ALPERT Michael |US|

Michael Alpert – multiinstrumentalista, śpiewak, badacz i edukator kultury jidysz, poliglota – opowiada historię narodu żydowskiego i rodzaju ludzkiego w piosenkach, muzyce i słowach. Od ponad 30 lat uznawany za jedną z kluczowych postaci światowego renesansu klezmerskiego, jest także czołowym współczesnym nauczycielem wschodnioeuropejskiego żydowskiego tańca tradycyjnego. Jako badacz współpracuje z wieloma prestiżowymi placówkami naukowymi w Europie i Ameryce. Jako muzyk jest znany na całym świecie z występów z takimi zespołami i artystami, jak m.in.: Brave Old World, Khevrisa, Kapelye, The Nazaroff Brothers, David Krakauerem i Itzhak Perlman.

michael alpert photo by Tom Pich
fot. Tom Pich

CHOJNACKI Zbigniew |PL|

Zbigniew Chojnacki – akordeonista, improwizator. Muzykę oraz dźwięki postrzega swobodnie i umownie, najistotniejszy jest dialog i spotkanie z drugim człowiekiem. Każda forma wydawania dźwięku, jest ułatwieniem nawiązania kontaktu z ludźmi. Inspiracje czerpie z elementów najczęściej niezwiązanych bezpośrednio z muzyką. Jak sam mówi – „stara pralka, źdźbło trawy, warkot silnika autobusu, a nawet zwykłe krzesło na środku sceny mogą być inspirujące”. Pomimo młodego wieku współpracował już z wieloma wybitnymi muzykami sceny zarówno jazzowej, jak i improwizowanej, m.in. Michałem Urbaniakiem, Zbigniewem Namysłowskim, Jackiem Kochanem, Anną Gadt, Krzysztofem Gradziukiem, Troyem Millerem, Otto Williamsem, Jerzym Małkiem oraz zespołem Warsaw Improvisers Orchestra. Oprócz działalności solowej na stałe współtworzy grupę Backspace, która określa swoją grę jako improwizowaną muzykę współczesna.

W listopadzie 2015 roku ukazała sie solowa płyta Zbyszka zatytułowana „Elektrotropizm”.

SONY DSC
fot. Atelier Chlistowska

COMMON BOND |IL|

Common Bond jest jedną z czołowych izraelskich grup muzycznych. Twórcą oryginalnego stylu grupy jest jej lider, Kobi Shefi. Muzyka zespołu sięga do źródeł „starożytnych pieśni natury” – jest inspirowana motywami z Bałkanów, Bliskiego Wschodu i zachodniej Afryki, ale słuchać w niej również elementy, które wniósł ze sobą każdy z jego członków: bluesa, rocka i jazzu czy muzyki klasycznej. Razem tworzą nową, unikalną jakość. Common Bond występował już na wszystkich ważnych festiwalach w Izraelu, a także w Kanadzie, Europie i Południowej Afryce. Każdy z występów zespołu można opisać jako podróż po skomplikowanej sieci stylów muzycznych, które łącząc się na scenie, tworzą ciepły i jednorodny obraz czystej miłości do muzyki.

Skład: Kobi Shefi (gitara elektryczna), Ella Tadmor Rizi (wokal), Zur Ben Zeev (gitara basowa), Roni Zadik (bębny), Omer Rizi (klawisze), Chen Meir (perkusja)

common bond

D’OR Dawid |IL|

David D’Or to jeden z największych wokalistów w historii izraelskiej sceny muzycznej. Urodzony w Izraelu, pochodzący z libijskiej rodziny kantorów artysta – kontratenor, obdarzony niepowtarzalnym, 4-oktawowym głosem – od wielu lat tworzy i wykonuje swoją własną muzykę. Pomimo wspaniałych warunków do rozwijania kariery w kierunku śpiewu operowego, nie zdecydował się na związanie na stałe z żadną z wielkich scen. Zamiast tego, korzystając z pomocy muzyków wywodzących się z różnych krajów i kultur, nagrywa autorskie albumy i dużo koncertuje, m.in. na deskach najznakomitszych światowych scen filharmonicznych i operowych, w Nowym Jorku, Wiedniu, Moskwie, Pekinie, Las Vegas, Rzymie, Budapeszcie czy Szanghaju, zachwycając swoim śpiewem publiczność od Europy, Bliskiego i Dalekiego Wschodu po obie Ameryki. Występował dla papieży, prezydentów i królów. Jest laureatem ogromniej liczby nagród i wyróżnień za swoją muzykę, a jego płyty bardzo szybko pokrywają się platyną, czasem nawet podwójną.

Dawid dOr

 

 

Daniel Kahn & The PAINTED BIRD |DE|

Daniel Kahn & The Painted Bird to berliński zespół łączący muzykę klezmerską z elementami folku, punku i kabaretu. Założycielem i liderem zespołu, którego nazwa wywodzi się od tytułu książki „Malowany ptak” Jerzego Kosińskiego, jest wielokrotnie nagradzany amerykański muzyk, autor, reżyser i aktor teatralny Daniel Kahn. Kahn śpiewa po angielsku, niemiecku i w jidysz, jest też autorem dużej części utworów wykonywanych przez The Painted Bird. Pozostałe z nich są adaptacjami wierszy i piosenek żydowskich z początku XX wieku. Zespół wydał cztery albumy. Za „Lost Causes” (2011) otrzymał nagrodę niemieckich krytyków muzycznych.

Birdwall- 6 masks

Więcej: www.paintedbird.de

DAWID Christian |DE|

Christian Dawid to znany i ceniony na świecie klarnecista specjalizujący się w world music, ale nie tylko. Na co dzień czerpie z wielu źródeł, między innymi muzyki klasycznej, jazzu, muzyki etnicznej, jest także znany z utworów w jidysz oraz kompozycji sięgających do muzyki wschodnioeuropejskiej.
Występował z takimi artystami jak Brave Old World, Arkady Gendler, Frank London, The Other Europeans, Socalled, Alan Bern, Budowitz, Theodore Bikel, Lorin Sklamberg, Shura Lipovsky, oraz Khupe na wielu scenach Ameryki Północnej, Europy i Japonii. Obecnie prowadzi Trio Yas oraz ukraińską orkiestrę dętą Konsonans Retro, występuje także z zespołem Daniel Kahn & The Painted Bird, Sadawi Paula Brodyego, rośnie też jego popularność jako artysty występującego gościnnie u coraz większej liczby międzynarodowych zespołów.
Christian Dawid komponuje i aranżuje utwory dla swoich zespołów, prowadził także szeroko znany projekt dokumentowania, aranżowania, nagrywania i publikowania oryginalnej muzyki legendarnego pieśniarza jidysz Arkadego Gendlera.

„Światowej klasy klarnecista frazujący z iście magicznym liryzmem” JÜDISCHE ALLGEMEINE

image001

 

DIMA GORELIK TRIO |IL, PL|

Trio Dimy Gorelika to doskonała mieszanka brzmień ethno-jazzu, bazującego na tradycjach muzyki izraelskiej z wpływami brzmień całego świata. Lider tria – Dima Gorelik to izraelski gitarzysta, wokalista i kompozytor, który uczestniczy w projektach muzycznych z wieloma uznanymi artystami, nieustannie rozwija swoją muzyczną tożsamość i ponadprzeciętne umiejętności techniczne, zdobywając przy tym uznanie publiczności i krytyków oraz prestiżowe nagrody muzyczne! Kolejnym gitarzystą (a także perkusistą) w składzie jest jeden z najoryginalniejszych artystów rozkwitającej sceny jazzowej w Izraelu, Shachar Elnatan. Mimo młodego wieku współpracował już z wieloma liderami światowego formatu i coraz częściej można go usłyszeć na młodej, nowojorskiej scenie jazzowej. Trio uzupełnia kontrabasista Franciszek Pospieszalski, grający zarówno w projektach folkowych (Transkapela, Joszko Broda), jak i w formacjach nowoczesnego jazzu. Stale też obecny w składach rodziny Pospieszalskich.

dima gorelik trio
fot. Wojciech Skrzydlewski

DUDA/JAKOWICZ/PODŁUCKA/ZDUNIK |PL|

Katarzyna Duda, Jakub Jakowicz i Marcin Zdunik należą do polskiej elity smyczkowców młodego i średniego pokolenia, nominowanych do Paszportów Polityki i Fryderyków oraz laureatów tych wyróżnień. Koncertują i są laureatami najważniejszych konkursów muzycznych na całym świecie. Agnieszka Podłucka, to młoda ale już utytułowana altowiolistka, należąca do najbardziej wyróżniających się muzyków swojego pokolenia.

Katarzyna Duda (color_small)
Katarzyna Duda

Katarzyna Duda jest jedną z najwybitniejszych osobowości artystycznych w Polsce. Wystąpiła z recitalami i koncertami w tak prestiżowych salach jak Lincoln Center i Carnegie Hall w Nowym Jorku, Concertgebouw w Amsterdamie, w Filharmonii Narodowej w Warszawie, Kawai Omotesando Hall w Tokio, w Sali Rossiniego w Padwie. Katarzyna Duda studia odbywała w mistrzowskiej klasie skrzypcowej Maestro Tibora Vargi w Ecole Superieure de Musique w Sion w Szwajcarii oraz pod opieką artystyczną Jana Staniendy w Akademii Muzycznej w Warszawie. Artystka jest laureatką Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego Tibora Vargi w Sion w Szwajcarii, a także laureatką Międzynarodowego Konkursu na Skrzypce Solo Tadeusza Wrońskiego w Warszawie, była nominowana do nagrody „Paszport Polityki”. Artystka gra na włoskim instrumencie z początku XIX wieku.

Więcej: www.katarzynaduda.pl i facebook.com/KatarzynaDudaFanPage.

JJakowicz_fot. Maciej Mulawa
Jakub Jakowicz, fot. Maciej Mulawa

Jakub Jakowicz Koncertuje od 11 roku życia. Grał ze wszystkimi czołowymi polskimi orkiestrami. Występował jako solista z wieloma renomowanymi orkiestrami, m. in. z Orkiestrą Filharmonii Narodowej w Warszawie, Orchestra del Maggio Musicale we Florencji, Filharmonią Czeską w Pradze, Orchestra di Santa Cecilia w Rzymie, Filharmonią Drezdeńską, Orchestre de la Suisse Romande w Genewie, Orquesta Nacional w Madrycie, Royal Stockholm Philharmonic, Orquestra Sinfônica do Estado de São Paulo i Concerto Köln. Współpracował z takimi dyrygentami jak Pinchas Steinberg, Jerzy Semkow, Antoni Wit, Jerzy Maksymiuk, Jacek Kaspszyk, Kazimierz Kord, Yan Pascal Tortellier,. Jakub Jakowicz w Zehetmair Quartet występował m.in. w Filharmonii Berlińskiej, Wigmore Hall w Londynie, Santory Hall w Tokio, Gulbenkian Center w Lizbonie, Konzerthaus w Wiedniu, Zankel Hall i Y Hall w Nowym Jorku, a także na słynnych festiwalach muzycznych, m. in. w Schleswig-Holstein, Salzburgu, Lucernie, Aldeburgh czy Edynburgu.

Agnieszka Podlucka_fot.SerwisSinfoniaVarsovia
Agnieszka Podłucka fot. Serwis Sinfonia Varsovia

Agnieszka Podłucka jest studentką Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w klasie skrzypiec prof. J. Staniendy, a także od 2015 r. w klasie altówki prof. P. Reicherta i as. K. Budnik-Gałązki. Zdobyła szereg nagród i wyróżnień, m.in. III miejsce w XIII Międzynarodowym Konkursie Instrumentów Smyczkowych im. B. Warhala w Dolnym Kubinie; III miejsce w grupie II w II Ogólnopolskim Młodzieżowym Konkursie Instrumentów Smyczkowych w Elblągu; III miejsce w Ogólnopolskich Przesłuchaniach Centrum Edukacji Artystycznej w Warszawie; I nagrodę w II Nadbałtyckim Konkursie Duetów Smyczkowych i I nagrodę na Międzyuczelnianym Konkursie w Gdańsku. Została zakwalifikowana jako skrzypaczka do Santander Orchestra, która program na trasę koncertową na przełomie listopada i grudnia doskonaliła pod kierunkiem John’a Axelroda i Maestro Krzysztofa Pendereckiego. Od września 2016 r. uczestniczy w 5. edycji Akademii Sinfonia Varsovia jako altowiolistka.

M.Zdunik
Marcin Zdunik

Marcin Zdunik – polski wiolonczelista, solista i kameralista. Wykonuje muzykę od renesansu po dzieła najnowsze, improwizuje, aranżuje i komponuje. Zapraszany do udziału w prestiżowych festiwalach muzycznych – BBC Proms w Londynie, Progetto Mar-tha Argerich w Lugano oraz Chopin i Jego Europa w Warszawie. Wystąpił jako solista na estradach wielu renomowanych sal, m.in. Carnegie Hall w Nowym Jorku, Cadogan Hall w Londynie i Rudolfinum w Pradze. Wielokrotnie partnerowały mu znakomite zespoły – m. in  Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej, Orkiestrą Kameralną Unii Europej-skiej, City of London Sinfonia, Sinfonia Varsovia i City of London Sinfonia. Ważną rolę w jego życiu artystycznym odgrywa współpraca z inspirującymi muzykami, m.in. z Nelso-nem Goenerem, Gerardem Causse, Krzysztofem Jabłońskim i Krzysztofem Jakowiczem. W ramach festiwalu Chamber Music Connects the World miał przywilej koncertować wspólnie z GidonemKremerem i Yuri Bashmetem.

