Szurmiej oraz Gołda Tencer. Występowała między innymi z Justyną Steczkowską i Ewą Bem oraz z zespołem Ektoplazma. Wzięła udział w koncercie zorganizowanym w ramach projektu „Spotkania: Norwedzy w Teatrze Żydowskim” gdzie zaśpiewała u boku Ruth Wilhelminy Meyer, Jorna Simona Overli oraz Joanny Lewandowskiej. Koncertowała również w Synagodze im. Nożyków w Warszawie.

izabellarzeszowska
Fot. Archiwum Teatru Żydowskiego 

Jan Szurmiej

Absolwent Studia Aktorskiego przy Teatrze Żydowskim, aktor Teatru Żydowskiego w latach 1971–1991. 1991-95 dyrektor naczelny i artystyczny teatrów muzycznych Capitol we Wrocławiu i Roma w Warszawie. Odtwórca takich ról jak m.in.: Hunon w „Dybuku”, Happy w „Śmierci komiwojażera”, Benia Krzyk w „Zmierzchu”, Christian Hortkopf w „Jakubie i Ezawie”. Od wielu lat współpracuje z teatrami w kraju i zagranicą jako reżyser, inscenizator i choreograf. Ma w dorobku ponad 100 realizacji reżyserskich, m.in. takich przedstawień, jak: „Sztukmistrz z Lublina”, „Wielka woda”, „Zorba”. W Teatrze Żydowskim wyreżyserował „Skrzypka na dachu”, „Straszną gospodę” oraz „Ach! Odessa – Mama…”. Zagrał w wielu filmach i serialach, m.in. w: „Sanatorium pod klepsydrą”, „Dybuku”, „Austerii”, „Szulerze” i „Facetach do wzięcia”. W uznaniu swoich zasług artystycznych otrzymał wiele nagród teatralnych i odznaczeń państwowych. W 2005 został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski za zasługi w dziedzinie kultury.

Yasssiu 
Fot, Archiwum artysty 

Jerzy Walczak

Aktor teatralny i filmowy. W 1982 roku ukończył Studio Aktorskie przy Teatrze Żydowskim i dołączył do zespołu aktorskiego Teatru Żydowskiego gdzie do dzisiaj z powodzeniem występuje. Ma na swoim koncie współpracę z takimi reżyserami jak Juliusz Berger Piotr Cieplak, Dorota Ignatjew, Maja Kleczewska, Paweł Paszta, Anna Smolar, Szymon Szurmiej, Gołda Tencer, Maciej Wojtyszko, Michał Zadara. Zagrał również w kilku filmach, m.in. w „Austerii” w reżyserii Jerzego Kawalerowicza, „Korczaku” w reżyserii Andrzeja Wajdy, „W ciemności” Agnieszki Holland oraz „Syn Szawła” László Nemesa. W 2009 roku otrzymał brązowy medal Zasłużony Kulturze – Gloria Artis.

jerzywalczak
Fot. Archiwum Teatru Żydowskiego 

Joanna Przybyłowska

Aktorka teatralna i filmowa. Ukończyła w 1988 roku Studio Aktorskie przy Teatrze Żydowskim i zdała eksternistyczny egzamin dla aktorów dramatu. Zagrała w spektaklach reżyserowanych przez takich twórców jak: Juliusz Berger, Piotr Cieplak, Artur Hofman, Maja Kleczewska, Paweł Paszta, Jan Różewicz, Szymon Szurmiej oraz Gołda Tencer. Ma w swoim dorobku również role w Teatrze Telewizji („Kamienica na Nalewkach”, „Pieśń o zamordowanym zydowskim narodzie”) oraz w filmie „Przedwiośnie” w reżyserii Filipa Bajona.

joannaprzybylowska
Fot. Archiwum Teatru Żydowskiego 

Joanna Rzączyńska

Aktorka teatralna i filmowa. W 1999 roku ukończyła Wydział Aktorski Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Współpracowała z Teatrem Ochoty w Warszawie, Teatrem Muzycznym w Łodzi, Teatrem na Woli im. Tadeusza Łomnickiego oraz Teatrem telewizji. Ma na swoim koncie takie role jak: Chawa w „Skrzypku na dachu”, Viola w „Wieczorze Trzech króli”, Aktorka w „Hamlecie”, Tłusta Kobieta w „Kartotece”, Mirełe w „Śnie o Goldfadenie”, Najsa w „Strasznej gospodzie”, Automatyczna sekretarka w „Walizce” czy Ruchele w „Ruchele wychodzi za mąż”. Zagrała w wielu serialach i filmach fabularnych, m.in. jedną z głównych ról w filmie Krzysztofa Krauzego „Dług”.

