AKTUALNOŚCI
Konkurs z okazji Dnia Matki

Na kilka dni przed Dniem Matki rozpoczynamy konkurs, w którym do wygrania jest 5 podwójnych zaproszeń na premierę spektaklu/performance’u/spotkania „Matki” w Teatrze Żydowskim w Warszawie.

Premiera odbędzie się w czwartek, 26 maja 2016, o godz. 19.00.

Spektakl został zrealizowany na podstawie pomysłu Gołdy Tencer. Jego reżyserem jest Paweł Passini, autorką tekstu i dramaturgii – Patrycja Dołowy.

Plakat Matki wersja2 19-05

Konkurs prowadzony jest na fanpage’u Festiwalu Singera – serdecznie zapraszamy: https://www.facebook.com/FestiwalSingera/.

Zapraszamy na spotkanie z Andrzejem Krakowskim w cyklu „Bagaże Kultury”

Spotkanie odbędzie się w najbliższą niedzielę, 29 września 2015 o godz. 14.00 w Teatrze Żydowskim, w ramach promocji książki Andrzeja Krakowskiego – „Pollywood II – Uciekinierzy z raju”, wydanej przez wydawnictwo Blue Bird.

W spotkaniu udział wezmą także Magdalena Schejbal i Włodzimierz Press.

bagaze_kultury._andrzej_krakowski_2016

Szczegóły na stronie: www.teatr-zydowski.art.pl

Zespół HAMSA, czyli śródziemnomorski klezmer funk na tegorocznej Nocy Klezmerów!

Jeden z największych koncertów plenerowych festiwalu będzie okazją do wysłuchania zespołu łączącego muzykę żydowską Europy Wschodniej z muzyką sefardyjskiej Turcji w autentyczny, śródziemnomorski muzyczny melanż. Hamsa zabiera nas w podróż, która nie tylko przekracza granice, ale także przenosi nas w głąb siebie.

Zespół tworzą: Merlin Shepherd (klarnety, tilinka), Guy Schalom (perkusja, drumkit ), Carol Isaacs (fortepian, akordeon), Glenn Sharp (gitara, saz, oud), Simon Russell (bas)

Hamsa

Noc Klezmerów, czyli sobotni otwarty koncert plenerowy na Placu Grzybowskim nie jest jedynym miejscem, gdzie będziemy mogli ich posłuchać. Zespół Hamsa poprowadzi również spacer muzyczny ulicami Warszawy.

Osip Mandelsztam w interpretacji szczecińskiego zespołu Sklep z Ptasimi Piórami

Historia powstania programu koncertu rozpoczęła się ponad 30 lat temu. Jej początki sięgają czasu stanu wojennego, kiedy to szczeciński Teatr Kana w 1982 roku wystawił spektakl „Księga…”. Spektakl był grany poza cenzurą i mimo braku jakichkolwiek oficjalnych informacji o datach i miejscach przedstawienia, ściągał tłumy…

ulica mandelsztama

Muzykę do wierszy Osipa Mandelsztama wykorzystanych w pamiętnym przedstawieniu skomponował Ryszard Leoszewski, wówczas jeden z pierwszych aktorów Teatru Kana, a obecnie kompozytor, wokalista, pedagog i jedna z najciekawszych postaci kulturalnego Szczecina.

Teraz, będąc bogatszym o doświadczenia właściwe jego pokoleniu, odnalazł w poezji Mandelsztama nie tyle cierpienie (choć i ono dało o sobie znać), co jasną stronę ludzkiej duszy. Iskierki prawdziwego człowieczeństwa, okruchy szlachetności, wiarę w czystość intencji, szacunek i bliskość drugiej osoby – zwyczajną prawdę i uczciwość.

Koncert odbędzie się 31 sierpnia 2016 o godz. 19.00 w Klubie Mamele.

Trzej kantorzy na rozpoczęcie festiwalu

Niedzielny koncert kantorów to już tradycja Festiwalu Warszawa Singera. Jest to jednocześnie uroczysta inauguracja Festiwalu, na którą swoje podwoje otwiera dla szerszej publiczności Synagoga im. Nożyków w Warszawie.

W tym roku znów usłyszymy najznakomitszych światowych kantorów. Wystąpią: Benzion Miller, Yaakov Lemmer i Tzudik Greenwald (od lewej), przy akompaniamencie wybitnego pianisty Menchaema Bristowskiego.

kantorzy
Dla tych, którzy chcieliby sprawdzić swoje możliwości wokalne przygotowaliśmy coś specjalnego! Kilka godzin przed uroczystym koncertem odbędą się warsztaty śpiewu kantoralnego, które poprowadzi Benzion Miller.

Oba wydarzenia odbędą się w niedzielę, 28 sierpnia 2016. Zapraszamy do śledzenia naszej strony – szczegóły już wkrótce!

Klezmatics zagra na XIII Festiwalu Warszawa Singera

Nowojorska grupa klezmerska to zespół legenda, królujący na światowych scenach od 25 lat.

Aktualnie jej skład tworzą: Lorin Sklamberg (wokal, akordeon, gitara, fortepian), Frank London (trąbka, instrumenty klawiszowe, śpiew), Paul Morrissett (bas, tsimbl, śpiew), Matt Darriau (kaval, klarnet, saksofon, wokal) i Lisa Gutkin (skrzypce, śpiew).

Klezmaticsfot. Adrian Buckmaster

Podczas ćwierć wieku istnienia Klezmatics współpracował z takimi artystami, jak genialny skrzypek Itzhak Perlman, nagrodzony Pulitzerem dramaturg Tony Kushner i ikona izraelskiego wocalu Chava Alberstein, a także wielu innych wybitnych artystów.

Występ zespołu Klezmatics odbędzie się 4 września 2016.

Zapraszamy na stronę zespołu: klezmatics.com

Szczęśliwego święta Pesach! Happy Passover!

pesach

Wszystkim naszym przyjaciołom życzymy szczęścia i radości z wszystkich dobrych rzeczy w życiu oraz wesołych, pogodnych i spokojnych świąt Pesach!

Zespół Fundacji Shalom

„Bartoszewski 1922–2015. Więcej niż przyzwoitość” – zapraszamy na wystawę w Muzeum POLIN

W Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN 14 kwietnia 2016 otwarto wystawę przedstawiającą najważniejsze obszary życia i działalności zmarłego 24kwietnia 2015 Władysława Bartoszewskiego – historyka, dziennikarza, pisarza, polityka i działacza społecznego, którego kilkukrotnie mieliśmy zaszczyt gościć podczas festiwalu – ostatni raz w roku 2013.

bartoszewsk_fot jbarcz1

„Bartoszewski 1922–2015. Więcej niż przyzwoitość” to opowieść o człowieku, który nie bał się iść pod prąd w imię szczytnych celów, walcząc o pamięć historyczną i pojednanie narodów. To historia świadka i uczestnika najdramatyczniejszych wydarzeń XX wieku, którego mimo tragicznych osobistych doświadczeń cechował do końca życia „umiarkowany optymizm” i wiara w ludzi.

Organizatorem wystawy jest Kancelaria Prezesa Rady Ministrów

Szczegóły na stronie: www.polin.pl 

Zaproszenie na 25. spotkanie z cyklu „Bagaże kultury”

W imieniu Teatru Żydowskiego w Warszawie zapraszamy na 25. już spotkanie z cyklu „Bagaże kultury”, które odbędzie się 10 kwietnia 2016 (niedziela) o godzinie 14.00. Bohaterem i gościem będzie Feliks Falk – reżyser filmowy i teatralny, scenarzysta, dramatopisarz.