JOPEK Anna Maria |PL|

Anna Maria Jopek – wokalistka, improwizatorka, wizjonerka, pasjonatka. Nagrywa i koncertuje na całym świecie z najważniejszymi postaciami muzyki naszych czasów (m.in Pat Metheny, Youssu’n Dour, Bobby McFerrin, Ivan Linz, Branford Marsalis, Nigel Kennedy, Richard Bona, Oscar Castro-Neves, Makoto Ozone, niedawno ze Stingiem). Pojawiła się na najbardziej prestiżowych scenach świata, takich jak: Carnegie Hall, Hollywood Bowl, Royal Festival Hall, Opera w Tokio i Tel Awiwie, Blue Note Tokyo, Santori Hall czy Deakin Edge w Melbourne. Nagrywała w Studiach Real World u Petera Gabriela, Abbey Road w Londynie i Power Station w Nowym Jorku. W ostatnim czasie wspólnie z Teatrem Pieśni i Kozła Grzegorza Brala koncertowała z projektem „Return to the voice” w Polsce, Szkocji i Anglii. Wspólnie z basistą Robertem Kubiszynem napisała muzykę do spektaklu Leszka Mądzika pt. „Czas kobiety”, w którym występuje.

Od 2000 roku jej muzyka jest wydawana na całym świecie. Tylko w Polsce jej płyty rozeszły się w milionowym nakładzie, jednak jak sama przyznaje najbardziej ceni sobie kameralistykę i scenę blisko ludzi. 14 lutego 2017 ukazała się jej nowa płyta z Gonzalo Rubalcabą pt. „Minione”.

20150702_ZUZA_AnnaMariaJopek_

Więcej: http://www.annamariajopek.pl/

 

KROKE |PL|

Zachwycił się nimi Steven Spielberg, gdy kręcił w Krakowie „Listę Schindlera”, nawet zagrał z triem na klarnecie, a także zaprosił na koncerty do Jerozolimy. Urzekli także Petera Gabriela – byli gośćmi Womad Festival, jednego z największych na świecie, organizowanego przez prywatną wytwórnię tego muzyka; wiele lat później, gdy współtwórca legendarnego zespołu Genesis był zaproszony na Life Festival Oświęcim, właśnie trio wskazał jako współuczestnika koncertu; w finale grali już wspólnie. Wielokrotnie występowali też z innym brytyjskim muzykiem, słynnym skrzypkiem Nigelem Kennedym – efektem tej współpracy jest wydana przez EMI płyta „East Meets East”. Już te sukcesy pokazują skalę artystycznych dokonań krakowskiego tria, które przez lata zażywało sławy nie tylko w Polsce, ale i w Niemczech, gdzie wydawało kolejne płyty, w Hiszpanii czy krajach Skandynawii.

Uważam ich za fantastycznych, uduchowionych muzyków. To wspaniały zespół.
Peter Gabriel

To, co tak skutecznie pociąga mnie w muzyce Kroke, to ich duchowa rzeczywistość, to znaczy szczerość i autentyczność w tej muzyce. 
Nigel Kennedy

kroke_studio-209

Więcej: http://www.kroke.com.pl/start.html

KÜHN Rolf |DE|

Światowej klasy klarnecista i saksofonista jazzowy, laureat najważniejszej nagrody krytyków niemieckich Ehrenurkunde 2009 oraz nagrody BZ-Kulturpreis. Swój pierwszy koncert dał w 1948 roku, a już w latach pięćdziesiątych w Stanach Zjednoczonych (gdzie mieszkał przez trzy lata) został okrzyknięty pierwszym niemieckim muzykiem jazzowym. Przez lata przyswoił sobie całą historię jazzu i osiągnął prawdziwą maestrię, a dźwięki, jakie wyczarowuje są stylistycznie różnorodne i absolutnie niepowtarzalne – pełne dynamiki i radości, a jednocześnie ciepła i elegancji.

W gronie artystów, z którymi koncertował i nagrywał płyty byli m.in. Benny Goodman, John Coltrane, Tommy Dorsey, Chick Corea, Michael i Randy Brecker, Lee Konitz, Albert Mangelsdorff, Ornette Coleman a także jego brat, pianista Jochachi Kühn. Poza USA i Europą występował m.in. w Ameryce Południowej.

W swojej długiej karierze pracował jako dyrektor orkiestry telewizyjnej w Hamburgu oraz reżyser muzyczny widowisk teatralnych. Skomponował także muzykę do kilkudziesięciu filmów i seriali. I choć może poszczycić się ogromnym dorobkiem muzycznym (blisko 30 albumów), jest wciąż niezwykle aktywny. Ze swoim najnowszym składem Rolf Kühn Unit (współtworzonym przez trzech innych muzyków, którzy uzupełniają jego doświadczenie energią i zapałem młodości) nadal koncertuje i tworzy.

Adam Baruch o jego najnowszym jego albumie „Spotlight” napisał: po kilkudziesięciu latach tworzenia muzyki Kühn wciąż znajduje geniusz, aby się wyróżnić i być innowacyjnym, mieć odwagę i odkrywać nieznane tereny. [The Soundtrack Of My Life, 10/2016]

rolf Harald Hoffmannfot. Harald Hoffmann

LEMMER Yaakov |US|

Yaakov ‚Yanky’ Lemmer – jeden czołowych kantorów młodego pokolenia, posiadający głos o wyjątkowej barwie (liryczny tenor). Jego repertuar jest wielojęzyczny i wszechstronny – znajdują się w nim liturgiczne pieśni hebrajskie, ludowe pieśni jidysz, a także muzyka synagogalna, operowa i musicalowa. Karierę zaczynał jako solista Behtel Choir, gdzie opiekę nad nim roztoczył Benzion Miller. Był stypendystą prestiżowej Belz School of Jewish Music na Yeshiva University, gdzie studiował m.in. u Josepha Malovanego i Bernarda Beera. Jako artysta o międzynarodowej renomie koncertuje przed publicznością na całym świecie. W Izraelu występował z Izraelską Orkiestrą Filharmoniczną, występował też m.in. w Stanach Zjednoczonych i w Europie, na wielu festiwalach kultury żydowskiej. Obecnie jest kantorem synagogi na Lincoln Square w Nowym Jorku.

YaakovLemmer1

 

LONDON Frank |US|

Frank London – nowojorski kompozytor i trębacz, jeden z najwybitniejszych artystów tzw, Nowej Żydowskiej Muzyki, laureat nagrody Grammy. Założyciel The Klezmatics i lider Frank London Klezmer Brass Allstars. Inne jego projekty to m.in.: Nigunim Trio, The Zmiros Project (żydowskie pieśni mistyczne), The Shekhina Big Band, The Debt (film i teatr muzyczny), Invocations (muzyka kantoralna), współtworzył Les Miserables Brass Band oraz Klezmer Conservatory Band, jest członkiem Hasidic New Wave. Skomponował muzykę do „A Night in the Old Marketplace”, największego i najważniejszego żydowskiego arcydzieła od czasów „Skrzypka na dachu”. Często zapraszany do współpracy przez rozmaitych artystów, również z kręgów jazzowych, bluesowych i rockowych. Współpracował z takimi muzykami jak: John Zorn, LL Cool J, Lester Bowie Brass Fantasy, Dawid Byrne, Gal Costa, LaMonte Young, Iggy Pop, Natalie Merchant, They Might Be Giants, John Cale, Itzhak Perlman i Jon Spencer Blues Explosion. Wystąpił gościnnie na ponad 100 płytach i zagrał w ponad 300 nagraniach. Oklaskiwano go na największych międzynarodowych festiwalach, a jego koncerty cieszą się wciąż niesłabnącą popularnością.

FrankLondon_300

Więcej: http://www.franklondon.com/

MESIKA Miri |IL|

Miri Mesika – izraelska piosenkarka i aktorka, kilkakrotna zdobywczyni tytułu Piosenkarki Roku w Izraelu. Muzyki uczyła się od dziecka, a swój pierwszy album wydała w 2005 roku. Choć swoje pierwsze wielkie sukcesy święciła niewiele ponad 10 lat temu, od tego czasu jej płyty w samym tylko Izraelu sprzedały się w ogromnym nakładzie 200 tys. egzemplarzy. Jako aktorka wystąpiła w kilku filmach i serialach. Brała także udział w produkcji uznanego Musicalem Roku 2005 spektaklu Narodowego Teatru Habima w Tel Awiwie. Ma też na swoim koncie produkcje łączące talent muzyczny i aktorski – wystąpiła, nagrała i zaśpiewała piosenki m.in. w filmie „Shalosh Ima’ot” [Trzy matki]. W ostatnich latach coraz częściej występuje w filmach gościnnie, grając samą siebie. Jej ogromna popularność sprawiła, że w 2012 roku została zaproszona do bycia sędzią w izraelskiej wersji „Idola”, a w 2016 roku – trenerką w „The Voice Israel”.

Miri Mesika

Mikołaj Trzaska IRCHA CLARINET QUARTET |PL|

Kwartet dęty składający się z czterech, znakomitych muzyków, władających różnymi rodzajami klarnetów, poczynając od klasycznego klarnetu Bb, a kończąc na rzadziej spotykanym klarnecie basowym. Takie instumentarium buduje wprost unikalne brzmienie. Można powiedzieć, że „zespół brzmi niczym gigantyczne ustne harmonium, raz po raz tryskające ogniem fajerwerków, falażoletów i miazmatów”.

Grupę powołał do życia Mikołaj Trzaska, wybitny, gdański saksofonista i klarnecista. Oprócz niego zespół tworzą jedni z najciekawszych krajowych improwizatorów: Wacław Zimpel, Paweł Szamburski i Michał Górczyński.
Repertuar to kompozycje członków oraz magiczne utwory, pochodzące z różnych środkowoeuropejskich i bliskowschodnich tradycji, które dzięki swojej otwartości oraz wspólnej historii zachowały muzykę w żywym i nienaruszonym kształcie. Wszystko to uzupełnione w bogato rozbudowane improwizacje wywodzące się z tradycji free-jazzu.

Trzaska_IRCHA
fot. Jutta Missbach

W 2010 roku zespół wydał swój pierwszy album CD pod tytułem “Larks Uprising” z gościnnym udziałem wielkiej gwiazdy światowego jazzu, nowojorskim saksofonistą i klarnecistą Joe McPhee. Później współpracował również z niemieckim klarnecistą Gebhardem Ullmannem. W 2011 roku ukazał się drugi album – Watching Edvard, w 2012 roku zapis materiału przedstawionego podczas warszawskiego festiwalu Nowa Muzyka Żydowska – Zikaron Lefanai, a w grudniu 2014 roku zespół wydał dwupłytowy album „Black bones”.

Milo Kurtis & ORKIESTRA NAXOS |PL|

Orkiestra NAXOS powstała dzięki współpracy Milo Kurtisa i Konstantego Joriadisa. Efektem tej współpracy było nagranie albumu „Podróż Dookoła Mózgu” (Warner Music Poland, 2014), uznanego jako jedno z Wydarzeń Roku przez tygodnik Polityka.

„Podróż Dookoła Mózgu” to najlepsze określenie koncertu Orkiestry NAXOS. Połączenie muzyki greckiej, żydowskiej i arabskiej z jazzem, funky i muzyką klasyczną. Orkiestra NAXOS koncertuje w 8-osobowym składzie. Artyści są ubrani na czarno, siedzą w półkręgu, lider Orkiestry – Milo Kurtis, w białej, arabskiej galabii prowadzi koncert. Występ Orkiestry NAXOS to koncert i spektakl w jednej odsłonie. Orkiestra koncertowała m.in. w Teatrze Wielkim w Łodzi, Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie, Studio im. Agnieszki Osieckiej Programu III Polskiego Radia.

Skład: Milo Kurtis (demiurg; klarnet, trombita, instrumenty perkusyjne), Konstanty Joriadis (szef muzyczny; syntezatory, śpiew), Rasm Al-Mashan (śpiew), Adeb Chamoun (instrumenty perkusyjne), Mateusz Szemraj (gitara, oud, saz), Michał Łuka (saksofony), Paweł Puszczało (bass), Adam Lewandowski (perkusja)

naxos_milo kurtis

 

OLEŚ BROTHERS & Christopher Dell |PL, DE|

Oleś Brothers & Christopher Dell to międzynarodowa formacja wybitnych improwizatorów, wirtuozów i kompozytorów. Artyści z Polski i Niemiec interpretują muzykę legendy polskiego jazzu – Krzysztofa Komedy, bazując zarówno na tradycji jazzu jak i zdobyczach muzyki współczesnej. Nadają muzyce Komedy nowy, oryginalny wymiar, pełen emocjonalności, żywiołowości i finezji.
Christopher Dell to jeden z najbardziej kreatywnych improwizatorów na niemieckiej scenie muzycznej. Absolwent prestiżowych uczelni, laureat nagrody Gary Burtona, Deutche Schallplattenpreis i wielu innych. Wibrafonista jazzowy i kompozytor muzyki współczesnej. Współpracuje z wybitnymi postaciami sceny europejskiej, w tym z wieloma legendami jazzu, takimi jak Benny Golson, Lee Konitz, Lalo Schifrin czy Peter Erskine.
Bracia – Marcin Oleś, kontrabasista i Bartłomiej Oleś, perkusista – od ponad dziesięciu lat tworzą autorską muzykę, której głównym punktem odniesienia jest jazz. Są twórcami autorskich projektów oraz towarzyszą wielu sławnym jazzmanom z całego świata (Kenny Werner, David Murray, Rob Brown, Chris Speed, Erik Friedlander, Rudi Mahall, William Parker, Andrzej Przybielski), tworząc „rytmiczny dream team”, jak napisał o nich niemiecki magazyn JazzZeitung.

