Alona Szostak

Absolwentka Instytutu Teatralnego w Moskwie. Pracowała w stołecznym Teatrze im. M. Gogola, później w Wilnie. Od 1992 roku aktorkę i pieśniarkę można podziwiać na deskach Teatru Rozrywki w Chorzowie, gdzie oprócz występów w repertuarze dramatycznym, od 2003 roku czaruje publiczność autorskim recitalem z piosenkami Anny German. Obecnie współpracuje też z Teatrem Dramatycznym w Warszawie. Jej talent aktorski, uzupełniony ciepłą, niespotykaną barwą głosu oraz wyjątkowym temperamentem scenicznym jest doceniany i przez publiczność, i przez krytykę – jest laureatką m.in. Nagrody Publiczności na wrocławskim Przeglądzie Piosenki Aktorskiej i na Festiwalu „Tańczące Eurydyki” oraz Nagrody Złota Maska 2012.

Alona 3
Fot. Artur Wacławek

Alosza Awdiejew

Człowiek-instytucja, człowiek-orkiestra, to właśnie Alosza Awdiejew. Wyjątkowy artysta estradowy i jednocześnie wybitny naukowiec – profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego. Do tego para się aktorstwem filmowym, pisze popularne felietony, tłumaczy poezję. Rosjanin z polskim obywatelstwem, który po raz pierwszy przybył do Krakowa w 1967 roku, a już kilka lat później trafił do legendarnej Piwnicy Pod Baranami. Jego repertuar muzyczny sięga od piosenek Cyganów i Żydów rosyjskich, ballad Wysockiego i Okudżawy po jazz. Jest powszechnie podziwiany, szanowany i lubiany, i jako profesor, i jako artysta. A to za sprawą swojej szczególnej, pełnej optymizmu postawy życiowej.

alosza1_archiwum artysty

Trio Aloszy Awdiejewa, współtworzone z kontrabasistą Kazimierzem Adamczykiem oraz gitarzystą Markiem Piątkiem, powstało na początku lat 90. Mają na koncie ponad 2000 koncertów pełnych muzyki i humoru. Wspólnie wydali 10 płyt, z których ostatnia ukazała się w ramach znanej serii „Koncerty w Trójce…”.

alosza2_archiwum artysty

Fot. Archiwum zespołu

Francesco Bruno (Włochy)

Niezwykle utalentowany gitarzysta jazzowy i kompozytor, Francesco Bruno jako lider wydał dziewięć albumów, a jako sideman występował w latach 70. u boku takich legend jazzu jak m.in. Don Cherry.

W latach 80. skomponował kilka utworów dla włoskiej piosenkarki Teresy De Sio, które okazały się wielkimi przebojami. Współpracował również z takimi muzykami, jak Brian Eno i legendarny amerykański piosenkarz, Richie Havens.

 

Francesco Bruno 1

HAMSA (Wielka Brytania)

Zespół tworzą: Merlin Shepherd (klarnety, tilinka), Guy Schalom (perkusja, drumkit), Carol Isaacs (fortepian, akordeon), Glenn Sharp (gitara, saz, oud), Simon Russell (bas).

Muzyka Hamsy to śródziemnomorski klezmer funk. Łącząc muzykę żydowską Europy Wschodniej z muzyką sefardyjskiej Turcji w autentyczny, śródziemnomorski muzyczny melanż. Hamsa zabiera nas w podróż, która nie tylko przekracza granice, ale także przenosi nas w głąb siebie.

Fot. Alicia Clarke

 

Janusz Tencer (Polska/Szwecja)

Janusz Tencer od lat wykonuje repertuar żydowski, hebrajski i polski, koncertując w USA, Izraelu, Polsce, Szwecji, Danii, Norwegii i Niemczech. Na Festiwalu Singera gościł wielokrotnie, m.in. prowadząc i występując w koncertach finałowych, prezentując autorski koncert „Mój Marzec” i przedstawienie muzyczne „Marcowe migdały”, którego jest autorem i reżyserem. W 2007 roku wydał swój pierwszy solowy album – „Żydowski krawiec i inne”. Jest autorem książki „W kuchni mamy Soni”. Z zawodu lekarz nefrolog, doktor habilitowany, założyciel i prezes Centrum Medycznego MediCenter w Warszawie. Członek zarządu Fundacji Shalom. 

Jan-fot Eryk_Tencer
Fot. Eryk Tencer

kantor Benzion Miller

Światowej sławy kantor, karierę rozpoczął jako pięciolatek. Wiedzę na temat sztuki śpiewu hazzanut przekazał mu ojciec Aaron Miller, pod którego kierunkiem doskonalił swój warsztat wokalny. Teorię muzyki studiował w Montrealu u kantora Samuela Taube. Koncertuje na całym świecie, w najsłynniejszych salach koncertowych z najwybitniejszymi chórami i orkiestrami, ma na swoim koncie wiele nagrań muzyki liturgicznej, chasydzkiej i żydowskiej.

kantorzy

 

kantor Jaakov Lemmer

Światowej sławy kantor młodego pokolenia. Zaczynał karierę jako solista Behtel Choir pod opieką Benziona Millera. Jako artysta o międzynarodowej renomie, koncertuje przed publicznością na całym świecie. Występował na wielu festiwalach w Europie. W jego wszechstronnym repertuarze znajdują się utwory należące do kultury jidysz, a także operowe, broadwayowe i inne.

IMG_4727

kantor Tzudik Greenwald

Obdarzony krystalicznie czystym, lirycznym głosem tenorowym kantor młodego pokolenia, posiadający szansę na stanie się jednym z najważniejszych współczesnych kantorów. Jego przewodnikami po sztuce śpiewu hazzanut byli kantor Moshe Stern oraz maestro Eli Yaffe. Wykonuje także pieśni chasydzkie.

TGreenwald1

Kuba Stankiewicz TRIO

Kuba Stankiewicz należy do ścisłej czołówki polskich pianistów jazzowych. W latach 80. w Stanach Zjednoczonych ukończył Berklee College of Music w Bostonie. Tam też został laureatem prestiżowego Międzynarodowego Konkursu Pianistów Jazzowych w Waszyngtonie. Po powrocie do kraju, w 1993 r., w kwartecie z Miśkiewiczem, Cegielskim i Konradem wydał debiutancką płytę „Northern Songs”, która została wybrana przez „Jazz Forum” Płytą Roku. Każdy z jego licznych projektów był sukcesem – nagrany w 2012 roku autorski album „Spaces” był nominowany do Wrocławskiej Nagrody Muzycznej oraz do nagrody Fryderyka. Do grona artystów, z którymi współpracował należą m.in. Artie Shaw, Jan Ptaszyn Wróblewski, Zbigniew Namysłowski, Scott Hamilton, Art Farmer, Sheila Jordan, Harvie Swartz, Janusz Muniak, Tomasz Szukalski i Anna Maria Jopek. Kuba Stankiewicz jest nie tylko docenianym artystą, ale i pedagogiem – 2009 r. obronił doktorat na Akademii Muzycznej we Wrocławiu.

zdjcie Kuba_Stankiewicz
fot. Archiwum artysty

Wojciech Pulcyn – kontrabasista, muzyk sesyjny i kompozytor. Współpracował z Teatrem Montownią i Teatrem Narodowym. Koncertował m.in. z Ewą Bem, Bogdanem Hołownią, Imerem Demirerem i Charles’em Gayle’m, Giannim Basso, Michałem Urbaniakiem, Duffy Jacksonem, Marlonem Simonem i Bobbym Watsonem, Kevinem Mahoganym, jak również z młodymi gwiazdami polskiej sceny jazzowej gitarzystą Rafałem Sarneckim i pianistą Michałem Tokajem.

pulcyn
Fot. Archiwum artysty

Sebastian Frankiewicz – perkusista. Absolwent Wydziału Jazzu katowickiej Akademii Muzycznej. Od 2002 roku współpracuje z Michałem Urbaniakiem, był też członkiem zespołów m.in. Lory Szafran, Zbigniewa Namysłowskiego, Artura Dutkiewicza, Mariusza Lubomskiego oraz grupy „Bisquit”. Występował na festiwalach jazzowych w całej Europie. Na swoim koncie ma m.in. złotą płytę za projekt „Pogadaj ze mną” i nominację do Fryderyka za płytę „Pathfinder” (Trio Nowicki/Święs/Frankiewicz).

Sebastian Frankiewicz
Fot. Archiwum artysty 

Obara/Wania DUO

Maciej Obara i Dominik Wania pierwszy raz spotkali się w składzie Tomasza Stańki i to u Jego boku zapoczątkowali swoją muzyczną przyjaźń. Obecnie tworzą duet niemalże doskonały. Obara i Wania to wielcy indywidualiści, których połączyło pragnienie stworzenia zespołu na europejskim poziomie. Wypracowali swój własny język harmoniczny – ekspresyjne solówki Macieja Obary, łagodzone są akordami fortepianu Dominika Wani. Są jednymi z najważniejszych i najbardziej oryginalnych muzyków młodego pokolenia w Polsce.

obara

Maciej Obara jest jednym z najciekawszych polskich saksofonistów jazzowych, który zbiera znakomite recenzje, zarówno od polskich, jak i zagranicznych melomanów oraz krytyków muzycznych. Jest artystą odnoszącym międzynarodowe sukcesy, którego nazwisko pojawia się w programach najważniejszych festiwali na całym świecie – tylko w ciągu ostatnich dwóch lat kwartet Obary prezentował się na festiwalach w Japonii, Korei, Indiach, Norwegii, Szwecji, czy Wielkiej Brytanii.

Obara to saksofonista, który udowadnia, jak muzyka jazzowa może łączyć w sobie wrzącą energię i otwarte formy zachowując lekkość przekazu. Instrumentalista, który na polskiej scenie jazzowej mimo młodego wieku zdążył przetrzeć wiele dróg, na każdej osiągając sukces.

wania

Dominik Wania, tegoroczny podwójny laureat nagrody Fryderyk, to jeden z najważniejszych współczesnych pianistów jazzowych. W latach 2006-2008 był studentem Danilo Pereza i Jerry Bergonziego na wydziale jazzowym New England Conservatory of Music w Bostonie (USA) w ramach Presidential Scholarship, przyznanego przez Helena Foundation.

W 2014 jury TVP Kultura przyznało Dominikowi Wani nagrodę za: otwartość stylistyczną i szerokie horyzonty jazzowe, od mainstreamu do awangardy, a przede wszystkim za pierwszą autorską płytę „Ravel”, na której pokazuje z subtelną i wyważoną wirtuozerią swój wielki talent i umiejętność przekładania muzyki poważnej na język jazzowy.

Olga Avigail & TANGO ATTACK

Olga Avigail – pieśniarka, akordeonistka, badaczka wschodnioeuropejskich tradycji muzycznych. Specjalizuje się w muzyce żydowskiej. Śpiewa w jidysz i po hebrajsku.
Obecnie mieszka w Jerozolimie. Inicjuje projekty międzykulturowe z udziałem artystów z Polski, Izraela i Stanów Zjednoczonych. Współpracuje z organizacjami promującymi kulturę żydowską, jak YUNG Yiddish czy TSKŻ.
Wydała dwie płyty „Jewish Songs from the Shtetl” oraz „Lilalo”. Występuje na prestiżowych festiwalach w Europie, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Izraelu.

http://www.olgamieleszczuk.com.pl/

olga avigail_tango attack
TANGO ATTACK:

Hadrian Tabęcki – kompozytor, aranżer, pianista. Autor muzyki do filmów (m.in. „Lejdis”) i spektakli teatralnych (Yiddishpiel, Teatr Żydowski), a także do wierszy i tekstów m.in. Wisławy Szymborskiej, ks. Jana Twardowskiego i Wojciecha Młynarskiego.
Jest twórcą oratorium „Kantata – Pieśń Świata” do tekstów starotestamentowych. Jako pianista współtworzy zespół Tangata Quintet, ma w swoim dorobku liczne nagrania dla rozgłośni radiowych i telewizyjnych.
Laureat wielu nagród branżowych, m.in. za muzykę do spektaklu TY „Piękna Pani Sidenman”.

