BUM BUM ORKeSTAR |PL|

BUM BUM ORKeSTAR   założony w 2014 roku polski zespół muzyczny. Wykonuje utwory, które są połączeniem muzyki bałkańskiej, klezmerskiej oraz polskiej. To wpływy tych trzech muzycznych światów sprawiają, że zespół na scenie potrafi zaskoczyć energią, zaraz potem wzruszyć rzewną melodią, by na koniec zmusić publikę do poruszania ciałem w rytm muzyki. Każdy koncert jest niepowtarzalny i zarazem nieobliczalny. Każdy jest na swój sposób wyjątkowy.

Nazwa formacji ściśle wiąże się z muzyką jaką i w jaki sposób wykonują. Bombowa – bo fantastycznie zagrana, bombowa – bo niesie ze sobą taką ilość emocji, energii i mocy, że brak na to opisowej skali.

BUM BUM ORKeSTAR to zespół, w którym grają sami soliści, tworząc przy tym “harmonię doskonałą”.

Są laureatami najważniejszych festiwali folkowych w Polsce takich jak festiwal polskiego radia “Nowa Tradycja”, “Mikołajki Folkowe”, “Dragon Folk Fest”.

Fot. Materiały prasowe zespołu
Fot. Materiały prasowe zespołu

Skład zespołu:

Oliwier Andruszczenko – klarnet, saksofon

Mateusz Wachowiak – akordeon, wokal

Piotr Janiec – tuba

Mateusz Sieradzan – tapan ( rodzaj bułgarskiego bębna), wokal

Bartosz Stępień – sakshorn tenorowy

Damian Marat– flugelhorn, trąbka

MALIKIAN Ara |ES|

Ara Malikian – międzynarodowej sławy hiszpański skrzypek i kompozytor pochodzenia ormiańskiego, urodzony w Libanie. Laureat wielu prestiżowych nagród i wyróżnień, nominowany do Latin Grammy Awards. W przeszłości – pierwszy skrzypek w orkiestrze Teatru Królewskiego w Madrycie. Wyróżnia się wśród innych muzyków mistrzowskim i oryginalnym wykonywaniem zarówno utworów muzyki klasycznej, jak i autorskich, odzwierciedlających kulturę Bliskiego Wschodu, Europy Środkowej, Argentyny i Hiszpanii. Ara daje około 300 koncertów rocznie na całym świecie. Miał ponad 100 występów z prestiżowymi orkiestrami, w tym z orkiestrami symfonicznymi w Tokio, Bambergu, Madrycie, Portugalii, orkiestrami kameralnymi w Zurychu i Londynie, z Orkiestrą Filharmonii Armeńskiej, „Wirtuozami Moskwy” i wieloma innymi. Jego muzyka była wykonywana w ponad 40 krajach na całym świecie w najbardziej znanych miejscach. Muzyk znany jest także z pracy w wielkim kinie. Jest autorem ścieżki dźwiękowej do filmów „Talk to Her” i „Bad Education” Pedro Almodovara, współpracował również z innymi reżyserami filmowymi. W 2016 roku napisał ścieżkę dźwiękową do „Obietnicy” Terriego George’a, opowiadającej o ludobójstwie Ormian w 1915 roku. Wydał wiele płyt, ostatnia z nich została nominowana przez Hiszpańską Akademię Muzyczną na najlepszą płytę New Music of the Year.

Każdy koncert Malikiana to widowisko, w którym unikalna technika gry na skrzypcach otrzymuje niezwykłą oprawę choreografii, tańca, kostiumów, barw i efektów.

fot. Archiwum artysty

BAŁDYCH Adam |PL|

Adam Bałdych – skrzypek, kompozytor. Od młodości koncertuje z wybitnymi muzykami polskimi i amerykańskimi w Polsce, Niemczech, Serbii, Indonezji, Węgrzech, Hiszpanii, Francji, Anglii i USA. Należy do prestiżowej niemieckiej wytwórni fonograficznej ACT MUSIC, w której do tej pory ukazały się jego cztery autorskie płyty (m.in. „The New Tradition”, czy „Brothers”, a na kilku wystąpił jako sideman („Anyone with a Heart” – Iiro Rantali. Wśród muzyków, z którymi współpracował znaleźli się zarówno muzycy jazzowi: Jim Beard, Iiro Rantala, Leszek Możdżer, Billy Cobham, Aaron Parks, Jacob Karlzon, Lars Danielsson, Joachim Kühn czy Michel Portal, ale również artyści związani z muzyką popularną (Mika Urbaniak, L.U.C) oraz poważną (Paweł Hendrich, Andrzej Bauer, Cezary Duchnowski, Royal String Quartet). Adam Bałdych jest jedynym polskim Artystą, który został uhonorowany najbardziej prestiżową nagrodą przemysłu muzycznego ECHO JAZZ.Obecnie Bałdych coraz częściej również zwraca się w stronę twórczości kompozytorskiej na większe składy i orkiestry (“Mozaika”, ANTIPHONA”, “Pamiętniki”).

Adam Bałdych2 fot. Magdalena Paszko
fot. Magdalena Paszko

BROZA David |IL|

Izraelska supergwiazda, piosenkarz i autor piosenek David Broza to jeden z najbardziej dynamicznych i charyzmatycznych artystów. Jego muzyka – zwłaszcza żywiołowa gra na gitarze, sięgająca do rytmów flamenco czy rock and rolla – odzwierciedla połączenie trzech krajów, w których się wychowywał: Izraela, Hiszpanii i Anglii. Występował m.in. z Paulem Simonem, Bobem Dylanem, Vanem Morrisonem.

Artysta znany jest z zaangażowania w projekty humanitarne, głównie dotyczące konfliktu izraelsko-palestyńskiego. Od 1977 roku, kiedy jego hit „Yihye Tov” po raz pierwszy pojawił się w radiu, David Broza promuje przesłanie pokoju. W 2013 roku rozpoczął pracę nad projektem skupiającym palestyńskich i izraelskich muzułmanów, którego wynikiem jest album „East Jerusalem, West Jerusalem”.

Wpływowy muzyk, namiętny adwokat pokoju i innowator branży muzycznej, budzi podziw i inspiruje publiczność swoim szczerym przesłaniem i muzycznym urokiem.

PR (2)

DAHL KNUDSEN Kenneth |DK|

Kenneth Dahl Knudsen – duński kompozytor, kontrabasista i lider zespołu. Mimo młodego wieku Kenneth grał i współpracował już z takimi artystami jak J. Scofield, G. Hekselman, D. Oatts, J. Frahm, E. Christopher, J. Blake, J. Shaw czy P. AkLaffe. Jest doceniany przez krytyków, wielokrotnie nagradzany, a co najważniejsze – uwielbiany przez publiczność. Dotychczas wydał trzy płyty – współczesny europejski jazz o skandynawskim rodowodzie, z dużą dawką improwizacji. Jego ostatni krążek został zaliczony do TOP 20 najlepszych jazzowych albumów roku w rankingu portalu UK Vibe. Podczas Festiwalu Warszawa Singera zaprezentuje materiał na swoją najnowszą płytę „TÉTÉ”.

ken7

 

JAZZ BAND MŁYNARSKI – MASECKI |PL|

Wybitny pianista Marcin Masecki razem z Janem Emilem Młynarskim powołali do życia zespół odwołujący się do starej tradycji polskich orkiestr jazzowych międzywojnia. W repertuarze Jazz Bandu znalazły się utwory swingowe, w większości nieznane. Nie zabraknie też kilku wyjątkowych tang, z których autorstwa polscy kompozytorzy znani byli na całym świecie. Całe przedsięwzięcie skupione jest wokół ducha postaci Adama Astona – najwybitniejszego przedwojennego polskiego śpiewaka rozrywkowego, Henryka Warsa – najważniejszego polskiego przedwojennego pianisty, aranżera i kompozytora, a także Jerzego Petersburskiego czy braci Artura i Henryka Goldów. Marcin z Jankiem niejako rekompensują stracone szanse całego pokolenia polskich artystów rozrywkowych, którzy w rozkwicie prosperity musieli uciekać, walczyć, ginąć, emigrować, osierocając polską bejtmuzykę rozrywkową w niepowetowany sposób. Aranżacje Marcina i głos Janka nadają całości zupełnie nowy oddech, czyniąc tę muzykę aktualną i użytkową, do tańca i wzruszeń.

fot. Kobas Laksa

JINTA-LA-MVTA |JP|

Jinta-la-Mvta to zespół z Tokio stworzony przez Okuma Wataru i Miwazow. Na muzycznej bazie, jaką jest wczesna współczesna muzyka uliczna „chin-dong” oraz „jinta” (orkiestry marszowe), grupa miesza w swoim oryginalnym tyglu muzykę popularną ze wszystkich stron świata ze szczególnym uwzględnieniem muzyki klezmerskiej i bałkańskiej. Okuma ma w Japonii status jednego z najbardziej wyjątkowych klarnecistów i frontmana przełomowego zespołu eksperymentalnego Cicala-Mvta, który okrzyknięto „epicentrum tokijskiej sceny undergroundowej” i „jedyną w swoim rodzaju japońską world music”. Miwazow znana jest jako nowoczesna wirtuozka bębnów chin-dong, a niedawno wzbudziła zainteresowanie swoim wykonaniem piosenek Brechta oraz songów jidysz z charakterystyczną dla siebie dynamiczną ekspresją.

Skład zespołu: Wataru Okuma (klarnet), Miwazow (chin-dong, koto, wokal), Yoshiaki Sato (akordeon), Gideon Juckes (tuba), Fumi Watanabe (bębny)

Jinta1_fot. Hiromichi Ugaya
fot. Hiromichi Ugaya

LEMMER Shulem |US|

Shulem Lemmer sławę w żydowskim świecie muzycznym zdążył sobie wyrobić poprzez swój zniewalający głos, bezbłędne brzmienie i wszechstronność w wielu gatunkach muzycznych. Już jako solista wysoko cenionego chóru Shira brawurowo zaistniał w Internecie – „Avinu Malkeinu” i „Chad Gadya” w jego wykonaniu zebrały milion odsłon. To otworzyło mu drogę do światowych występów. Rok temu wydał swój debiutancki album „Shulem”.

fot. Archiwum artysty

LEMMER Yaakov |US|

Yaakov ‚Yanky’ Lemmer – jeden czołowych kantorów młodego pokolenia, posiadający głos o wyjątkowej barwie (liryczny tenor). Jego repertuar jest wielojęzyczny i wszechstronny – znajdują się w nim liturgiczne pieśni hebrajskie, ludowe pieśni jidysz, a także muzyka synagogalna, operowa i musicalowa. Karierę zaczynał jako solista Behtel Choir, gdzie opiekę nad nim roztoczył Benzion Miller. Był stypendystą prestiżowej Belz School of Jewish Music na Yeshiva University, gdzie studiował m.in. u Josepha Malovanego i Bernarda Beera. Jako artysta o międzynarodowej renomie koncertuje przed publicznością na całym świecie. W Izraelu występował z Izraelską Orkiestrą Filharmoniczną, występował też m.in. w Stanach Zjednoczonych i w Europie, na wielu festiwalach kultury żydowskiej. Obecnie jest kantorem synagogi na Lincoln Square w Nowym Jorku.

