AKTUALNOŚCI
Cały ten jazz na Festiwalu Kultury Żydowskiej Warszawa Singera

25 sierpnia – 2 września

Miłośnicy jazzu wiedzą, że Festiwal Warszawa Singera to jedno z najciekawszych wydarzeń w jazzowym kalendarium Warszawy. W tym roku program jest wyjątkowo bogaty, bo i edycja Festiwalu jest specjalna – podwójnie jubileuszowa: 15-lecie Festiwalu i 30-lecie Fundacji Shalom, która jest pomysłodawcą i realizatorem wydarzenia.

Nasz Festiwal to pomost między tradycją a współczesnością, to szacunek na wyjątkowej spuścizny i otwartość na nowość, świeżość i eksperymenty. Nie boimy się odważnych projektów artystycznych, zapraszamy bezkompromisowych, otwartych twórców. Taka jest Warszawa Singera – mówi Gołda Tencer, inicjatorka i dyrektor artystyczny warszawskiego Festiwalu Kultury Żydowskiej.

Koncerty, spotkania i warsztaty odbywać się będą w różnych warszawskich lokalizacjach, głównie w Teatrze Kwadrat, Synagodze Nożyków, na Scenie Letniej Teatru Żydowskiego,  w Klubie Harenda i Austriackim Forum Kultury. Udział w koncertach wezmą wybitni, cenieni i wyczekiwani muzycy z Polski i różnych zakątków świata. Międzynarodowe składy zespołów,  nieoczekiwane połączenia, wielokulturowe muzyczne projekty zapewniają wysoki i oryginalny poziom koncertów.  Każdy jazzofil znajdzie w programie coś, w czym zapragnie uczestniczyć.

Dyrektorem artystycznym Singer Jazz Festiwal jest Adam Baruch, wybitny krytyk muzyczny. Dzięki niemu Festiwal to nie tylko koncerty i warsztaty muzyczne, ale także możliwość bliższego spotkania i poznania ulubionych wykonawców. Cykl spotkań OPOWIEDZ MI SWOJĄ HISTORIĘ, będzie unikatową okazją do posłuchania, co gwiazdy mają do powiedzenia o sobie, swojej pracy artystycznej i kontekstach twórczych. Gośćmi Adama Barucha będą: Kenneth Dahl Knudsen, Theo Jörgensmann, Verneri Pohjola i Dominique Pifarély.

 

A co będzie się działo na festiwalowych scenach?

Inauguracją będzie koncert Oleś Brothers i Theo Jörgensmanna, którzy po kilku latach przerwy ponownie spotykają się na jazzowej scenie Festiwalu z koncertem TRANSGRESSION. Theo Jörgensmann – niemiecki instrumentalista, uznawany za jednego z najwybitniejszych twórców współczesnego brzmienia jazzowego klarnetu oraz Oleś Brothers w składzie Marcin Oleś (kontrabas) Bartłomiej Oleś (perkusja), zaliczani do ścisłej czołówki polskiego jazzu i muzyki improwizowanej. Ich oryginalne podejście do tworzenia muzyki można prześledzić na blisko czterdziestu wydanych albumach. Mają status jednych z najbardziej kreatywnych artystów na polskiej i europejskiej scenie muzycznej. Jako trio współpracują ze sobą nieprzerwanie od 2003 roku. Przez lata wypracowali własny unikatowy styl. Prezentowany na Festiwalu najnowszy album to kwintesencja tego stylu – głosy trzech muzycznych indywidualistów łączą się, tworząc muzykę pełną narracji, wirtuozerii, pięknych melodii oraz kipiącą jazzowym dynamizmem.

TheoJoergensmann
Theo Joergensmann, fot. archiwum artysty

 Nie będzie to jedyny koncert z udziałem Theo Jörgensmanna. Wystąpi on jeszcze z trzema młodymi, interesującymi zespołami jazzowymi. Pierwszy z nich to Sundial Trio – Wojciech Jachna (trąbka), Grzegorz Tarwid (fortepian), Albert Karch (perkusja), drugi to grupa em3, w składzie Emil Miszk (trąbka), Adam Żuchowski (kontrabas) i Sławomir Koryzno (perkusja), a trzeci zespół to Stanisław Słowiński Trio, w którym występują: Stanisław Słowiński (skrzypce), Justyn Małodobry (kontrabas) i Dawid Fortuna (perkusja). Koncerty odbędą się w Klubie Harenda.

 Wśród gwiazd zagranicznych pojawi się Dominique Pifarély, słynny francuski skrzypek, który wystąpi w koncercie VIOLIN SUMMIT. Towarzyszyć mu będą Adam Bałdych i Mateusz Smoczyński oraz RGG Trio, w składzie Łukasz Ojdana, Maciej Garbowski i Krzysztof Gradziuk.

Dominique Pifarély
Dominique Pifarély, fot. archiwum artysty

Kwintet Kennetha Dahla Knudsena w międzynarodowym składzie zaprezentuje utwory z najnowszego albumu TÉTÉ. Obok duńskiego kompozytora i lidera zespołu wystąpią równie genialni muzycy: mieszkający w Miami izraelski saksofonista Uri Gurvich, kostarykański perkusista, na co dzień grający z Julio Iglesiasem – Rodolfo Zuniga, wschodząca gwiazda francuskiej pianistyki jazzowej – Gauthier Touxem oraz bardzo uzdolniony polsko-kongijski gitarzysta Brian Massaka. Inspiracje muzyczne utworów z albumu TÉTÉ sięgają do rytmów Afryki i Ameryki Łacińskiej, a ekspresją nawiązują do żydowskich piosenek ludowych. Czerpią także z szeroko rozumianej muzycznej tradycji europejskiej. Ale przede wszystkim są to bardzo odważne, nowatorskie kompozycje.

Szczególnie nastrojowo zapowiada się koncert WOMAN IN BLACK, w którym wystąpi Sasha Strunin – polska wokalistka z rosyjskim rodowodem oraz Gary Guthman Quartet, ze swoim liderem Gary Guthmanem – amerykańskim trębaczem mieszkającym w Polsce, Piotrem Wrombelem (fortepian), Pawłem Pańtą (kontrabas) i Cezarym Konradem (perkusja). To utrzymana w klimacie „jazz noir” muzyczna opowieść o przemianie młodziutkiej dziewczyny w świadomą kobietę i dojrzałą artystkę. Znakomite kompozycje i nowoczesne aranżacje Garego Guthmana, będące połączeniem swingu i jazzu ze współczesnymi brzmieniami, wspierają wokalistkę w tej pięknej opowieści o kobiecości i składają się na wspaniałe muzyczne widowisko.

Nie zabraknie znanych i lubianych gwiazd polskich. Jazz Band Młynarski-Masecki wystąpi w koncercie NOC W WIELKIM MIEŚCIE. Wybitny pianista Marcin Masecki razem z Janem Emilem Młynarskim powołali do życia zespół odwołujący się do starej tradycji polskich orkiestr jazzowych międzywojnia. W repertuarze Jazz Bandu znalazły się utwory swingowe, w większości nieznane. Nie zabraknie też kilku wyjątkowych tang, z których polscy kompozytorzy znani byli na całym świecie. Całe przedsięwzięcie skupione jest wokół ducha postaci Adama Astona – znanego przedwojennego polskiego śpiewaka rozrywkowego, Henryka Warsa – najważniejszego polskiego przedwojennego pianisty, aranżera i kompozytora, a także Jerzy Petersburskiego czy braci Artura i Henryka Goldów. Aranżacje Marcina i głos Janka nadają całości zupełnie nowy oddech, czyniąc tę muzykę aktualną i użytkową, do tańca i wzruszeń.

Fanów Doroty Miśkiewicz ucieszy wiadomość, że wokalistka wystąpi na Singer Jazz Festiwal. Będą jej towarzyszyć pianiści: Włodzimierz Nahorny, Marcin Wasilewski i Piotr Orzechowski oraz zespół Atom String Quartet w składzie Dawid Lubowicz (skrzypce), Mateusz Smoczyński (skrzypce), Michał Zaborski (altówka), Krzysztof Lenczowski (wiolonczela). Koncert,  zatytułowany PIANO.PL, jest kontynuacją bezprecedensowego wydarzenia zrealizowanego w maju 2016 roku w Warszawie, podczas którego na jednej scenie wraz z Dorotą Miśkiewicz zaprezentowało się kilkunastu najwybitniejszych polskich pianistów trzech generacji. Swoim koncertem Dorota Miśkiewicz składa hołd polskiej pianistyce. Fortepian to polska specjalność, spośród wielu doskonałych muzyków, to właśnie pianiści wiodą w Polsce prym – zauważa. Od Fryderyka Chopina – który był nie tylko znakomitym kompozytorem, pianistą, ale i… improwizatorem! – po światowej sławy Krzysztofa Komedę. Nagranie z koncertu wywołało ogromne uznanie środowiska muzycznego i poza nominacją do Fryderyka 2016, zarówno Dorocie Miśkiewicz, jak i samemu albumowi przyniosło jeszcze wiele prestiżowych nagród i wyróżnień. Publiczność Festiwalu Warszawa Singera będzie miała niepowtarzalną okazję wysłuchania nieco „pomniejszonej”, ale wciąż imponującej rozmachem prezentacji jedynego w swoim rodzaju przedsięwzięcia Doroty Miśkiewicz i czołówki polskich pianistów.

Nahorny2_fot. Piotr Gruchała
Włodzimierz Nahorny, fot. Piotr Gruchała

Muzyczny projekt CONTEMPORARY SONUS zaprezentuje grupa RGG wraz z Verneri Pohjola, trębaczem i kompozytorem z Helsinek. Zespół RGG wystąpi w składzie: Łukasz Ojdana – wyrazisty pianista z najmłodszej generacji muzyków europejskich, Maciej Grabowski – kontrabasista eksplorujący motywy XX-wiecznych twórców i spajający swe kompozycje słowiańskim liryzmem oraz Krzysztof Gradziuk – uznawany za jednego z najbardziej oryginalnych perkusistów współczesnej europejskiej sceny muzycznej.

Zapraszamy na jazzowe święto wielbicieli jazzu, miłośników muzyki i tych wszystkich, którzy lubią twórcze fuzje, nieoczekiwanie asocjacje i niemożliwe połączenia. Na Singer Jazz Festiwal wszystko jest możliwe!

Jubileuszowy Festiwal Kultury Żydowskiej – Warszawa Singera 15. edycja. Międzynarodowo i wielokulturowo. Gwiazdy i młode artystyczne odkrycia

25 sierpnia – 2 września 2018

To będzie specjalna, jubileuszowa, 15. odsłona festiwalu kultury żydowskiej.

Wyjątkowo bogata, pełna gwiazd oraz młodych wykonawców. 9 dni kulturalnej fety, ponad 200 wydarzeń, ponad 250 artystów z Polski i różnych części świata. Wielość gatunków muzycznych i teatralnych, przemieszanie stylów i trendów – a wszystko pod wspólnym mianownikiem: inspirowane kulturą żydowską, zarówno tradycyjną, jak i współczesną.

Festiwal Singera to już renomowana marka i kulturalna wizytówka Warszawy. Co roku, na przełomie wakacji i nowego roku szkolnego okolice Placu Grzybowskiego, Synagogi i ul. Próżnej są epicentrum wydarzeń festiwalowych. Ale festiwalowa fala zaanektuje Warszawę: teatry, sale koncertowe, centra muzyczne, klubokawiarnie, plenery – od Pragi po Wolę – wypełnią koncerty, spektakle, projekcje filmowe, warsztaty tańca, spacery, spotkania literackie. To wielodniowe, kulturalne święto stolicy, w którym każdy znajdzie coś interesującego.

XV Festiwal będzie bardzo międzynarodowy. Przybywają gwiazdy z Izraela, Stanów Zjednoczonych, Niemiec, Francji, Danii, Belgii, Hiszpanii, Japonii. Międzynarodowe składy zespołów muzycznych i grup teatralnych udowadniają, że sztuka jest ponad – łączy, ubogaca, inspiruje. Warszawa Singera to święto wielokulturowe, pokazujące, że wzajemne przenikanie kultur jest iskrą twórczą i drogą rozwoju artystycznego, rozbija złe emocje i napięcia społeczne, uświadamia, że jesteśmy wspólnotą ludzi marzących o pięknie, dobru i pokoju.

Muzyka – od kantorów do japońskiej street marching band

Jak co roku wystąpią gwiazdy i młodzi oryginalni wykonawcy.
Festiwal zostanie zainaugurowany uroczystym premierowym koncertem kantorów w Synagodze im. Nożyków. W tym roku wystąpią bracia Yaakov i Shulem Lemmer z USA. Towarzyszyć im będzie chór kantoralny Kolot Israel z Jerozolimy.

W finale festiwalu zobaczymy show porywającego i charyzmatycznego skrzypka Ary Malikiana, łączącego w swej muzyce wątki żydowskie, arabskie, argentyńskie, hiszpańskie i romskie. Usłyszymy klasyczne arcydzieła takich kompozytorów jak Vivaldi, Mozart, Paganini w zaskakującej interpretacji, kultowe kompozycje Led Zeppelin, Jimmiego Hendrixa, i Davida Bowiego, a także własne kompozycje tego niezwykłego muzyka. Koncert Malikiana to widowisko, w którym unikatowa gra na skrzypcach otrzymuje niezwykłą oprawę choreografii, tańca, kostiumów, barw i efektów. To żywioł!

Ara Malikian, fot. Materiały prasowe artysty
Ara Malikian, fot. Materiały prasowe artysty

Pomiędzy inauguracją a finałem 9 dni koncertów wybitnych muzyków z Polski i zagranicy. Podczas jubileuszowej edycji festiwalu wystąpią miedzy innymi: słynny skrzypek Dominique Pifarély z Francji, kwintet Kennetha Dahla Knudsena (Dania) – w międzynarodowym składzie – zaprezentuje utwory z najnowszego albumu „TÉTÉ”. Dorota Miśkiewicz z Atom Street Quartet wystąpią z koncertem ”PIANO.PL”. Usłyszymy Gary’ego Gutmana – we wspólnym projekcie muzycznym „WOMAN IN BLACK” z wokalistką Sashą Strunin, a także Włodzimierza Nahornego, Marcina Wyrostka, Adama Bałdycha, Mateusza Smoczyńskiego.

Jazzową odsłonę festiwalu zainguruje projekt TRANSGRESSION Oleś Brothers & Theo Jörgensmanna, którzy po kilku latach przerwy ponownie spotykają się na jazzowej scenie Festiwalu Warszawa Singera. Wydarzeniem muzycznym tegorocznej edycji będzie również najnowszy projekt Jazz Band Młynarski – Masecki ze swoim magnetyzującym słuchaczy repertuarem jazzowego dwudziestolecia międzywojennego – nowa odsłona kompozycji Henryka Warsa, Jerzego Petersburskiego, Artura i Henryka Goldów.

miskiewicz
Dorota Miśkiewicz, fot. Honorata Karapuda / Universal Music Polska

Będziemy mieli okazję poznać niezwykłą grupę z Japonii, zespół Jinta-la-Mvta, łączący tokijską nowoczesną street music z tradycyjnymi wątkami klezmerskimi i bałkańskimi.

Jinta-la-Mvta
Jinta-la-Mvta, fot. Materiały prasowe zespołu

Więcej klasycznego brzmienia usłyszymy na koncercie MazikDuo „JEWISH LIFE, PORTRAITS OF THE PAST” – tu muzyka klasyczna i klezmerska połączą się w mistrzowskich aranżacjach klarnecisty Tolo Genestara i pianisty Marca Sumsiego.

A jeśli ktoś lubi muzykę z dawką humoru, chętnie skorzysta z zaproszenia na program „RAZEM Z BRAĆMI”, w którym Sława Przybylska z Januszem Tylmanem zaprezentują tradycyjne i współczesne piosenki żydowskie, w języku jidysz i hebrajskim. Z kolei WoWaKin Trio wprowadzi nas w nowoczesne aranżacje tradycyjnych polskich utworów ludowych, także żydowskich.
Tyle w wielkim skrócie.

Teatralna Warszawa Singera

Miłośnicy teatru wiedzą, że Festiwal to czas scenicznej uczty, w której można poznać zarówno polskie, jak i zagraniczne spektakle w różnych formułach scenicznych. W tym roku program teatralny jest szczególnie bogaty. Przede wszystkim miło nam zapowiedzieć Teatr Yiddishpiel z Izraela, z doskonałym spektaklem „Tylko głupcy się smucą” – hitem Dana Almagora, uwielbianym na wielu scenach świata, m.in. na Broadwayu.

only fools are sad
„Tylko głupcy się smucą”, fot. Materiały prasowe zespołu

Również z Izraela przybędzie grupa Nephesh z własną adaptacją sceniczną klasycznego „Gimpla Głupka” Isaaca B. Singera i „Hana’s suitcase” Emila Shera. Warszawski Teatr Żydowski zaprezentuje na festiwalowej scenie swoje najlepsze aktualnie spektakle, m.in.: „Idę Kamińską”, „Ostatniego syna”, „Wierę Gran”, Chumesz Lider”, „Jak w przedwojennym kabarecie”, „Kilka obcych słów po polsku”, „Miasteczko Kasrylewkę”.

kilka-obcych-slow-po-polsku_fot.m.hueckel-14
„Kilka obcych słów po polsku”, fot. Magda Hueckel

Różnorodność festiwalowych propozycji

Oprócz koncertów i spektakli Festiwal będzie obfitował w wiele wydarzeń: promocje książek, spotkania autorskie, spotkania z artystami, projekcje filmowe, warsztaty kulinarne, warsztaty dla dzieci, spacery edukacyjne po żydowskiej Warszawie i mnóstwo innych. Wspomnijmy choćby o spotkaniach literackich Remigiusza Grzeli – m.in. z Włodzimierzem Paszyńskim, autorem świeżo wydanej pozycji „Książki z dobrej półki” czy promocji książki Krystyny Gucewicz „NOTES KRYSTYNY GUCEWICZ czyli Fołtyn w śmietanie ”. Jedno ze spotkań poświęcimy książce Remigiusza Grzeli „Podwójne życie reporterki. Fallaci. Torańska”

30-lecie Fundacji Shalom

Szczególny charakter tegorocznego Festiwalu Kultury Żydowskiej Warszawa Singera jest podbity faktem, że jego inicjator i organizator, Fundacja Shalom, obchodzi w tym roku 30-lecie istnienia. Fundacja, z jej założycielką Gołdą Tencer na czele, realizuje misję kultywowania i upowszechniania bogactwa tradycji żydowskiej w Polsce. Festiwal jest jednym z najważniejszych przedsięwzięć Fundacji.

Podwójny jubileusz. Wyjątkowa edycja. Warto trochę wcześniej wrócić z wakacji!

Są festiwale. I jest Warszawa Singera.
Festiwal szczególny, dbający o pamięć żydowsko-polskiego dziedzictwa kulturowego z jednej strony, a z drugiej otwarty na nowe trendy, młodych artystów, międzykulturowe twórcze napięcie.

Zapraszamy!

Polityka prywatności serwisu

W związku ze zmianami w przepisach prawa z zakresu ochrony danych osobowych, zapraszamy do zapoznania się z Polityką prywatności serwisu.

Baner Post.2018

Już tylko trzy miesiące dzielą nas od jubileuszowej – XV edycji Festiwalu Kultury Żydowskiej Warszawa Singera!

Jak co roku przez ponad tydzień – od 25 sierpnia do 2 września, Warszawa będzie rozbrzmiewać językiem jidysz, muzyką klezmerską, śpiewem kantorów, ale też współczesnymi utworami inspirowanymi wielokulturowym dziedzictwem Polski i Europy!

Zapraszamy na dziesiątki koncertów, wystaw, warsztatów, dyskusji czy spektakli!

fot. Materiały prasowe artysty
fot. Materiały prasowe artysty

9 dni pełnych niezwykłych, inspirujących spotkań z kulturą żydowską zakończymy wielkim finałem na Placu Grzybowskim! Wystąpi na nim Ara Malikian – międzynarodowej sławy skrzypek z Hiszpanii, wulkan energii i wyjątkowa osobowość sceniczna. Zabierze widzów w szaloną podróż po wielokulturowym dziedzictwie muzycznym Europy!

Oto próbka tej podróży: ARA MALIKIAN live 

Wesołych Świąt!

Closeup of Matzah on Plate

Z okazji zbliżających się świąt

Pesach i Wielkanocy

Dyrekcja i Zespół Fundacji Shalom

życzą wszystkim

szczęścia, radości i pomyślności

 

Chag Pesach Sameach!

Wszystkiego najlepszego w nowym roku!

2018

Wszystkim naszym Gościom i Widzom oraz wszystkim Przyjaciołom, Znajomym i Współpracownikom życzymy, aby nadchodzący rok był rokiem pełnym spokoju i radości, a także zadowolenia z każdego mijającego dnia.

Mamy nadzieję, że znów spotkali się z Wami i będziemy bawić się wspólnie podczas kolejnej, XIV edycji Festiwalu Warszawa Singera.

Gołda Tencer i zespół festiwalowy

Szczęśliwej Chanuki!

candles-897776_960_720

Życzymy Wam i Waszym rodzinom radosnych i spokojnych świąt. Świąt pełnych miłości oraz ciepłej, rodzinnej atmosfery.

Szczęśliwej Chanuki!

Gołda Tencer i zespół Fundacji Shalom

Szana towa u’metuka – słodkiego Nowego Roku!

apples-2093367_960_720 — kopia

Życzymy Wam, aby cały rozpoczynający się nowy rok – Rosz ha-Szana 5778 – był piękny, radosny i pełen słodyczy.

I obyśmy wszyscy zapisani byli na dobry rok!

Gołda Tencer 
i zespół Fundacji Shalom

Drodzy Goście, Artyści i Przyjaciele Festiwalu Warszawa Singera!

Dziękujemy, że przez ostatni tydzień byliście z nami na koncertach, spektaklach, spotkaniach autorskich, warsztatach i wykładach!

W niedzielę zakończyliśmy XIV edycję tego wyjątkowego spotkania z kulturą żydowską. Wyjątkowego dzięki Wam i atmosferze, jaką stworzyliście.  Na ulice Warszawy powrócił na chwilę nie tylko świat z książek Singera, lecz także wszystko to, co ma do zaoferowania współczesna kultura żydowska na świecie.

Bardzo się cieszymy, że mogliśmy to wydarzenie dla Was i z Wami stworzyć i dziękujemy, że byliście z nami!

Zapraszamy za rok na XV edycję Festiwalu Kultury Żydowskiej Warszawa Singera!

Gołda Tencer wraz z zespołem festiwalowym

image001

Festiwalowej niedzieli cz. II, czyli Wielki Finał na Placu Grzybowskim

Koncert finałowy na Placu Grzybowskim to zawsze długo wyczekiwana chwila. Choć nieco smutna, bo oznaczająca zakończenie festiwalu, jest jednocześnie okazją do wielu miłych i wzruszających spotkań, a przede wszystkim do posłuchania raz jeszcze wspaniałej muzyki.

W tym roku koncert również rozpoczął się częścią oficjalną, podczas której mieliśmy przyjemność osobiście podziękować osobom zaangażowanym w tworzenie tegorocznej edycji Festiwalu Warszawa Singera – Mecenasom, Patronom i Przyjaciołom Festiwalu, Przedstawicielom licznych organizacji i instytucji współorganizujących i wspierających Festiwal oraz oczywiście naszym Współpracownikom i Wolontariuszom. Sami również mieliśmy okazję usłyszeć wiele ciepłych i miłych słów, które motywują nas do tego, aby kolejny, XV Festiwal Warszawa Singera był jeszcze lepszy!

DSC_0198

W części muzycznej koncertu finałowego naszych gości zaprosiliśmy na występ dwójki fenomenalnych artystów z Izraela: zjawiskowej Miri Mesiki i obdarzonego anielskim głosem Dawida D’Ora, którzy swoim śpiewem oczarowali nie tylko tłumy publiczności. Szczególnie – Dawid D’Or, który podbił serce Gołdy Tencer, dedykując jej utwór „Mein Yiddishe Mame”…

A42B9197

A42B9217

koncert fina+éowy (3)

 

Przepiękna barwa, a zwłaszcza imponująca skala głosów artystów nie onieśmieliła jednak publiczności, która dała się namówić na wspólne śpiewanie i wspólną zabawę. „Boskie”, „fantastyczne”, „niezapomniane”, „piękne” – to tylko niektóre z określeń, które usłyszeliśmy po koncercie od publiczności. I o to chodziło!

Cóż… Do zobaczenia za rok!

fot. Kajetan Jurkowski, Marta Kuśmierz, Janusz Paliwoda

Festiwalowej niedzieli cz. I, czyli wielkie odliczanie przed finałem…

W ostatni dzień Festiwalu Warszawa Singera naprawdę dużo się działo – Jarmark Singera, fenomenalne i zróżnicowane koncerty, interesujące spektakle, spotkania z ciekawymi osobami, pouczające wykłady, warsztaty i spacery po zakątkach dawnej żydowskiej Warszawy, poruszające spotkania z literaturą i wiele innych godnych uwagi wydarzeń.

Tego dnia każdy z miłośników muzyki mógł znaleźć coś dla siebie. W Synagodze im. Nożyków odbył się koncert muzyki klasycznej, podczas którego należący do elity polskich smyczkowców młodego i średniego pokolenia: Katarzyna Duda, Jakub Jakowicz i Marcin Zdunik oraz młoda, utalentowana altowiolistka Agnieszka Podłucka, brawurowo zaprezentowali utwory Feliksa Mendelssohna-Bartholdy’ego, Dymitra Szostakowicza i Erwina Schulhoffa.

DSC_0024

Prawdziwym przeżyciem dla miłośników jazzu był Clarinet Summit zainspirowany przez Adama Barucha – dyrektora artystycznego Singer Jazz Festival, który na da deskach Teatru Kwadrat zebrał wybitnych klarnecistów: zespół Ircha Clarinet Quartet (Mikołaj Trzaska, Wacław Zimpel, Paweł Szamburski, Michał Górczyński), Rolfa Kühna, Christiana Dawida oraz odpowiadających za sekcję rytmiczną braci Bartłomieja i Marcina Olesiów. Kolejną atrakcją dla „jazzofilów” był koncert Kądziela/Ettun/Zagórski, który odbył się Jazz Clubie AKWARIUM na skwerze Hoovera.

Singer Jazz Festival ÔÇô CLARINET SUMMIT (4)
Clarinet Summit
Singer Jazz Festival koncert ÔÇô KadzielaEttunZag+-rski
Koncert Kądziela/Ettun/Zagórski

Wspaniale bawiła się też publiczność koncertów, w których pierwsze skrzypce grały piosenki – śpiewane aż w siedmiu językach: angielskim, cygańskim, hebrajskim, jidysz, polskim, rosyjskim i ukraińskim. A to wszystko podczas tylko dwóch koncertów! “StrangeLoveSongs” w wykonaniu duetu Daniel Kahn & Sasha Lurje oraz „Jidysz na trawie”, a  Sióstr Rajfer (Czesława i Zofia Rajfer). Nie dopisała tylko pogoda, dlatego pierwszy z koncertów został przeniesiony na Scenie Kameralnej Teatru Żydowskiego i odbył się  w scenografii do spektaklu „Ginczanka. Chodźmy stąd”, a drugi – na scenę plenerową na Placu Grzybowskim.

DSC_9991
Koncert Daniela Kahna i Sashy Lurje
siostry rajfer na placu grzybowskim
Koncert Sióstr Rajfer

Na szczęście od początku pod dachem zostały zaplanowane m.in.

– wykład Anny Azari, Ambasadora Izraela w Polsce pt. „50 lat zjednoczenia. Jerozolima ziemska, Jerozolima niebiańska”

– spotkanie z Zygmuntem Rolatem w ramach cyklu „Opowiedz mi swoją historię”

– „Sklepy cynamonowe” Brunona Schulza w interpretacji Jerzego Radziwiłowicza w ramach cyklu „Mistrzowie czytają”

DSC_9809
Wykład ambasador Anny Azari
spotkanie z Rolatem (1)
Spotkanie z Zygmuntem Rolatem
DSC_0148
Czytanie Jerzego Radziwiłowicza

oraz spektakle teatralne w wykonaniu artystów Teatru Żydowskiego: obecna w repertuarze Teatru „Wielka wygrana” w reżyserii Tomasza Szczepanka, wystawiana premierowo podczas festiwalu „Ginczanka. Chodźmy stąd” w reżyserii Krzysztofa Popiołka i z udziałem Ewy Dąbrowskiej oraz przygotowany specjalnie na Festiwal program muzyczno-kabaretowy „Śmiej się pan” z udziałem: Moniki Chrząstowskiej, Henryka Rajfera, Marka Węglarskiego, Wojciecha Wilińskiego i akompaniamentem Teresy Wrońskiej.

DSC_9934
„Śmiej się pan”

Niezbyt sprzyjająca pogoda nie zniechęciła uczestników spacerów, których było naprawdę dużo: Jan Jagielski zapraszał na spacer po Grzybowie śladami pisarzy żydowskich, na spacer śladami języków przedwojennej stolicy zapraszała Katarzyna Jakubowicz z Muzeum POLIN, na spacer po ul. Próżnej oraz zwiedzanie budynku Le Palais przy ul. Próżnej 7/9 zapraszali Jagna Kofta oraz Wojciech Popławski, Swoje podwoje otworzyła dla zwiedzających także Synagoga im. Nożyków – po synagodze oprowadzał gości Bolesław Zając, a Magdalena Szpilman prezentowała paniom znajdującą się w podziemiach synagogi mykwę, czyli łaźnię dla kobiet.

DSC_9879
Spacer z Jagną Koftą
spacer z Janem Jagielskim
Spacer z Janem Jagielskim

Tego dnia odbyły się także:

– spotkanie z maszgijachem (specjalistą od koszerności), który opowiadał o teorii i praktyce kaszrutu, czyli zasad dotyczących odżywania się pobożnych wyznawców judaizmu

– warsztaty języka hebrajskiego dla dzieci, które poprowadziła Magdalena Sommer z Fundacji im. prof. Mojżesza Schorra

oraz warsztaty języka jidysz, które prowadził Jacob Weitzner.

Spotkanie z językiem jidysz, ale w zupełnie innym klimacie, odbyło się w ramach ostatniego już podczas tej edycji Festiwalu „Przystanku Poezja”, podczas którego wiersze poetek jidysz zaprezentowały: Joanna Rzączyńska i Ewa Tucholska.

przystanek poezja
„Przystanek Poezja”

Wydarzenia festiwalowe odbywające się 3 września były wpisane w program Europejskiego Dnia Kultury Żydowskiej (European Day Of Jewish Culture)

fot. Kajetan Jurkowski, Janusz Paliwoda

Druga festiwalowa sobota? Na Placu Grzybowskim i ulicy Próżnej!

Jak za poprzednich lat podczas festiwalu mogliśmy się poczuć już wczoraj podczas wspólnego świętowania szabatu. Jednak to dopiero w sobotę i niedzielę, gdy na Placu Grzybowskim i ulicy Próżnej pojawiają się uliczne stragany i kramy z pamiątkami, gdy to tu odbywają się koncerty plenerowe, jest gwar i ruch (może w tym roku nieco mniejszy z powodu pogody), czujemy, że wciąż to tu najmocniej bije serce Festiwalu Warszawa Singera. W ostatni weekend zawsze dużo się dzieje. Tak samo było i w minioną festiwalową sobotę.

Początek dnia to rozpoczęcie przy Placu Grzybowskim dwóch wydarzeń zorganizowanych we współpracy z Muzeum POLIN w Menora InfoPunkt – warsztatów kulinarnych prowadzonych przez prawdziwą „jidysze mame” Marię Tkaczyk i pikniku rodzinnego oraz otwarcie wystawy sztuki użytkowej i rzemiosła artystycznego przygotowanej we współpracy ze Stowarzyszeniem Manufaktury Warszawskie.

DSC_9330

Na koniec dnia Plac Grzybowski był jak zwykle miejscem, w którym odbywała się Noc Klezmerów. W tym roku koncertowe show przygotowały dwa zespoły. Pierwszy z nich to The Painted Bird, grupa znanego już chyba wszystkim bywalcom festiwalu Daniela Kahna. Specjalnie na festiwalowy występ zespół nieco powiększył swój skład i dzięki temu niezapomnianą muzyczną, klezmerską ucztę przygotowywało i serwowało aż siedmioro muzyków: Daniel Kahn, Christian Dawid, Jake Shulman-Ment, Michael Tuttle, Hampus Melin, Michael Aplert i Sasha Lurje.

DSC_9685

Kolejna część koncertu odbywała się w ramach cyklu Singer Jazz Festival. W podróż po skomplikowanej sieci stylów muzycznych zaprosił publiczność zespół Common Bond w składzie: Kobi Shefi, Ella Tadmor Rizi, Zur Ben Zeev, Roni Zadik, Omer Rizi, Chen Meir.

NOC KLEZMER+ôW.COMMON BOND (2)

Imprezy festiwalowe odbywały się jednak też w wielu innych miejscach Warszawy, a były to m.in.

– spotkanie z Hanną Krall wokół książki „Fantom bólu”

– Poranek poetycki w Café Zamek na Zamku Królewskim pt. ”Muza Brunona Schulza (i nie tylko) – Debora Vogel”

– Spacer po dawnym żydowskim Lesznie z Janem Jagielskim

– spektakl Teatru NN z Lublina pt. „Siedem opowieści nie tylko dla dzieci”

– spotkanie z Rolfem Kühnem w ramach cyklu „Opowiedz mi swoją historię

– warsztaty piosenki żydowskiej prowadzone przez Teresę Wrońską

– wykład Andrzeja Szumowskiego pt. „Polska wódka w czasie świąt żydowskich”

– impreza z cyklu „Przystanek Poezja” z udziałem Ewy Greś i Belli Szwarcman-Czarnoty

oraz promocja książki „Bądź moim bogiem” Remigiusza Grzeli.

Tego dnia odbyły się też dwa wydarzenia zainspirowane przez Gołdę Tencer. Pierwszym z nich był jidysz performance w Ogrodzie Saskim pt. „Czy drzewa jeszcze szepczą po żydowsku?”, drugim „W kuchni mamy Soni: Skrawki pamięci” – spotkanie w klimacie nostalgicznych opowieści, piosenek i wspomnień.

DSC_9420
W kuchni mamy Soni

Najmocniej słyszalny był jednak jazz – Singer Jazz Festival zaistniał tego dnia nie tylko w wersji plenerowej na Placu Grzybowskim. Odbyły się jeszcze cztery kolejne wydarzenia. Były to koncerty: w Teatrze Kwadrat – Orkiestry NAXOS Milo Kurtisa oraz Zbigniewa Chojnackiego, w kawiarni Gaba&Garçons – kwartetu Marity Albán Juárez, w Jazz Clubie AKWARIUM – Rolfa Kühna & Minim Experiment.

NAXOS (1)
Koncert Orkiestry NAXOS

fot. Kajetan Jurkowski, Janusz Paliwoda

Piątek, czyli „szalom” na dobry początek ostatniego weekendu festiwalu

W ostatni weekend Festiwal Warszawa Singera nabiera tempa! Piątkowy dzień rozpoczynał muzyczny spacer ulicami Warszawy prowadzony przez energetyczną ekipę Daniela Kahna, który rozpoczynał się na muranowskich Nalewkach a zakończył się na Placu Grzybowskim. Tam, nie tylko na uczestników spaceru czekały szabatowe stoły, przy których, jak co roku, na świąteczny wieczór z tradycyjnym poczęstunkiem i muzyką zapraszały Gołda Tencer i Etel Szyc. Wszyscy wymienili życzenia „spokojnego szabatu”, choć przecież wiadomo, że podczas festiwalu nawet w szabat dużo będzie się działo.

Spacer muzyczny ulicami Warszawy (1)
Spacer muzyczny ulicami Warszawy

DSC_9010

Szabat Szalom (3)
Szabat Szalom

W pierwszy dzień ostatniego weekendu festiwalowego odbyły się także m.in.