Joanna Rzczyska 
Fot. Archiwum Teatru Żydowskiego 

Małgorzata Majewska

Aktorka teatralna i telewizyjna. W 2004 roku ukończyła Studio Aktorskie przy Teatrze Żydowskim i zdała egzamin eksternistyczny dla aktorów dramatu. Jednakże już w 1998 roku zadebiutowała na scenie rolą Zosi w „Weselu” w reżyserii Adama Hanuszkiewicza (Teatr Nowy w Warszawie). Współpracuje z Teatrem Adekwatnym w Warszawie, w którym zagrała w wielu spektaklach Magdy Teresy Wójcik (m.in. „Pan Tadeusz” i „Świętoszek”). Na scenie Teatru Żydowskiego pojawiła się po raz pierwszy w 2002 roku w roli Esterki w „Cudzie purymowym” w reżyserii Gołdy Tencer. W kolejnych latach wystąpiła miedzy innymi w roli Chawy w „Skrzypku na dachu”, Cypy w „Śnie o Goldfadenie”, Lajsy w „Strasznej gospodzie”, Umarłej w „W nocy na starym rynku”, Marysię w „Wyznaniu”.

 malgorzatamajewska
Fot. Archiwum Teatru Żydowskiego

Małgorzata Trybalska

Aktorka teatralna i filmowa, artystka kabaretowa. W 2004 roku ukończyła Studium Aktorskie przy Teatrze Żydowskim w Warszawie oraz zdała aktorski egzamin eksternistyczny ZASP. Zadebiutowała na scenie już w 2002 roku rolą Ryfki w „Skrzypku na dachu”. Zagrała w spektaklach Jacka Papisa, Elżbiety Protakiewicz, Krzysztofa Rzączyńskiego, Anny Smolar, Jana Szurmieja, Szymona Szurmieja. Na dużym ekranie można ją było zobaczyć w „Pianiście” oraz w filmie „Ostatni raz”. Współpracuje z kabaretami „Ramol” i „Zygzak”.

trybalska
Fot.Archiwum Teatru Żydowskiego

Marcin Błaszak

Aktor teatralny i telewizyjny. W 2006 roku ukończył Studio Aktorskie przy Teatrze Żydowskim oraz zdał egzamin eksternistyczny dla aktorów dramatu. Studiował również na Akademii Teatralnej (Wydział aktorski) oraz na Uniwersytecie Warszawskim (Wydział filologii polskiej). Współpracował z Teatrem Wielkim Operą Narodową gdzie zagrał w „Borysie Godunowie” Mariusza Trelińskiego, z Teatrem Ochoty oraz Mazowieckim Centrum Kultury i Sztuki. Ma na swoim koncie również kilka ról w Teatrze Telewizji („Doktor Halina”, „Tajny współpracownik”). W Teatrze Żydowskim zadebiutował rolą Chasyda w „Miedzy dniem a nocą. Dybuk” w reżyserii Szymona Szurmieja.

marcin blaszak
Fot. Archiwum Teatru Żydowskiego 

Marek Węglarski

Aktor teatralny i filmowy. Ukończył Studio Aktorskie przy Teatrze Żydowskim w Warszawie, następnie w 1982 roku zdał eksternistyczny egzamin dla aktorów dramatu. Od początku grał niemal we wszystkich przedstawieniach Teatru Żydowskiego. Współpracował z reżyserami takimi jak Juliusz Berger, Piotr Cieplak, Dorota Ignatjew, Maja Kleczewska, Paweł Paszta, Elżbieta Protakiewicz, Jan Różewicz, Jan Szurmiej, Szymon Szurmiej, Gołda Tencer, Michał Zadara. Pracował jako asystent reżysera przy spektaklach: „Wielka wygrana”, „Ballada o ślubnym welonie”, „Błądzące gwiazdy”, „Uriel Akosta”, „Ballada o brunatnym teatrze”, „Joszke Muzykant”. Współpracował z Teatrem Telewizji, gdzie zagrał w: „Kamienicy na Nalewkach, „Dokumencie podróży” oraz w „Pieśni o zamordowanym żydowskim narodzie”. Można go również zobaczyć w kilku filmach: „Austeria”, „Skrzypce Rotszylda”, „Boże skrawki”, „Żywot człowieka rozbrojonego”, „Przedwiośnie”. Na swoim koncie ma także współpracę z „Dziennikiem Telewizyjnym” Jacka Fedorowicza.