YaakovLemmer1

 

OLEŚ BROTHERS & Theo Jörgensmann |PL/D|

Oleś Brothers & Theo Jörgensmann TRANSGRESSION

Bracia Oleś i Theo Jörgensmann współpracują ze sobą nieprzerwanie od 2003 roku. Trio ma w swojej dyskografii pięć wysoko ocenianych przez muzyczną krytykę całego świata albumów, w tym zatytułowany „Alchemia” wydany w prestiżowej szwajcarskiej oficynie HatHut Records.

Przez 15 lat wspólnych nagrań i koncertów na prestiżowych scenach Europy trio wypracowało własny unikalny styl. Dowodzi tego najnowszy album grupy zatytułowany „Transgression” wydany w roku 2016, będący efektem wieloletniej współpracy, na którym głosy trzech muzycznych indywidualistów łączą się, tworząc muzykę pełną narracji, wirtuozerii, pięknych melodii oraz kipiącą jazzowym dynamizmem.

fot. Materiały prasowe zespołu
fot. Materiały prasowe zespołu

Skład zespołu:
Theo Jörgensmann – low G clarinet |D|
Marcin Oleś – kontrabas |PL|
Bartłomiej Oleś – perkusja |PL|

Theo Jörgensmann urodzony w 1948 roku niemiecki klarnecista, uznawany za najwybitniejszego instrumentalistę europejskiego nowoczesnego jazzu, jeden z twórców współczesnego brzmienia jazzowego klarnetu, zaliczanego obok Erica Dolphy i Jimmy’ego Giuffre do najbardziej znaczących klarnecistów w historii jazzu w Europie.

Bracia Oleś, znani powszechnie jako Oleś Brothers, czyli kontrabasista Marcin Oleś i perkusista Bartłomiej Oleś zaliczani są do ścisłej czołówki polskiego jazzu i muzyki improwizowanej. Ich oryginalne podejście do tworzenia muzyki można prześledzić na zgoła czterdziestu albumach, które wydali pod własnym szyldem, co zapewne przyczynia się do ich statusu jednych z najkreatywniejszych artystów na polskiej i europejskiej scenie muzycznej. Współpracując z najlepszymi muzykami z całego świata, w tym z czołowymi postaciami na polskiej scenie jazzowej dopracowali się tytułu m.in. „Muzycy roku” nadanego przez kolegium Radio Jazz i Jazz Press w 2016 roku.

ORKIESTRA ADRIA |PL|

Orkiestra ADRIA nawiązuje składem i idiomem brzmieniowym do zespołów występujących w międzywojennych lokalach i teatrach rewiowych stolicy, a swoją nazwą nawiązuje do przedwojennej Adrii.

Na program Orkiestry Adria składaają się utwory Władysława Szpilmana i Jerzego Petersburskiego – legendarnych kompozytorów, twórców wielu niezapomnianych piosenek, które na stałe wpisały się w historię kultury XX wieku Polski i świata. Jerzy Petersburski to także, razem z Arturem Goldem, współtwórca orkiestry na wzór orkiestr zagranicznych specjalizujących się w muzyce tanecznej i tangowej – jednej z pierwszych tego rodzaju w Polsce, która odegrała dużą rolę w życiu muzycznym Warszawy w latach dwudziestych. Stała się znana dzięki występom w lokalach tanecznych przedwojennej Warszawy.

Piosenki wykonuje m.in. Lala Czaplicka – śpiewaczka i wokalistka, obdarzona unikatowym głosem o aksamitnej barwie, córka Jerzego Czaplickiego, światowej sławy śpiewaka, który w latach 30. ubiegłego stulecia śpiewał i nagrywał z orkiestrami Petersburskiego i Golda, występując w legendarnym lokalu przedwojennej Warszawy – Adrii. Przy fortepianie zasiada wybitny pianista, kompozytor, satyryk Jerzy Petersburski Junior – syn wybitnego kompozytora. W skład Orkiestry Adria wchodzą najwybitniejsi artyści, muzycy, soliści, interpretatorzy tanga, swinga i jazzu.

adria 1

lala   jp jr

PIFARÉLY Dominique |FR|

Dominique Pifarély – wybitny skrzypek, improwizator, kompozytor. Wszechstronny i aktywny. Na skrzypcach gra od 6 roku życia. Po otrzymaniu klasycznej edukacji muzycznej, już w wieku młodzieńczym zwrócił się ku rockowi, jazzowi, jak też improwizacji. Szybko stał się bardzo cenionym i rozchwytywanym solistą. Współtworzył Sclavis-Pifarély Acoustic Quartet, zespół Daedales, w którym gra do dziś, występował też w licznych triach i kwartetach, a także m.in. w programach literackich. W 2000 roku założył Archipels-Cie Dominique Pifarély, gdzie jest liderem i kompozytorem. Regularnie występuje na europejskich scenach, w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Japonii, Indiach, grał także w Ameryce Łacińskiej, na Bliskim Wschodzie i w Afryce. Udziela się także jako nauczyciel klas mistrzowskich.

Dominique Pifarély

SHEPHERD Merlin |UK|

W rękach Merlina Shepherda klarnet staje się idealnym narzędziem do pokazania wybitnej muzykalności. Niezależnie od rodzaju granej muzyki, czy będzie to muzyka klezmerska wykonywana z Sound&Light Cinematic Duo czy szalone, ekstatyczne melodie grane z kwintetem Hamsa czy Klezmer Brass Allstars Franka Londona i Bobanem Marcovicem, czy też swobodne formy muzyczne prezentowane z Aaronem Alexandrem i jego Midrash Mish-Mosh, muzyka Merlina ma w sobie siłę i emocje, które nadają instrumentowi nowego charakteru.

Niezwykłą siłę muzyki Merlina można usłyszeć na jego debiutanckim albumie Intimate Hopes & Terrors zawierającym oryginalny materiał, stworzony w ramach jedynej w swoim rodzaju współpracy z dziesięcioma największymi muzykami klezmerskimi z terenów byłego Związku Radzieckiego.

Merlin Shepherd pracował również jako dyrektor muzyczny The Royal National Theatre, Royal Shakespeare Company oraz Shakespeare’s Globe Theatre w Londynie. Doradzał w kwestiach klezmerskich Royal Shakespeare Company podczas produkcji przedstawienia „Dybuk” wystawionego w roku 1992 na podstawie tekstu S. An-skiego. Jest też autorem licznych kompozycji dla wielu zespołów teatralnych i tanecznych. Obecnie występuje ze swoim kwintetem Hamsa.

Hamsa

SHEPHERD Polina |RU/UK|

Polina Shepherd już podczas studiów na Akademii Państwowej w Kazaniu (stolica Tatarstanu w Rosji) dołączyła do pierwszego zespołu klezmerskiego powstałego po pieriestrojce – Simchy i rozpoczęła trasę po ciemnych, radzieckich teatrach, występując przed Borysem Jelcynem oraz na świecie w latach 1998-2002.

Jest przedstawicielką pierwszego pokolenia muzyków odrodzonej sceny jidysz w Europie Wschodniej: w roli dyrektora programowego, edukatorki oraz wykonawczyni Polina Shepherd była zaangażowana w wiele festiwali, konferencji oraz seminariów w Rosji, na Ukrainie, we Francji, w Niemczech, w Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych i Brazylii.

Obecnie mieszka w Wielkiej Brytanii i prowadzi trzy chóry oraz występuje na scenach świata, prezentując pieśni jidysz i rosyjskie.  Blisko 100 kompozycji i utworów, w tym muzyka skomponowana do przedstawień teatralnych, dużych chórów, oprawa do wierszy jidysz wykonywana jest przez solistów i chóry na całym świecie.

polina

SKLAMBERG Lorin |US|

Lorina Sklamberga – wokalista zespołu Klezmatics, zdobywca nagrody Grammy, czołowy reprezentant tradycyjnej żydowskiej techniki głosowej i songów w języku jidysz.

Legendarny krytyk muzyczny Robert Christgau opisał głos Lorina Sklamberga jako „transcendenty, eteryczny i zmysłowy”… Od powstania zespołu Klezmatics Lorin nieustannie poszukiwał swojego głosu, użyczając go wielu dyscyplinom. Od 25 lat współpracuje z YIVO Institute for Jewish Research, obecnie na stanowisku archiwisty dźwięku. Zaś przez 14 lat był koordynatorem KlezKamp: Programów Artystycznych Folk Jidysz oraz współzałożycielem Living Traditions.

Głos Lorina można usłyszeć na około 50 płytach, komponuje on również i występuje w filmach, na scenie i w cyrku, w występach tanecznych, produkuje nagrania oraz uczy i wykłada w szkołach od Sao Paulo po Londyn, od Paryża po Kijów i Sankt Petersburg.

lorin

SMOCZYŃSKI Mateusz|PL|

Mateusz Smoczyński występował na najważniejszych scenach jazzowych świata. Uznany za jazzowego skrzypka roku 2017 w rankingu Jazz Top magazynu Jazz Forum. Współzałożyciel Atom String Quartet, przez cztery lata był pierwszym skrzypkiem legendarnego zespołu Turtle Island Quartet, zdobywcy m.in. dwóch nagród Grammy. Jest laureatem I nagrody II edycji Międzynarodowego Jazzowego Konkursu Skrzypcowego im. Zbigniewa Seiferta w 2016 roku.