Spotkanie poprowadzi Remigiusz Grzela.

bagaze_kultury_feliks_falk

Gośćmi spotkania będą również Teresa Budzisz-Krzyżanowska oraz Urszula Grabowska, odtwórczynie głównych ról w ostatnich produkcjach bohatera spotkania.

Urszula Grabowska wcieliła się w tytułową postać filmu „Joanna” – opowiadającego historię osadzoną w latach okupacji hitlerowskiej, przejmującego obrazu wg scenariusza i w reżyserii Feliksa Falka. Teresa Budzisz-Krzyżanowska stworzyła wspaniałą kreację wybitnej niemieckiej filozofki Hanny Arendt w zmuszającej do refleksji „Rzeczy o banalności miłości” – spektaklu telewizyjnym na podstawie sztuki Savyon Liebrecht, jednej z najbardziej znanych izraelskich pisarek, którą gościliśmy podczas XI Festiwalu Warszawa Singera.

Więcej szczegółów oraz informacja na temat zakupu biletów na stronie: teatr-zydowski.art.pl.

Szczęśliwego święta Purim!

W najbliższą środę – 23 marca 2016 – o zachodzie słońca rozpocznie się najradośniejsze święto żydowskie. Podczas Purimu świętować będziemy zdemaskowanie spisku Hamana, mającego na celu doprowadzenie do zagłady Żydów. Choć rzecz miała miejsce w czasach perskich, święto Purim do dziś upamiętnia przetrwanie narodu żydowskiego pomimo wszelkich przeciwności losu.

maska2

Życzymy Państwu szczęśliwego święta Purim!

Zespół Fundacji Shalom

Zapraszamy na 14. Międzynarodowe Seminarium Języka i Kultury Jidysz

Zanim na stronie Festiwalu na dobre zagoszczą wiadomości o tegorocznej edycji – a już wkrótce pierwsze newsy o tym, co ciekawego dla Was przygotowaliśmy – zachęcamy do zapisania się na kolejną edycję Międzynarodowego Seminarium Języka i Kultury Jidysz.

seminarium-klasa

To kolejny kurs, który odbędzie się w Warszawie – tym razem w dniach 27 czerwca – 15 lipca 2016 – przedwojennym światowym centrum życia żydowskiego. Oprócz możliwości uczenia się języka jidysz aż na czterech poziomach, goście seminarium będą mieli szansę poznawać miejsca związane z historią i kulturą jidysz, zwiedzać muzea, poznawać warszawskie archiwa oraz uczestniczyć w życiu kulturalnym stolicy.

Zajęcia prowadzić będą wybitni jidyszyści, którzy przyjadą do Warszawy z różnych miejsc świata.

Organizatorem seminarium jest Fundacja Shalom – więcej na stronie shalom.org.pl.

Znamy datę kolejnej edycji festiwalu!

foto singer

Do kolejnej, XIII edycji festiwalu pozostało już tylko 172 dni. A to oznacza, że w tym roku spotykamy się 27 sierpnia. Festiwal potrwa do 4 września. Czeka nas więc znów 9 dni niesamowitych wrażeń artystycznych – koncertów, spektakli, wystaw, spotkań z ciekawymi ludźmi i warsztatów, dla małych i dużych.

image001

Serdecznie zapraszamy, szczegóły już wkrótce!

Nasza akcja: „Zgłoś artystę na XIII Festiwal Warszawa Singera” dobiegła końca!

fina

Dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w naszej zabawie. Łącznie zostało zgłoszonych aż 61 wykonawców! Większość propozycji to prawdziwe perełki! Przyjrzymy się wszystkim zgłoszonym artystom, co będzie bardzo pomocne podczas pracy nad programem XIII edycji Festiwalu Warszawa Singera!

Najwięcej osób chciałoby zobaczyć na festiwalowej scenie fenomenalną izraelską pieśniarkę SARIT HADAD, a tuż za nią uplasował się znakomity izraelski wokalista IDAN RAICHEL.
Sporo punktów uzyskała Grupa Caryna, kilka głosów zdobyli również: Daniel Kahn & The Painted Bird, Danuta Morel oraz zespółCukunft.

Poniżej przedstawiamy pełną listę zgłoszonych artystów, podzielona na kategorie:

MUZYKA – ZESPOŁY: Louisa Lyne & di Yiddishe Kapelye, Ofensywa Brunetów, Mazowsze, Kroke, Jelena Kuljic & Paul Brody’s Sadawi, Socalled, Banda Nella Nebbia, Oded Tzur Quartet, The Brothers Nazaroff, Hadag Nahash, Alte Zachen 16

MUZYKA – WOKALISTKI, WOKALIŚCI, INSTRUMENTALIŚCI: Natalia Sikora, Mieczysław Szcześniak, Zeev Tene, Yehuda Poliker יהודה פוליקר, John Zorn, Dana International, Chava Alberstein, Sagit Zilberman, Arik Livnat, Harel Moyal, Yasmin Levy, Nechi Nech, Yuval Dayan, Roni Dalumi, Shai Tsabari, Vira Lozinsky, Matt Herskowitz, Marta Bizoń, Matisyahu, Poldek Galicki, Jakub Moszkowicz, Olga Magieres, Victoria Hanna, Mark Feldman & Sylvie Courvoisier, Gilad Hekselman, Tigran Hamasyan, Ibrahim Maalouf, Rotem Sivan, Yotam Silberstein, Tamir Hendelman, Bireli Lagrene, Shai Maestro, Annie Darmon, Asaf Amdursky, Izabella Rzeszowska, Daniel Zamir, Yael Naim, Renana Raz- רננה רז, Michal Hochman

CHÓR: Yeshiva Darchei Torah Choir

TEATR: „Death of Salesman in Yiddish” (New Yiddish Rep) – sztuka teatralna w jidysz

LITERATURA: Jerzy Sarnecki (pisarz), Viktoria Korab (pisarka), Ludwik Lewin (pisarz/gawędziarz)

TANIEC: Hania Tenenbaumtemu

Już wkrótce finał akcji „Zgłoś artystę na XIII Festiwal Warszawa Singera”

obrazek

Prawie miesiąc temu zapytaliśmy Was, kogo chcielibyście usłyszeć, zobaczyć lub spotkać podczas tegorocznej edycji festiwalu i co nas bardzo cieszy, od tego czasu przesłaliście nam mnóstwo swoich propozycji.
Najwięcej z nich to ulubieni wykonawcy i zespoły muzyczne – póki co najwięcej głosów zbierają Sarit Hadad i Idan Raichel, ale jeszcze wszystko może się zmienić.
Jeszcze nie wiemy, czy uda nam się spełnić wszystkie Wasze muzyczne – i nie tylko – marzenia, ale wciąż jeszcze czekamy na głosy naszej festiwalowej publiczności.

Termin nadsyłania propozycji mija 10 stycznia 2016, więc to już ostatnia szansa na włączenie się do akcji na naszym fejsbukowym profilu festiwalowym:Festiwal Singera

Wszystkiego najlepszego w Nowym Roku!

new_year

Wszystkim naszym Gościom i Widzom,

a także wszystkim Przyjaciołom, Znajomym

i Współpracownikom życzymy,

aby nadchodzący rok był dla Was pełen zdrowia,

pogody ducha i zadowolenia z każdego mijającego dnia.