marekweglarski
Fot. Archiwum Teatru Żydowskiego 

Mariola Kuźnik

Aktorka teatralna. W 2006 roku ukończyła Studio Aktorskie przy Teatrze Żydowskim, rok później zdała eksternistyczny egzamin dla aktora dramatu.
Współpracowała z Teatrem Bajlandia, Teatrem Wariacja oraz ze Sceną Edukacyjną Teatru Żydowskiego, gdzie wystąpiła w roli Heleny w „Panu Jowialskim” oraz Meli w „Moralności Pani Dulskiej”. Współpracowała z takimi reżyserami jak Agnieszka Glińska, Artur Hofman, Anna Smolar, Jan Szurmiej, Szymon Szurmiej, Gołda Tencer.

mariola kuznik
Fot. Archiwum Teatru Żydowskiego

Monika Chrząstowska

Aktorka teatralna. Ukończyła Studio Aktorskie przy Teatrze Żydowskim. Współpracowała z Teatrem Rozrywki w Chorzowie („West Side Story“) oraz z Teatrem Rampa na Targówku („Brat naszego Boga“, „Sztukmistrz z Lublina“). Zagrała w spektaklach Teatru Telewizji („Dokument podróży“, „Błękitny zamek“). Ma na swoim koncie współpracę z reżyserami takimi jak: Laco Adamik, Piotr Cieplak, Szymon Szurmiej czy Michał Zadara. W zespole Teatru Żydowskiego od 1998 roku.

Monika Ch_fot._Daria_Chmielewska
Fot. Daria Chmielewska 

Monika Soszka

Aktorka teatralna. Absolwentka Studia Aktorskiego przy Teatrze Żydowskim od 1997 roku. Grała u reżyserów takich jak Juliusz Berger, Piotr Cieplak, Jan Różewicz, Szymon Szurmiej, Gołda Tencer. Oprócz wielu ról w Teatrze Żydowskim ma na swoim koncie również współpracę z Teatrem Telewizji. Można ją zobaczyć w kilku filmach i serialach: „Karol. Człowiek, który został papieżem”, „Przedwiośnie”, „Pogoda na piątek”, „Pitbull”, „Twarzą w twarz”.

monikasoszka 
Fot. Archiwum Teatru Żydowskiego 

Piotr Chomik

Aktor teatralny i filmowy. Absolwent Studium Aktorskiego im. Aleksandra Sewruka przy Teatrze im. S. Jaracza w Olsztynie oraz Wydziału ekonomicznego Uniwersytetu Gdańskiego. Współpracował z Teatrem im. Stefana Jaracza w Olsztynie gdzie zagrał między innymi w „Dzieciach Hioba”, „Szelmostwach Skapena” oraz z Teatrem Wybrzeża w Trójmieście. Wziął udział w warsztatach pracy improwizacyjnej z wykorzystaniem metod Commedia dell’Arte oraz elementów pantomimy, akrobacji i pracy z maską (Master class z Miriam Escurriola de Pena). Ważniejsze role w Teatrze Żydowskim: Szczylek w „Księdze raju” w reżyserii Piotra Cieplaka, Perczyk w „Skrzypku na dachu” w reżyserii Jana Szurmieja.

piotrchomik
Fot. Archiwum Teatru Żydowskiego 

Piotr Sierecki

Piotr Sierecki

Piotr Wiszniowski

Aktor teatralny, filmowy, konferansjer, prezenter telewizyjny. Ukończył w 1992 roku Wydział Aktorski Państwowej Szkoły Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie otrzymując dyplom aktora dramatu. Po studiach pracował w Teatrze Syrena (1992-1997) gdzie zagrał w spektaklach Krzysztofa Jaślara, Zbigniewa Korpolewskiego, Jacka Medweckiego oraz Marka Robaczewskiego. Następnie dołączył do zespołu aktorskiego Teatru Żydowskiego gdzie można go zobaczyć obecnie. Współpracował również jako prezenter telewizyjny między innymi z redakcją sportową Telewizji Polskiej i Telewizji Tele 5, Wizją 1oraz Polsatem. Ma w swoim dorobku również prowadzenie koncertów i imprez. Współpracował z Teatrem Telewizji, gdzie zagrał w „Kurce wodnej” Jana Englerta, „Tajemnicach przeszłości” Jacka Butrymowicza oraz „Ja Michał z Montaign’e” Grzegorza Warchoła. Zagrał w wielu filmach i serialach: „40-latek 20 lat później”, „Trędowata”, „Wielka Wsypa”, „Na koniec świata”, „Skamandryci”.