Piotr Malicki gra na gitarze klasycznej i elektrycznej. Współpracuje z różnymi muzykami, grywając głównie w kameralnych składach. Wykonuje różnorodną muzykę, jednak kilka lat temu zawładnęło nim tango. Ten rodzaj muzyki stał się jego stylem życia i sposobem myślenia.
Jako członek grupy Tangata Qintet brał udział nagraniu płyty „Tango – moja miłość”, wydanej wspólnie z Krzysztofem Jakowiczem.

Grzegorz Bożewicz – jeden z nielicznych wirtuozów bandenonu w Polsce. Akordeonista, pianista, kompozytor i pedagog. Współtwórca i uczestnik wielu projektów, m.in. Barrio Loco, Tangodirection, Olympos. Doceniany interpretator muzyki argentyńskiej, greckiej, irlandzkiej o francuskiej, a także barokowej i współczesnej.
Koncertuje solowo, kameralnie oraz z towarzyszeniem orkiestr i chórów na rozmaitych estradach m.in. Opery i Filharmonii Podlaskiej oraz Filharmonii Narodowej w Warszawie.

https://www.facebook.com/tangoattack/

RZESZÓW KLEZMER BAND i Przyjaciele

Rzeszów Klezmer Band to zespół znany już ogólnopolskiej publiczności. Tym razem jednak wystąpi w niecodziennym składzie. Wykona tradycyjne melodie klezmerskie, zaaranżowane w taki sposób, by mocno zaskoczyć słuchacza. RKB będą towarzyszyć: Kasia Blat (vocal) – na stałe współpracująca z zespołem, Tomek Nowak (trąbka), Adeb Chamoun (darbouka, tar i inne perskie perkusjonalia oraz śpiew), Eskaubei (rap), a całość kolektywu dopełni kwartet smyczkowy.

RKB

 

Tomasz Nowak – trębacz i kompozytor, absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie Piotra Wojtasika. Wykorzystując klasyczne oraz jazzowe wykształcenie nieustannie poszerza swoje muzyczne horyzonty eksperymentując z muzyką soul, funky, electro, hip hop czy folk. Współpracował z najwybitniejszymi polskimi muzykami m.in. Leszkiem Możdżerem, Jarkiem Śmietaną, Zbigniewem Namysłowskim, Wojtkiem Waglewskim. Od 2003 roku koncertuje i nagrywa ze światowej sławy skrzypkiem Nigelem Kennedy. Współpracował również z czołówką londyńskiej sceny jazzowej i soulowej m.in. z Yaronem Stavi, Timem Richardsem, Xantone Blacq czy Troyem Millerem.

nowak

 

Adeb Chamoun – pochodzi z syryjskiej rodziny o muzycznych tradycjach. Z muzyką związany od zawsze. Od dziecka gra na darbuce oraz innych instrumentach perkusyjnych. Współpracuje z czołowymi polskimi muzykami.

adeb_02

 

Eskaubei – obecny na scenie od 17 lat, pionier hip-hopu na Podkarpaciu i jedna
z najaktywniejszych postaci rodzimego undergroundu. Współpracował z niezliczoną ilością artystów polskich jak i zagranicznych. Od 2014 roku na stałe związany z zespołem Tomek Nowak Quartett, który to łączący rap Skubiego z kompozycjami trębacza Tomka Nowaka i grą renomowanych polskich muzyków jazzowych i okołojazzowych młodego pokolenia (Filip Mozul, Kuba Płużek, Alan Wykpisz). 10 kwietnia 2015 roku nakładem For Tune ukazała się pierwsza płyta zespołu „Będzie Dobrze”.

SAVANNAH AND THE STRINGZ (Izrael)

Izraelskie trio z Tel Awiwu: Savannah Zwi-Navon (wokal, fortepian), Tomer Einat (skrzypce, wokale), Noam Elron (kontrabas, wokale) odważnie eksperymentuje z nowymi formami ekspresji dźwiękowych; łączy jazz, indie rock, kabaret i klasyczną muzykę kameralną we współczesnym stylu z lekkimi odwołaniami do muzyki pop.

Savannah, liderka zespołu, pochodząca z Sydney w Australii, skąd dokonała aliji do Izraela, to subtelna, ale charyzmatyczna wokalistka, potrafiąca swoim głosem i osobowością zaczarować publiczność. Towarzyszą jej na instrumentach smyczkowych dwaj wybitni instrumentaliści.

W ciągu ostatnich lat zespół występował w niemal każdym zakątku Izraela, koncertował też w Australii. W 2014 roku trio zostało zaproszone po raz pierwszy do Polski. Muzycy wzięli wówczas udział w cyklu Filharmonia – muzyka w Jazovii, inaugurującego PalmJazz Festival, gdzie dali oszałamiający koncert.

DSC_1588-1

TRIO Jachna/Wójciński/Szpura

Trio Jachna/Wójciński/Szpura zostało stworzone  specjalnie na Festiwal Singera.

Wojciech Jachna (1976) – Trębacz i sideman. W jego dorobku znajduje się przeszło 20 albumów z różnymi wykonawcami, w tym z Contemporary Noise Sextet, Sing Sing Penelope, trójmiejskimi Mordami, czy reegae’owym Dubska.
Wspólpracował z wieloma artystami, między innymi legendą polskiej sceny improwizowanej, Andrzejem Przybielskim, a także Irkiem Wojtczakiem, Tomkiem Glazikiem, Rafałem Gorzyckim, Rafałem Kołackim,Tomkiem Gadeckim, Marcinem Dymitrem, Jacaszkiem, Anną Zielińską, Ksawerym Wójcińskim, Jackiem Mazurkiewiczem., Arturem Maćkowiakiem, Kubą Ziołkiem,Rafałem Iwańskim.
Obecnie tworzy wiele ciekawych nowych składów – Innercity Ensemble ( „Katahdin” , „ II”), Jachna/Buhl ( „Pan Jabu”,”Niedokończone kiążki”, “Atropina”- “ Synthomathic” Requiem Rec.), Jachna/Tarwid/Karch ( Płyta „Sundial” For Tune 2014), Jachna/Wójciński ( „Night Talks” Fundacja Słuchaj 2015 ), Jachna/Cichocki/Urowski/Krawczyk ( „The Right Moment” Requiem Rec. 2015 ) czy Jachna/Mazurkiewicz/Buhl (”Dzwięki Ukryte” Instant Classic 2016 ).

 fot. Krzysztof Machowina

 

Ksawery Wójciński – Kontrabasista i kompozytor, ur. w 1983r. Wszechstronny muzyk o wielkiej wrażliwości na brzmienie. Nie boi się eksperymentów. Jego zainteresowania sięgają od muzyki dawnej aż po najbardziej wyrafinowaną improwizowaną muzykę współczesną. Współpracował z takimi muzykami jak:Charles Gayle, Uri Caine, Mikołaj Trzaska, Michael Zerang, Satoko Fuji, Nicolle Mitchell, Tim Sparks, Klaus Kugel , Ken Vandermark. Mats Gustafsson, Gaba Kulka, Robert Rasz, Wacław Zimpel, Paweł Postaremczak, Raphael Roginski, Robert Kusiołek, Krzysztof Dys, Szymon i Maurycy Wójcińscy. Współtworzy takie formacje jak legendarne Emergency , Hera . Koncertuje w kraju i za granicą. Jest znany również ze swych wokalnych eksperymentów, które przywodzą na myśl ducha takich artystów jak Tom Waits, Frank Zappa.

Ksaw

fot. Ksawery Wójciński

 

Paweł Szpura – perkusista, którego styl jest kompilacją wielu tradycji. W jego grze można usłyszeć inspiracje perkusją czarnej i arabskiej Afryki, tradycje tureckie, a także nawiązania do amerykańskich perkusistów rockowych z lat 60. i 70. Szpura operuje tymi stylistykami z niezwykłą lekkością, zaskakując słuchacza rozwiązaniami rytmicznymi lub wprowadzając go w głęboki trans, to sprawia, że jest kontynuatorem tradycji Eda Blackwella i Hamida Drake’a.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

fot. Jan Bebel

 

WARSZAWSKA OPERA KAMERALNA

Warszawska Opera Kameralna jest instytucją muzyczną o ponad 50-letniej historii. Repertuar Opery Kameralnej cechuje ogromna różnorodność muzycznych stylów i form prezentowanych dzieł: od średniowiecznych misteriów, poprzez opery wczesnego i późnego baroku, opery klasyczne, XVIII-wieczne pantomimy, opery Rossiniego, Donizettiego, po sceniczne dzieła współczesne, spośród których kilka powstało na zamówienie Warszawskiej Opery Kameralnej. Artyści Opery z powodzeniem wykonują również muzykę kameralną, oratoryjną i symfoniczną różnych epok. Jest to jedyny teatr operowy, który ma w repertuarze wszystkie działa W.A. Mozarta, które są prezentowane podczas Festiwalu Mozartowskiego w Warszawie.

Sinfonietta

Utwory w wykonaniu Warszawskiej Opery Kameralnej w czasie XIII Festiwalu Warszawa Singera usłyszymy podczas koncertu kantoralnego otwierającego Festiwal oraz podczas  inscenizowanego koncertu w reżyserii Jerzego Lacha pt. „Requiem na Placu Grzybowskim”, w którym wystąpią: soliści Warszawskiej Opery Kameralnej Marta Wyłomańska – sopran, Monika Ledzion – alt, Tomasz Krzysica – tenor, Rafał Siwek – bas oraz Zespół Wokalny i orkiestra Sinfonietta Warszawskiej Opery Kameralnej pod dyrekcją Rubena Silvy.

WOK do Requiem

Fot. Jarosław Budzyński

Jacek Wójcicki

Piosenkarz i aktor obdarzony głosem o charakterystycznej tenorowej barwie. Porusza się z łatwością po wielu gatunkach i stylach muzycznych a każdy jego koncert to kolorowe, brawurowe show. Jako aktor występował w wielu filmach, serialach i programach telewizyjnych, m.in. w „Kabarecie Olgi Lipińskiej”.

wójcicki 2_Jacek Wrzesiński

Fot. Jacek Wrzesiński

Jolanta Mrotek

Aktorka i wokalistka. Już w wieku 18 lat śpiewała u boku solistów z La Scali; przez wiele lat była główną gwiazdą Teatru Sabat. Wystąpiła w blisko stu premierach teatralnych. Najmocniej oklaskiwana była w głównej roli w musicalu „Crazy for You”, gdzie grała u boku Janusza Józefowicza. Szerszej publiczności znana także z ról w filmach i serialach, m.in. z roli w „Klanie”, w którym od wielu lat wciela się w postać Halszki.

jalanta mrotek_fot Adek Koper

Fot. Adek Koper

KLEZMERSI

Członkowie zespołu: Damian Orłowski (skrzypce), Robert Kuśmierski (akordeon), Michał Lamża (kontrabas), Robert Smoderek (klarnet),  są absolwentami Akademii Muzycznej im F. Chopina w Warszawie. Nie stronią od łączenia w swoim repertuarze muzyki żydowskiej z różnych stron świata. W ich koncercie będzie więc można odnaleźć klezmerską muzykę polską, węgierską, rumuńską, bałkańską, rosyjską, niemiecką. Całość wykonywana na instrumentach akustycznych tworzy naturalną, pełną ekspresji atmosferę.

klezmersi Fot. Archiwum zespołu

Leszek Żądło (Niemcy)

Saksofonista i kompozytor jazzowy polskiego pochodzenia, zamieszkały na stałe w Niemczech. Operuje bardzo osobistym językiem muzycznym, jego styl gry wyróżnia melancholijne i liryczne brzmienie, w swojej twórczości czerpie z jazzowego dziedzictwa Johna Coltrane’a.