 

A także, abyśmy spotkali się i bawili wspólnie

podczas wypadającej w 2016 roku

XIII edycji Festiwalu Warszawa Singera.

 

Gołda Tencer i zespół festiwalowy

Kołysanka dla pamięci’15: prezentacja pt. „OR”

Zapraszamy do obejrzenia performance multimedialnego i prezentacji projektu „OR” prof. Włodzimierza Szymańskiego, które odbyły się podczas tegorocznego spotkania „Kołysana dla pamięci” pod pomnikiem Bohaterów Getta w Warszawie.

Żeby obejrzeć nagranie, wystarczy klinknąć w obrazek.

kalendarium

XII edycja Festiwalu Warszawa Singera – tak było…

KONCERT_FINAOWY

Przygotowaliśmy dla Państwa krótki zbiór najważniejszych wydarzeń warszawskiej części festiwalu Warszawa Singera.
Zapraszamy na chwilę miłych wspomnień: RELACJA Z XII FESTIWALU SINGERA.

Dziękujemy Wam za wspólny sukces XII edycji Festiwalu Warszawa Singera

final_XII_edycja

Sukces XII edycji Festiwalu Kultury Żydowskiej „Warszawa Singera” zawdzięczamy wspólnej pracy bardzo wielu osób, instytucji i firm – wspierających nas sponsorów i darczyńców, restauracji i klubów, które włączyły się w organizację imprez, naszych współpracowników i wolontariuszy, a także wszystkich tych, których podczas festiwalowych dni podziwialiśmy na scenach muzycznych i teatralnych, których słuchaliśmy z uwagą lub których prace oglądaliśmy na licznych wystawach…

Wszyscy byliście wspaniali!
Dziękujemy Wam za to, że jesteście z nami!

Gołda Tencer
i zespół Festiwalu Warszawa Singera

Zapraszamy na spotkanie z Andrzejem Krakowskim w cyklu „Bagaże Kultury”

Już w najbliższą niedzielę, 20 września 2015 o godz. 14.00 w Teatrze Żydowskim odbędzie się pierwsze w sezonie 2015/2016 spotkanie w ramach cyklu „Bagaże kultury”.

bagaze_kultury_andrzej_krakowski

Bohater spotkania, Andrzej Krakowski, doskonale znany publiczności festiwalowej, podczas niedzielnego spotkania opowie o swojej książce „Pollywood. Jak stworzyliśmy Hollywood”, wydanej nakładem wydawnictwa Blue Bird i o jej kontynuacji  „Pollywood. Uciekinierzy w raju”, która ukaże się niebawem.

W spotkaniu udział wezmą także Daniel Olbrychski, Andrzej Wajda i Janusz Zaorski.

Szczegóły na stronie: www.teatr-zydowski.art.pl

Andrzej Krakowski – reżyser, scenarzysta, producent filmowy, pedagog. Studiował na Wydziale Reżyserii PWSTiF w Łodzi. W 1968 wyemigrował z Polski i kontynuował naukę w American Film Institute. Zrealizował ponad 50 filmów i seriali telewizyjnych. Producent, m.in. nominowanego do Oscara „California Reich”, zdobywca dwóch nagród Emmy za serię „We Are New York” i popularnego na Broadwayu musicalu „King David”, jak również wielokrotnie nagradzanego „Looking for Palladin”. Autor scenariuszy 18 filmów i kilku książek.

Szana tova u’metuka, czyli słodkiego nowego roku!

Na cały rozpoczynający się nowy rok – Rosz ha-Szana 5776 – życzymy Wam, aby był to czas piękny i pełen słodyczy, który dostarczy Wam okazji do przeżycia wielu chwil radości i wzruszeń, także tych inspirowanych uczestnictwem w wydarzeniach kolejnej edycji Festiwalu Warszawa Singera.

szana

obyśmy wszyscy zapisani byli na dobry rok!


Gołda Tencer

i zespół Festiwalu Warszawa Singera

Edycja XII

XII Festiwal Warszawa Singera już za nami…

Podczas ostatniego weekendu festiwalu, 29-30 sierpnia 2015 odbyło się ponad 40 wydarzeń – muzycznych, teatralnych, literackich, edukacyjnych i wielu innych, a ciągu tych dwóch dni alejkami Placu Grzybowskiego, ulicą Próżną, Twardą i Bagno przelał się kilkutysięczny tłum. I choć działo się naprawdę dużo, wrażeń z wielu imprez na pewno prędko nie zapomnimy…

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
fot. Janusz Paliwoda

Zapraszamy na krótki przegląd najważniejszych wydarzeń dwóch dni kończących XII edycję Festiwalu Warszawa Singera: 29-30 sierpnia 2015.

Piątkowe popołudnie na festiwalu? Obowiązkowo – muzyka, taniec i… szabat!

Szabat Szalom, Sadawi, Cicha, Konsonans Retro, Love And Beauty Seekers… To tylko niektóre z haseł, które elektryzowały publiczność siódmego dnia festiwalu.

Karolina_Cich2

Fot. Marta Kuśmierz

Zapraszamy do obejrzenia relacji: 28 sierpnia 2015.

Sesja naukowa, wspaniałe koncerty, ciekawe spotkania, czyli czwartek festiwalowy

Czwartek 27 sierpnia 2015 już za nami. Było naukowo, ale i nastrojowo, energetycznie, ale i  lirycznie…

nelson12

Fot. Janusz Paliwoda

Jak dokładnie minął ten dzień, przekonajcie się Państwo sami, czytając krótką relację z szóstego dnia festiwalu:
27 SIERPNIA 2015.

Festiwal Warszawa Singera na już półmetku…

W środę, 26 sierpnia 2015  niewątpliwie królował jazz, w różnych wydaniach i stylach, ale było też wiele innych ciekawych wydarzeń.

Swinging_Jewish_Warsaw_4

fot. Janusz Paliwoda

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z piątego dnia festiwalu: 26 SIERPNIA 2015.

Wtorek z Singerem – festiwalu dzień czwarty

Pośród kilkunastu imprez, które odbyły się 25 sierpnia 2015, były koncerty, wystawy, warsztaty, wykłady i spotkania. A wśród nich dwa wspaniałe koncerty – Grzegorza Turnaua na Dużej scenie Teatru Żydowskiego oraz koncert specjalny Joshuy Nelsona w budynku Cosmopolitan.

turnau1

fot. Renata Zawadzka-Ben Dor

Zapraszamy do obejrzenia relacji z czwartego dnia festiwalu: 25 SIERPNIA 2015.

Teatralnie, jazzowo i… na uniwersytecie, czyli Festiwalu Warszawa Singera dzień trzeci

Kolejny dzień Festiwalu Warszawa Singera, 24 sierpnia 2015 upłynął głównie pod znakiem jazzu, prezentacji różnorodnych projektów teatralnych oraz licznych wydarzeń o charakterze edukacyjnym.

Otwarcie_Singer_Jazz_1

fot. Janusz Paliwoda

O szczegółach dowiecie się Państwo, oglądając fotorelację z kolejnego festiwalowego dnia: 24 SIERPNIA 2015.