– wspomnienie filmowe poświęcone pierwszej polskiej filmowej operatorce dźwięku Halinie Paszkowskiej; spotkanie z izraelską flecistką i kompozytorką Hadar Noiberg

– prezentacje dwóch książek, z których można dowiedzieć się więcej o dawnej żydowskiej Warszawie: „Żydowska Warszawa żydowski Berlin. Literacki portret miasta w pierwszej połowie XX wieku” Aliny Molisak oraz „Moja Żydowska Warszawa. Antologia tekstów” Anny Ciałowicz

– spacer po dawnej Dzielnicy Północnej (obecnie Muranów) z Bartkiem Borysem z ŻIH-u

– pokaz kolejnych dwóch filmów w ramach przeglądu filmów Aleksandra Forda z lat 1933-48 w Kinie Iluzjon

– spotkanie z członkami Stowarzyszenia Drugie Pokolenie – Potomkowie Ocalałych z Holokaustu

– spektakl Teatru Żydowskiego „Miasteczko Kasrylewka” z udziałem Shmuela Atzmona-Wircera, Henryka Rajfera i Jerzego Walczaka

– drugie przedstawienie „Psalmu” Teatru OPERA MODERN

– degustacja izraelskich win Teperberg w CityWine

– koncert zespołu Klezmersi w Piwnicy Na Wójtowskiej

oraz koncert zespołu Aseman Band w Górze Kalwarii.

Piątkowy program zamknęły dwa bardzo udane koncerty. W Teatrze Kwadrat wystąpiła międzynarodowa supergrupa The Nazaroff Brothers reprezentująca XXI-wieczny nurt folkpunkowego, jidyszowego szaleństwa – „Yiddish simcha madness”. W niedawno reaktywowanym Jazz Club AKWARIUM na skwerze Hoovera wystąpiło trio Jachna/Mazurkiewicz/Buhl, któremu towarzyszył Guest Star tegorocznej edycji Singer Jazz Festival Rolf Kühn.

DSC_9198
Koncert The Nazaroff Brothers
Rolf K+-hn (3)
Koncert Rolf Kühn & trio Jachna/Mazurkiewicz/Buhl

 

fot. Kajetan Jurkowski, Janusz Paliwoda

Festiwal Warszawa Singera w czwartek – naukowo, rozrywkowo, kolorowo i jazzowo

Dla członków Cukunftu Palestyna była jednym, ale nie jedynym miejscem, gdzie można żyć. Uważali, że życie żydowskie trzeba odbudowywać w Polsce. Te zagadnienia omawiali uczestnicy czwartkowej konferencji naukowej „Droga młodych. Wychowanie, polityka i kultura wizualna” w 120-lecie powstania Bundu, która odbyła się w Centrum Kultury Jidysz w ramach Festiwalu Warszawa Singera. Czwartkowa sesja naukowa to punkt obowiązkowy każdej edycji Festiwalu. W tegorocznej udział wzięli: Helena Datner, Magdalena Kozłowska, Renata Piątkowska, Martyna Rusiniak-Karwat, Michał Trębacz, Anna Szczepańska, Bella Szwarcman-Czarnota i Anna Szyba.

IMG_0902

Z tematyką Bundu była też związana polska premiera filmu „Mir kumen on” (Droga młodych) Aleksandra Forda z 1936 roku w wersji odrestaurowanej cyfrowo, której towarzyszyła debata poświęcona historii i rekonstrukcji filmu z udziałem partnetów projektu restauratorskiego i rodziny reżysera. Pokaz filmu był częścią przeglądu filmów Aleksandra Forda z lat 1933-1948 zorganizowanego w ramach tegorocznej edycji Festiwalu Warszawa Singera.

filmoteka1

Czwartek był dniem, który na pewno zainteresował miłośników teatru, zwłaszcza tych poszukujących nieco lżejszego repertuaru. Z doskonałym przyjęciem spotkał się spektakl Państwowego Teatru Żydowskiego z Bukaresztu. Goście z Rumunii przyjechali ze spektaklem o swojsko brzmiącym tytule „A Tourist’s Guide to Warsaw” w reżyserii Eugene Gyemanta, zrealizowanym na podstawie tragikomicznej sztuki Hillela Mitelpunkta. Na scenie, już po raz kolejny w historii festiwalu, mogliśmy podziwiać wspaniałą Maię Morgenstern, a także Claudiu Istodora, Natalie Ester, Rudi Rosenfelda oraz Vioricę Bantaș.

1

Teatralną rozrywkę zapewnili publiczności także aktorzy warszawskiego Teatru Żydowskiego, przedstawiając polską wersję sztuki Daniela Simona „The Convertible Girl”, w polskim przekładzie Janusza Tencera – „Szabasowa dziewczyna”. Główne role w tej zabawnej, wyreżyserowanej przez Marcina Sławińskiego komedii romantycznej z „happy endem” wykreowali Sylwia Najah i Marek Ślosarski.

Szabasowa dziewczyna_fot. Andzrej Wencel (1)

Bardzo ważnym festiwalowym wydarzeniem tego dnia była premiera wystawiona przez nowy „byt” teatralny warszawskiej sceny – Teatr Opera MODERN. „Psalm” – modernistyczny spektakl operowy, którego libretto napisał, a także który zainscenizował i wyreżyserował Jerzy Lach, to pozycja, która oprócz przebogatych doznań muzycznych dała widzom ogromną dawkę „materiału” do refleksji nad współczesnością.

spektakl Psalm (1)

Singer Jazz Festival, który wystartował kilka dni temu, w czwartkowym programie obejmował aż dwie, niezwykle bogate dźwiękowo propozycje. Czemu trudno się dziwić, skoro w dwóch składach mieliśmy artystów specjalizujących się w ethno-jazzie i jazzie łączonym z „muzyką świata”. Pierwszy z występujących tego dnia zespołów to izraelsko-polskie trio Dimy Gorelika, współtworzone przez Shachara Elnatana i Franciszka Pospieszalskiego, które późnym popołudniem koncertowało w Synagodze im. Nożyków.

Dima Gorelik Trio (4)

Wieczorem w Teatrze Kwadrat, podczas koncertu współorganizowanego z Austriackim Forum Kultury, wystąpił irańsko-izraelski zespół Aseman (Golnar Shahyar, Mahan Mirarab, Hadar Noiberg, Rina Kaćinari, Amir Wahb), dzięki któremu mieliśmy okazję przekonać się, że „muzyka przekracza granice”. A muzyka łącząca inspiracje zaczerpnięte z kultur Iranu i Izraela to naprawdę niecodzienne przeżycie i prawdziwy muzyczny rarytas!

LR7A4542

Najbardziej kolorowym, w sensie dosłownym, wydarzeniem tego dnia był wernisaż wystawy malarsko-rzeźbiarskiej, twórczej grupy „Bratnie dusze” założonej przez Małgorzatę Krasucką MARGALIT (malarstwo), Lili Fijałkowską (malarstwo) i Wiesława Fijałkowskiego (rzeźba). Pozycja obowiązkowa zwłaszcza dla osób zainteresowanych kulturą, tradycją, obrzędowością i symboliką żydowską! Wernisaż został zorganizowany we współpracy z Klubem Dowództwa Garnizonu w Warszawie, gdzie wystawione prace można podziwiać jeszcze do 30 września.

DSC_8846 — kopia

Wśród pozostałych wydarzeń warto odnotować kolejne spotkanie z cyklu Żydowski Salon Literacki, podczas którego odbyła się promocja książki „Nie mogliśmy pojąć, dlaczego… Losy i przeżycia Dzieci Holocaustu” Anny Kołacińskiej-Gałązki z udziałem przewodniczącej Stowarzyszenia „Dzieci Holocaustu” w Polsce Joanny Sobolewskiej-Pyz oraz spotkanie z dziennikarką Krystyną Naszkowską, autorką książki „Wygnani do raju. Szwedzki azyl”.

DSC_8773
Promocja książki „Nie mogliśmy pojąć, dlaczego… Losy i przeżycia Dzieci Holocaustu”
Spotkanie z Krystyn¦ů Naszkowsk¦ů (4)
Spotkanie z Krystyną Naszkowską

 

fot. Kajetan Jurkowski, Katarzyna Markusz, Marta Kuśmierz, Janusz Paliwoda, Andrzej Wencel oraz z zasobów Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego

Songi Cohena i Dylana, magiczny świat Schulza i kilka historii rodzinnych, czyli festiwalowa środa

Jednym z najbardziej wyczekiwanych wydarzeń tego dnia był koncert „ Boogie Street” Renaty Przemyk śpiewającej piosenki Leonarda Cohena, w przekładzie Daniela Wyszogrodzkiego i aranżacji Krzysztofa Herdzina. Publiczność była zachwycona poetyckością i nowatorską interpretacją utworów Cohena, mającą niewiele wspólnego z jego melancholią, oraz oczarowana niesamowitym głosem i charyzmą Renaty Przemyk, której podczas koncertu odbywającego się na scenie Teatru Kwadrat towarzyszyli: Magdalena Celińska, Sylwia Lasok, Krzysztof Pająk, Grzegorz Palka, Sławek Puka i Piotr Wojtanowski.

LR7A4255

A42B7945

Tego dnia utwory Leonarda Cohena mogliśmy usłyszeć jeszcze w innej interpretacji. Śpiewał je również Sławomir Zygmunt. Podczas koncertu „Czas wszystko zmienia” zaprezentował też utwory znamienitych poetów: Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Bolesława Leśmiana, Juliana Tuwima, a także duetu Simon & Garfunkel i Boba Dylana. Sławomir Zygmunt został wspaniale przyjęty przez publiczność, ale ten dzień zapamięta też pewnie z innego powodu – tuż przed koncertem otrzymał medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

DSC_8611

Wyczekiwanym wydarzeniem było również performance „Sanatorium pod klepsydrą” Agaty Dudy-Gracz, które do tej pory odbyło się tylko raz. Do wykreowanego przez Brunona Schulza, magicznego i odrealnionego miejsca poza czasem przenieśliśmy się dzięki aktorom Teatru Żydowskiego, którzy wraz z publicznością zapełnili dziś budynku Orkiestry Sinfonia Varsovia przy ul. Grochowskiej. Wędrując tajemniczymi, pełnymi dziwnych postaci i przedmiotów korytarzami można było zagubić się świecie pełnym symboli i niedopowiedzeń, między jawą a snem.

21150412_1460515917337437_6934869813945637482_n

Tego dnia można też był przenieść się do świata, który już minął i zagłębić się w historii, a właściwie historiach – prawdziwych, rodzinnych i nie tylko. Jednym z wydarzeń, które to umożliwiało, było spotkanie z austriacką pisarką Claudią Erdheim wokół jej książki „Już od dawna niekoszernie. Historia pewnej rodziny”. Książki opowiadającej historię jej własnej rodziny, sięgającą aż cztery pokolenia wstecz.

Spotkanie autorskie z Claudi¦ů Erdheim (2)

Bohaterką kolejnego takiego spotkania Monika Sznajderman, autorką nominowanej do Nike książki „Fałszerze pieprzu. Historia rodzinna”.

Singer 008

Bardzo poruszające było spotkanie z przedstawicielami władz Polskiego Towarzystwa Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata: Anną Stupnicką-Bando, Ireną Senderską-Rzońcą, Józefem Walaszczykiem, choć podczas tego spotkania na scenę wkroczyła już „wielka historia”.

sprawiedliwi

 

fot. Kajetan Jurkowski, Marta Kuśmierz, Katarzyna Markusz, Janusz Paliwoda

Wtorek na festiwalu? Piosenki starej Warszawy, przysmaki rodem z przedwojennej kuchni i dużo dobrej literatury!

Piosenki w klimacie podwórkowo-dansingowym rodem sprzed 80 lat bawiły publiczność koncertu Warszawskiego Combo Tanecznego. Składu, w którym, obok jego założyciela Jana Emila Młynarskiego, występują: Piotr Zabrodzki, Lesław Matecki, Anna Bojara, Sebastian Jastrzębski, Tomasz Duda, Wojtek Traczyk. Dla nich wszystkich instrumenty takie jak mandolina, banjo, melodika czy nawet piła, nie mają żadnych tajemnic.

DSC_8495

Kolejną imprezą, podczas której już tylko nieliczne grono szczęśliwców mogło na chwilę zanurzyć się w klimatach przedwojennych, były zorganizowana we współpracy z Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN warsztaty kulinarne „Przetwory na koniec lata Fani Lewando”. Dużo praktycznych porad, a przede wszystkim uczta dla podniebienia i dla oczu!

A42B7874

Choć to już prawie połowa festiwalu i środek tygodnia, na wszystkich imprezach festiwalowych wciąż tłumy! Pierwszym z cieszących się dużą popularnością wydarzeń było spotkanie w ramach cyklu Żydowski salon literacki z udziałem pisarki Zofii Posmysz, autorki m.in. legendarnej „Pasażerki” i „Wakacji nad Adriatykiem”, podczas którego fragmenty książek autorki przeczytała Jadwiga Jankowska-Cieślak.

posmysz2

Kolejnym takim wydarzeniem było spotkanie z Agatą Tuszyńską poświęcone postaci Icchoka Baszewisa Singera, bohatera głośnej biografii jej autorstwa – „Pejzaże pamięci”. Przy wypełnionych po brzegi salach odbyły się też: wykład Andrzeja Krakowskiego poświęcony barwnej postaci Michała Waszyńskiego oraz wykład Karola Beckera poświęcony postaciom polsko-żydowskich pisarzy i poetów Janusza Korczaka, Juliana Tuwima i Antoniego Słonimskiego.

tuszynska
Spotkanie z Agatą Tuszyńską
krakowski
Spotkanie z Andrzejem Krakowskim

Liczną publiczność przyciągnęły też wydarzenia z udziałem aktorów warszawskiego Teatru Żydowskiego. Piotra Chomika, Henryka Rajfera, Joannę Rzączyńską i Ernestynę Winnicką mogliśmy podziwiać w wyreżyserowanym przez Krzysztofa Rzączyńskiego czytaniu performatywnym sztuki wybitnego izraelskiego dramatopisarza Hanocha Levina pt. „Szyc”.

LR7A4212
Ernestyna Winnicka

W kolejnych wydarzeniach – czytaniu głośnego „Rejwachu” Mikołaja Grynberga, odbywającego się pod opieką artystyczną i z udziałem Gołdy Tencer, oraz w „Przystanku poezja” – czytaniu wierszy polskich poetek jidysz udział wzięli: Małgorzata Majewska, Rafał Rutowicz, Piotr Sierecki, Alina Świdowska, Małgorzata Trybalska, Jerzy Walczak i Ernestyna Winnicka.

czytanie rejwachu
Czytanie „Rejwachu”
poezja
„Przystanek poezja”

 

Fot. Kajetan Jurkowski, Marta Kuśmierz, Janusz Paliwoda

Festiwalowy poniedziałek z otwarciem Singer Jazz Festival!

W poniedziałkowe popołudnie Synagoga im. Nożyków rozbrzmiewała jazzem. W ramach otwarcia Singer Jazz Festival odbył się koncert “Komeda Ahead” Oleś Brothers & Christopher Dell. Komeda zabrzmiał „żywiołowo, energicznie, ale też subtelnie i szlachetnie”, a to dlatego, że za interpretację jego twórczości wzięła się najlepsza jazzowa sekcja rytmiczna w Polsce oraz znakomity niemiecki wibrafonista. Koncert rozpoczął cykl wydarzeń jazzowych, których na gości festiwalu czeka jeszcze 11!

21106355_10214911028472451_2701897152022824063_n

Wieczorem na scenach festiwalowych rozbrzmiewała muzyka w zupełnie innym klimacie. Na Scenie Letniej Teatru Żydowskiego w repertuarze Wiery Gran, przy akompaniamencie Pawła Leszczyńskiego, wystąpiła poruszająca Monika Chrząstowska.

21106470_1458709184184777_2590378224469900943_n

W tym samym czasie Teatr Kwadrat opanowały dźwięki klezmerskie składu Frank London & Friends, czyli: Merlin Shepherd, Patrick Farrell, Benjy Fox-Rosen oraz Guy Schalom. Pod wodzą ostatniego z muzyków, który jest też znanym instruktorem tańca żydowskiego, na scenie bawił się roztańczony korowód publiczności. Cały wieczór można opisać trzema słowami: żywioł, energia, muzyka!

21192960_1458709910851371_2487920767415033453_n

Ważnym wydarzeniem teatralnym tego dnia był spektakl muzyczny Barbary Dziekan, która zaprezentowała kolaż tekstów wpływowej amerykańskiej poetki i pisarki Gertrudy Stein.

dziekan

Teatr, ale w skrajnie różnym wydaniu, zaprezentował Uniwersytet Trzeciego Wieku Teatru Żydowskiego podczas dnia otwartego. W ramach kilkugodzinnego programu dnia otwartego odbyły się m.in. pokaz Teatru Lalkowego SIMCHE i warsztaty animacji lalek, warsztaty tańca, wycinanki i kuchni żydowskiej. Nowością była przygotowana przez Agatę Sierecką lekcja tańca ludowego – „Tańce i przyśpiewki starej Warszawy”.

W poniedziałek odbywały się też zajęcia o charakterze edukacyjnym. Do takich zajęć należały m.in. wykład „Tora w zwierciadle sztuki” Moniki Krajewskiej oraz wykład „Ślady polskości w Izraelu” Karola Beckera, odbywający się w ramach Klubu Miłośników Kultury Żydowskiej.

Fot. Marta Kuśmierz, Kajetan Jurkowski, Janusz Paliwoda

Video – Janusz Paliwoda

Niedziela z uroczystym otwarciem festiwalu i wspaniałą muzyką!

Koncert kantoralny „Ahava Raba – Pokój, Miłość, Muzyka”, podczas którego odbyło się uroczyste otwarcie Festiwalu Warszawa Singera, z udziałem m.in. nowojorskich artystów – kantora Yaakova „Yanky” Lemmera i trębacza Franka Londona, a także Merlina Shepherda, Patricka Farrella, Guy’a Schaloma oraz Benjy’ego Fox-Rosena był niewątpliwie tym wydarzeniem, na które wszyscy najdłużej czekali. Muzycy nie zawiedli, zgodnie z zapowiedziami pozwolili wszystkim widzom „przeżyć płynące z muzyki: piękno, pasję i radość”. W opiniach uczestników koncertu najczęściej powtarzanym zwrotem było: „niesamowite emocje”.

LR7A3530

A42B7569

Wszystko to odbywało się w nastrojowym wnętrzu Synagogi im. Nożyków. Zgodnie z tradycją festiwalu, podczas uroczystości wręczano nagrodę Fundacji Shalom „Strażnikom Pamięci, tym którzy ją ocalili”. W tym roku jej laureatem został Frank London.

 

Równie duże grono osób oczekiwało na występ weteranów klezmerskiej sceny – zespołu Kroke, dla którego była to jednocześnie warszawska premiera jedenastego albumu w karierze, pt. „Traveller”. Znanemu na całym świecie krakowskiemu trio towarzyszyli równie wielka artystka – Anna Maria Jopek oraz Sławek Berny. Koncert odbył się na gościnnej scenie Teatru Kwadrat i jedynym minusem tej sytuacji był fakt, że sala niestety posiada o wiele, wiele więcej miejsc…

A42B7429

KONCERT ZESPO+üU KROKE (4)

Bardzo dużym zainteresowaniem cieszył się też kilkugodzinny program przygotowany przez Centrum Kultury Jidysz, podczas którego odbywały się nie tylko warsztaty językowe i wykłady, ale też zajęcia dla dzieci, a Agnieszka Witkowska-Krych podczas spaceru opowiedziała o blaskach i cieniach dawnego życia na Muranowie.

Niedziela, pomimo nieco kapryśnej pogody, była w ogóle dniem bardzo spacerowym. Bartek Borys z ŻIH-u opowiadał, jak wyglądały niedziele na dawnych Nalewkach, Rafał Dajbor pokazywał miejsca związane z działalnością najwybitniejszej aktorki XX-wiecznej sceny żydowskiej w Polsce – Idy Kamińskiej.

+ÜLADAMI IDY KAMI+âSKIEJ.SPACER Z RAFA+üEM DAJBOREM
Spacer z Rafałem Dajborem

Ciekawe zajęcia przygotowały też Monika Krajewska i Hanna Kossowska. Pierwsza z nich prezentowała, jak wykonuje się jeden z najpiękniejszych przedmiotów w tradycji żydowskiej – ketubę, czyli dokument, który pan młody wręcza swej przyszłej żonie, a druga – zaprosiła na warsztaty kuchni pesachowej.

PREZENTACJA I WARSZTATY MONIKI KRAJEWSKIEJ
Prezentacja i warsztaty Moniki Krajewskiej
21149936_1458543600868002_7644200178307773787_n
Warsztaty Hanny Kossowskiej
21106632_1458544790867883_3334202587758739362_n
Warsztaty Hanny Kossowskiej

Na Scenie Letniej Teatru Żydowskiego i w Austriackim Forum Kultury odbyły się dwa wydarzenia nieco bardziej zmuszające do refleksji. Pierwszym z nich było spotkanie z naczelnym rabinem Polski Michaelem Schudrichem, które poprowadziła autorka niedawno wydanej książki „Nie ma rzeczy niemożliwych. Rozmowy z Michaelem Schudrichem, naczelnym rabinem Polski”. Drugie wydarzenie to mierząca się ze sprzecznymi i trudnymi aspektami Holokaustu wystawa „Two Family Archives” [Archiwa dwóch rodzin] Shimona Leva i Friedemanna Derschmidta, którzy przy okazji Festiwalu Warszawa Singera otwarzali swoje rodzinne związki z Polską.

DSC_7431
Spotkanie z rabinem Michaelem Schudrichem

WERNISA+¬ WYSTAWY ÔÇ×TWO FAMILY ARCHIVESÔÇŁ [ARCHIWA DW+ôCH RODZIN] SHIMONA LEVA I FRIEDEMANNA DERSCHMIDTA
Wernisaż wystawy „Two Family Archives”

Popołudnie i wieczór było znów czasem, w którym coś dla siebie mogły znaleźć rodziny z dziećmi. Na nocne podchody w przepięknej scenerii wystawy stałej zaprosiło uczestników Muzeum POLIN. Tego dnia w Kinie Iluzjon rozpoczął się również przegląd filmów Aleksandra Forda z lat 1933-48, a w Teatrze Nowym po raz kolejny (i już ostatni podczas tej edycji festiwalu) wystawiono dyptyk: „Dybuk”, „Malowany ptak” w reżyserii Mai Kleczewskiej.

fot. Kajetan Jurkowski, Marta Kuśmierz, Janusz Paliwoda oraz z zasobów Centrum Kultury Jidysz

Video – Janusz Paliwoda

Za nami teatralno-jidyszowo-literacka, pierwsza sobota festiwalu

Program pierwszej festiwalowej soboty obejmował piętnaście wydarzeń – jak zwykle bardzo urozmaiconych, tak aby każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Byliśmy na Senatorskiej, Hożej, Próżnej, Madalińskiego, Marszałkowskiej, Spokojnej, Twardej i na skwerze Willy’ego Brandta.

Podczas tego dnia jednym z najważniejszych i niepowtarzalnych wydarzeń był występ Teatru Yiddishpiel z Izraela, który przedstawił swoją „rewolucyjną” inscenizację „Me vart’n oyf Godot” [Czekając na Godota] Samuela Becketta w reżyserii Joshuy Sobola i polskim przekładzie Antoniego Libery. Była to rzadka okazja do obejrzenia głośnej sztuki Becketta, po raz pierwszy w historii przeniesiona na scenę w trzech językach: jidysz, francuskim i hiszpańskim.

A42B7248
Me vart’n oyf Godot

Kolejnymi ważnymi wydarzeniami teatralnymi była prezentacja dwóch, znanych już części publiczności, wybitnych sztuk w reżyserii Mai Kleczewskiej i według dramaturgii Łukasza Chotkowskiego, które w zamyśle twórców stanowią dyptyk: „Dybuk” wg Szymona An-skiego i „Malowany ptak” wg Jerzego Kosińskiego. Ze względu na liczne prośby widzów ponownie zorganizowane zostało spotkanie z cyklu Czytelnia pisarzy żydowskich: Mistrzowie czytają z udziałem Andrzeja Seweryna, w którego interpretacji usłyszeliśmy utwór „My, Żydzi polscy” Juliana Tuwima. W ramach cyklu Żydowski salon literacki odbyło się spotkanie z Mikołajem Grynbergiem wokół jego najnowszej książki „Rejwach”.

A42B7213_2
Andrzej Seweryn

grynberg

Dużo działo się też na pełnej uroku Scenie Letniej Teatru Żydowskiego. Od rana całą przestrzeń wypełniły dzieci, które pod kierownictwem Hanny Kossowskiej pomagały Noemu wypełnić zalecenie Haszem, co w tym przypadku oznaczało – zapełnieni arki zwierzątkami z plasteliny. Po południu na scenie odbyła się promocja książki autorskiej Małgorzaty Krasuckiej MARGALIT „Szczypta tradycji świeckim okiem”. Wieczorem aż dwukrotnie można było bawić się przy występie zespołu Baklan Trio.

2
Warsztaty „Arka Noego”

1

 

balkan
Koncert Balkan Trio

Kolejnym akcentem muzycznym, który warto odnotować był występ Anny Riveiro, która porwała publiczność pieśniami sefardyjskimi w jazzowym stylu. W koncercie pt. „Sefarad nueva” towarzyszył jej pianista i kompozytor Piotr Karol Sawicki. Jak zwykle muzyczna była kończąca, zgodnie z tradycją, sobotni wieczór prowadzona przez Etel Szyc ceremonia Hawdali.

DSC_7203

Na brak pożywki intelektualnej nie mogli też narzekać goście dwóch bardzo edukacyjnych wydarzeń. Jednym z nich był wykład Andrzeja Krakowskiego, który niezwykle zajmująco przybliżał mało znane fakty dotyczące tego, ile właściwie słynnych Oscarów zdobyli twórcy urodzeni na terenach obecnej lub przedrozbiorowej Polski. Z kolei dr Jacob Weitzner zaprosił na warsztaty „ABC literatury jidysz”. Podczas swoich zajęć przekonywał, że język jidysz jest demokratyczny, paneuropejski, nieterytorialny, ma korzenie judeo-chrześcijańskie, niemieckie i słowiańskie, dlatego powinien być językiem unijnym!

WYK+üAD ANDRZEJA KRAKOWSKIEGO

1

fot. Kajetan Jurkowski, Marta Kuśmierz, Janusz Paliwoda

XIV Festiwal Kultury Żydowskiej Warszawa Singera – w Warszawie – już się rozpoczął, i to jak!

Największym wydarzeniem pierwszego dnia warszawskiej części festiwalu był koncert na Placu Defilad. Orkiestra Klezmerska z Sejn z gościnnym udziałem znakomitych artystów: Maseckiego, Rogiewicza i Szamburskiego zachwyciła i porwała publiczność. Na scenie narodziło się prawdziwe, muzyczne porozumienie dusz! Wielokulturowe pogranicze zabrzmiało w Warszawie tanecznie, donośnie, pięknie…

Koncert został zorganizowany przez Plac Defilad, a współorganizatorami byli Teatr Studio i barStudio.

1

Festiwalowy dzień rozpoczął spektakl Teatru Żydowskiego „George & Ira Gershwin” w reżyserii Jana Szurmieja. W brawurowo opowiedzianej, muzycznej historii utalentowanych braci Gershwinów wystąpili: Marcin Błaszak, Piotr Chomik i Izabella Rzeszowska.

LR7A3047

Kolejnym punktem programu dnia było uroczyste otwarcie zorganizowanej we współpracy z Austriackim Forum Kultury oraz Akademią Sztuk Pięknych w Warszawie wystawy „Portret synoptyczny Sally’ego Perela, Żyda z Hitlerjugend” – wideoinstalacja „4xSally” opracowana przez Friedemanna Derschmidta i Shimona Leva, w którym wziął udział jej bohater, 92-letni dziś Salomon Perel. Wystawa w Galerii Salon Akademii (ASP) będzie otwarta do 1 września.

DSC_6528

fot. Marta Kuśmierz, Kajetan Jurkowski

O Warszawie Singera dla mediów – konferencja prasowa zapowiadająca XIV edycję Festiwalu Warszawa Singera

„Festiwal przyjaciół”, tak o Festiwalu Kultury Żydowskiej Warszawa Singera mówi dyrektor Fundacji Shalom, Gołda Tencer. Konferencja prasowa poświęcona tegorocznej edycji  odbyła się 22 sierpnia 2017 roku (wtorek), o godz. 12:00 na Scenie letniej Teatru Żydowskiego przy Senatorskiej.

1

Gośćmi tegorocznej konferencji były cenione osobistości sceny muzycznej, teatralnej, literackiej – przedstawiciele zarówno młodej, prężnie działającej generacji twórców, jak i cieszące się uznaniem autorytety w swoich dziedzinach sztuki, biorące udział w tegorocznej edycji festiwalu: Łukasz Chotkowski, Katarzyna Duda, Remigiusz Grzela, Milo Kurtis, Krzysztof Popiołek. Obecni byli również Gołda Tencer, dyrektorka artystyczna i twórczyni festiwalu oraz Adam Baruch, dyrektor Singer Jazz Festival.

fot. Marta Kuśmierz

Festiwal zainaugurowany!

Za nami pierwszy weekend z Festiwalem Warszawa Singera. 12 i 13 sierpnia gościliśmy w Biłgoraju – mieście, które powinnyśmy kojarzyć z nie tylko ze znanym na całym świecie noblistą Icchokiem Baszewisem Singerem, ale także z jego równie utalentowanym pisarsko rodzeństwem Izraelem Joszułą i Ester Kreitman oraz z ich matką Baszewą, od której imienia pochodzi pseudonim patrona naszego festiwalu.

Przedstawiamy galerię fotografii z „singerowskiego” weekendu w Biłgoraju, podczas którego można było podziwiać m.in udostępnione udostępnione dla zwiedzających w ostatnich latach dom Singerów i synagogę, a także posłuchać dwóch koncertów. Przez dwa dni na scenie letniej Biłgorajskiego Centrum Kultury wystąpiło blisko 130 artystów – aktorów, wokalistów, muzyków i tancerzy! Byli to artyści miejscowi oraz zaproszeni goście: z Warszawy, Żywca oraz białoruskiego Mołodeczna.

Fot. Joanna Fedorowicz

Festiwal Warszawa Singera. Dyptyk Mai Kleczewskiej i premiera Jerzego Lacha

Pierwszego i drugiego dnia festiwalu gościnnie na deskach Nowego Teatru obejrzymy dwie wybitne sztuki w reżyserii Mai Kleczewskiej i według dramaturgii Łukasza Chotkowskiego, które w zamyśle twórców stanowią dyptyk. W ostatni weekend festiwalu na scenie Teatru Studio obejrzymy modernistyczny spektakl operowy Jerzego Lacha.

2015 Dybuk_fot.Magda Hueckel_300dpi (2)
„Dybuk”, fot. Magda Hueckel

„Dybuk” (26 i 27 VIII, g. 15.00; Nowy Teatr, ul. Madalińskiego 10/16) to sztuka oparta na należącym do klasyki dramatu żydowskiego tekście Szymona An-skiego – będącym jidyszowym „Romeo i Julią”, ludową legendą opowiadającą o duszy zmarłego ucznia jesziwy, wcielającej się w ciało ukochanej żydowskim Szymona An-skiego – która w interpretacji Kleczewskiej i Chotkowskiego zyskuje całkiem nowy wymiar.

Malowany_ptak_fot.Magda Hueckel (1)
„Malowany ptak”, fot. Magda Hueckel

Drugą część dyptyku stanowi spektakl „Malowany Ptak” (26 i 27 VIII, g. 19.00; Nowy Teatr, ul. Madalińskiego 10/16) według głośnej powieści Jerzego Kosińskiego. To historia małego żydowskiego chłopca, szukającego schronienia na polskiej wsi podczas II wojny światowej.

psalm plakat wykonawcy tylko tytuł

Widzowie Festiwalu Singera jako pierwsi będą mogli usłyszeć spektakl operowy „PSALM” w reżyserii Jerzego Lacha i z muzyką Krzysztofa Kozłowskiego w wykonaniu zespołu Hashtag Ensemble na żywo (31 VIII (premiera) i 1 IX g. 19.00; Teatr Studio, Pl. Defilad 1 (wejście od ul. Marszałkowskiej).

W nowatorskiej formie modernistycznego spektaklu operowego zostanie przywołany podstawowy mit ideologii chrześcijańskiej – opowieść o wypędzeniu z raju Adama i Ewy. Pod postaciami pary kochanków, którzy próbują szukać zrozumienia i akceptacji w świecie zewnętrznym, kryją się dzisiejsi uchodźcy. Dla tych, co utracili „raj”, podstawową wartością jest miłość, ale dla świata zewnętrznego – wierność dogmatom. Wolności pragniemy wszyscy, ale często tylko dla siebie. Łatwo zapominamy o drugich, a oni, niezależnie od koloru skóry i wyznawanej religii, też mają prawo do wolności. W spektaklu wykorzystano teksty z powieści „My, marzyciele” Mbue Imbolo oraz wybrane fragmenty biblijne z Księgi Koheleta, Apokalipsy św. Jana oraz Psalmy 3, 23.

Gwiazdy polskiej i zagranicznej sceny muzycznej na XIV Festiwalu Warszawa Singera

Plac Grzybowski i jego okolica pod koniec wakacji, jak co roku zamieni się w barwny, multikulturowy świat, pobrzmiewający wspaniałą muzyką i zapomnianym już językiem. Zagrają i zaśpiewają gwiazdy polskiej sceny muzycznej oraz przedstawiciele międzynarodowej muzyki klezmerskiej. Czekają na nas wyczekiwane premiery i innowacyjne projekty artystów, bawiących się słowem i dźwiękiem, korzystających z historii i tradycyjnej, polsko-żydowskiej kultury.

Zagraniczne brzmienia

Głównym elementem Festiwalu Warszawa Singera jest muzyka. Tegoroczną edycję tradycyjnie zainauguruje koncert w Synagodze im. Nożyków, podczas którego usłyszymy najznakomitszych przedstawicieli muzyki klezmerskiej i kantoralnej. W tym roku muzycy wystąpią z projektem „Ahava Raba – pokój, miłość, muzyka” – emocjonalną interpretacją modlitwy i błogosławieństwa recytowanego przez wyznawców judaizmu podczas Szacharit – porannych żydowskich obrzędów religijnych. W tym wykonaniu zobaczymy światowej sławy artystów: Yaakova Lemmera, Patricka Farrella, Merlina Shepherda, Guy’a Schaloma, Benjy Fox-Rosena i Franka Londona. Ci sami muzycy wezmą udział w koncercie „FRANK LONDON & FRIENDS”.

lemmer fot Anya Roz
Frank London, fot. Anya Roz

Z samym Frankiem Londonem, nowojorskim trębaczem i kompozytorem, jednym z najwybitniejszych artystów tzw. Nowej Żydowskiej Muzyki, założycielem The Klezmatics, poznamy się podczas spotkania „Opowiedz mi swoją historię”, które poprowadzi Adam Baruch.

Podczas Nocy Klezmerów wystąpi  pochodzący z USA Daniel Kahn, aktor, reżyser, scenarzysta, poeta. Wraz ze swoim zespołem Daniel Kahn&The Painted Bird zaprezentuje utwory łączące muzykę klezmerską z elementami punku, folku i kabaretu, przy wykorzystaniu różnych instrumentów: akordeonu, klarnetu, puzonu, gitary elektrycznej. Za ich pomocą w nowatorski sposób wykona zarówno autorskie utwory, jak i innowacyjne adaptacje pieśni żydowskich i wierszy takich autorów z końca XIX i początku XX wieku jak Mordechaj Gebirtig czy David Edelstadt. Daniela Kahna zobaczymy także z drugim projektem, który wykona razem z międzynarodową supergrupą The Brothers Nazaroff, wykonującą swoje utwory w stylu jidish-folkpunk w hołdzie legendarnemu rosyjskiemu imigrantowi z Nowego Jorku, znanemu jako Nathan „Prince” Nazaroff.

Strangelovesongs Sasha Daniel Duo Photo
Daniel Kahn & Sasha Lurje

To nie wszystkie atrakcje, które przygotował dla nas ten wszechstronny artysta. Wraz z Sashą Lurje stworzą intymny duet podczas koncertu „StrangeLoveSongs”, śpiewając o miłości, pożądaniu, morderstwie, naturze i melancholii weltschmerzu po angielsku i jidysz, ukraińsku i rosyjsku. A w piątkowe popołudnie Daniel Kahn wraz ze Stowarzyszeniem MY poprowadzi ulicami Warszawy spacer muzyczny, który zakończy się na Placu Grzybowskim uroczystą kolacją szabasową – Szabat Szalom.