piotrwiszniowski
Fot. Archiwum Teatru Żydowskiego 

Rafał Rutowicz

Aktor teatralny. W 2000 roku ukończył Studium Aktorskie przy Teatrze Żydowskim w Warszawie oraz zdał aktorski egzamin eksternistyczny. Zagrał w wielu spektaklach Teatru Żydowskiego, m.in.: Siemionczyka w „Joszke Muzykancie”, Straż w „Cudzie purymowym”, Fiedke w „Skrzypku na dachu”, Henocha i Rabina w „Między dniem a nocą. Dybuk”, Dyrektora Hopke w „Śnie o Goldfadenie”, Herszla w „Strasznej gospodzie” oraz Samotnika w „W nocy na starym rynku”. Współpracował z Teatrem Telewizji, gdzie zagrał w „Kamienicy na Nalewkach” oraz „Błękitnym zamku”.

rutowiczrafal
Fot. Archiwum Teatru Żydowskiego 

Roksana Vikalyuk

Aktorka teatralna i wokalistka. Urodziła się na Ukrainie w Tarnopolu gdzie w 1992 roku ukończyła średnią szkołę muzyczną (fortepian klasyczny) oraz zaczęła pobierać prywatne lekcje śpiewu. W latach 1992-1994 była solistką klubu jazzowego NICZLAWA. Do Polski przyjechała w 1994 roku i nawiązała współpracę m.in. z Józefem Skrzekiem i jego grupą SBB. W latach 1999-2002 studiowała śpiew jazzowy w policealnym studium Jazzowym w Warszawie pod kierownictwem Ewy Bem oraz kompozycję i aranżację na wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej w Katowickiej Akademii Muzycznej (obecnie Instytut Jazzu) pod kierownictwem prof. A. Zubka. W 2000 roku założyła własny zespół MIZRAH. Ma w repertuarze utwory ukraińskie, cygańskie, rosyjskie, żydowskie i polskie. Współpracuje z warszawskimi scenami: Teatrem Rampa oraz Teatrem Praga.

roksana
Fot. Archiwum Teatru Żydowskiego

Ryszard Kluge

Artysta kabaretowy, aktor, mim, członek kabaretu Ramol. Współpracował z Teatrem Ateneum, Teatrem Ochoty, Teatrem Narodowym oraz Warszawskim Teatrem Pantomimy. Występował w filmach i serialach, m.in. „Generał Nil“, „Ubu Król“, „Pianista“, „Ekstradycja, „Kryminalni“, „Czas honoru“, „Unia serc“. W Teatrze Żydowskim występuje m.in. w: „Marienbadzie“ w reż. M. Wojtyszki, „Skrzypku na dachu“ w reż J. Szurmirja oraz „Aktrorach Żydowskich“ w reż. A. Smolar.

ryszardkluge
Fot. Archiwum Teatru Żydowskiego 

Witold Dąbrowski

Aktor, opowiadacz, wicedyrektor lubelskiego Ośrodka „Brama Grodzka – Teatr NN” – samorządowej instytucji kultury, działającej na rzecz dobra wspólnego w obszarze ochrony dziedzictwa kulturowego. Ośrodek zrodził się z Teatru NN, który stopniowo obok działań artystycznych angażował się w projekty na rzecz przywracania pamięci o historii żydowskiej społeczności w Lublinie. Znane są artystyczne i edukacyjne projekty Ośrodka, wystawa w Bramie Grodzkiej, małe formy teatralne. Poza sceną Witold Dąbrowski spełnia się jako animator, realizując m.in. Międzynarodowy Festiwal „Śladami Singera”.

witek dobrowski_fot._Maurycy_ButrynFot. Maurycy Butryn

Etel Szyc (Polska)

Aktorka, nauczycielka, edukator. Urodziła się w Lublinie w rodzinie żydowskiej.  Jest magistrem pedagogiki wczesnoszkolnej z terapią pedagogiczną.  W latach 1979 -1997 aktorka Teatru Żydowskiego w Warszawie. Występowała m.in. w filmach : Austeria, Lista Schindlera, Dybuk, W ciemności, Pianista. Od 1994 jest nauczycielką w Prywatnej Szkole Podstawowej  Lauder+Morasha w Warszawie,  prowadzi zajęcia z kultury żydowskiej, muzyki i piosenki żydowskiej, tańca izraelskiego, dramy i teatru. Jest reżyserem przedstawień szkolnych o tematyce związanej z historią i tradycją żydowską. Od 2002 prowadzi warsztaty dla dzieci na Festiwalu Kultury Żydowskiej w Krakowie. Od 2004 prowadzi warsztaty dla dzieci, warsztaty kulinarne oraz wykłady na Festiwalu Kultury Żydowskiej w Warszawie. Aktywnie uczestniczy w życiu kulturalnym Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie. Od 2007 organizuje spotkania świąteczne dla seniorów społeczności żydowskiej. Od 2012 prezes Fundacji Ner Tamid.