XII Festiwal Kultury Żydowskiej „Warszawa Singera” oficjalnie rozpoczęty…

Zgodnie z wieloletnią tradycją, drugiego dnia festiwalu odbyła się inauguracja wydarzenia w Synagodze im. Nożyków w Warszawie połączona z uroczystym koncertem kantorów oraz wręczeniem nagród Fundacji Shalom „Strażnikom pamięci – tym, którzy ją ocalili”.

LR7A9865_1600x1067

Podczas tego dnia odbyło się jednak o wiele więcej ciekawych wydarzeń,
zapraszamy więc do obejrzenia relacji z pierwszej niedzieli festiwalu – 23 SIERPNIA 2015.

Przywitanie Królowej Szabat oraz warsztaty kuchni żydowskiej z Etel Szyc

Zgodnie z tradycją  Festiwalu Warszawa Singera w piątkowy wieczór (28 sierpnia 2015) na Placu Grzybowskim odbędzie się świąteczne spotkanie „Szabat Szalom”.  Świąteczny wieczór poprowadzą : Gołda Tencer  i  Etel Szyc.

szabat_etel__seb_4577

fot. Marta Kuśmierz

Już jutro 25 sierpnia 2015 (wtorek) odbędą się warsztaty „ Zapachy i smaki kuchni żydowskiej”, prowadzone przez Etel Szyc i Hannę Kossowską.

Serdecznie zapraszamy!

Od Placu Defilad po Plac Grzybowski – tak było pierwszego dnia Festiwalu Warszawa Singera

plac_defilad_MK

W ostatnią sobotę, 22 sierpnia 2015 Festiwal Kultury Żydowskiej „Warszawa Singera” po raz pierwszy w swojej 12-letniej historii miał swoją „premierę” na Placu Defilad i „premiera” ta wypadła bardzo udanie!
Równie dużo działo się kilkaset metrów dalej, w obecnym na mapie festiwalowej od początku rejonie Placu Grzybowskiego i ul. Próżnej.

Aby się o tym Państwa o tym przekonać, przygotowaliśmy fotorelację z pierwszego dnia XII Festiwalu Warszawa Singera.
Zapraszamy do jej obejrzenia: 22 SIERPNIA 2015.

„Ongiś było miasteczko” – niedziela Singerem w Leocinie

Festiwal Warszawa Singera już po raz drugi gościł w mieście, w którym ponad sto lat temu urodził się Icchok Baszewis Singer. W ostatnią niedzielę – 16 sierpnia 2015 – w Świetlicy wiejskiej w Leoncinie odbył się koncert festiwalowy w wykonaniu artystów Teatru Żydowskiego w Warszawie.

leoncin

Zapraszamy do obejrzenia relacji z wydarzenia: FESTIWAL WARSZAWA SINGERA W LEONCINIE

Karolina Cicha zaprasza na koncert premierowy płyty „JIDYSZLAND”

Płyta „Jidyszland” to poetyckie bogactwo języka jidysz oraz etnojazzowe kompozycje tworzące osobną, spójną muzycznie całość – graną przez typowy skład jazzowego trio: kontrabas (Piotr Domagalski) perkusja (Witek Wilk) oraz klawisze (Karolina Cicha) wzbogacony o instrumenty etniczne, takie jak akordeon, gimbri czy baglamas.

26ca034cjidyszland_front

Koncert odbędzie się 28 sierpnia 2015, godz. 17.30, na Scenie na piętrze Teatru Żydowskiego, Plac Grzybowski 12/16 – impreza biletowana, bilety do nabycia na www.eventim.pl i www.teatr-zydowski.art.pl oraz  w kasie Teatru Żydowskiego, tel. 22 850 56 56.

Będzie tanecznie i muzycznie – na Festiwal Warszawa Singera zaprasza Guy Schalom

Światowej klasy muzyk i tancerz brytyjski, lider znanego zespołu Ensemble Blues Baladi, producent muzyczny i ekspert od wielu różnorodnych gatunków muzycznych po raz kolejny poprowadzi festiwalowe warszaty tańca.

Warszawa Singera w Centrum Kultury Jidysz

Warsztaty dla dużych i małych, wykłady, pokazy, sesja naukowa – to tylko niektóre z wydarzeń organizowanych w ramach XII Festiwalu Warszawa Singera w Centrum Kultury Jidysz, w dniach 23-27 sierpnia 2015 roku.

image007_1

O Warszawie Singera dla mediów – konferencja prasowa zapowiadająca tegoroczną edycję festiwalu

Konferencja prasowa poświęcona XII edycji Festiwalu Warszawa Singera odbyła się 11 sierpnia 2015, o godz. 11.00  na dużej scenie Teatru Żydowskiego w Warszawie.

DSC8287

W spotkaniu wzięli udział nie tylko organizatorzy, ale i zaproszeni przedstawiciele sceny muzycznej: Marek Dyjak i Karolina Cicha,  a także Łukasz Chotkowski, współscenarzysta prezentowanego w czasie festiwalu „Dybuka” w reż. Mai Kleczewskiej; poeta Jacek Dehnel, występujący jako jeden z liderów projektu „Tajny Detektyw”; Remigiusz Grzela, pisarz i dziennikarz, prowadzący wiele spotkań festiwalowych; Adam Bruch, dyrektor artystyczny Singer Jazz Festival oraz Grzegorz Lewandowski, opowiadający o projekcie „Plac Defilad”.
Na konferencji, którą poprowadził Dawid Szurmiej, nie mogło także zabraknąć Gołdy Tencer – dyrektora i twórcy Festiwalu Warszawa Singera.

Tym razem, wyjątkowo, na scenie Teatru Żydowskiego zasiedli dziennikarze.

8.Golda_Tencer

Biłgorajska część Festiwalu Warszawa Singera już za nami!

Spacer śladami biłgorajskich Żydów i Ukraińców, monodram będący adaptacją opowiadania I.B. Singera w wykonaniu Witolda Dąbrowskiego z Teatru NN z Lublina, koncert finałowy z udziałem m.in. artystów Teatru Żydowskiego z Warszawy oraz laureatów Ogólnopolskiego Turnieju Recytatorskiego im. I.B. Singera, to tylko część wydarzeń, które w ostatni weekend (8-9 sierpnia 2015) odbywały się w Biłgoraju.
Cykl biłgorajskich imprez został zorganizowany we współpracy z Urzędem Miasta Biłgoraj i Biłgorajskim Centrum Kultury.

Zachęcamy do zapoznania się z relacją z wydarzenia opublikowaną na stronie Gazety Biłgorajskiej – aby przejść do wybranego artykułu, wystarczy kliknąć w zdjęcie:

„Festiwal Kultur” (08.08.2015)               „Biłgoraj wielokulturowy” (10.08.2015)
zdjecie-artykul-10348-046      zdjecie-artykul-10348-071
fot. Bilgorajska.pl

„Było smacznie, radośnie tanecznie i kolorowo”,
czyli jak bawiliśmy się podczas Singera na Targu Śniadaniowym
– 

DSC_0562

fot. Janusz Paliwoda

Wczorajszy targ zgromadził bardzo wielu miłośników dobrej kuchni i dobrej zabawy. Punkt informacyjny XII Festiwalu Warszawa Singera odwiedziła m.in. Pani Premier Ewa Kopacz, a naszych gości czekało wiele ciekawych zajęć.

