(Polski) Edycja XII

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

XII EDYCJA FESTIWALU WARSZAWA SINGERA
22-30 SIERPNIA 2015 R.

Spot promocyjny XII edycji Festiwalu Warszawa Singera

 

Podobnie, jak w ubiegłym roku, pierwszym przystankiem Festiwalu był Biłgoraj. Imprezy festiwalowe odbywały się tam w weekend 8-9 sierpnia 2015. 16 sierpnia Festiwal przeniósł się do Leonicina, a 21 sierpnia w wydarzeniach festiwalowych wzięli udział mieszkańcy Radzymina. Dzień później rozpoczęła się warszawska część XII edycji Festiwalu Warszawa Singera.


22 sierpnia 2015 (sobota)

Festiwal Warszawa Singera po raz pierwszy w swojej 12-letniej historii miał swoją „premierę” na Placu Defilad.  Odbył się tam m.in. plenerowy spektakl „Aktorzy żydowscy” w reż. Anny Smolar i koncert Marka Dyjaka. Tradycyjnie, najwięcej działo się przy Placu Grzybowskim i ul. Próżnej. Podczas spotkań gościliśmy m.in. wybitną francuską intelektualistkę Myriam Anissimov Wilgowicz oraz znanego pisarza i satyryka Ryszarda Marka Grońskiego, a na dużej i małej scenie Teatru Żydowskiego odbyły się spektakle: „Ruchele wychodzi za mąż” w reż. Jacka Papisa, z gościnnym udziałem Stanisława Brudnego i Włodzimierza Pressa oraz spektakl pt. „Trzy opowiadania i muzyka” Teatru NN z Lublina.

23 sierpnia 2015 (niedziela)

Najważniejszym wydarzeniem drugiego dnia festiwalu był uroczysty koncert kantorów. Z towarzyszeniem izraelskiego chóru Makhelat Biyamin wybitni kantorzy z USA i Izraela: Alberto Mizrahi, David Weinbach oraz Ushi Blumenberg. Podczas uroczystości wręczano ustanowione przez Fundację Shalom nagrody „Strażnikom pamięci – tym, którzy ją ocalili”. Tego dnia odbyły się także dzień otwarty w Centrum Kultury Jidysz, spotkanie z jednym z najważniejszych izraelskich performerów jazzowych Albertem Begerem i spotkanie z prof. Szewachem Weissem, które odbyło się w wyjątkowym miejscu – na Scenie Kameralnej, utworzonej z dawnego gabinetu Dyrektora Teatru Żydowskiego Szymona Szurmieja. W galerii Salon Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie odbyło się otwarcie dwóch wystaw: Anabelli Salem i Gabriela Mateu z Argentyny oraz polskiej artystki Marty Krzeszowskiej, po których odbył się recital Karoliny Skrzyńskiej. Na dużej scenie Teatru Żydowskiego zaprezentowano „Królestwo Wszechwanny”, spektakl na podstawie Hanocha Levina, w reż. Pawła Paszty.

24 sierpnia 2015 (poniedziałek)

Ten dzień rozpoczął się od dnia otwartego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. W Centrum Kultury Jidysz odbyło się spotkanie z prof. Juliusem H. Schoepsem, dyrektorem Centrum Studiów Europejsko-Żydowskich im. Mosesa Mendelssohna w Poczdamie. W programie tego dnia królowały jednak jazz i teatr. Odbyły się m.in. dyskusja z przedstawicielami polskiej sceny jazzowej, którą poprowadził Adam Baruch, oraz otwarcie Singer Jazz Festival, w którym wraz z izraelskim saksofonistą Albertem Begerem wystąpił polski duet jazzowy Oleś Brothers. Wśród wydarzeń teatralnych nich znalazły się m.in. dwa czytania performatywne: komiksu Joanna Sfara pt. „Kot rabina”, w reż. Jacka Papisa oraz sztuki Davida  Gow’a pt. „Glany na glanc” w reż. Krzysztofa Rzączyńskiego, z udziałem  Adama Woronowicza i Tomasza Tyndyka. Ostatnim poniedziałkowym wydarzeniem teatralnym był spektakl Mottiego Awerbucha pt. „Głowa pełna ptaków”, w którym wystąpili doświadczeni aktorzy sceny żydowskiej w Izraelu: Anabella oraz Uri Kovalski.