Polskie brzmienia

Festiwal docenia polskich artystów i rokrocznie zaprasza do występów na swoich scenach rozwijających się, topowych muzyków z ich innowacyjnymi projektami.

Wśród tegorocznych gwiazd usłyszymy Renatę Przemyk w repertuarze Leonarda Cohena. W ramach koncertu „BOOGIE STREET” usłyszymy utwory pochodzące ze spektaklu „Boogie Street” według „Księgi tęsknoty”. Podczas Festiwalu koncert zostanie uzupełniony o aranżacje wielkich hitów wybitnego folk-rockowego artysty, jak „Suzanne” czy „Hallelujah”.

Weźmiemy udział w spotkaniu dwóch niezwykłych światów wrażliwości i brzmień. Inspirujący się szeroko pojętą muzyką etniczną KROKE, wystąpi z warszawską premierą swojej najnowszej, jedenastej już w dorobku, płyty „TRAVELLER”. Zespół koncertuje nieprzerwanie i osiąga sukcesy na polskiej i światowej scenie muzyczne od 25 lat.

kroke_amj
Kroke & Anna Maria Jopek, fot. Jacek Dyląg

Do wspólnej celebracji jubileuszu krakowskie trio zaprosiło wokalistkę, kompozytorkę, wizjonerkę i pasjonatkę Annę Marię Jopek. Wspólny występ artystów to wyjątkowa fuzja autorskiej muzyki, przywołująca wpływy wielu kultur, tradycyjnej muzyki i przeszłości, przy użyciu nowatorskich środków.

„Od serca do serca” to recital Moniki Chrząstowskiej w repertuarze Wiery Gran. Wśród utworów słynnej żydowskiej, przedwojennej pieśniarki Warszawy usłyszymy „Tango notturno”, „Trzy listy” i „La vie en rose”. Monika Chrząstowska to artystka obdarzona mocnym, głębokim głosem i temperamentem lirycznym, w której wykonaniu najpiękniej brzmią żydowskie ballady i nastrojowe utwory w jazzowych aranżacjach. Artystka wystąpi z akompaniamentem Pawła Leszczyńskiego, akordeonisty i pianisty, laureata międzynarodowych i ogólnopolskich konkursów akordeonowych.

„Sefarad Nueva – pieśni sefardyjskie w jazzowym stylu” to niezwykły koncert w wykonaniu polskiej wokalistki Anny Riveiro z towarzyszeniem pianisty Piotra Karola Sawickiego. Występ łączy tradycyjne pieśni sefardyjskie z jazzowym brzmieniem oraz współczesną harmonię z kolorystyką fortepianu.

W uroczystej oprawie Synagogi im. Nożyków obejrzymy koncert muzyki klasycznej „Romantyzm – Zagłada / 9 arcydzieł na kwartet”. Kwartet mistrzów w składzie z Katarzyną Dudą, Katarzyną Budnik-Gałązką, Jakubem Jakowiczem, Marcinem Zdunikiem, wykona dzieła dwóch wielkich kompozytorów. Usłyszymy aranżacje utworów XIX-wiecznego Felixa Mendelssohna-Bartholdy, niemieckiego kompozytora epoki romantyzmu oraz Erwina Schulhoffa, którego udana kariera została przedwcześnie zakończona przez wzrost nazistowskiego reżimu w Niemczech.

Katarzyna Duda (color_small)
Katarzyna Duda, Jakub Jakowicz, Marcin Zdunik, Agnieszka Podłucka

Wystąpi Warszawskie Combo Taneczne w składzie m.in. z Janem Młynarskim. Zespół siedmiu muzyków ma w repertuarze w przeważającej mierze piosenki przedwojenne, które 80 i więcej lat temu bawiły i wzruszały publiczność na rewiach, dansingach, a także na stołecznych ulicach i podwórkach. Ocalone od zapomnienia piękne piosenki warszawskie zaprezentują we współczesnym brzmieniu i aranżacjach bliskich oryginałom.

Wielbiciele muzyki ethno też znajdą coś dla siebie. Dima Gorelik TRIO to doskonała mieszanka brzmień ethno-jazzu, bazującego na tradycjach muzyki izraelskiej z wpływami brzmień całego świata. Lider tria to izraelski gitarzysta, wokalista i kompozytor, zdobywający uznanie publiczności i krytyków oraz prestiżowe nagrody muzyczne. Wystąpi także jeden z najoryginalniejszych artystów rozkwitającej sceny jazzowej w Izraelu, gitarzysta Shachar Elnatan oraz kontrabasista Franciszek Pospieszalski, grający zarówno w projektach folkowych jak i formacjach nowoczesnego jazzu.

Podczas swojego autorskiego recitalu „Czas wszystko zmienia” Sławomir Zygmunt, przy akompaniamencie gitary i harmonijki ustnej, zaprezentuje utwory znamienitych poetów: Baczyńskiego, Leśmiana, Tuwima, a także piosenki Leonarda Cohena czy Boba Dylana. Artysta porusza prostotą i bezpretensjonalnością swojej interpretacji poezji, tworząc niepowtarzalny klimat.

Slawomir Zygmunt. foto S. Rawski
Sławomir Zygmunt, fot. S. Rawski

W czasie koncertu „Jidysz na trawie” wystąpią pochodzące z Polski, a obecnie mieszkające w Izraelu Siostry Rajfer. Popularne i lubiane artystki, pełne uroku i temperamentu scenicznego zaprezentują piosenki ze swojego repertuaru – śpiewane w językach jidysz, hebrajskim, cygańskim i polskim.

Tradycyjna muzyka żydowska w nowoczesnej, energetycznej improwizacji to wielość brzmień i instrumentów. Festiwal potwierdza, że kultura i język jidysz cały czas pozostają żywe, rozwijają się i ewoluują, podążając za potrzebami współczesnego człowieka. Zapraszamy na wspólne celebrowanie święta żydowskiej sztuki i kultury!

Dziecięca Warszawa Singera

Podczas tegorocznej edycji Festiwalu nie zabraknie wydarzeń dla dzieci. Program obfituje w pikniki rodzinne, spacery, warsztaty, zaznajamiając najmłodszych z polsko-żydowską kulturą, historią i tradycją.

Zapraszamy rodziny na warsztaty plastyczne „Arka Noego”. Prowadząca Hanna Kossowska podejmie temat biblijnego Potopu i zalecenia Haszem, czyli Boga. Dzieci z plasteliny i modeliny stworzą zwierzęta, które Noe miał zabrać na pokład Arki, aby wypełnić boskie przykazanie.

W wyjątkowym, powstałym z inicjatywy Gołdy Tencer Centrum Kultury Jidysz, odbędzie się dzień otwarty w ramach Festiwalu. Zorganizowane zostaną pokazowe lekcje języka hebrajskiego i jidysz, warsztaty piosenki jidysz, a dla dzieci w wieku 3-8 lat warsztaty wokół opowiadań Isaaca Singera „Zwierzyniec Pana Singera” prowadzone przez animatorki z Fundacji MaMa.

„Bajki żydowskie” to wspólne czytanie i warsztaty plastyczne na podstawie wybranej bajki, które poprowadzi pisarka i publicystka Bella Szwarcman-Czarnota w Księgarni Boobook. Baśnie żydowskie opowiadają przeważnie o dążeniu do celu i pokonywaniu licznych trudności w drodze do niego.

W programie znajdzie się również rodzinny piknik na tarasie Menory InfoPunktu, podczas którego w ramach warsztatów dla małych majsterkowiczów powstaną pamiątki inspirowane żydowską tradycją i kulturą. Spotkanie będzie także okazją do wspólnych gier i zabaw.

Piknik Rodzinny_MagdaStarowieyska
fot. Magda Starowieyska

Dla rodziców z dziećmi w wieku 4-10 lat Muzeum Polin przygotowało warsztaty „Nocne podchody”. Na zakończenie wakacji najodważniejsi będą mieli okazję zwiedzić wystawę stałą Muzeum POLIN. Odkryjemy muzeum na nowo z latarkami w rękach.

Wakacje to najlepszy czas na gry i zabawy, i to one są naszym motywem przewodnim przez całe lato. Podczas Festiwalu zaproponujemy najmłodszym naukę poprzez zabawę – poznają historię Żydów, ich kulturę i historię w przyjemny i atrakcyjny sposób. Festiwal to świetny pomysł na rodzinne spędzenie końcówki wakacji!

Gwiazdy światowego jazzu na Festiwalu Warszawa Singera

To już czwarta edycja Singer Jazz Festival (SJF) w ramach Festiwalu Warszawa Singera. Muzyka jazzowa zajmuje ważne miejsce w ocenie gustów Polaków, co potwierdza rokroczne zainteresowanie tą częścią programu. W tym roku naszym słuchaczom przedstawimy szeroki repertuar muzyki żydowskiej – jazzowej i około jazzowej w wykonaniu polskich i zagranicznych muzyków. Założeniem festiwalu jest przedstawienie muzyki zarówno aszkenazyjskiej, jak i sefardyskiej, tak starej jak i nowoczesnej, aż do awangardy. Publiczności oddajemy przyjemność odkrywania korzeni żydowskich brzmień.

Co czeka słuchaczy podczas IV Singer Jazz Festival?

Jazzową cześć Festiwalu Warszawa Singera zainauguruje koncert polsko-niemieckiego trio, Oleś Brothers & Christopher Dell – „KOMEDA AHEAD” w Synagodze im. Nożyków. Bracia Marcin i Bartłomiej Oleś tworzący autorską muzykę od ponad dziesięciu lat, wraz z jednym z najbardziej kreatywnych improwizatorów na niemieckiej scenie muzycznej, Christopherem Dell, podejmą się interpretacji muzyki Krzysztofa Komedy. Wykonując utwory tej legendy polskiego jazzu, nadadzą im nowy, oryginalny i pełen emocjonalności wymiar.

KomedaAhead_fot.Blanka Tomaszewska
Oleś Brothers & Christopher Dell, fot. Blanka Tomaszewska

Wyjątkowym na tle festiwali jazzowych założeniem programowym SJF jest zaproszenie gościa specjalnego, tak zwanego Resident Guest. Jest to zawsze weteran jazzowy, muzyk utytułowany i ceniony autorytet, który w tworzonej przez festiwal przestrzeni  spotyka się z młodą, polską sceną jazzową. Tegoroczną gwiazdą SJF będzie Rolf Kühn, światowej sławy klarnecista i saksofonista, który swój pierwszy koncert dał jeszcze w latach 40. ubiegłego wieku. W swoim dorobku ma blisko 30 albumów, skomponował muzykę do kilkudziesięciu filmów i seriali, jest nadal aktywny i twórczy mimo niemal 70-letniej kariery scenicznej.

Rolf Kühn, fot. Alessandra Batelli
Rolf Kühn, fot. Alessandra Batelli

Na scenach Singer Jazz Festival zaprezentuje się w trzech projektach. W niedawno reaktywowanym Jazz Clubie AKWARIUM wystąpi wraz z polskim trio Jachna/Mazurkiewicz/Buhl. Zespół w składzie z zasłużonymi na polskiej scenie improwizowanej muzykami – trębaczem, kontrabasistą i perkusistą, wydał w 2016 roku bardzo dobrze ocenioną płytę „Dźwięki ukryte”, składającą się z wyimprowizowanych kompozycji przepełnionych duchowością i symboliką.

W tej samej inspirującej przestrzeni nasz Resident Guest wystąpi w towarzystwie muzyków tworzących międzynarodowy projekt Minim Experiment. W skład zespołu wchodzą lider i gitarzysta Kuba Wójcik, włoski kontrabasista Luca Curcio i perkusista Albert Karch. Projekt wykonuje oryginalne kompozycje lidera, skupiające się wokół jazzu, muzyki improwizowanej i awangardy. Płyta tria wydana w ubiegłym roku zyskała tytuł Debiutu Roku według Polish-Jazz.blogspot.com.

W projekcie „Clarinet Summit”, najnowszej inicjatywie dyrektora artystycznego Singer Jazz Festival Adama Barucha, stworzonej specjalnie dla festiwalu – na jednej scenie z Kühnem wystąpią polscy muzycy. Zagra powołany przez wybitnego gdańskiego saksofonistę i klarnecistę Mikołaja Trzaskę, IRCHA CLARINET QUARTET, w składzie z muzykami grającymi na różnych rodzajach klarnetów. Niemieckim akcentem koncertu będzie występ Christiana Dawida, światowej sławy niemieckiego klarnecisty, reprezentującego wschodnioeuropejski nurt muzyki jidysz. O sekcję rytmiczną koncertu zadbają Bracia Oleś.

Trzaska_IRCHA
IRCHA Clarinet Quartet, fot. Jutta Missbach

Projekt „ASEMAN – WHERE MUSIC CROSSES BORDERS” [Niebo – tam, gdzie muzyka przekracza granice] to artystyczna współpraca zespołu ASEMAN BAND – żyjącej w Nowym Jorku izraelskiej artystki Hadar Noiberg oraz irańskich artystów mieszkających w Wiedniu. Fantastyczny jazz i World Music w ich wykonaniu pokazuje głębię kultury i dziedzictwo muzyczne Iranu i Izraela, co jest dowodem na twórczą więź i przyjaźń ponad wszelkimi podziałami politycznymi.

31.08_Aseman Band
Aseman Band, fot. Archiwum zespołu

Wystąpi przedstawiciel najmłodszego pokolenia polskiego jazzu, Zbigniew Chojnacki, z utworami ze swojej solowej płyty „Elektrotropizm”. Improwizator, akordeonista, postrzegający muzykę bardzo swobodnie, inspirujący się codziennością i niepozornymi z reguły elementami przestrzeni. Mimo młodego wieku występował już z wybitnymi muzykami sceny jazzowej jak Michał Urbaniak czy Zbigniew Namysłowski.

W „PODRÓŻ DOOKOŁA MÓZGU” zabierze nas 8-osobowa Orkiestra NAXOS. Grupa wspaniałych artystów łączy muzykę grecką, żydowską i arabską z jazzem, funky i muzyką klasyczną pod przewodnictwem lidera Orkiestry – Milo Kurtisa. Album pod tym samym tytułem, powstały ze współpracy Kurtisa z Konstantym Joriadisem, wydany w 2014 roku, uznany został prze tygodnik Polityka za jedno z Wydarzeń Roku.

naxos_milo kurtis

Tradycyjnie już podczas festiwalu odbędzie się koncert w ramach Nocy Klezmerów. W tym roku na Placu Grzybowskim wystąpi jedna z czołowych izraelskich grup muzycznych Common Bond. Jest zespołem pięciu instrumentalistów i wokalisty, pochodzących z różnych środowisk muzycznych, reprezentujących nowy, oryginalny styl muzyczny – specjalnie napisany i zaaranżowany przez lidera Kobi’ego Shefi. Program zespołu oferuje „starożytne pieśni natury” inspirowane motywami z Bałkanów, Bliskiego Wschodu i zachodniej Afryki. Unikalne dźwięki są kombinacją motywów z muzyki klasycznej, bluesa, rocka i jazzu – w oparciu o nowy styl nadają nowe, świeże, rzadkie brzmienie znanym dźwiękom.

common bond_promo
Common Bond, fot. Archiwum zespołu

Będziemy mieli okazję wysłuchać wyjątkowej kombinacji muzycznej i kulturowej w wykonaniu peruwiańsko-polskiego rodzeństwa – grupy Marita Albán Juárez Quartet. Marita Albán Juárez jest wokalistką jazzową, muzykologiem i dziennikarką. José Manuel to muzyk wszechstronny, przedstawiciel latin-jazzu, hip-hopu, ale też członek orkiestry Salsa Central. Kwartet uzupełniają Dominik Wania, laureat licznych nagród dla pianisty jazzowego i Andrzej Święs, wielokrotnie nominowany do nagrody Fryderyka basista młodego pokolenia.

Polsko-izraelski koncert Kądziela/Ettun/Zagórski to projekt współpracujących na co dzień perkusisty Adama Zagórskiego i saksofonisty Macieja Kądzieli oraz izraelskiego kontrabasisty i kompozytora Ehuda Ettuna. Muzycy wychodzą poza ramy współczesnej muzyki, ich kompozycje charakteryzują się harmonią a jednocześnie ogromną ekspresją. Prezentują eksperymentalne połączenia holenderskiego hard-bopu z kopenhaską awangardą oraz inspiracją muzyką folkową.

Muzyczne wydarzenia w czasie festiwalu są ważne, ale nie mniej istotne są spotkania z tworzącymi je artystami jazzowymi. Widzowie będą mieli wyjątkową okazję do spotkania z artystami, którzy bardzo rzadko udzielają się w spotkaniach medialnych – Rolfem Kühnem, wybitnym niemieckim klarnecistą występującym na scenie od niemal 70 lat, oraz Hadar Noiberg, izraelską flecistką, kompozytorką i aranżerką mieszkającą w Nowym Jorku. Spotkania poprowadzi światowej sławy krytyk muzyczny, publicysta, propagator i wielki znawca polskiego jazzu, dyrektor artystyczny Singer Jazz Festival, Adam Baruch.

Kontynuacja cyklu Singer Jazz Festival to tradycyjna kultura żydowska w nowoczesnym wydaniu. Jazz w żydowskich aranżacjach jest żywy i prężnie rozwija się, eksperymentuje wielością brzmień i instrumentów. Pod koniec sierpnia Plac Grzybowski stanie się multikulturową areną dla prezentacji wybitnych, innowacyjnych projektów.

Bilety na imprezy festiwalowe już dostępne na Teatr-zydowski.art.pl

image001

Sprzedaż biletów  ruszyła także na stronie Teatru Żydowskiego. Oprócz wybranych imprez można tu także kupić bilety na odbywające się w ramach XIV Festiwalu Kultury Żydowskiej Warszawa Singera spektakle Teatru Żydowskiego:  George & Ira Gershwin, Dybuk, Malowany ptak, Sanatorium pod Klepsydrą, Szabasowa dziewczyna, Miasteczko Kasrylewka, Wielka wygrana, Szosza.

Szczegóły na >> Teatr-zydowski.art.pl.

Bilety na imprezy festiwalowe już dostępne na Eventim.pl

Ruszyła sprzedaż biletów na wydarzenia odbywające się w ramach XIV Festiwalu Kultury Żydowskiej Warszawa Singera!

image001

Wśród wykonawców i zespołów, na których występy można już kupić bilety, są m.in.: KROKE & Anna Maria JOPEK, Frank LONDON & Friends, Trio KOMEDA AHEAD, ASEMAN BAND Hadar Noiberg, Orkiestra NAXOS Milo Kurtis, Anna RIVEIRO, Zbigniew CHOJNACKI, Sławomir ZYGMUNT, Daniel KAHN & THE NAZAROFF BROTHERS i wielu innych.

Zapraszamy na stronę >> Eventim.pl.

Teatr Żydowski znów zagra na Festiwalu Warszawa Singera

Teatr Żydowski im. E. R. i I. Kamińskich – Centrum Kultury Jidysz jest już po raz czternasty partnerem Festiwalu Warszawa Singera. Po raz kolejny przygotował też dla uczestników Festiwalu niezwykłą, teatralną ucztę.

Teatr Zydowski nowe logo

Miłośnikom klasyki żydowskiego teatru spodoba się „Miasteczko Kasrylewka” na podstawie opowiadań Szolema Alejchema. Spektakl wyreżyserował Shmuel Atzmon-Wircer – twórca i honorowy dyrektor teatru Yiddishspiel (The Yiddish Theater in Israel) – i dodatkowo wcielił się w postać Tewjego Mleczarza, którego cały świat poznał dzięki musicalowi „Skrzypek na dachu”. Sztuka grana jest w języku jidysz z polskimi napisami. Z tekstem Szolema Alejchema, ale już w zupełnie innej aranżacji, widzowie będą mogli spotkać się w kolejnej sztuce pt. „Wielka Wygrana” w reżyserii Tomasza Szczepanka. Tym razem będzie to współczesna, szalenie zabawna i zwariowana komedia muzyczna, o tym, że wygrana w totolotka może otworzyć puszkę Pandory pełną nieszczęść, trudności i utrapień, i że szczęśliwy los na loterii nie rozwiązuje wszystkich kłopotów.

2017 Wielka wygrana_duze_fot.Andrzej Wencel (19)
„Wielka wygrana” fot. Andrzej Wencel

Kolejnym klasykiem obecnym na Festiwalu będzie I. B. Singer  i jego „Szosza” w reżyserii Karoliny Kirsz. Spektakl pobudzający do refleksji: czy istnieje niewinność w świecie, który zmierza tanecznym krokiem do katastrofy, gdy istniejący porządek  chwieje się w posadach a wszyscy tylko pragną „zanurzyć się na chwilę w rozkoszy, nim nie znikną na wieki”?

Szosza_fot. Magdalena Kuc
„Szosza” fot. Magdalena Kuc

Dla pragnących współczesnego repertuaru Teatr przygotował „Szabasową dziewczynę” na podstawie sztuki „The convertible girl”, amerykańskiego dramaturga Daniela Simona, o którym jego uczeń,  Woody Allen powiedział: „Tego, co wiem o komedii, nauczyłem się od Daniela”. Autorem przekładu jest  Janusz Tencer, a  reżyserem spektaklu – Marcin Sławiński, którego przedstawienia od lat bawią warszawską publiczność Kwadratu, Komedii i Capitolu. Szabasowa Dziewczyna” to urocza, zabawna komedia romantyczna z „happy endem” o bohaterce, która aby wziąć ślub z religijnym Żydem postanawia przejść na judaizm i o jej wyboistej drodze do tego.

Szabasowa dziewczyna_fot. Andzrej Wencel (2)
„Szabasowa dziewczyna” fot. Andrzej Wencel

Miłośnicy muzyki powinni zarezerwować termin, gdy będzie grany „George & Ira Gershwin” w reżyserii Jana Szurmieja. To nie tylko muzyczna monografia złożona z utworów znakomitego duetu, w którym młodszy z braci był genialnym kompozytorem, a starszy wybitnym autorem tekstów. To przede wszystkim opowiedziana piosenkami niezwykle frapująca historia z życia kobiety i mężczyzny, niepotrafiących odnaleźć się w gąszczu wielkiego miasta.

G_I.Gerswin_fot.Andrzej Wencel
„George & Ira Gershwin” fot. Andrzej Wencel

Czymś zupełnie odmiennym, przeniesieniem się do świata Brunona Schulza, przeżyciem na granicy jawy i snu, będzie performance „Sanatorium pod klepsydrą” Agaty Dudy-Gracz. Marcin Kube z Rzeczpospolitej, w recenzji z premiery napisał: „Słabe strony? Jedna, ale poważna. Performance był odegrany tylko raz i na więcej na razie się nie zapowiada. Jednak jeśli okaże się, będzie wystawiony ponownie, warto nie przegapić drugiej okazji.” Do czego uczestników Festiwalu  gorąco zachęcamy!

Program XIV edycji Festiwalu Warszawa Singera

Z przyjemnością przedstawiamy Państwu program tegorocznej edycji festiwalu.

Aby odtworzyć, wystarczy kliknąć w obrazek:

image001

 

 

 

 

 

 

David D’Or i Miri Mesika po raz pierwszy razem na scenie XIV Festiwalu Warszawa Singera

Style, trendy i mody naturalną koleją rzeczy powracają. Chętnie obserwujemy, jak przeszłość wdziera się w naszą codzienność, w uliczną przestrzeń. Festiwal Kultury Żydowskiej Warszawa Singera szanując historię Warszawy i jej mieszkańców, przywraca pamięć o niej dla tych, którym bliskie jest kulturowe dziedzictwo, wielokulturowość i otwartość stolicy. Jak co roku artyści z całego świata zaprezentują swoje nowatorskie, eklektyczne i twórcze wykonania inspirowane wspólną, polsko-żydowską tradycją.

Dawid D'Or

Dawid D’Or

Co czeka na nas w tym roku?

Znamy już gwiazdy tegorocznej edycji Festiwalu. Nie zabraknie artystów polskiego i międzynarodowego formatu.

Tegoroczną edycję Festiwalu tradycyjnie zainauguruje koncert w Synagodze im. Nożyków, podczas którego usłyszymy najznakomitszych przedstawicieli muzyki klezmerskiej i kantoralnej. W tym roku muzycy wystąpią z projektem „Ahava Raba” – emocjonalną interpretacją modlitwy i błogosławieństwa recytowanego przez wyznawców judaizmu podczas Szacharit – porannych żydowskich obrzędów religijnych. W tym wykonaniu wystąpią światowej sławy artyści: Frank London, Yaakov Lemmer, Patrick Farrell, Merlin Shepherd, Guy Shalom, Benjy Fox-Rosen.

Jednym z wyjątkowych wydarzeń festiwalowych będzie warszawska premiera płyty zespołu KROKE „TRAVELLER” – jednego z najpopularniejszych zespołów w Polsce i Europie sięgającego po inspiracje do szeroko pojętej muzyki etnicznej. „Traveller” to już jedenasty album w dorobku krakowskiego tria, który na światowej scenie muzycznej święci tryumfy od dwudziestu pięciu lat. Płyta jest zapisem doświadczeń muzycznych zespołu, który przez ćwierćwiecze podróżuje po całym świecie. Celebrując swój jubileusz podczas naszego festiwalu, KROKE zaprosiło na gościnny występ Annę Marię Jopek, artystkę koncertującą z najważniejszymi postaciami muzyki naszych czasów.

Specjalnie na czas Festiwalu pojawi się „człowiek orkiestra” – Daniel Kahn, pochodzący z USA, tworzący obecnie w Berlinie aktor, reżyser, scenarzysta, poeta. Na naszej scenie zaprezentuje swoje dwa projekty muzyczne. The Painted Bird łączy akordeon i klarnet z punk rockiem i puzon z gitarą elektryczną. W takim nowatorskim wykonaniu usłyszymy m.in. pieśni Mordechaja Gebirtiga czy Davida Edelstadta z twórczą, nowojorską swobodą i kabaretową formą. W drugim projekcie wystąpi z międzynarodową supergrupą The Brothers Nazaroff, grającą w stylu jidish-folkpunk „simcha madness”.

Usłyszymy również Renatę Przemyk wykonującą utwory z jej najnowszej płyty – pochodzące ze spektaklu „Boogie Street” według „Księgi tęsknoty” Leonarda Cohena. Wyjątkowym dopełnieniem koncertu będą dodatkowe piosenki z repertuaru Cohena, takie jak „Suzanne” czy „Hallelujah”.

W programie Festiwalu pojawi się ponownie sekcja Singer Jazz Festiwal – w jej ramach na naszej scenie zagrają wybitne osobowości sceny jazzowej.

Będziemy mieli okazję posłuchać największej gwiazdy jazzowej tegorocznej odsłony Festiwalu, Rolfa Kühna. Ten światowej sławy muzyk jazzowy, pochodzący z Niemiec, jest fenomenem: performer i klarnecista osiągający mistrzostwo w wielu muzycznych dziedzinach. Artysta weźmie udział w projekcie „Clarinet Summit”, którego inicjatorem jest Adam Baruch – dyrektor artystyczny Singer Jazz Festival. Obok Rolfa Kühna w unikalnym projekcie wezmą też udział młodsi muzycy jazzowi, m.in. Ircha Clarinet Quartet – powołany przez Mikołaja Trzaskę kwartet składający się ze znakomitych muzyków, grających na różnych rodzajach klarnetów – oraz Bracia Oleś okrzyknięci największym skarbem polskiego jazzu XXI wieku.

Główną gwiazdą finałowego koncertu festiwalowego będzie David D’Or, światowej sławy izraelski kontratenor i kompozytor. Gościliśmy go już w Polsce podczas XI edycji Festiwalu – został bardzo dobrze przyjęty przez polskich słuchaczy. W tym roku, obdarzony anielskim, niepowtarzalnym głosem artysta powraca do Warszawy z nowym projektem. Po raz pierwszy na jednej scenie wystąpi w unikalnym połączeniu z wielką gwiazdą izraelskiej sceny muzycznej, Miri Mesiką. Ta zjawiskowa artystka, ciesząca się ogromną popularnością w Izraelu, zawita do Polski po raz pierwszy.

Miri Mesika

Miri Mesika

Mocną stroną Festiwalu są również spektakle teatralne.

Będzie okazja by zobaczyć popularne i cieszące się uznaniem publiczności przedstawienia Teatru Żydowskiego, m.in. „Szoszę”, „Szabasową dziewczynę” czy „Miasteczko Karsylewka”. Przed nami także szansa by obejrzeć kultowe spektakle, które specjalnie na czas Festiwalu powrócą na deski teatralne. We współpracy z TR Warszawa, na deskach ATM Studio obejrzymy dwie wybitne sztuki w reżyserii Mai Kleczewskiej i Łukasza Chotkowskiego. Świetnie przyjęty „Dybuk” to sztuka oparta na wybitnym dramacie żydowskim Szymona Anskiego – historia o duszy zmarłego ucznia jesziwy, który wciela się w ciało ukochanej, która w interpretacji Kleczewskiej i Chotkowskiego ukazuje też swoje nowe, ważne dla współczesnego widza sensy. Czeka na nas wyjątkowe artystyczne wydarzenie – spektakl „Malowany Ptak” według głośnej, kontrowersyjnej powieści Jerzego Kosińskiego, który niedawno miał swoją warszawską premierę. To historia małego żydowskiego chłopca, który podczas II wojny światowej szuka schronienia na polskiej wsi. Spektakl powstał w koprodukcji z Teatrem Polskim w Poznaniu. Podczas Festiwalu swoje spektakle zaprezentują także Teatr Yiddishpiel z Izraela oraz teatr Żydowski z Bukaresztu, a także pokazane zostaną przedstawienia polskich scen teatralnych o tematyce żydowskiej.

Kilka słów o Festiwalu

Festiwal Warszawa Singera odbywa się na przełomie sierpnia i września przy Placu Grzybowskim i ulicy Próżnej. Tym razem część wydarzeń odbędzie się w tymczasowej siedzibie Teatru Żydowskiego przy ul. Senatorskiej 35 w Warszawie. Niektórym spektaklom miejsca użyczy Teatr Kwadrat. Imprezy będą się odbywały także w Klubie Dowództwa Garnizonu Warszawa oraz na scenie ATM Studio.
Festiwal prezentuje różne przejawy żywej, polsko-żydowskiej tradycji. Na scenach wystąpią wybitni artyści czerpiący z bogactwa kulturowej spuścizny Żydów polskich. Znakomity program, wybitni twórcy, wielość atrakcji corocznie przyciągają na Festiwal 60 tys. widzów.

Festiwal Warszawa Singera to inicjatywa Fundacji Shalom, której celem jest przywrócenie, choć na kilka dni, atmosfery przedwojennej Warszawy. Chcemy pokazać kulturę jidysz, jej znakomitą literaturę i dorobek. Książki, muzyka, teatr, kuchnia, rozmowy z twórcami i artystami – tego nie mogłoby zabraknąć na naszym Festiwalu. Prezentujemy naszym widzom pisarzy, muzyków, artystów różnych formacji i pokoleń i ich innowacyjne projekty. Dajemy też szansę poznania żydowskiej historii i zwyczajów. Rozmawiamy z ekspertami, historykami, naukowcami, umożliwiamy dyskusję i wymianę poglądów, staramy się być wydarzeniem, dzięki któremu dialog historii z współczesnością jest możliwy i efektywny.

Zapraszamy na Festiwal na koniec lata!
Przyłączcie się do nas na: www.facebook.com/FestiwalSingera

Przedstawiamy nowego „muzyka” IV Festiwalu Warszawa Singera!

Oprawę wizualną nadchodzącego festiwalu stworzył Lech Majewski.

Plakat-Singera-2017-[WEB]HP

Radosnego święta Pesach!

 pesach
Wszystkim naszym przyjaciołom życzymy szczęścia i zadowolenia ze wszystkich dobrych rzeczy w życiu oraz radosnego święta Pesach!
 
Zespół Fundacji Shalom

Warszawa Singera – Najlepszym Produktem Turystycznym Województwa Mazowieckiego 2016

Festiwal Kultury Żydowskiej Warszawa Singera został doceniony w krótkim czasie już po raz drugi – tym razem jako Najlepszy Produkt Turystyczny Województwa Mazowieckiego 2016!

slider

fot. Mazowiecka Regionalna Organizacja Turystyczna

Certyfikat w  imieniu Fundacji Shalom – organizatora Festiwalu Warszawa Singera odebrały Dyrektor ds. Programowych Hanna Pałuba oraz Dyrektor ds, Promocji Izabela Teodorkiewicz. Uroczyste wręczenie certyfikatów za najlepszy produkt turystyczny Mazowsza za 2016 odbyło się podczas konferencji „Komercjalizacja i rozwój sieciowych produktów turystycznych na Mazowszu” goszczącej najlepszych przedstawicieli branży.

Zorganizowana przez Mazowiecką Regionalną Organizację Turystyczną konferencja odbyła się w Muzeum Historii Żydów Polskich.

Festiwal Warszawa Singera z turystycznym Oscarem 2016

Podczas tegorocznych targów Tour Salon Festiwal Warszawa Singera otrzymał zaszczytny certyfikat Polskiej Organizacji Turystycznej dla Najlepszego Produktu Turystycznego w 2016 roku. Certyfikat nadawany jest tylko nowatorskim i przyjaznym turystom miejscom, obiektom, imprezom i przedsięwzięciom realizowanym na poziomie regionalnym i lokalnym. Podczas ostatniej edycji certyfikat otrzymało tylko 10 spośród 273 zgłoszonych produktów turystycznych.

1

Uroczystość odbyła się 17 lutego w Poznaniu. Na gali obecni byli twórcy festiwali, wydarzeń kulturalnych, eventów, gospodarze muzeów i innych nagrodzonych imprez i obiektów. W imieniu Fundacji Shalom certyfikat odebrał Artur Szczęsny z Rebelia Media, obsługującej festiwal od strony komunikacyjnej.

23

Więcej o konkursie na stronie: www.pot.gov.pl.

Zapraszamy na 14. Festiwal Warszawa Singera!

Fundacja Shalom już po raz czternasty zaprasza na święto muzyki, teatru, literatury i sztuk pięknych, czyli Festiwal Kultury Żydowskiej Warszawa Singera!

Kolejna edycja Warszawy Singera odbędzie się w dniach 26 sierpnia – 3 września 2017 roku.

warsztaty

fot. Janusz Paliwoda

Na te dni przygotowujemy dla Państwa bogaty program wydarzeń, w którym wszyscy – od najmłodszych po seniorów – znajdą coś dla siebie. Zapraszamy teatromanów, melomanów, badaczy historii i kultury żydowskiej, miłośników fotografii i sztuk pięknych, amatorów spacerów tematycznych i warsztatów. Tych, którzy uwielbiają od czasu do czasu zanurzyć się w klimacie nostalgii z nutką patyny i tych, którzy poszukają nowych wrażeń i tropią najnowsze trendy w kulturze i sztuce.

Artystów zachęcamy do nadsyłania ciekawych propozycji. Festiwalowe sceny czekają na Was!

„Szosza” – spektakl Teatru Żydowskiego w ramach obchodów XII Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu

W ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu Teatr Żydowski w dniach 26-27 stycznia 2017 roku zaprasza na spektakl „Szosza” w reżyserii Karoliny Kirsz, którego scenariusz powstał na podstawie ostatniej powieści Izaaka Bashevisa Singera.

Pokazy „Szoszy” odbędą się gościnnie w Klubie Dowództwa Garnizonu Warszawa (al. Niepodległości 141 A) o godz. 19.00.

szoszaproj.magdalenakuc

Więcej o spektaklu: http://www.teatr-zydowski.art.pl/spektakl/szosza

Rezerwacja biletów pod numerem tel.: (22) 526 20 34, (22) 526 20 32, (22) 850 64 50 lub 51 i bow@teatr-zydowski.art.pl oraz online http://www.teatr-zydowski.art.pl/

 

Fundacja Shalom zaprasza na oficjalną uroczystość obchodów Dnia Pamięci,

które odbędą się 27 stycznia (piątek) o godz. 12.00  

pod pomnikiem Bohaterów Getta w Warszawie

(ul. Zamenhofa/al. Sendlerowej).