Zpraszamy do obejrzenia relacji z wydarzenia: Singer na targu śniadaniowym 2015.

Wieczór pamięci Szymona Szurmieja

W ostatnią sobotę festiwalu 29 sierpnia 2015, godz. 18.00 zapraszamy na wieczór poświęcony wieloletniemu Dyrektorowi Naczelnemu i Artystycznemu Teatru Żydowskiego w Warszawie.

szymon_szurmiejfot.marek_gorecki

W spektaklu zostaną wykorzystane utwory bliskie sercu Szymona Szurmieja – prywatnie i zawodowo – i to one będą stanowiły kanwę opowieści. Narratorami wieczoru będą dwaj synowie Szymona – Jan i Dawid Szurmiejowie, którzy są także autorami scenariusza i reżyserami spektaklu. Poprowadzą nas oni przez odrealniony świat spełnionych marzeń bohatera, w którym wielką rolę odegrały rzeczone baby. W pięknej scenografii Ewy Łanieckiej zaśpiewają: Izabella Rzeszowska, Dorota Salamon, Gołda Tencer, Roksana Vykalyuk. Kierownikiem muzycznym wieczoru jest Janusz Sent – kompozytor wielu największych przebojów, które Szymon Szurmiej premierowo umieszczał w swoich widowiskach muzycznych i Jego wieloletni przyjaciel.

Spektakl odbędzie się na Dużej scenie teatru Żydowskiego w Warszawie, Plac Grzybowski 12/16.

Wstęp po potwierdzeniu obecności, wejściówki do odbioru od 3 sierpnia w Biurze Festiwalowym, tel. 22 620 55 85; 652 16 48.

Paul Brody wystąpi na XII Festiwalu Warszawa Singera

Wybitny amerykańsko-niemiecki trębacz, kompozytor i jazzman, twórca i lider wielu ciekawych projektów muzycznych zaprasza na koncert, podczas któego zaprezentuje się wraz ze swoim zespołem – Paul Brody’s SADAWI.

Singer na Targu Śniadaniowym.
Przedsmak XII Festiwalu Kultury Żydowskiej Warszawa Singera

Zapraszamy w najbliższą niedzielę (9 sierpnia 2015, godz. 9:00-16:00), w pełni słońca, na Mokotowski Targ Śniadaniowy dedykowany postaci Isaaca Bashevisa Singera. Wydarzenie jest zapowiedzią zbliżającego się XII Festiwalu Kultury Żydowskiej, który odbędzie się w dniach 22-30 sierpnia w Warszawie.
Cały dzień będziemy smakować kulturę jidysz poprzez specjalnie przygotowane potrawy, słuchanie muzyki klezmerskiej i warsztaty. Uczestników Targu zaprosimy na naukę tańców izraelskich, wspólne tworzenie wycinanki żydowskiej, pokazowy warsztat kulinarny i kiermasz książek. Szczegółowy program już wkrótce.

Singer_na_targu_2014_01

Singer na Targu Śniadaniowym w 2014, fot. Janusz Paliwoda

Targ Śniadaniowy to cykliczne wydarzenie ożywiające zielone miejskie przestrzenie. W każdy weekend w kilku dzielnicach Warszawy i wybranych miastach Polski dajemy powód i zachętę do spotkania, wyjścia z domu. Na Targu można zrelaksować się po pracowitym tygodniu razem z rodziną, przyjaciółmi oraz bliższymi i dalszymi sąsiadami celebrują wspólne śniadania w piknikowej atmosferze. Czekamy z pysznym jedzeniem, wyjątkowymi produktami od lokalnych producentów oraz z wyśmienitym humorem.

Miejsce: Targ Śniadaniowy, Warszawa – Mokotów | Skwer Grupy AK „Granat”, przystanek Królikarnia

WSTĘP WOLNY

Partner: Targ Śniadaniowy

singer_na_targu_ sniadaniowym2015

XII FESTIWAL KULTURY ŻYDOWSKIEJ WARSZAWA SINGERA, 22-30.08.2015

Idea wydarzenia to prowokowanie zaproszonych twórców do poszukiwania nowych ścieżek, inspirowanych tradycją ukazując bogactwo kultury żydowskiej.
Od dwunastu lat na Placu Grzybowskim oraz ulicy Próżnej rozbrzmiewa muzyka klezmerska, słychać śpiew kantorów, odbywają się projekcje filmowe, warsztaty, spotkania literackie, instalacje artystyczne, będzie można skosztować wykwintnych specjałów koszernej kuchni. W tym roku, po raz pierwszy Festiwal pojawi się także na płycie głównej Placu Defilad, u stóp Pałacu Kultury i Nauki, w ramach wspólnej, letniej inicjatywy Teatru Studio, Baru Studio i Cafe Kulturalna.
Wśród zaproszonych gości swój udział zapowiedziały gwiazdy sceny polskiej i światowej m.in.: Grzegorz Turnau, Joshua Nelson,Katy Carr, Marek DyjakKROKE. W specjalnym programie przygotowanym tylko na festiwal będziemy mogli zobaczyć KayahKatarzyną Nosowską. Gwiazdą koncertu finałowego będzie Matisyahu – uznany amerykański muzyk łączący rap, reggae i beatbox z alternatywnym rockiem przeplatanym motywami chasydzkimi.
Festiwal to nie tylko wydarzenia muzyczne, to także święto teatru. Zobaczyć będziemy mogli uznany już przez recenzentów spektaklDybuk w reż. Mai Kleczewskiej.
Poza atrakcjami muzycznymi i teatralnymi, planowanych jest około 200 wydarzeń kulturalnych, które rokrocznie gromadzą ponad 40 tys. widzów.

Dowiedz się więcej:

facebook.com/FestiwalSingera

targsniadaniowy.pl | www.facebook.com/targsniadaniowy

Zapraszamy na warszawską premierę najnowszej płyty zespołu KROKE

Już po raz kolejny na Festiwalu Warszawa Singera będziemy gościć Kroke – jeden z najbardziej rozpoznawalnych na świecie polskich zespołów – tym razem z najnowszą, dziesiątą płytą. Album „Ten” jest najbardziej różnorodny w dorobku zespołu – tak, jakby muzycy chcieli zawrzeć na nim wszystko, co przez lata było ich atutem – ale wciąż wpisujący się w ich rozpoznawalną stylistykę, łączącą piękne melodie z improwizacją i rzewność z energetycznym pulsem.

kroke

fot. Marcin Kydryński

Kroke w swojej twórczości sięga po inspiracje do muzyki etnicznej i autorskie improwizacje. W ten sposób tworzy własny, unoszący się ponad granicami, formami i czasem styl, który został nie tylko zauważony przez publiczność, lecz także doceniony przez artystów całego świata – Stevena Spielberga, Petera Gabriela czy Davida Lyncha. Zespół, w swojej 22-letniej historii, współpracował m.in. z Nigelem Kennedym, Anną Marią Jopek, Edytą Geppert, norweskim zespołem Tindra, hiszpańskim skrzypkiem Diego Galazem, mongolską wokalistką Urną Chahar Tugchi, orkiestrą Sinfonietta Cracovia i pojawiał się na najbardziej prestiżowych festiwalach muzycznych na całym globie.