KomedaAhead_fot.Blanka Tomaszewska
fot. Blanka Tomaszewska

PRZEMYK Renata |PL|

Artystka niezwykła, od lat konsekwentnie podążająca własną drogą. Nie poddaje się zewnętrznym wpływom, łączy doskonałe kompozycje z nieszablonowymi pomysłami na aranżacje utworów. Piosenki w wykonaniu Renaty Przemyk angażują słuchacza nie tylko pod względem muzycznym, ale także zmuszają do skupienia się na przekazie niesionym przez słowa, nacechowane rzadko spotykanym na polskiej scenie muzycznej poetyckim urokiem. Artystka ma na swoim koncie wiele płyt i nagród, została doceniona zarówno przez krytykę jak i publiczność.

fot.A.Powierza_8

Więcej: http://renataprzemyk.art.pl/

RIVEIRO Anna |PL|

Anna Riveiro – wokalistka, gitarzystka, trenerka głosu, producentka muzyczna. Śpiewa w wielu stylach, posługując się różnorodnymi technikami wokalnymi, ale centrum jej twórczości stanowi muzyka z kręgu kultury żydowskiej. Artystka wykonuje pieśni sefardyjskie, hebrajskie (również liturgiczne) oraz pieśni jidysz. Wyjątkowe miejsce w jej twórczości ma muzyka sefardyjska, której poświęca wiele inwencji twórczej tworząc wciąż nowe projekty muzyczne.

Koncertuje w Polsce i zagranicą – występowała m.in. w Izraelu, Meksyku, Hiszpanii, Francji, Anglii, Niemczech i we Włoszech, współpracując z wybitnymi muzykami i zespołami. Jako uznana w świecie wykonawczyni muzyki sefardyjskiej jest stale zapraszana na międzynarodowe festiwale – wystąpiła m.in. na 10′ Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Sefardyjskiej w Kordobie oraz na 54′ Festiwalu Jazz Jamboree w Warszawie. Jej interpretacje pieśni sefardyjskich uznane zostały za wzorcowe w programie UNESCO dotyczącego języków zagrożonych wymarciem.

Dokonała wielu nagrań fonograficznych, w tym 6 płyt solowych m. in. dla wytwórni Universal. Jej ostatnie płyty z pieśniami sefardyjskimi: „Lunas olvidadas” i „Dos amantes” nagrane zostały na żywo pod patronatem Programu 2. Polskiego Radia oraz Instytutu Cervantesa w Warszawie. Obok działalności koncertowej prowadzi kursy i warsztaty wokalne w Polsce i na świecie. Udziela też lekcji śpiewu, stosując autorską metodę nauczania, w ramach swojej Szkoły Wokalnej: RIVEIRO Vocal Studio.

Anna _Riveiro_foto_Piotr_Szymanik
fot. Piotr Szymanik

Więcej: www.annariveiro.com

STANKIEWICZ Danuta |PL|

Danuta Stankiewicz – polska piosenkarka. Absolwentka m.in. Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina i Państwowej Szkoły Muzycznej Warszawie, stypendystka Ministra Kultury w Polsce oraz Rządu Francuskiego, laureatka najwyższego odznaczenia polskiego Ministerstwa Kultury „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Występowała m.in. w popularnym poznańskim kabarecie „Tey”, koncertowała w ponad 30 krajach na kilku kontynentach, była nagradzana na wielu festiwalach krajowych i zagranicznych. Wydała 25 płyt solowych, nagrała około 350 piosenek, występowała na prawie 10 tysiącach koncertów.

12

THE NAZAROFF BROTHERS |DE, US, LV|

The Brothers Nazaroff to międzynarodowa supergrupa reprezentująca XXI-wieczny nurt folkpunkowego, jidyszowego szaleństwa – „Yiddish simcha madness”. Swoją nazwę wzięła od nazwiska tajemniczej postaci nowojorskiej sceny, pochodzącego z Rosji Natana „Prince’a” Nazaroffa, który w 1954 roku zaistniał świeżą i odkrywczą płytą „Jewish Freilach Songs”. Czując duchowe pokrewieństwo z „księciem” oraz chcąc przybliżyć repertuar legendarnego muzyka współczesnej publiczności, Bracia Nazaroff w 2015 roku nagrali płytę „The Happy Prince” – album z utworami „księcia” w nowych aranżacjach oraz z tekstami w języku angielskim. Swoje stare-nowe piosenki prezentują teraz z powodzeniem w całej Europie i Ameryce Północnej.

Skład podczas koncertu na Festiwalu Warszawa Singera: Daniel Kahn (wokal, akordeon), Sasha Lurje (wokal), Jake Shulman-Ment (skrzypce), Bob Cohen (mandolina), Michael Alpert (gitara), Hampus Melin (perkusja, bęben)

nazaroff fot. Oleg Farynyuk
fot. Oleg Farynyuk

WARSZAWSKIE COMBO TANECZNE |PL|

Skład: Jan Emil Młynarski (śpiew/gitara/bandżola/tamburyno/Unitra Rytm-16), Piotr Zabrodzki (śpiew/banjo/bandżola/melodika), Lesław Matecki (mandolína/gitara Dobro/banjo), Anna Bojara (piła), Sebastian Jastrzębski (gitara), Tomasz Duda (baryton sax/klarnet), Wojtek Traczyk (kontrabas)

Jest ich siedmioro. Zespół narodził się spontanicznie, a za jego powstanie odpowiedzialny jest Jan Emil Młynarski. Postanowili ocalić od zapomnienia piękne piosenki warszawskie, prezentując je we współczesnym brzmieniu i aranżacjach bliskich oryginałom. Repertuar Warszawskiego Combo Tanecznego to w przeważającej mierze piosenki przedwojenne, które 80 i więcej lat temu bawiły i wzruszały publiczność na rewiach, dansingach, a także na stołecznych ulicach i podwórkach. Wydali płyty: „Przyznaj się” i „Dancing, Salon, Ulica”. Każdy ich koncert to wyjątkowe spotkanie z przeszłością, tradycją i nowym spojrzeniem.

fot. Celina Osiecka

ZYGMUNT Sławomir |PL|

Sławomir Zygmunt – muzyk, autor, piosenkarz, kompozytor, w przeszłości związany ze słynnym warszawskim klubem Hybrydy, autor ośmiu albumów oraz muzyki do 4 filmów dokumentalnych i oświatowych. Najnowszy – „Ku pokrzepieniu powstańczych serc” miał premierę 3 grudnia 2016 w Muzeum Powstania Warszawskiego. Występując przy akompaniamencie gitary i harmonijki ustnej, Sławomir Zygmunt tworzy niepowtarzalny klimat, który sprawia, że – parafrazując tytuł jednego z jego utworów – „tych piosenek nie chce się przestać słuchać”.

zygmunt
fot. S. Rawski

Sławomir Zygmunt wydał albumy „16 x Edward Stachura”, „Ballada o Kazimierzu Dolnym”, „Kiedy idę ulicą”, „Polka dyrektora – piosenki satyryczne”, „Elegia o chłopcu polskim”, „Z wiatrem”, „Śmiech do łez – kabaret FTS”, „Sted: opowieść-wiatr”). Jego utwory znalazły się także na płytach: „Dla bliskich i dalekich” oraz „Dobre piosenki. Edward Stachura zaśpiewany” i „Dobre piosenki. Krzysztof Kamil Baczyński zaśpiewany”.

Jest także dziennikarzem, autorem 1,5 tys. artykułów i kilku książek.

Więcej: www.slawomirzygmunt.pl

GRYNBERG Mikołaj

Mikołaj Grynberg – fotograf i pisarz, z wykształcenia psycholog. Jego zdjęcia były prezentowane na blisko 20 wystawach niemal na całym świecie. W fotografii specjalizuje się w portretach, a w przypadku książek w wywiadach. Od wielu lat zajmuje się problematyką Żydów w XX wieku. W całej swojej twórczości przyjmuje perspektywę dialogu. Koncentruje się na spotkaniu z innymi, na poznaniu ich osobistych przeżyć. Tworzy dzieła non-fiction. Autor albumów „Dużo kobiet”, „Auschwitz – co ja tu robię?” oraz książek „Ocaleni z XX wieku” i  „Oskarżam Auschwitz. Opowieści rodzinne”.

Mikołaj Grynberg fot Tomek Sikora
Fot. Tomek Sikora

JANKOWSKA-CIEŚLAK Jadwiga

Jadwiga Jankowska-Cieślak – aktorka teatralna i filmowa. Ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Warszawie. Jeszcze w czasie studiów wystąpiła w filmie Trzeba zabić tę miłość w reż. J. Morgensterna. Za rolę tę dostała m.in. Nagrodę im. Zbigniewa Cybulskiego. Od tego czasu wystąpiła w wielu znanych polskich filmach m.in. w: Sam na sam A. Kostenki, Wezwanie M. Dembińskiego, Dziewczyna i gołębie B. Sass, 300 mil do nieba M. Dejczera, Rysa M. Rosy. Za rolę w węgierskim filmie Inne spojrzenie, reż. K. Makk i J. Xantus, otrzymała  Złotą Palmę w Cannes.  W teatrze zadebiutowała w 1973 r. w spektaklu Elektra J. Giraudoux w reż. K. Dejmka. Grała w wielu warszawskich teatrach: Dramatycznym (zagrała m.in. w spektaklach Mąż i żona A. Fredry w reż. A. Hanuszkiewicza, Medea Eurypidesa w reż. S. Brejdyganta, Elektra Sofoklesa w reż. K. Warlikowskiego), Polskim (m.in. Romulus Wielki F. Dürrenmatta w reż. K. Dejmka), Nowym (m.in. Raj eskimosów B. Schaeffera w reż. B. Cybulskiego, Powszechnym (m.in. Okruchy czułości N. Simona w reż. W. Kaczkowskiego). Od 2009 r. jest aktorką Teatru Ateneum, gdzie można oglądać ją w roli Patricii w Błogich dniach D. Kinahan, reż. W. Urbański. W 2009 r. za rolę w filmie Rysa otrzymała Orła – Nagrodę Polskiej Akademii Filmowej. W tym samym roku otrzymała  Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

JJCieslak fot. Kasia Chmura-Cegiełkowska dla Och-Teatru
Fot. Kasia Chmura-Cegiełkowska dla Och-Teatru

KRALL Hanna

Hanna Krall – pisarka i reporterka, autorka książek reporterskich i dokumentalnych powieści. Jej książki tłumaczono na wiele języków, m.in. niemiecki, francuski, angielski, czeski, słowacki, węgierski, szwedzki, fiński, holenderski, hebrajski, hiszpański, włoski, rosyjski. Współpracowała z „Polityką”, „Gazetą Wyborczą”, „Tygodnikiem Powszechnym”, „Odrą”. Jest laureatką wielu prestiżowych nagród przyznawanych w kraju i za granicą, m.in. Nagrody Polskiego PEN Clubu, Nagrody Wielkiej Fundacji Kultury, Nagrody Podziemnej „Solidarności”, Studenckiej Nagrody Dziennikarskiej MediaTory, Nagrody Porozumienia Europejskiego Targów Lipskich i austriackiej Nagrody Herdera. W 2017 roku nakładem Wydawnictwa Literackiego ukazał się zbiór wszystkich książek autorki opowiadających o ludzkich losach, Zagładzie, historii i pamięci, zebranych w tomie „Fantom bólu”.

52. SEB_Hanna Krall szufler
Fot. Sebastian Szufler

RADZIWIŁOWICZ Jerzy

Jerzy Radziwiłowicz – znakomity polski aktor teatralny i filmowy, pedagog, autor przekładów kilku sztuk Moliera. Aktor Starego Teatru w Krakowie oraz Teatru Narodowego w Warszawie. Jego największe role powstały m.in. w spektaklach K. Swinarskiego, J. Jarockiego i J. Grzegorzewskiego. Gościnnie na scenie występował m.in. w Berlinie, Brukseli, Paryżu i Lyonie, występował także w Teatrze Telewizji. Na przełomie lat 70. i 80. ogromną popularność przyniosły mu role główne w „Człowieku z marmuru” i „Człowieku z żelaza” A. Wajdy. W ostatnich latach wystąpił m.in. w głośnym „Pokłosiu” W. Pasikowskiego, a także w serialach „Glina” i „Bez tajemnic”.

Jego kreacje sceniczne zostały docenione kilkunastoma ważnymi nagrodami teatralnymi. Jest laureatem m.in. telewizyjnego Wiktora 2005 oraz wielu odznaczeń państwowych: Krzyża Kawalerskiego Orderu Odrodzenia Polski i Srebrnego Medalu „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” oraz tytułu Oficera Orderu Sztuki i Literatury (Francja).

j.radziwilowicz_fot archiwum organizatora
Fot. Archiwum organizatora

SEWERYN Andrzej

Andrzej Seweryn – aktor, reżyser, pedagog, jeden z najważniejszych artystów polskiej i francuskiej kinematografii i sceny. W Polsce występował m.in. w teatrach Ateneum, Narodowym, Polonii i Teatrze Telewizji, we Francji – w l’École du Théâtre National de Chaillot oraz Comédie Française. Od 2011 roku kieruje Teatrem Polskim w Warszawie, w którym również gra i reżyseruje.