Leszek Zadlo
fot. Leszek Franz Owca

Talent muzyczny Leszka Żądło ujawnił się bardzo wcześnie. Mimo, że był samoukiem, bez problemu przeszedł egzamin wstępny do Szkoły Muzycznej w Krakowie. Specjalnie dla niego szkoła utworzyła nowy kierunek o profilu “saksofon” i zatrudniła nowego profesora. Nowy uczeń nie zawiódł pokładanych w nim nadziei.

W 1967 roku wraz ze swoją grupą “International Jazz Quartet” wystąpił na International Jazz Competition w Wiedniu i zdobył główną nagrodę dla solisty. Swoim występem zachwycił nie tylko jury. Duke Ellington gratulował mu osobiście wychodząc na scenę, a przedstawiciele Wyższej Szkoły Muzycznej w Graz zaoferowali mu stypendium.

We wczesnych latach 80. Leszek Żądło przeprowadził się wraz ze swoją największą miłością, wieloletnią partnerką życiową – polską aktorką Barbarą Kwiatkowską do Monachium. Był jednym z inicjatorów i długoletnim przewodniczącym Stowarzyszenia na Rzecz Porozumienia Niemiecko-Polskiego, promującego inicjatywy społeczno-kulturalne.

Ważnym wydarzeniem w życiu poza muzycznym Leszka Żądło była wieloletnia współpraca z radiem Wolna Europa. Kiedy nastąpił czas strajków i stanu wojennego Leszek Żądło zagrał mnóstwo koncertów i zebrał kilkadziesiąt tysięcy marek niemieckich, które przekazał „Solidarności”. Do dzisiaj angażuje się w sprawy socjalne, jest jednym z założycieli Stowarzyszenia Na Rzecz Niemiecko-Polskiego Porozumienia w Monachium.

Pierwszy zespół, Leszek Żądło Ensemble, założył w 1972 roku, a w 1983 roku, już w Niemczech, pod jego kierunkiem rozpoczął działalność Polski Jazz Ensemble. Obecnie jest liderem Leszek Żądło Euorpean Art Ensemble.

Leszek Żądło, będąc aktywnym muzykiem, pracuje jako profesor w Akademii Muzycznej w Würzburgu i Monachium.

Jego wyjątkowy talent pozwolił mu współpracować z największymi muzykami jazzowymi świata, zagrać niezliczoną ilość koncertów i nagrać ponad 100 płyt. Dodatkowo przez wiele lat organizował warsztaty muzyczne dla młodych muzyków w Niemczech i w Polsce.

Jednym z ostatnich wielkich dzieł Leszka Żądło jest zaaranżowanie niedawno odnalezionych kompozycji Krzysztofa Komedy z musicalu „Wygnanie z Raju”.

NAHORNY TRIO

Włodzimierz Nahorny to postać nie mająca sobie równej na polskiej scenie jazzowej. Pianista, saksofonista, flecista, kompozytor i aranżer muzyki jazzowej, rozrywkowej, teatralnej i filmowej. Jest absolwentem PWSM w Sopocie. Zdobył wiele nagród na konkursach i festiwalach w Polsce i za granicą. Najważniejsze z nich to: I nagroda solistyczna i zespołowa na Jazz nad Odrą 64; II nagroda na Konkursie Młodych Muzyków Jazzowych w Wiedniu w 1966; I nagroda na Festiwalu Jazzowym w Wiedniu 1967, którą odebrał z rąk Duka Ellingtona; I nagroda na Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu kolejno w 1972 i 1973 r.

Jest kompozytorem najsłynniejszej powojennej polskiej piosenki Jej Portret. Ma na swoim koncie współpracę z legendarnym gdańskim Bim-Bomem, z zespołem A. Trzaskowskiego, A. Kurylewicza, i wreszcie z Breakoutami w okresie ich największej popularności. Jego ogromną aktywność w ostatnich dwóch dekadach dokumentują płyty: Ich Portret, Kolędy na cały rok, Piosenki Lwowskie, Nahorny-Szymanowski – Mity, Nahorny-Chopin – Fantazja Polska, Nahorny-Karłowicz – Koncert, Nahorny Trio Dolce far niente… i nic więcej, Śpiewnik Nahornego,  Nahorny Sextet – Chopin Genius Loci i najnowsza – Nahorny Trio HOPE

Jego muzyka to poezja, romantyzm, refleksja, język niedefiniowalny i nieprzewidywalny. Jest osobowością niedefiniowalną. Jego życiorys to niemal cała historia polskiego jazzu. Od samego początku kariery, od debiutu, wzbudza powszechne uznanie. Wybitny, niepowtarzalny kompozytor, jeden z pierwszych polskich multiinstrumentalistów. Jego idiom to pojęcie tak szerokie jak nieskończony jest wachlarz jego artystycznych doświadczeń. Jest człowiekiem o niespotykanej wrażliwości i skromności, jednocześnie pełnym energii i nowatorskich koncepcji. Przez krytyków nazwany jest Chopinem jazzu.

WNT 1 fot. Piotr GruchałaPiotr Biskupski, Włodzimierz Nahorny, Mariusz Bogdanowicz / fot. Piotr Gruchała

Piotr Biskupski – absolwent  Akademii Muzycznej w Poznaniu w klasie prof. Jerzego Zgodzińskiego, muzyk wszechstronny poruszający się swobodnie tak w klasyce, jazzie jak i muzyce popularnej. Jest artystą perfekcyjnym technicznie. Perkusja w jego rękach staje się  instrumentem nie tylko rytmicznym. Potrafi wydobyć ze swego instrumentu nieskończoną paletę barw i nastrojów. Od ponad trzydziestu lat, wraz z Mariuszem Bogdanowiczem tworzą jedną z najbardziej cenionych sekcji rytmicznych w Polsce.

Współpracował z czołówką polskiej sceny jazzowej: Zbigniewem Namysłowskim, Wojciechem Karolakiem, Tomaszem Szukalskim, Arturem Dutkiewiczem. Wśród twórców zagranicznych, z którymi współpracowała znaleźli się m.in. Richard Ross, Michelle Hendrix, Deborah Brown, Bill Molenhof, Susan Weinert, Vadim Brodski. Od wielu lat współtworzy większość projektów artystycznych Włodzimierza. Nahornego, Janusza Strobla. Często zapraszany do współpracy przez wykonawców różnych gatunków muzycznych. Jest poszukiwanym muzykiem studyjnym. Nagrał ponad 35 płyt.

Jest wysoko cenionym pedagogiem. Prowadzi klasę perkusji w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, gdzie jest profesorem nadzwyczajnym pełniącym funkcję kierownika Katedry Jazzu. Na tym samym stanowisku prowadzi zajęcia również w Akademii Muzycznej w Łodzi, pełniąc funkcję kierownika zakładu perkusji. Wykłada na licznych kursach perkusyjnych i jazzowych. Aktywnie pisuje do fachowych czasopism muzycznych, m.in. Muzyk,  Top Drumer.

Laureat konkursów perkusyjnych i zdobywca nagród indywidualnych w kategoriach muzyki poważnej i jazzowej (Złota Tarka, Jazz nad Odrą). Odznaczony medalem za szczególne osiągnięcia dla kultury narodowej Gloria Artis.

Mariusz Bogdanowicz – kontrabasista, kompozytor, lider, producent, wydawca, publicysta i pedagog.  Absolwent Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach. Muzyka Mariusza Bogdanowicza, jego gra na kontrabasie, ma swoje źródła również poza jazzowym idiomem. Niełatwo daje się zaszufladkować i ująć w stylistyczne ramy, jest ekspresyjna, czasem liryczna i refleksyjna. Jest instrumentalistą posiadającym swoje własne, oryginalne brzmienie.

W 2012 powołał do życia swój nowy projekt pt. Przy Tobie, jego program to piosenki MB do tekstów m.in. Wojciecha Młynarskiego, Andrzeja Poniedzielskiego, Jana Wołka i Marii Przybysz.

Od ponad dwudziestu gra we wszystkich formacjach Włodzimierza Nahornego. Współpracował m.in. z: Ewą Bem, Lorą Szafran, Urszulą Dudziak, Edytą Geppert, Wojciechem Karolakiem, Zbigniewem Namysłowskim, Jackiem Kaczmarskim, Krzysztofem Herdzinem, Michelle Hendrix, Deborah Brown, Billem Molenhofem.

Ma w swoim dorobku trzy autorskie płyty, jest też kompozytorem muzyki teatralnej i filmowej. Jest producentem i wydawcą fonograficznym. Prowadzi wydawnictwo Confiteor. Zajmuje się publicystyką, dla Jazz Forum przeprowadził wywiady m.in. z Włodzimierzem Nahornym i Wojciechem Karolakiem. Pisze felietony do miesięcznika Top Guitar. Od 2004 prowadzi radiowe audycje autorskie.

Od 2006 wykłada na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie, gdzie jest adiunktem. W 2005 roku odznaczony został medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

Ryszard Leoszewski & SKLEP Z PTASIMI PIÓRAMI

Ryszard Leoszewski – jedna z najciekawszych postaci kulturalnego Szczecina. Kompozytor, wokalista, pedagog, znany przede wszystkim jako założyciel i lider zespołu Sklep z Ptasimi Piórami (1978) oraz twórca dziecięcej grupy artystycznej ARFIK (1987). Jego utwory napisane dla obu zespołów zostały wydane na ponad 40 płytach CD. Ryszard Leoszewski śpiewał swoje kompozycje z polskimi orkiestrami symfonicznymi i może się poszczycić wspólnymi występami z wieloma znanymi artystami i zespołami. Do takich należą Rick Wakeman – pianista grupy YES i wybitny wokalista jazzowy Bobby McFerrin. Ryszard Leoszewski jest laureatem Nagrody Artystycznej Miasta Szczecina, honorowym Ambasadorem Szczecina, a w 2012 roku został odznaczony Medalem „Zasłużony Kulturze GLORIA ARTIS”.

Ryszard Leoszewski & SKLEP Z PTASIMI PIÓRAMI

Skład zespołu:
Ryszard Leoszewski – gitara, śpiew
Mariusz Smoliński – piano
Joanna Kraszewska – wiolonczela
Krzysztof Ciesielski – kontrabas
Lech Grochala – perkusja

Ryszard Leoszewski z zespołem Sklep z Ptasimi Piórami
www.ryszardleoszewski.pl

THE KLEZMATICS (USA)

The Klezmatics na całym świecie zasłynął swoimi wielojęzycznymi wykonaniami. Ciekawe, eksperymentalne i zaskakujące połączenia dźwięków uzyskuje, łącząc śpiew z brzmieniem kilkunastu różnych instrumentów, a dawne melodie jidysz – z wieloma innymi gatunkami muzyki różnego pochodzenia m.in. rock’iem, jazz’em, gospel.

Aktualnie zespół tworzą: Lorin Sklamberg (główny wokal, akordeon, gitara, fortepian), Frank London (trąbka, instrumenty klawiszowe, śpiew), Lisa Gutkin (skrzypce, śpiew), Matt Darriau (kaval, klarnet, saksofon, wokal), Paul Morrissett (bas, tsimbl, wokal), Richie Barshay (instrumenty perkusyjne)

klezmatics

fot. Adrian Buckmaster

The Klezmatics obchodzi w tym roku 30-lecie istnienia na światowej scenie muzycznej. Do tej pory wydał 11 albumów i występował w ponad dwudziestu krajach. Dorobek artystyczny zespołu to także współpraca z wybitnymi muzykami. Nagrywali i występowali z takimi artystami, jak genialny skrzypek Itzhak Perlman, ikona izraelskiego wokalu Chava Alberstein, nagrodzony Pulitzerem dramaturg Tony Kushner czy amerykański, charyzmatyczny muzyk gospel Joshua Nelson.