Mateusz Smoczyński (by Zosia Zija & Jacek Pióro) 4
fot. Zosia Zija & Jacek Pióro

 

STRUNIN Sasha |PL|

Sasha Strunin – wokalistka o prawdziwie słowiańskiej duszy, urodziła się w wielonarodowej rodzinie o artystycznych konotacjach. Jej rodzice, rosyjski bas-baryton Igor Strunin oraz ukraińska mezzosopranistka Vita Nikołajenko, to soliści Teatru Wielkiego w Poznaniu. Dziadek wokalistki był reżyserem teatralnym, zaś jej ukochana polska babcia -Nelli – aktorką. Sasha odebrała staranne wykształcenie w ogólnokształcącej szkole muzycznej (klasa fortepianu), pobierając lekcje śpiewu najpierw u swojej mamy, a później w klasie wokalnej Marzeny Osiewicz. W tym czasie intensywnie występowała na wielu scenach polskich i europejskich rozwijając swoją karierę wokalną. Ukończyła Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu w 2013 r. (wydział fotografii). Jej praca dyplomowa pt. „Viscera” była prezentowana w ramach wystawy „Podświadomość zdarzeń” w galerii Spokojna przy warszawskiej ASP.
W 2016 ukazał się album „Woman In Black”, który jest formą muzycznej autobiografii artystki skomponowanej specjalnie dla niej przez Gary Guthmana.

fot. Piotr Domagała

www.sashastrunin.com

WOWAKIN Trio |PL|

Trio WoWaKin istnieje dopiero od dwóch lat, a już może poszczycić się nagrodami (Nowa Tradycja’16 i Folkowe Mikołajki’16) i występami na festiwalach. Kapela Pauli Kinaszewskiej specjalizuje się w muzyce folkowej, łącząc ludowe brzmienie z nowoczesną aranżacją. Przekazuje energetyczną mieszankę opartą wprawdzie na muzyce tradycyjnej (muzycy czerpią swój repertuar z żywego przekazu, jeżdżąc na wieś i ucząc się od starszego pokolenia zaprzyjaźnionych muzykantów i śpiewaczek), ale też mocno wchodzącą we współczesność – swobodną, improwizowaną, brawurową. Każdy ich występ uwodzi publiczność naturalnością i szczerością przekazu. Niesamowitą energią taneczną porywa wszystkich do szalonego „wirowania” w rytm oberków, polek, mazurków, kujawiaków i piosenek żydowskich.

wowakin1

 

WYROSTEK Marcin & CORAZON |PL|

Marcin Wyrostek & CORAZON powstał w wyniku fascynacji muzyką argentyńską i latynoamerykańską, która zainspirowała muzyków do tworzenia tang we własnych jazzowych i musicalowych aranżacjach. Doprowadziło to do powstania w 2010 roku płyty ” Magia del Tango”, która finalnie osiągnęła status potrójnej platyny. Początkowo repertuar zespołu oparty był na kompozycjach Astora Piazzoli i Richarda Galiano. Bałkańskie fascynacje sekcji rytmicznej zespołu przyczyniły się do nagrania w 2011 roku ethno-folkowej płyty „Coloriage” (podwójna platyna). Efektem tej fuzji muzycznych pragnień był wydany w 2015 roku album „For Alice”, będący autorskim podsumowaniem Marcina jego dotychczasowych doświadczeń muzycznych w tym licznych występów z orkiestrami kameralnymi i symfonicznymi. Obecnie w repertuarze zespołu pojawiły się także utwory z najnowszej płyty Marcina Wyrostka „Polacc” uzupełniając wcześniejszy międzynarodowy repertuar o muzykę o korzeniach polskich.

fot. Nicholas Dominic Talvola
fot. Nicholas Dominic Talvola

Skład zespołu:

Marcin Jajkiewicz – wokal

Marcin Wyrostek – akordeon

Mateusz Adamczyk – skrzypce

Daniel Popiałkiewicz – gitara

Agnieszka Haase-Rendchen – fortepian

Piotr Zaufal – bas

Krzysztof Nowakowski – instrumenty perkusyjne

 

Marcin Wyrostek to akordeonista, zwycięzca polskiej, drugiej edycji programu Mam Talent. Jest wykładowcą Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach i członkiem Amerykańskiego Stowarzyszenia Akordeonistów.

GRZELA Remigiusz |PL|

Remigiusz Grzela – poeta, prozaik, dramaturg, dziennikarz. Autor książek „Było, wiec minęło. Joanna Penson – dziewczyna z Ravensbruck, kobieta Solidarności, lekarka Wałęsy”, „Wolne”, „Złodzieje koni”, „Rozum spokorniał. Rozmowy z twórcami kultury”, „Bagaże Franza K. czyli podróż, której nigdy nie było”, „Bądź moim Bogiem”, dedykowanej postaci Wiery Gran, „Hotel Europa. Rozmowy”, „Spełniony” – wywiadu-rzeki z Marianem Kociniakiem i „Wybór Ireny” o łączniczce Irenie Gelblum, która stała się włoską poetką Ireną Conti. Jest też autorem sztuk teatralnych: „Na gałęzi”, „Biografia”, „Uwaga – złe psy!”, „Naznaczeni”, „Błękitny diabeł”, „SM”, „First Lady” i „Oczy Brigitte Bardot”. W Teatrze Żydowskim w Warszawie prowadził cykl spotkań poświęconych wybitnym twórcom pt. „Bagaże kultury”. Obecnie pracuje nad książką „Podwójne życie reporterki. Fallaci. Torańska”.

grzela1
fot. Zija/Pióro

 

STUHR Maciej |PL|

Maciej Stuhr – aktor filmowy i teatralny, reżyser. Absolwent psychologii na UJ i studiów aktorskich w krakowskiej PWST. Jego pierwszym żywiołem był kabaret artystyczny, ale pasję do kabaretu realizuje do dziś, m.in. w spektaklu Pożaru w Burdelu „Muzeum Wolności”. Ostatnie lata przyniosły mu wybitne kreacje filmowe m.in. w „Obławie” M. Krzyształowicza, „Pokłosiu” W. Pasikowskiego, filmach W. Smarzowskiego czy „Czerwonym kapitanie” M. Kollara. Gra w znanych serialach, m.in. „Belferze”, „Bez tajemnic”. Od 10 lat należy do zespołu Nowego Teatru w Warszawie. Najważniejsze spektakle z jego udziałem to m.in. „(A)pollonia”, „Koniec” i „Francuzi”. Występuje też u boku K. Jandy w „Boskej” w Teatrze Polonia. Laureat wielu prestiżowych nagród m.in. srebrnego medalu Zasłużony Kulturze Gloria Artis i Złotego Krzyża Zasługi, nagrody im. Zbyszka Cybulskiego oraz „Orła”; członek Polskiej oraz Europejskiej Akademii Filmowej.

fot. Tomasz Tyndyk

KOMOROWSKA Maja |PL|

Maja Komorowska – wybitna aktorka teatralna i filmowa, pedagog warszawskiej Akademii Teatralnej. Pracowała w Teatrze Groteska w Krakowie, współpracowała z Jerzym Grotowskim w Teatrze 13 Rzędów w Opolu i Teatrze Laboratorium we Wrocławiu. Grała także we wrocławskich teatrach: Polskim i Współczesnym. Od 1972 roku nieprzerwanie związana z Teatrem Współczesnym w Warszawie. Ma w dorobku współpracę z takimi mistrzami kina, jak Andrzej Wajda, Tadeusz Konwicki, Krzysztof Kieślowski, Krzysztof Zanussi czy Istvan Szabo. Zakochana w poezji, jeździ na spotkania z publicznością, której prezentuje wiersze największych polskich poetów. Znana także z zaangażowania społecznego: w czasach stanu wojennego pracowała w Prymasowskiej Radzie Społecznej oraz w Komitecie Pomocy Internowanym i ich Rodzinom. Należy do grona najwyżej cenionych i najbardziej lubianych polskich aktorek.

SONY DSC

SZWARCMAN-CZARNOTA Bella

Filozofka, tłumaczka, redaktorka miesięcznika „Midrasz”, autorka książek „Znalazłam wczorajszy dzień”, „Mocą przepasały swe biodra”, „Cenniejsza niż perły” i „Księga kobiet – kobiety Księgi”.

bellaszwarcmanczarnota

fot. Janusz Paliwoda

KERNER Kimba |US|

Kimba Kerner urodziła się w Filadelfii, ale przez całe życie podróżuje. Pierwszy dyplom zdobyła w Parsons School of Design w Nowym Jorku. Obecnie pracuje nad doktoratem na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, w którym łączę technikę ceramiki i grafiki.

537279DD-4C25-47E2-B3A9-E1293D230C92-218-00000008B6DFF78E

Aktorki Teatru Żydowskiego

Monika Chrząstowska – aktorka teatralna, wokalistka. Ukończyła Studio Aktorskie przy Teatrze Żydowskim. Współpracowała z Teatrem Rozrywki w Chorzowie („West Side Story“) oraz z Teatrem Rampa na Targówku („Brat naszego Boga“, „Sztukmistrz z Lublina“). Zagrała w spektaklach Teatru Telewizji („Dokument podróży“, „Błękitny zamek“). Ma na swoim koncie współpracę z reżyserami takimi jak: Laco Adamik, Piotr Cieplak, Szymon Szurmiej, Michał Zadara czy Monika Strzępka. W zespole Teatru Żydowskiego od 1998 roku.

Monika_Ch_fot._Daria_Chmielewska
fot. Daria Chmielewska

Ewa Dąbrowska – aktorka związana od lat z Teatrem Żydowskim. Ma na swoim koncie wiele ról teatralnych u takich reżyserów, jak m.in. J. Bratkowski („Uriel Akosta”), Sz. Szurmiej („W nocy na starym rynku”), G. Tencer („Cud purymowy”, „Dla mnie bomba”), J. Szurmiej („Skrzypek na dachu” – rola Gołdy, „Ach! Odessa – Mama…”), P. Cieplak („Księga Raju”), P. Paszta („Królestwo Wszechwanny”), M. Strzępka („Marzec’68. Dobrze żyjcie – to najlepsza zemsta”). Zagrała również w monodramie „Mur” o Irenie Sendlerowej (reż. M. Wojtyszko), nagrodzonym na 41. Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Jednego Aktora we Wrocławiu. Występuje także w polskich filmach i serialach oraz w niezależnych projektach teatralnych i muzycznych. W 2009 otrzymała odznaczenie Zasłużony dla Kultury Polskiej, j, a w 2015 – Złoty Krzyż Zasługi.

dabrowska_fot._Harry_Weinberg
fot. Harry Weinberg

Ewa Greś – aktorka teatralna i filmowa. Absolwentka Studium Aktorskiego przy Teatrze im. Stefana Jaracza w Olsztynie (2002) oraz Wydziału Malarstwa i Grafiki na ASP w Gdańsku (2002). Współpracowała z Teatrem im. Stefana Jaracza w Olsztynie (2000-2001), Teatrem im. S. I. Witkiewicza w Zakopanem (2002-2003), Teatrem im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie (2003-2007) oraz warszawskimi teatrami: Syrena i Popularnym. Współpracowała jako asystent reżysera z Henrykiem Rozenem oraz Szymonem Szurmiejem. Do jej ważniejszych ról należy zaliczyć m.in. Michasię w „Mieszczanin szlachcicem”, Kobietę zawiedzioną w „Café Sax”, Kasię w „Poskromieniu złośnicy”, Klarę w „Ślubach panieńskich”, Evelynn w „Kształcie rzeczy”, Baśkę w „Narkomance”, Katarzynę w „Matce Courage i jej dzieciach”, Hankę w „Moralności pani Dulskiej”, Rechełe w „1666” oraz występ w spektaklu „Rodziny, których nie ma, czyli Anonimowi Żydzi Polscy”.