Już w pierwszej połowie lat 70. zyskał popularność wybitną rolą Maksa Bauma w „Ziemi obiecanej” A. Wajdy. Ma wielkie osiągnięcia zarówno w kinie francuskim (zagrał m.in. Hebrarda w nagrodzonych Oscarem „Indochinach”), jak i w kinie polskim (za rolę w „Dyrygencie” nagrodzony Srebrnym Niedźwiedziem na festiwalu w Berlinie, za rolę Wyszyńskiego w filmie „Prymas. Trzy lata z tysiąca” – Złotą Kaczką miesięcznika „Film”, za rolę Zdzisława Beksińskiego w „Ostatniej rodzinie” – nagrodę za najlepszą rolę męską na festiwalu w Locarno oraz nagrodą TVP na XXV festiwalu w Gdyni). Został także odznaczony m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” oraz Legią Honorową Republiki Francuskiej.

seweryn_mat._z_zasobow_teatru_polskiego
Fot. z zasobów Teatru Polskiego

GRZELA Remigiusz

Remigiusz Grzela – poeta, prozaik, dramaturg, dziennikarz. Autor książek „Było, wiec minęło. Joanna Penson – dziewczyna z Ravensbruck, kobieta Solidarności, lekarka Wałęsy”, „Wolne”, „Złodzieje koni”, „Rozum spokorniał. Rozmowy z twórcami kultury”, „Bagaże Franza K. czyli podróż, której nigdy nie było”, „Bądź moim Bogiem”, dedykowanej postaci Wiery Gran, „Hotel Europa. Rozmowy”, „Spełniony” – wywiadu-rzeki z Marianem Kociniakiem i „Wybór Ireny” o łączniczce Irenie Gelblum, która stała się włoską poetką Ireną Conti. Jest też autorem sztuk teatralnych: „Na gałęzi”, „Biografia”, „Uwaga – złe psy!”, „Naznaczeni”, „Błękitny diabeł”, „SM”, „First Lady” i „Oczy Brigitte Bardot”. W Teatrze Żydowskim w Warszawie prowadził cykl spotkań poświęconych wybitnym twórcom pt. „Bagaże kultury”. Obecnie pracuje nad książką „Podwójne życie reporterki. Fallaci. Torańska”.

grzela1
fot. Zija/Pióro

 

KICIŃSKA Magdalena

Magdalena Kicińska  reporterka, współpracowniczka „Gazety Wyborczej”, publikuje m.in. w „Polityce”, „Tygodniku Powszechnym”. Nominowana do Nagrody im. Teresy Torańskiej, Mediatorów 2016. Autorka książki Pani Stefa (Czarne, 2015), za którą otrzymała Nagrodę Literacką m.st. Warszawy 2016 oraz Poznańską Nagrodę Literacką – Stypendium im. Stanisława Barańczaka 2016 dla młodego twórcy, nominowano ją także do Nagrody Gryfia i Nagrody Conrada. Jej teksty ukazały się także w zbiorach reportaży, m.in. Walka jest kobietą (Dom Wydawniczy PWN – Grupa Wydawnicza PWN, Warszawa 2014), Mur. 12 kawałków o Berlinie (Wydawnictwo Czarne, Wołowiec 2015), Obrażenia. Pobici z Polską (Wydawnictwo Wielka Litera, Warszawa 2016). Urodziła się w Lublinie, mieszka w Warszawie.

kicińska
Fot. Mikołaj Grynberg

SZWARCMAN-CZARNOTA Bella

Filozofka, tłumaczka, redaktorka miesięcznika „Midrasz”, autorka książek „Znalazłam wczorajszy dzień”, „Mocą przepasały swe biodra”, „Cenniejsza niż perły” i „Księga kobiet – kobiety Księgi”.

bellaszwarcmanczarnota

fot. Janusz Paliwoda

FIJAŁKOWSKA Lili

Absolwentka Moskiewskiej Akademii Sztuki i Drukarstwa im. Iwana Fiodorowa. Zajmuje się malarstwem, grafiką, rzeźbą i ceramiką unikatową, a także multimediami cyfrowymi. Brała udział w licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych, jej prace znajdują się w zbiorach wielu polskich i zagranicznych kolekcji prywatnych i muzealnych. Uczestniczy też w wielu międzynarodowych plenerach i sympozjach.
Szczególnie bliska jej twórczości jest tematyka judaistyczna. Przedstawia zaczarowany świat I.B. Singera, świat kobiet, który pokazuje w cyklu „Manekiny”, świat cyrkowców oraz świat swojej wyobraźni. W 1985 roku została nagrodzona na IV Biennale Ceramiki Polskiej w Wałbrzychu za prace „Hebany”.
Pełni rolę v-ce przewodniczącej sekcji grafiki OW ZPAP, była też dyrektorem Fundacji „Survivors of The Shoah Visual History Foundation” w Polsce, założonej przez Stevena Spielberga. Należy do grupy twórczej PositiveArt oraz międzynarodowego ruchu DECENTRYZM.

Więcej na: www.liliart.com.pl

Lili w Mazurkasie — kopia
fot. archiwum prywatne

FIJAŁKOWSKI Wiesław

Absolwent Moskiewskiej Akademii Sztuki i Drukarstwa im. I. Fiodorowa. Swoją drogę twórczą rozpoczął, zajmując się głównie ceramiką artystyczną i rzeźbą unikatową, obecnie pracuje głównie w glinie. Jego świat ma formy czyste i nieco surowe, upodobniające się do świata współczesnego, trochę jakby futurystycznego.
Artysta czerpie skojarzenia i wskazówki do upamiętnienia kultury i narodu żydowskiego z twórczości takich żydowskich pisarzy jak I.B.Singer czy Szalom Alejchem. W swoich pokazach multimedialnych prezentuje połączenie świata realnej rzeczywistości ze światem wirtualnym.
Miał wiele wystaw indywidualnych i uczestniczył w licznych wystawach zbiorowych, jego prace znajdują się w kolekcjach prywatnych i w zbiorach muzealnych w Polsce i na świecie. Bierze udział w plenerach i sympozjach międzynarodowych.
Jest członkiem grup twórczych PositiveArt i Transform oraz międzynarodowego ruchu DECENTRYZM.

wiesiek fort amber — kopia
fot. archiwum prywatne

KRASUCKA Małgorzata – MARGALIT

Urodziła się i mieszka w Warszawie. W latach 1960 – 1971 wychowanka malarza i pedagoga prof. Zygmunta Madejskiego. W 1971 – 1974 uczyła się w pracowniach prof. Janusza Przybylskiego i prof. Stefana Gierowskiego w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.
Zajmuje się głównie malarstwem, ale również rysunkiem, ilustracją książek, projektami plakatów, znaków graficznych, grafiką, grafiką komputerową, fotografią i rzeźbą. Ma na swoim koncie kilkadziesiąt dużych wystaw indywidualnych w Polsce i zagranicą oraz udział w licznych wystawach zbiorowych. Jej prace znajdują się w wielu kolekcjach prywatnych i galeriach w kraju i na świecie. Należy do grupy twórczej PositiveArt skupiającej artystów zrzeszonych w OW ZPAP i trzyosobowej grupy twórczej Bratnie Dusze.

Malgo
fot. Jacek Barcz

Aktorki Teatru Żydowskiego

Monika Chrząstowska – aktorka teatralna, wokalistka. Ukończyła Studio Aktorskie przy Teatrze Żydowskim. Współpracowała z Teatrem Rozrywki w Chorzowie („West Side Story“) oraz z Teatrem Rampa na Targówku („Brat naszego Boga“, „Sztukmistrz z Lublina“). Zagrała w spektaklach Teatru Telewizji („Dokument podróży“, „Błękitny zamek“). Ma na swoim koncie współpracę z reżyserami takimi jak: Laco Adamik, Piotr Cieplak, Szymon Szurmiej, Michał Zadara czy Monika Strzępka. W zespole Teatru Żydowskiego od 1998 roku.

Monika_Ch_fot._Daria_Chmielewska
fot. Daria Chmielewska

Ewa Dąbrowska – aktorka związana od lat z Teatrem Żydowskim. Ma na swoim koncie wiele ról teatralnych u takich reżyserów, jak m.in. J. Bratkowski („Uriel Akosta”), Sz. Szurmiej („W nocy na starym rynku”), G. Tencer („Cud purymowy”, „Dla mnie bomba”), J. Szurmiej („Skrzypek na dachu” – rola Gołdy, „Ach! Odessa – Mama…”), P. Cieplak („Księga Raju”), P. Paszta („Królestwo Wszechwanny”), M. Strzępka („Marzec’68. Dobrze żyjcie – to najlepsza zemsta”). Zagrała również w monodramie „Mur” o Irenie Sendlerowej (reż. M. Wojtyszko), nagrodzonym na 41. Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Jednego Aktora we Wrocławiu. Występuje także w polskich filmach i serialach oraz w niezależnych projektach teatralnych i muzycznych. W 2009 otrzymała odznaczenie Zasłużony dla Kultury Polskiej, j, a w 2015 – Złoty Krzyż Zasługi.

dabrowska_fot._Harry_Weinberg
fot. Harry Weinberg

Ewa Greś – aktorka teatralna i filmowa. Absolwentka Studium Aktorskiego przy Teatrze im. Stefana Jaracza w Olsztynie (2002) oraz Wydziału Malarstwa i Grafiki na ASP w Gdańsku (2002). Współpracowała z Teatrem im. Stefana Jaracza w Olsztynie (2000-2001), Teatrem im. S. I. Witkiewicza w Zakopanem (2002-2003), Teatrem im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie (2003-2007) oraz warszawskimi teatrami: Syrena i Popularnym. Współpracowała jako asystent reżysera z Henrykiem Rozenem oraz Szymonem Szurmiejem. Do jej ważniejszych ról należy zaliczyć m.in. Michasię w „Mieszczanin szlachcicem”, Kobietę zawiedzioną w „Café Sax”, Kasię w „Poskromieniu złośnicy”, Klarę w „Ślubach panieńskich”, Evelynn w „Kształcie rzeczy”, Baśkę w „Narkomance”, Katarzynę w „Matce Courage i jej dzieciach”, Hankę w „Moralności pani Dulskiej”, Rechełe w „1666” oraz występ w spektaklu „Rodziny, których nie ma, czyli Anonimowi Żydzi Polscy”.

Fot. Marta Kuśmierz
Fot. Marta Kuśmierz

Mariola Kuźnik – aktorka teatralna. W 2006 roku ukończyła Studio Aktorskie przy Teatrze Żydowskim, rok później zdała eksternistyczny egzamin dla aktora dramatu. Współpracowała z Teatrem Bajlandia, Teatrem Wariacja oraz ze Sceną Edukacyjną Teatru Żydowskiego, gdzie wystąpiła w roli Heleny w „Panu Jowialskim” oraz Meli w „Moralności Pani Dulskiej”. Współpracowała z takimi reżyserami jak Agnieszka Glińska, Artur Hofman, Anna Smolar, Jan Szurmiej, Szymon Szurmiej, Gołda Tencer. Za udział w przedstawieniu „Aktorzy żydowscy” Anny Smolar otrzymała nagrodę aktorską na 56. Kaliskich Spotkaniach Teatralnych.

Fot. Archiwum Teatru Żydowskiego
Fot. Archiwum Teatru Żydowskiego

Paulina Lombarowicz – od 2006 aktorka Teatru  Żydowskiego. Brała udział w licznych koncertach i małych formach muzyczno-tanecznych w ramach działań teatru oraz Fundacji Shalom. W 2006 uzyskała dyplom ZASP dla aktora dramatu. W Teatrze  Żydowskim gra w spektaklach: „ Żyć nie umierać!“, „W nocy na starym rynku“, „Tradycja“, „Ach! Odessa -Mama…“, „Marcu’68. Dobrze  żyjcie – to najlepsza zemsta“, „Szosza“.

lombarowicz
Fot. Archiwum Teatru Żydowskiego

Małgorzata Majewska – aktorka teatralna i telewizyjna. W 2004 roku ukończyła Studio Aktorskie przy Teatrze Żydowskim i zdała egzamin eksternistyczny dla aktorów dramatu. Jednakże już w 1998 roku zadebiutowała na scenie rolą Zosi w „Weselu” w reżyserii Adama Hanuszkiewicza (Teatr Nowy w Warszawie). Współpracuje z Teatrem Adekwatnym w Warszawie, w którym zagrała w wielu spektaklach Magdy Teresy Wójcik (m.in. „Pan Tadeusz” i „Świętoszek”). Na scenie Teatru Żydowskiego pojawiła się po raz pierwszy w 2002 roku w roli Esterki w „Cudzie purymowym” w reżyserii Gołdy Tencer. W kolejnych latach wystąpiła miedzy innymi w roli Chawy w „Skrzypku na dachu”, Cypy w „Śnie o Goldfadenie”, Lajsy w „Strasznej gospodzie”, Umarłej w „W nocy na starym rynku”, Marysi w „Wyznaniu” oraz w roli tytułowej w „Szoszy” wg Singera. W 2015 roku otrzymała Brązowy Krzyż Zasługi.

malgorzatamajewska
Fot. Archiwum Teatru Żydowskiego

Sylwia Najah – aktorka teatralna i filmowa, tancerka, wokalistka. Współpracuje z Teatrem Królewskim w Wilanowie i Teatrem Ochoty (Projekt Teatr Warszawa). Grała również w TeatrzePowszechnym w Radomiu (Inanis w „Komórkowym love“), Teatrze Wytwórnia w Warszawie oraz na Scenie Edukacyjnej Teatru Żydowskiego (Hesia w „MoralnoÊci Pani Dulskiej“). Ma na swoim koncie udział w spektaklu muzycznym „Dzieci Hioba“ w reżyserii Jacka Bończyka. Zagrała także w Teatrze Polskiego Radia (m.in. Melanto w „Powrocie Odysa“) oraz filmach („Wszyscy jesteśmy Chrystusami“, „Kochaj i tańcz“). Przygotowała monodram „Konstrukcje Debory Vogel. Traktat we wnętrzu i na peryferiach życia“ (2012 r.) w reżyserii Magdy Gnatowskiej. Od 2002 w zespole Teatru Żydowskiego. Jej znaczącym sukcesem jest główna rola w przedstawieniu „Szabasowa dziewczyna”.