W 2007 roku, za album Wonder Wheel, do którego teksty napisała ikona amerykańskiego folku, Woody Guthrie, grupa otrzymała statuetkę Grammy w kategorii Najlepszy album world music. Zespół swoją twórczością chce podkreślić, że tradycja żydowska jest wciąż żywa. Pragnie, aby objawiała się w najnowszych gatunkach muzycznych, czerpiąc z ze zdobyczy historii, rozwijając ją, nadając nowego, współczesnego wymiaru.

Adam Baruch (Polska/Izrael)

Jeden z najbardziej cenionych znawców, historyków, krytyków i aktywistów muzycznych. Urodził się w Chorzowie w 1951 roku. Pomimo tego, że w Polsce nie mieszka już od 47 lat, utrzymuje ścisły kontakt z polską kulturą i polskim środowiskiem artystycznym, głównie w obszarze muzyki jazzowej.
Jego artykuły, eseje i recenzje nagrań są publikowane od ponad 40 lat na całym świecie, w najważniejszych czasopismach muzycznych i na licznych stronach internetowych. Współpracuje z największym serwisem w języku angielskim o polskim jazzie www.polish-jazz.blogspot.com który w przeciągu kilku ostatnich lat zdobywa renomę czołowego źródła informacji o polskim jazzie poza granicami Polski. Jako ambasador polskiego jazzu Adam Baruch jest znany i ceniony od lat. Jego publikacje w języku angielskim są największym i najbogatszym źródłem informacji o polskim jazzie na świecie. Wiedza i pasja, z jaką poświęca się temu zadaniu, są absolutnie unikalne. Dzięki jego niewyczerpanej energii i poświęceniu polska muzyka i jej twórcy są coraz lepiej znani i coraz bardziej cenieni poza granicami swej ojczyzny.
Jego osobisty portal muzyczny www.adambaruch.com jest wyjątkowym źródłem informacji dla czytelników szukających muzyki najwyższej jakości.

Baruch 3_fot_Jarosaw_Rerych
Fot. Jarosław Rerych

Anna Azari – Ambasador Izraela w Polsce

Anna Azari urodziła się w Wilnie w 1959 roku. Ukończyła Uniwersytet w Hajfie (licencjat z historii i literatury angielskiej; magisterium z nauk politycznych). Jest także absolwentką National Security College, a na Uniwersytecie Hebrajskim w Jerozolimie ukończyła Specjalny Program Studiów Rosyjskich. Administracją i dyplomacją zajmuje się od ponad 30 lat. W 1983 roku swoją karierę związała z Ministerstwem Spraw Zagranicznych Izraela, sześć lat później otrzymała swoją pierwszą misję zagraniczną – została powołana na stanowisko konsula generalnego w San Francisco. Z biegiem czasu swoje zainteresowania skierowała na sprawy Europy i Rosji. W związku z tym, misję dyplomatyczną – już jako ambasador – kontynuowała na Ukrainie i w Mołdawii (1999-2003) oraz w Rosji (2006-2010), gdzie kilka lat wcześniej pełniła funkcję Zastępcy Szefa Misji w izraelskiej ambasadzie. Tuż przed objęciem funkcji Ambasadora Izraela w Polsce (wrzesień 2014) zajmowała stanowisko Dyrektora Departamentu Eurazji w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Izraela oraz Zastępcy Dyrektora Generalnego.

Anna 3a 
Fot. Ambasada Izraela w Polsce 

Bella Szwarcman-Czarnota

Filozofka, tłumaczka, redaktorka miesięcznika „Midrasz”, autorka książek „Znalazłam wczorajszy dzień”, „Mocą przepasały swe biodra”, „Cenniejsza niż perły” i „Księga kobiet – kobiety Księgi”.

bellaszwarcmanczarnota

 

fot. Janusz Paliwoda

 

Bieta Ficowska

Działaczka społeczna, pedagożka, autorka książek i piosenek. Pełniła funkcję przewodniczącej Stowarzyszenia Dzieci Holocaustu. Była żoną Jerzego Ficowskiego, poety, tłumacza, prozaika, autora piosenek, odkrywcy Papuszy, ale przede wszystkim najwybitniejszego badacza życia i twórczości Brunona Schulza.

Michał Głowiński

Prof. Michał Głowiński – teoretyk i historyk literatury, krytyk literacki, eseista, prozaik. Od lat 90. pisze prozę wspomnieniową, m.in. „Czarne sezony”, „Magdalenka z razowego chleba”, „Historia jednej topoli”, „Kręgi obcości”. W tym roku wydał „Carską filiżankę” (Wydawnictwo Wielka Litera), zbiór opowieści o ocalonym, który konfrontuje się ze swoją tożsamością, również seksualną. Pobrzmiewają w nich echa niezwykłego życia autora, żydowskiego chłopaka z bagażem okupacji i piętnem Zagłady.

głowiński

Remigiusz Grzela

Poeta, prozaik, dramaturg, dziennikarz. Autor książek „Było, wiec minęło. Joanna Penson – dziewczyna z Ravensbruck, kobieta Solidarności, lekarka Wałęsy”, „Wolne”, „Złodzieje koni”, „Rozum spokorniał. Rozmowy z twórcami kultury”, „Bagaże Franza K. czyli podróż, której nigdy nie było”, „Bądź moim Bogiem”, dedykowanej postaci Wiery Gran, „Hotel Europa. Rozmowy”, „Spełniony” – wywiadu-rzeki z Marianem Kociniakiem i „Wybór Ireny” o łączniczce Irenie Gelblum, która stała się włoską poetką Ireną Conti. Jest też autorem sztuk teatralnych: „Na gałęzi”, „Biografia”, „Uwaga – złe psy!”, „Naznaczeni”, „Błękitny diabeł”, „SM”, „First Lady” i „Oczy Brigitte Bardot”. W Teatrze Żydowskim w Warszawie prowadzi cykl spotkań poświęconych wybitnym twórcom pt. „Bagaże kultury”.

grzela1
Fot. Zija/Pióro

Agata Tuszyńska

Pisarka, autorka m.in. biografii Marii Wisnowskiej, Isaaca Bashevisa Singera, Ireny Krzywickiej, Wiery Gran. Opublikowała również: „Rosjan w Warszawie” „Rodzinną historię lęku”, „Ćwiczenia z utraty”, „Tyrmandowie. Romans amerykański”. Jej książki tłumaczone są na wiele języków.

tuszynska

 Fot. Krzysztof Dubiel dla Instytutu Książki

Andrzej Szumowski

Prezes Stowarzyszenia Polska Wódka, wiceprezes firmy WYBOROWA SA. Wykładowca w Szkole Głównej Handlowej, członek rady programowej Centrum Studiów Latynoamerykańskich na Uniwersytecie Warszawskim, specjalista w zakresie promocji wizerunku kraju. Pełnił funkcję doradcy ministra spraw zagranicznych w zakresie polskiej gospodarki, był również członkiem zespołu doradców ds. promocji polskiej żywności przy ministrze rolnictwa.

Andrzej Szumowski

Fot. Archiwum Stowarzyszenia Polska Wódka

Ania Szyba

Kulturoznawczyni, tłumaczka, do 2015 pracowniczka Centrum Kultury Jidysz. Obecnie przygotowuje doktorat poświęcony metodom wychowawczym w socjalistycznych szkołach żydowskich w dwudziestoleciu międzywojennym.

ania_szyba

Goldie Morgentaler

Goldie Morgentaler, profesor na Uniwersyetcie Lethbridge w Kanadzie, wykłada XIX – wieczną literaturę brytyjską i amerykańską oraz nowoczesną literaturę żydowską. Przetłumaczyła z jidysz na język angielski prace Chavy Rosenfarb, w tym trzy części powieści “Drzewo życia: Trylogia o łódzkim getcie”, nad którymi pracowały razem z autorką. Przetłumaczyła również sztukę:  The Bird of the Ghetto traktującą o Isaaku Wittenbergu – przywódcy ruchu oporu w getcie wileńskim. Jej przekład zbioru opowieści  Survivors: Seven Short Stories został uhonorowany nagrodami: Canadian Jewish Book oraz  Modern Language Association’s Memorial w zakresie studiów jidyszystycznych.  Tłumaczenie dziennika z Bergen – Belsen Chavy Rosenfarb opublikowany został w Tablet Magazine w styczniu 2014 r. Goldie Morgentaler jest również redaktorem tłumaczenia tomu poezji matki, pt. Exile At Last: Selected Poems of Chava Rosenfarb. Tłumaczyła również z jidysz na język angielski opowiadania I. L. Pereca. Pracuje nad przekładem ostatniej noweli Chavy Rosenfarb pt. “Listy do Abraszy” oraz pisze biografię tej autorki.

fot. Kamila Bogulewska Centrum Dialogu im. Marka Edelmana (3)

Fot. Kamila Bogulewska/ Centrum  Dialogu im. Marka Edelmana

Karolina Szymaniak

Dr Karolina Szymaniak – literaturoznawczyni, tłumaczka, redaktorka, lektorka języka jidysz. Adiunkt w Katedrze Studiów Żydowskich Uniwersytetu Wrocławskiego oraz w Żydowskim Instytucie Historycznym. Od lat związana z Centrum Kultury Jidysz. Wykładała m.in. w Polsce, Izraelu, Francji, Litwie, Ukrainie. Autorka książki „Być agentem wiecznej idei. Przemiany poglądów estetycznych Debory Vogel” oraz redaktorka tomów „Warszawska awangarda jidysz”, „Dialog poetów”, oraz pism z getta Rachela Auerbach. Była redaktorka naczelna „Cwiszn. Żydowskiego kwartalnika o literaturze i sztuce”. Laureatka Nagrody Historycznej „Polityki” 2016.

Zdjęcie_fb

Fot. Monika Szabłowska-Zaręba

Kristof Zorde

Dr Kristof Zorde –  emigrant marcowy, który już w 1989 roku wrócił do Polski, absolwent studiów MBA i doktor filozofii, autor m.in. „Metafizycznych wątków w ekonomii” – od początku swojej emigracji w Danii był zaangażowany w rynki kapitałowe. Jako partner w Sankt Annae Bank, przeprowadził około 150 emisji m.in. dla Banku Światowego, Deut-sche Banku, IBM, British Petroleum Mac Donalds’a, i Coca-Coli. W Polsce, jako doradca Ministra Przekształceń Wła-snościowych brał udział w pierwszych polskich prywatyzacjach indywidualnych i sektorowych. Brał także aktywny udział w kształtowaniu instytucji i procesów polskiego rynku kapitałowego. Wprowadził na giełdę wiele znanych pol-skich przedsiębiorstw: Budimex, Indykpol, Śląską Fabrykę Kabli czy Mostostal.

W końcu 2015 roku wraz z grupą polskich wydawców przejął sieć księgarni Domu Książki, obecnie liczącą ponad 80 księgarń (docelowo ma ich być 150) i znaną pod marką BookBook. Ta inicjatywa ma pomóc w skróceniu dystansu miedzy wydawcą a czytelnikiem i utrzymać szeroką sieć dystrybucyjną książek. Ważnym elementem jej działalności są spotkania autorów z czytelnikami oraz spotkania klubów dyskusyjnych. BookBook traktuje książkę jako niezwykle istotny czynnik rozwoju zarówno jednostki, jak i całego społeczeństwa.

Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta

Nabil Atassi

Dr Nabil Atassi – jeden z czołowych berlińskich dziennikarzy muzycznych, specjalizujący się w tematyce jazzowej. Prowadzi stronę internetową z nagrywanymi przez siebie podcastami: http://onlinejazzradio.de. Prowadzi także talk show z osobowościami jazzu w niemieckim radiu NRD oraz pisze dla kilku magazynów. Jest także współzałożycielem i rzecznikiem JazzKorea Festival, był także zaangażowany w organizację festiwalu XJAZZ  w Berlinie. Laureat nagrody WDR Jazz  w 2013 roku.