Fot. Marta Kuśmierz
Fot. Marta Kuśmierz

Mariola Kuźnik – aktorka teatralna. W 2006 roku ukończyła Studio Aktorskie przy Teatrze Żydowskim, rok później zdała eksternistyczny egzamin dla aktora dramatu. Współpracowała z Teatrem Bajlandia, Teatrem Wariacja oraz ze Sceną Edukacyjną Teatru Żydowskiego, gdzie wystąpiła w roli Heleny w „Panu Jowialskim” oraz Meli w „Moralności Pani Dulskiej”. Współpracowała z takimi reżyserami jak Agnieszka Glińska, Artur Hofman, Anna Smolar, Jan Szurmiej, Szymon Szurmiej, Gołda Tencer. Za udział w przedstawieniu „Aktorzy żydowscy” Anny Smolar otrzymała nagrodę aktorską na 56. Kaliskich Spotkaniach Teatralnych.

Fot. Archiwum Teatru Żydowskiego
Fot. Archiwum Teatru Żydowskiego

Paulina Lombarowicz – od 2006 aktorka Teatru  Żydowskiego. Brała udział w licznych koncertach i małych formach muzyczno-tanecznych w ramach działań teatru oraz Fundacji Shalom. W 2006 uzyskała dyplom ZASP dla aktora dramatu. W Teatrze  Żydowskim gra w spektaklach: „ Żyć nie umierać!“, „W nocy na starym rynku“, „Tradycja“, „Ach! Odessa -Mama…“, „Marcu’68. Dobrze  żyjcie – to najlepsza zemsta“, „Szosza“.

lombarowicz
Fot. Archiwum Teatru Żydowskiego

Małgorzata Majewska – aktorka teatralna i telewizyjna. W 2004 roku ukończyła Studio Aktorskie przy Teatrze Żydowskim i zdała egzamin eksternistyczny dla aktorów dramatu. Jednakże już w 1998 roku zadebiutowała na scenie rolą Zosi w „Weselu” w reżyserii Adama Hanuszkiewicza (Teatr Nowy w Warszawie). Współpracuje z Teatrem Adekwatnym w Warszawie, w którym zagrała w wielu spektaklach Magdy Teresy Wójcik (m.in. „Pan Tadeusz” i „Świętoszek”). Na scenie Teatru Żydowskiego pojawiła się po raz pierwszy w 2002 roku w roli Esterki w „Cudzie purymowym” w reżyserii Gołdy Tencer. W kolejnych latach wystąpiła miedzy innymi w roli Chawy w „Skrzypku na dachu”, Cypy w „Śnie o Goldfadenie”, Lajsy w „Strasznej gospodzie”, Umarłej w „W nocy na starym rynku”, Marysi w „Wyznaniu” oraz w roli tytułowej w „Szoszy” wg Singera. W 2015 roku otrzymała Brązowy Krzyż Zasługi.

malgorzatamajewska
Fot. Archiwum Teatru Żydowskiego

Sylwia Najah – aktorka teatralna i filmowa, tancerka, wokalistka. Współpracuje z Teatrem Królewskim w Wilanowie i Teatrem Ochoty (Projekt Teatr Warszawa). Grała również w TeatrzePowszechnym w Radomiu (Inanis w „Komórkowym love“), Teatrze Wytwórnia w Warszawie oraz na Scenie Edukacyjnej Teatru Żydowskiego (Hesia w „MoralnoÊci Pani Dulskiej“). Ma na swoim koncie udział w spektaklu muzycznym „Dzieci Hioba“ w reżyserii Jacka Bończyka. Zagrała także w Teatrze Polskiego Radia (m.in. Melanto w „Powrocie Odysa“) oraz filmach („Wszyscy jesteśmy Chrystusami“, „Kochaj i tańcz“). Przygotowała monodram „Konstrukcje Debory Vogel. Traktat we wnętrzu i na peryferiach życia“ (2012 r.) w reżyserii Magdy Gnatowskiej. Od 2002 w zespole Teatru Żydowskiego. Jej znaczącym sukcesem jest główna rola w przedstawieniu „Szabasowa dziewczyna”.

sylwianajah
Fot. Archiwum Teatru Żydowskiego

Katarzyna Post – od roku 2004 do teraz współpracuje z Teatrem  Żydowskim w Warszawie. Występowała w Teatrze Popularnym przy Teatrze  Żydowskim (Scena Edukacyjna). Stale współpracuje z Teatrem Banasiów – sceną dla najmłodszych. Uczestniczyła w realizacji licznych projektów teatralnych małych form i warsztatów – m.in. w corocznych Dniach Pamięci odbywających się w  Łodzi. Można ją także zobaczyć w kilku filmach i serialach („Oficerowie“, „Dzień w którym pękło niebo“, „Dlaczego nie“) oraz w spektaklu Teatru TV „Stygmatyczka“.

post
Fot. Archiwum Teatru Żydowskiego

Joanna Przybyłowska – aktorka  teatralna i filmowa. Ukończyła w 1988 roku Studio Aktorskie przy Teatrze Żydowskim i zdała eksternistyczny egzamin dla aktorów dramatu. Zagrała w spektaklach reżyserowanych przez takich twórców jak: Juliusz Berger, Piotr Cieplak, Artur Hofman, Maja Kleczewska, Paweł Paszta, Jan Różewicz, Szymon Szurmiej oraz Gołda Tencer. Ma w swoim dorobku również role w Teatrze Telewizji („Kamienica na Nalewkach”, „Pieśń o zamordowanym żydowskim narodzie”) oraz w filmie „Przedwiośnie” w reżyserii Filipa Bajona.

joannaprzybylowska
Fot. Archiwum Teatru Żydowskiego

Joanna Rzączyńska – aktorka teatralna i filmowa. W 1999 roku ukończyła Wydział Aktorski Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Współpracowała z Teatrem Ochoty w Warszawie, Teatrem Muzycznym w Łodzi, Teatrem na Woli im. Tadeusza Łomnickiego oraz Teatrem telewizji. Ma na swoim koncie takie role jak: Chawa w „Skrzypku na dachu”, Viola w „Wieczorze Trzech króli”, Aktorka w „Hamlecie”, Tłusta Kobieta w „Kartotece”, Mirełe w „Śnie o Goldfadenie”, Najsa w „Strasznej gospodzie”, Automatyczna sekretarka w „Walizce” czy Ruchele w „Ruchele wychodzi za mąż”. Zagrała w wielu serialach i filmach fabularnych, m.in. jedną z głównych ról w filmie Krzysztofa Krauzego „Dług”. Za udział w przedstawieniu „Aktorzy żydowscy” Anny Smolar otrzymała nagrodę aktorską na 56. Kaliskich Spotkaniach Teatralnych.

Rzączyńska do Szyca
fot. Maciej Niećko

Izabella Rzeszowska – aktorka teatralna, wokalistka. W 2008 roku ukończyła Studio Aktorskie przy Teatrze Żydowskim. Świetnie łączy w swoim życiu dwie pasje – jest zarówno aktorką jak i wokalistką. W swoim dorobku ma wiele spektakli i koncertów telewizyjnych. Współpracowała z takimi reżyserami jak Piotr Cieplak, Agnieszka Glińska, Paweł Paszta, Anna Smolar, Jan Szurmiej, Szymon Szurmiej oraz Gołda Tencer. Występowała między innymi z Justyną Steczkowską i Ewą Bem oraz z zespołem Ektoplazma. Wzięła udział w koncercie zorganizowanym w ramach projektu „Spotkania: Norwedzy w Teatrze Żydowskim” gdzie zaśpiewała u boku Ruth Wilhelminy Meyer, Jorna Simona Overli oraz Joanny Lewandowskiej. Koncertowała również w Synagodze im. Nożyków w Warszawie. Za udział w przedstawieniu „Aktorzy żydowscy” Anny Smolar otrzymała nagrodę aktorską na 56. Kaliskich Spotkaniach Teatralnych.

izabellarzeszowska
Fot. Archiwum Teatru Żydowskiego

Wanda Siemaszko – aktorka teatralna. Ukończyła PWST w Krakowie. Związana była z Teatrem im. Stefana  Żeromskiego w Kielcach, Teatrem im. Adama Mickiewicza w Częstochowie, Teatrem im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu, a obecnie z Teatrem  Żydowskim. Zagrała w filmie „Godziny nadziei“ oraz w spektaklach telewizyjnych. Znaczące role w ostatnich latach zagrała m.in. u Mai Kleczewskiej („Dybuk“) i Karoliny Kirsz („Szosza“).

siemaszko
Fot. Archiwum Teatru Żydowskiego

Monika Soszka – aktorka teatralna. Absolwentka Studia Aktorskiego przy Teatrze Żydowskim od 1997 roku. Grała u reżyserów takich jak Juliusz Berger, Piotr Cieplak, Jan Różewicz, Szymon Szurmiej, Gołda Tencer. Oprócz wielu ról w Teatrze Żydowskim ma na swoim koncie również współpracę z Teatrem Telewizji. Można ją zobaczyć w kilku filmach i serialach: „Karol. Człowiek, który został papieżem”, „Przedwiośnie”, „Pogoda na piątek”, „Pitbull”, „Twarzą w twarz”.