LR7A9599 2400x3600
Fot. Marta Kuśmierz

Hanna Kossowska

Hanna Kossowska w latach 1976-82 studiowała  Historię Sztuki i Etnografię w Poznaniu. Uczęszczała także na wydział Malarstwa i Grafiki. Przez pięc lat była aktorką w Państwowym Teatrze Żydowskim w Warszawie. Obecnie prowadzi warsztaty z kaszrutu, halachy, jidyszkajtu i sztuki żydowskiej. Zajmuje się malarstwem, grafiką i projektowaniem scenografii oraz biżuterii.  Ma w dorobku kilkanaście wystaw. Jej obrazy znajdują się w prywatnych zbiorach na całym świecie

2 kossowska 
Fot. Archiwum organizatora

Jacob Weitzner (Polska)

Dr Jacob Weitzner studiował teatrologię oraz literaturę żydowską na Uniwersytecie Hebrajskim w Jerozolimie. Wykładał literaturę jidysz i hebrajską oraz prowadził kursy teatralne w Hunter College w Nowym Jorku, na Uniwersytecie w Tel Awiwie oraz na Uniwersytecie Hebrajskim w Jerozolimie. Obecnie wykłada m.in. na Uniwersytecie Warszawskim, jest także kierownikiem literackim jidysz Teatru Żydowskiego.

1weitzner
Fot. Marta Kuśmierz

Monika Krajewska

Monika Krajewska od ponad 30 lat zajmuje się sztuką żydowską. Autorka albumów fotograficznych o cmentarzach żydowskich: „Czas kamieni” i „A Tribe of Stones”. Prowadzi warsztaty sztuki żydowskiej oraz tworzy prace inspirowane tradycyjną wycinanką żydowską.

Monika Krajewska_3
Fot. Katka Reszke

Anna Rozenfeld

Badaczka historii żydowskiej, języka i kultury jidysz; malarka i aktorka. W przeszłości związana z Teatrem Żydowskim im. Estery Rachel i Idy Kamińskich w Warszawie. Obecnie realizuje własne projekty artystyczne i edukacyjne, współpracuje z wieloma instytucjami i festiwalami kultury żydowskiej w kraju i za granicą. Stypendystka YIVO Institute for Jewish Research w Nowym Jorku (2014-2015).

anna rozenfeld
fot. Jola Retelska

Jagna Kofta

Edukatorka i przewodniczka. Prowadzi zajęcia, wycieczki dla uczniów i dorosłych na temat kultury i historii Żydów. Od kilku lat związana z Muzeum Historii Żydów Polskich. Jest współautorką aplikacji „Warszawa jest moja” – spacery śladami Janusza Korczaka i płyty edukacyjnej o warszawskich Żydach „Warszawa, Warsze”.

Jan Jagielski

Współzałożyciel i przewodniczący zarządu Stołecznego Komitetu Opieki nad Cmentarzami i Zabytkami Kultury Żydowskiej. Od 1991 roku pracuje w Żydowskim Instytucie Historycznym, gdzie utworzył dział dokumentacji materialnych śladów obecności historycznej Żydów na ziemiach polskich. Działem tym kieruje do dziś.

2jagielski
fot. Marta Kuśmierz

Wojciech Popławski

Architekt, współzałożyciel pracowni OP ARCHITEKTEN (Warszawa, Wiedeń). Współautor wielokrotnie nagradzanych projektów pracowni, m.in. projektu andel´s Hotel w Łodzi, który otrzymał kilkanaście międzynarodowych nagród (Londyn, Nowy Jork, Cannes, Warszawa, Łódź) i został nominowany do Mies van der Rohe Prize 2011, a także projektu rewitalizacji dwóch kamienic Le Palais przy ul. Próżnej 7/9, który otrzymał m.in. nagrodę PZiTB Budowa Roku 2013. Współautor projektów z Architektem T. Spychałą: PZU Tower i Hotel InterContinental Warsaw.

Rafał Dajbor

Aktor, dziennikarz, prezes założonej przez siebie Fundacji Drugi Plan i redaktor strony www.mariuszgorczynski.pl. Współpracuje m.in. z redakcjami „Stolica”, „Słowo żydowskie”, „Południe. Głos Warszawiaków” oraz portalem Warszawa.pl.

dajbor

Fot. Gabriela Bidzińska-Dajbor