Koncert promujący płytę „Ten” odbędzie się 30 sierpnia 2015 o godz. 17.00 na Dużej scenie Teatru Żydowskiego w Warszawie. Zespół zagra w  swoim stałym składzie: Jerzy Bawoł  (akordeon), Tomasz Kukurba (altówka), Tomasz Lato(kontrabas) z gościnnym udziałem Sławomira Bernego (instrumenty perkusyjne). Gościem specjalnym koncertu będzie Gołda Tencer.

Bilety na koncert można nabyć na www.eventim.pl i www.teatr-zydowski.art.pl, a od 3 sierpnia także w kasie Teatru Żydowskiego, tel. 22 850 56 56.

Uwaga, teatromani – „Dybuk” w reż. Mai Kleczewskiej na Festiwalu Warszawa Singera!

Jedna z najczęściej komentowanych warszawskich premier minionego sezonu – „Dybuk” Mai Kleczewskiej i Łukasza Chotkowskiego oparty na należącym do klasyki dramatu żydowskiego tekście Szymona Szymona An-skiego – została wystawiona przez Teatr Żydowski w Warszawie.
W jidyszowym „Romeo i Julii”, ludowej legendzie opowiadającej o duszy zmarłego ucznia jesziwy, wcielającej się w ciało ukochanej, wystąpili gościnnie Magdalena Koleśnik i Piotr Stramowski. Twórcy spektaklu nadali „Dybukowi” szersze znaczenie, czyniąc z zawartej w nim historii opowieść o złamanym przymierzu pomiędzy narodami i o powracającej pamięci – dramat An-skiego został poszerzony o historie mieszkańców getta, a także ofiar i ocalałych z Holokaustu.

dybuk_fot.magda_hueckel_17

Powstało przenikliwie mądre przedstawienie, ujawniające potencjał artystyczny zespołu Teatru Żydowskiego, potwierdzające głęboki sens misji tego teatru, który otwiera się na nowy język teatru i nowe pokolenia. Wielkie osiągnięcie artystów, osiągnięcie teatru i wzruszające spotkanie pokoleń. 
(Tomasz Miłkowski, www.aict.art.pl)

Podczas tegorocznej edycji festiwalu spektakl będzie prezentowany cztery razy: 20, 21, 31 sierpnia oraz 1 września (godz. 19.00, Duża scena Teatru Żydowskiego w Warszawie, Pl. Grzybowski 12/16)

Bilety na spektakl można nabyć na www.eventim.pl i www.teatr-zydowski.art.pl oraz od 3 sierpnia 2015 w kasie Teatru Żydowskiego, tel. 22 850 56 56.

Od dziś na stronie dostępny jest PROGRAM wszystkich imprez XII edycji Festiwalu Warszawa Singera!

Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami  – wystarczy przejść do zakładki PROGRAM w menu.

Przypominamy również, że na stronie Eventim.pl oraz na stronie www.teatr-zydowski.art.pl można kupić bilety na imprezy festiwalowe.

Od 3 sierpnia 2015 będzie możliwość osobistego zakupienia biletów:

– w kasie Teatru Żydowskiego, tel. 22 850 56 56
– w Biurze Festiwalowym, tel. 22 620 55 85; 652 16 48 (w biurze można również odbierać wejściówki na imprezy wymagające potwierdzenia obecności).

EVENTIM-planszaTV

 

Christian Dawid wystąpi na XII Festiwalu Warszawa Singera

Światowej sławy Klarnecista Christian Dawid zaprasza na występy ze swoim udziałem – aby dowiedzieć się, wystarczy kliknąć w zdjęcie artysty:

pobrane

„Książę kosher-gospel” znów w Warszawie!

Podczas tegorocznej edycji festiwalu czeka nas kolejny występ charyzmatycznego artysty zza oceanu Joshuy Nelsona – urodzonego w rodzinie czarnoskórych Żydów amerykańskich wokalisty i nauczyciela języka hebrajskiego, który zaprezentuje swój nowy projekt tworzony wspólnie z nowojorskimi muzykami.

nelson_news

fot. Jessica Pearl

Wspaniałą oprawę koncertu Joshuy Nelsona, który odbędzie się w Kościele Wszystkich Świętych przy Palcu Grzybowskim, zapewni niesamowicie energetyczny, 40-osobowy chór z Warszawy – Sienna Gospel Choir.

sienna_news

fot. www.sienna.waw.pl

Koncert odbędzie się 27 sierpnia 2015, o godz. 18.30. Wejściówki w cenie 30 zł są do nabycia na www.eventim.pl i www.teatr-zydowski.art.pl oraz od 3 sierpnia w kasie Teatru Żydowskiego, tel. 22 850 56 56

Dla tych, którzy uwielbiają śpiewać przygotowaliśmy coś specjalnego: dzień przed koncertem, 26 sierpnia 2015, o godz. 17.00, także w Kościele Wszystkich Świętych odbędą się warsztaty wokalne z Joshuą Nelsonem i Sienna Gospel Choir.
Warsztaty będą dostępne dla zamkniętej grupy uczestników – maksymalnie 20 osób.
Trzeba się bardzo spieszyć, bo zapisy w Biurze Festiwalowym ruszają od 3 sierpnia (tel. 22 620 55 85; 652 16 48).

Poszukujemy wolontariuszy do współpracy przy XII Festiwalu Warszawa Singera

 Pragniesz aktywnie i kulturalnie spędzić czas?
Chcesz nauczyć się nowych rzeczy i poznać ciekawych ludzi?
Pasjonujesz się kulturą żydowską?

Zapraszamy do współpracy przy XII Festiwalu Kultury Żydowskiej Warszawa Singera realizowanym przez Fundację Shalom w dniach 22 – 30 sierpnia 2015 roku.

lapki

Zadania wolontariuszy:
– opieka nad artystami zagranicznymi
– pomoc przy działaniach promocyjnych
– pomoc przy działaniach organizacyjnych w czasie trwania Festiwalu
– pomoc przy udzielaniu informacji na temat wydarzenia.

Od wolontariuszy oczekujemy:
– dyspozycyjności w okresie przygotowawczym, tj. od 23 lipca oraz w trakcie Festiwalu od 22 – 30 sierpnia 2015 roku.
– zaangażowania, sumienności i wywiązywania się z powierzonych zajęć
– entuzjazmu i chęci do współtworzenia Festiwalu
– znajomości języka angielskiego w stopniu komunikatywnym
– znajomości języka francuskiego w stopniu komunikatywnym (jedna osoba)
– zainteresowania kulturą żydowską .

Oferujemy:
– Doświadczenie w realizowaniu projektów
– Kontakt z uznanymi artystami
– Zaświadczenia o odbytym wolontariacie.

Osoba do kontaktu: Martyna Cziszewska, tel. 500 209 773, e-mail: singer@rebeliamedia.pl

Zgłoszenia należy przesłać na podany wyżej adres w terminie do 20 lipca 2015 roku.

Zapraszamy!

Już od dziś można ubiegać się o akredytację na XII edycję Festiwalu Warszawa Singera!

golda.konferencjaprasowa.fet2013

fot. Janusz Paliwoda

Wszystkich dziennikarzy zapraszamy do zapoznania się z zasadami ubiegania się o akredytacje – regulamin oraz formularz zgłoszeniowy są dostępne w zakładce AKREDYTACJE.