IMG_7871_sw_web

Ryszard Marek Groński

Pisarz, poeta, satyryk, publicysta, znawca dziejów kabaretu, współautor kilku spektakli dla teatrów muzycznych, z wykształcenia historyk. Współpracował z legendarnymi warszawskimi kabaretami: Szpak, Wagabunda, Dudek, Pod Egidą, był kierownikiem literackim Teatru Syrena, aktualnie jest doradcą literackim Teatru Żydowskiego. W latach 60. był komentatorem tygodnika satyrycznego „Szpilki”, publikował też na łamach „Sceny”, „Dialogu”, „Wprost”, obecnie jest stałym felietonistą tygodnika „Polityka”. Jest też autorem kilku tomów wierszy satyrycznych, a w ostatnich latach ukazały się jego książki: „Jeż na kaktusie. Wypisy z histerii najnowszej 1999-2002”, „Proca Dawida. Kabaret w przedsionku piekieł”, „Szlemiel”, „Powroty” oraz „Satyryk los”.

ryszardmarekgronski

Fot. Sebastian Szulfer

Amalia Reisenthel

Dr Amalia Reisenthel urodzona we Wrocławiu, absolwentka Wydziału Architektury na Politechnice Wrocławskiej. Emigrantka marcowa. Doktorat uzyskała na Uniwersytecie Technicznym w Monachium. Mieszka w Izraelu. Matka dwojga dzieci.

Andrzej Krakowski

Reżyser, scenarzysta, producent filmowy, pedagog, pisarz i rysownik; profesor City University of New York i doktor sztuk filmowych. Studiował na Wydziale Reżyserii PWSTiF w Łodzi. W 1968 wyemigrował z Polski i kontynuował naukę w American Film Institute. Zrealizował ponad 50 filmów i seriali telewizyjnych. Producent, m.in. nominowanego do Oscara „California Reich”, zdobywca dwóch nagród Emmy za serię „We Are New York” i popularnego na Broadwayu musicalu „King David”, jak również wielokrotnie nagradzanego „Looking for Palladin”. Autor scenariuszy 18 filmów i kilku książek. Swoje rysunki publikował w wielu pismach na całym świecie. W latach 80. był rysownikiem pisma Business of Film ukazującego się symultanicznie w Londynie i Los Angeles. Ostatnio jego rysunki ukazują się na blogu Foreign Confidential oraz w biuletynie „Reunion’68” wydawanym w Nowym Jorku dla tzw. „emigracji marcowej”.

krakowski3

Fot. Renata Pajchel

Barbara Falender

Barbara Falender, rzeźbiarka, urodziła się w 1947 roku we Wrocławiu, mieszka w Warszawie, jest matką trzech synów. W latach 1966-1972 studiowała na Wydziale Rzeźby warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Pracę dyplomową pt.: „Ludzie z Krakowskiego Przedmieścia” obroniła w pracowni Jerzego Jarnuszkiewicza, zawierając w niej swoje refleksje związane z wydarzeniami Marca 68. Wystawiała w galeriach w kraju i za granicą, uczestniczyła w wielu sympozjach rzeźbiarskich na świecie. Jej rzeźby znajdują w kolekcjach muzealnych w Polsce m. in. w Muzeum Narodowym w Krakowie, gdzie na dziedzińcu Europeum wystawiono kamienne „Sarkofagi”. W Warszawie przed budynkiem Ufficio Primo stanęły postacie bóstw antycznych – Tyche, Hermesa, Fortuny i Merkurego. Jest autorką rzeźby NAGRODA POLIN, przyznawanej przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie. W 2007 roku została odznaczona srebrnym medalem.

www.falender.art.pl

Małgorzata Imielska

Absolwentka Reżyserii Filmowej i Telewizyjnej na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego, reżyser oraz scenarzystka filmów dokumentalnych, fabularnych, spektakli teatralnych i radiowych.
Jej filmy dokumentalne opowiadające o doświadczeniu Holocaustu, były pokazywane na wielu polskich oraz międzynarodowych festiwalach. Najważniejsze nagrody otrzymała za film dokumentalny „Powiedz mi dlaczego”; w tym: nagroda Stowarzyszenia Filmowców Polskich na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Dokumentalnych w Konkursie Polskim w Krakowie w 2007, nagrodę Bronze Remi na Worldfest Independent Film Festival w Huston w 2007 oraz wyróżnienie na MFFD w Kantonie 2007.
Spektakl Teatru Telewizji M. Imielskiej zatytułowany „Chciałam ci tylko powiedzieć” uhonorowano nagrodą im. S. Traugutta za debiut autorski i reżyserski na Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru TV „Dwa teatry” w Sopocie w 2007 roku. Kolejny spektakl „Sprawa Emila B” został nagrodzony nagrodą „World’s Silver Medal” na Międzynarodowym Festiwalu New York Festivals Nowym Jorku w 2009 roku.

Film „Wytrwałość” zrealizowany w Studiu Filmowym Kalejdoskop był pokazywany na tegorocznym Międzynarodowym Festiwalu Filmów Dokumentalnych w Krakowie.

imielska

fot. Archiwum własne

Paweł Figurski

Absolwent łódzkiej Szkoły Filmowej, operator filmowy, fotograf, autor i współpracownik różnych projektów etnograficznych realizowanych głównie w Europie Wschodniej.

http://www.pawelfigurski.com/

Sylwia Najah

Aktorka teatralna i filmowa, tancerka, wokalistka. Współpracuje z Teatrem Królewskim w Wilanowie i Teatrem Ochoty (Projekt Teatr Warszawa). Grała również w TeatrzePowszechnym w Radomiu (Inanis w „Komórkowym love“), Teatrze Wytwórnia w Warszawie oraz na Scenie Edukacyjnej Teatru Żydowskiego (Hesia w „MoralnoÊci Pani Dulskiej“). Ma na swoim koncie udział w spektaklu muzycznym „Dzieci Hioba“ w reżyserii Jacka Bończyka. Zagrała także w Teatrze Polskiego Radia (m.in. Melanto w „Powrocie Odysa“) oraz filmach („Wszyscy jesteśmy Chrystusami“, „Kochaj i tańcz“). Przygotowała monodram „Konstrukcje Debory Vogel. Traktat we wnętrzu i na peryferiach życia“ (2012 r.) w reżyserii Magdy Gnatowskiej. Od 2002 w zespole Teatru Żydowskiego.

sylwianajah
Fot.Archiwum Teatru Żydowskiego

Alina Świdowska

Aktorka teatralna, pieśniarka. W 1979 ukończyła Wydział Wokalno-Aktorski w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Łodzi. Na czwartym roku studiów zagrała w sztuce Cień Wojciecha Młynarskiego. Po studiach związała się z Teatrem Współczesnym w Szczecinie. Współpracowała także z Teatrem Muzycznym w Łodzi, Teatrem na Targówku w Warszawie, Teatrem na Woli im. Tadeusza Łomnickiego oraz z Teatrem Telewizji. Do najważniejszych ról, które stworzyła należy zaliczyć Rachelę w „Rabinie i błaźnie”, Mirełe w „Śnie o Goldfadenie”, Gołdę w „Gdybym był bogaczem”, Ester w „Błądzących gwiazdach”, Panią Riegel w „Kto jest kto?”, Matkę Fastrygosa w „Cudzie purymowym”, Gołdę w „Skrzypku na dachu”, Frade w „Między dniem a nocą. Dybuk”.  Wystąpiła również w monodramie wg wspomnień swojej matki Adiny Blady-Szwajger „I więcej nic nie pamiętam” w reżyserii Piotra Jędrzejasa. Spektakl wyprodukowany został przez Teatr Na Woli, grany w Żydowskim Instytucie Historycznym. Wystąpiła w kilku filmach i serialach, m.in. w „Biesach” w reżyserii Andrzeja Wajdy i „Zmiennikach” w reżyserii Stanisława Barei. Zajmuje się prowadzeniem młodzieżowych grup teatralnych w Pałacu Młodzieży. W 2009 roku otrzymała odznakę Zasłużony dla Kultury Polskiej

swidowskaalina
Fot. Archiwum Teatru Żydowskiego

Barbara Szeliga

Aktorka teatralna i filmowa. Absolwentka Studia Aktorskiego przy Teatrze Żydowskim w Warszawie. W 1988 roku zdała aktorski egzamin eksternistyczny ZASP. Od tego czasu wykonuje zawód aktorki w Teatrze Żydowskim. Do ważniejszych ról, które zagrała należy zaliczyć Basię w „Między dniem a nocą. Dybuk”, Sterę w „Balladzie o ślubnym welonie”, Ciotkę Basię w „Swacie w zielonym szaliku”, Szejndł w „Skrzypku na dachu”, Wiedźmę Doboszową w „Strasznej gospodzie”. Współpracując z Teatrem Telewizji zagrała w „Kamienicy na Nalewkach” oraz w „Pieśni o zamordowanym żydowskim narodzie”. Od 2000 roku wielokrotnie pracowała jako asystentka reżysera, przy spektaklach „Kamienica na Nalewkach” w reżyserii Gołdy Tencer, „Monisz, czyli diabeł zrobiony w Ararat” w reżyserii Jana Różewicza, „Cud purymowy” w reżyserii Gołdy Tencer, „Żyć, nie umierać!” w reżyserii Szymona Szurmieja, „Straszna gospoda” w reżyserii Jana Szurmieja, „Bonjour Monsieur Chagall” w reżyserii Szymona Szurmieja i Gołdy Tencer. W 2009 roku otrzymała odznakę Zasłużony dla Kultury Polskiej.

barbaraszeliga 
Fot. Archiwum Teatru Żydowskiego 

Dawid Szurmiej

Aktor, reżyser i producent filmów fabularnych i reklamowych. Absolwent Wydziału Reżyserii London Film School. Laureat konkursów filmów reklamowych. Jego filmy były pokazywane podczas m.in. w sekcji Acid na Festiwalu w Cannes, czy Festiwalu Raindance w Londynie. Blisko związany z Teatrem Żydowskim. Zagrał m.in. w „Śnie o Goldfadenie”, „Strasznej gospodzie”, czy „W nocy na starym rynku”. Można go zobaczyć m. in. w „Dybuku” i „O karpiu, kozie i trąbce, która gasiła pożary”. Poza Teatrem Żydowskim wystąpił m.in. w „Rocky Horror Show” (Shaftesbury Theatre) oraz w filmie „Łódź płynie dalej” (reż. Kordian Piwowarski). Dyrektor ds. Projektów audiowizualnych Festiwalu Warszawa Singera.