monikasoszka
Fot. Archiwum Teatru Żydowskiego

Barbara Szeliga – aktorka teatralna i filmowa. Absolwentka Studia Aktorskiego przy Teatrze Żydowskim w Warszawie. W 1988 roku zdała aktorski egzamin eksternistyczny ZASP. Od tego czasu wykonuje zawód aktorki w Teatrze Żydowskim. Do ważniejszych ról, które zagrała należy zaliczyć Basię w „Między dniem a nocą. Dybuk”, Sterę w „Balladzie o ślubnym welonie”, Ciotkę Basię w „Swacie w zielonym szaliku”, Szejndł w „Skrzypku na dachu”, Wiedźmę Doboszową w „Strasznej gospodzie”, , Eti-Meni w „Wielkiej wygranej”. Współpracując z Teatrem Telewizji, zagrała w „Kamienicy na Nalewkach” oraz w „Pieśni o zamordowanym żydowskim narodzie”. Od 2000 roku wielokrotnie pracowała jako asystentka reżysera, przy spektaklach „Kamienica na Nalewkach” w reżyserii Gołdy Tencer, „Monisz, czyli diabeł zrobiony w Ararat” w reżyserii Jana Różewicza, „Cud purymowy” w reżyserii Gołdy Tencer, „Żyć, nie umierać!” w reżyserii Szymona Szurmieja, „Straszna gospoda” w reżyserii Jana Szurmieja, „Bonjour Monsieur Chagall” w reżyserii Szymona Szurmieja i Gołdy Tencer. W 2009 roku otrzymała odznakę Zasłużony dla Kultury Polskiej.

barbaraszeliga
Fot. Archiwum Teatru Żydowskiego

Alina Świdowska – aktorka teatralna, pieśniarka. W 1979 ukończyła Wydział Wokalno-Aktorski w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Łodzi. Na czwartym roku studiów zagrała w sztuce Cień Wojciecha Młynarskiego. Po studiach związała się z Teatrem Współczesnym w Szczecinie. Współpracowała także z Teatrem Muzycznym w Łodzi, Teatrem na Targówku w Warszawie, Teatrem na Woli im. Tadeusza Łomnickiego oraz z Teatrem Telewizji. Do najważniejszych ról, które stworzyła należy zaliczyć Rachelę w „Rabinie i błaźnie”, Mirełe w „Śnie o Goldfadenie”, Gołdę w „Gdybym był bogaczem”, Ester w „Błądzących gwiazdach”, Panią Riegel w „Kto jest kto?”, Matkę Fastrygosa w „Cudzie purymowym”, Gołdę w „Skrzypku na dachu”, Frade w „Między dniem a nocą. Dybuk”.  Wystąpiła również w monodramie wg wspomnień swojej matki Adiny Blady-Szwajger „I więcej nic nie pamiętam” w reżyserii Piotra Jędrzejasa. Spektakl wyprodukowany został przez Teatr Na Woli, grany w Żydowskim Instytucie Historycznym. Wystąpiła w kilku filmach i serialach, m.in. w „Biesach” w reżyserii Andrzeja Wajdy i „Zmiennikach” w reżyserii Stanisława Barei. Zajmuje się prowadzeniem młodzieżowych grup teatralnych w Pałacu Młodzieży. W 2009 roku otrzymała odznakę Zasłużony dla Kultury Polskiej.

swidowskaalina
Fot. Archiwum Teatru Żydowskiego

Małgorzata Trybalska – aktorka teatralna i filmowa, artystka kabaretowa. W 2004 roku ukończyła Studium Aktorskie przy Teatrze Żydowskim w Warszawie oraz zdała aktorski egzamin eksternistyczny ZASP. Zadebiutowała na scenie już w 2002 roku rolą Ryfki w „Skrzypku na dachu”. Zagrała w spektaklach Jacka Papisa, Elżbiety Protakiewicz, Krzysztofa Rzączyńskiego, Anny Smolar, Jana Szurmieja, Szymona Szurmieja. Jest ostatnia rola to Bejłka w „Wielkiej wygranej”. Na dużym ekranie można ją było zobaczyć w „Pianiście” oraz w filmie „Ostatni raz”. Współpracuje z kabaretami „Ramol” i „Zygzak”. Za udział w przedstawieniu „Aktorzy żydowscy” Anny Smolar otrzymała nagrodę aktorską na 56. Kaliskich Spotkaniach Teatralnych.

trybalska
Fot. Archiwum Teatru Żydowskiego

Ewa Tucholska – aktorka teatralna i kabaretowa, oraz filmowa. Absolwentka wydziału aktorskiego PWSFTViT im. Leona Schillera w Łodzi. W latach 1992-2005 była związana z Teatrem Powszechnym w Łodzi, gdzie współpracowała z takim reżyserami, jak: Agnieszka Glińska Krystyna Janda, Eugeniusz Korin czy Waldemar Śmigasiewicz. Współpracowała również z Teatrem Dramatycznym w Elblągu oraz wrocławskim Teatrem Komedia. Jest laureatką Festiwalu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu, została też nagrodzona przez Prezydenta Miasta Łodzi.

ewatucholska
Fot. Archiwum Teatru Żydowskiego

Roksana Vikalyuk – aktorka teatralna i wokalistka. Urodziła się na Ukrainie w Tarnopolu gdzie w 1992 roku ukończyła średnią szkołę muzyczną (fortepian klasyczny) oraz zaczęła pobierać prywatne lekcje śpiewu. W latach 1992-1994 była solistką klubu jazzowego NICZLAWA. Do Polski przyjechała w 1994 roku i nawiązała współpracę m.in. z Józefem Skrzekiem i jego grupą SBB. W latach 1999-2002 studiowała śpiew jazzowy w policealnym studium Jazzowym w Warszawie pod kierownictwem Ewy Bem oraz kompozycję i aranżację na wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej w Katowickiej Akademii Muzycznej (obecnie Instytut Jazzu) pod kierownictwem prof. A. Zubka. W 2000 roku założyła własny zespół MIZRAH. Ma w repertuarze utwory ukraińskie, cygańskie, rosyjskie, żydowskie i polskie. Współpracuje z warszawskimi scenami: Teatrem Rampa oraz Teatrem Praga.

vikalyuk
Fot. Archiwum Teatru Żydowskiego

Ernestyna Winnicka – aktorka teatralna i filmowa. Po ukończeniu Studia Aktorskiego przy Teatrze Żydowskim w Warszawie zdała eksternistyczny egzamin dla aktorów dramatu i związała się z Teatrem Polskim w Szczecinie (1976-1977). Następnie była aktorką Teatru Dramatycznego im. Szaniawskiego w Płocku (1977-78), Teatru Narodowego w Warszawie (1978-1983) oraz Teatru Ochoty (1983-1993). Zagrała wiele ról w spektaklach reżyserowanych przez Adama Hanuszkiewicza (m.in. Katarzynę Iwanownę w „Braciach Karamazow”, Arycję w „Fedrze”, Katarzynę w „… i Dekameron”, Anioła w „Samuelu Zborowskim”). Wielokrotnie grała w przedstawieniach Juliusza Machulskiego, m.in. w „Pannie Julii”, „Balladynie”, „Hamlecie”, „Wszystko w ogrodzie” oraz w „Zbrodni i karze”. Można ją również zobaczyć w kilku filmach, np. w „Nie było słońca tej wiosny”, „Austerii”, „Trędowatej” oraz „I skrzypce przestały grać”. W zespole Teatru Żydowskiego od 1993 roku.

ernestynawinnicka_0
Fot. Archiwum Teatru Żydowskiego

Aktorzy Teatru Żydowskiego

Marcin Błaszak – aktor teatralny i telewizyjny. W 2006 roku ukończył Studio Aktorskie przy Teatrze Żydowskim oraz zdał egzamin eksternistyczny dla aktorów dramatu. Studiował również na Akademii Teatralnej (Wydział aktorski) oraz na Uniwersytecie Warszawskim (Wydział filologii polskiej). Współpracował z Teatrem Wielkim Operą Narodową gdzie zagrał w „Borysie Godunowie” Mariusza Trelińskiego, z Teatrem Ochoty oraz Mazowieckim Centrum Kultury i Sztuki. Ma na swoim koncie również kilka ról w Teatrze Telewizji („Doktor Halina”, „Tajny współpracownik”). W Teatrze Żydowskim zadebiutował rolą Chasyda w „Miedzy dniem a nocą. Dybuk” w reżyserii Szymona Szurmieja.

marcin_blaszak
Fot. Archiwum Teatru Żydowskiego

Piotr Chomik – aktor teatralny i filmowy. Absolwent Studium Aktorskiego im. Aleksandra Sewruka przy Teatrze im. S. Jaracza w Olsztynie oraz Wydziału ekonomicznego Uniwersytetu Gdańskiego. Współpracował z Teatrem im. Stefana Jaracza w Olsztynie gdzie zagrał między innymi w „Dzieciach Hioba”, „Szelmostwach Skapena” oraz z Teatrem Wybrzeża w Trójmieście. Wziął udział w warsztatach pracy improwizacyjnej z wykorzystaniem metod Commedia dell’Arte oraz elementów pantomimy, akrobacji i pracy z maską (Master class z Miriam Escurriola de Pena). Ważniejsze role w Teatrze Żydowskim: Szczylek w „Księdze raju” w reżyserii Piotra Cieplaka, Perczyk w „Skrzypku na dachu” w reżyserii Jana Szurmieja. Występował także w „Dybuku” (reż. Maja Kleczewska), „Szabasowej dziewczynie” (reż. Marcin Sławiński), „Wielkiej wygranej” (reż. Tomasz Szczepanek).

piotrchomik
Fot. Archiwum Teatru Żydowskiego

Genady Iskhakov – śpiewak, piosenkarz i aktor. Ukończył Akademię Muzyczną w Taszkiencie (Wydział Wokalny z uprawnieniami pedagogicznymi w zakresie emisji głosu). Śpiewał w Moskiewskiej Orkiestrze Estradowej Anatolia Krolla i w Filharmonii Wileńskiej. W Moskwie nagrał swoje pierwsze płyty. Od 1990 roku przez wiele lat mieszkał i koncertował w Izraelu. Odbył także dwumiesięczne tournée po Stanach Zjednoczonych. W Polsce mieszka i pracuje od 2004 roku. Nagrał kilka płyt: „Pieśni i romanse rosyjskie”, „Najpiękniejsze piosenki rosyjskie”, „Piosenki żydowskie. Czumbalalajka”, „The Most Beautiful Italian Song”, „Przeboje lata”. W Teatrze Żydowskim występował w wielu przedstawieniach muzycznych, a także w „Dybuku” w reżyserii Mai Kleczewskiej.

genadyiskhakov
Fot. Archiwum Teatru Żydowskiego

Ryszard Kluge – artysta kabaretowy, aktor, mim, członek kabaretu Ramol. Współpracował z Teatrem Ateneum, Teatrem Ochoty, Teatrem Narodowym oraz Warszawskim Teatrem Pantomimy. Występował w filmach i serialach, m.in. „Generał Nil“, „Ubu Król“, „Pianista“, „Ekstradycja, „Kryminalni“, „Czas honoru“, „Unia serc“. W Teatrze Żydowskim występuje m.in. w: „Marienbadzie“ w reż. M. Wojtyszki, „Skrzypku na dachu“ w reż J. Szurmieja oraz „Aktorach Żydowskich“ w reż. A. Smolar. Za udział w przedstawieniu „Aktorzy żydowscy” Anny Smolar otrzymał nagrodę aktorską na 56. Kaliskich Spotkaniach Teatralnych.