sylwianajah
Fot. Archiwum Teatru Żydowskiego

Katarzyna Post – od roku 2004 do teraz współpracuje z Teatrem  Żydowskim w Warszawie. Występowała w Teatrze Popularnym przy Teatrze  Żydowskim (Scena Edukacyjna). Stale współpracuje z Teatrem Banasiów – sceną dla najmłodszych. Uczestniczyła w realizacji licznych projektów teatralnych małych form i warsztatów – m.in. w corocznych Dniach Pamięci odbywających się w  Łodzi. Można ją także zobaczyć w kilku filmach i serialach („Oficerowie“, „Dzień w którym pękło niebo“, „Dlaczego nie“) oraz w spektaklu Teatru TV „Stygmatyczka“.

post
Fot. Archiwum Teatru Żydowskiego

Joanna Przybyłowska – aktorka  teatralna i filmowa. Ukończyła w 1988 roku Studio Aktorskie przy Teatrze Żydowskim i zdała eksternistyczny egzamin dla aktorów dramatu. Zagrała w spektaklach reżyserowanych przez takich twórców jak: Juliusz Berger, Piotr Cieplak, Artur Hofman, Maja Kleczewska, Paweł Paszta, Jan Różewicz, Szymon Szurmiej oraz Gołda Tencer. Ma w swoim dorobku również role w Teatrze Telewizji („Kamienica na Nalewkach”, „Pieśń o zamordowanym żydowskim narodzie”) oraz w filmie „Przedwiośnie” w reżyserii Filipa Bajona.

joannaprzybylowska
Fot. Archiwum Teatru Żydowskiego

Joanna Rzączyńska – aktorka teatralna i filmowa. W 1999 roku ukończyła Wydział Aktorski Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Współpracowała z Teatrem Ochoty w Warszawie, Teatrem Muzycznym w Łodzi, Teatrem na Woli im. Tadeusza Łomnickiego oraz Teatrem telewizji. Ma na swoim koncie takie role jak: Chawa w „Skrzypku na dachu”, Viola w „Wieczorze Trzech króli”, Aktorka w „Hamlecie”, Tłusta Kobieta w „Kartotece”, Mirełe w „Śnie o Goldfadenie”, Najsa w „Strasznej gospodzie”, Automatyczna sekretarka w „Walizce” czy Ruchele w „Ruchele wychodzi za mąż”. Zagrała w wielu serialach i filmach fabularnych, m.in. jedną z głównych ról w filmie Krzysztofa Krauzego „Dług”. Za udział w przedstawieniu „Aktorzy żydowscy” Anny Smolar otrzymała nagrodę aktorską na 56. Kaliskich Spotkaniach Teatralnych.

Rzączyńska do Szyca
fot. Maciej Niećko

Izabella Rzeszowska – aktorka teatralna, wokalistka. W 2008 roku ukończyła Studio Aktorskie przy Teatrze Żydowskim. Świetnie łączy w swoim życiu dwie pasje – jest zarówno aktorką jak i wokalistką. W swoim dorobku ma wiele spektakli i koncertów telewizyjnych. Współpracowała z takimi reżyserami jak Piotr Cieplak, Agnieszka Glińska, Paweł Paszta, Anna Smolar, Jan Szurmiej, Szymon Szurmiej oraz Gołda Tencer. Występowała między innymi z Justyną Steczkowską i Ewą Bem oraz z zespołem Ektoplazma. Wzięła udział w koncercie zorganizowanym w ramach projektu „Spotkania: Norwedzy w Teatrze Żydowskim” gdzie zaśpiewała u boku Ruth Wilhelminy Meyer, Jorna Simona Overli oraz Joanny Lewandowskiej. Koncertowała również w Synagodze im. Nożyków w Warszawie. Za udział w przedstawieniu „Aktorzy żydowscy” Anny Smolar otrzymała nagrodę aktorską na 56. Kaliskich Spotkaniach Teatralnych.

izabellarzeszowska
Fot. Archiwum Teatru Żydowskiego

Wanda Siemaszko – aktorka teatralna. Ukończyła PWST w Krakowie. Związana była z Teatrem im. Stefana  Żeromskiego w Kielcach, Teatrem im. Adama Mickiewicza w Częstochowie, Teatrem im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu, a obecnie z Teatrem  Żydowskim. Zagrała w filmie „Godziny nadziei“ oraz w spektaklach telewizyjnych. Znaczące role w ostatnich latach zagrała m.in. u Mai Kleczewskiej („Dybuk“) i Karoliny Kirsz („Szosza“).

siemaszko
Fot. Archiwum Teatru Żydowskiego

Monika Soszka – aktorka teatralna. Absolwentka Studia Aktorskiego przy Teatrze Żydowskim od 1997 roku. Grała u reżyserów takich jak Juliusz Berger, Piotr Cieplak, Jan Różewicz, Szymon Szurmiej, Gołda Tencer. Oprócz wielu ról w Teatrze Żydowskim ma na swoim koncie również współpracę z Teatrem Telewizji. Można ją zobaczyć w kilku filmach i serialach: „Karol. Człowiek, który został papieżem”, „Przedwiośnie”, „Pogoda na piątek”, „Pitbull”, „Twarzą w twarz”.

monikasoszka
Fot. Archiwum Teatru Żydowskiego

Barbara Szeliga – aktorka teatralna i filmowa. Absolwentka Studia Aktorskiego przy Teatrze Żydowskim w Warszawie. W 1988 roku zdała aktorski egzamin eksternistyczny ZASP. Od tego czasu wykonuje zawód aktorki w Teatrze Żydowskim. Do ważniejszych ról, które zagrała należy zaliczyć Basię w „Między dniem a nocą. Dybuk”, Sterę w „Balladzie o ślubnym welonie”, Ciotkę Basię w „Swacie w zielonym szaliku”, Szejndł w „Skrzypku na dachu”, Wiedźmę Doboszową w „Strasznej gospodzie”, , Eti-Meni w „Wielkiej wygranej”. Współpracując z Teatrem Telewizji, zagrała w „Kamienicy na Nalewkach” oraz w „Pieśni o zamordowanym żydowskim narodzie”. Od 2000 roku wielokrotnie pracowała jako asystentka reżysera, przy spektaklach „Kamienica na Nalewkach” w reżyserii Gołdy Tencer, „Monisz, czyli diabeł zrobiony w Ararat” w reżyserii Jana Różewicza, „Cud purymowy” w reżyserii Gołdy Tencer, „Żyć, nie umierać!” w reżyserii Szymona Szurmieja, „Straszna gospoda” w reżyserii Jana Szurmieja, „Bonjour Monsieur Chagall” w reżyserii Szymona Szurmieja i Gołdy Tencer. W 2009 roku otrzymała odznakę Zasłużony dla Kultury Polskiej.

barbaraszeliga
Fot. Archiwum Teatru Żydowskiego

Alina Świdowska – aktorka teatralna, pieśniarka. W 1979 ukończyła Wydział Wokalno-Aktorski w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Łodzi. Na czwartym roku studiów zagrała w sztuce Cień Wojciecha Młynarskiego. Po studiach związała się z Teatrem Współczesnym w Szczecinie. Współpracowała także z Teatrem Muzycznym w Łodzi, Teatrem na Targówku w Warszawie, Teatrem na Woli im. Tadeusza Łomnickiego oraz z Teatrem Telewizji. Do najważniejszych ról, które stworzyła należy zaliczyć Rachelę w „Rabinie i błaźnie”, Mirełe w „Śnie o Goldfadenie”, Gołdę w „Gdybym był bogaczem”, Ester w „Błądzących gwiazdach”, Panią Riegel w „Kto jest kto?”, Matkę Fastrygosa w „Cudzie purymowym”, Gołdę w „Skrzypku na dachu”, Frade w „Między dniem a nocą. Dybuk”.  Wystąpiła również w monodramie wg wspomnień swojej matki Adiny Blady-Szwajger „I więcej nic nie pamiętam” w reżyserii Piotra Jędrzejasa. Spektakl wyprodukowany został przez Teatr Na Woli, grany w Żydowskim Instytucie Historycznym. Wystąpiła w kilku filmach i serialach, m.in. w „Biesach” w reżyserii Andrzeja Wajdy i „Zmiennikach” w reżyserii Stanisława Barei. Zajmuje się prowadzeniem młodzieżowych grup teatralnych w Pałacu Młodzieży. W 2009 roku otrzymała odznakę Zasłużony dla Kultury Polskiej.

swidowskaalina
Fot. Archiwum Teatru Żydowskiego

Małgorzata Trybalska – aktorka teatralna i filmowa, artystka kabaretowa. W 2004 roku ukończyła Studium Aktorskie przy Teatrze Żydowskim w Warszawie oraz zdała aktorski egzamin eksternistyczny ZASP. Zadebiutowała na scenie już w 2002 roku rolą Ryfki w „Skrzypku na dachu”. Zagrała w spektaklach Jacka Papisa, Elżbiety Protakiewicz, Krzysztofa Rzączyńskiego, Anny Smolar, Jana Szurmieja, Szymona Szurmieja. Jest ostatnia rola to Bejłka w „Wielkiej wygranej”. Na dużym ekranie można ją było zobaczyć w „Pianiście” oraz w filmie „Ostatni raz”. Współpracuje z kabaretami „Ramol” i „Zygzak”. Za udział w przedstawieniu „Aktorzy żydowscy” Anny Smolar otrzymała nagrodę aktorską na 56. Kaliskich Spotkaniach Teatralnych.

trybalska
Fot. Archiwum Teatru Żydowskiego

Ewa Tucholska – aktorka teatralna i kabaretowa, oraz filmowa. Absolwentka wydziału aktorskiego PWSFTViT im. Leona Schillera w Łodzi. W latach 1992-2005 była związana z Teatrem Powszechnym w Łodzi, gdzie współpracowała z takim reżyserami, jak: Agnieszka Glińska Krystyna Janda, Eugeniusz Korin czy Waldemar Śmigasiewicz. Współpracowała również z Teatrem Dramatycznym w Elblągu oraz wrocławskim Teatrem Komedia. Jest laureatką Festiwalu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu, została też nagrodzona przez Prezydenta Miasta Łodzi.

ewatucholska
Fot. Archiwum Teatru Żydowskiego

Roksana Vikalyuk – aktorka teatralna i wokalistka. Urodziła się na Ukrainie w Tarnopolu gdzie w 1992 roku ukończyła średnią szkołę muzyczną (fortepian klasyczny) oraz zaczęła pobierać prywatne lekcje śpiewu. W latach 1992-1994 była solistką klubu jazzowego NICZLAWA. Do Polski przyjechała w 1994 roku i nawiązała współpracę m.in. z Józefem Skrzekiem i jego grupą SBB. W latach 1999-2002 studiowała śpiew jazzowy w policealnym studium Jazzowym w Warszawie pod kierownictwem Ewy Bem oraz kompozycję i aranżację na wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej w Katowickiej Akademii Muzycznej (obecnie Instytut Jazzu) pod kierownictwem prof. A. Zubka. W 2000 roku założyła własny zespół MIZRAH. Ma w repertuarze utwory ukraińskie, cygańskie, rosyjskie, żydowskie i polskie. Współpracuje z warszawskimi scenami: Teatrem Rampa oraz Teatrem Praga.

vikalyuk
Fot. Archiwum Teatru Żydowskiego

Ernestyna Winnicka – aktorka teatralna i filmowa. Po ukończeniu Studia Aktorskiego przy Teatrze Żydowskim w Warszawie zdała eksternistyczny egzamin dla aktorów dramatu i związała się z Teatrem Polskim w Szczecinie (1976-1977). Następnie była aktorką Teatru Dramatycznego im. Szaniawskiego w Płocku (1977-78), Teatru Narodowego w Warszawie (1978-1983) oraz Teatru Ochoty (1983-1993). Zagrała wiele ról w spektaklach reżyserowanych przez Adama Hanuszkiewicza (m.in. Katarzynę Iwanownę w „Braciach Karamazow”, Arycję w „Fedrze”, Katarzynę w „… i Dekameron”, Anioła w „Samuelu Zborowskim”). Wielokrotnie grała w przedstawieniach Juliusza Machulskiego, m.in. w „Pannie Julii”, „Balladynie”, „Hamlecie”, „Wszystko w ogrodzie” oraz w „Zbrodni i karze”. Można ją również zobaczyć w kilku filmach, np. w „Nie było słońca tej wiosny”, „Austerii”, „Trędowatej” oraz „I skrzypce przestały grać”. W zespole Teatru Żydowskiego od 1993 roku.