25 sierpnia 2015 (wtorek)

Wśród kilkunastu imprez, które odbyły się w czasie czwartego dnia festiwalu były koncerty, wystawy, warsztaty, wykłady i spotkania. Na Scenie na piętrze Teatru Żydowskiego odbyło się czytanie performatywne sztuki Savyon Liebrecht pt. „Sonia Muszkat”, wyreżyserowane przez Krzysztofa Popiołka, a w tym samym czasie w Austriackim Forum Kultury, odbył się koncert fortepianowy Senki Brankovic z Austrii, poświęconym Ellen Epstein. Wieczór opanowały klimaty muzyczne, w trzech całkowicie różnych stylach: na dużej scenie Teatru Żydowskiego wystąpił Grzegorz Turnau, w specjalnym koncercie w budynku Cosmopolitan wystapił „książę muzyki kosher-gospel” Joshua Nelson, a w klubie festiwalowym Pardon, To Tu z Albertem Begerem wystąpiła ELMA.

26 sierpnia 2015 (środa)

Program tego dnia zdominowały wydarzenia muzyczne: podczas koncertu w Synagodze im. Nożyków ze swoim trio wystąpił Kuba Stankiewicz, kilka godzin później Dużą Sceną Teatru Żydowskiego zawładnęły trzy damy polskiej sceny muzycznej: Kayah, Katarzyna Nosowska i GołdaTencer, którym towarzyszył pianista i kompozytor Jan Smoczyński. Na patio budynku Cosmopolitan przy ul. Twardej 2/4 wystąpił zespół Tango Attack, a w Pardon, To Tu – Jachna/Tarwid/Karch Trio. W klubie Mamele o projekcie „Tajny Detektyw” opowiedzieli Barbara Klicka, Jacek Dehnel i Piotr Wójcik, a piętro wyżej zaprezentowano spektakl „One same” w reż. Karoliny Kirsz, z udziałem Ewy Dąbrowskiej, Ewy Greś, Sylwii Najah, Aliny Świdowskiej i Ernestyny Winnickiej. Kolejnym ciekawym punktem programu była rozmowa o poezji Paula Celana z udziałem Jakuba Ekiera, Piotra Matywieckiego i Adama Lipszyca.

27 sierpnia 2015 (czwartek)

Tradycyjnie, w czwartek odbyła się festiwalowa sesja naukowa. Tematem sesji, w której wzięli udział m.in.: prof. Jacek Leociak, dr Elżbieta Janicka, dr Izabela Olszewska, dr Alina Molisak, było „żydowskie miasto”. Odbyło się spotkanie-rozmowa o prof. Władysławie Bartoszewskim, w którym uczestniczyli: córka Pawła Jasienicy Ewa Beynar-Czeczott, Katarzyna Kolenda-Zaleska, Jacek Taylor, Marian Turski i prof. Szewach Weiss. W Klubie Mamele odbyło się czytanie performatywne sztuki Anat Gov, w reż. Iwony Siekierzyńskiej, z udziałem Ewy Dąbrowskiej i Janusza Chabiora. Największymi wydarzeniami szóstego dnia festiwalu były koncerty w Kościele Wszystkich Świętych i na Dużej scenie Teatru Żydowskiego. W pierwszym z nich wystąpił gość zza oceanu – Joshua Nelson z towarzyszeniem 40-osobowego Sienna Gospel Choir. W drugim – brytyjska piosenkarka polskiego pochodzenia, Katy Carr.