Fot. Archiwum Teatru Żydowskiego
Fot. Archiwum Teatru Żydowskiego

Grzegorz Kulikowski – aktor teatralny i filmowy, członek Związku Artystów Scen Polskich i Związku Zawodowego Aktorów Polskich. W 2005 roku został odznaczony przez Prezydenta RP Srebrnym Krzyżem Zasługi. Współtwórca kabaretu „Ramol“. Współpracował z teatrami: Powszechnym, Ateneum, Dramatycznym, Narodowym oraz Warszawskim T. Pantomimy. Występował w filmach i serialach, m.in.: „Mistrzu i Małgorzacie“ M. Wojtyszki, „Mięsie“ i „Ubu Królu“ P. Szulkina, „Bożej Podszewce“ I. Cywińskiej, „Krecie“ R. Lewandowskiego, „Braciszku“ A. Barańskiego, „Ekstradycji“ W. Wójcika, a także w „Kryminalnych“, „Plebanii“, „Ranczu“, „Ojcu Mateuszu“. W Teatrze Żydowskim występuje m.in. w przedstawieniach „Marienbad“, „Skrzypek na dachu“, „Marzec’68. Dobrze  żyjcie – to najlepsza zemsta“,„Szosza“.

kulikowski
Fot. Archiwum własne

Henryk Rajfer – aktor teatralny i filmowy. Od 1973 roku związany z Teatrem Żydowskim w Warszawie. W latach 1973-1977 był adeptem studium aktorskiego przy Teatrze Żydowskim, następnie w 1982 zdał egzamin eksternistyczny dla aktorów dramatu. Współpracował z reżyserami takimi jak Juliusz Berger, Piotr Cieplak, Dorota Igantjew, Maja Kleczewska, Waldemar Krygier, Paweł Paszta, Elżbieta Protakiewicz, Jakub Rotbaum, Jan Różewicz, Jan Szurmiej, Szymon Szurmiej, Gołda Tencer, Michał Zadara, Maja Kleczewska. Współpracował z Teatrem Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach gdzie wystąpił w przedstawieniu „Badenheim” 1939 w reżyserii Piotra Szarszy oraz z Teatrem Telewizji („O prawo głosu”, „Kamienica na Nalewkach”, „Dybuk”, „Niezłomny z Nazaretu”, „Proces Rudolfa Hossa”). Zagrał również w wielu filmach m.in.: „Francuski numer”, „Dublerzy”, „Podróż Niny”, „Austeria”, „Komedianci”, „Gwiazdy na dachu” oraz serialach „Czas honoru”, „Przeprowadzki”, „Miodowe lata”, „Boża podszewka”. Pracował jako asystent reżysera przy spektaklach „…I stał się cud”, „Walizka”. W 2009 roku otrzymał srebrny medal Zasłużony Kulturze – Gloria Artis.

henrykrajfer
Fot. Archiwum Teatru Żydowskiego

Rafał Rutowicz – aktor teatralny. W 2000 roku ukończył Studium Aktorskie przy Teatrze Żydowskim w Warszawie oraz zdał aktorski egzamin eksternistyczny. Zagrał w wielu spektaklach Teatru Żydowskiego, m.in.: Siemionczyka w „Joszke Muzykancie”, Straż w „Cudzie purymowym”, Fiedke w „Skrzypku na dachu”, Henocha i Rabina w „Między dniem a nocą. Dybuk”, Dyrektora Hopke w „Śnie o Goldfadenie”, Herszla w „Strasznej gospodzie” oraz Samotnika w „W nocy na starym rynku”. Współpracował z Teatrem Telewizji, gdzie zagrał w „Kamienicy na Nalewkach” oraz „Błękitnym zamku”. W ostatnich latach w Teatrze Żydowskim zagrał m.in. w „Dybuku” (reż. Maja Kleczewska) i „Wielkiej wygranej” (reż. Tomasz Szczepanek).

rutowiczrafal
Fot. Archiwum Teatru Żydowskiego

Piotr Sierecki – aktor teatralny i filmowy. W 1997 roku ukończył Studio Aktorskie przy Teatrze  Żydowskim oraz zdał egzamin eksternistyczny dla aktorów dramatu. Zadebiutował rolą Rubena w „Urielu Akoście“ w reżyserii Jana Bratkowskiego. Współpracował z Teatrem Miejskim im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie, gdzie zagrał Konrada w „Dziadach“. Grał również w spektaklach Teatru Telewizji: „Kamienica na Nalewkach“, „Świat kolorów“, „Dokument podróży“. Można go zobaczyć także w kilku filmach, m.in. w „Przedwiośniu“, „Na koniec świata“. W zespole teatru  Żydowskiego od 1997 roku. W 2015 r. został odznaczony przez Prezydenta RP Srebrnym Krzyżem Zasługi.

siereckipiotr1
Fot. Archiwum Teatru Żydowskiego

Dawid Szurmiej – aktor, reżyser i producent filmów fabularnych i reklamowych. Absolwent Wydziału Reżyserii London Film School. Laureat konkursów filmów reklamowych. Jego filmy były pokazywane podczas m.in. w sekcji Acid na Festiwalu w Cannes, czy Festiwalu Raindance w Londynie. Blisko związany z Teatrem Żydowskim. Zagrał m.in. w „Śnie o Goldfadenie”, „Strasznej gospodzie”, czy „W nocy na starym rynku”. Można go zobaczyć m. in. w „Dybuku” i „O karpiu, kozie i trąbce, która gasiła pożary”. Poza Teatrem Żydowskim wystąpił m.in. w „Rocky Horror Show” (Shaftesbury Theatre) oraz w filmie „Łódź płynie dalej” (reż. Kordian Piwowarski). Dyrektor ds. Projektów audiowizualnych Festiwalu Warszawa Singera.

Dawid_2
Fot. Archiwum Teatru Żydowskiego

Jerzy Walczak – aktor teatralny i filmowy. W 1982 roku ukończył Studio Aktorskie przy Teatrze Żydowskim i dołączył do zespołu aktorskiego Teatru Żydowskiego gdzie do dzisiaj z powodzeniem występuje. Ma na swoim koncie współpracę z takimi reżyserami jak Juliusz Berger Piotr Cieplak, Dorota Ignatjew, Maja Kleczewska, Paweł Paszta, Anna Smolar, Szymon Szurmiej, Gołda Tencer, Maciej Wojtyszko, Michał Zadara. Zagrał również w kilku filmach, m.in. w „Austerii” w reżyserii Jerzego Kawalerowicza, „Korczaku” w reżyserii Andrzeja Wajdy, „W ciemności” Agnieszki Holland oraz „Syn Szawła” László Nemesa. W 2009 roku otrzymał brązowy medal Zasłużony Kulturze – Gloria Artis. Za udział w przedstawieniu „Aktorzy żydowscy” Anny Smolar otrzymał nagrodę aktorską na 56. Kaliskich Spotkaniach Teatralnych.

jerzywalczak
Fot. Archiwum Teatru Żydowskiego

Marek Węglarski – aktor teatralny i filmowy. Ukończył Studio Aktorskie przy Teatrze Żydowskim w Warszawie, następnie w 1982 roku zdał eksternistyczny egzamin dla aktorów dramatu. Od początku grał niemal we wszystkich przedstawieniach Teatru Żydowskiego. Współpracował z reżyserami takimi jak Juliusz Berger, Piotr Cieplak, Dorota Ignatjew, Maja Kleczewska, Paweł Paszta, Elżbieta Protakiewicz, Jan Różewicz, Jan Szurmiej, Szymon Szurmiej, Gołda Tencer, Michał Zadara. Pracował jako asystent reżysera przy spektaklach: „Wielka wygrana”, „Ballada o ślubnym welonie”, „Błądzące gwiazdy”, „Uriel Akosta”, „Ballada o brunatnym teatrze”, „Joszke Muzykant”. Współpracował z Teatrem Telewizji, gdzie zagrał w: „Kamienicy na Nalewkach, „Dokumencie podróży” oraz w „Pieśni o zamordowanym żydowskim narodzie”. Można go również zobaczyć w kilku filmach: „Austeria”, „Skrzypce Rotszylda”, „Boże skrawki”, „Żywot człowieka rozbrojonego”, „Przedwiośnie”. Na swoim koncie ma także współpracę z „Dziennikiem Telewizyjnym” Jacka Fedorowicza.