 

„Oczy w oczy z…Gołdą Tencer” – wywiad w TVP Polonia

„Powiedzieć o niej kobieta – instytucja to zdecydowanie za mało. Nie uznaje określenia – „nie da się”, bo dla niej wszystko jest możliwe, wystarczy tylko chcieć i ciężko na to zapracować. Aktorka, reżyserka, organizatorka Festiwalu Kultury Żydowskiej, założycielka i prezes Fundacji Shalom, dyrektor Teatru Żydowskiego – Gołda Tencer.”

gt-polonia

Zapraszamy do obejrzenia wywiadu z TVP Polonia: http://oczywoczy.tvp.pl/27278728/oczy-w-oczy-zgolda-tencer

Wszystkiego najlepszego w nowym roku!

new-years-eve-1886484_960_720

Wszystkim naszym Gościom i Widzom oraz wszystkim Przyjaciołom, Znajomym i Współpracownikom życzymy, aby nadchodzący rok był rokiem pełnym spokoju i radości, a także zadowolenia z każdego mijającego dnia.

Mamy nadzieję, że znów spotkali się z Wami i będziemy bawić się wspólnie podczas kolejnej, XIV edycji Festiwalu Warszawa Singera.

Gołda Tencer i zespół festiwalowy

Wesołych świąt Bożego Narodzenia oraz szczęśliwej Chanuki!

advent-80125_960_720

Życzymy Wam i Waszym rodzinom radosnych i spokojnych świąt. Świąt pełnych miłości oraz ciepłej, rodzinnej atmosfery.

 

Zespół Fundacji Shalom

Wspomnienie tegorocznego festiwalu – raz jeszcze

O XIII Festiwalu Warszawa Singera można przeczytać w najnowszym numerze magazynu Viva! – nr 22(515)3 LISTOPADA 2016.

Zachęcamy do lektury.

viva

Przeżyjmy to jeszcze raz!

Dajmy się ponieść niezwykłej atmosferze Festiwalu Warszawa Singera. Przenieśmy się m.in. do Synagogi im. Nożyków na Koncert Kantorów, na Plac Grzybowski, gdzie wystąpiła Orkiestra Warszawskiej Opery Kameralnej, a kilka dni później The Klezmatics w koncercie finałowym czy do Teatru Kwadrat na jubileuszowy koncert Włodzimierza Nahornego.

Zapraszamy za rok!

KAYAH i Marian Opania wystapią w „Kamienicy na Nalewkach” – spektaklu Teatru Żydowskiego

W imieniu Teatru Żydowskiego zapraszamy na „Kamienicę na Nalewkach”, która już w najbliższy czwartek zostanie po raz pierwszy wystawiona w Klubie Dowództwa Garnizonu (al. Niepodległości 141a).

Jedno z najpopularniejszych widowisk Teatru Żydowskiego będzie tam grane codziennie od 20 do 24 października.

W spektaklu odbywającym się w najbliższy piątek (21 października) wystąpi gościnnie Marian Opania, a w niedzielę (23 października) – KAYAH, którą w tym spektaklu usłyszymy po raz pierwszy.

kayah_fot-marta_kusmierz

Widowisko „Kamienica na Nalewkach” będzie wspólną podróżą do miejsc, których już nie ma, a które wracają echem melodii, głosami ulicznych śpiewaków i nawoływaniem matek, przypominających pociechom, że stygnie rosół i szabasowy czulent. Spektakl przeniesie Was do jedynego w swoim rodzaju świata, ukazującego życie codzienne Żydów z warszawskich Nalewek….

Szczegóły na stronie http://www.teatr-zydowski.art.pl/.

Teatr Żydowski rozpoczął nowy sezon!

Po występie w Rumunii, a między spektaklami w Lublinie i Olsztynie Teatr Żydowski zaprasza na kolejny sezon w Warszawie. Zgodnie z zapowiedziami, przedstawienia będą wystawiane na scenach Klubu Garnizonowego i Opery Kameralnej. Z okazji 100-lecia urodzin Szolema Alejchema artyści Teatru ze specjalnym programem wystąpią gościnnie, w jak zwykle niezwykle gościnnym Austriackim Forum Kultury.

Zapraszamy!

Szczegóły na stronie teatr-zydowski.art.pl.

A oto październikowy repertuar:pazdziernik

 

Zmarł Andrzej Wajda

W niedzielny wieczór 9 października zmarł Andrzej Wajda. Wybitny reżyser filmowy i teatralny. Scenarzysta i plastyk. Wielki artysta, nasz przyjaciel.

wajda2

Wiadomość o Jego śmierci przyjęliśmy z ogromnym smutkiem.

Gościliśmy Go na premierach Teatru Żydowskiego, spotkaniach z cyklu Bagaże Kultury oraz na Festiwalu Warszawa Singera. To właśnie na tegorocznym Festiwalu widzieliśmy się po raz ostatni.

Drogi Mistrzu, dziękujemy za Twoje filmy, mądre słowa, ciepły uśmiech i życzliwość. Pozostaniesz na zawsze w naszej pamięci.

Zespół Fundacji Shalom

shana-tova

Z okazji Rosz ha Szana 5777 wszystkim naszym Przyjaciołom, Znajomym i Współpracownikom życzymy wszelkiej pomyślności.

Słodkiego Nowego Roku!

Szana Towa!

Zapraszamy na spektakle Teatru Żydowskiego

Teatr Żydowski przeniesie się do Fabryki Trzciny na warszawskiej Pradze. Zanim jednak do tego dojdzie, spektakle wystawiane będą w Klubie Dowództwa Garnizonu oraz w Warszawskiej Operze Kameralnej.

W imieniu Teatru Żydowskiego zapraszamy na wieczory pełne i humoru, i nostalgii, wypełnione piosenkami i skeczami mistrzów przedwojennego kabaretu czy przeniesioną na deski teatru urokliwą prozą Szolema Alejchema.

Warszawska publiczność będzie mogła oglądać znane i lubiane przedstawienia już od 20 października. Tylko w tym miesiącu odbędą się przedstawienia: „Kamienica na Nalewkach”, „Dla mnie bomba” i „Marienbad”.

skrzypek_an_dachu_na_placu_grzybowskim_fot-_krzysztof_bielawskifot. Krzysztof Bielawski

Sprzedaż online poprzez stronę Teatru Żydowskiego ruszyła 22 września.

Szczegóły na stronie http://www.teatr-zydowski.art.pl/wydarzenia/ruszyla-sprzedaz-biletow

 

singer-tnx

Miniona, trzynasta edycja Festiwalu Kultury Żydowskiej „Warszawa Singera” była pod wieloma względami „wyjątkowa”. Musieliśmy pokonać wiele trudności, ale na szczęście Fundację Shalom wspiera wiele instytucji i życzliwych osób. Dzięki nim ostatnią edycję festiwalu możemy znów zaliczyć do bardzo udanych przedsięwzięć. Organizacja festiwalu przyniosła nam mnóstwo satysfakcji, a wszystkim jego uczestnikom – taką mamy nadzieję – wiele pozytywnych emocji i wzruszeń.

Dziękujemy z całego serca licznym Partnerom, Patronom, Darczyńcom i Współpracownikom, Artystom i Uczestnikom festiwalu, a także naszej jedynej, wspaniałej i niezastąpionej Publiczności!

Wśród osób, którym chcielibyśmy szczególne podziękować są Patroni i Mecenasi Festiwalu Singera:

Prof. Piotr Gliński – Wicepremier, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Mariusz Błaszczak – Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji
Prof. Hanna Gronkiewicz-Waltz – Prezydent m.st. Warszawy
Anna Azari – Ambasador Izraela w Polsce
Paul W. Jones – Ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce
Rolf Nikel – Ambasador Republiki Federalnej Niemiec w Polsce
Prof. Krzysztof Miszczak – Członek Zarządu – Dyrektor Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej
Cornelius Ochmann – Członek Zarządu – Dyrektor Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej
Alessandro De Pedys – Ambasador Włoch
Angelo Cappello – Dyrektor Włoskiego Instytutu Kultury w Warszawie
Edoardo Maria Vitali – Pierwszy Sekretarz Ambasady Włoch
Dr Andrea Bekić – Ambasador Republiki Chorwacji w RP

Specjalne podziękowania dla Pana Zygmunta Rolata

Serdecznie dziękujemy również wszystkim, którzy użyczyli nam gościny w swoich instytucjach oraz wspierali nas na różnych etapach przygotowań do festiwalu:

Dyrektorowi Andrzejowi Nejmanowi oraz Małgorzacie Nejman, a także zespołowi Teatru Kwadrat
Dyrektorowi Andrzejowi Sewerynowi oraz dyrektorowi Markowi Szyjko i zespołowi Teatru Polskiego w Warszawie
Ernestine Baig – Wicedyrektor Austriackiego Forum Kultury
Adamowi Pacuskiemu – Dyrektorowi Okręgu Warszawa Stowarzyszenia Autorów ZAiKS
Rabinowi Michaelowi Schudrichowi
Prof. Pawłowi Śpiewakowi – Dyrektorowi Żydowskiego Instytutu Historycznego
Annie Chipczyńskiej – Przewodniczącej Zarządu Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie
Grażynie Majer – Członkowi Zarządu Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie
Danielowi Michnie – Zastępcy Kierownika Kina Iluzjon
Prof. Dariuszowi Stoli – Dyrektorowi Muzeum Historii Żydów Polskich
Jerzemu Lachowi – Dyrektorowi Warszawskiej Opery Kameralnej
Dr Grażynie Pawlak – Dyrektorowi Fundacji im. Profesora Mojżesza Schorra
Piotrowi Iwickiemu – Dyrektorowi Agencji Muzycznej Polskiego Radia
Januszowi Rosłanowi – Burmistrzowi Miasta Biłgoraj
Maryli Olejko – Kierownikowi Działu Artystycznego Biłgorajskiego Centrum Kultury
Adamowi Krawczakowi – Wójtowi Gminy Leoncin
Krzysztofowi Chacińskiemu – Burmistrzowi Radzymina
Arturowi Laskowskiemu – Dyrektorowi Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Radzymin
Ks. Prałatowi Marianowi Bronikowskiemu – Wikariuszowi Biskupiemu, Proboszczowi Parafii Wszystkich Świętych w Sieradzu
Pawłowi Osiewale – Prezydentowi Miasta Sieradza
Rafałowi Matysiakowi – Zastępcy Prezydenta Miasta Sieradza
Tomaszowi Pierchale/ 12on14 Jazz Club
Magdalenie Woźniak/ Skład Butelek

Dziękujemy również firmom: Cosmopolitan Twarda 4, Port Praski, Triuva, Tacit Investment, Hotel Westin, Medicenter, ICAN Institute oraz Stowarzyszeniu Wódka Polska, a także klubom i restauracjom: Bagels & Friends Warszawa, Benihana, City SAM, Charlotte Menora, Kieliszki na Próżnej, Pasadena, Pardon, to tuCukiernia Odette, Winiarnia City Wine oraz Winiarnia Taste by Kamecki.

Festiwal Kultury Żydowskiej „Warszawa Singera” nie miałaby takiego rozmachu, gdyby nie sztab wspaniałych, oddanych osób, które z wielką pasją i oddaniem co roku pracują na powodzenie festiwalu.

Dziękujemy zwłaszcza zespołowi aktorskiemu i technicznemu Teatru Żydowskiego, wolontariuszom Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz licznym współpracownikom i sympatykom Fundacji Shalom, dzięki którym festiwal jest tak wyjątkowym wydarzeniem!

XIII edycja Festiwalu Singera – podsumowanie wydarzeń teatralnych na AICT Polska

kwadrat-kopia

Zapraszamy do lektury artykułu, który ukazał się na stronie sekcji polskiej Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Teatralnych:

„Fundacja Shalom zorganizowała już trzynaście edycji Festiwalu Kultury Żydowskiej Warszawa Singera. Czwartego września dobiegła końca XIII edycja Festiwalu, zorganizowana w gościnnych progach kilku instytucji. W opinii wielu ludzi kultury to jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w Warszawie, a także jeden z najciekawszych festiwali w Polsce czy nawet na świecie, poświęconych tematyce żydowskiej.”

Więcej na stronie: http://www.aict.art.pl/.

Przed nami jeszcze jedna odsłona festiwalu: już 10 września – Festiwal Warszawa Singera w Sieradzu

Zapraszamy do Sieradza! Już w najbliższą sobotę, 10 września Festiwal Warszawa Singera zagości w Sieradzu po raz pierwszy!

aleksander-rotner-jewish-heritage-museum-18-11-2014-16„Kamienica na Nalewkach”, fot. Aleksander Rotner/ Jewish Heritage Museum

Tego dnia odbędą się m.in. warsztaty zaplatania chałki prowadzone przez znawczynię tradycji i kultury żydowskiej Hannę Kossowską oraz warsztaty tańca izraelskiego poprowadzone przez Monikę Leszczyńską z zespołu Snunit, pierwszą polską instruktorkę tańca izraelskiego.

Dzięki współpracy z Ambasadą Izraela w Polsce pokażemy bardzo ciekawą wystawę pt. „Wiza do życia – dyplomaci, którzy ratowali Żydów”.

Na zakończenie dnia zapraszamy na jeden z najbardziej lubianych spektakli Teatru Żydowskiego – widowisko „Kamienica na Nalewkach”, zorganizowane we współpracy z Urzędem Miasta Sieradza i Sieradzkim Centrum Kultury.

Więcej szczegółów: http://www.festiwalsingera.pl/en/program/10-wrzesnia-2016-festiwal-warszawa-singera-w-sieradzu/.

Ostatni dzień warszawskiej części Festiwalu Warszawa Singera już za nami

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z wybranych imprez, które odbyły się w Warszawie 4 września, w ostatnią niedzielę XIII Festiwalu Warszawa Singera.

The Klezmatics – koncert finałowy

slider

Fot. Janusz Paliwoda

 

Wybrano najlepsze żydowskie potrawy w Warszawie

Festiwal kulinarny „Kuchnia mamy Soni” towarzyszył tegorocznemu Festiwalowi Warszawa Singera. W ostatnią niedzielę festiwalu ogłoszono, które potrawy zdobyły uznanie gości oraz jurorów.

KuchniaMamySoni1-777x437

– Co roku gotujemy, ale takiej kuchni nie ma – mówi Gołda Tencer, dyrektor Teatru Żydowskiego i Fundacji Shalom. – Kuchnia mamy Soni była w moim rodzinnym domu. Za co kocham kuchnię żydowską? Za to, że jest w niej tak dużo cholesterolu i jest taka pyszna.

– Ja kocham kuchnię żydowską również za cholesterol – przyznaje Maciej Nowak. – Za smalec gęsi, za przyprawy orientalne, za szafran, cynamon, migdały. Sens Festiwalu jest taki, by powróciły smaki sąsiadów, których nam tak brakuje.

W konkursie publiczności oddało głosy 280 osób. Wybrały one:
I miejsce – bulion z pulpetami; bajgiel z łososiem i sałatka z białej ryby przygotowane przez Bagels & Friends (Apartamenty Cosmopolitan, ul. Twarda 2);
II miejsce – izraelska szakszuka z mini pitą ze świeżymi ziołami przygotowana przez City SAM (Apartamenty Cosmopolitam, ul. Twarda 4).
Decyzją jury przyznano też cztery równorzędne nagrody – certyfikaty Cymesu Mamy Soni – za:
– mostek wołowy z morelami podawany z purée i sałatką z pomarańczy i oliwek (City SAM);
– faszerowane szyjki gęsie (Charlotte Menora, Pl. Grzybowski 2);
– mostek wołowy z zapiekanką ziemniaczaną (Pasadena, Pl. Grzybowski 2);
– charoset z daktylami (Mercato, ul. Próżna 7).

– Grzybów powinien zostać ośrodkiem smaków, kultury żydowskiej, również kultury teatralnej, żeby te tradycje, te duchy żydowskie stąd nie zniknęły – powiedział na zakończenie uroczystości Maciej Nowak.

Tekst: Katarzyna Markusz, dot. Janusz Paliwoda

Zapraszamy na plac Grzybowski – już dziś w koncercie finałowym zagra klezmerska super grupa: The Klezmatics

Zapraszamy na koncert The Klezmatics – legendarnej, nowojorskiej grupy klezmerskiej, królującej na światowych scenach od 25 lat.

Klezmatics

Wszechstronna i eklektyczna twórczość zespołu miesza style i  gatunki muzyczne od tradycyjnych pieśni żydowskich, jazzu, poprzez gospel, do rocka, zawsze gromadząc liczną publiczność na swoich koncertach.

Koncert finałowy XIII edycji Festiwalu Warszawa Singera odbędzie się 4 września o godz. 20.00 na scenie plenerowej na placu Grzybowskim.

Zapraszamy, wstęp wolny!

Przedostatni dzień XIII Festiwalu Warszawa Singera

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z wybranych imprez, które odbyły się w ostatnią sobotę XIII Festiwalu Warszawa Singera.

Noc Klezmerów: Hamsa (Wielka Brytania)

koncert kantorów.Hamsa  (1)

Noc Klezmerów: Rzeszów Klezmer Band & Przyjaciele

koncert kantorów. Rzeszów Klezmer Band (1)

Fot. Janusz Paliwoda

Zapraszamy na warsztaty muzyczne z Merlinem Shepherdem z zespołu Hamsa

Już w najbliższą niedzielę, 4 września wirtuoz klarnetu i jeden z najważniejszych wykonawców tradycyjnej, wschodnioeuropejskiej muzyki klezmerskiej Merlin Shepherd poprowadzi warsztaty muzyczne. Warsztaty odbędą się o godz. 12.00 w klubie festiwalowym Pardon, To Tu, Plac Grzybowski 12/16.

Hamsa
Fot. Alicia Clarke

Uczestnicy warsztatów będą uczyć się ze słuchu. Będą mogli się nauczyć, jak ze swojego instrumentu wydobyć dźwięki żydowskie rodem z Europy Wschodniej, słowem, jak sprawić, by ich instrument zaczął śpiewać w jidysz. Program warsztatów przewiduje także wprowadzenie wszystkich uczestników do ornamentacji i frazowania, charakterystycznych dla muzyki klezmerskiej. Muzykowanie zostanie zakończone wspólną grą wszystkich uczestników.

Warsztaty w języku angielskim z tłumaczeniem, wstęp wolny

Za nami piąty dzień Festiwalu Warszawa Singera

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z wybranych imprez, które odbyły się 31 sierpnia w ramach Festiwalu Warszawa Singera.

Fot. Janusz Paliwoda

Singer Jazz Festival: spotkanie z Nabilem Atassim – czołowym berlińskim dziennikarzem jazzowym

Temat spotkania organizowanego w ramach Singer Jazz Festival to: „Berlin jako centrum kultury europejskiej w latach 20. ubiegłego wieku i dziś”.

Spotkanie poprowadzi Adam Baruch, a gościem specjalnym spotkania będzie Nabil Atassi.

IMG_7871_sw_web

Dr Nabil Atassi – jeden z czołowych berlińskich dziennikarzy muzycznych, specjalizujący się w tematyce jazzowej. Prowadzi stronę internetową z nagrywanymi przez siebie podcastami: http://onlinejazzradio.de. Prowadzi także talk show z osobowościami jazzu w niemieckim radiu NRD oraz pisze dla kilku magazynów. Jest także współzałożycielem i rzecznikiem JazzKorea Festival, był także zaangażowany w organizację festiwalu XJAZZ  w Berlinie. Laureat nagrody WDR Jazz  w 2013 roku.

Spotkanie odbędzie się 4 września o godz. 14.00 w Austriackim Forum Kultury. Wstęp wolny.

Za nami czwarty dzień Festiwalu Warszawa Singera

A42B5431_1600x1006

Koncert izraelskiego tria Savannah and The Stringz (Savannah Zwi-Navon, Tomer Einat, Noam Elron); spotkanie z prof. Michałem Głowińskim prowadzone przez Remigiusza Grzelę; program muzyczno-kabaretowy artystów Teatru Żydowskiego:  Izabelli Rzeszowskiej, Henryka Rajfera, Marka Węglarskiego Teresy Wrońskiej; prezentacja twórczości niemieckiej poetki Else Lasker-Schüler w wykonaniu Pauliny Lombarowicz i Moniki Soszki, przy akompaniamencie Dariusza Falany czy koncert duetu Obara/Wania z towarzyszeniem Leszka Żądło, to tylko niektóre z wydarzeń, które odbyły się 30 sierpnia – czwartego dnia festiwalu.

Zapraszamy do obejrzenia kilku zdjęć z tego dnia.

Fot. Marta Kuśmierz, Janusz Paliwoda

Już jutro: „REMEMBER” – projekt multimedialny Francesco Bruno Ensemble poświęcony pamięci Primo Leviego

Projekt „Remember”, to dziejące się na żywo przedstawienie multimedialne, będące hołdem dla wielkiego włoskiego pisarza, poety i chemika z Piemontu we Włoszech, który w swojej twórczości przedstawił jedno z najważniejszych świadectw Holokaustu.

Primo Levi

Oprawą dla odczytywanych na scenie wierszy Primo Leviego będzie muzyka inspirowaną poetyckim uniwersum autora. Przejmujące świadectwo oraz błaganie o pokój wielkiego poety wyrażone jest językiem sztuki, poprzez poezję, muzykę i wykreowane efekty multimedialne.

F.Bruno ensemble _archiwum zespołu

Wystąpią: Francesco Bruno (gitara, muzyka, aranżacja), Silvia Lorenzo (czytanie i wokal), Marco Rovinelli (instrumenty perkusyjne), Jacopo Ferrazza (kontrabas)

Koncert odbędzie się 31 sierpnia o godz. 20.30 na Dużej Scenie Teatru Kwadrat, ul. Marszałkowska 138.

 

 

Trzeci dzień festiwalu odbył się pod znakiem jazzu

Tego dnia w ramach Singer Jazz Festival odbyły się aż trzy wspaniałe koncerty:

  • Otwarcie Singer Jazz Festival: “Maggid” – koncert Sefardix trio, tworzonego przez braci Bartłomieja i Marcina Olesiów oraz Jorgosa Skoliasa, który odbył się w Synagodze im. Nożyków

bracia Oles & Jorgos Skolias

  • „Coś przyjdzie: miłość lub wojna” – projekt muzyczny Leny Piękniewskiej i Pawła Skorupki do wierszy młodych poetów z getta, który odbył się na Dużej Scenie Teatru Kwadrat
  • kolejny występ duetu Oleś Brothers, tym razem z towarzyszeniem Leszka Żądło,  w klubie 12on14 Jazz Club, ul. Noakowskiego 16.

Oprócz koncertów jazzowych odbyły się też m.in. Dzień otwarty Uniwersytetu Trzeciego Wieku Teatru Żydowskiego – Centrum Kultury Jidysz, spektakl Miejskiego Teatru Trešnja z Chorwacji pt. „Anne Frank” oraz warsztaty i wykład Moniki Krajewskiej i wykład Anny Rozenfeld w ramach Klubu Miłośników Kultury Żydowskiej.

Fot. Janusz Paliwoda

Zapraszamy na spotkanie dotyczące książki Ester Kreitman, siostry Isaaca Bashevisa Singera pt. „Rodowód”

 

Spotkanie odbędzie się 4 września o godz. 15.00 w Księgarni na Tłomackiem, ul. Tłomackie 3/5.

Poprowadzi je Remigiusz Grzela, a wezmą w nim udział tłumaczka Natalia Moskal, Hazel Karr, wnuczka Ester Kreitman oraz Meirav Hen, wnuczka Icchoka Baszewisa Singera.

ester

Akcja zbioru opowiadań Ester Kreitman osadzona jest w Warszawie oraz Londynie. Wydawcami książki są Fame Art oraz Teatr NN Ośrodek Brama Grodzka.

Zorganizowane przez Żydowski Instytut Historyczny spotkanie odbywa się w ramach Festiwalu Warszawa Singera.

Wstęp wolny.

Za nami uroczyste otwarcie Festiwalu Warszawa Singera

Pierwszą festiwalową niedzielę zdominował koncert kantorów, podczas którego – zgodnie z wieloletnią tradycją – odbywa się uroczyste otwarcie festiwalu.

Slider

Podczas koncertu pod dyrygenturą Yakova Rotnera usłyszeliśmy znanych kantorów: Yaakova Lemmera, Benziona Millera i Tzudika Greenwalda, przy akompaniamencie Menachema Bristowskiego. Wspaniałą oprawę dla głosów kantorów stanowiła orkiestra kameralna Warszawskiej Opery Kameralnej.
Tego wieczoru wręczono również nagrodę „Strażnikom Pamięci – tym, którzy ją ocalili”. Otrzymali ją: Stowarzyszenie Dzieci Holokaustu w Polsce, Stowarzyszenie Sprawiedliwych wśród Narodów Świata oraz Piotr Wiślicki, przewodniczący Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny.

Okazją do spotkania z tematyką śpiewu kantoralnego były warsztaty śpiewu kantoralnego z Benzionem Millerem, który przybliżył słuchaczom twórczość Rabbiego Shlomo Carlebacha.

Wśród wydarzeń, które odbyły się 28 sierpnia znalazły się także: wernisaż wystawy Andrzeja Krakowskiego, spotkanie z Karoliną Szymaniak wokół „Pism z getta warszawskiego”, prowadzone przez Beatę Chomątowską, spacer z Rafałem Dajborem żydowskim szlakiem filmowym oraz warsztaty języka hebrajskiego poprowadzone przez Magdalenę Sommer.

Fot. Katarzyna Markusz, Janusz Paliwoda

Koncert kantorów i nagrody Fundacji Shalom

To jest cud, którego podjęła się Gołda Tencer i za ten cud jej dziękuję – powiedziała Anna Azari, ambasador Izraela, podczas uroczystego otwarcia Festiwalu Warszawa Singera, które odbyło się w niedzielny wieczór w synagodze Nożyków. Podczas uroczystości przedstawiciele Fundacji Shalom wręczyli nagrody „Strażnikom Pamięci – tym, którzy ją ocalili”. Zaproszeni gości wysłuchali też koncertu kantoralnego w wykonaniu Yaakova Lemmera, Benziona Millera, Tzudika Greenwalda z towarzyszeniem orkiestry kameralnej Warszawskiej Opery Kameralnej.

KoncertKantorow2016

Chciałam wyrazić radość, że nasza stolica jest miejscem tego niezwykłego festiwalu. Przed wojną w Warszawie mieszkała największa na świecie społeczność żydowska – mówiła prezydent Warszawy, Hanna Gronkiewicz-Waltz. – Mam nadzieję, ze dzisiejszy koncert zachęci do udziału w innych wydarzeniach XIII Festiwalu Warszawa Singera.

Dariusz Wieromiejczyk, dyrektor Departamentu Narodowych Instytucji Kultury, zapewnił, że w tych wydarzeniach weźmie udział. – Festiwal pokazuje, że kultura żydowska jest w Polsce żywa – podkreślił.

W tym roku Festiwal odbywa się po raz trzynasty. Trzynastka w tradycji żydowskiej jest liczbą szczęśliwą. Kiedy żydowski chłopiec skończy 13 lat, odbywa się jego bar micwa i od tej pory jest już dorosłą osobą. Festiwalowej bar micwy gratulował niedzielnego wieczoru rabin Michael Schudrich. Świętowanie tej „dorosłości” festiwalu nie byłoby możliwe bez dyrektorów zaprzyjaźnionych teatrów – Teatru Kwadrat i Teatru Polskiego – którzy użyczyli swoich scen na spektakle.

Teatr to nasz dom – zapewnia Gołda Tencer, dyrektor Fundacji Shalom. – Zapuściliśmy korzenie na placu Grzybowskim.

Tego wieczoru wręczono również nagrodę „Strażnikom Pamięci – tym, którzy ją ocalili”. Otrzymali ją: Stowarzyszenie Dzieci Holokaustu w Polsce, Stowarzyszenie Sprawiedliwych wśród Narodów Świata oraz Piotr Wiślicki, przewodniczący Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny. – Gołda, jesteś najlepszym przykładem strażnika historii – mówił Piotr Wiślicki. – Teatr żydowski to też nasz dom, bo mamy go w sercu.

Gdy jest coś do zrobienia to on to robi. Nawet, gdyby wszystko musiał zrobić sam – tak o Wiślickim mówił Zygmunt Rolat, przewodniczący American Friends of the Shalom Foundation.

Wytworzyła się między nami więź, którą staramy się pielęgnować – zapewnia Alicja Schnepf ze Stowarzyszenia Sprawiedliwych. – Teatr żydowski uczył tolerancji i przyjaźni.

Nagroda Fundacji Shalom, przyznawana osobom, które w szczególny sposób przyczyniają się do ocalenia pamięci, po raz pierwszy została wręczona w 2011 roku.

Tekst i foto: Katarzyna Markusz

Rozpoczął się XIII Festiwal Kultury Żydowskiej „Warszawa Singera”

Za nami pierwsze wydarzenia tegorocznej edycji Warszawy Singera.

Wśród kilkunastu imprez, które odbyły się 27 sierpnia znalazły się m.in. koncert tria Aloszy Awdiejewa, profesora Uniwersytetu Jagiellońskiego i występującego od kilkudziesięciu lat, wyjątkowego artysty estradowego oraz recital artystki związanej z Teatrem Rozrywki w Chorzowie, Alony Szostak. Oba koncerty widzowie mogli usłyszeć na gościnnej scenie Teatru Kwadrat.

A42B4423_1575x1050

Bardzo ciekawym wydarzeniem tego dnia był także wernisaż wystawy Barbary Falender zorganizowany we współpracy z Akademią Sztuk Pięknych w Warszawie, który odbył się galerii Salon Akademii. Otwarciu wystawy rzeźbiarki, której prace były pokazywane na wielu wystawach krajowych i zagranicznych,  autorki m.in. „Sarkofagów” wystawianych w kolekcji Muzeum Narodowego w Krakowie, towarzyszył recital Izabelli Rzeszowskiej, na co dzień artystki Teatru Żydowskiego.

Tradycyjnie, w pierwszą sobotę festiwalu odbyła się Hawdala – ceremonia kończąca szabat. W tym roku uroczystość odbyła się w Synagodze im. Nożyków. Poprowadziła ją Etel Szyc, a tradycyjne pieśni szabatowe podczas koncertu kantoralnego zaprezentowali: Yaakov Lemmer i Benzion Miller, przy akompaniamencie Menachema Bristowskiego.

Zapraszamy na koncert otwierający Singer Jazz Festival: „MAGGID” – Sefardix trio

W najbliższy poniedziałek, 29 sierpnia o godz. 18.30 w Synagodze im. Nożyków podczas otwarcia Singer Jazz Festival wystąpi Sefardix trio. Jego skład tworzą Oleś Brothers (twórcy wielu autorskich projektów muzycznych – kontrabasista Marcin Oleś i perkusista Bartłomiej Oleś) wraz z mistrzem improwizacji głosowej Jorgosem Skoliasem, którzy zaprezentują m.in. utwory ze swojej ostatniej płyty „Maggid”.

Sefardix: Oleś Brothers & Jorgos Skolias

fot. Blanka Tomaszewska / fenommedia

Ich muzyka to klimatyczna fuzja śpiewanej po grecku muzyki żydowskiej, jazzu, metafizycznych wokaliz rodem z Azji oraz instrumentalnej wirtuozerii pełnej kulturowych odniesień.

Są jeszcze dostępne bilety – zapraszamy!

ALONA SZOSTAK zaśpiewa po polsku, rosyjsku, w jidysz i po hebrajsku

Zapraszamy na recital Alony Szostak „Z NADZIEJĄ PRZEZ ŻYCIE”, który odbędzie się w najbliższą sobotę 27 sierpnia o godz. 16.00 na Dużej Scenie Teatru Kwadrat.

zdjęcie 3

Fot. Artur Wacławek

Podczas występu usłyszymy piosenki rosyjskie i żydowskie śpiewane w czterech językach. Wśród nich znajdą się utwory Izaaka Osipowicza Dunajewskiego, m.in. słynne „Serce”, piosenki Barbry Streisand i Jeleny Wajengi, a także piosenki hebrajskie, takie jak „Shir tikva” czy „Aff achat”. Jest to repertuar, w którym słuchacze będą mogli w pełni docenić wyjątkowy temperament sceniczny oraz zachwycić się ciepłą, niespotykaną barwą głosu Alony Szostak, której towarzyszyć będzie Lena Minkacz.

Już jutro rusza FESTIWAL KULINARNY „KUCHNIA MAMY SONI”

kuchnia

Festiwal kulinarny „Kuchnia mamy Soni” to niepowtarzalna okazja do wypróbowania dań i przekąsek z kuchni żydowskiej przygotowanych specjalnie na Festiwal Warszawa Singera przez bary i restauracje działające wokół placu Grzybowskiego oraz win prosto z Izraela.

Zapraszamy do wzięcia udziału w plebiscycie potraw. By zagłosować na ulubiony przysmak spośród potraw konkursowych, należy podczas festiwalu Warszawa Singera odwiedzić restauracje i po degustacji pozostawić ankietę u kelnera. Potrawa, która zyska najwięcej głosów otrzyma certyfikat nagrody publiczności. Na nagrody mogą też liczyć goście biorący udział w głosowaniu.

Prosimy o zapoznanie się z zasadami naszej zabawy: REGULAMIN oraz PROGRAM FESTIWALU do pobrania.

 

„The Music of Henryk Wars” – koncert Trio Kuby Stankiewicza

Projekt „The Music of Henryk Wars” jest kontynuacją projektu poświęconego amerykańskim twórcom polskiego pochodzenia, który Kuba Stankiewicz – wybitny pianista i kompozytor – rozpoczął w ostatnich latach, grając muzykę Victora Younga oraz Bronisława Kapera.

stankiewicz

Podczas koncertu skład tria uzupełnią: Wojciech Pulcyn – kontrabasista, muzyk sesyjny i kompozytor, na co dzień współpracujący z wieloma gwiazdami polskiej i zagranicznej sceny jazzowej oraz Sebastian Frankiewicz – perkusista, współpracujący m.in. z Michałem Urbaniakiem, mający na swoim koncie Złotą Płytę za projekt „Pogadaj ze mną”.

Koncert odbędzie się 31 sierpnia o godz. 18.00 w Synagodze im. Nożyków, ul. Twarda 6 (impreza biletowana).

„Wehikuł czasu pana Izaaka z Krochmalnej” – warsztaty dla dzieci

Zapraszamy na warsztaty do Centrum Kultury Jidysz, ul. Andersa 15.

Warsztaty wokół opowiadań I.B. Singera dla dzieci w wieku 3-8 lat prowadzone przez Patrycję Dołowy i Annę Pietruszkę-Dróżdż z Fundacji MaMa odbędą się 28 sierpnia o godz. 11.00.

Liczba miejsc ograniczona, zapisy pod adresem e-mail: jidysz@shalom.org.pl

DzienOtwartyCKJ

 

 

„Wygnanie z raju” – nieznane kompozycje Krzysztofa Komedy w wykonaniu Leszek Żądło European Art Ensemble

Gości XIII Festiwalu Warszawa Singera czeka koncert naprawdę wyjątkowy! Musical  Krzysztofa Komedy wystawiony w 1969 roku nie został zarejestrowany w żadnej formie, a dopiero 3 lata temu w Holandii odnalazł się rękopis z jego zapisem nutowym. Na tej podstawie jazzowe aranżacje materiału wykonali Leszek Żądło i Matthias Preißinger.

Leszek Zadlo
fot. Leszek Franz Owca

2 września o godz. 20.00 z koncertem „Wygnanie z raju” na Dużej Scenie Teatru Kwadrat wystąpią Leszek Żądło, Leszek Kułakowski, Piotr Kułakowski i Jacek Pelc, czyli Leszek Żądło European Art Ensemble.

31 sierpnia o godz. 16.30 zapraszamy na spotkanie z Leszkiem Żądło, które poprowadzi Adam Baruch. Spotkanie odbędzie się w Austriackim Forum Kultury.

Wkrótce rusza Warszawa Singera!

„Festiwal przyjaciół”, tak o rozpoczynającym się 27 sierpnia Festiwalu Kultury Żydowskiej Warszawa Singera mówi dyrektor Fundacji Shalom, Gołda Tencer.

Singer3

Co roku pod koniec wakacji okolice placu Grzybowskiego odwiedza od 65 do 70 tysięcy osób, które chcą posłuchać muzyki klezmerskiej, obejrzeć spektakle teatralne, spróbować tradycyjnych potraw. To wszystko już po raz trzynasty umożliwia Fundacja Shalom. – W Teatrze nigdy nie piszę trzynastki, ale 12a – mówi Gołda Tencer. – Ten Festiwal jest tworzony z grona przyjaciół, a jego sercem był zawsze Teatr Żydowski. To serce pozostanie z nami, niezależnie od tego, gdzie będziemy grać. Bo wydarzenia festiwalowe odbywać się będą w wielu miejscach.