ernestynawinnicka_0
Fot. Archiwum Teatru Żydowskiego

Aktorzy Teatru Żydowskiego

Marcin Błaszak – aktor teatralny i telewizyjny. W 2006 roku ukończył Studio Aktorskie przy Teatrze Żydowskim oraz zdał egzamin eksternistyczny dla aktorów dramatu. Studiował również na Akademii Teatralnej (Wydział aktorski) oraz na Uniwersytecie Warszawskim (Wydział filologii polskiej). Współpracował z Teatrem Wielkim Operą Narodową gdzie zagrał w „Borysie Godunowie” Mariusza Trelińskiego, z Teatrem Ochoty oraz Mazowieckim Centrum Kultury i Sztuki. Ma na swoim koncie również kilka ról w Teatrze Telewizji („Doktor Halina”, „Tajny współpracownik”). W Teatrze Żydowskim zadebiutował rolą Chasyda w „Miedzy dniem a nocą. Dybuk” w reżyserii Szymona Szurmieja.

marcin_blaszak
Fot. Archiwum Teatru Żydowskiego

Piotr Chomik – aktor teatralny i filmowy. Absolwent Studium Aktorskiego im. Aleksandra Sewruka przy Teatrze im. S. Jaracza w Olsztynie oraz Wydziału ekonomicznego Uniwersytetu Gdańskiego. Współpracował z Teatrem im. Stefana Jaracza w Olsztynie gdzie zagrał między innymi w „Dzieciach Hioba”, „Szelmostwach Skapena” oraz z Teatrem Wybrzeża w Trójmieście. Wziął udział w warsztatach pracy improwizacyjnej z wykorzystaniem metod Commedia dell’Arte oraz elementów pantomimy, akrobacji i pracy z maską (Master class z Miriam Escurriola de Pena). Ważniejsze role w Teatrze Żydowskim: Szczylek w „Księdze raju” w reżyserii Piotra Cieplaka, Perczyk w „Skrzypku na dachu” w reżyserii Jana Szurmieja. Występował także w „Dybuku” (reż. Maja Kleczewska), „Szabasowej dziewczynie” (reż. Marcin Sławiński), „Wielkiej wygranej” (reż. Tomasz Szczepanek).

piotrchomik
Fot. Archiwum Teatru Żydowskiego

Genady Iskhakov – śpiewak, piosenkarz i aktor. Ukończył Akademię Muzyczną w Taszkiencie (Wydział Wokalny z uprawnieniami pedagogicznymi w zakresie emisji głosu). Śpiewał w Moskiewskiej Orkiestrze Estradowej Anatolia Krolla i w Filharmonii Wileńskiej. W Moskwie nagrał swoje pierwsze płyty. Od 1990 roku przez wiele lat mieszkał i koncertował w Izraelu. Odbył także dwumiesięczne tournée po Stanach Zjednoczonych. W Polsce mieszka i pracuje od 2004 roku. Nagrał kilka płyt: „Pieśni i romanse rosyjskie”, „Najpiękniejsze piosenki rosyjskie”, „Piosenki żydowskie. Czumbalalajka”, „The Most Beautiful Italian Song”, „Przeboje lata”. W Teatrze Żydowskim występował w wielu przedstawieniach muzycznych, a także w „Dybuku” w reżyserii Mai Kleczewskiej.

genadyiskhakov
Fot. Archiwum Teatru Żydowskiego

Ryszard Kluge – artysta kabaretowy, aktor, mim, członek kabaretu Ramol. Współpracował z Teatrem Ateneum, Teatrem Ochoty, Teatrem Narodowym oraz Warszawskim Teatrem Pantomimy. Występował w filmach i serialach, m.in. „Generał Nil“, „Ubu Król“, „Pianista“, „Ekstradycja, „Kryminalni“, „Czas honoru“, „Unia serc“. W Teatrze Żydowskim występuje m.in. w: „Marienbadzie“ w reż. M. Wojtyszki, „Skrzypku na dachu“ w reż J. Szurmieja oraz „Aktorach Żydowskich“ w reż. A. Smolar. Za udział w przedstawieniu „Aktorzy żydowscy” Anny Smolar otrzymał nagrodę aktorską na 56. Kaliskich Spotkaniach Teatralnych.

Fot. Archiwum Teatru Żydowskiego
Fot. Archiwum Teatru Żydowskiego

Grzegorz Kulikowski – aktor teatralny i filmowy, członek Związku Artystów Scen Polskich i Związku Zawodowego Aktorów Polskich. W 2005 roku został odznaczony przez Prezydenta RP Srebrnym Krzyżem Zasługi. Współtwórca kabaretu „Ramol“. Współpracował z teatrami: Powszechnym, Ateneum, Dramatycznym, Narodowym oraz Warszawskim T. Pantomimy. Występował w filmach i serialach, m.in.: „Mistrzu i Małgorzacie“ M. Wojtyszki, „Mięsie“ i „Ubu Królu“ P. Szulkina, „Bożej Podszewce“ I. Cywińskiej, „Krecie“ R. Lewandowskiego, „Braciszku“ A. Barańskiego, „Ekstradycji“ W. Wójcika, a także w „Kryminalnych“, „Plebanii“, „Ranczu“, „Ojcu Mateuszu“. W Teatrze Żydowskim występuje m.in. w przedstawieniach „Marienbad“, „Skrzypek na dachu“, „Marzec’68. Dobrze  żyjcie – to najlepsza zemsta“,„Szosza“.

kulikowski
Fot. Archiwum własne

Henryk Rajfer – aktor teatralny i filmowy. Od 1973 roku związany z Teatrem Żydowskim w Warszawie. W latach 1973-1977 był adeptem studium aktorskiego przy Teatrze Żydowskim, następnie w 1982 zdał egzamin eksternistyczny dla aktorów dramatu. Współpracował z reżyserami takimi jak Juliusz Berger, Piotr Cieplak, Dorota Igantjew, Maja Kleczewska, Waldemar Krygier, Paweł Paszta, Elżbieta Protakiewicz, Jakub Rotbaum, Jan Różewicz, Jan Szurmiej, Szymon Szurmiej, Gołda Tencer, Michał Zadara, Maja Kleczewska. Współpracował z Teatrem Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach gdzie wystąpił w przedstawieniu „Badenheim” 1939 w reżyserii Piotra Szarszy oraz z Teatrem Telewizji („O prawo głosu”, „Kamienica na Nalewkach”, „Dybuk”, „Niezłomny z Nazaretu”, „Proces Rudolfa Hossa”). Zagrał również w wielu filmach m.in.: „Francuski numer”, „Dublerzy”, „Podróż Niny”, „Austeria”, „Komedianci”, „Gwiazdy na dachu” oraz serialach „Czas honoru”, „Przeprowadzki”, „Miodowe lata”, „Boża podszewka”. Pracował jako asystent reżysera przy spektaklach „…I stał się cud”, „Walizka”. W 2009 roku otrzymał srebrny medal Zasłużony Kulturze – Gloria Artis.

henrykrajfer
Fot. Archiwum Teatru Żydowskiego

Rafał Rutowicz – aktor teatralny. W 2000 roku ukończył Studium Aktorskie przy Teatrze Żydowskim w Warszawie oraz zdał aktorski egzamin eksternistyczny. Zagrał w wielu spektaklach Teatru Żydowskiego, m.in.: Siemionczyka w „Joszke Muzykancie”, Straż w „Cudzie purymowym”, Fiedke w „Skrzypku na dachu”, Henocha i Rabina w „Między dniem a nocą. Dybuk”, Dyrektora Hopke w „Śnie o Goldfadenie”, Herszla w „Strasznej gospodzie” oraz Samotnika w „W nocy na starym rynku”. Współpracował z Teatrem Telewizji, gdzie zagrał w „Kamienicy na Nalewkach” oraz „Błękitnym zamku”. W ostatnich latach w Teatrze Żydowskim zagrał m.in. w „Dybuku” (reż. Maja Kleczewska) i „Wielkiej wygranej” (reż. Tomasz Szczepanek).

rutowiczrafal
Fot. Archiwum Teatru Żydowskiego

Piotr Sierecki – aktor teatralny i filmowy. W 1997 roku ukończył Studio Aktorskie przy Teatrze  Żydowskim oraz zdał egzamin eksternistyczny dla aktorów dramatu. Zadebiutował rolą Rubena w „Urielu Akoście“ w reżyserii Jana Bratkowskiego. Współpracował z Teatrem Miejskim im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie, gdzie zagrał Konrada w „Dziadach“. Grał również w spektaklach Teatru Telewizji: „Kamienica na Nalewkach“, „Świat kolorów“, „Dokument podróży“. Można go zobaczyć także w kilku filmach, m.in. w „Przedwiośniu“, „Na koniec świata“. W zespole teatru  Żydowskiego od 1997 roku. W 2015 r. został odznaczony przez Prezydenta RP Srebrnym Krzyżem Zasługi.

siereckipiotr1
Fot. Archiwum Teatru Żydowskiego

Dawid Szurmiej – aktor, reżyser i producent filmów fabularnych i reklamowych. Absolwent Wydziału Reżyserii London Film School. Laureat konkursów filmów reklamowych. Jego filmy były pokazywane podczas m.in. w sekcji Acid na Festiwalu w Cannes, czy Festiwalu Raindance w Londynie. Blisko związany z Teatrem Żydowskim. Zagrał m.in. w „Śnie o Goldfadenie”, „Strasznej gospodzie”, czy „W nocy na starym rynku”. Można go zobaczyć m. in. w „Dybuku” i „O karpiu, kozie i trąbce, która gasiła pożary”. Poza Teatrem Żydowskim wystąpił m.in. w „Rocky Horror Show” (Shaftesbury Theatre) oraz w filmie „Łódź płynie dalej” (reż. Kordian Piwowarski). Dyrektor ds. Projektów audiowizualnych Festiwalu Warszawa Singera.

Dawid_2
Fot. Archiwum Teatru Żydowskiego

Jerzy Walczak – aktor teatralny i filmowy. W 1982 roku ukończył Studio Aktorskie przy Teatrze Żydowskim i dołączył do zespołu aktorskiego Teatru Żydowskiego gdzie do dzisiaj z powodzeniem występuje. Ma na swoim koncie współpracę z takimi reżyserami jak Juliusz Berger Piotr Cieplak, Dorota Ignatjew, Maja Kleczewska, Paweł Paszta, Anna Smolar, Szymon Szurmiej, Gołda Tencer, Maciej Wojtyszko, Michał Zadara. Zagrał również w kilku filmach, m.in. w „Austerii” w reżyserii Jerzego Kawalerowicza, „Korczaku” w reżyserii Andrzeja Wajdy, „W ciemności” Agnieszki Holland oraz „Syn Szawła” László Nemesa. W 2009 roku otrzymał brązowy medal Zasłużony Kulturze – Gloria Artis. Za udział w przedstawieniu „Aktorzy żydowscy” Anny Smolar otrzymał nagrodę aktorską na 56. Kaliskich Spotkaniach Teatralnych.

jerzywalczak
Fot. Archiwum Teatru Żydowskiego

Marek Węglarski – aktor teatralny i filmowy. Ukończył Studio Aktorskie przy Teatrze Żydowskim w Warszawie, następnie w 1982 roku zdał eksternistyczny egzamin dla aktorów dramatu. Od początku grał niemal we wszystkich przedstawieniach Teatru Żydowskiego. Współpracował z reżyserami takimi jak Juliusz Berger, Piotr Cieplak, Dorota Ignatjew, Maja Kleczewska, Paweł Paszta, Elżbieta Protakiewicz, Jan Różewicz, Jan Szurmiej, Szymon Szurmiej, Gołda Tencer, Michał Zadara. Pracował jako asystent reżysera przy spektaklach: „Wielka wygrana”, „Ballada o ślubnym welonie”, „Błądzące gwiazdy”, „Uriel Akosta”, „Ballada o brunatnym teatrze”, „Joszke Muzykant”. Współpracował z Teatrem Telewizji, gdzie zagrał w: „Kamienicy na Nalewkach, „Dokumencie podróży” oraz w „Pieśni o zamordowanym żydowskim narodzie”. Można go również zobaczyć w kilku filmach: „Austeria”, „Skrzypce Rotszylda”, „Boże skrawki”, „Żywot człowieka rozbrojonego”, „Przedwiośnie”. Na swoim koncie ma także współpracę z „Dziennikiem Telewizyjnym” Jacka Fedorowicza.