Dawid 2
Fot. Archiwum Teatru Żydowskiego 

Ernestyna Winnicka

Aktorka teatralna i filmowa. Po ukończeniu Studia Aktorskiego przy Teatrze Żydowskim w Warszawie zdała eksternistyczny egzamin dla aktorów dramatu i związała się z Teatrem Polskim w Szczecinie (1976-1977). Następnie była aktorką Teatru Dramatycznego im. Szaniawskiego w Płocku, Teatru Narodowego w Warszawie (1978-1983) oraz Teatru Ochoty (1983-1993). Zagrała wiele ról w spektaklach reżyserowanych przez Adama Hanuszkiewicza (m.in. Katarzynę Iwanownę w „Braciach Karamazow”, Arycję w „Fedrze”, Katarzynę w „… i Dekameron”, Anioła w „Samuelu Zborowskim”). Wielokrotnie grała w przedstawieniach Juliusza Machulskiego, m.in. w „Pannie Julii”, „Balladynie”, „Hamlecie”, „Wszystko w ogrodzie” oraz w „Zbrodni i karze”. Można ją również zobaczyć w kilku filmach, np. w „Nie było słońca tej wiosny”, „Austerii”, „Trędowatej” oraz „I skrzypce przestały grać”. W zespole Teatru Żydowskiego od 1993 roku.

ernestynawinnicka 0
Fot. Archiwum Teatru Żydowskiego 

Ewa Dąbrowska

Aktorka związana od lat z Teatrem Żydowskim. Ma na swoim koncie wiele ról teatralnych u takich reżyserów, jak m.in. J. Bratkowski („Uriel Akosta”), Sz. Szurmiej („W nocy na starym rynku”), G. Tencer („Cud purymowy”, „Dla mnie bomba”), J. Szurmiej („Skrzypek na dachu” – rola Gołdy, „Ach! Odessa – Mama…”), P. Cieplak („Księga Raju”), P. Paszta („Królestwo Wszechwanny”). Zagrała również w monodramie „Mur” o Irenie Sendlerowej (reż. M. Wojtyszko), nagrodzonym na 41. Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Jednego Aktora we Wrocławiu. Występuje także w polskich filmach i serialach oraz w niezależnych projektach teatralnych i muzycznych. W 2009 otrzymała odznaczenie Zasłużony dla Kultury Polskiej.

 
 dabrowska fot._Harry_Weinberg

Fot. Harry Weinberg

 

Ewa Greś

Aktorka teatralna i filmowa. Absolwentka Studium Aktorskiego przy Teatrze im. Stefana Jaracza w Olsztynie (2002) oraz Wydziału Malarstwa i Grafiki na ASP w Gdańsku (2002). Współpracowała z Teatrem im. Stefana Jaracza w Olsztynie (2000-2001), Teatrem im. S. I. Witkiewicza w Zakopanem (2002-2003), Teatrem im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie (2003-2007) oraz warszawskimi teatrami: Syrena i Popularnym. Współpracowała jako asystent reżysera z Henrykiem Rozenem oraz Szymonem Szurmiejem.
Do jej ważniejszych ról należy zaliczyć m.in. Michasię w „Mieszczanin szlachcicem”, Kobietę zawiedzioną w „Café Sax”, Kasię w „Poskromieniu złośnicy”, Klarę w „Ślubach panieńskich”, Evelynn w „Kształcie rzeczy”, Baśkę w „Narkomance”, Katarzynę w „Matce Courage i jej dzieciach”, Hankę w „Moralności pani Dulskiej”, Rechełe w „1666” oraz występ w spektaklu „Rodziny, których nie ma, czyli Anonimowi Żydzi Polscy”.

ewagresfot.martakusmierz
Fot. Marta Kuśmierz 

Ewa Tucholska

Aktorka teatralna i kabaretowa, oraz filmowa. Absolwentka wydziału aktorskiego PWSFTViT im. Leona Schillera w Łodzi. W latach 1992-2005 była związana z Teatrem Powszechnym w Łodzi, gdzie współpracowała z takim reżyserami, jak: Agnieszka Glińska Krystyna Janda, Eugeniusz Korin czy Waldemar Śmigasiewicz. Współpracowała również z Teatrem Dramatycznym w Elblągu oraz wrocławskim Teatrem Komedia. Jest laureatką Festiwalu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu, została też nagrodzona przez Prezydenta Miasta Łodzi.

ewatucholska
Fot. Archiwum Teatru Żydowskiego 

Genady Iskhakov

Śpiewak i aktor. Ukończył Akademię Muzyczną w Taszkiencie (Wydział Wokalny z uprawnieniami pedagogicznymi w zakresie emisji głosu). Śpiewał w Moskiewskiej Orkiestrze Estradowej Anatolia Krolla i w Filharmonii Wileńskiej. W Moskwie nagrał swoje pierwsze płyty. Od 1990 roku przez wiele lat mieszkał i koncertował w Izraelu. Odbył także dwumiesięczne tournée po Stanach Zjednoczonych. W Polsce mieszka i pracuje od 2004 roku. Nagrał kilka płyt: „Pieśni i romanse rosyjskie”, „Najpiękniejsze piosenki rosyjskie”, „Piosenki żydowskie. Czumbalalajka”, „The Most Beautiful Italian Song”, „Przeboje lata”.

genadyiskhakov
Fot. Archiwum Teatru Żydowskiego 

Gołda Tencer

Aktorka, reżyserka, pieśniarka, od 1969 roku związana z Teatrem Żydowskim w Warszawie. Od 2009 roku wicedyrektor, a od 2015 roku dyrektor naczelny i artystyczny tej sceny. Założycielka Fundacji Shalom, pomysłodawczyni i organizatorka Festiwalu Kultury Żydowskiej „Warszawa Singera”. W Teatrze Żydowskim zagrała m.in. Leę w „Dybuku”, Miss Forsythe w „Śmierci komiwojażera” oraz Dwojrę w „Zmierzchu”. Reżyserka i współreżyserka takich spektakli, jak m.in.: „Kamienica na Nalewkach”, „Dla mnie bomba” (spektakl wyróżniony Honorowym Złotym Liściem Retro) oraz „Bonjour Monsieur Chagall”. Wystąpiła w wielu filmach: „Davidzie” (film Nagrodzony Złotym Niedźwiedziem w Berlinie), „War and Love” (USA), „Austerii” czy „Alles auf Zucker!” (Niemcy). Jest także zapraszana do udziału w prestiżowych przedsięwzięciach artystycznych – podczas 65. i 70. rocznicy Powstania w Getcie Warszawskim nadzorowała część artystyczną oficjalnych obchodów, a w 2015 roku wystąpiła w Koncercie Galowym 36. Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu. Za swoją działalność otrzymała liczne nagrody i wyróżnienia, m.in.: izraelską Złotą Lirę, Złoty Medal Zasłużony Kulturze – Gloria Artis oraz Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski.

golda tencer
Fot. Błażej Żuławski

Henryk Rajfer

Aktor teatralny i filmowy. Od 1973 roku związany z Teatrem Żydowskim w Warszawie. W latach 1973-1977 był adeptem studium aktorskiego przy Teatrze Żydowskim, następnie w 1982 zdał egzamin eksternistyczny dla aktorów dramatu. Współpracował z reżyserami takimi jak Juliusz Berger, Piotr Cieplak, Dorota Igantjew, Maja Kleczewska, Waldemar Krygier, Paweł Paszta, Elżbieta Protakiewicz, Jakub Rotbaum, Jan Różewicz, Jan Szurmiej, Szymon Szurmiej, Gołda Tencer, Michał Zadara. Współpracował z Teatrem Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach gdzie wystąpił w przedstawieniu „Badenheim” 1939 w reżyserii Piotra Szarszy oraz z Teatrem Telewizji („O prawo głosu”, „Kamienica na Nalewkach”, „Dybuk”, „Niezłomny z Nazaretu”, „Proces Rudolfa Hossa”). Zagrał również w wielu filmach m.in.: „Francuski numer”, „Dublerzy”, „Podróż Niny”, „Austeria”, „Komedianci”, „Gwiazdy na dachu” oraz serialach „Czas honoru”, „Przeprowadzki”, „Miodowe lata”, „Boża podszewka”. Pracował jako asystent reżysera przy spektaklach „…I stał się cud”, „Walizka”. W 2009 roku otrzymał srebrny medal Zasłużony Kulturze – Gloria Artis.

henrykrajfer
Fot. Archiwum Teatru Żydowskiego

Izabella Rzeszowska

Aktorka teatralna, wokalistka. W 2008 roku ukończyła Studio Aktorskie przy Teatrze Żydowskim. Świetnie łączy w swoim życiu dwie pasje – jest zarówno aktorką jak i wokalistką. W swoim dorobku ma wiele spektakli i koncertów telewizyjnych. Współpracowała z takimi reżyserami jak Piotr Cieplak, Agnieszka Glińska, Paweł Paszta, Anna Smolar, Jan Szurmiej, Szymon Szurmiej oraz Gołda Tencer. Występowała między innymi z Justyną Steczkowską i Ewą Bem oraz z zespołem Ektoplazma. Wzięła udział w koncercie zorganizowanym w ramach projektu „Spotkania: Norwedzy w Teatrze Żydowskim” gdzie zaśpiewała u boku Ruth Wilhelminy Meyer, Jorna Simona Overli oraz Joanny Lewandowskiej. Koncertowała również w Synagodze im. Nożyków w Warszawie.

izabellarzeszowska
Fot. Archiwum Teatru Żydowskiego 

Jacek Papis

Reżyser, dramaturg, scenarzysta, absolwent reżyserii krakowskiej PWST oraz wiedzy o teatrze warszawskiej Akademii Teatralnej. W Warszawie współtworzył Teatr Wytwórnię oraz grupę dramaturgiczną G8. Przez sezon był dyrektorem artystycznym Bałtyckiego Teatru Dramatycznego w Koszalinie. Pracował również w Londynie jako dziennikarz. Jest autorem wielu sztuk teatralnych, a także stypendystą Ministerstwa Kultury za twórczość dramaturgiczną w roku 2000.

Papis
fot.Marta Kuśmierz

Jan Szurmiej

Absolwent Studia Aktorskiego przy Teatrze Żydowskim, aktor Teatru Żydowskiego w latach 1971–1991. 1991-95 dyrektor naczelny i artystyczny teatrów muzycznych Capitol we Wrocławiu i Roma w Warszawie. Odtwórca takich ról jak m.in.: Hunon w „Dybuku”, Happy w „Śmierci komiwojażera”, Benia Krzyk w „Zmierzchu”, Christian Hortkopf w „Jakubie i Ezawie”. Od wielu lat współpracuje z teatrami w kraju i zagranicą jako reżyser, inscenizator i choreograf. Ma w dorobku ponad 100 realizacji reżyserskich, m.in. takich przedstawień, jak: „Sztukmistrz z Lublina”, „Wielka woda”, „Zorba”. W Teatrze Żydowskim wyreżyserował „Skrzypka na dachu”, „Straszną gospodę” oraz „Ach! Odessa – Mama…”. Zagrał w wielu filmach i serialach, m.in. w: „Sanatorium pod klepsydrą”, „Dybuku”, „Austerii”, „Szulerze” i „Facetach do wzięcia”. W uznaniu swoich zasług artystycznych otrzymał wiele nagród teatralnych i odznaczeń państwowych. W 2005 został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski za zasługi w dziedzinie kultury.

Yasssiu 
Fot, Archiwum artysty 

Jerzy Walczak

Aktor teatralny i filmowy. W 1982 roku ukończył Studio Aktorskie przy Teatrze Żydowskim i dołączył do zespołu aktorskiego Teatru Żydowskiego gdzie do dzisiaj z powodzeniem występuje. Ma na swoim koncie współpracę z takimi reżyserami jak Juliusz Berger Piotr Cieplak, Dorota Ignatjew, Maja Kleczewska, Paweł Paszta, Anna Smolar, Szymon Szurmiej, Gołda Tencer, Maciej Wojtyszko, Michał Zadara. Zagrał również w kilku filmach, m.in. w „Austerii” w reżyserii Jerzego Kawalerowicza, „Korczaku” w reżyserii Andrzeja Wajdy, „W ciemności” Agnieszki Holland oraz „Syn Szawła” László Nemesa. W 2009 roku otrzymał brązowy medal Zasłużony Kulturze – Gloria Artis.

jerzywalczak
Fot. Archiwum Teatru Żydowskiego 

Joanna Przybyłowska

Aktorka teatralna i filmowa. Ukończyła w 1988 roku Studio Aktorskie przy Teatrze Żydowskim i zdała eksternistyczny egzamin dla aktorów dramatu. Zagrała w spektaklach reżyserowanych przez takich twórców jak: Juliusz Berger, Piotr Cieplak, Artur Hofman, Maja Kleczewska, Paweł Paszta, Jan Różewicz, Szymon Szurmiej oraz Gołda Tencer. Ma w swoim dorobku również role w Teatrze Telewizji („Kamienica na Nalewkach”, „Pieśń o zamordowanym zydowskim narodzie”) oraz w filmie „Przedwiośnie” w reżyserii Filipa Bajona.

joannaprzybylowska
Fot. Archiwum Teatru Żydowskiego 

Joanna Rzączyńska

Aktorka teatralna i filmowa. W 1999 roku ukończyła Wydział Aktorski Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Współpracowała z Teatrem Ochoty w Warszawie, Teatrem Muzycznym w Łodzi, Teatrem na Woli im. Tadeusza Łomnickiego oraz Teatrem telewizji. Ma na swoim koncie takie role jak: Chawa w „Skrzypku na dachu”, Viola w „Wieczorze Trzech króli”, Aktorka w „Hamlecie”, Tłusta Kobieta w „Kartotece”, Mirełe w „Śnie o Goldfadenie”, Najsa w „Strasznej gospodzie”, Automatyczna sekretarka w „Walizce” czy Ruchele w „Ruchele wychodzi za mąż”. Zagrała w wielu serialach i filmach fabularnych, m.in. jedną z głównych ról w filmie Krzysztofa Krauzego „Dług”.