Jednym ze spektakli, które będą mogli obejrzeć widzowie są „Matki” w reżyserii Pawła Passiniego. – To antyspektakl o tym, że teatr czasami musi się potknąć, zamilknąć – informuje reżyser. – To wieczór, podczas którego mówimy o ludziach, którzy mieli dwie matki. Próbujemy doprowadzić do tego, by się spotkały. Słuchamy tych opowieści, mając na scenie trzy osoby, które przeżyły,którym się to udało.

Singer2

W tym roku odbędzie się również trzecia edycja Singer Jazz Festival, podczas którego wystąpi m.in. Włodzimierz Nahorny, jeden z filarów polskiego jazzu, od dawna towarzyszący warszawskiemu Singerowi. – To będzie mój koncert urodzinowy, niespodzianka i ja sam dowiem się w ostatniej chwili o tym, kto wystąpi – przekonuje muzyk. – Bardzo się cieszę, że ten Festiwal tak się rozwija, bo polski jazz na to zasługuje.

„Kuchnią mamy Soni”, czyli kulinarną częścią festiwalu, dowodzi Maciej Nowak, który zapewnia, że goście będą mogli nie tylko skosztować przysmaków żydowskich, ale również spotkać się z ekspertami i znawcami kuchni. Restauracje, biorące udział w konkursie na najlepszą potrawę, przygotowały specjalne menu. – Zachęcamy Państwa do odwiedzania tych restauracji i oddawania głosów na wybrane dania. Jurorzy również przyznają swoją nagrodę – zapewnia Maciej Nowak. – Grzybów będzie znów kojarzył się ze smakami żydowskimi.

Konferencja zapowiadająca tegoroczną edycję festiwalu odbyła się 18 sierpnia w klubie festiwalowym Pardon, to tu.

Tekst i foto: Katarzyna Markusz

Spotkanie wokół „Pism z getta warszawskiego” Racheli Auerbach

Spotkanie z Karoliną Szymaniak, literaturoznawczynią, tłumaczką, redaktorką i lektorką języka jidysz odbędzie się 28 sierpnia o godz. 15.15, podczas Dnia Otwartego Centrum Kultury Jidysz, ul. Andersa 15.

Spotkanie poprowadzi pisarka i dziennikarka Beata Chomątowska.

„Pisma z getta warszawskiego” to odczytany na nowo i ocalony od zapomnienia ważny dokument źródłowy w postaci dziennika z getta pisarki i psycholog Racheli Auerbach, która współtworzyła podziemne archiwum getta warszawskiego, tzw. Archiwum Ringelbluma. Książka otrzymała tegoroczną Nagrodę Historyczną Polityki w kategorii wydawnictw źródłowych.

Auerbach1

 

Spektakl „Matki” w Teatrze Polskim!

„MATKI” – spektakl/performance/spotkanie Teatru Żydowskiego wg pomysłu Gołdy Tencer; reżyseria: Paweł Passini, tekst i dramaturgia: Patrycja Dołowy, w Teatrze Polskim już 26 sierpnia o godz. 20.00.

matki_fot.k.bilinski_31

fot. K. Biliński

Gościnnie wystąpią: Elżbieta Ficowska, Joanna Sobolewska-Pyz, Romuald Jakub Weksler-Waszkinel.

Autorzy spektaklu wraz z zupełnie już dorosłymi dziećmi z wiklinowych koszyków próbują być z matkami w momentach tuż przed podjęciem decyzji. Szukają w tych chwilach odpowiedzi na pytania o tożsamość, ciągłość, powinność. Pytania, które uwierają i rozpychają się w słowie „matka”, domagając uwagi.

Szczegóły dotyczące zakupu biletów na stronie: http://www.teatr-zydowski.art.pl/

 

O XIII Festiwalu Warszawie Singera dla mediów – konferencja prasowa

Konferencja prasowa zapowiadająca tegoroczną edycję festiwalu odbędzie się 18 sierpnia 2016, o godz. 12.00 w klubie festiwalowym PARDON, TO TU w Warszawie.

konferencjaGołda Tencer – dyrektor i twórca Festiwalu Warszawa Singera podczas ubiegłorocznej konferencji prasowej odbywającej się na Dużej Scenie Teatru Żydowskiego w Warszawie / fot. Janusz Paliwoda

Singer Jazz Festival: Francesco Bruno Ensemble – artyści z Włoch na Festiwalu Warszawa Singera

Utalentowany włoski gitarzysta i kompozytor jazzowy Francesco Bruno wystąpi w Warszawie dwukrotnie. Będą mu towarzyszyć: Marco Rovinelli, Jacopo Ferrazza oraz Silvia Lorenzo.

F.Bruno ensemble _archiwum zespołu

Pierwszy z koncertów: „REMEMBER” – projekt multimedialny poświęcony pamięci wielkiego włoskiego pisarza, poety i naukowca Primo Leviego, który w swojej twórczości przedstawił jedno z najważniejszych świadectw, odbędzie się 31 sierpnia o godz. 20.30 na Dużej Scenie Teatru Kwadrat.

Podczas koncertu „WITAM” artyści zaprezentują oryginalne kompozycje, zaaranżowane specjalnie na tej występ, będące częścią nowego albumu zatytułowanego „Witam”. Jest to album, na którym jako goście specjalni pojawili się polski trębacz Piotr Wojtasik i saksofonista Sylwester Ostrowski. Koncert odbędzie się 1 września o godz. 20.30 w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego.

Maciej Nowak w Gazecie Stołecznej: „Smaki dawnej żydowskiej Warszawy, czyli kuchnia mamy Soni”

„Uwodziła zapachem gęsiego smalcu i smakiem cebuli kontrapunktowanej marchewką. Były w niej tony cytrusowe, nuty goździków, szafranu, cynamonu. Kusiły rodzynki, migdały i suszone figi. Żydowska kuchnia w Polsce to była brama Orientu.” – tak o kuchni żydowskiej w piątkowej (12.08.2016) Gazecie Stołecznej pisze Maciej Nowak, zapowiadając Festiwal kulinarny „Kuchnia mamy Soni” odbywający się w czasie tegorocznej edycji „Warszawy Singera”.

kuchnia wyborcza

Cały artykuł jest także dostępny na stronie: warszawa.wyborcza.pl.

SAVANNAH AND THE STRINGZ – izraelskie trio z Tel Awiwu na festiwalu Warszawa Singera

Liderka tria, Savannah Zwi-Navon to subtelna, ale charyzmatyczna wokalistka, której towarzyszą dwaj wybitni instrumentaliści – Tomer EinatNoam Elron. Grupa odważnie eksperymentuje z nowymi formami ekspresji dźwiękowych – łączy jazz, indie rock, kabaret i klasyczną muzykę kameralną we współczesnym stylu.

Savannah_and_the_Stringz_Pic1

W ciągu ostatnich lat zespół występował w niemal każdym zakątku Izraela, koncertował też w Australii. W 2014 roku trio zostało zaproszone po raz pierwszy do Polski. Podczas Festiwalu Warszawa Singera wystąpią 30 sierpnia o godz. 20.30 na Dużej Scenie Teatru Kwadrat.

REQUIEM NA PLACU GRZYBOWSKIM – koncert Warszawskiej Opery Kameralnej

Warszawska Opera Kameralna zaprezentuje jeden z najważniejszych utworów sakralnych w historii muzyki – „Requiem” Wolfganga Amadeusza Mozarta, ostatnią kompozycję genialnego wiedeńskiego twórcy.

Epokowe dzieło w wykonaniu solistów Warszawskiej Opery Kameralnej oraz Zespołu Wokalnego i orkiestry Sinfonietta Warszawskiej Opery Kameralnej, w reżyserii Jerzego Lacha, będzie można usłyszeć na Placu Grzybowskim po raz pierwszy!

Sinfoniettafot. Jarosław Budzyński

Wystąpią: soliści Warszawskiej Opery Kameralnej Marta Wyłomańska – sopran, Monika Ledzion – alt, Tomasz Krzysica – tenor, Rafał Siwek – bas oraz Zespół Wokalny i orkiestra Sinfonietta Warszawskiej Opery Kameralnej pod dyrekcją Rubena Silvy.

Koncert plenerowy na skwerze placu Grzybowskiego odbędzie się 1 września 2016 o godz. 19.00.

 

Gwiazdy Singer Jazz Festival – NAHORNY TRIO i Przyjaciele

W 2016 roku Włodzimierz Nahorny – wybitny polski kompozytor, przez krytyków zwany „Chopinem jazzu” – obchodzi swój 75. jubileusz. Jego życiorys to niemal cała historia polskiego jazzu, a jego muzyka to poezja, romantyzm, refleksja, język niedefiniowalny i nieprzewidywalny.

WNT 3 fot. Piotr Gruchala — kopiafot. Piotr Gruchała

Wspaniałe i niepowtarzalne kompozycje Włodzimierza Nahornego zaprezentuje jego trio z Mariuszem Bogdanowiczem na kontrabasie, Piotrem Biskupskim na perkusji i z gościnnym udziałem Lory Szafran, Sabiny Meck, Zbigniewa Namysłowskiego, Wojciecha Jachny i Wojciecha Myrczka. Ich charakter, pomimo że utrzymany jest w jazzowym kanonie, nosi romantyczne i bardzo słowiańskie piętno.

Koncert odbędzie się 1 września 2016 o godz. 21.00.

Impreza biletowana, bilety do nabycia na www.eventim.pl i www.teatr-zydowski.art.pl.

Jolanta Mickutė o gender w międzywojennej Polsce i nie tylko

We władzach warszawskiej gminy żydowskiej zasiadają dziś kobiety, ale przed wojną było to nie do pomyślenia. O kobietach, syjonistkach, emancypacji, równouprawnieniu oraz współpracy (a raczej jej braku) między Żydówkami a nie-Żydówkami z dr Jolantą Miuckutė, która w Muzeum Polin i Żydowskim Instytucie Historycznym prowadzi badania nad projektem „Nowoczesne, syjonistyczne, feministyczne: polityka kulturowa, etniczna i gender w międzywojennej Polsce, 1918-1939”, rozmawia Katarzyna Markusz.

Wywiad ukazał się 8 sierpnia 2016 na stronie Jewish.pl: http://jewish.pl/pl/2016/08/08/wciaz-trzeba-walczyc-o-prawa-kobiet/

JolantaMickute-397x437

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jolanta Mickutė, fot. Muzeum Polin

Wykład (w języku angielskim) Jolanty Mickutė – “Women’s Zionism in Interwar Poland: What Is It and Where Does It Come from?” – w ramach Festiwalu Warszawa Singera odbędzie się 31 sierpnia o godz. 17.00 w Menora InfoPunkt, wejście przez Charlotte Menora, Plac Grzybowski 2.

 

Festiwal kulinarny „Kuchnia mamy Soni”

W czasie Festiwalu Warszawa Singera pragniemy przywrócić smak dawnej żydowskiej Warszawy. Wehikułem w tej podróży jest dla nas kuchnia mamy Soni, czyli tradycyjne aszkenazyjskie przepisy, przyrządzane w domu Soni i Szmula Tencerów. Kilka lat temu ich dzieci, Gołda i Janusz, ułożyli je w formie książki kucharskiej „W kuchni mamy Soni”, która użyczyła swojego tytułu kulinarnej części Festiwalu Warszawa Singera.

fest kulin

Festiwal kulinarny „Kuchnia mamy Soni” to seria wydarzeń promujących żydowską kuchnię. Odbędą się pokazy i warsztaty kulinarne, a restauracje i bary działające wokół placu Grzybowskiego przygotują potrawy inspirowane przysmakami dawnych mieszkańców Grzybowa. Na najlepsze z nich będzie można głosować w ramach plebiscytu. Szefem festiwalu kulinarnego jest Maciej Nowak.

Maciej Nowak

Program wersji do pobrania: PROGRAM FESTIWALU KULINARNEGO

 

Z cyklu „Przystanek poezja” – poetki niemieckie

W tym roku publiczność XIII Festiwalu Warszawa Singera będzie miała okazję bliższego poznania poezji czterech poetek wywodzących się z różnych miast (Wuppertal, Czerniowce, Chrzanów, Berlin) i różnych rodzin żydowskich, które całe lub część życia spędziły w Niemczech i tam tworzyły.

poetki

Utwory Else Lasker-Schüler, Rose Ausländer, Maschy Kaléko, Nelly Sachs zostaną zaprezentowane przez aktorów Teatru Żydowskiego: Ewę Dąbrowską, Paulinę Lombarowicz, Sylwię Najah, Joannę Przybyłowską, Monikę Soszkę, Barbarę Szeligę, Marcina Błaszaka i Piotra Wiszniowskiego, przy akompaniamencie Dariusza Falany i Mirosława Kuźniaka.

Cztery spotkania z cyklu „Przystanek poezja”, odbędą się w następujących dniach:

30 sierpnia 2016
godz. 19:00 – Else Lasker-Schüler (1869-1945)
Miejsce: Kieliszki na Próżnej, ul. Próżna 12

3 września 2016
godz. 16.30 – Rose Ausländer (1901-1988)
Miejsce: Cukiernia Odette, Apartamenty Cosmopolitan, ul. Twarda 4

4 września 2016
godz. 14.30 – Mascha Kaléko (1907-1975)
Miejsce: Restauracja Pasadena, Plac Grzybowski 2

godz. 16.00 – Nelly Sachs (1891-1970)
Miejsce: Piwnica Na Wójtowskiej, ul. Zakroczymska 11, wejście od ul. Wójtowskiej

Na wszystkie spotkania wstęp wolny.

Zapraszamy do klubu festiwalowego Pardon, to tu!

Po raz kolejny w trakcie trwania Festiwalu Warszawa Singera zapraszamy do PARDON, TO TU przy Placu Grzybowskim 12/16, naszego klubu festiwalowego.

PardonToTuNoweLogo012015

W tym niezwykle przyjaznym miejscu wszyscy goście mogą spodziewać się miłej zabawy, niezobowiązującej atmosfery oraz wielu okazji do nieformalnych spotkań z artystami występującymi podczas XIII edycji Festiwalu Warszawa Singera.

Shofar foto,Piotr Lewandowski PopUpMusic

Pardon To Tu ogródek

„The Kishka Monologues” – spektakl w wykonaniu najmłodszej generacji aktorów Teatru Yiddishpiel z Izraela

Yoni Eilat, Yonathan Rozen, Ronit Asheri, Miri Ragendorfer, Einat Segal-Cohen zabierają widzów w muzyczno-kulinarną podróż po wschodnioeuropejskiej kuchni żydowskiej. Nieprzypadkowo, w końcu jak wiadomo, jedzenie ma w kulturze jidysz miejsce szczególne. Usłyszymy więc dotyczące doświadczeń kuchennych oryginalne monologi i piosenki w języku hebrajskim i jidysz. Humorystyczne i wzruszające.

28 sierpnia, godz. 16.00, Duża Scena Teatru Kwadrat, ul. Marszałkowska 138

(Spektakl w języku hebrajskim i jidysz, z tłumaczeniem na język polski.)

kishka
„The Kishka Monologues” spotkała się z ogromnym uznaniem ze strony publiczności i krytyki w Izraelu i od daty od swojej premiery w 2013 roku cieszy się niesłabnącą popularnością.
Teatr Yiddishpiel powstał w Izraelu w 1987 roku. Jego misją jest popularyzowanie języka jidysz, przywracanie uroku i rangi języka, który niemal zniknął w czasie II wojny światowej. Jidysz na scenie teatru znów żyje, wyrażając mądrość tych, których z nami już nie ma.

Od czasu założenia teatr wystawił ponad 100 przedstawień. Dziś jest znany nie tylko z występów w kraju. Zdobył międzynarodowe uznanie, czego wynikiem jest jego stały udział w kilkudziesięciu międzynarodowych festiwalach w miastach całego świata: Montrealu, Londynie, Amsterdamie, Wiedniu, Los Angeles, Wiesbaden, Kijowie, Wilnie, Moskwie, Berlinie, Krakowie, Warszawie i wielu innych.

Bilety na kolejne imprezy festiwalowe już dostępne na Eventim.pl

Na dobre ruszyła sprzedaż biletów na wydarzenia odbywające się w ramach XIII Festiwalu Kultury Żydowskiej Warszawa Singera!

eventim

Wśród wykonawców i zespołów, na których występy można już kupić bilety są m.in.: Alosza Awdiejew, Nahorny Trio, Francesco Bruno Ensemble, Lena Piękniewska, Alona Szostak, Savannach and The Stringz, Trio Kuby Stankiewicza, Oleś Brothers & Jorgos Skolias i wielu innych…

Zapraszamy na stronę >> Eventim.pl.

Kolejnym miejscem, przez które można kupić bilety jest strona >> Teatru Żydowskiego.

Ruszyła sprzedaż biletów na XIII Festiwal Warszawa Singera

Na stronach http://www.eventim.pl/ oraz http://www.teatr-zydowski.art.pl/ można już kupić bilety na wybrane imprezy festiwalowe.

Aktualnie dostępne są bilety na trzy koncerty, o których już pisaliśmy: koncert kantorów, czyli uroczyste otwarcie festiwalu, dwie imprezy z cyklu Singer Jazz Festival – koncerty Sefardix trio (Oleś Brothers & Jorgos Skolias) oraz Trio Kuby Stankiewicza.

Dostępne są również bilety na koncert muzyki klasycznej „Żydowska muzyka XX wieku na smyczki”, w programie którego znajdą się utwory między innymi Leo Weinera (1885-1960) – węgierskiego kompozytora i pedagoga, Mieczysława Wajnberga (1919-1996) – polskiego kompozytora, od 1939 zamieszkałego w ZSRR oraz Alfreda Schnittke (1924-1998) – rosyjsko-niemieckiego kompozytora, pianisty, teoretyka muzyki i pedagoga.

smyczki

Utwory trzech kompozytorów, których muzyka przeżywa ostatnimi laty prawdziwy renesans i jest wykonywana na największych estradach koncertowych świata przez najwybitniejszych solistów, kameralistów i zespoły symfoniczne usłyszymy w wykonaniu Katarzyny Dudy, Marcina Zdunika i Katarzyny Budnik-Gałązki (od lewej), artystów należących do polskiej elity smyczkowców młodego i średniego pokolenia, nominowanych i będących laureatami Paszportów Polityki i Fryderyków, koncertujących i będących laureatami najważniejszych konkursów muzycznych na całym świecie.

Koncert odbędzie się 4 września o godz. 15.00 w Synagodze im. Nożyków.

Program XIII edycji Festiwalu Warszawa Singera

Z przyjemnością przedstawiamy Państwu program tegorocznej edycji festiwalu.

Poniżej program w wersji do pobrania:

 

program XIII Festiwalu Warszawa Singera

Uwaga – ważny komunikat!

Dzięki uprzejmości i życzliwości Dyrekcji Teatru Kwadrat do tego teatru możemy przenieść te z imprez festiwalowych, które miały odbyć się w Teatrze Żydowskim.

tklogo

Teatr Kwadrat znajduje przy ul. Marszałkowskiej 138, a więc tylko około 3-4 minuty pieszo od Placu Grzybowskiego (w kierunku stacji Metro Świętokrzyska).

Poszukujemy wolontariuszy do współpracy przy XIII Festiwalu Kultury Żydowskiej Warszawa Singera

Pragniesz aktywnie i kulturalnie spędzić czas?
Nauczyć się nowych rzeczy i poznać ciekawych ludzi?
Pasjonujesz się kulturą żydowską?

wolontariat (1)

Poszukujemy wolontariuszy do współpracy przy tegorocznej edycji Festiwalu Warszawa Singera realizowanym przez Fundację Shalom w dniach 27 sierpnia – 4 września 2016 roku.

Zadania wolontariuszy:
– opieka nad artystami zagranicznymi
– pomoc przy działaniach promocyjnych
– pomoc przy działaniach organizacyjnych w czasie trwania Festiwalu
– pomoc przy udzielaniu informacji na temat wydarzenia

Oczekujemy:
– dyspozycyjności w okresie przygotowawczym tj. od 23 lipca oraz w trakcie Festiwalu, czyli od 27 sierpnia – 4 września 2016 roku.,
– zaangażowania, sumienności i wywiązywania się z powierzonych zajęć,
– entuzjazmu i chęci do współtworzenia Festiwalu,
– znajomości języka angielskiego w stopniu komunikatywnym,
– znajomości języka francuskiego w stopniu komunikatywnym (jedna osoba),
– zainteresowanie kulturą żydowską.

Oferujemy:
– doświadczenie w realizowaniu projektów,
– kontakt z uznanymi artystami,
– zaświadczenia o odbytym wolontariacie.

Prosimy o kontakt na adres: sekretariat@shalom.org.pl.

Zapraszamy!

Drodzy Przyjaciele i Sympatycy Fundacji Shalom i Festiwalu Warszawa Singera!

Sytuacja wokół Teatru Żydowskiego, którą w ostatnim czasie wszyscy śledzimy, w znacznym stopniu dotyka także nas, ponieważ jak Wam wiadomo, w budynku Teatru Żydowskiego mieści się nasze biuro.

Być może zastanawiacie się, co w sytuacji, gdy zamknięto miejsce, na którego gościnnych scenach prezentowaliśmy tak wiele festiwalowych spektakli i koncertów?!

Jeśli tak, informujemy, że nasz Festiwal odbędzie się na pewno, w terminie, w którym go planowaliśmy!

Już wkrótce poinformujemy o tym, gdzie odbędą się wydarzenia przeniesione z Teatru Żydowskiego oraz przedstawimy program tegorocznej edycji Warszawy Singera.

Prosimy jednak o chwilę cierpliwości, ponieważ w najbliższych dniach czeka nas bardzo dużo pracy związanej z przeniesieniem festiwalu.

W tych trudnych momentach bezcennym wsparciem dla nas są Wasze głosy poparcia oraz płynące z całej Polski (i nie tylko) oferty pomocy.

Za wszystko to jesteśmy Wam ogromnie wdzięczni,

Zespół Fundacji Shalom

A oto plakat tegorocznej edycji Festiwalu!

singer 2016

Inauguracja Singer Jazz Festival z trio Sefardix

„Bracia Oleś nie próbują nikogo i niczego imitować. Grają jak rasowi współcześni muzykanci na swoich instrumentach, które czują doskonale. Jorgos Skolias nadaje całości sznyt grecki” pisał Jacek Hawryluk.

Sefardix: Oleś Brothers & Jorgos Skolias

Ci trzej wspaniali muzycy to właśnie Sefardix trio. Muzyka zespołu  laureata Folkowego Fonogramu Roku 2013 Polskiego Radia – to klimatyczna fuzja śpiewanej po grecku muzyki żydowskiej, jazzu, metafizycznych wokaliz rodem z Azji oraz instrumentalnej wirtuozerii pełnej kulturowych odniesień. Artyści wykraczają poza stereotypowe traktowanie głosu i instrumentów, poszerzając paletę brzmieniową wykonywanej muzyki. Emocje i energia płynąca ze sceny, porywają słuchaczy zarówno na dużych festiwalach, jak i kameralnych koncertach.

Koncert Sefardix trio, prezentującego swoją najnowszą płytę „Maggid”, odbędzie się w poniedziałek, 29 sierpnia o godz. 21.00 w Synagodze im. Nożyków.

Konkurs z okazji Dnia Matki

Na kilka dni przed Dniem Matki rozpoczynamy konkurs, w którym do wygrania jest 5 podwójnych zaproszeń na premierę spektaklu/performance’u/spotkania „Matki” w Teatrze Żydowskim w Warszawie.

Premiera odbędzie się w czwartek, 26 maja 2016, o godz. 19.00.

Spektakl został zrealizowany na podstawie pomysłu Gołdy Tencer. Jego reżyserem jest Paweł Passini, autorką tekstu i dramaturgii – Patrycja Dołowy.

Plakat Matki wersja2 19-05

Konkurs prowadzony jest na fanpage’u Festiwalu Singera – serdecznie zapraszamy: https://www.facebook.com/FestiwalSingera/.

Zapraszamy na spotkanie z Andrzejem Krakowskim w cyklu „Bagaże Kultury”

Spotkanie odbędzie się w najbliższą niedzielę, 29 września 2015 o godz. 14.00 w Teatrze Żydowskim, w ramach promocji książki Andrzeja Krakowskiego – „Pollywood II – Uciekinierzy z raju”, wydanej przez wydawnictwo Blue Bird.

W spotkaniu udział wezmą także Magdalena Schejbal i Włodzimierz Press.

bagaze_kultury._andrzej_krakowski_2016

Szczegóły na stronie: www.teatr-zydowski.art.pl

Zespół HAMSA, czyli śródziemnomorski klezmer funk na tegorocznej Nocy Klezmerów!

Jeden z największych koncertów plenerowych festiwalu będzie okazją do wysłuchania zespołu łączącego muzykę żydowską Europy Wschodniej z muzyką sefardyjskiej Turcji w autentyczny, śródziemnomorski muzyczny melanż. Hamsa zabiera nas w podróż, która nie tylko przekracza granice, ale także przenosi nas w głąb siebie.

Zespół tworzą: Merlin Shepherd (klarnety, tilinka), Guy Schalom (perkusja, drumkit ), Carol Isaacs (fortepian, akordeon), Glenn Sharp (gitara, saz, oud), Simon Russell (bas)

Hamsa

Noc Klezmerów, czyli sobotni otwarty koncert plenerowy na Placu Grzybowskim nie jest jedynym miejscem, gdzie będziemy mogli ich posłuchać. Zespół Hamsa poprowadzi również spacer muzyczny ulicami Warszawy.

Osip Mandelsztam w interpretacji szczecińskiego zespołu Sklep z Ptasimi Piórami

Historia powstania programu koncertu rozpoczęła się ponad 30 lat temu. Jej początki sięgają czasu stanu wojennego, kiedy to szczeciński Teatr Kana w 1982 roku wystawił spektakl „Księga…”. Spektakl był grany poza cenzurą i mimo braku jakichkolwiek oficjalnych informacji o datach i miejscach przedstawienia, ściągał tłumy…

ulica mandelsztama

Muzykę do wierszy Osipa Mandelsztama wykorzystanych w pamiętnym przedstawieniu skomponował Ryszard Leoszewski, wówczas jeden z pierwszych aktorów Teatru Kana, a obecnie kompozytor, wokalista, pedagog i jedna z najciekawszych postaci kulturalnego Szczecina.

Teraz, będąc bogatszym o doświadczenia właściwe jego pokoleniu, odnalazł w poezji Mandelsztama nie tyle cierpienie (choć i ono dało o sobie znać), co jasną stronę ludzkiej duszy. Iskierki prawdziwego człowieczeństwa, okruchy szlachetności, wiarę w czystość intencji, szacunek i bliskość drugiej osoby – zwyczajną prawdę i uczciwość.

Koncert odbędzie się 31 sierpnia 2016 o godz. 19.00 w Klubie Mamele.

Trzej kantorzy na rozpoczęcie festiwalu

Niedzielny koncert kantorów to już tradycja Festiwalu Warszawa Singera. Jest to jednocześnie uroczysta inauguracja Festiwalu, na którą swoje podwoje otwiera dla szerszej publiczności Synagoga im. Nożyków w Warszawie.

W tym roku znów usłyszymy najznakomitszych światowych kantorów. Wystąpią: Benzion Miller, Yaakov Lemmer i Tzudik Greenwald (od lewej), przy akompaniamencie wybitnego pianisty Menchaema Bristowskiego.

kantorzy
Dla tych, którzy chcieliby sprawdzić swoje możliwości wokalne przygotowaliśmy coś specjalnego! Kilka godzin przed uroczystym koncertem odbędą się warsztaty śpiewu kantoralnego, które poprowadzi Benzion Miller.

Oba wydarzenia odbędą się w niedzielę, 28 sierpnia 2016. Zapraszamy do śledzenia naszej strony – szczegóły już wkrótce!

Klezmatics zagra na XIII Festiwalu Warszawa Singera

Nowojorska grupa klezmerska to zespół legenda, królujący na światowych scenach od 25 lat.

Aktualnie jej skład tworzą: Lorin Sklamberg (wokal, akordeon, gitara, fortepian), Frank London (trąbka, instrumenty klawiszowe, śpiew), Paul Morrissett (bas, tsimbl, śpiew), Matt Darriau (kaval, klarnet, saksofon, wokal) i Lisa Gutkin (skrzypce, śpiew).

Klezmaticsfot. Adrian Buckmaster

Podczas ćwierć wieku istnienia Klezmatics współpracował z takimi artystami, jak genialny skrzypek Itzhak Perlman, nagrodzony Pulitzerem dramaturg Tony Kushner i ikona izraelskiego wocalu Chava Alberstein, a także wielu innych wybitnych artystów.

Występ zespołu Klezmatics odbędzie się 4 września 2016.

Zapraszamy na stronę zespołu: klezmatics.com

Szczęśliwego święta Pesach! Happy Passover!

pesach

Wszystkim naszym przyjaciołom życzymy szczęścia i radości z wszystkich dobrych rzeczy w życiu oraz wesołych, pogodnych i spokojnych świąt Pesach!

Zespół Fundacji Shalom

„Bartoszewski 1922–2015. Więcej niż przyzwoitość” – zapraszamy na wystawę w Muzeum POLIN

W Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN 14 kwietnia 2016 otwarto wystawę przedstawiającą najważniejsze obszary życia i działalności zmarłego 24kwietnia 2015 Władysława Bartoszewskiego – historyka, dziennikarza, pisarza, polityka i działacza społecznego, którego kilkukrotnie mieliśmy zaszczyt gościć podczas festiwalu – ostatni raz w roku 2013.

bartoszewsk_fot jbarcz1

„Bartoszewski 1922–2015. Więcej niż przyzwoitość” to opowieść o człowieku, który nie bał się iść pod prąd w imię szczytnych celów, walcząc o pamięć historyczną i pojednanie narodów. To historia świadka i uczestnika najdramatyczniejszych wydarzeń XX wieku, którego mimo tragicznych osobistych doświadczeń cechował do końca życia „umiarkowany optymizm” i wiara w ludzi.

Organizatorem wystawy jest Kancelaria Prezesa Rady Ministrów

Szczegóły na stronie: www.polin.pl 

Zaproszenie na 25. spotkanie z cyklu „Bagaże kultury”

W imieniu Teatru Żydowskiego w Warszawie zapraszamy na 25. już spotkanie z cyklu „Bagaże kultury”, które odbędzie się 10 kwietnia 2016 (niedziela) o godzinie 14.00. Bohaterem i gościem będzie Feliks Falk – reżyser filmowy i teatralny, scenarzysta, dramatopisarz.

Spotkanie poprowadzi Remigiusz Grzela.

bagaze_kultury_feliks_falk

Gośćmi spotkania będą również Teresa Budzisz-Krzyżanowska oraz Urszula Grabowska, odtwórczynie głównych ról w ostatnich produkcjach bohatera spotkania.

Urszula Grabowska wcieliła się w tytułową postać filmu „Joanna” – opowiadającego historię osadzoną w latach okupacji hitlerowskiej, przejmującego obrazu wg scenariusza i w reżyserii Feliksa Falka. Teresa Budzisz-Krzyżanowska stworzyła wspaniałą kreację wybitnej niemieckiej filozofki Hanny Arendt w zmuszającej do refleksji „Rzeczy o banalności miłości” – spektaklu telewizyjnym na podstawie sztuki Savyon Liebrecht, jednej z najbardziej znanych izraelskich pisarek, którą gościliśmy podczas XI Festiwalu Warszawa Singera.

Więcej szczegółów oraz informacja na temat zakupu biletów na stronie: teatr-zydowski.art.pl.

Szczęśliwego święta Purim!

W najbliższą środę – 23 marca 2016 – o zachodzie słońca rozpocznie się najradośniejsze święto żydowskie. Podczas Purimu świętować będziemy zdemaskowanie spisku Hamana, mającego na celu doprowadzenie do zagłady Żydów. Choć rzecz miała miejsce w czasach perskich, święto Purim do dziś upamiętnia przetrwanie narodu żydowskiego pomimo wszelkich przeciwności losu.

maska2

Życzymy Państwu szczęśliwego święta Purim!

Zespół Fundacji Shalom

Zapraszamy na 14. Międzynarodowe Seminarium Języka i Kultury Jidysz

Zanim na stronie Festiwalu na dobre zagoszczą wiadomości o tegorocznej edycji – a już wkrótce pierwsze newsy o tym, co ciekawego dla Was przygotowaliśmy – zachęcamy do zapisania się na kolejną edycję Międzynarodowego Seminarium Języka i Kultury Jidysz.

seminarium-klasa

To kolejny kurs, który odbędzie się w Warszawie – tym razem w dniach 27 czerwca – 15 lipca 2016 – przedwojennym światowym centrum życia żydowskiego. Oprócz możliwości uczenia się języka jidysz aż na czterech poziomach, goście seminarium będą mieli szansę poznawać miejsca związane z historią i kulturą jidysz, zwiedzać muzea, poznawać warszawskie archiwa oraz uczestniczyć w życiu kulturalnym stolicy.

Zajęcia prowadzić będą wybitni jidyszyści, którzy przyjadą do Warszawy z różnych miejsc świata.

Organizatorem seminarium jest Fundacja Shalom – więcej na stronie shalom.org.pl.

Znamy datę kolejnej edycji festiwalu!

foto singer

Do kolejnej, XIII edycji festiwalu pozostało już tylko 172 dni. A to oznacza, że w tym roku spotykamy się 27 sierpnia. Festiwal potrwa do 4 września. Czeka nas więc znów 9 dni niesamowitych wrażeń artystycznych – koncertów, spektakli, wystaw, spotkań z ciekawymi ludźmi i warsztatów, dla małych i dużych.

image001

Serdecznie zapraszamy, szczegóły już wkrótce!

Nasza akcja: „Zgłoś artystę na XIII Festiwal Warszawa Singera” dobiegła końca!

fina

Dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w naszej zabawie. Łącznie zostało zgłoszonych aż 61 wykonawców! Większość propozycji to prawdziwe perełki! Przyjrzymy się wszystkim zgłoszonym artystom, co będzie bardzo pomocne podczas pracy nad programem XIII edycji Festiwalu Warszawa Singera!

Najwięcej osób chciałoby zobaczyć na festiwalowej scenie fenomenalną izraelską pieśniarkę SARIT HADAD, a tuż za nią uplasował się znakomity izraelski wokalista IDAN RAICHEL.
Sporo punktów uzyskała Grupa Caryna, kilka głosów zdobyli również: Daniel Kahn & The Painted Bird, Danuta Morel oraz zespółCukunft.

Poniżej przedstawiamy pełną listę zgłoszonych artystów, podzielona na kategorie:

MUZYKA – ZESPOŁY: Louisa Lyne & di Yiddishe Kapelye, Ofensywa Brunetów, Mazowsze, Kroke, Jelena Kuljic & Paul Brody’s Sadawi, Socalled, Banda Nella Nebbia, Oded Tzur Quartet, The Brothers Nazaroff, Hadag Nahash, Alte Zachen 16

MUZYKA – WOKALISTKI, WOKALIŚCI, INSTRUMENTALIŚCI: Natalia Sikora, Mieczysław Szcześniak, Zeev Tene, Yehuda Poliker יהודה פוליקר, John Zorn, Dana International, Chava Alberstein, Sagit Zilberman, Arik Livnat, Harel Moyal, Yasmin Levy, Nechi Nech, Yuval Dayan, Roni Dalumi, Shai Tsabari, Vira Lozinsky, Matt Herskowitz, Marta Bizoń, Matisyahu, Poldek Galicki, Jakub Moszkowicz, Olga Magieres, Victoria Hanna, Mark Feldman & Sylvie Courvoisier, Gilad Hekselman, Tigran Hamasyan, Ibrahim Maalouf, Rotem Sivan, Yotam Silberstein, Tamir Hendelman, Bireli Lagrene, Shai Maestro, Annie Darmon, Asaf Amdursky, Izabella Rzeszowska, Daniel Zamir, Yael Naim, Renana Raz- רננה רז, Michal Hochman

CHÓR: Yeshiva Darchei Torah Choir

TEATR: „Death of Salesman in Yiddish” (New Yiddish Rep) – sztuka teatralna w jidysz

LITERATURA: Jerzy Sarnecki (pisarz), Viktoria Korab (pisarka), Ludwik Lewin (pisarz/gawędziarz)

TANIEC: Hania Tenenbaumtemu

Już wkrótce finał akcji „Zgłoś artystę na XIII Festiwal Warszawa Singera”

obrazek

Prawie miesiąc temu zapytaliśmy Was, kogo chcielibyście usłyszeć, zobaczyć lub spotkać podczas tegorocznej edycji festiwalu i co nas bardzo cieszy, od tego czasu przesłaliście nam mnóstwo swoich propozycji.
Najwięcej z nich to ulubieni wykonawcy i zespoły muzyczne – póki co najwięcej głosów zbierają Sarit Hadad i Idan Raichel, ale jeszcze wszystko może się zmienić.
Jeszcze nie wiemy, czy uda nam się spełnić wszystkie Wasze muzyczne – i nie tylko – marzenia, ale wciąż jeszcze czekamy na głosy naszej festiwalowej publiczności.