Fot. Archiwum Teatru Żydowskiego

Wojciech Wiliński – aktor, konferansjer. Przez 20 lat występował w „Podwieczorku przy mikrofonie“. Ma na swoim koncie liczne występy estradowe w kraju i za granicą (USA, Kanada).Występował w wielu serialach (m.in. „Czterdziestolatek“, „ M jak miłość“, „Klan“, „Pitbull“, „Na dobre i na złe“, „Kasia i Tomek“). Z Teatrem  Żydowskim związany od kilkunastu lat. Wystąpił m.in. w „Marcu’68. Dobrze  żyjcie – to najlepsza zemsta“ (reż. Monika Strzępka) i „Szabasowej dziewczynie“ (reż. Marcin Sławiński).

wiliński
Fot. Archiwum własne

Maciej Winkler – absolwent  Studia Aktorskiego przy Teatrze  Żydowskim. W 1991 roku zdał eksternistyczny egzamin dla aktorów dramatu. Zadebiutował na scenie w 1986 roku, grając w spektaklu „Pieśń o zamordowanym  Żydowskim Narodzie“ w reżyserii Szymona Szurmieja i Gołdy Tencer. Występował również w filmach i serialach m.in.: „W labiryncie“, „Superprodukcji“, „Pianiście“, „Korczaku“, „Liście Schindlera“, „Pitbullu“, „Wiedźminie“. W zespole Teatru  Żydowskiego od 2010 roku.

winkler
Fot. Archiwum własne

Piotr Wiszniowski – aktor teatralny, filmowy, konferansjer, prezenter telewizyjny. Ukończył w 1992 roku Wydział Aktorski Państwowej Szkoły Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie otrzymując dyplom aktora dramatu. Po studiach pracował w Teatrze Syrena (1992-1997) gdzie zagrał w spektaklach Krzysztofa Jaślara, Zbigniewa Korpolewskiego, Jacka Medweckiego oraz Marka Robaczewskiego. Następnie dołączył do zespołu aktorskiego Teatru Żydowskiego gdzie można go zobaczyć obecnie. Współpracował również jako prezenter telewizyjny między innymi z redakcją sportową Telewizji Polskiej i Telewizji Tele 5, Wizją 1oraz Polsatem. Ma w swoim dorobku również prowadzenie koncertów i imprez. Współpracował z Teatrem Telewizji, gdzie zagrał w „Kurce wodnej” Jana Englerta, „Tajemnicach przeszłości” Jacka Butrymowicza oraz „Ja Michał z Montaign’e” Grzegorza Warchoła. Zagrał w wielu filmach i serialach: „40-latek 20 lat później”, „Trędowata”, „Wielka Wsypa”, „Na koniec świata”, „Skamandryci”.

piotrwiszniowski
Fot. Archiwum własne

ATZMON-WIRCER Shmuel |IL|

Shmuel Atzmon-Wircer urodził się w Biłgoraju w 1929 roku. Nauki pobierał w żydowskiej szkole „Jawne”. Po wybuchu wojny, we wrześniu 1939 r., uciekł z rodziną przed wojskami niemieckimi do Związku Sowieckiego. Tam, w ciężkich warunkach przeżył II wojnę światową. Po 1945 r. powrócił do Polski, ale już 1948 r. wyemigrował do Izraela. Uczył się w studium dramatycznym Ohel a potem w szkole przy Royal Shakespeare  Company w Londynie. W 1959 r. założył razem z Pniną Gary awangardowy teatr Zavit. Teatr Zavit był pierwszym izraelskim teatrem, który wystawiał sztuki nowatorskich, jak na tamte czasy, europejskich autorów, jak np. Jean Paul Sartre.

Atzmon nie zapomniał o swoim jidyszowym dziedzictwie. W latach 60. i 70. razem ze Shmuelem Rodeńskim i Shmuelem Segalem wystawiali rozmaite humorystyczne utwory w jidysz. Nazywano ich „Di draj Szmulikes” (jid. „Trzech Szmulików”). Występował na scenie izraelskiego teatru narodowego Habima. W 1987 r. założył Izraelski teatr jidysz Yiddishpiel. Przy teatrze powstało także studium, gdzie młodzi aktorzy mogą uczyć się języka i poznawać kulturę jidysz. Dzięki ciężkiej pracy i wytrwałości Shmuela Atzmona-Wircera w Tel Awiwie do dzisiejszego dnia funkcjonuje teatr grający w jidysz. Obecnie jest honorowym dyrektorem Yiddishpiel.

Shmuel Atzmon-Wircer otrzymał Izraelską Nagrodę Teatralną za życiowe osiągnięcia artystyczne. Uhonorowany został również nagrodą Lions za pracę na rzecz kultury i języka jidysz. Otrzymał też doktorat honoris causa Uniwersytetu Bar Ilan.

reżyser Shmuel Atzmon-Wircer
fot. Archiwum własne

HOLLAND Sławomir |PL|

Sławomir Holland ur. w 1958 w Warszawie. Ukończył Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Krakowie – Wydział Aktorski we Wrocławiu.
Współpracował z teatrami w Kielcach, Bydgoszczy oraz z sześcioma teatrami w Warszawie (Popularny, Szwedzka 2/4, Teatr na Woli, Teatr Polskiego Radia, Teatr Ateneum). Z Teatrem Ateneum współpracuje do dnia dzisiejszego. Przez wiele lat grał w Laboratorium Dramatu i występował w Teatrze Atlantis w Warszawie.
Jego teatralne osiągnięcia to blisko pięćdziesiąt ról. Wziął udział w ponad stu filmach i serialach, współpracując między innymi z Agnieszką Holland, Stevenem Spielbergiem, Andrzejem Wajdą, Peterem Edwardsem, Krzysztofem Zanussim, Johnem Lvoffem i innymi. Nagrywa audiobooki i pracuje w dubbingu.
Monodram „Nic Nowego Pod Slońcem” w wykonaniu Sławomira Hollanda, a wyreżyserowany przez Jacka Bursztynowicza, został uhonorowany Złotym Liściem Retro 2012. Prezentowany był w Polsce i za granicą (Londyn, Aszkelon, Naharyia) ponad sto pięćdziesiąt razy. Kolejny monodram, „Josela Rakowera rozmowa z Bogiem”, autorstwa Zvi Kolitza (muzyka: Michał Górczynski), otrzymał Nagrodę Publiczności na III Łódzkim Festiwalu Monodramu w grudniu 2012. Wydawnictwo Muzyczne DUX wydało w 2013 roku płytę CD z tego przedstawienia.
Sławomir Holland jest także wykonawcą i producentem monodramu, komedii pt.: „Zycie Jadzi według mnie”. Spektakl oparty jest na książce o tym samym tytule, autorstwa Zama Believingooda.
W roku 2012 Krzysztof Penderecki zaprosił Sławomira Hollanda do wykonania partii Narratora w „Siedmiu Bramach Jerozolimy” (nagranie dla DUX), co zapoczątkowało ważną dla artysty współpracę z Maestro Krzysztofem Pendereckim (koncerty w Polsce i za granicą).

Slawomir Holland_fot.Roman Małys
fot. Roman Małys

POPIOŁEK Krzysztof |PL|

Krzysztof Popiołek ukończył klasę fortepianu w Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia w Świnoujściu. Absolwent reżyserii teatralnej krakowskiej PWST i magister prawa. Jako asystent pracował z reżyserami: Krystianem Lupą, Michałem Zadarą, Barbarą Wysocką oraz Brianem Michaelsem. W 2011 roku odbył praktykę w teatrach brytyjskich (Bournemouth, Londyn) oraz wziął udział w organizacji City of London Festival, asystując dyrygentce Kelly Lovelady i australijskiej orkiestrze symfonicznej. W 2013 roku obronił dyplom reżyserski, przygotowując „Sen nocy letniej” Williama Shakespeare’a.

Współpracował z wieloma teatrami: z Teatrem Polskim we Wrocławiu, Teatrem im. J. Słowackiego w Krakowie (Małopolski Ogród Sztuki), Teatrem im. S. Jaracza w Olsztynie, Gdańskim Teatrem Szekspirowskim, Teatrem Polskim w Bielsku-Białej, Teatrem Żydowskim w Warszawie, Teatrem Dramatycznym im. J. Szaniawskiego w Wałbrzychu oraz z łotewskim Daugavpils Teātris.

fota do bio kolor
Fot. Archiwum własne

SŁAWIŃSKI Marcin |PL|

Marcin Sławiński – absolwent Wydziału Aktorskiego i Wydziału Reżyserii PWST w Warszawie, przez 10 lat aktor Teatru Narodowego, zajął się następnie wyłącznie reżyserią. Zrealizował 100 spektakli w ponad dwudziestu polskich i zagranicznych teatrach. Reżyserował operetki, spektakle teatru TV, Polskiego Radia i serial komediowy. Był kierownikiem artystycznym warszawskiego Teatru Kwadrat oraz łódzkiego Teatru Powszechnego. Reżyseruje niemal wyłącznie sztuki współczesne, specjalizuje się w komediach. Spod jego ręki wyszły polskie prapremiery takich szlagierów jak m.in. „Mayday”, „Okno na parlament”, „O co biega”, „Wszystko w rodzinie”, „Zbrodnie serca”, „Szalone nożyczki”, „Przyjazne dusze” czy „Mayday II” (w Kwadracie), a także „Mój przyjaciel Harvey”, „Pół żartem, pół sercem”, „Nie teraz, kochanie” i „Zwariowana terapia” (w Komedii) oraz „Dajcie mi tenora” i „Hawaje” w Capitolu. Reżyserował komedie Ayckbourne’a, Frayna, Shaeffera, Gombrowicza, Mrożka, a przede wszystkim – Aleksandra Fredry.

reżyser Marcin Sławiński
Fot. Archiwum własne

 

TENCER Gołda |PL|

Gołda Tencer – aktorka, reżyserka, pieśniarka. Założycielka Fundacji Shalom, pomysłodawczyni, organizatorka i gospodyni wszystkich edycji Festiwalu Kultury Żydowskiej Warszawa Singera. Od 2009 roku wicedyrektor, a od 2015 roku dyrektor naczelny i artystyczny Teatru Żydowskiego w Warszawie, z którym związana jest przez niemal całe swoje życie artystyczne. Od początku swojej dyrekcji realizuje wizję uwspółcześnienia tej sceny – pozostawiając klasyczne sztuki jidysz, równocześnie daje głos młodym autorom i reżyserom. W ostatnim roku odważnie broniła siedziby Teatru przy Placu Grzybowskim – sceny, na której przez wiele lat reżyserowała i występowała. Zagrała wiele znaczących ról, m.in. Leę w „Dybuku”, Miss Forsythe w „Śmierci komiwojażera” oraz Dwojrę w „Zmierzchu”. Wystąpiła też w wielu filmach: „Davidzie” (film Nagrodzony Złotym Niedźwiedziem w Berlinie), „War and Love” (USA), „Austerii” czy „Alles auf Zucker!” (Niemcy). Jest zapraszana do udziału w prestiżowych przedsięwzięciach artystycznych – podczas 65. i 70. rocznicy Powstania w Getcie Warszawskim kierowała częścią artystyczną oficjalnych obchodów, a w 2015 roku wystąpiła w Koncercie Galowym 36. Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu. Za swoją działalność otrzymała liczne nagrody i wyróżnienia, m.in.: izraelską Złotą Lirę, Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” oraz Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski.

tencer
fot. Archiwum organizatora

KOSSOWSKA Hanna |PL|

Hanna Kossowska w latach 1976-82 studiowała  Historię Sztuki i Etnografię w Poznaniu. Uczęszczała także na wydział Malarstwa i Grafiki. Przez pięc lat była aktorką w Państwowym Teatrze Żydowskim w Warszawie. Obecnie prowadzi warsztaty z kaszrutu, halachy, jidyszkajtu i sztuki żydowskiej. Zajmuje się malarstwem, grafiką i projektowaniem scenografii oraz biżuterii.  Ma w dorobku kilkanaście wystaw. Jej obrazy znajdują się w prywatnych zbiorach na całym świecie

2 kossowska
Fot. Archiwum organizatora

KRAJEWSKA Monika |PL|

Monika Krajewska od ponad 30 lat zajmuje się sztuką żydowską. Autorka albumów fotograficznych o cmentarzach żydowskich: „Czas kamieni” i „A Tribe of Stones”. Prowadzi warsztaty sztuki żydowskiej oraz tworzy prace inspirowane tradycyjną wycinanką żydowską.