Joanna Rzczyska 
Fot. Archiwum Teatru Żydowskiego 

Krzysztof Popiołek

Student V roku reżyserii teatralnej krakowskiej PWST i magistrem prawa, ukończył także klasę fortepianu I stopnia. Pracował jako asystent Krystiana Lupy, Michała Zadary, Barbary Wysockiej oraz Briana Michaelsema. W 2011 roku odbył praktykę w dwóch teatrach brytyjskich oraz wziął udział w organizacji City of London Festival, asystując australijskiej orkiestrze symfonicznej. Współpracował m.in. z Teatrem Polskim we Wrocławiu, Teatrem im. J. Słowackiego w Krakowie, Teatrem im. S. Jaracza w Olsztynie, Gdańskim Teatrem Szekspirowskim oraz Teatrem Dramatycznym im. J. Szaniawskiego w Wałbrzychu.

 popioek krzysztof
Fot. Archiwum własne

Małgorzata Majewska

Aktorka teatralna i telewizyjna. W 2004 roku ukończyła Studio Aktorskie przy Teatrze Żydowskim i zdała egzamin eksternistyczny dla aktorów dramatu. Jednakże już w 1998 roku zadebiutowała na scenie rolą Zosi w „Weselu” w reżyserii Adama Hanuszkiewicza (Teatr Nowy w Warszawie). Współpracuje z Teatrem Adekwatnym w Warszawie, w którym zagrała w wielu spektaklach Magdy Teresy Wójcik (m.in. „Pan Tadeusz” i „Świętoszek”). Na scenie Teatru Żydowskiego pojawiła się po raz pierwszy w 2002 roku w roli Esterki w „Cudzie purymowym” w reżyserii Gołdy Tencer. W kolejnych latach wystąpiła miedzy innymi w roli Chawy w „Skrzypku na dachu”, Cypy w „Śnie o Goldfadenie”, Lajsy w „Strasznej gospodzie”, Umarłej w „W nocy na starym rynku”, Marysię w „Wyznaniu”.

 malgorzatamajewska
Fot. Archiwum Teatru Żydowskiego

Małgorzata Trybalska

Aktorka teatralna i filmowa, artystka kabaretowa. W 2004 roku ukończyła Studium Aktorskie przy Teatrze Żydowskim w Warszawie oraz zdała aktorski egzamin eksternistyczny ZASP. Zadebiutowała na scenie już w 2002 roku rolą Ryfki w „Skrzypku na dachu”. Zagrała w spektaklach Jacka Papisa, Elżbiety Protakiewicz, Krzysztofa Rzączyńskiego, Anny Smolar, Jana Szurmieja, Szymona Szurmieja. Na dużym ekranie można ją było zobaczyć w „Pianiście” oraz w filmie „Ostatni raz”. Współpracuje z kabaretami „Ramol” i „Zygzak”.

trybalska
Fot.Archiwum Teatru Żydowskiego

Marcin Błaszak

Aktor teatralny i telewizyjny. W 2006 roku ukończył Studio Aktorskie przy Teatrze Żydowskim oraz zdał egzamin eksternistyczny dla aktorów dramatu. Studiował również na Akademii Teatralnej (Wydział aktorski) oraz na Uniwersytecie Warszawskim (Wydział filologii polskiej). Współpracował z Teatrem Wielkim Operą Narodową gdzie zagrał w „Borysie Godunowie” Mariusza Trelińskiego, z Teatrem Ochoty oraz Mazowieckim Centrum Kultury i Sztuki. Ma na swoim koncie również kilka ról w Teatrze Telewizji („Doktor Halina”, „Tajny współpracownik”). W Teatrze Żydowskim zadebiutował rolą Chasyda w „Miedzy dniem a nocą. Dybuk” w reżyserii Szymona Szurmieja.

marcin blaszak
Fot. Archiwum Teatru Żydowskiego 

Marek Węglarski

Aktor teatralny i filmowy. Ukończył Studio Aktorskie przy Teatrze Żydowskim w Warszawie, następnie w 1982 roku zdał eksternistyczny egzamin dla aktorów dramatu. Od początku grał niemal we wszystkich przedstawieniach Teatru Żydowskiego. Współpracował z reżyserami takimi jak Juliusz Berger, Piotr Cieplak, Dorota Ignatjew, Maja Kleczewska, Paweł Paszta, Elżbieta Protakiewicz, Jan Różewicz, Jan Szurmiej, Szymon Szurmiej, Gołda Tencer, Michał Zadara. Pracował jako asystent reżysera przy spektaklach: „Wielka wygrana”, „Ballada o ślubnym welonie”, „Błądzące gwiazdy”, „Uriel Akosta”, „Ballada o brunatnym teatrze”, „Joszke Muzykant”. Współpracował z Teatrem Telewizji, gdzie zagrał w: „Kamienicy na Nalewkach, „Dokumencie podróży” oraz w „Pieśni o zamordowanym żydowskim narodzie”. Można go również zobaczyć w kilku filmach: „Austeria”, „Skrzypce Rotszylda”, „Boże skrawki”, „Żywot człowieka rozbrojonego”, „Przedwiośnie”. Na swoim koncie ma także współpracę z „Dziennikiem Telewizyjnym” Jacka Fedorowicza.

marekweglarski
Fot. Archiwum Teatru Żydowskiego 

Mariola Kuźnik

Aktorka teatralna. W 2006 roku ukończyła Studio Aktorskie przy Teatrze Żydowskim, rok później zdała eksternistyczny egzamin dla aktora dramatu.
Współpracowała z Teatrem Bajlandia, Teatrem Wariacja oraz ze Sceną Edukacyjną Teatru Żydowskiego, gdzie wystąpiła w roli Heleny w „Panu Jowialskim” oraz Meli w „Moralności Pani Dulskiej”. Współpracowała z takimi reżyserami jak Agnieszka Glińska, Artur Hofman, Anna Smolar, Jan Szurmiej, Szymon Szurmiej, Gołda Tencer.

mariola kuznik
Fot. Archiwum Teatru Żydowskiego

Monika Chrząstowska

Aktorka teatralna. Ukończyła Studio Aktorskie przy Teatrze Żydowskim. Współpracowała z Teatrem Rozrywki w Chorzowie („West Side Story“) oraz z Teatrem Rampa na Targówku („Brat naszego Boga“, „Sztukmistrz z Lublina“). Zagrała w spektaklach Teatru Telewizji („Dokument podróży“, „Błękitny zamek“). Ma na swoim koncie współpracę z reżyserami takimi jak: Laco Adamik, Piotr Cieplak, Szymon Szurmiej czy Michał Zadara. W zespole Teatru Żydowskiego od 1998 roku.

Monika Ch_fot._Daria_Chmielewska
Fot. Daria Chmielewska 

Monika Soszka

Aktorka teatralna. Absolwentka Studia Aktorskiego przy Teatrze Żydowskim od 1997 roku. Grała u reżyserów takich jak Juliusz Berger, Piotr Cieplak, Jan Różewicz, Szymon Szurmiej, Gołda Tencer. Oprócz wielu ról w Teatrze Żydowskim ma na swoim koncie również współpracę z Teatrem Telewizji. Można ją zobaczyć w kilku filmach i serialach: „Karol. Człowiek, który został papieżem”, „Przedwiośnie”, „Pogoda na piątek”, „Pitbull”, „Twarzą w twarz”.

monikasoszka 
Fot. Archiwum Teatru Żydowskiego 

Piotr Chomik

Aktor teatralny i filmowy. Absolwent Studium Aktorskiego im. Aleksandra Sewruka przy Teatrze im. S. Jaracza w Olsztynie oraz Wydziału ekonomicznego Uniwersytetu Gdańskiego. Współpracował z Teatrem im. Stefana Jaracza w Olsztynie gdzie zagrał między innymi w „Dzieciach Hioba”, „Szelmostwach Skapena” oraz z Teatrem Wybrzeża w Trójmieście. Wziął udział w warsztatach pracy improwizacyjnej z wykorzystaniem metod Commedia dell’Arte oraz elementów pantomimy, akrobacji i pracy z maską (Master class z Miriam Escurriola de Pena). Ważniejsze role w Teatrze Żydowskim: Szczylek w „Księdze raju” w reżyserii Piotra Cieplaka, Perczyk w „Skrzypku na dachu” w reżyserii Jana Szurmieja.

piotrchomik
Fot. Archiwum Teatru Żydowskiego 

Piotr Sierecki

Piotr Sierecki

Piotr Wiszniowski

Aktor teatralny, filmowy, konferansjer, prezenter telewizyjny. Ukończył w 1992 roku Wydział Aktorski Państwowej Szkoły Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie otrzymując dyplom aktora dramatu. Po studiach pracował w Teatrze Syrena (1992-1997) gdzie zagrał w spektaklach Krzysztofa Jaślara, Zbigniewa Korpolewskiego, Jacka Medweckiego oraz Marka Robaczewskiego. Następnie dołączył do zespołu aktorskiego Teatru Żydowskiego gdzie można go zobaczyć obecnie. Współpracował również jako prezenter telewizyjny między innymi z redakcją sportową Telewizji Polskiej i Telewizji Tele 5, Wizją 1oraz Polsatem. Ma w swoim dorobku również prowadzenie koncertów i imprez. Współpracował z Teatrem Telewizji, gdzie zagrał w „Kurce wodnej” Jana Englerta, „Tajemnicach przeszłości” Jacka Butrymowicza oraz „Ja Michał z Montaign’e” Grzegorza Warchoła. Zagrał w wielu filmach i serialach: „40-latek 20 lat później”, „Trędowata”, „Wielka Wsypa”, „Na koniec świata”, „Skamandryci”.

piotrwiszniowski
Fot. Archiwum Teatru Żydowskiego 

Rafał Rutowicz

Aktor teatralny. W 2000 roku ukończył Studium Aktorskie przy Teatrze Żydowskim w Warszawie oraz zdał aktorski egzamin eksternistyczny. Zagrał w wielu spektaklach Teatru Żydowskiego, m.in.: Siemionczyka w „Joszke Muzykancie”, Straż w „Cudzie purymowym”, Fiedke w „Skrzypku na dachu”, Henocha i Rabina w „Między dniem a nocą. Dybuk”, Dyrektora Hopke w „Śnie o Goldfadenie”, Herszla w „Strasznej gospodzie” oraz Samotnika w „W nocy na starym rynku”. Współpracował z Teatrem Telewizji, gdzie zagrał w „Kamienicy na Nalewkach” oraz „Błękitnym zamku”.

rutowiczrafal
Fot. Archiwum Teatru Żydowskiego 

Roksana Vikalyuk

Aktorka teatralna i wokalistka. Urodziła się na Ukrainie w Tarnopolu gdzie w 1992 roku ukończyła średnią szkołę muzyczną (fortepian klasyczny) oraz zaczęła pobierać prywatne lekcje śpiewu. W latach 1992-1994 była solistką klubu jazzowego NICZLAWA. Do Polski przyjechała w 1994 roku i nawiązała współpracę m.in. z Józefem Skrzekiem i jego grupą SBB. W latach 1999-2002 studiowała śpiew jazzowy w policealnym studium Jazzowym w Warszawie pod kierownictwem Ewy Bem oraz kompozycję i aranżację na wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej w Katowickiej Akademii Muzycznej (obecnie Instytut Jazzu) pod kierownictwem prof. A. Zubka. W 2000 roku założyła własny zespół MIZRAH. Ma w repertuarze utwory ukraińskie, cygańskie, rosyjskie, żydowskie i polskie. Współpracuje z warszawskimi scenami: Teatrem Rampa oraz Teatrem Praga.