Termin nadsyłania propozycji mija 10 stycznia 2016, więc to już ostatnia szansa na włączenie się do akcji na naszym fejsbukowym profilu festiwalowym:Festiwal Singera

Wszystkiego najlepszego w Nowym Roku!

new_year

Wszystkim naszym Gościom i Widzom,

a także wszystkim Przyjaciołom, Znajomym

i Współpracownikom życzymy,

aby nadchodzący rok był dla Was pełen zdrowia,

pogody ducha i zadowolenia z każdego mijającego dnia.

 

A także, abyśmy spotkali się i bawili wspólnie

podczas wypadającej w 2016 roku

XIII edycji Festiwalu Warszawa Singera.

 

Gołda Tencer i zespół festiwalowy

Kołysanka dla pamięci’15: prezentacja pt. „OR”

Zapraszamy do obejrzenia performance multimedialnego i prezentacji projektu „OR” prof. Włodzimierza Szymańskiego, które odbyły się podczas tegorocznego spotkania „Kołysana dla pamięci” pod pomnikiem Bohaterów Getta w Warszawie.

Żeby obejrzeć nagranie, wystarczy klinknąć w obrazek.

kalendarium

XII edycja Festiwalu Warszawa Singera – tak było…

KONCERT_FINAOWY

Przygotowaliśmy dla Państwa krótki zbiór najważniejszych wydarzeń warszawskiej części festiwalu Warszawa Singera.
Zapraszamy na chwilę miłych wspomnień: RELACJA Z XII FESTIWALU SINGERA.

Dziękujemy Wam za wspólny sukces XII edycji Festiwalu Warszawa Singera

final_XII_edycja

Sukces XII edycji Festiwalu Kultury Żydowskiej „Warszawa Singera” zawdzięczamy wspólnej pracy bardzo wielu osób, instytucji i firm – wspierających nas sponsorów i darczyńców, restauracji i klubów, które włączyły się w organizację imprez, naszych współpracowników i wolontariuszy, a także wszystkich tych, których podczas festiwalowych dni podziwialiśmy na scenach muzycznych i teatralnych, których słuchaliśmy z uwagą lub których prace oglądaliśmy na licznych wystawach…

Wszyscy byliście wspaniali!
Dziękujemy Wam za to, że jesteście z nami!

Gołda Tencer
i zespół Festiwalu Warszawa Singera

Zapraszamy na spotkanie z Andrzejem Krakowskim w cyklu „Bagaże Kultury”

Już w najbliższą niedzielę, 20 września 2015 o godz. 14.00 w Teatrze Żydowskim odbędzie się pierwsze w sezonie 2015/2016 spotkanie w ramach cyklu „Bagaże kultury”.

bagaze_kultury_andrzej_krakowski

Bohater spotkania, Andrzej Krakowski, doskonale znany publiczności festiwalowej, podczas niedzielnego spotkania opowie o swojej książce „Pollywood. Jak stworzyliśmy Hollywood”, wydanej nakładem wydawnictwa Blue Bird i o jej kontynuacji  „Pollywood. Uciekinierzy w raju”, która ukaże się niebawem.

W spotkaniu udział wezmą także Daniel Olbrychski, Andrzej Wajda i Janusz Zaorski.

Szczegóły na stronie: www.teatr-zydowski.art.pl

Andrzej Krakowski – reżyser, scenarzysta, producent filmowy, pedagog. Studiował na Wydziale Reżyserii PWSTiF w Łodzi. W 1968 wyemigrował z Polski i kontynuował naukę w American Film Institute. Zrealizował ponad 50 filmów i seriali telewizyjnych. Producent, m.in. nominowanego do Oscara „California Reich”, zdobywca dwóch nagród Emmy za serię „We Are New York” i popularnego na Broadwayu musicalu „King David”, jak również wielokrotnie nagradzanego „Looking for Palladin”. Autor scenariuszy 18 filmów i kilku książek.

Szana tova u’metuka, czyli słodkiego nowego roku!

Na cały rozpoczynający się nowy rok – Rosz ha-Szana 5776 – życzymy Wam, aby był to czas piękny i pełen słodyczy, który dostarczy Wam okazji do przeżycia wielu chwil radości i wzruszeń, także tych inspirowanych uczestnictwem w wydarzeniach kolejnej edycji Festiwalu Warszawa Singera.

szana

obyśmy wszyscy zapisani byli na dobry rok!


Gołda Tencer

i zespół Festiwalu Warszawa Singera

Edycja XII

XII Festiwal Warszawa Singera już za nami…

Podczas ostatniego weekendu festiwalu, 29-30 sierpnia 2015 odbyło się ponad 40 wydarzeń – muzycznych, teatralnych, literackich, edukacyjnych i wielu innych, a ciągu tych dwóch dni alejkami Placu Grzybowskiego, ulicą Próżną, Twardą i Bagno przelał się kilkutysięczny tłum. I choć działo się naprawdę dużo, wrażeń z wielu imprez na pewno prędko nie zapomnimy…

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
fot. Janusz Paliwoda

Zapraszamy na krótki przegląd najważniejszych wydarzeń dwóch dni kończących XII edycję Festiwalu Warszawa Singera: 29-30 sierpnia 2015.

Piątkowe popołudnie na festiwalu? Obowiązkowo – muzyka, taniec i… szabat!

Szabat Szalom, Sadawi, Cicha, Konsonans Retro, Love And Beauty Seekers… To tylko niektóre z haseł, które elektryzowały publiczność siódmego dnia festiwalu.

Karolina_Cich2

Fot. Marta Kuśmierz

Zapraszamy do obejrzenia relacji: 28 sierpnia 2015.

Sesja naukowa, wspaniałe koncerty, ciekawe spotkania, czyli czwartek festiwalowy

Czwartek 27 sierpnia 2015 już za nami. Było naukowo, ale i nastrojowo, energetycznie, ale i  lirycznie…

nelson12

Fot. Janusz Paliwoda

Jak dokładnie minął ten dzień, przekonajcie się Państwo sami, czytając krótką relację z szóstego dnia festiwalu:
27 SIERPNIA 2015.

Festiwal Warszawa Singera na już półmetku…

W środę, 26 sierpnia 2015  niewątpliwie królował jazz, w różnych wydaniach i stylach, ale było też wiele innych ciekawych wydarzeń.

Swinging_Jewish_Warsaw_4

fot. Janusz Paliwoda

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z piątego dnia festiwalu: 26 SIERPNIA 2015.

Wtorek z Singerem – festiwalu dzień czwarty

Pośród kilkunastu imprez, które odbyły się 25 sierpnia 2015, były koncerty, wystawy, warsztaty, wykłady i spotkania. A wśród nich dwa wspaniałe koncerty – Grzegorza Turnaua na Dużej scenie Teatru Żydowskiego oraz koncert specjalny Joshuy Nelsona w budynku Cosmopolitan.

turnau1

fot. Renata Zawadzka-Ben Dor

Zapraszamy do obejrzenia relacji z czwartego dnia festiwalu: 25 SIERPNIA 2015.

Teatralnie, jazzowo i… na uniwersytecie, czyli Festiwalu Warszawa Singera dzień trzeci

Kolejny dzień Festiwalu Warszawa Singera, 24 sierpnia 2015 upłynął głównie pod znakiem jazzu, prezentacji różnorodnych projektów teatralnych oraz licznych wydarzeń o charakterze edukacyjnym.

Otwarcie_Singer_Jazz_1

fot. Janusz Paliwoda

O szczegółach dowiecie się Państwo, oglądając fotorelację z kolejnego festiwalowego dnia: 24 SIERPNIA 2015.

XII Festiwal Kultury Żydowskiej „Warszawa Singera” oficjalnie rozpoczęty…

Zgodnie z wieloletnią tradycją, drugiego dnia festiwalu odbyła się inauguracja wydarzenia w Synagodze im. Nożyków w Warszawie połączona z uroczystym koncertem kantorów oraz wręczeniem nagród Fundacji Shalom „Strażnikom pamięci – tym, którzy ją ocalili”.

LR7A9865_1600x1067

Podczas tego dnia odbyło się jednak o wiele więcej ciekawych wydarzeń,
zapraszamy więc do obejrzenia relacji z pierwszej niedzieli festiwalu – 23 SIERPNIA 2015.

Przywitanie Królowej Szabat oraz warsztaty kuchni żydowskiej z Etel Szyc

Zgodnie z tradycją  Festiwalu Warszawa Singera w piątkowy wieczór (28 sierpnia 2015) na Placu Grzybowskim odbędzie się świąteczne spotkanie „Szabat Szalom”.  Świąteczny wieczór poprowadzą : Gołda Tencer  i  Etel Szyc.

szabat_etel__seb_4577

fot. Marta Kuśmierz

Już jutro 25 sierpnia 2015 (wtorek) odbędą się warsztaty „ Zapachy i smaki kuchni żydowskiej”, prowadzone przez Etel Szyc i Hannę Kossowską.

Serdecznie zapraszamy!

Od Placu Defilad po Plac Grzybowski – tak było pierwszego dnia Festiwalu Warszawa Singera

plac_defilad_MK

W ostatnią sobotę, 22 sierpnia 2015 Festiwal Kultury Żydowskiej „Warszawa Singera” po raz pierwszy w swojej 12-letniej historii miał swoją „premierę” na Placu Defilad i „premiera” ta wypadła bardzo udanie!
Równie dużo działo się kilkaset metrów dalej, w obecnym na mapie festiwalowej od początku rejonie Placu Grzybowskiego i ul. Próżnej.

Aby się o tym Państwa o tym przekonać, przygotowaliśmy fotorelację z pierwszego dnia XII Festiwalu Warszawa Singera.
Zapraszamy do jej obejrzenia: 22 SIERPNIA 2015.

„Ongiś było miasteczko” – niedziela Singerem w Leocinie

Festiwal Warszawa Singera już po raz drugi gościł w mieście, w którym ponad sto lat temu urodził się Icchok Baszewis Singer. W ostatnią niedzielę – 16 sierpnia 2015 – w Świetlicy wiejskiej w Leoncinie odbył się koncert festiwalowy w wykonaniu artystów Teatru Żydowskiego w Warszawie.

leoncin

Zapraszamy do obejrzenia relacji z wydarzenia: FESTIWAL WARSZAWA SINGERA W LEONCINIE

Karolina Cicha zaprasza na koncert premierowy płyty „JIDYSZLAND”

Płyta „Jidyszland” to poetyckie bogactwo języka jidysz oraz etnojazzowe kompozycje tworzące osobną, spójną muzycznie całość – graną przez typowy skład jazzowego trio: kontrabas (Piotr Domagalski) perkusja (Witek Wilk) oraz klawisze (Karolina Cicha) wzbogacony o instrumenty etniczne, takie jak akordeon, gimbri czy baglamas.

26ca034cjidyszland_front

Koncert odbędzie się 28 sierpnia 2015, godz. 17.30, na Scenie na piętrze Teatru Żydowskiego, Plac Grzybowski 12/16 – impreza biletowana, bilety do nabycia na www.eventim.pl i www.teatr-zydowski.art.pl oraz  w kasie Teatru Żydowskiego, tel. 22 850 56 56.

Będzie tanecznie i muzycznie – na Festiwal Warszawa Singera zaprasza Guy Schalom

Światowej klasy muzyk i tancerz brytyjski, lider znanego zespołu Ensemble Blues Baladi, producent muzyczny i ekspert od wielu różnorodnych gatunków muzycznych po raz kolejny poprowadzi festiwalowe warszaty tańca.

Warszawa Singera w Centrum Kultury Jidysz

Warsztaty dla dużych i małych, wykłady, pokazy, sesja naukowa – to tylko niektóre z wydarzeń organizowanych w ramach XII Festiwalu Warszawa Singera w Centrum Kultury Jidysz, w dniach 23-27 sierpnia 2015 roku.

image007_1

O Warszawie Singera dla mediów – konferencja prasowa zapowiadająca tegoroczną edycję festiwalu

Konferencja prasowa poświęcona XII edycji Festiwalu Warszawa Singera odbyła się 11 sierpnia 2015, o godz. 11.00  na dużej scenie Teatru Żydowskiego w Warszawie.

DSC8287

W spotkaniu wzięli udział nie tylko organizatorzy, ale i zaproszeni przedstawiciele sceny muzycznej: Marek Dyjak i Karolina Cicha,  a także Łukasz Chotkowski, współscenarzysta prezentowanego w czasie festiwalu „Dybuka” w reż. Mai Kleczewskiej; poeta Jacek Dehnel, występujący jako jeden z liderów projektu „Tajny Detektyw”; Remigiusz Grzela, pisarz i dziennikarz, prowadzący wiele spotkań festiwalowych; Adam Bruch, dyrektor artystyczny Singer Jazz Festival oraz Grzegorz Lewandowski, opowiadający o projekcie „Plac Defilad”.
Na konferencji, którą poprowadził Dawid Szurmiej, nie mogło także zabraknąć Gołdy Tencer – dyrektora i twórcy Festiwalu Warszawa Singera.

Tym razem, wyjątkowo, na scenie Teatru Żydowskiego zasiedli dziennikarze.

8.Golda_Tencer

Biłgorajska część Festiwalu Warszawa Singera już za nami!

Spacer śladami biłgorajskich Żydów i Ukraińców, monodram będący adaptacją opowiadania I.B. Singera w wykonaniu Witolda Dąbrowskiego z Teatru NN z Lublina, koncert finałowy z udziałem m.in. artystów Teatru Żydowskiego z Warszawy oraz laureatów Ogólnopolskiego Turnieju Recytatorskiego im. I.B. Singera, to tylko część wydarzeń, które w ostatni weekend (8-9 sierpnia 2015) odbywały się w Biłgoraju.
Cykl biłgorajskich imprez został zorganizowany we współpracy z Urzędem Miasta Biłgoraj i Biłgorajskim Centrum Kultury.

Zachęcamy do zapoznania się z relacją z wydarzenia opublikowaną na stronie Gazety Biłgorajskiej – aby przejść do wybranego artykułu, wystarczy kliknąć w zdjęcie:

„Festiwal Kultur” (08.08.2015)               „Biłgoraj wielokulturowy” (10.08.2015)
zdjecie-artykul-10348-046      zdjecie-artykul-10348-071
fot. Bilgorajska.pl

„Było smacznie, radośnie tanecznie i kolorowo”,
czyli jak bawiliśmy się podczas Singera na Targu Śniadaniowym
– 

DSC_0562

fot. Janusz Paliwoda

Wczorajszy targ zgromadził bardzo wielu miłośników dobrej kuchni i dobrej zabawy. Punkt informacyjny XII Festiwalu Warszawa Singera odwiedziła m.in. Pani Premier Ewa Kopacz, a naszych gości czekało wiele ciekawych zajęć.

Zpraszamy do obejrzenia relacji z wydarzenia: Singer na targu śniadaniowym 2015.

Wieczór pamięci Szymona Szurmieja

W ostatnią sobotę festiwalu 29 sierpnia 2015, godz. 18.00 zapraszamy na wieczór poświęcony wieloletniemu Dyrektorowi Naczelnemu i Artystycznemu Teatru Żydowskiego w Warszawie.

szymon_szurmiejfot.marek_gorecki

W spektaklu zostaną wykorzystane utwory bliskie sercu Szymona Szurmieja – prywatnie i zawodowo – i to one będą stanowiły kanwę opowieści. Narratorami wieczoru będą dwaj synowie Szymona – Jan i Dawid Szurmiejowie, którzy są także autorami scenariusza i reżyserami spektaklu. Poprowadzą nas oni przez odrealniony świat spełnionych marzeń bohatera, w którym wielką rolę odegrały rzeczone baby. W pięknej scenografii Ewy Łanieckiej zaśpiewają: Izabella Rzeszowska, Dorota Salamon, Gołda Tencer, Roksana Vykalyuk. Kierownikiem muzycznym wieczoru jest Janusz Sent – kompozytor wielu największych przebojów, które Szymon Szurmiej premierowo umieszczał w swoich widowiskach muzycznych i Jego wieloletni przyjaciel.

Spektakl odbędzie się na Dużej scenie teatru Żydowskiego w Warszawie, Plac Grzybowski 12/16.

Wstęp po potwierdzeniu obecności, wejściówki do odbioru od 3 sierpnia w Biurze Festiwalowym, tel. 22 620 55 85; 652 16 48.

Paul Brody wystąpi na XII Festiwalu Warszawa Singera

Wybitny amerykańsko-niemiecki trębacz, kompozytor i jazzman, twórca i lider wielu ciekawych projektów muzycznych zaprasza na koncert, podczas któego zaprezentuje się wraz ze swoim zespołem – Paul Brody’s SADAWI.

Singer na Targu Śniadaniowym.
Przedsmak XII Festiwalu Kultury Żydowskiej Warszawa Singera

Zapraszamy w najbliższą niedzielę (9 sierpnia 2015, godz. 9:00-16:00), w pełni słońca, na Mokotowski Targ Śniadaniowy dedykowany postaci Isaaca Bashevisa Singera. Wydarzenie jest zapowiedzią zbliżającego się XII Festiwalu Kultury Żydowskiej, który odbędzie się w dniach 22-30 sierpnia w Warszawie.
Cały dzień będziemy smakować kulturę jidysz poprzez specjalnie przygotowane potrawy, słuchanie muzyki klezmerskiej i warsztaty. Uczestników Targu zaprosimy na naukę tańców izraelskich, wspólne tworzenie wycinanki żydowskiej, pokazowy warsztat kulinarny i kiermasz książek. Szczegółowy program już wkrótce.

Singer_na_targu_2014_01

Singer na Targu Śniadaniowym w 2014, fot. Janusz Paliwoda

Targ Śniadaniowy to cykliczne wydarzenie ożywiające zielone miejskie przestrzenie. W każdy weekend w kilku dzielnicach Warszawy i wybranych miastach Polski dajemy powód i zachętę do spotkania, wyjścia z domu. Na Targu można zrelaksować się po pracowitym tygodniu razem z rodziną, przyjaciółmi oraz bliższymi i dalszymi sąsiadami celebrują wspólne śniadania w piknikowej atmosferze. Czekamy z pysznym jedzeniem, wyjątkowymi produktami od lokalnych producentów oraz z wyśmienitym humorem.

Miejsce: Targ Śniadaniowy, Warszawa – Mokotów | Skwer Grupy AK „Granat”, przystanek Królikarnia

WSTĘP WOLNY

Partner: Targ Śniadaniowy

singer_na_targu_ sniadaniowym2015

XII FESTIWAL KULTURY ŻYDOWSKIEJ WARSZAWA SINGERA, 22-30.08.2015

Idea wydarzenia to prowokowanie zaproszonych twórców do poszukiwania nowych ścieżek, inspirowanych tradycją ukazując bogactwo kultury żydowskiej.
Od dwunastu lat na Placu Grzybowskim oraz ulicy Próżnej rozbrzmiewa muzyka klezmerska, słychać śpiew kantorów, odbywają się projekcje filmowe, warsztaty, spotkania literackie, instalacje artystyczne, będzie można skosztować wykwintnych specjałów koszernej kuchni. W tym roku, po raz pierwszy Festiwal pojawi się także na płycie głównej Placu Defilad, u stóp Pałacu Kultury i Nauki, w ramach wspólnej, letniej inicjatywy Teatru Studio, Baru Studio i Cafe Kulturalna.
Wśród zaproszonych gości swój udział zapowiedziały gwiazdy sceny polskiej i światowej m.in.: Grzegorz Turnau, Joshua Nelson,Katy Carr, Marek DyjakKROKE. W specjalnym programie przygotowanym tylko na festiwal będziemy mogli zobaczyć KayahKatarzyną Nosowską. Gwiazdą koncertu finałowego będzie Matisyahu – uznany amerykański muzyk łączący rap, reggae i beatbox z alternatywnym rockiem przeplatanym motywami chasydzkimi.
Festiwal to nie tylko wydarzenia muzyczne, to także święto teatru. Zobaczyć będziemy mogli uznany już przez recenzentów spektaklDybuk w reż. Mai Kleczewskiej.
Poza atrakcjami muzycznymi i teatralnymi, planowanych jest około 200 wydarzeń kulturalnych, które rokrocznie gromadzą ponad 40 tys. widzów.

Dowiedz się więcej:

facebook.com/FestiwalSingera

targsniadaniowy.pl | www.facebook.com/targsniadaniowy

Zapraszamy na warszawską premierę najnowszej płyty zespołu KROKE

Już po raz kolejny na Festiwalu Warszawa Singera będziemy gościć Kroke – jeden z najbardziej rozpoznawalnych na świecie polskich zespołów – tym razem z najnowszą, dziesiątą płytą. Album „Ten” jest najbardziej różnorodny w dorobku zespołu – tak, jakby muzycy chcieli zawrzeć na nim wszystko, co przez lata było ich atutem – ale wciąż wpisujący się w ich rozpoznawalną stylistykę, łączącą piękne melodie z improwizacją i rzewność z energetycznym pulsem.

kroke

fot. Marcin Kydryński

Kroke w swojej twórczości sięga po inspiracje do muzyki etnicznej i autorskie improwizacje. W ten sposób tworzy własny, unoszący się ponad granicami, formami i czasem styl, który został nie tylko zauważony przez publiczność, lecz także doceniony przez artystów całego świata – Stevena Spielberga, Petera Gabriela czy Davida Lyncha. Zespół, w swojej 22-letniej historii, współpracował m.in. z Nigelem Kennedym, Anną Marią Jopek, Edytą Geppert, norweskim zespołem Tindra, hiszpańskim skrzypkiem Diego Galazem, mongolską wokalistką Urną Chahar Tugchi, orkiestrą Sinfonietta Cracovia i pojawiał się na najbardziej prestiżowych festiwalach muzycznych na całym globie.

Koncert promujący płytę „Ten” odbędzie się 30 sierpnia 2015 o godz. 17.00 na Dużej scenie Teatru Żydowskiego w Warszawie. Zespół zagra w  swoim stałym składzie: Jerzy Bawoł  (akordeon), Tomasz Kukurba (altówka), Tomasz Lato(kontrabas) z gościnnym udziałem Sławomira Bernego (instrumenty perkusyjne). Gościem specjalnym koncertu będzie Gołda Tencer.

Bilety na koncert można nabyć na www.eventim.pl i www.teatr-zydowski.art.pl, a od 3 sierpnia także w kasie Teatru Żydowskiego, tel. 22 850 56 56.

Uwaga, teatromani – „Dybuk” w reż. Mai Kleczewskiej na Festiwalu Warszawa Singera!

Jedna z najczęściej komentowanych warszawskich premier minionego sezonu – „Dybuk” Mai Kleczewskiej i Łukasza Chotkowskiego oparty na należącym do klasyki dramatu żydowskiego tekście Szymona Szymona An-skiego – została wystawiona przez Teatr Żydowski w Warszawie.
W jidyszowym „Romeo i Julii”, ludowej legendzie opowiadającej o duszy zmarłego ucznia jesziwy, wcielającej się w ciało ukochanej, wystąpili gościnnie Magdalena Koleśnik i Piotr Stramowski. Twórcy spektaklu nadali „Dybukowi” szersze znaczenie, czyniąc z zawartej w nim historii opowieść o złamanym przymierzu pomiędzy narodami i o powracającej pamięci – dramat An-skiego został poszerzony o historie mieszkańców getta, a także ofiar i ocalałych z Holokaustu.

dybuk_fot.magda_hueckel_17

Powstało przenikliwie mądre przedstawienie, ujawniające potencjał artystyczny zespołu Teatru Żydowskiego, potwierdzające głęboki sens misji tego teatru, który otwiera się na nowy język teatru i nowe pokolenia. Wielkie osiągnięcie artystów, osiągnięcie teatru i wzruszające spotkanie pokoleń. 
(Tomasz Miłkowski, www.aict.art.pl)

Podczas tegorocznej edycji festiwalu spektakl będzie prezentowany cztery razy: 20, 21, 31 sierpnia oraz 1 września (godz. 19.00, Duża scena Teatru Żydowskiego w Warszawie, Pl. Grzybowski 12/16)

Bilety na spektakl można nabyć na www.eventim.pl i www.teatr-zydowski.art.pl oraz od 3 sierpnia 2015 w kasie Teatru Żydowskiego, tel. 22 850 56 56.

Od dziś na stronie dostępny jest PROGRAM wszystkich imprez XII edycji Festiwalu Warszawa Singera!

Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami  – wystarczy przejść do zakładki PROGRAM w menu.

Przypominamy również, że na stronie Eventim.pl oraz na stronie www.teatr-zydowski.art.pl można kupić bilety na imprezy festiwalowe.

Od 3 sierpnia 2015 będzie możliwość osobistego zakupienia biletów:

– w kasie Teatru Żydowskiego, tel. 22 850 56 56
– w Biurze Festiwalowym, tel. 22 620 55 85; 652 16 48 (w biurze można również odbierać wejściówki na imprezy wymagające potwierdzenia obecności).

EVENTIM-planszaTV

 

Christian Dawid wystąpi na XII Festiwalu Warszawa Singera

Światowej sławy Klarnecista Christian Dawid zaprasza na występy ze swoim udziałem – aby dowiedzieć się, wystarczy kliknąć w zdjęcie artysty:

pobrane

„Książę kosher-gospel” znów w Warszawie!

Podczas tegorocznej edycji festiwalu czeka nas kolejny występ charyzmatycznego artysty zza oceanu Joshuy Nelsona – urodzonego w rodzinie czarnoskórych Żydów amerykańskich wokalisty i nauczyciela języka hebrajskiego, który zaprezentuje swój nowy projekt tworzony wspólnie z nowojorskimi muzykami.

nelson_news

fot. Jessica Pearl

Wspaniałą oprawę koncertu Joshuy Nelsona, który odbędzie się w Kościele Wszystkich Świętych przy Palcu Grzybowskim, zapewni niesamowicie energetyczny, 40-osobowy chór z Warszawy – Sienna Gospel Choir.

sienna_news

fot. www.sienna.waw.pl

Koncert odbędzie się 27 sierpnia 2015, o godz. 18.30. Wejściówki w cenie 30 zł są do nabycia na www.eventim.pl i www.teatr-zydowski.art.pl oraz od 3 sierpnia w kasie Teatru Żydowskiego, tel. 22 850 56 56

Dla tych, którzy uwielbiają śpiewać przygotowaliśmy coś specjalnego: dzień przed koncertem, 26 sierpnia 2015, o godz. 17.00, także w Kościele Wszystkich Świętych odbędą się warsztaty wokalne z Joshuą Nelsonem i Sienna Gospel Choir.
Warsztaty będą dostępne dla zamkniętej grupy uczestników – maksymalnie 20 osób.
Trzeba się bardzo spieszyć, bo zapisy w Biurze Festiwalowym ruszają od 3 sierpnia (tel. 22 620 55 85; 652 16 48).

Poszukujemy wolontariuszy do współpracy przy XII Festiwalu Warszawa Singera

 Pragniesz aktywnie i kulturalnie spędzić czas?
Chcesz nauczyć się nowych rzeczy i poznać ciekawych ludzi?
Pasjonujesz się kulturą żydowską?

Zapraszamy do współpracy przy XII Festiwalu Kultury Żydowskiej Warszawa Singera realizowanym przez Fundację Shalom w dniach 22 – 30 sierpnia 2015 roku.

lapki

Zadania wolontariuszy:
– opieka nad artystami zagranicznymi
– pomoc przy działaniach promocyjnych
– pomoc przy działaniach organizacyjnych w czasie trwania Festiwalu
– pomoc przy udzielaniu informacji na temat wydarzenia.

Od wolontariuszy oczekujemy:
– dyspozycyjności w okresie przygotowawczym, tj. od 23 lipca oraz w trakcie Festiwalu od 22 – 30 sierpnia 2015 roku.
– zaangażowania, sumienności i wywiązywania się z powierzonych zajęć
– entuzjazmu i chęci do współtworzenia Festiwalu
– znajomości języka angielskiego w stopniu komunikatywnym
– znajomości języka francuskiego w stopniu komunikatywnym (jedna osoba)
– zainteresowania kulturą żydowską .

Oferujemy:
– Doświadczenie w realizowaniu projektów
– Kontakt z uznanymi artystami
– Zaświadczenia o odbytym wolontariacie.

Osoba do kontaktu: Martyna Cziszewska, tel. 500 209 773, e-mail: singer@rebeliamedia.pl

Zgłoszenia należy przesłać na podany wyżej adres w terminie do 20 lipca 2015 roku.

Zapraszamy!

Już od dziś można ubiegać się o akredytację na XII edycję Festiwalu Warszawa Singera!

golda.konferencjaprasowa.fet2013

fot. Janusz Paliwoda

Wszystkich dziennikarzy zapraszamy do zapoznania się z zasadami ubiegania się o akredytacje – regulamin oraz formularz zgłoszeniowy są dostępne w zakładce AKREDYTACJE.

Termin nadsyłania zgłoszeń mija 20 sierpnia 2015 r.

„Głowa pełna ptaków” [Feigelech in kop] – spektakl z Izraela na scenie Teatru Żydowskiego w Warszawie

Spektakl Mottiego Awerbucha, izraelskiego dramaturga i reżysera to dziejąca się współcześnie, tragikomiczna historia. Dwie oderwane od otoczenia i dość już wiekowe osoby, bezdomna Blume i uliczny handlarz Henoch, spotykają się na promenadzie w Tel Awiwie. Życie obojga głęboko naznaczył Holokaust. Henoch proponuje Blume małżeństwo, ale czy uda im się pokonać traumy i lęki z przeszłości i być razem?
W rolę Blume wciela się aktorka sceny żydowskiej w Izraelu Anabella, która współpracowała jeszcze z Szymonem Dżiganem, a towarzyszy jej Uri Kowalski – wybitny aktor izraelski, który swoją karierę rozpoczął już jako dziecko na scenie Teatru Żydowskiego w Warszawie, jeszcze za czasów za dyrekcji Idy Kamińskiej.

EDK_3907

fot. Edward Kaprov

Spektakl odbędzie się 24 sierpnia 2015, o godz. 19.00 na Dużej scenie Teatru Żydowskiego. Bilety są do nabycia na www.eventim.pl iwww.teatr-zydowski.art.pl oraz od 3 sierpnia w kasie Teatru, tel. 22 850 56 56.

Noc Klezmerów 2015: osiemnastu klezmerów i… jedna klezmerka!

Na jeden z najbardziej oczekiwanych koncertów Festiwalu Warszawa Singera zaprosiliśmy dwa zupełnie różne zespoły, które mają jedną wspólną cechę – roztańczą każdą publiczność!

Mocne, autentyczne klezmerskie brzmienia zapewni Konsonans Retro, ukraińsko-brytyjsko-niemiecki skład, założony przez braci Baranowskich i ich teściów – podolskich muzyków z tradycjami, którym towarzyszą gwiazdy sceny klezmerskiej, Christian Dawid i Guy Schalom.

konsonans_retro

fot. Paweł Mazur

Goście z Austrii, czyli Vienna Klezmore Orchestra – zespół Macieja Gołębiowskiego i Fabiana Pollacka, w składzie którego wystąpi jedyna klezmerka tego wieczoru, perkusistka Katharina Ernst, i któremu towarzyszyć będzie znakomity jak zawsze Benjy Fox-Rosen – zaprezentuje muzykę klezmerską interpretowaną na nowo – korzystającą z bogatego instrumentarium i odwołującą się do tradycji jam session.

Już za dwa miesiące, 29 sierpnia 2015 na Placu Grzybowskim czeka nas niezapomniana noc!

Wstęp wolny

Bilety na kolejne imprezy festiwalowe już wkrótce na Eventim.pl!

W najbliższych dniach na stronie Eventim.pl pojawią się w sprzedaży bilety na kolejne imprezy XII edycji Festiwalu Warszawa Singera

EVENTIM-planszaTV

 

Wśród najnowszych propozycji, które dla Państwa przygotowaliśmy, są spektakle muzyczne, recitale i inne ciekawe wydarzenia, m.in. recital Sławy Przybylskiej, koncert inspirowany muzyka sefardyjską tria Anny Jagielskiej-Riveiro, recital Doroty Salamonśpiewającej ballady Icyka Mangera, koncert promujący najnowszą płytę Karoliny Cichej i Spółki, program słowno-dźwiękowy poświęcony twórczości I.L. Pereca w wykonaniu Anny Rozenfeld, Doroty Liliental i Raphaela Rogińskiego, interdyscyplinarny, literacko-muzyczny projekt „Tajny Detektyw” (Jacek Dehnel, Barbara Klicka, Piotr Wójcik oraz zespół Tajny Detektyw), monodram poświęcony postaci Jana Karskiego w wykonaniu Sebastiana Rysia; spektakl Teatru NN z Lublina, koncert duetu jazzowegoPezda/Gawęda, a także występy gości z zagranicy – recital Jeleny Kuljić z Niemiec i koncert benefisowy Geni Fajerman z Izraela.

Szczegóły już wkrótce w zakładce Cennik imprez biletowanych oraz na www.eventim.pl.

 

Klub festiwalowy zaprasza!

PardonToTuNoweLogo012015

W trakcie trwania festiwalu zapraszamy do Klubu Festiwalowego PARDON, TO TU przy Placu Grzybowskim 12/16.

Gwarantujemy miłą zabawę, niezobowiązująca atmosferę oraz nieformalne spotkania z artystami występującymi podczas
XII edycji Festiwalu Warszawa Singera.

 

Singer Jazz Festival – odsłona druga

W ramach dwunastej edycji Festiwalu Warszawa Singera już po raz drugi odbędzie się cykl imprez jazzowych pod hasłem „Singer Jazz Festival”. Wydarzenia tegorocznego festiwalu jazzowego będą prezentować dokonania żydowskich muzyków i kompozytorów oraz obecne w jazzowych formach artystycznych motywy muzyki żydowskiej. Singer Jazz Festival potrwa od 23-30 sierpnia 2015 r. i będzie obejmował 12 wydarzeń – koncertów i spotkań wokół tematyki jazzowej.

Albert_Beger_fot._materiay_organizatora

Albert Beger/ fot. materiay organizatora

W wydarzeniu weźmie udział wielu wspaniałych polskich muzyków i zespołów jazzowych, m.in.  Kuba Stankiewicz, Oleś Brothers, trio Jachna/Tarwid/Karch, ELMA i Jazzpospolita. Zagrają oni koncerty i wezmą udział w nieformalnych jam sessions. Gościem specjalnym festiwalu będzie Albert Beger – jeden z liderów izraelskiej sceny jazzowej.

Singer Jazz Festival odbędzie się pod dyrekcją artystyczna Adama Barucha, światowej sławy krytyka i działacza muzycznego.

Szczegółowy program Singer Jazz Festival już wkrótce!

„Kabaret z samej głębi”, czyli Hanoch Levin według Pawła Paszty

Cytowane określnie to tylko jeden z nagłówków recenzji spektaklu „Królestwo Wszechwanny”, którego premiera odbyła się w Teatrze Żydowskim w grudniu ubiegłego roku. Na Festiwalu Warszawa Singera będzie można go obejrzeć w niedzielę 23 sierpnia 2015, o godz. 16.00.

krolestwowanny-16

fot. Marta Kuśmierz

Spektakl powstał na podstawie prozy, poezji, skeczy, piosenek izraelskiego skandalisty, a niektóre z jego utworów doczekały się w spektaklu swojej światowej prapremiery. Tak mówi o swoim dziele Paweł Paszta, autor scenariusza i reżyser: „Królestwo wszechwanny” to sztuka o miłości i wojnie – dwóch nieuniknionych i zarazem podstawowych elementach życia. Z miłości rodzą się konflikty, z konfliktów wypływają nowe miłości. Każda miłość jednak dąży do rozstania, a każda wieczność wcześniej czy później przegrywa ze śmiercią. Bez miłości i konfliktów nie możemy żyć, jak bez wody. Akcja skupiona jest wokół wanny, a woda z niej używana jest zarówno do mycia, jak i do wojowania. Obowiązuje  poetyka karnawału, w której cały porządek świata zostaje odwrócony.