Termin nadsyłania zgłoszeń mija 20 sierpnia 2015 r.

„Głowa pełna ptaków” [Feigelech in kop] – spektakl z Izraela na scenie Teatru Żydowskiego w Warszawie

Spektakl Mottiego Awerbucha, izraelskiego dramaturga i reżysera to dziejąca się współcześnie, tragikomiczna historia. Dwie oderwane od otoczenia i dość już wiekowe osoby, bezdomna Blume i uliczny handlarz Henoch, spotykają się na promenadzie w Tel Awiwie. Życie obojga głęboko naznaczył Holokaust. Henoch proponuje Blume małżeństwo, ale czy uda im się pokonać traumy i lęki z przeszłości i być razem?
W rolę Blume wciela się aktorka sceny żydowskiej w Izraelu Anabella, która współpracowała jeszcze z Szymonem Dżiganem, a towarzyszy jej Uri Kowalski – wybitny aktor izraelski, który swoją karierę rozpoczął już jako dziecko na scenie Teatru Żydowskiego w Warszawie, jeszcze za czasów za dyrekcji Idy Kamińskiej.

EDK_3907

fot. Edward Kaprov

Spektakl odbędzie się 24 sierpnia 2015, o godz. 19.00 na Dużej scenie Teatru Żydowskiego. Bilety są do nabycia na www.eventim.pl iwww.teatr-zydowski.art.pl oraz od 3 sierpnia w kasie Teatru, tel. 22 850 56 56.

Noc Klezmerów 2015: osiemnastu klezmerów i… jedna klezmerka!

Na jeden z najbardziej oczekiwanych koncertów Festiwalu Warszawa Singera zaprosiliśmy dwa zupełnie różne zespoły, które mają jedną wspólną cechę – roztańczą każdą publiczność!

Mocne, autentyczne klezmerskie brzmienia zapewni Konsonans Retro, ukraińsko-brytyjsko-niemiecki skład, założony przez braci Baranowskich i ich teściów – podolskich muzyków z tradycjami, którym towarzyszą gwiazdy sceny klezmerskiej, Christian Dawid i Guy Schalom.

konsonans_retro

fot. Paweł Mazur

Goście z Austrii, czyli Vienna Klezmore Orchestra – zespół Macieja Gołębiowskiego i Fabiana Pollacka, w składzie którego wystąpi jedyna klezmerka tego wieczoru, perkusistka Katharina Ernst, i któremu towarzyszyć będzie znakomity jak zawsze Benjy Fox-Rosen – zaprezentuje muzykę klezmerską interpretowaną na nowo – korzystającą z bogatego instrumentarium i odwołującą się do tradycji jam session.

Już za dwa miesiące, 29 sierpnia 2015 na Placu Grzybowskim czeka nas niezapomniana noc!

Wstęp wolny

Bilety na kolejne imprezy festiwalowe już wkrótce na Eventim.pl!

W najbliższych dniach na stronie Eventim.pl pojawią się w sprzedaży bilety na kolejne imprezy XII edycji Festiwalu Warszawa Singera

EVENTIM-planszaTV

 

Wśród najnowszych propozycji, które dla Państwa przygotowaliśmy, są spektakle muzyczne, recitale i inne ciekawe wydarzenia, m.in. recital Sławy Przybylskiej, koncert inspirowany muzyka sefardyjską tria Anny Jagielskiej-Riveiro, recital Doroty Salamonśpiewającej ballady Icyka Mangera, koncert promujący najnowszą płytę Karoliny Cichej i Spółki, program słowno-dźwiękowy poświęcony twórczości I.L. Pereca w wykonaniu Anny Rozenfeld, Doroty Liliental i Raphaela Rogińskiego, interdyscyplinarny, literacko-muzyczny projekt „Tajny Detektyw” (Jacek Dehnel, Barbara Klicka, Piotr Wójcik oraz zespół Tajny Detektyw), monodram poświęcony postaci Jana Karskiego w wykonaniu Sebastiana Rysia; spektakl Teatru NN z Lublina, koncert duetu jazzowegoPezda/Gawęda, a także występy gości z zagranicy – recital Jeleny Kuljić z Niemiec i koncert benefisowy Geni Fajerman z Izraela.

Szczegóły już wkrótce w zakładce Cennik imprez biletowanych oraz na www.eventim.pl.

 

Klub festiwalowy zaprasza!

PardonToTuNoweLogo012015

W trakcie trwania festiwalu zapraszamy do Klubu Festiwalowego PARDON, TO TU przy Placu Grzybowskim 12/16.

Gwarantujemy miłą zabawę, niezobowiązująca atmosferę oraz nieformalne spotkania z artystami występującymi podczas
XII edycji Festiwalu Warszawa Singera.

 

Singer Jazz Festival – odsłona druga

W ramach dwunastej edycji Festiwalu Warszawa Singera już po raz drugi odbędzie się cykl imprez jazzowych pod hasłem „Singer Jazz Festival”. Wydarzenia tegorocznego festiwalu jazzowego będą prezentować dokonania żydowskich muzyków i kompozytorów oraz obecne w jazzowych formach artystycznych motywy muzyki żydowskiej. Singer Jazz Festival potrwa od 23-30 sierpnia 2015 r. i będzie obejmował 12 wydarzeń – koncertów i spotkań wokół tematyki jazzowej.

Albert_Beger_fot._materiay_organizatora

Albert Beger/ fot. materiay organizatora

W wydarzeniu weźmie udział wielu wspaniałych polskich muzyków i zespołów jazzowych, m.in.  Kuba Stankiewicz, Oleś Brothers, trio Jachna/Tarwid/Karch, ELMA i Jazzpospolita. Zagrają oni koncerty i wezmą udział w nieformalnych jam sessions. Gościem specjalnym festiwalu będzie Albert Beger – jeden z liderów izraelskiej sceny jazzowej.

Singer Jazz Festival odbędzie się pod dyrekcją artystyczna Adama Barucha, światowej sławy krytyka i działacza muzycznego.

Szczegółowy program Singer Jazz Festival już wkrótce!

„Kabaret z samej głębi”, czyli Hanoch Levin według Pawła Paszty

Cytowane określnie to tylko jeden z nagłówków recenzji spektaklu „Królestwo Wszechwanny”, którego premiera odbyła się w Teatrze Żydowskim w grudniu ubiegłego roku. Na Festiwalu Warszawa Singera będzie można go obejrzeć w niedzielę 23 sierpnia 2015, o godz. 16.00.

krolestwowanny-16

fot. Marta Kuśmierz

Spektakl powstał na podstawie prozy, poezji, skeczy, piosenek izraelskiego skandalisty, a niektóre z jego utworów doczekały się w spektaklu swojej światowej prapremiery. Tak mówi o swoim dziele Paweł Paszta, autor scenariusza i reżyser: „Królestwo wszechwanny” to sztuka o miłości i wojnie – dwóch nieuniknionych i zarazem podstawowych elementach życia. Z miłości rodzą się konflikty, z konfliktów wypływają nowe miłości. Każda miłość jednak dąży do rozstania, a każda wieczność wcześniej czy później przegrywa ze śmiercią. Bez miłości i konfliktów nie możemy żyć, jak bez wody. Akcja skupiona jest wokół wanny, a woda z niej używana jest zarówno do mycia, jak i do wojowania. Obowiązuje  poetyka karnawału, w której cały porządek świata zostaje odwrócony.