Monika Krajewska_3
Fot. Katka Reszke

SZYC Etel |PL|

Aktorka, nauczycielka, edukator. Urodziła się w Lublinie w rodzinie żydowskiej.  Jest magistrem pedagogiki wczesnoszkolnej z terapią pedagogiczną.  W latach 1979 -1997 aktorka Teatru Żydowskiego w Warszawie. Występowała m.in. w filmach : Austeria, Lista Schindlera, Dybuk, W ciemności, Pianista. Od 1994 jest nauczycielką w Prywatnej Szkole Podstawowej  Lauder+Morasha w Warszawie,  prowadzi zajęcia z kultury żydowskiej, muzyki i piosenki żydowskiej, tańca izraelskiego, dramy i teatru. Jest reżyserem przedstawień szkolnych o tematyce związanej z historią i tradycją żydowską. Od 2002 prowadzi warsztaty dla dzieci na Festiwalu Kultury Żydowskiej w Krakowie. Od 2004 prowadzi warsztaty dla dzieci, warsztaty kulinarne oraz wykłady na Festiwalu Kultury Żydowskiej w Warszawie. Aktywnie uczestniczy w życiu kulturalnym Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie. Od 2007 organizuje spotkania świąteczne dla seniorów społeczności żydowskiej. Od 2012 prezes Fundacji Ner Tamid.

LR7A9599 2400x3600
Fot. Marta Kuśmierz

WEITZNER Jacob |IL/PL|

Dr Jacob Weitzner studiował teatrologię oraz literaturę żydowską na Uniwersytecie Hebrajskim w Jerozolimie. Wykładał literaturę jidysz i hebrajską oraz prowadził kursy teatralne w Hunter College w Nowym Jorku, na Uniwersytecie w Tel Awiwie oraz na Uniwersytecie Hebrajskim w Jerozolimie. Obecnie wykłada m.in. na Uniwersytecie Warszawskim, jest także kierownikiem literackim jidysz Teatru Żydowskiego.

1weitzner
Fot. Marta Kuśmierz

BARUCH Adam |PL/IL|

Adam Baruch – jeden z najbardziej cenionych znawców, historyków, krytyków i aktywistów muzycznych, laureat Grand Prix Melomani – Krytyk Roku 2017. Urodził się w Chorzowie w 1951 roku. Pomimo tego, że w Polsce nie mieszka już od blisko 50 lat, utrzymuje ścisły kontakt z polską kulturą i polskim środowiskiem artystycznym, głównie w obszarze muzyki jazzowej. Jego artykuły, eseje i recenzje nagrań są publikowane od ponad 40 lat na całym świecie, w najważniejszych czasopismach muzycznych i na licznych stronach internetowych.

baruch
fot. Izabela Teodorkiewicz

Adam Baruch współpracuje z największym serwisem w języku angielskim o polskim jazzie www.polish-jazz.blogspot.com który w przeciągu kilku ostatnich lat zdobywa renomę czołowego źródła informacji o polskim jazzie poza granicami Polski. Jako ambasador polskiego jazzu jest znany i ceniony od lat. Jego publikacje w języku angielskim są największym i najbogatszym źródłem informacji o polskim jazzie na świecie. Wiedza i pasja, z jaką poświęca się temu zadaniu, są absolutnie unikalne. Dzięki jego niewyczerpanej energii i poświęceniu polska muzyka i jej twórcy są coraz lepiej znani i coraz bardziej cenieni poza granicami swej ojczyzny.

Jego osobisty portal muzyczny www.adambaruch.com jest wyjątkowym źródłem informacji dla czytelników szukających muzyki najwyższej jakości.

DAJBOR Rafał |PL|

Rafał Dajbor – aktor, dziennikarz, prezes założonej przez siebie Fundacji Drugi Plan i redaktor strony www.mariuszgorczynski.pl. Współpracuje m.in. z redakcjami „Stolica”, „Słowo żydowskie”, „Południe. Głos Warszawiaków” oraz wortalem e-teatr.pl.

dajbor
Fot. Gabriela Bidzińska-Dajbor

JAGIELSKI Jan |PL|

Współzałożyciel i przewodniczący zarządu Stołecznego Komitetu Opieki nad Cmentarzami i Zabytkami Kultury Żydowskiej. Od 1991 roku pracuje w Żydowskim Instytucie Historycznym, gdzie utworzył dział dokumentacji materialnych śladów obecności historycznej Żydów na ziemiach polskich. Działem tym kieruje do dziś.

2jagielski
fot. Marta Kuśmierz

KOFTA Jagna |PL|

Edukatorka i przewodniczka. Prowadzi zajęcia, wycieczki dla uczniów i dorosłych na temat kultury i historii Żydów. Od kilku lat związana z Muzeum Historii Żydów Polskich. Jest współautorką aplikacji „Warszawa jest moja” – spacery śladami Janusza Korczaka i płyty edukacyjnej o warszawskich Żydach „Warszawa, Warsze”.

KRAKOWSKI Andrzej |PL/US|

Andrzej Krakowski – reżyser, scenarzysta, producent filmowy, pedagog, pisarz i rysownik; profesor City University of New York i doktor sztuk filmowych. Studiował na Wydziale Reżyserii PWSTiF w Łodzi. W 1968 wyemigrował z Polski i kontynuował naukę w American Film Institute. Zrealizował ponad 50 filmów i seriali telewizyjnych. Producent, m.in. nominowanego do Oscara „California Reich”, zdobywca dwóch nagród Emmy za serię „We Are New York” i popularnego na Broadwayu musicalu „King David”, jak również wielokrotnie nagradzanego „Looking for Palladin”. Autor scenariuszy 18 filmów i kilku książek. Swoje rysunki publikował w wielu pismach na całym świecie. W latach 80. był rysownikiem pisma Business of Film ukazującego się symultanicznie w Londynie i Los Angeles. Ostatnio jego rysunki ukazują się na blogu Foreign Confidential oraz w biuletynie „Reunion’68” wydawanym w Nowym Jorku dla tzw. „emigracji marcowej”.

krakowski3

Fot. Renata Pajchel

POPŁAWSKI Wojciech |PL|

Wojciech Popławski – architekt, współzałożyciel pracowni OP ARCHITEKTEN (Warszawa, Wiedeń). Współautor wielokrotnie nagradzanych projektów pracowni, m.in. projektu andel´s Hotel w Łodzi, który otrzymał kilkanaście międzynarodowych nagród (Londyn, Nowy Jork, Cannes, Warszawa, Łódź) i został nominowany do Mies van der Rohe Prize 2011, a także projektu rewitalizacji dwóch kamienic Le Palais przy ul. Próżnej 7/9, który otrzymał m.in. nagrodę PZiTB Budowa Roku 2013. Współautor projektów z Architektem T. Spychałą: PZU Tower i Hotel InterContinental Warsaw.

ROLAT Zygmunt |PL/US|

Zygmunt Rolat – ocalały z Holokaustu, zamieszkały w USA biznesmen, działacz kultury, filantrop i mecenas sztuki, a także aktywny działacz na rzecz dialogu polsko-żydowskiego.

Urodził się w Częstochowie. Jako mały chłopiec przeżył getto częstochowskie i doczekał się wyzwolenia przez Rosjan w styczniu 1945r. w obozie pracy niewolniczej Hasag Pelcery. W 1946 roku wyjechał do Stanów Zjednoczonych, ukończył University of Cincinnati oraz New York University. Mimo, iż w Ameryce rozpoczął nowe życie, to nigdy nie zapomniał o Częstochowie – mieście, które ukochał najbardziej. Od kilkudziesięciu lat inicjuje i wspiera działania mające na celu upamiętnienie żydowskich obywateli Częstochowy, co władze miejskie doceniły nadając mu tytuł Honorowego Obywatela Częstochowy. Zygmunt Rolat wspiera organizacje żydowskie działające w Polsce, szczególnie na polu kultury. Pełni wiele ważnych funkcji jest m.in. Prezydentem Światowego Związku Żydów Częstochowian i Ich Potomków z siedzibą w Nowym Jorku, członkiem Rady Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie oraz przewodniczącym Północnoamerykańskiego Komitetu Wspierania Muzeum. Za swoją działalność został odznaczony przez Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego Komandorskim Orderem Zasługi Rzeczpospolitej oraz przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu. W 2014 roku Zygmunt Rolat, decyzją Senatu Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie, został Profesorem Honorowym Akademii.

Zygmunt Rolat autor Marcin Szpądrowski
fot. Marcin Szpądrowski

SZUMOWSKI Andrzej |PL|

Andrzej Szumowski – prezes Stowarzyszenia Polska Wódka, wiceprezes firmy WYBOROWA SA. Specjalista w zakresie promocji wizerunku kraju, wykładowca w Szkole Głównej Handlowej. Pełnił funkcję doradcy ministra spraw zagranicznych w zakresie polskiej gospodarki, był również członkiem zespołu doradców ds. promocji polskiej żywności przy ministrze rolnictwa.

Szumowski na wymianę 2
fot. archiwum Stowarzyszenia Polska Wódka

SZYMANIAK Karolina |PL|

Dr Karolina Szymaniak – literaturoznawczyni, tłumaczka, redaktorka, lektorka języka jidysz. Adiunkt w Katedrze Studiów Żydowskich Uniwersytetu Wrocławskiego oraz w Żydowskim Instytucie Historycznym. Od lat związana z Centrum Kultury Jidysz. Wykładała m.in. w Polsce, Izraelu, Francji, Litwie, Ukrainie. Autorka książki „Być agentem wiecznej idei. Przemiany poglądów estetycznych Debory Vogel” oraz redaktorka tomów „Warszawska awangarda jidysz”, „Dialog poetów”, oraz pism z getta Rachela Auerbach. Była redaktorka naczelna „Cwiszn. Żydowskiego kwartalnika o literaturze i sztuce”. Laureatka Nagrody Historycznej „Polityki” 2016.

Zdjęcie_fb
Fot. Monika Szabłowska-Zaręba