Pozycja obowiązkowa nie tylko dla miłośników twórczości Hanocha Levina!

Bilety na spektakl do nabycia na www.teatr-zydowski.art.pl oraz od 3 sierpnia w kasie Teatru Żydowskiego, tel. 22 850 56 56


Program XII edycji Festiwalu Warszawa Singera już dostępny!

Plakat_str_sing

W programie coś dla każdego: koncerty, spektakle, małe formy teatralne, wystawy, ciekawe projekty muzyczne, pokazy filmowe; sesja naukowa, liczne wykłady i spotkania autorskie, a specjalnie dla dzieci –  warsztaty, spektakle bajkowe i zabawy w plenerze.

Zapraszamy do zapoznania się z PROGRAMEM FESTIWALU.

Koncert gwiazd na Festiwalu Warszawa Singera

W środowy wieczór, 26 sierpnia 2015 o godz. 20.00  na dużej scenie teatru Teatru Żydowskiego odbędzie się jeden z największych koncertów XII Festiwalu Warszawa Singera.

Obok KAYAH, jednej z najbardziej rozpoznawanych i docenianych artystek w Polsce – wokalistki, kompozytorki, autorki tekstów i współwłaścicielki firmy fonograficznej Kayax, usłyszymy KATARZYNĘ NOSOWSKĄ, jedną z czołowych postaci polskiej sceny muzycznej – autorkę tekstów, wokalistkę grupy Hey, od wielu lat niezwykle cenioną także za swoje autorskie płyty. W tym zacnym gronie wystąpi także GOŁDA TENCER, aktorka i pieśniarka, mistrzynię nastrojowych ballad żydowskich.
Oprócz trzech wyjątkowych Pań w koncercie weźmie udział znany pianista i kompozytor JAN SMOCZYŃSKI.

Kayah_male

KAYAH – Fot. Magda Wunsche&Samsel/Kayax

Bilety na koncert są do kupienia na www.eventim.pl i www.teatr-zydowski.art.pl.

Od 3 sierpnia 2015 także w kasie Teatru Żydowskiego, tel. 22 850 56 56.

Bilety na Festiwal? Zajrzyj na Eventim.pl i Teatr-zydowski.art.pl!

Przypominamy o trwającej sprzedaży biletów na wybrane imprezy XII edycji Festiwalu Warszawa Singera. Bilety są dostępne na stronach Eventim.pl i Teatru Żydowskiego w Warszawie.

Już wkrótce informacje o kolejnych imprezach, na które już niedługo będzie można kupić bilety lub odebrać wejściówki!

Szczegółowe informacje na temat zakupu biletów na wybrane imprezy: Cennik imprez biletowanych.

EVENTIM-planszaTV

 

Krakowski akcent na Festiwalu Warszawa Singera

W połowie tegorocznej edycji festiwalu na wszystkich spragnionych wyciszenia przy dźwiękach muzyki przez duże „M”, czeka prawdziwa gratka – swoje interpretacje pieśni Mordechaja Gebirtiga, poety i pieśniarza żydowskiego, przez całe życie mieszkającego i tworzącego na krakowskim Kazimierzu, zaprezentuje inny „krakowski” artysta, GRZEGORZ TURNAU. Muzyk, którego nikomu nie trzeba przedstawiać – jeden z najbardziej rozpoznawalnych polskich wokalistów, a także pianista i kompozytor, posiadający własny styl muzyczny i kompozycyjny (czasami nawiązujący do muzyki jazzowej i smooth-jazzowej, w którym niektórzy widzą nawiązania do dokonań Marka Grechuty i Jana Kantego Pawluśkiewicza) oraz poeta i autor tekstów – mądrych i często dość przewrotnych.

GrzegorzTurnau

fot. Katarzyna Zaremba

Koncert odbędzie się 25  sierpnia 2015, o godz. 20.00 na dużej scenie Teatru Żydowskiego w Warszawie.
Bilety w cenie 60 lub 70 zł są do kupienia na Eventim.pl lub na stronie Teatru Żydowskiego.

KATY CARR wystąpi na XII Festiwalu Warszawa Singera

Muzycznie jest nowoczesną wokalistką i instrumentalistką, a roztacza wokół siebie aurę kobiecości w stylu lat 40. Jest to retro w najlepszym wydaniu, bo jej urok i wdzięk porównywany jest do Katharine Hepburn czy Ginger Rogers. W jej utworach odnaleźć można inspiracje klasycznymi utworami Chopina, góralskie rytmy, a nawet piosenki partyzanckie. Retro jest też w pewnym sensie dobór tematów jej utworów – przynajmniej tych, które usłyszymy w czasie festiwalu „Warszawa Singera”. Będą to piosenki z dwóch najnowszych albumów Katy Carr: „Paszportu”, poświęconego bohaterom i wydarzeniom II wojny światowej i ”Polonii”, zainspirowanej podróżą do kraju swoich przodków, oraz – przygotowane specjalnie na festiwal – piosenki w jidysz. Artystka wystąpi ze swoim zespołem Kacy Carr & The Aviators.

kcarr

fot. Monika S. Jakubowska

Koncert odbędzie się 27 sierpnia 2015,o godz. 20.30 na dużej scenie Teatru Żydowskiego w Warszawie.
Bilety w cenie 40 lub 50 zł są do kupienia na Eventim.pl lub na stronie Teatru Żydowskiego.

BILETY już w sprzedaży!

Rozpoczęła się sprzedaż biletów na wybrane imprezy XII edycji Festiwalu Warszawa Singera. Bilety są dostępne na stronach Eventim.pl i Teatru Żydowskiego w Warszawie.

W tym roku prawdziwa gratka – specjalnie na prośbę widzów udostępniliśmy niewielką pulę na koncert kantorów w Synagodze im. Nożyków!

Szczegółowe informacje: Cennik imprez biletowanych.

x-default

 

 

MATISYAHU wystąpi na XII Festiwalu Warszawa Singera

Festiwal już za niecałe cztery miesiące. Dlatego też już wkrótce będziemy informować na bieżąco, co przygotowaliśmy dla gości tegorocznej edycji Festiwalu.

Największe niespodzianki najtrudniej utrzymać w tajemnicy, więc już dziś przekazujemy Wam wspaniałą wiadomość, że… na XII Festiwalu Warszawa Singera wystąpi MATISYAHU, który będzie gwiazdą KONCERTU FINAŁOWEGO – 30 sierpnia 2015 (koncert plenerowy na Placu Grzybowskim, wstęp wolny!)

matis_live

fot. Archiwum artysty

Pod scenicznym pseudonimem MATISYAHU (znaczącym w hebrajskim „Dar Boga”) kryje się amerykański muzyk (rap i reggae, beatbox, alternetywny rock, motywy chasydzkie), którego znakiem rozpoznawczym jest ciągłe przełamywanie konwencji i zmiana muzycznego klimatu. Swoje pierwsze sukcesy osiągnął jako „supergwiazda chasydzkiego reggae”, a jego pierwszym hitem w karierze był singiel z 2004 roku “King Without A Crown” (nr 28 na liście singli Billboard Hot 100 and nr 7 na liście Modern Rock Tracks). Od 2005 roku, w którym wydał album „Breakout, Live at Stubb” (nr 1 na Reggae Albums Chart i nr 30 na liście Billboard 200), przeszedł długą drogę muzyczną, na której znalazła się m.in. nominacja do nagrody Grammy. Okazał się być jednym z najbardziej dynamicznych i kreatywnych artystów w branży. Na swoim koncie ma 11 płyt, przy produkcji których uczestniczyli m.in. z Bill Laswell, Sly & Robbie i Kool Kojak.

Jego muzyka zmienia się i rozwija się z niemal każdym nowym albumem. Pierwszą dużą zmianą od czasów debiutanckiego „Shake Off the Dust… Arise” (2004) był album „Spark Seeker” wydany w 2012, kiedy to mocno zmieniło się nie tylko brzmienie, ale i wygląd Matisyahu. Artysta dał wyraz temu, że nie chce być dłużej szufladkowany jako „brodata ikona żydowska”, a jego duchowa tożsamość nie potrzebuje uzewnętrzniania. Tę linię kontynuuje jego najnowszy album „Akeda”, który jest najbardziej dojrzałą, wyciszoną, głęboką i osobistą produkcją artysty. Są na nim utwory napisane w trasie i w jego domu w Los Angeles, nagrane z jego koncertowym zespołem, Dub Trio. Przy tworzeniu albumu uczestniczyli jego przyjaciele i współpracownicy, m.in. Stu Brooks, Aaron Dugan, Rob Marcher i Mark Guilana. „Akeda” ukazała się 3 czerwca 2014 roku i tydzień później znalazła się na 6 pozycji w rankingu iTunes Top 10. W tym samym czasie Matisyahu zaczął swoją nową trasę.

Zapraszamy na XII Festiwal Warszawa Singera

XII edycja Festiwalu Warszawa Singera odbędzie się w dniach 22 – 30 sierpnia 2015 roku. Zapraszamy serdecznie!

fot. Janusz Paliwoda

fest.2014.publicznosc

 

Zmarł Israel Zamir, syn Izaaca Bashevisa Singera

Zmarł Israel Zamir, syn Izaaca Bashevisa Singera

Z ogromnym smutkiem i żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Israela Zamira, jedynego syna Isaaca Bashevisa Singera. Izrael Zamir urodził się w Warszawie w 1929 roku. Był pisarzem, dziennikarzem i tłumaczem książek swojego ojca na hebrajski. Zmarł 22 listopada w Izraelu w wieku 85 lat. W ubiegłym roku był honorowym gościem Festiwalu Kultury Żydowskiej Warszawa Singera.

Kiedy Israel miał pięć lat, jego ojciec wyjechał do USA na zaproszenie brata, znanego już wówczas pisarza Israela Joshuy Singera. Matka wyjechała wtedy z nim do Związku Radzieckiego, skąd w 1938 roku przybyli do ówczesnej Palestyny. W 1945 rozpoczął naukę w szkole średniej w kibucu Beit-Alfa. Trzy lata później wstąpił do armii i walczył o niepodległość Izraela. Wtedy też zmienił nazwisko „Singer” na „Zamir” – jego hebrajską wersję. Ojca po raz kolejny zobaczył po 20 latach, gdy w 1955 roku wyjechał do USA. Przebywał tam przez kilka lat, działając na rzecz żydowskich ruchów młodzieżowych w Nowym Jorku. Rodzinę założył już w Izraelu – ma czworo dzieci i dziewięcioro wnucząt. Ukończył Uniwersytet w Tel-Awiwie i przez 10 lat wykładał na nim dziennikarstwo. Pracował jako redaktor w gazetach „Al-Hamishmar” i „Maariv”. Wiele z książek ojca przetłumaczył na hebrajski, sam też napisał kilka książek, opowiadań i scenariusz telewizyjny. Książka „My journey to my father” była tłumaczona na angielski, francuski, holenderski, japoński i polski („Mój ojciec Bashevis Singer”).

fot. Jacek Barcz

IsraelZamir(Singer)

Singer’s New York

Singer’s New York

Teatr Żydowski właśnie wrócił z tournee po Ameryce Północnej, trwającego od 5 do 21 listopada br. Podczas dwutygodniowej trasy Teatr wystąpił sześciokrotnie: w Meksyku, Los Angeles, San Francisco, Bostonie i Nowym Jorku, wszędzie spotykając się z entuzjastycznym przyjęciem i owacjami na stojąco. Tournee zbiegło się z pierwszą edycją „Singer’s New York” – nowojorską odsłoną Festiwalu Kultury Żydowskiej „Warszawa Singera”.
Tournee Teatru Żydowskiego rozpoczęło się od występu w Julio Castillo Theater w Meksyku, gdzie artyści zaprezentowali spektakl „Bonjour Monsieur Chagall” w reż. Szymona Szurmieja i Gołdy Tencer. Kolejnymi punktami na trasie teatru były: Wilshire Ebell Theatre w Los Angeles, Scottish Rite Masonic Center w San Francisco, John Hancock Hall w Bostonie oraz Master Theatre w Nowym Jorku, gdzie artyści wykonali barwne widowisko muzyczne „Mazl Tov” w reż. Gołdy Tencer. Za każdym razem sale przekraczające 1000 miejsc wypełnione były do ostatniego miejsca, a publiczność entuzjastycznie reagowała na przedwojenne szlagiery.

mazl_tov_w_nowym_jorku2014

Wydarzenia w Nowym Jorku w ramach „Singer’s New York” były efektem rozszerzenia formuły festiwalu „Warszawa Singera” organizowanego przez fundację Shalom na miasta, w których żył, mieszkał i tworzył laureat literackiej nagrody Nobla – Icchok Baszewis Singer. Głównym wydarzeniem Singer’s New York był Koncert Galowy w Jewish Heritage Museum na dolnym Manhattanie, w którym wystąpili aktorzy Teatru Żydowskiego z towarzyszeniem nowojorskich muzyków – m. in. Franka Londona, Michaela Winograda i Zalmena Mlotka.
W Jewish Heritage Museum zaprezentowana została także wystawa „I ciągle widzę ich twarze”, niezwykła i wzruszająca kolekcja fotografii Żydów polskich, prezentowana w ponad 50 muzeach na całym świecie.
W programie Singer’s New York nie mogło zabraknąć prozy patrona festiwalu. W księgarni Barnes & Noble Upper West Side zorganizowano czytanie dla dzieci i młodzieży opowiadań dla dzieci I. B. Singera, w tym amerykańskiego wydania „Zlateh the Goat & Other Stories”.
Dopełnieniem tournee Teatru Żydowskiego i nowojorskiej edycji festiwalu „Singer’s New York” był występ w Konsulacie Polskim w Nowym Jorku podczas ceremonii wręczenia nagrody im. Jana Karskiego senatorowi Johnowi McCain, w którym uczestniczyła także Pierwsza Dama RP Anna Komorowska.
Choć członkowie Teatru Żydowskiego i Fundacji Shalom dopiero powrócili do Warszawy, wszyscy pracują już nad repertuarem teatru i kolejną edycją Festiwalu Singera!

Projekt jest współfinansowany ze środków finansowych otrzymanych z Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach konkursu na realizację zadania „Współpraca z Polonią i Polakami za granicą w 2014 r.

Projekt jest współfinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Festiwal Singera w Nowym Jorku

Festiwal Singera w Nowym Jorku

W dniach 15-20 listopada Festiwal Singera zagra w Nowym Jorku!
• 15 listopada, Master Theatre: „Mazl Tov”,
• 18 listopada: czytanie “Opowiadań dla dzieci” Singera w księgarni Barnes&Noble oraz Wielki Koncert Singerowski w Jewish Heritage Museum z udziałem artystów Teatru Żydowskiego, któremu towarzyszyć będzie wystawa „I ciągle widzę ich twarze”,
• 20 listopada, występ z okazji ceremonii wręczenia Nagrody im. Jana Karskiego w Konsulacie Generalnym Polski.
ZAPRASZAMY!

postersingersfestival2014ny

programnewyork2014web

Edycja XI

XI EDYCJA FESTIWALU WARSZAWA SINGERA
23-31 SIERPNIA – 1 WRZEŚNIA 2014 R.

Galeria zdjęć najważniejszych wydarzeń XI edycji festiwalu:

Uroczyste Otwarcie Festiwalu – Koncert Kantorów

(Synagoga im. Nożyków, 25.08)

<<<<<<<<<<GALERIA>>>>>>>>>>

Spektakl „Robot Planet”

(Teatr Żydowski, 25.08)

<<<<<<<<<<GALERIA>>>>>>>>>>

Singer Jazz Festival: Harold Rubin & Mikołaj Trzaska

(Pardon, To tu, 25.08)

<<<<<<<<<<GALERIA>>>>>>>>>>

„Grajmy Panu” – koncert Anny Szałapak

(Teatr Żydowski, 26.08)

<<<<<<<<<<GALERIA>>>>>>>>>>

Kapela Ze Wsi  Warszawa & Jorgos Skolias

(Kościół Wszystkich Świętych, 27.08)

<<<<<<<<<<GALERIA>>>>>>>>>>

Koncert Finałowy

(Plac Grzybowski, 31.08)

<<<<<<<<<<GALERIA>>>>>>>>>>

Singer’s New York, czyli Festiwal Singera po w Nowym Jorku

W dniach 15-20 listopada Festiwal Singera miał swoją pierwszą nowojorską odsłonę!
W programie znalazły się m.in:
• 15 listopada, Master Theatre: „Mazl Tov”,
• 18 listopada: czytanie “Opowiadań dla dzieci” Singera w księgarni Barnes&Noble oraz Wielki Koncert Singerowski w Jewish Heritage Museum z udziałem artystów Teatru Żydowskiego, któremu towarzyszyć będzie wystawa „I ciągle widzę ich twarze”,
• 20 listopada, występ z okazji ceremonii wręczenia Nagrody im. Jana Karskiego w Konsulacie Generalnym Polski.

Podczas dwutygodniowej trasy Teatr Żydowski wystąpił sześciokrotnie: w Meksyku, Los Angeles, San Francisco, Bostonie i Nowym Jorku, wszędzie spotykając się z entuzjastycznym przyjęciem i owacjami na stojąco. Tournee zbiegło się z pierwszą edycją „Singer’s New York” – nowojorską odsłoną Festiwalu Kultury Żydowskiej „Warszawa Singera”.
Tournee Teatru Żydowskiego rozpoczęło się od występu w Julio Castillo Theater w Meksyku, gdzie artyści zaprezentowali spektakl „Bonjour Monsieur Chagall” w reż. Szymona Szurmieja i Gołdy Tencer. Kolejnymi punktami na trasie teatru były: Wilshire Ebell Theatre w Los Angeles, Scottish Rite Masonic Center w San Francisco, John Hancock Hall w Bostonie oraz Master Theatre w Nowym Jorku, gdzie artyści wykonali barwne widowisko muzyczne „Mazl Tov” w reż. Gołdy Tencer. Za każdym razem sale przekraczające 1000 miejsc wypełnione były do ostatniego miejsca, a publiczność entuzjastycznie reagowała na przedwojenne szlagiery.
mazl_tov_w_nowym_jorku2014

Wydarzenia w Nowym Jorku w ramach „Singer’s New York” były efektem rozszerzenia formuły festiwalu „Warszawa Singera” organizowanego przez fundację Shalom na miasta, w których żył, mieszkał i tworzył laureat literackiej nagrody Nobla – Icchok Baszewis Singer. Głównym wydarzeniem Singer’s New York był Koncert Galowy w Jewish Heritage Museum na dolnym Manhattanie, w którym wystąpili aktorzy Teatru Żydowskiego z towarzyszeniem nowojorskich muzyków – m. in. Franka Londona, Michaela Winograda i Zalmena Mlotka.
W Jewish Heritage Museum zaprezentowana została także wystawa „I ciągle widzę ich twarze”, niezwykła i wzruszająca kolekcja fotografii Żydów polskich, prezentowana w ponad 50 muzeach na całym świecie.
W programie Singer’s New York nie mogło zabraknąć prozy patrona festiwalu. W księgarni Barnes & Noble Upper West Side zorganizowano czytanie dla dzieci i młodzieży opowiadań dla dzieci I. B. Singera, w tym amerykańskiego wydania „Zlateh the Goat & Other Stories”.
Dopełnieniem tournee Teatru Żydowskiego i nowojorskiej edycji festiwalu „Singer’s New York” był występ w Konsulacie Polskim w Nowym Jorku podczas ceremonii wręczenia nagrody im. Jana Karskiego senatorowi Johnowi McCain, w którym uczestniczyła także Pierwsza Dama RP Anna Komorowska.
Choć członkowie Teatru Żydowskiego i Fundacji Shalom dopiero powrócili do Warszawy, wszyscy pracują już nad repertuarem teatru i kolejną edycją Festiwalu Singera!

Projekt jest współfinansowany ze środków finansowych otrzymanych z Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach konkursu na realizację zadania „Współpraca z Polonią i Polakami za granicą w 2014 r.

Projekt jest współfinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 XI Festiwal Warszawa Singera  –  dzień po dniu:

Jedenasta edycja Festiwalu Singera rozpoczęła się w piątek, 8 sierpnia w Biłgoraju, gdzie urodziła się matka I.B. Singera. W tym mieście, do 10 sierpnia trwały koncerty, spacery i spektakle teatralne. 17 sierpnia Festiwal przeniósł się do Leonicina,  miasta urodzenia Singera, a 22 sierpnia w wydarzeniach  festiwalowych wzięli udział mieszkańcy Radzymina. Tego samego dnia wystartowała warszawska część XI edycji – w kinie Iluzjon zainaugurowano przegląd filmowy , którego bohaterem był Michał Waszyński,  a w Teatrze Żydowskim wystawiono spektakl „Bóg zemsty”.

23.08

Pierwszą festiwalową sobotę otworzyła impreza z cyklu „Czytelnia pisarzy żydowskich: Mistrzowie czytają”. Prozę  I.L. Pereca przedstawił Włodzimierz Press.  W  budynku PAST-y odbył się wernisaż wystawy „The Creators” Jarosława Betleja, a w Foyer Teatru Żydowskiego – „Empty Void – fotografie z ulicy Próżnej”+ otwarcie wystawy Diti Ravner (Izrael).  Można było również obejrzeć monodram w wykonaniu Wiolety Komar pt. „Diva”,  a także wybrać się na spotkanie z Ryszardem Markiem Grońskim, z cyklu „Żydowski salon literacki”.  Festiwalowa publiczność bardzo ciepło przyjęła „Ostatnią miłość” – spektakl z udziałem Shmuela Atzmona-Wircera (Izrael), na podstawie opowiadania Icchoka Baszewisa Singera. Wieczorem, na zakończenie szabatu, w Synagodze im. Nożyków wzięliśmy udział w Hawdali poświęconej pamięci Szymona Szurmieja.

wircer.ostatniamilosc.fest2014

24.08

Drugi festiwalowy dzień rozpoczął się w południe od pikniku „Dziecięca Warszawa Singera” na Placu Grzybowskim, gdzie najmłodsi miło spędzili czas na warsztatach, spotkaniach z bajką, muzyką i tańcem. O 12.00 wiele osób wybrało się na „Oblicza Jidyszkajt” czyli dzień otwarty Centrum Kultury Jidysz, podczas którego odbyła się m.in. pokazowa lekcja języka jidysz, czytanie performatywne i pokaz filmowy. Bardzo ważnym wydarzeniem było spotkanie z cyklu „Czytelnia pisarzy żydowskich”. Fragmenty „Sklepów cynamonowych” Brunona Schulza zaprezentowała Anna Polony. Na dużej scenie Teatru w koncercie „Od Rosenfelda do Robesona – ludzkie oblicze pieśni jidysz” – wystąpili: Elmore James i Zalmen Mlotek. Natomiast w Synagodze im. Nożyków odbyło się Uroczyste Otwarcie Festiwalu – Koncert Kantorów, w którym wzięli udział śpiewacy młodego pokolenia  z Izraela: Moshe Fishel, Avraham Kirshenbaum, Elazar Vinograd oraz Jerusalem Cantors Choir.

kantorzy.synagoga.2014

25.08

W poniedziałek, w Centrum Kultury Jidysz, sporo osób uczestniczyło w dniu otwartym Uniwersytetu Trzeciego Wieku (m.in. pokaz i warsztaty tańca izraelskiego, warsztaty wycinanki żydowskiej, zajęcia plastyczne i teatralne).  Wielu koneserów literatury przybyło na spotkanie z udziałem Ireny Rybczyńskiej-Holland, Joanny Szczęsnej i Olgi Lipińskiej, z cyklu „Żydowski salon literacki” pt. „Irena Gelblum Conti di Mauro”, poświęcone łączniczce z getta i późniejszej polsko-włoskiej dziennikarce, pisarce i poetce, połączone z zapowiedzią „Wyboru Ireny” – najnowszej książki Remigiusza Grzeli.  XI Festiwal Warszawa Singera wystartował na Pradze! W Klubie Skład Butelek  można było wysłuchać wykładu Tomasza Krakowskiego pt. „Hamsa – ręka Fatimy, a może ręka Miriam”? „Kapliczki na podwórkach żydowskiej Pragi – historie przemilczane i niedopowiedziane” –  pod takim hasłem odbył się spacer z Katarzyną Chudyńską-Szuchnik. „Robot Planet” – międzynarodowa premiera izraelskiego spektaklu na podstawie opowiadania Stanisława Lema, który wielu widzów przyszło obejrzeć w Teatrze Żydowskim, to jedno z najważniejszych wydarzeń tegorocznej edycji. Tłum fanów muzyki jazzowej do ostatniego miejsca wypełnił klub festiwalowy Pardon, To Tu, podczas koncertu otwierającego „Singer Jazz Festival” z Haroldem Rubinem (Izrael), Mikołajem Trzaską oraz Pawłem Szamburskim w rolach głównych.

robotplanet.fest 2014

26.08

Następny festiwalowy dzień rozpoczęło spotkanie z z Haroldem Rubinem, legendarnym klarnecistą . W Austriackim Forum Kultury, Hannelore Brenner-Wonschick opowiedziała o książce „Dziewczęta z pokoju 28. Przyjaźń, nadzieja i przetrwanie w Theresienstadt”.  Anna Szałapak na dużej scenie Teatru Żydowskiego wystąpiła z programem „Grajmy Panu”.  Festiwalowy wtorek zakończył Singer Jazz Festiwal w Pardon To, Tu – koncertem „Spirit of Nadir” – Marcina i Bartłomiej Oleś DUO (Polska) oraz gościa specjalnego – Harolda Rubina.

27.08

 Nazajutrz można było m.in. wybrać się na spotkanie z Miriam Kainy z Izraela pt. „Płeć pod okupacją”. W Składzie Butelek na Pradze, Tomasz Krakowski wygłosił wykład „Przepowiadanie przyszłości w tradycji żydowskiej”.  Simone Pergman Trio (Austria) z koncertem Oriental Visions wystąpiło w Klubie Mamele. „Współczesny Jidyszland oczyma artystów” – taki tytuł nosił wykład Anny Rozenfeld zaprezentowany w Próżna-Hoiz.  W pierwszej części uroczystego koncertu w Kościele Wszystkich Świętych, wystąpiła Kapela Ze Wsi  Warszawa, w repertuarze przygotowanym specjalnie na XI edycję Festiwalu Warszawa Singera, później muzycy zaprosili na scenę Jorgosa Skoliasa. W Praskim Składzie Butelek zagrał legendarny zespół freejazzowy – „Wyrwali mi torbę na stalowej”. Środowy wieczór zdominował Singer Jazz Festiwal. W Teatrze Żydowskim z fenomenalnym koncertem wystąpił Daniel Zamir Quartet, a nieco później w Pardon To, Tu, New Trio z gościnnym udziałem Daniela Zamira.

kapela.jorgos.2014

28.08

 W czwartek w Centrum Kultury Jidysz odbyła się sesja naukowa pt. „Berlin – Warszawa”.  Andrzej Krakowski w Austriackim Forum Kultury  wygłosił wykład Sophie Tucker ٠ Anna Held ٠ Gilda Gray“.  Na spotkanie  z cyklu „Opowiedz mi swoją historię” , którego bohaterem był Lejb Fogelman, można się było wybrać do Mamele.
„Kot Rabina” – czytanie performatywne komiksu Joanna Sfara, w reżyserii Jacka Papisa, wystawiono na scenie na piętrze. Sporo osób zjawiło się w Pardon, To Tu na koncercie Christiana Dawida & DJ Lenara. W czwartkowy wieczór fani jazzu mieli ostatnią szansę, aby wziąć udział w Singer Jazz Festival. W Synagodze im. Nożyków zagrał Kuba Stankiewicz, w Teatrze Żydowskim zaśpiewała Lena Piękniewska, a w koncercie zamykającym ten cykl wystąpili: Jachna/Urowski/Olszewski Trio (Polska) oraz gościnnie Harold Rubin.

29.08

Publiczność drugiego festiwalowego piątku również nie mogła narzekać na brak muzycznych atrakcji! W Składzie Butelek zagrali: Paweł Szamburski & DJ Lenar i gość specjalny – Jerzy Rogiewicz. Spod instalacji „Kładka pamięci” na rogu Chłodnej i Żelaznej rozpoczął się „muzyczny spacer ulicami Warszawy, których już nie ma” z zespołem Trio Yas. Semer Label Reloaded zaserwował widzom przepiękny koncert w Teatrze Żydowskim. W Piwnicy Na Wójtowskiej wystąpili Klezmersi.  Wiele osób przyszło na Plac Grzybowski, aby uczestniczyć w „Shabat Shalom” – świątecznym wieczorze z udziałem m.in.Gołdy Tencer, Etel Szyc, Genady Iskhakova, Henryka Rajfera, Izabelii Rzeszowskiej i Moniki Chrząstowskiej.  Poza tym w tym dniu można było m.in. poznać historie opowiadane przez Mariana Lichtmana,  obejrzeć „Opowieść o Zuzannie Ginczance” – spektakl poetycko-muzyczny, wysłuchać prozy I. B. Singera w interpretacji Jerzego Stuhra i wybrać się do Mamele na spotkanie „W Kuchni mamy Soni”, którego bohaterem był  Janusz Tencer.

30.08

W „Czytelni pisarzy żydowskich” prozę Szolema Alejchema przedstawił Olgierd Łukaszewicz, a w Mamele odbyło się spotkanie z Dariuszem Stolą, dyrektorem Muzeum Historii Żydów Polskich, a później w tym samym miejscu wiele ciekawych historii opowiedział Zygmunt Rolat. Sporą widownię miał wieczór poezji Celii Dropkin, Pierwszej Damy poezji jidysz pt. „Der alef-bejs fun der – Alfabet miłości” . Katarzyna Chudyńska – Szuchnik poprowadziła  na Pradze spacer pod hasłem „Wspominając niebieski syfon – kupcy Bazaru Różyckiego do II wojny światowej”. Na Placu Grzybowskim jak co roku rozgościł się żydowski jarmark ze straganami, małymi sklepikami, warsztatami i kramami z pamiątkami. Na pewno każdy znalazł dla siebie coś wyjątkowego.
Przedostatni festiwalowy dzień obfitował w wiele atrakcyjnych wydarzeń.  W Austriackim Forum Kultury miało miejsce czytanie performatywne opowiadań Jacoba G. Rosenberga „Midrasze i przypowieści”.  Bardzo dużo osób wzięło udział w warsztatach tańca żydowskiego, które na Placu Grzybowskim poprowadził Guy Schalom. Wielu artystycznych wrażeń dostarczyła „Lola Blau” wg Georga Kreislera – monodram Mai Morgenstern (Rumunia). Podczas Nocy Klezmerów, czyli koncercie plenerowym na Placu Grzybowskim, wystąpił Alan Bern  w projekcie „Semer Label Reloaded”, z gościnnym udziałem Franka Londona oraz Trio Yas. Druga, festiwalowa sobota zakończyła się spektaklem „Bądź Pan Mądry i nie durniej, jak powiada Szymon Szurmiej”, którym aktorzy-przyjaciele złożyli hołd wieloletniemu Dyrektorowi Teatru Żydowskiego.

31.08

Ostatni dzień XI Festiwalu Warszawa Singera rozpoczął się od spektaklu Teatru Żydowskiego „O karpiu, kozie i trąbce, która gasiła pożary”,  na podstawie opowiadań I. B. Singera. W Austriackim Forum Kultury odbyło się spotkanie z Savyon Liebrecht, a w Restauracji Pasadena podczas „Przystanku poezja”, wiersze Debory Vogel, przedstawili aktorzy Teatru Żydowskiego: Mariola Kuźnik, Sylwia Najah i Rafał Rutowicz.  „W Żydowskim salonie literackim” można było się  spotkać z Andą Rottenberg oraz Dorotą Jarecką + bohaterką i autorką wywiadu rzeki pt. „Rottenberg. Już trudno”. W Mamele wystąpił duet Maria Pomianowska  & Dima Gorelik.  Spory tłum pojawił się na Placu Grzybowskim, aby posłuchać opowieści Macieja Nowaka o żydowskich tradycjach poskiej kuchni. Nieco później, w tym samym miejscu, na wielkie gotowanie czulentu zaprosili wszystkich zebranych Aneta i Jan Kuroniowie. Ważnym muzycznym wydarzeniem, w tym dniu, był koncert  Franka Londona i Yaakova Lemmera, z towarzyszeniem: Benjy Fox-Rosena oraz Trio YAS. Podczas koncertu finałowego na Placu Grzybowskim publiczność bawiła się znakomicie podczas występów Davida D’ora z zespołem oraz Franka Londona & Yaakova Lemmera oraz Trio YAS i Benjy Fox Rosena. XI Festiwal Warszawa Singera zakończył się tradycyjnie – „Kołysanką dla pamięci” przy Pomniku Bohaterów Getta.

1.09

Ostatnim, bardzo ważnym akcentem tegorocznej edycji była pokazana  w Teatrze Żydowskim – „Noc całego życia” – ostatni spektakl wyreżyserowany przez Dyrektora Teatru Żydowskiego – Szymona Szurmieja, wystawiany specjalnie podczas Festiwalu Warszawa Singera w 75 rocznicę wybuchu II Wojny Światowej.

Hawdala – poświęcona pamięci Szymona Szurmieja
Oddzielającą dzień święty od dnia powszedniego ceremonię Hawdali, w sobotę, 23 sierpnia o godz. 21.45  w Synagodze im. Nożyków (ul. Twarda 6), poprowadzą Hanna Kossowska i Etel Szyc. Tradycyjne pieśni szabatowe zaprezentują izraelscy kantorzy Avraham Kirshenbaum i Elazar Vinograd z towarzyszeniem Jerozolimskiego Chóru Kantorów, przy akompaniamencie Menachema Bristowskiego.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Mężczyzn obowiązują nakrycie głowy. Miejsca nie są numerowane. Liczba miejsc ograniczona.

Karta Stałego Widza
W tym sezonie Teatr Żydowski przygotował dla Państwa kilka wzorów Kart Stałego Widza. Każda z kart umożliwia Państwu zakup biletów nawet z 50% zniżką.
Cena karty to 50 złotych.
Regulamin:
1. Karta ważna jest do 30.06.2015 r.
2. Karta uzyskuje ważność po wpisaniu nazwiska właściciela i pozostawieniu kuponu rejestracyjnego w kasie teatru.
3. Z karty może korzystać tylko jej właściciel.
4. Kartę należy okazywać każdorazowo przy zakupie biletów.
5. Karta nie będzie honorowana na premierach, występach gościnnych, spektaklach zamkniętych.
6. Rezerwacja miejsc dokonywana jest na ogólnodostępnych zasadach.
7. Promocja Karta Stałego Widza nie łączy się z innymi promocjami Teatru Żydowskiego.
Posiadacz Karty Stałego Widza uprawniony jest do:
– jednorazowego zakupu 2 biletów z rabatem 50% na wszystkie spektakle poza tytułami „Skrzypek na dachu”, „Ach! Odessa-Mama…”
– wielokrotnego zakupu 2 biletów z rabatem 20% na wszystkie spektakle
Karta akceptowana jest wyłącznie w kasie teatru.

karta.stalego.widza.bonjour_monsieur_chagall_przod

„Po chińsku do Ciebie mówię”
W Klubie Mamele rozpoczął się już XI Festiwal Warszawa Singera. W czwartek, 21 sierpnia,  wystartowaliśmy czytaniem performatywnym sztuki Savyon Liebrecht w przekładzie Michała Sobelmana, pt. „Po chińsku do Ciebie mówię” w reżyserii Pawła Paszty.

Wystąpili: Ewa Greś, Małgorzata Trybalska, Ewa Tucholska, Ryszard Kluge i David Szurmiej.