Fot. Archiwum Teatru Żydowskiego

Wojciech Wiliński – aktor, konferansjer. Przez 20 lat występował w „Podwieczorku przy mikrofonie“. Ma na swoim koncie liczne występy estradowe w kraju i za granicą (USA, Kanada).Występował w wielu serialach (m.in. „Czterdziestolatek“, „ M jak miłość“, „Klan“, „Pitbull“, „Na dobre i na złe“, „Kasia i Tomek“). Z Teatrem  Żydowskim związany od kilkunastu lat. Wystąpił m.in. w „Marcu’68. Dobrze  żyjcie – to najlepsza zemsta“ (reż. Monika Strzępka) i „Szabasowej dziewczynie“ (reż. Marcin Sławiński).

wiliński
Fot. Archiwum własne

Maciej Winkler – absolwent  Studia Aktorskiego przy Teatrze  Żydowskim. W 1991 roku zdał eksternistyczny egzamin dla aktorów dramatu. Zadebiutował na scenie w 1986 roku, grając w spektaklu „Pieśń o zamordowanym  Żydowskim Narodzie“ w reżyserii Szymona Szurmieja i Gołdy Tencer. Występował również w filmach i serialach m.in.: „W labiryncie“, „Superprodukcji“, „Pianiście“, „Korczaku“, „Liście Schindlera“, „Pitbullu“, „Wiedźminie“. W zespole Teatru  Żydowskiego od 2010 roku.

winkler
Fot. Archiwum własne

Piotr Wiszniowski – aktor teatralny, filmowy, konferansjer, prezenter telewizyjny. Ukończył w 1992 roku Wydział Aktorski Państwowej Szkoły Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie otrzymując dyplom aktora dramatu. Po studiach pracował w Teatrze Syrena (1992-1997) gdzie zagrał w spektaklach Krzysztofa Jaślara, Zbigniewa Korpolewskiego, Jacka Medweckiego oraz Marka Robaczewskiego. Następnie dołączył do zespołu aktorskiego Teatru Żydowskiego gdzie można go zobaczyć obecnie. Współpracował również jako prezenter telewizyjny między innymi z redakcją sportową Telewizji Polskiej i Telewizji Tele 5, Wizją 1oraz Polsatem. Ma w swoim dorobku również prowadzenie koncertów i imprez. Współpracował z Teatrem Telewizji, gdzie zagrał w „Kurce wodnej” Jana Englerta, „Tajemnicach przeszłości” Jacka Butrymowicza oraz „Ja Michał z Montaign’e” Grzegorza Warchoła. Zagrał w wielu filmach i serialach: „40-latek 20 lat później”, „Trędowata”, „Wielka Wsypa”, „Na koniec świata”, „Skamandryci”.

piotrwiszniowski
Fot. Archiwum własne

ATZMON-WIRCER Shmuel |IL|

Shmuel Atzmon-Wircer urodził się w Biłgoraju w 1929 roku. Nauki pobierał w żydowskiej szkole „Jawne”. Po wybuchu wojny, we wrześniu 1939 r., uciekł z rodziną przed wojskami niemieckimi do Związku Sowieckiego. Tam, w ciężkich warunkach przeżył II wojnę światową. Po 1945 r. powrócił do Polski, ale już 1948 r. wyemigrował do Izraela. Uczył się w studium dramatycznym Ohel a potem w szkole przy Royal Shakespeare  Company w Londynie. W 1959 r. założył razem z Pniną Gary awangardowy teatr Zavit. Teatr Zavit był pierwszym izraelskim teatrem, który wystawiał sztuki nowatorskich, jak na tamte czasy, europejskich autorów, jak np. Jean Paul Sartre.

Atzmon nie zapomniał o swoim jidyszowym dziedzictwie. W latach 60. i 70. razem ze Shmuelem Rodeńskim i Shmuelem Segalem wystawiali rozmaite humorystyczne utwory w jidysz. Nazywano ich „Di draj Szmulikes” (jid. „Trzech Szmulików”). Występował na scenie izraelskiego teatru narodowego Habima. W 1987 r. założył Izraelski teatr jidysz Yiddishpiel. Przy teatrze powstało także studium, gdzie młodzi aktorzy mogą uczyć się języka i poznawać kulturę jidysz. Dzięki ciężkiej pracy i wytrwałości Shmuela Atzmona-Wircera w Tel Awiwie do dzisiejszego dnia funkcjonuje teatr grający w jidysz. Obecnie jest honorowym dyrektorem Yiddishpiel.

Shmuel Atzmon-Wircer otrzymał Izraelską Nagrodę Teatralną za życiowe osiągnięcia artystyczne. Uhonorowany został również nagrodą Lions za pracę na rzecz kultury i języka jidysz. Otrzymał też doktorat honoris causa Uniwersytetu Bar Ilan.

reżyser Shmuel Atzmon-Wircer
fot. Archiwum własne

DĄBROWSKI Witold

Witold Dąbrowski – aktor, opowiadacz, wicedyrektor lubelskiego Ośrodka „Brama Grodzka – Teatr NN” – samorządowej instytucji kultury, działającej na rzecz dobra wspólnego w obszarze ochrony dziedzictwa kulturowego. Ośrodek zrodził się z Teatru NN, który stopniowo obok działań artystycznych angażował się w projekty na rzecz przywracania pamięci o historii żydowskiej społeczności w Lublinie. Znane są artystyczne i edukacyjne projekty Ośrodka, wystawa w Bramie Grodzkiej, małe formy teatralne. Poza sceną Witold Dąbrowski spełnia się jako animator, realizując m.in. Międzynarodowy Festiwal „Śladami Singera”.

witek dobrowski_fot._Maurycy_ButrynFot. Maurycy Butryn

DZIEKAN Barbara

Barbara Dziekan – aktorka, reżyser, wokalistka. Profesor zwyczajny, wykłada w PWSFTviT w Łodzi. Znana z licznych ról teatralnych, telewizyjnych i filmowych. Współpracowała z wieloma warszawskimi teatrami, m.in. Narodowym, Ateneum, Komedią, Studio. Znana także z monodramów, za występy w których otrzymywała nagrody na festiwalach teatralnych w Polsce i za granicą. Grała w wielu filmach i serialach telewizyjnych, m.in. u K. Kieślowskiego, J. Zaorskiego, S. Barei i J. Bromskiego. W 2012 roku występowała gościnnie w Teatrze Żydowskim w przedstawieniu „Żona króla Leara. Czarna komedia” w reż. J. Gruzy.

dziekan
Fot. Jerzy Matula

KIRSZ Karolina

Karolina Kirsz ukończyła Wydział Reżyserii Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie, Wydział Filozofii Uniwersytetu Wrocławskiego, a także Wydział Wiedzy o Teatrze w AT. Wyreżyserowała spektakle: „Zima w czerwieni” Adama Rappa w Teatrze Rampa/Scena Eksperymentalna w Warszawie, (Pierwsza Nagroda na XII Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym ZDARZENIA), „Pułapka” Tadeusza Różewicza w ramach cyklu „Studio in Progress” w Teatrze Studio w Warszawie, „Końce świata” Marca Beckera oraz „69” Igora Bauersimy (Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej i Ambasada Niemiec) a także kilkanaście czytań performatywnych w warszawskich teatrach (m. in. w Teatrze Studio, Teatrze Żydowskim, Powszechnym, Konsekwentnym). Obecnie jest asystentem na Wydziale Reżyserii w Akademii Teatralnej w Warszawie oraz przygotowuje się do pracy doktorskiej.

Karolina_Kirsz_fot._Magda_Kuc
Fot. Magda Kuc

KLECZEWSKA Maja

Maja Kleczewska studiowała psychologię na Uniwersytecie Warszawskim, a później reżyserię w warszawskiej Akademii Teatralnej. Absolwentka Wydziału Reżyserii Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie. Reżyserowała w teatrach – m.in.: Narodowym Starym Teatrze w Krakowie („Sen nocy letniej” wg Williama Shakespeare’a; „Zbombardowanych” Sarah Kane); Teatrze Narodowym („Fedrę” wg Eurypidesa, „Marata/Sade’a” wg Petera Weissa, „Oresteję” wg Ajschylosa); Teatrze Polskim w Bydgoszczy („Płatonowa” wg Czechowa, „Babel”, „Podróż zimową”, „Cienie. Eurydyka mówi” Elfriede Jelinek, „Burzę” wg Williama Shakespeare’a); Deutsches Schauspielhaus w Hamburgu („Burzę” wg Williama Shakespeare’a). Wielokrotnie nagradzana, m.in. Laurem Konrada w Katowicach (dwukrotnie), Paszportem „Polityki” 2006 w dziedzinie Teatru za: „bezkompromisowe, ale i mądre, wpisywanie w klasyczne fabuły zagubienia współczesnego człowieka oraz za malarską wyobraźnię, pozwalającą budować na scenie fascynujące światy” oraz Srebrnym Lwem na festiwalu w Wenecji (2017). Jej spektakle zdobywają liczne nagrody i goszczą na wielu festiwalach w Polsce i za granicą.

Kleczewska_fot.Magda_Hueckel
fot. Magda Hueckel

MORGENSTERN Maia |RU|

Maia Morgenstern – wybitna rumuńska aktorka filmowa i teatralna, śpiewająca w jidysz, po niemiecku i angielsku. Urodziła się w Bukareszcie, gdzie ukończyła Akademię Teatru i Filmu. Od wielu lat jest gwiazdą Narodowego Teatru Żydowskiego w Bukareszcie. Grała też na deskach rumuńskich Teatrów Narodowych Ion Luca Caragiale i Patra Neamt. Jako Elektra wystąpiła w Atenach w starożytnym amfiteatrze Herodium. Zagrała w ponad 30 filmach, m.in. w słynnej „Pasji” M. Gibsona. Jest laureatką wielu nagród teatralanych i filmowych – kilkukrotnie (w tym za kreację Loli Blau) została odznaczoną prestiżową rumuńską nagrodą UNITER dla najlepszej aktorki.

morgenstern
„Tourist’s Guide to Warsaw”, fot. Oana Monica Noe

POPIOŁEK Krzysztof

Krzysztof Popiołek ukończył klasę fortepianu w Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia w Świnoujściu. Absolwent reżyserii teatralnej krakowskiej PWST i magister prawa. Jako asystent pracował z reżyserami: Krystianem Lupą, Michałem Zadarą, Barbarą Wysocką oraz Brianem Michaelsem. W 2011 roku odbył praktykę w teatrach brytyjskich (Bournemouth, Londyn) oraz wziął udział w organizacji City of London Festival, asystując dyrygentce Kelly Lovelady i australijskiej orkiestrze symfonicznej. W 2013 roku obronił dyplom reżyserski, przygotowując „Sen nocy letniej” Williama Shakespeare’a.

Współpracował z wieloma teatrami: z Teatrem Polskim we Wrocławiu, Teatrem im. J. Słowackiego w Krakowie (Małopolski Ogród Sztuki), Teatrem im. S. Jaracza w Olsztynie, Gdańskim Teatrem Szekspirowskim, Teatrem Polskim w Bielsku-Białej, Teatrem Żydowskim w Warszawie, Teatrem Dramatycznym im. J. Szaniawskiego w Wałbrzychu oraz z łotewskim Daugavpils Teātris.

fota do bio kolor
Fot. Archiwum własne

SŁAWIŃSKI Marcin

Marcin Sławiński – absolwent Wydziału Aktorskiego i Wydziału Reżyserii PWST w Warszawie, przez 10 lat aktor Teatru Narodowego, zajął się następnie wyłącznie reżyserią. Zrealizował 100 spektakli w ponad dwudziestu polskich i zagranicznych teatrach. Reżyserował operetki, spektakle teatru TV, Polskiego Radia i serial komediowy. Był kierownikiem artystycznym warszawskiego Teatru Kwadrat oraz łódzkiego Teatru Powszechnego. Reżyseruje niemal wyłącznie sztuki współczesne, specjalizuje się w komediach. Spod jego ręki wyszły polskie prapremiery takich szlagierów jak m.in. „Mayday”, „Okno na parlament”, „O co biega”, „Wszystko w rodzinie”, „Zbrodnie serca”, „Szalone nożyczki”, „Przyjazne dusze” czy „Mayday II” (w Kwadracie), a także „Mój przyjaciel Harvey”, „Pół żartem, pół sercem”, „Nie teraz, kochanie” i „Zwariowana terapia” (w Komedii) oraz „Dajcie mi tenora” i „Hawaje” w Capitolu. Reżyserował komedie Ayckbourne’a, Frayna, Shaeffera, Gombrowicza, Mrożka, a przede wszystkim – Aleksandra Fredry.

reżyser Marcin Sławiński
Fot. Archiwum własne

 

SZCZEPANEK Tomasz

Tomasz Szczepanek – absolwent Wydziału Reżyserii Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie, obecnie doktorant w Zakładzie Estetyki Instytutu Filozofii na Uniwersytecie Warszawskim. W trakcie studiów asystował Agnieszce Glińskiej i Jerzemu Jarockiemu. Następnie pracował jako Konsultant Literacki w Teatrze Studio im. Stanisława I. Witkiewicza w Warszawie. Tam też wystawił dyplom reżyserski na podstawie Anarchistki Davida Mameta w 2013 r. Autor tekstów dramatycznych, m.in. Warsaw Calling, na podstawie którego przygotował spektakl w 2015 r. wyprodukowany przez Teatr Boto i Bemowskie Centrum Kultury.

reżyser Tomasz Szczepanek
Fot. Archiwum własne

SZURMIEJ Jan

Jan Szurmiej – absolwent Studia Aktorskiego przy Teatrze Żydowskim, aktor Teatru Żydowskiego w latach 1971–1991. 1991-95 dyrektor naczelny i artystyczny teatrów muzycznych Capitol we Wrocławiu i Roma w Warszawie. Odtwórca takich ról jak m.in.: Hunon w „Dybuku”, Happy w „Śmierci komiwojażera”, Benia Krzyk w „Zmierzchu”, Christian Hortkopf w „Jakubie i Ezawie”. Od wielu lat współpracuje z teatrami w kraju i zagranicą jako reżyser, inscenizator i choreograf. Ma w dorobku ponad 100 realizacji reżyserskich, m.in. takich przedstawień, jak: „Sztukmistrz z Lublina”, „Wielka woda”, „Zorba”. W Teatrze Żydowskim wyreżyserował „Skrzypka na dachu”, „Straszną gospodę” oraz „Ach! Odessa – Mama…”. Zagrał w wielu filmach i serialach, m.in. w: „Sanatorium pod klepsydrą”, „Dybuku”, „Austerii”, „Szulerze” i „Facetach do wzięcia”. W uznaniu swoich zasług artystycznych otrzymał wiele nagród teatralnych i odznaczeń państwowych. W 2005 został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski za zasługi w dziedzinie kultury.