roksana
Fot. Archiwum Teatru Żydowskiego

Ryszard Kluge

Artysta kabaretowy, aktor, mim, członek kabaretu Ramol. Współpracował z Teatrem Ateneum, Teatrem Ochoty, Teatrem Narodowym oraz Warszawskim Teatrem Pantomimy. Występował w filmach i serialach, m.in. „Generał Nil“, „Ubu Król“, „Pianista“, „Ekstradycja, „Kryminalni“, „Czas honoru“, „Unia serc“. W Teatrze Żydowskim występuje m.in. w: „Marienbadzie“ w reż. M. Wojtyszki, „Skrzypku na dachu“ w reż J. Szurmirja oraz „Aktrorach Żydowskich“ w reż. A. Smolar.

ryszardkluge
Fot. Archiwum Teatru Żydowskiego 

Sebastian Ryś

Aktor, wrażliwy interpretator romantycznych bohaterów. Absolwent Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. Swoją wizją nadał ton artystycznemu wyrazowi słuchowiska pt.: „Blizny wolności”, w którym wciela się w postać Jana Karskiego. Współtwórca „Plam w Pamięci” – produkcji Teatru Polskiego Radia. Współpracował z Teatrem Nowym w Słupsku, Teatrem Staromiejskim, Teatrem Palladium i Teatrem Mazowieckim. W Płockim Teatrze Dramatycznym debiutował rolą S. B. w spektaklu Szymona Bogacza „Trzech mężczyzn w różnym wieku” w reż. Julii Pawłowskiej. W swojej krótkiej karierze zagrał tytułową postać w „Hamlecie” W. Szekspira czy Albina w „Ślubach Panieńskich” A. Fredry. Na swoim koncie ma role i epizody filmowe oraz serialowe. Wykonawca monodramu „Zupa rybna w Odessie”, który został zaproszony na tegoroczną edycję Festiwalu teatralnego United Solo w Nowym Jorku.

S_Rys

fot. Weronika Kupiszewska

Janusz Gajos

Jeden z najwybitniejszych polskich aktorów teatralnych i filmowych, absolwent PWSFTviT w Łodzi. Zdobył dużą popularność rolą Janka Kosa w serialu „Czterej pancerni i pies”. Stworzył wybitne kreacje m.in. w „Milionerze” S. Szyszki, „Wahadełku” F. Bajona, „Przesłuchaniu” R. Bugajskiego, „Ucieczce z kina Wolność” W. Marczewskiego, „Żółtym szaliku” J. Morgensterna, „Tam i z powrotem” W. Wójcika, „Zemście” A. Wajdy, „Jasminum” J.J. Kolskiego, „Układzie zamkniętym” R. Bugajskiego, „Body-Ciało” M. Szumowskiej. Laureat wielu nagród i plebiscytów publiczności. W 2005 otrzymał Złote Berło Fundacji Kultury Polskiej, w 2007 Złoty Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis, a w roku 2010 za wybitne zasługi dla kultury narodowej został odznaczony Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. Na 40. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni wygrał plebiscyt na Najlepszego Polskiego Aktora Czterdziestolecia. Od 2003 roku jest aktorem Teatru Narodowego w Warszawie.

Janusz Gajos

Fot. Elżbieta Gajos

Olgierd Łukaszewicz

Znakomity aktor filmowy, teatralny, radiowy, wykonujący swój zawód od ponad 40 lat. Prezes Związku Artystów Scen Polskich. Spośród kilkudziesięciu filmów, w których zagrał, najbardziej ceni sobie: „Brzezinę” A. Wajdy, „Sól ziemi czarnej” i „Perłę w koronie” K. Kutza, „Dzieje grzechu” W. Borowczyka, „Lekcję martwego języka” J. Majewskiego, „Gorączkę” A. Holland, „Wierną rzekę” T. Chmielewskiego, „Seksmisję” J. Machulskego, „Magnata” F. Bajona, „Pokuszenie” B. Sas, „Jańcia Wodnika” J.J. Kolskiego, „Generała Nila” R. Bugajskiego i „Daas” A. Panka. Jest cenionym artystą w Niemczech, gdzie na deskach tamtejszych teatrów stworzył szereg interesujących kreacji aktorskich. W 2014 roku został odznaczony medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

Łukaszewicz 1

Fot. Emilia Gowin

 

 

Witold Dąbrowski

Aktor, opowiadacz, wicedyrektor lubelskiego Ośrodka „Brama Grodzka – Teatr NN” – samorządowej instytucji kultury, działającej na rzecz dobra wspólnego w obszarze ochrony dziedzictwa kulturowego. Ośrodek zrodził się z Teatru NN, który stopniowo obok działań artystycznych angażował się w projekty na rzecz przywracania pamięci o historii żydowskiej społeczności w Lublinie. Znane są artystyczne i edukacyjne projekty Ośrodka, wystawa w Bramie Grodzkiej, małe formy teatralne. Poza sceną Witold Dąbrowski spełnia się jako animator, realizując m.in. Międzynarodowy Festiwal „Śladami Singera”.

witek dobrowski_fot._Maurycy_ButrynFot. Maurycy Butryn

Etel Szyc (Polska)

Aktorka, nauczycielka, edukator. Urodziła się w Lublinie w rodzinie żydowskiej.  Jest magistrem pedagogiki wczesnoszkolnej z terapią pedagogiczną.  W latach 1979 -1997 aktorka Teatru Żydowskiego w Warszawie. Występowała m.in. w filmach : Austeria, Lista Schindlera, Dybuk, W ciemności, Pianista. Od 1994 jest nauczycielką w Prywatnej Szkole Podstawowej  Lauder+Morasha w Warszawie,  prowadzi zajęcia z kultury żydowskiej, muzyki i piosenki żydowskiej, tańca izraelskiego, dramy i teatru. Jest reżyserem przedstawień szkolnych o tematyce związanej z historią i tradycją żydowską. Od 2002 prowadzi warsztaty dla dzieci na Festiwalu Kultury Żydowskiej w Krakowie. Od 2004 prowadzi warsztaty dla dzieci, warsztaty kulinarne oraz wykłady na Festiwalu Kultury Żydowskiej w Warszawie. Aktywnie uczestniczy w życiu kulturalnym Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie. Od 2007 organizuje spotkania świąteczne dla seniorów społeczności żydowskiej. Od 2012 prezes Fundacji Ner Tamid.

LR7A9599 2400x3600
Fot. Marta Kuśmierz

Guy Schalom (Wielka Brytania)

Światowej klasy muzyk i tancerz brytyjski, lider znanego zespołu Ensemble Blues Baladi, producent muzyczny. Jest uważany za eksperta wielu różnorodnych gatunków muzycznych, od popu i rocka po jazz i muzykę etniczną. Ma ponad 20-letnie doświadczenie jako perkusista sesyjny, jako tancerz najlepiej czuje się w rytmach arabskich, egipskich i klezmerskich. Pracował jako konsultant tańca żydowskiego dla ITV i jest zastępcą dyrektora Hopkele Productions, specjalizującego się w organizowaniu imprez tanecznych z muzyką klezmerską. Od wielu lat prowadzi warsztaty tańca i gry na perkusji, uczestniczy w licznych międzynarodowych projektach muzycznych, brał udział w festiwalach Klezfest w Londynie, KlezKanada w Montrealu, Yiddish Summer w Weimarze oraz w festiwalach w Sankt Petersburgu i Tel Awiwie.

guyschalom
Fot. Alicia Clarke 

Hanna Kossowska

Hanna Kossowska w latach 1976-82 studiowała  Historię Sztuki i Etnografię w Poznaniu. Uczęszczała także na wydział Malarstwa i Grafiki. Przez pięc lat była aktorką w Państwowym Teatrze Żydowskim w Warszawie. Obecnie prowadzi warsztaty z kaszrutu, halachy, jidyszkajtu i sztuki żydowskiej. Zajmuje się malarstwem, grafiką i projektowaniem scenografii oraz biżuterii.  Ma w dorobku kilkanaście wystaw. Jej obrazy znajdują się w prywatnych zbiorach na całym świecie

2 kossowska 
Fot. Archiwum organizatora

Jacob Weitzner (Polska)

Dr Jacob Weitzner studiował teatrologię oraz literaturę żydowską na Uniwersytecie Hebrajskim w Jerozolimie. Wykładał literaturę jidysz i hebrajską oraz prowadził kursy teatralne w Hunter College w Nowym Jorku, na Uniwersytecie w Tel Awiwie oraz na Uniwersytecie Hebrajskim w Jerozolimie. Obecnie wykłada m.in. na Uniwersytecie Warszawskim, jest także kierownikiem literackim jidysz Teatru Żydowskiego.

1weitzner
Fot. Marta Kuśmierz

Monika Krajewska

Monika Krajewska od ponad 30 lat zajmuje się sztuką żydowską. Autorka albumów fotograficznych o cmentarzach żydowskich: „Czas kamieni” i „A Tribe of Stones”. Prowadzi warsztaty sztuki żydowskiej oraz tworzy prace inspirowane tradycyjną wycinanką żydowską.

Monika Krajewska_3
Fot. Katka Reszke

Anna Rozenfeld

Badaczka historii żydowskiej, języka i kultury jidysz; malarka i aktorka. W przeszłości związana z Teatrem Żydowskim im. Estery Rachel i Idy Kamińskich w Warszawie. Obecnie realizuje własne projekty artystyczne i edukacyjne, współpracuje z wieloma instytucjami i festiwalami kultury żydowskiej w kraju i za granicą. Stypendystka YIVO Institute for Jewish Research w Nowym Jorku (2014-2015).

anna rozenfeld
fot. Jola Retelska

Jagna Kofta

Edukatorka i przewodniczka. Prowadzi zajęcia, wycieczki dla uczniów i dorosłych na temat kultury i historii Żydów. Od kilku lat związana z Muzeum Historii Żydów Polskich. Jest współautorką aplikacji „Warszawa jest moja” – spacery śladami Janusza Korczaka i płyty edukacyjnej o warszawskich Żydach „Warszawa, Warsze”.

Jan Jagielski

Współzałożyciel i przewodniczący zarządu Stołecznego Komitetu Opieki nad Cmentarzami i Zabytkami Kultury Żydowskiej. Od 1991 roku pracuje w Żydowskim Instytucie Historycznym, gdzie utworzył dział dokumentacji materialnych śladów obecności historycznej Żydów na ziemiach polskich. Działem tym kieruje do dziś.

2jagielski
fot. Marta Kuśmierz

Wojciech Popławski

Architekt, współzałożyciel pracowni OP ARCHITEKTEN (Warszawa, Wiedeń). Współautor wielokrotnie nagradzanych projektów pracowni, m.in. projektu andel´s Hotel w Łodzi, który otrzymał kilkanaście międzynarodowych nagród (Londyn, Nowy Jork, Cannes, Warszawa, Łódź) i został nominowany do Mies van der Rohe Prize 2011, a także projektu rewitalizacji dwóch kamienic Le Palais przy ul. Próżnej 7/9, który otrzymał m.in. nagrodę PZiTB Budowa Roku 2013. Współautor projektów z Architektem T. Spychałą: PZU Tower i Hotel InterContinental Warsaw.

Rafał Dajbor

Aktor, dziennikarz, prezes założonej przez siebie Fundacji Drugi Plan i redaktor strony www.mariuszgorczynski.pl. Współpracuje m.in. z redakcjami „Stolica”, „Słowo żydowskie”, „Południe. Głos Warszawiaków” oraz portalem Warszawa.pl.

dajbor

Fot. Gabriela Bidzińska-Dajbor