Ewa Greś
fot. Janusz Paliwoda

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

fotorelacja ze spektaklu: tutaj >>>>>>
Konferencja prasowa
Fundacja Shalom zaprasza na konferencję prasową zapowiadającą XI edycję Festiwalu Kultury Żydowskiej Warszawa Singera w dniu19 sierpnia 2014 roku o godz. 12:00 do Teatru Żydowskiego im. Estery Rachel i Idy Kamińskich przz placu Grzybowski 12/16 w Warszawie.
Po konferencji zapraszamy na poczęstunek przy dźwiękach muzyki klezmerskiej.
zapr.konf.pras.2014_cr
Wernisaż wystawy Jarosława Betleja
W ramach Festiwalu Kultury Żydowskiej „Warszawa Singera” mamy przyjemność zaprosić Państwa na uroczysty wernisaż wystawy sztuki olejnej autorstwa Jarosława Betleja w dniu 21 sierpnia 2014 r. o godz. 17.00 na XI p. historycznego budynku PAST-y
ul. Zielna 39, BOOM.
Wystawa trwa do 30. września 2014 r.
R.S.V.P. (za potwierdzeniem obecności)
do 20. sierpnia 2014 r.
na adres: pr@boom.com.pl lub tel: +48 22 654 42 05.
plakat_the_creators
XI Festiwal Warszawa Singera w Biłgoraju
Zapraszamy w ten weekend do Biłgoraja na XI Festiwal Warszawa Singera. W tamtejszym  Centrum Kultury (ul. Kościuszki 16), będzie można wziąć udział w takich wydarzeniach jak:  spotkanie z Bellą Szwarcman-Czarnotą, warsztaty słowa, spacer śladami biłgorajskich Żydów, OSTATNIA MIŁOŚĆ – spektakl w reżyserii i z udziałem Shmuela Atzmona-Wircera (Izrael) na podstawie opowiadania Icchoka Baszewisa Singera. W niedzielę, 10 sierpnia o godz. 20.00 rozpocznie się
KONCERT FINAŁOWY, podczas którego wystąpią m.in. laureaci Ogólnopolskiego Turnieju Recytatorskiego im. I.B. Singera oraz zespoły Biłgorajskiego Centrum Kultury.
fot. spektakl „Ostatnia miłość”
ostatnia_milosc.spektakl

 

Śniadanie Singera – żydowskie przysmaki
Zapraszamy w sobotę, 9 sierpnia w godz. 8:00-16:00 na Targ Śniadaniowy, dedykowany postaci Isaaca Bashevisa Singera.
Miejsce: Żoliborz, Aleja Wojska Polskiego, róg Śmiałej. WSTĘP WOLNY.
Wydarzenie jest zapowiedzią zbliżającego się XI Festiwalu Kultury Żydowskiej w Warszawie.
Cały dzień będziemy smakować kulturę jidysz po przez specjalnie przygotowane potrawy, koncert muzyki klezmerskiej, warsztaty dla dzieci i spotkania literackie wokół książek Noblisty. Na warsztaty kulinarne zaprasza Jan Kuroń.
W programie:
– 10.00-11.00 – Koncert muzyki klezmerskiej
– 10:00-11:30 – Baśniowy świat Singera – warsztaty dla dzieci, zapisy: festiwalsingera@rebeliamedia.pl
– 10:30-12:00 – Wokół kuchni żydowskiej – warsztaty pokazowe Jana Kuronia, zapisy: festiwalsingera@rebeliamedia.pl
– 11:30-13:00 – Literackie śniadanie z Singerem – aktywne spotkanie z książką, zapisy: kolacjeliterackie@gmail.com

sniadanie-singera-plakat

 

Spot: nowoczesność, tradycja, muzyka, teatr, zabawa, literatura
Zapraszamy do obejrzenia spotu reklamującego XI Festiwal Warszawa Singera.
Aby zobaczyć ten 30 sekundowy klip, wystarczy kliknąć w poniższe zdjęcie
.

spot2014

Festiwal Singera zagra w Biłgoraju, Leoncinie i Radzyminie
Zapraszamy w piątek, 8 sierpnia o godz. 20.00 do Biłgorajskiego Centrum Kultury na koncert zespołu KLEZMAHOLICS.

Szanowni Państwo, Drodzy Przyjaciele,
w tym roku wychodzimy poza warszawskie opłotki. Zostajemy na Placu Grzybowskim i ulicy Próżnej, ale jedziemy także do Leoncina i Radzymina, gdzie wytyczono szlak Singera i upamiętniono jego rodzinny dom. Jedziemy do Biłgoraja, miasta Baszewy i ortodoksyjnych wujów-rabinów, a przede wszystkim Ester Kreitman – starszej siostry sławnego Icchoka i mniej popularnego Israela Joszui, wybitnej, niezasłużenie zapomnianej pisarki.
8,9 i 10 sierpnia Festiwal Singera gra w Biłgoraju, 17 sierpnia w Leoncinie, 21 sierpnia w Radzyminie. ZAPRASZAMY!
fot.
https://www.facebook.com/pages/Klezmaholics/107996002570199?fref=ts

klezmaholics222

Darmowe wejściówki już są dostępne
Czwartego sierpnia rozpoczęła się dystrybucja bezpłatnych wejściówek i biletów na XI Festiwal Kultury Żydowskiej Warszawa Singera, który potrwa od 23 do 31 sierpnia 2014 roku.
Imprezy festiwalowe będą odbywać się w Teatrze Żydowskim-Centrum Kultury Jidysz, na Placu Grzybowskim, w okolicach ulicy Próżnej oraz w Austriackim Forum Kultury. Organizatorem festiwalu jest Fundacja Shalom. Na większość wydarzeń obowiązują bezpłatne wejściówki, które od 4 sierpnia można odbierać w biurze festiwalowym (adres: Teatr Żydowski, Plac Grzybowski 12/16), a bilety na część odpłatną sprzedawane będą w kasie Teatru Żydowskiego (tel. 22 8505656) oraz na http://www.teatr-zydowski.art.pl/repertuar i na stronie www.eventim.pl

UWAGA DZIENNIKARZE i FOTOREPORTERZY!
W celu otrzymania akredytacji na XI edycję Festiwalu Warszawa Singera (23-31 sierpnia), należy wypełnić formularz znajdujący się pod linkiem:

https://docs.google.com/forms/d/1QxQquB_olQxKkVcLX8D661FO-B2Wv7UiysP3Y1lqE04/viewform

Termin nadsyłania zgłoszeń mija 18 sierpnia.
ZAPRASZAMY!
fot. Janusz Paliwoda

golda.konferencjaprasowa.fet2013

Spotkanie z literaturą na XI Festiwalu Warszawa Singera
W ramach programu literackiego spotkamy się z dziełami dotyczącymi emancypacji kobiet i kwestii gender oraz próbą odpowiedzi na pytanie, czy tradycja nie jest przeszkodą w rozwoju. Prócz doskonale znanych klasyków, takich jak Schulz, Perec, Szolem Alejchem, publiczność będzie miała okazję poznać żydowski komiks czy podyskutować o sztuce współczesnej. Program literacki festiwalu będzie realizowany w kilku równolegle prowadzonych cyklach spotkań. Szczególnie ciekawie przedstawia się projekt czytań performatywnych. To tutaj będziemy mieli okazję spotkać się z wybitnymi, współczesnymi tekstami pisarzy, którzy na co dzień podejmują tematy zakorzenione w kulturze żydowskiej. 21 sierpnia jako pierwsza z cyklu zostanie zaprezentowania sztuka „Po chińsku do Ciebie mówię”, wielokrotnie docenianej izraelskiej autorki Savyon Liebrecht . Tekst opowiada o spotkaniu z trudną przeszłością wojenną. Za reżyserię i opracowanie muzyczne odpowiedzialny jest Paweł Paszta, doskonale znany publiczności teatralnej. (16.00, Teatr Żydowski). Savyon Liebrecht będzie ponadto gościem festiwalu. Spotkanie z pisarką stanowić będzie niecodzienną okazję do poznania jej warsztatu pracy, inspiracji i wrażliwości. (Austriackie Forum Kultury, 31.08, godz. 13.00).
na zdjęciu: Włodzmimierz Press/ fot. Janusz Paliwoda

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

CHRISTIAN DAWID zaprasza na XI Festiwal Warszawa Singera

Klarnecista zespołu Trio Yas, zaprasza na Noc Klezmerów na Placu Grzybowskim, 30 sierpnia o godz. 20.00 (wstęp wolny), a także na spacer muzyczny, 29 sierpnia o 16.30 oraz na koncert w Teatrze Żydowskim, 31 sierpnia o godz. 17.00.

Konkurs festiwalowy

Ogłaszamy KONKURS dotyczący nazwy tegorocznego znaku (na zdjęciu) Festiwalu Warszawa Singera. Propozycje można przysyłać do poniedziałku (21 lipca) na nasz fejsbukowy adres mejlowy (jako wiadomość), albo na adres:sekretariat@shalom.org.pl, w tytule mejla należy wpisać: KONKURS.
Autora/kę najlepszej, najbardziej pomysłowej nazwy nagrodzimy jednym podwójnym zaproszeniem na koncert KAPELI ZE WSI WARSZAWA & Jorgosa Skoliasa (27 sierpnia, godz. 18:30, Kościół Wszystkich Świętych). Wejściówka będzie do odebrania na początku sierpnia w biurze festiwalowym.
Gotowi? Zatem zaczynamy naszą zabawę!

singer_2014_konkurs.znak

Bilety w sprzedaży online

Rozpoczęła się już SPRZEDAŻ BILETÓW ONLINE na niektóre imprezy XI Festiwalu Warszawa Singera, odbywające się w Teatrze Żydowskim, m.in. koncerty: Kapeli ze Wsi Warszawa & Jorgosa Skoliasa; Anny Szałapak; Daniela Zamira, Franka Londona, Yaakova Lemmera, Benjy Fox Roden & Tio Yas oraz spektakle: „Robot Planet” I „Ostatnia miłość”.
Online można już także kupić bilety na wrześniowe spektakle repertuarowe Teatru Żydowskiego.
Szczegółowe informacje i możliwość zakupu:
http://www.teatr-zydowski.art.pl/repertuar/w-przyszlym-miesiacu
ZAPRASZAMY SERDECZNIE!

kapela_wvb_nord_promo_by_radek_polak_13

ALAN BERN zaprasza na XI Festiwal Warszawa Singera

Twórca projektu SEMER LABEL RELOADED zaprasza na koncert w Teatrze Żydowskim, 29 sierpnia o godz.20.30.

Singer Jazz Festival 2014

Podczas jedenastej edycji Festiwalu Kultury Żydowskiej Warszawa Singera 2014 po raz pierwszy zaprezentowany zostanie cykl imprez jazzowych pod hasłem „Singer Jazz Festival”. Poświęcone one będą żydowskim muzykom i kompozytorom oraz przewijającym się w jazzowych formach artystycznych motywom muzyki żydowskiej. Singer Jazz Festival potrwa 5 dni, od poniedziałku (25.08) do piątku (29.08) i będzie obejmował kilkanaście wydarzeń. Wystąpią m.in. tacy genialni artyści  jak:  HAROLD RUBIN i  DANIEL ZAMIR, MIKOŁAJ TRZASKA i KUBA STANKIEWICZ

mikolaj_trzaska_fot.piotrwoloszyk

Wioleta Komar w monodramie DIVA

23 sierpnia o godz. 17.30 zapraszamy do Teatru Żydowskiego (scena na piętrze) na monodram DIVA w wykonaniu Wiolety Komar. Reżyseria: Stanisław Miedziewski.
Bohaterką „Divy” jest śpiewaczka operowa Nora Sedler „primadonna assoluta” światowych scen operowych – postać fikcyjna, ale, jak mówią twórcy, „wysoce prawdopodobna”.
Jesienią 1941 roku Nora Sedler została deportowana do łódzkiego getta. Przybyła w transporcie wraz z dużą grupą żydowskich artystów z Europy Zachodniej. Wiele lat po wojnie jest dojrzałą kobietą, wybitną śpiewaczką – uniknęła Zagłady, ale za jaką cenę?….
Impreza biletowana, bilety do nabycia w kasie Teatru Żydowskiego od 4 sierpnia 2014 r., tel. 22 850 56 56 oraz na www.eventim.pl iwww.teatr-zydowski.art.pl

wioleta_komar

Koncert Anny Szałapak – „Grajmy Panu”

26 sierpnia o godz. 20.00 zapraszamy do Teatru Żydowskiego na koncert ANNY SZAŁAPAK zatytułowany „Grajmy Panu”. Artystce krakowskiego kabaretu Piwnica pod Baranami, akompaniować będzie zespół w składzie: Konrad Mastyło (fortepian), Tomasz Góra (skrzypce), Michał Braszak (kontrabas).
W programie koncertu znajdą się też najbardziej znane utwory z repertuaru artystki utrwalone na płytach: „Z czego składa się świat”, „Żywa woda”, „Serca na rowerach”. Autorami tekstów są m. in. Osip Mandelsztam, Bruno Schulz, Bolesław Leśmian.
Więcej:
http://www.teatr-zydowski.art.pl/wydarzenia/festiwal-singera-grajmy-panu-koncert-anny-szalapak
Bilety do nabycia w kasie Teatru Żydowskiego od 4 sierpnia 2014 r., tel. 22 850 56 56

anna_szalapak

ROZMOWA ZESHMUELEM SHOHATEM

Już w sierpniu izraelski reżyser Shmuel Shohat przyjedzie do Warszawy, by na festiwalu XI Festiwalu Warszawa Singera zaprezentować swój najnowszy spektakl pt. „Robot Planet„, oparty na twórczości Stanisława Lema. W wywiadzie opublikowanym na portalu „Na Temat.pl” Shohat mówi m.in. o tym co zmarły kilka lat temu Lem powiedziałby o dzisiejszym świecie, a także o zagrożeniu technologią.

Zapraszamy do lektury:

Wywiad ze Shmuelem Shohatem

SINGER’S JEWISH JAZZ FESTIWAL

Podczas tegorocznej edycji, wystartuje projekt Singer’s Jewish Jazz Festiwal, w ramach którego zagrają gwiazdy izraelskiej sceny jazzowej –
Daniel Zamir i Harold Rubin. Wydarzenie uświetni także występ znakomitego pianisty Kuby Stankiewicza, który przypomni festiwalowej publiczności utwory wybitnego kompozytora Victora Younga.

na zdjęciu: Harold Rubin

haroldrubin.fest.2014

LOLA BLAU

Ciekawie zapowiada się repertuar teatralny XI FESTIWALU KULTURY ŻYDOWSKIEJ WARSZAWA SINGERA . Zobaczymy m.in. monodram pt. „Lola Blau” Mai Morgenstern, odtwórczyni roli Marii w filmie „Pasja” Mela Gibsona. Zapraszamy! Szczegóły wkrótce!

fot. https://www.facebook.com/maia.morgenstern.oficial?fref=photo

l.morfenstern.fest2014

SKOLIAS zagra z KAPELĄ

26 sierpnia w Kościele Wszystkich Świętych w koncercie KAPELI ZE WSI WARSZAWA jako gość specjalny wystąpi JORGOS SKOLIAS, znakomity wokalista, a także kompozytor, znany ze współpracy z takimi zespołami jak Krzak, Dżem, Osjan, Tie Break oraz muzykami, Tomaszem Stańko i Zbigniewem Namysłowskim.

https://www.facebook.com/jskolias?fref=ts

Wejściówki w cenie 25 zł do nabycia w kasie Teatru Żydowskiego od 4 sierpnia 2014 r., tel. 22 850 56 56 oraz na www.eventim.pl.
Miejsca nie są numerowane.
Więcej info:
http://www.teatr-zydowski.art.pl/wydarzenia/festiwal-singera-uroczysty-koncert-kapela-ze-wsi-warszawa-jorgos-skolias

Mistrzowie będą czytać Singera

Jedną z wielu atrakcji XI Festiwalu Warszawa Singera będzie interpretacja twórczości Isaaca Bashevisa Singera przez wielkich polskich aktorów: Olgierda Łukaszewicza, Annę Polony i Włodzimierza Pressa, w ramach cyklu „Mistrzowie czytają Singera”. Szczegóły wkrótce. Zapraszamy!

Kantorzy młodego pokolenia w Synagodze
Koncerty kantoralne w Synagodze im. Nożyków należą do największych wydarzeń festiwalowych. W tym roku zaproszenie Fundacji Shalom, przyjęła światowa czołówka kantorów młodego pokolenia, m.in. ELAZAR VINOGRAD, AVREYMI KIRSHNBOUM i MOSHE FISHEL z towarzyszeniem chóru z Izraela THE JERUSALEM CANTORS CHOIR. Szczegółowe informacje już wkrótce.
na zdjęciu: Avreymi Kirshnboum

avraham_kirshenbaum.fest2014

Festiwalowe atrakcje teatralne

Wiele interesujących propozycji teatralnych znajdzie się w programie tegorocznego FESTIWALU WARSZAWA SINGERA. Będzie można zobaczyć m.in. monodram pt. „Lola Blau” Mai Morgenstern, odtwórczyni roli Marii w filmie „Pasja” Mela Gibsona oraz polską premierę „Planety Robotów” na podstawie opowiadań Stanisława Lema, w reżyserii jednego z najwybitniejszych twórców izraelskich Shmuela Shohat. Widzowie będą również mieli okazję obejrzeć przedstawienie dla dzieci i dorosłych „O karpiu, kozie i trąbce, która gasiła pożary” na podstawie opowiadań I. B. Singera, w wykonaniu aktorów Teatru Żydowskiego. Szczegóły wkrótce. ZAPRASZAMY!

Daniel Zamir wystąpi w Teatrze Żydowskim

27 SIERPNIA o godz. 20.00 na Dużej scenie Teatru Żydowskiego odbędzie się KONCERT JAZZOWY – Daniel Zamir Quartet, w składzie: Daniel Zamir (saksofon), Omri Mor (pianino), Gilad Abro (kontrabas), Amir Bresler (perkusja). A po koncercie rozpocznie się Jam Session w klubie Pardon, To Tu, gdzie Zamir wystąpi z polskimi muzykami. Zapraszamy!

https://www.youtube.com/watch?v=xRWmuqTayxA

Bilety w cenie 60/50 zł do nabycia w kasie Teatru Żydowskiego od 4 sierpnia 2014 r., tel. 22 850 56 56 oraz www.eventim.pl.
Więcej informacji:
http://www.teatr-zydowski.art.pl/wydarzenia/festiwal-singera-koncert-jazzowy-daniel-zamir-quartet
http://www.teatr-zydowski.art.pl/wydarzenia/festiwal-singera-koncert-jazzowy-daniel-zamir-quartet

01.danielzamir_fot. archiwum_artysty

FESTIWAL WARSZAWA SINGERA ZAPRASZA WOLONTARIUSZY!

W związku ze zbliżającą się XI edycją Festiwalu Kultury Żydowskiej Warszawa Singera, Fundacja Shalom poszukuje wolontariuszy. Tegoroczna edycja odbędzie się w dniach 23 sierpnia – 31 sierpnia 2014 roku, ale Twojej pomocy będziemy potrzebować już wcześniej!
Jeśli chcesz być częścią wielu niezwykłych artystycznych wydarzeń, a przy okazji zdobyć doświadczenie i umiejętności organizacyjne, zgłoś się do nas. Mamy nadzieję, że wolontariat podczas Festiwalu „Warszawa Singera” dostarczy ci wielu niezapomnianych wrażeń. Czekamy na twój entuzjazm i pozytywną energię!
Wszyscy chętni mogą się zgłaszać, pisząc na adres:
sekretariat@shalom.org.pl lub  shalom@shalom.org.pl
Na wszelkie pytania odpowie Ewa Rosowska, tel. 22 620 30 36.

pirog.laplayafot.tadeuszstraczek

DAVID DO’R zaśpiewa na Placu Grzybowskim

Gwiazdą XI Festiwalu Warszawa Singera będzie DAVID D’OR – światowej sławy izraelski kontratenor (jego skala głosu przekracza 4 oktawy). Ten genialny artysta pochodzi z libijskiej rodziny kantorów, których przodkowie wywodzili się z Andaluzji. Poszukiwanie korzeni doprowadziło go do odkrycia piękna śpiewu synagogalnego. Do’r wystąpi podczas koncertu finałowego na Placu Grzybowskim, w niedzielny wieczór, 31 sierpnia. Wstęp wolny. Zapraszamy!

dawiddor

Zapraszamy na wydarzenia festiwalowe!

*  Warto się wybrać do Klubu Mamele, we środę, 27 sierpnia na koncert  mezzosopranistki – Simone Pergmann. Austriacka artystka zdobywa serca publiczności wyjątkowymi interpretacjami starej i nowej muzyki sefardyjskiej , a także pieśni jidysz.

*  W czwartek, 28 sierpnia zapraszamy do Synagogi im. Nożyków na koncert świetnego jazzowego pianisty, Kuby Stankiewicza, znanego ze współpracy m.in. z saksofonistą Scottem Hamiltonem, trębaczem Art Farmerem Janusz Muniakiem, Tomasze Szukalskim, Anną Marią Jopek i Zbigniewem Namysłowskim.

http://www.youtube.com/watch?v=TlQci-70GMg

 * Na koncert znakomitego klarnecisty, Christiana Dawida i DJ Lenara można będzie się wybrać do Klubu Mamele w czwartek, 28 sierpnia.

* Fanów nowej, awangardowej muzyki żydowskiej nie może zabraknąć na koncercie Tria – Szamburski/Lenar/Rogiewicz w Klubie Skład Butelek na Pradze, w piątek 29
sierpnia.

* Na dużej scenie Teatru Żydowskiego, w piątek 29 sierpnia wystąpi zespół SEMER LABEL RELOADED, założony przez znakomitego pianistę i akordeonistę, Alana Berna. Zaprosił on do współpracy wyśmienitych artystów. Grupę tworzą: Paul Brody (trąbka), Lorin Sklamberg (wokal), Mark Kovnatskiy (skrzypce), Martin Lillich (bass), Sveta Kundish (wokal), Fabian Schnedler  (wokal). Ten band wykonujący m.in. popularne piosenki żydowskie, pieśni ludowe i  muzykę  kantoralną zagra również podczas Nocy Klezmerów w sobotni wieczór, 30 sierpnia.
https://www.youtube.com/watch?v=yOXYCPzq7Ro
(fot. Adam Berry)

* W Teatrze Żydowskim, w niedzielę, 31 sierpnia zagrają fenomenalni artyści: Frank London, Yaakov Lemmer oraz Trio YAS (Christian Dawid – clairnet, Guy Schalom – drums, Sanne Möricke – accordion)
http://www.youtube.com/watch?v=qvfUrYWJ7Mo

* Koncert finałowy na Placu Grzybowskim rozpocznie się w ostatni festiwalowy wieczór, w niedzielę 31 sierpnia. Wystąpią: Dawid Do’r (światowej sławy izraelski kontartenor), Frank London (wybitny nowojosrki trębacz i kompozytor) oraz Jacov Lemmer (jeden z najlepszych amerykańskich kantorów).

Więcej szczegółów o tych i innych wydarzeniach opublikujemy już wkrótce. Bądżcie z nami!

Zagra KAPELA ZE WSI WARSZAWA! 

KAPELA ZE WSI WARSZAWA/WARSAW VILLAGE BAND wystąpi we wtorek, 26 sierpnia w Kościele Wszystkich Świętych przy Placu Grzybowskim ze specjalnie przygotowanym na tę okazję repertuarem, podczas XI edycji Festiwalu Kultury Żydowskiej Warszawa Singera (23-31 sierpnia) . Zapraszamy serdecznie!

fot: https://www.facebook.com/WarsawVillageBand

kapela

Zapraszamy na XI Festiwal Warszawa Singera!

Informujemy, że kolejna – XI edycja Festiwalu Kultury Żydowskiej Warszawa Singera odbędzie się w dniach 23-31 sierpnia 2014 roku. Bądźcie z nami!

koncert_finalowy2013.kayah.fot. magdalena_sztuk.kopia
Koncert finałowy X Festiwalu Singera/fot. M.Sztuk

Zapraszamy na XI Festiwal Warszawa Singera!

Zapraszamy na XI Festiwal Warszawa Singera!

Informujemy, że kolejna – XI edycja Festiwalu Kultury Żydowskiej Warszawa Singera odbędzie się w dniach 23-31 sierpnia 2014 roku. Bądźcie z nami!

koncert_finalowy2013.kayah.fot. magdalena_sztuk.kopia
Koncert finałowy X Festiwalu Singera/fot. M.Sztuk

Edycja X

X EDYCJA FESTIWALU WARSZAWA SINGERA
24 SIERPNIA – 1 WRZEŚNIA 2013 R.


Relacja dzień po dniu:

piątek, 23.08

Z okazji 90-lecia urodzin i 65-lecia pracy artystycznej Szymon Szurmieja zaprezentowano MIĘDZY DNIEM A NOCĄ. DYBUK – spektakl w reżyserii i adaptacji Szymona Szurmieja, na podstawie utworów „Dybuk” oraz „Dzień i noc” Szymona An-skiego.

sobota, 24.08

 W Klubie La Playa podczas imprezy „La Playa: Warszawa-Tel Awiw” odbył się m.in. w pokaz kulinarny Jaśka Kuronia „Izraelska kuchnia wielu smaków”, warsztaty tańca żydowskiego z Michałem Pirógiem, koncert Sióstr Rajfer oraz warsztaty dla dzieci. Gwiazdą imprezy „Piknik Rodzinny: Big Beat na Muranowie” była Ania Rusowicz, która zaśpiewała m.in. kilka utworów legendarnego zespołu Śliwki. W Akademii Sztuk Pięknych odbyły się wernisaże wystaw Krystyny Piotrowskiej: „Portrety w technice własnej oraz Ryszarda Horowitza „All that Jazz! – portrety jazzowe”. Wieczorem można było obejrzeć spektakl Teatru Żydowskiego pt.  „KAFKA TAŃCZY”, na podstawie sztuki Timothy’ego Daly’ego „Kafka dances”, w tłumaczeniu Lecha Mackiewicza.

niedziela, 25.08

Przy Andersa 15 odbył się Dzień Otwarty w Centrum Kultury Jidysz (m.in. lekcja języka jidysz, warsztaty: piosenki, dla dzieci, czytania literatury jidysz i spektakl „Pamiętnik Blumki”). Bardzo ważnym wydarzeniem było spotkanie  z Israelem Zamirem, synem I.B.Singera. Na małej scenie Teatru Żydowskiego można było obejrzeć znakomity spektakl „My, Żydzi Polscy” Juliana Tuwima. Na dużej scenie Teatru wystąpił genialny Ron Davis. Natomiast w Synagodze im. Nożyków odbyło się Uroczyste Otwarcie Festiwalu – Koncert Kantorów.

poniedziałek, 26.08

W Centrum Kultury Jidysz przy ul. Andersa 15 sporo osób uczestniczyło w dniu otwartym Uniwersytetu Trzeciego Wieku (m.in. pokaz i warsztaty tańca izraelskiego, warsztaty wycinanki żydowskiej oraz występ kabaretu „Golden Age”). W Klubie Mamele można było zobaczyć spektakl „Opowiadania nie tylko dla dzieci” na podstawie prozy I.B.Singera. Wielu koneserów literatury przybyło na promocję książki „Wolne” Remigiusza Grzeli, z udziałem m.in. Julii Hartwig. Spacer dotyczący Wielkiej Synagogi na Tłomackiem poprowadziła Katarzyna Chudyńska-Szuchnik. Wieczorem spektakl „Yentl”przedstawił Teatr Żydowski z Bukaresztu. X Festiwal Warszawa Singera wystartował na Pradze! W Klubie Skład Butelek  odbył się pokaz filmów: „I to wszystko zamienia się w taniec” i „Zid parch”. Przed projekcją zaproszono na degustację wina izraelskiego.

wtorek, 27.08

Piąty festiwalowy dzień rozpoczęło spotkanie z Piotrem Pazińskim.  W Mamele w spektaklu „Warszawo Ma!” wystąpiła Danuta Stankiewicz. W Austriackim Forum Kultury Bella Szwarcman-Czarnota opowiedziała o książce „Rabin bez głowy i inne opowieści z Chełma” Menachema Kipnisa. Tomasz Stańko w pierwszej części koncertu w Kościele Wszystkich Świętych wystąpił z zespołem Kroke, później zaprosił na scenę New York Quartet. Była ta prawdziwa jazzowa uczta, wzbogacona żydowską nutą. Krzysztof Kiljański zaśpiewał na dużej scenie Teatru Żydowskiego, m.in. piosenki Jonasza Kofty i kilka żydowskich szlagierów. Na Pradze z Placu Szembeka wyruszył spacer z Katarzyną Chydyńską-Szuchnik, a Tomasz Krakowski wygłosił wykład o żydowskiej demonologii w Kawiarni Chmury. Festiwalowy wtorek zakończył się w Składzie Butelek Przystankiem Poezja (Jeszaje Szpigel).

środa, 28.08

Festiwalowa środa rozpoczęła się spektaklem „Monogram M” Teatru Hybrydy Uniwersytetu Warszawskiego. W Próżna-Hoiz Maria Antosik-Pieli wygłosiła wykład „Syjonistki – emancypantki na łamach prasy żydowskiej („1892-1939). W AFK odbył się pokaz filmu „Może w jakimś innym życiu”. Na wernisaż wystawy „Impresje” Witolda i Andrzeja Popiela można było się wybrać do praskiego Klubu Skład Butelek. Sporą publiczność zebrał spektakl  „Noc całego życia” .Olga Mieleszczuk z „Pieśniami żydowskiego Polesia” wystąpiła w Klubie Mamele. Festiwalowa środa zakończyła się koncertem duetu Postaremczak & Szpura w Pardon, To Tu.

noc.calego.zycia01.imgm5392jb

czwartek, 29.08

W Centrum Kultury Jidysz odbyła się sesja naukowa dotycząca twórczości Juliana Tuwima. Anna Rozenfeld w Próżna-Hoi wygłosiła wykład o audycjach żydowskich w Polskim  Radiu po II wojnie światowej. Niezwykle ciekawie o Żegocie opowiedział na dużej scenie Teatru Żydowskiego prof. Władysław Bartoszewski. „Słoneczny mit” – spektakl poetycko-muzyczny wystawiono na małej scenie Teatru Żydowskiego. Spod katedry przy Floriańskiej wyruszył spacer dotyczący żydowskich mieszkańców warszawskiej Pragi. W Teatrze Żydowskim wiązankę, nie tylko żydowskich szlagierów zaśpiewał Dudu Fisher. Sporo widzów obejrzało na skwerze Placu Grzybowskiego „Proces”– spektakl plenerowy Teatru Formy z Wrocławia. Koncert Großmütterchen Hatz Salon Orkestar odbył się w Cudzie nad Wisłą. Fanów nowoczesnej muzyki żydowskiej nie zabrakło na praskich koncertach przy ul. 11 listopada 22. W wypełnionym na maksa Składzie Butelek zagrał kwartet HOZIM, a w Hydrozagadce wystąpili klezmerzy z OTHER EUROPEANS BAND.

piątek, 30.08

Publiczność festiwalowego piątku nie mogła narzekać na brak muzycznych atrakcji! Na „Patelni” przy stacji Metro Centrum rozpoczął się spacer po Warszawie z zespołem Tsigunz Fanfara Avantura. Muzycy oprowadzili tańczący korowód po nieistniejących już ulicach przedwojennej stolicy. Duet Alan Bern & Christian David zaserwował widzom przepiękny koncert w Pardon, To Tu. W Mamele zagrał Horny Trees. W Hotelu Bristol można było posłuchać Sióstr Rajfer. Wiele osób przyszło na Plac Grzybowski, aby uczestniczyć w „Shabat Shalom” – świątecznym wieczorze z udziałem m.in.Gołdy Tencer, Etel Szyc i Genady Iskhakova. Joshua Nelson zaśpiewał rewelacyjnie na Placu Grzybowskim.  Porwał publiczność do spontanicznego tańca, śpiewania i klaskania. Lautari- Other Europeans Band zagrał w Teatrze Żydowskim i został entuzjastycznie przyjety przez publiczność. Poza tym można było m.in. obejrzeć spektakl „Dotknij wiatru, dotknij wody” – adaptację sceniczną powieści „Touch the water,touch the wind”Amosa Oza, a także wziąć udział w spotkaniu z Filipem Białowiczem, uczestnikiem buntu więźniów w obozie zagłady w Sobiborze. Na Pradze w Klubie Skład Butelek wystapiło Trio Michała Milczarka.

sobota, 31.08

Publiczność festiwalowa uczestniczyła w ostatnich wydarzenia X Festiwalu Warszawa Singera po prawej stronie Wisły. Ulicami Nowej Pragi prowadził szlak spaceru muzycznego z zespołem TSIGUNZ FANFARA AVANTURA, który zakończył się koncertem tej kapeli na podwórku przy ul. 11 listopada 22.
Na Placu Grzybowskim jak co roku rozgościł się żydowski jarmark ze straganami, małymi sklepikami, warsztatami i kramami z pamiątkami. Na pewno każdy znalazł dla siebie coś wyjątkowego. Przedostatni festiwalowy dzień obfitował w wiele atrakcyjnych wydarzeń. Na małej scenie Teatru Żydowskiego Candelaria Saenz Valiente przedstawiła performans „Golem”. Bardzo dużo osób wzięło udział w warsztatach tańca żydowskiego, które na Placu Grzybowskim poprowadził Guy Schalom. Wielu artystycznych wrażeń dostarczył „Marienbad” – spektakl Teatru Żydowskiego. Podczas Nocy Klezmerów czyli koncercie plenerowym na Placu Grzybowskim wystąpił Other Europeans Band.

niedziela, 1.09

W AFK odbyło się interesujące spotkanie z prof. Szewachem Weissem, z udziałem Zygnunta Rolata. „Zibn grozn fun di grozn” [Siedem źdźbeł trawy] to wieczór poezji Avroma Suckewera. Fragmenty prozy poetyckiej i wiersze w Pardon To Tu, zaprezentowały: Anna Rozenfeld i Adrianna Janota Słocińska. Akompaniował na klarnecie – Christian Dawid. W spotkaniu „W kuchni mamy Soni” udział wzięli m.in.  Gołda i Janusz Tencer, Szymon Szurmiej, Dawid Szurmiej, Rivka Ostaszewski i Konrad „Kony” Czarkowski. Na skwerze Placu Grzybowskiego sporo osób uczestniczyło w popołudniu tanecznym w rytmie tanga pt. „Jidysz na trawie”. „Humor żydowski itepe. Między kiczem a autentyzmem”. Pod takim hasłem odbyła się w Empiku dyskusja „Cwiszn. Żydowskiego kwartalnika o literaturze i sztuce”z udziałem: Aliny Całej, Belli Szwarman-Czarnoty, Elżbiety Janickiej, i Marka Tuszewickiego. Moderowała: Karolina Szymaniak. Duet Pomianowska & Gorelik wystąpił w Klubie Mamele. Spotkanie z maszgijachem: pogadanka o kaszrucie – teoria i praktyka odbyło się w Restauracji Koszernej Galil. Jednym z najważnieżniejszych wydarzeń x Festiwalu Warszawa Singera było wystawienie spektaklu „The Dybbuk. Between Two Worlds” Teatru Narodowego Habima z Izraela. Podczas koncertu finałowego na Placu Grzybowskim publiczność bawiła się wyśmienicie podczas występów JOSHUY NELSONA z chórem gospel, KAYAH & Transoriental Orchestra oraz CUKUNFT Big Band.

Dziękujemy wszystkim za udział i wspaniałą zabawę w święcie kultury żydowskiej – X Festiwalu Warszawa Singera! Zapraszamy za rok!                                                      

Więcej zdjęć:

X Festiwal Warszawa Singera (24.08.13)

X Festiwal Warszawa Singera (24.08.13) część 2

La Playa (24.08. fot. Tadeusz Strączek)

W obiektywie Jacka Barcza (25.08.13)

X Festiwal Warszawa Singera (26.08.13)

W obiektywie Jacka Barcza (27.08.13)

X Festiwal Warszawa Singera (28.08.13)

X Festiwal Warszawa Singera na Pradze (29.08.13)

X Festiwal Warszawa Singera (29.08.13)

X Festiwal Warszawa Singera w obiektywie Jacka Barcza (29.08.13)

X Festiwal Warszawa Singera (30.08.13)

Noc Klezmerów: OTHER EUROPEANS BAND w obiektywie Jacka Barcza(31.08.13)

Koncert finałowy w obiektywie Jacka Barcza (1.09.13)

X Festiwal Warszawa Singera (1.09.13)

DO POBRANIA

[PROGRAM]X_Festiwal_Warszawa_Singera[2013]

plakatduzy.xfest.2013

duzekoncertfinalowy.dworcadyka.fot.jacekbarcz

Dziękujemy

DZIĘKUJEMY ZA WSPARCIE

01_MST                   zakochaj_sie03_MKDIN

logo_min.adm.i.cyfrlogo_ambasadaUSA07_AI