28 sierpnia 2015  (piątek)

Piątek na Festiwalu Singera zaczął się spacerem muzycznym po Muranowie z ukraińsko-niemieckim zespołem Konsonans Retro. Tuż po nim, zgodnie z tradycją festiwalu, na Placu Grzybowskim zorganizowano uroczysty, świąteczny wieczór „Szabat szalom”, który poprowadziły Etel Szyc i Gołda Tencer. W lokalach przy ul. Próżnej 14 odbyły się wernisaże prac Małgorzaty Kroszczyńskiej oraz doktorantek i studentek Pracowni Alternatywnego Obrazowania prof. Włodzimierza Szymańskiego na Wydziale Sztuki Mediów ASP w Warszawie: Nadii Issy, Marii Jankowskiej i Julii Karłowskiej. W klubie Mamele zaprezentowano spektakl „Rodziny, których nie ma, czyli anonimowi Żydzi Polscy” w reż. Wojtka Klemma. Muzyczny program tego dnia obejmował aż trzy znakomite koncerty. W pierwszym, na Scenie na piętrze Teatru Żydowskiego wystąpiła ze swoim zespołem niezwykła polska artystka – Karolina Cicha. Na Dużej scenie Teatru Żydowskiego odbył się występ niemieckiego składu Paul Brody’s Sadawi z gościnnym udziałem Jeleny Kuljić i Daniela Kahna. W klubie barStudio przy Placu Defilad odbył się koncert zespołu The Love And Beauty Seekers, któremu towarzyszył Albert Beger.

29 sierpnia 2015  (sobota)

Wśród wielu sobotnich imprez, szczególnie oczekiwane były dwie – Noc Klezmerów, czyli wielki koncert plenerowy na Placu Grzybowskim, podczas którego wystąpili goście z Ukrainy, Niemiec i Wielkiej Brytanii, czyli Konsonans Retro oraz goście z Austrii, czyli Vienna Klezmore Orchestra, a także  „Baby, ach te baby…” – spektakl muzyczny o Szymonie Szurmieju na Dużej scenie Teatru Żydowskiego, wyreżyserowany przez jego synów, Jana i Dawida Szurmiejów. W sobotnim programie muzycznym znalazły się też m.in. koncert Anna Riveiro Trio w Klubie Mamele, recital Moniki Chrząstowskiej w repertuarze Wiery Gran w Willi Pod Zwariowaną Gwiazdą w warszawskim ZOO czy koncert zespołu Jazzpospolita w Café Kulturalnej. Tego dnia odbywały się także liczne spotkania, warsztaty, wystawy i spacery, a bardzo wiele osób – jak co roku – przechadzało się po Placu Grzybowskim i ulicy Próżnej, by obejrzeć z bliska „Jarmark Singera”.

30 sierpnia 2015 (niedziela)

Ostatnia niedziela festiwalu to nie tylko dzień z wielkim finałem i „kołysanką dla pamięci”. Tego dnia odbyło się wiele różnych imprez i tętniły życiem cały Plac Grzybowski i ulica Próżna. W programie mieliśmy m.in. spotkanie z Hanną Krall, Mariuszem Szczygłem i Wojciechem Tochmanem, debatę o współczesnej kulturze żydowskiej pt.„Kultura przez żet z kropką”, z udziałem Anny Smolar, Karoliny Szymaniak, Gołdy Tencer, Jerzego Halbersztadta, Piotra Pazińskiego i Mike’a Urbaniaka. Po drodze były też dwa duże koncerty – zespołu Kroke na Dużej scenie Teatru Żydowskiego oraz koncert kameralny Opium String Quartet w Synagodze im. Nożyków. W klubie pardon To tu wystapił ciekawy duet Karoliny Cichej i Christiana Dawida, a w Klubie Mamele odbył się koncert benefisowy Geni Fajerman. W Koncercie Finałowym wystąpił oczekiwany od lat, nowojorski gwiazdor Matisyahu…