Yasssiu
Fot. Archiwum artysty 

TENCER Gołda

Gołda Tencer – aktorka, reżyserka, pieśniarka. Założycielka Fundacji Shalom, pomysłodawczyni, organizatorka i gospodyni wszystkich edycji Festiwalu Kultury Żydowskiej Warszawa Singera. Od 2009 roku wicedyrektor, a od 2015 roku dyrektor naczelny i artystyczny Teatru Żydowskiego w Warszawie, z którym związana jest przez niemal całe swoje życie artystyczne. Od początku swojej dyrekcji realizuje wizję uwspółcześnienia tej sceny – pozostawiając klasyczne sztuki jidysz, równocześnie daje głos młodym autorom i reżyserom. W ostatnim roku odważnie broniła siedziby Teatru przy Placu Grzybowskim – sceny, na której przez wiele lat reżyserowała i występowała. Zagrała wiele znaczących ról, m.in. Leę w „Dybuku”, Miss Forsythe w „Śmierci komiwojażera” oraz Dwojrę w „Zmierzchu”. Wystąpiła też w wielu filmach: „Davidzie” (film Nagrodzony Złotym Niedźwiedziem w Berlinie), „War and Love” (USA), „Austerii” czy „Alles auf Zucker!” (Niemcy). Jest zapraszana do udziału w prestiżowych przedsięwzięciach artystycznych – podczas 65. i 70. rocznicy Powstania w Getcie Warszawskim kierowała częścią artystyczną oficjalnych obchodów, a w 2015 roku wystąpiła w Koncercie Galowym 36. Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu. Za swoją działalność otrzymała liczne nagrody i wyróżnienia, m.in.: izraelską Złotą Lirę, Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” oraz Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski.

tencer
fot. Archiwum organizatora

ALPERT Michael |US|

Michael Alpert – multiinstrumentalista, śpiewak, badacz i edukator kultury jidysz, poliglota – opowiada historię narodu żydowskiego i rodzaju ludzkiego w piosenkach, muzyce i słowach. Od ponad 30 lat uznawany za jedną z kluczowych postaci światowego renesansu klezmerskiego, jest także czołowym współczesnym nauczycielem wschodnioeuropejskiego żydowskiego tańca tradycyjnego. Jako badacz współpracuje z wieloma prestiżowymi placówkami naukowymi w Europie i Ameryce. Jako muzyk jest znany na całym świecie z występów z takimi zespołami i artystami, jak m.in.: Brave Old World, Khevrisa, Kapelye, The Nazaroff Brothers, David Krakauerem i Itzhak Perlman.

michael alpert photo by Tom Pich
fot. Tom Pich

KOSSOWSKA Hanna

Hanna Kossowska w latach 1976-82 studiowała  Historię Sztuki i Etnografię w Poznaniu. Uczęszczała także na wydział Malarstwa i Grafiki. Przez pięc lat była aktorką w Państwowym Teatrze Żydowskim w Warszawie. Obecnie prowadzi warsztaty z kaszrutu, halachy, jidyszkajtu i sztuki żydowskiej. Zajmuje się malarstwem, grafiką i projektowaniem scenografii oraz biżuterii.  Ma w dorobku kilkanaście wystaw. Jej obrazy znajdują się w prywatnych zbiorach na całym świecie

2 kossowska
Fot. Archiwum organizatora

KRAJEWSKA Monika

Monika Krajewska od ponad 30 lat zajmuje się sztuką żydowską. Autorka albumów fotograficznych o cmentarzach żydowskich: „Czas kamieni” i „A Tribe of Stones”. Prowadzi warsztaty sztuki żydowskiej oraz tworzy prace inspirowane tradycyjną wycinanką żydowską.

Monika Krajewska_3
Fot. Katka Reszke

SZYC Etel

Aktorka, nauczycielka, edukator. Urodziła się w Lublinie w rodzinie żydowskiej.  Jest magistrem pedagogiki wczesnoszkolnej z terapią pedagogiczną.  W latach 1979 -1997 aktorka Teatru Żydowskiego w Warszawie. Występowała m.in. w filmach : Austeria, Lista Schindlera, Dybuk, W ciemności, Pianista. Od 1994 jest nauczycielką w Prywatnej Szkole Podstawowej  Lauder+Morasha w Warszawie,  prowadzi zajęcia z kultury żydowskiej, muzyki i piosenki żydowskiej, tańca izraelskiego, dramy i teatru. Jest reżyserem przedstawień szkolnych o tematyce związanej z historią i tradycją żydowską. Od 2002 prowadzi warsztaty dla dzieci na Festiwalu Kultury Żydowskiej w Krakowie. Od 2004 prowadzi warsztaty dla dzieci, warsztaty kulinarne oraz wykłady na Festiwalu Kultury Żydowskiej w Warszawie. Aktywnie uczestniczy w życiu kulturalnym Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie. Od 2007 organizuje spotkania świąteczne dla seniorów społeczności żydowskiej. Od 2012 prezes Fundacji Ner Tamid.

LR7A9599 2400x3600
Fot. Marta Kuśmierz

WEITZNER Jacob

Dr Jacob Weitzner studiował teatrologię oraz literaturę żydowską na Uniwersytecie Hebrajskim w Jerozolimie. Wykładał literaturę jidysz i hebrajską oraz prowadził kursy teatralne w Hunter College w Nowym Jorku, na Uniwersytecie w Tel Awiwie oraz na Uniwersytecie Hebrajskim w Jerozolimie. Obecnie wykłada m.in. na Uniwersytecie Warszawskim, jest także kierownikiem literackim jidysz Teatru Żydowskiego.

1weitzner
Fot. Marta Kuśmierz

BARUCH Adam

Adam Baruch – jeden z najbardziej cenionych znawców, historyków, krytyków i aktywistów muzycznych, laureat Grand Prix Melomani – Krytyk Roku 2017. Urodził się w Chorzowie w 1951 roku. Pomimo tego, że w Polsce nie mieszka już od blisko 50 lat, utrzymuje ścisły kontakt z polską kulturą i polskim środowiskiem artystycznym, głównie w obszarze muzyki jazzowej. Jego artykuły, eseje i recenzje nagrań są publikowane od ponad 40 lat na całym świecie, w najważniejszych czasopismach muzycznych i na licznych stronach internetowych.

baruch
fot. Izabela Teodorkiewicz

Adam Baruch współpracuje z największym serwisem w języku angielskim o polskim jazzie www.polish-jazz.blogspot.com który w przeciągu kilku ostatnich lat zdobywa renomę czołowego źródła informacji o polskim jazzie poza granicami Polski. Jako ambasador polskiego jazzu jest znany i ceniony od lat. Jego publikacje w języku angielskim są największym i najbogatszym źródłem informacji o polskim jazzie na świecie. Wiedza i pasja, z jaką poświęca się temu zadaniu, są absolutnie unikalne. Dzięki jego niewyczerpanej energii i poświęceniu polska muzyka i jej twórcy są coraz lepiej znani i coraz bardziej cenieni poza granicami swej ojczyzny.

Jego osobisty portal muzyczny www.adambaruch.com jest wyjątkowym źródłem informacji dla czytelników szukających muzyki najwyższej jakości.

DAJBOR Rafał

Rafał Dajbor – aktor, dziennikarz, prezes założonej przez siebie Fundacji Drugi Plan i redaktor strony www.mariuszgorczynski.pl. Współpracuje m.in. z redakcjami „Stolica”, „Słowo żydowskie”, „Południe. Głos Warszawiaków” oraz portalem Warszawa.pl.

dajbor
Fot. Gabriela Bidzińska-Dajbor

JAGIELSKI Jan

Współzałożyciel i przewodniczący zarządu Stołecznego Komitetu Opieki nad Cmentarzami i Zabytkami Kultury Żydowskiej. Od 1991 roku pracuje w Żydowskim Instytucie Historycznym, gdzie utworzył dział dokumentacji materialnych śladów obecności historycznej Żydów na ziemiach polskich. Działem tym kieruje do dziś.

2jagielski
fot. Marta Kuśmierz

KOFTA Jagna

Edukatorka i przewodniczka. Prowadzi zajęcia, wycieczki dla uczniów i dorosłych na temat kultury i historii Żydów. Od kilku lat związana z Muzeum Historii Żydów Polskich. Jest współautorką aplikacji „Warszawa jest moja” – spacery śladami Janusza Korczaka i płyty edukacyjnej o warszawskich Żydach „Warszawa, Warsze”.

KRAKOWSKI Andrzej

Andrzej Krakowski – reżyser, scenarzysta, producent filmowy, pedagog, pisarz i rysownik; profesor City University of New York i doktor sztuk filmowych. Studiował na Wydziale Reżyserii PWSTiF w Łodzi. W 1968 wyemigrował z Polski i kontynuował naukę w American Film Institute. Zrealizował ponad 50 filmów i seriali telewizyjnych. Producent, m.in. nominowanego do Oscara „California Reich”, zdobywca dwóch nagród Emmy za serię „We Are New York” i popularnego na Broadwayu musicalu „King David”, jak również wielokrotnie nagradzanego „Looking for Palladin”. Autor scenariuszy 18 filmów i kilku książek. Swoje rysunki publikował w wielu pismach na całym świecie. W latach 80. był rysownikiem pisma Business of Film ukazującego się symultanicznie w Londynie i Los Angeles. Ostatnio jego rysunki ukazują się na blogu Foreign Confidential oraz w biuletynie „Reunion’68” wydawanym w Nowym Jorku dla tzw. „emigracji marcowej”.

krakowski3

Fot. Renata Pajchel

POPŁAWSKI Wojciech

Wojciech Popławski – architekt, współzałożyciel pracowni OP ARCHITEKTEN (Warszawa, Wiedeń). Współautor wielokrotnie nagradzanych projektów pracowni, m.in. projektu andel´s Hotel w Łodzi, który otrzymał kilkanaście międzynarodowych nagród (Londyn, Nowy Jork, Cannes, Warszawa, Łódź) i został nominowany do Mies van der Rohe Prize 2011, a także projektu rewitalizacji dwóch kamienic Le Palais przy ul. Próżnej 7/9, który otrzymał m.in. nagrodę PZiTB Budowa Roku 2013. Współautor projektów z Architektem T. Spychałą: PZU Tower i Hotel InterContinental Warsaw.

ROLAT Zygmunt

Zygmunt Rolat – ocalały z Holokaustu, zamieszkały w USA biznesmen, działacz kultury, filantrop i mecenas sztuki, a także aktywny działacz na rzecz dialogu polsko-żydowskiego.

Urodził się w Częstochowie. Jako mały chłopiec przeżył getto częstochowskie i doczekał się wyzwolenia przez Rosjan w styczniu 1945r. w obozie pracy niewolniczej Hasag Pelcery. W 1946 roku wyjechał do Stanów Zjednoczonych, ukończył University of Cincinnati oraz New York University. Mimo, iż w Ameryce rozpoczął nowe życie, to nigdy nie zapomniał o Częstochowie – mieście, które ukochał najbardziej. Od kilkudziesięciu lat inicjuje i wspiera działania mające na celu upamiętnienie żydowskich obywateli Częstochowy, co władze miejskie doceniły nadając mu tytuł Honorowego Obywatela Częstochowy. Zygmunt Rolat wspiera organizacje żydowskie działające w Polsce, szczególnie na polu kultury. Pełni wiele ważnych funkcji jest m.in. Prezydentem Światowego Związku Żydów Częstochowian i Ich Potomków z siedzibą w Nowym Jorku, członkiem Rady Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie oraz przewodniczącym Północnoamerykańskiego Komitetu Wspierania Muzeum. Za swoją działalność został odznaczony przez Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego Komandorskim Orderem Zasługi Rzeczpospolitej oraz przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu. W 2014 roku Zygmunt Rolat, decyzją Senatu Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie, został Profesorem Honorowym Akademii.

Zygmunt Rolat autor Marcin Szpądrowski
fot. Marcin Szpądrowski

ROZENFELD Anna

Anna Rozenfeld – badaczka historii żydowskiej, języka i kultury jidysz; malarka i aktorka. W przeszłości związana z Teatrem Żydowskim im. Estery Rachel i Idy Kamińskich w Warszawie. Obecnie realizuje własne projekty artystyczne i edukacyjne, współpracuje z wieloma instytucjami i festiwalami kultury żydowskiej w kraju i za granicą. Stypendystka YIVO Institute for Jewish Research w Nowym Jorku (2014-2015).

anna rozenfeld
fot. Jola Retelska

SZUMOWSKI Andrzej

Andrzej Szumowski – prezes Stowarzyszenia Polska Wódka, wiceprezes firmy WYBOROWA SA. Specjalista w zakresie promocji wizerunku kraju, wykładowca w Szkole Głównej Handlowej. Pełnił funkcję doradcy ministra spraw zagranicznych w zakresie polskiej gospodarki, był również członkiem zespołu doradców ds. promocji polskiej żywności przy ministrze rolnictwa.

Szumowski na wymianę 2
fot. archiwum Stowarzyszenia Polska Wódka

SZYMANIAK Karolina

Dr Karolina Szymaniak – literaturoznawczyni, tłumaczka, redaktorka, lektorka języka jidysz. Adiunkt w Katedrze Studiów Żydowskich Uniwersytetu Wrocławskiego oraz w Żydowskim Instytucie Historycznym. Od lat związana z Centrum Kultury Jidysz. Wykładała m.in. w Polsce, Izraelu, Francji, Litwie, Ukrainie. Autorka książki „Być agentem wiecznej idei. Przemiany poglądów estetycznych Debory Vogel” oraz redaktorka tomów „Warszawska awangarda jidysz”, „Dialog poetów”, oraz pism z getta Rachela Auerbach. Była redaktorka naczelna „Cwiszn. Żydowskiego kwartalnika o literaturze i sztuce”. Laureatka Nagrody Historycznej „Polityki” 2016.

Zdjęcie_fb
Fot. Monika Szabłowska-Zaręba