Pozycja obowiązkowa nie tylko dla miłośników twórczości Hanocha Levina!

Bilety na spektakl do nabycia na www.teatr-zydowski.art.pl oraz od 3 sierpnia w kasie Teatru Żydowskiego, tel. 22 850 56 56


Program XII edycji Festiwalu Warszawa Singera już dostępny!

Plakat_str_sing

W programie coś dla każdego: koncerty, spektakle, małe formy teatralne, wystawy, ciekawe projekty muzyczne, pokazy filmowe; sesja naukowa, liczne wykłady i spotkania autorskie, a specjalnie dla dzieci –  warsztaty, spektakle bajkowe i zabawy w plenerze.

Zapraszamy do zapoznania się z PROGRAMEM FESTIWALU.

Koncert gwiazd na Festiwalu Warszawa Singera

W środowy wieczór, 26 sierpnia 2015 o godz. 20.00  na dużej scenie teatru Teatru Żydowskiego odbędzie się jeden z największych koncertów XII Festiwalu Warszawa Singera.

Obok KAYAH, jednej z najbardziej rozpoznawanych i docenianych artystek w Polsce – wokalistki, kompozytorki, autorki tekstów i współwłaścicielki firmy fonograficznej Kayax, usłyszymy KATARZYNĘ NOSOWSKĄ, jedną z czołowych postaci polskiej sceny muzycznej – autorkę tekstów, wokalistkę grupy Hey, od wielu lat niezwykle cenioną także za swoje autorskie płyty. W tym zacnym gronie wystąpi także GOŁDA TENCER, aktorka i pieśniarka, mistrzynię nastrojowych ballad żydowskich.
Oprócz trzech wyjątkowych Pań w koncercie weźmie udział znany pianista i kompozytor JAN SMOCZYŃSKI.

Kayah_male

KAYAH – Fot. Magda Wunsche&Samsel/Kayax

Bilety na koncert są do kupienia na www.eventim.pl i www.teatr-zydowski.art.pl.

Od 3 sierpnia 2015 także w kasie Teatru Żydowskiego, tel. 22 850 56 56.

Bilety na Festiwal? Zajrzyj na Eventim.pl i Teatr-zydowski.art.pl!

Przypominamy o trwającej sprzedaży biletów na wybrane imprezy XII edycji Festiwalu Warszawa Singera. Bilety są dostępne na stronach Eventim.pl i Teatru Żydowskiego w Warszawie.

Już wkrótce informacje o kolejnych imprezach, na które już niedługo będzie można kupić bilety lub odebrać wejściówki!

Szczegółowe informacje na temat zakupu biletów na wybrane imprezy: Cennik imprez biletowanych.

EVENTIM-planszaTV

 

Krakowski akcent na Festiwalu Warszawa Singera

W połowie tegorocznej edycji festiwalu na wszystkich spragnionych wyciszenia przy dźwiękach muzyki przez duże „M”, czeka prawdziwa gratka – swoje interpretacje pieśni Mordechaja Gebirtiga, poety i pieśniarza żydowskiego, przez całe życie mieszkającego i tworzącego na krakowskim Kazimierzu, zaprezentuje inny „krakowski” artysta, GRZEGORZ TURNAU. Muzyk, którego nikomu nie trzeba przedstawiać – jeden z najbardziej rozpoznawalnych polskich wokalistów, a także pianista i kompozytor, posiadający własny styl muzyczny i kompozycyjny (czasami nawiązujący do muzyki jazzowej i smooth-jazzowej, w którym niektórzy widzą nawiązania do dokonań Marka Grechuty i Jana Kantego Pawluśkiewicza) oraz poeta i autor tekstów – mądrych i często dość przewrotnych.

GrzegorzTurnau

fot. Katarzyna Zaremba

Koncert odbędzie się 25  sierpnia 2015, o godz. 20.00 na dużej scenie Teatru Żydowskiego w Warszawie.
Bilety w cenie 60 lub 70 zł są do kupienia na Eventim.pl lub na stronie Teatru Żydowskiego.

KATY CARR wystąpi na XII Festiwalu Warszawa Singera

Muzycznie jest nowoczesną wokalistką i instrumentalistką, a roztacza wokół siebie aurę kobiecości w stylu lat 40. Jest to retro w najlepszym wydaniu, bo jej urok i wdzięk porównywany jest do Katharine Hepburn czy Ginger Rogers. W jej utworach odnaleźć można inspiracje klasycznymi utworami Chopina, góralskie rytmy, a nawet piosenki partyzanckie. Retro jest też w pewnym sensie dobór tematów jej utworów – przynajmniej tych, które usłyszymy w czasie festiwalu „Warszawa Singera”. Będą to piosenki z dwóch najnowszych albumów Katy Carr: „Paszportu”, poświęconego bohaterom i wydarzeniom II wojny światowej i ”Polonii”, zainspirowanej podróżą do kraju swoich przodków, oraz – przygotowane specjalnie na festiwal – piosenki w jidysz. Artystka wystąpi ze swoim zespołem Kacy Carr & The Aviators.

kcarr

fot. Monika S. Jakubowska

Koncert odbędzie się 27 sierpnia 2015,o godz. 20.30 na dużej scenie Teatru Żydowskiego w Warszawie.
Bilety w cenie 40 lub 50 zł są do kupienia na Eventim.pl lub na stronie Teatru Żydowskiego.

BILETY już w sprzedaży!

Rozpoczęła się sprzedaż biletów na wybrane imprezy XII edycji Festiwalu Warszawa Singera. Bilety są dostępne na stronach Eventim.pl i Teatru Żydowskiego w Warszawie.

W tym roku prawdziwa gratka – specjalnie na prośbę widzów udostępniliśmy niewielką pulę na koncert kantorów w Synagodze im. Nożyków!

Szczegółowe informacje: Cennik imprez biletowanych.

x-default

 

 

MATISYAHU wystąpi na XII Festiwalu Warszawa Singera

Festiwal już za niecałe cztery miesiące. Dlatego też już wkrótce będziemy informować na bieżąco, co przygotowaliśmy dla gości tegorocznej edycji Festiwalu.

Największe niespodzianki najtrudniej utrzymać w tajemnicy, więc już dziś przekazujemy Wam wspaniałą wiadomość, że… na XII Festiwalu Warszawa Singera wystąpi MATISYAHU, który będzie gwiazdą KONCERTU FINAŁOWEGO – 30 sierpnia 2015 (koncert plenerowy na Placu Grzybowskim, wstęp wolny!)

matis_live

fot. Archiwum artysty

Pod scenicznym pseudonimem MATISYAHU (znaczącym w hebrajskim „Dar Boga”) kryje się amerykański muzyk (rap i reggae, beatbox, alternetywny rock, motywy chasydzkie), którego znakiem rozpoznawczym jest ciągłe przełamywanie konwencji i zmiana muzycznego klimatu. Swoje pierwsze sukcesy osiągnął jako „supergwiazda chasydzkiego reggae”, a jego pierwszym hitem w karierze był singiel z 2004 roku “King Without A Crown” (nr 28 na liście singli Billboard Hot 100 and nr 7 na liście Modern Rock Tracks). Od 2005 roku, w którym wydał album „Breakout, Live at Stubb” (nr 1 na Reggae Albums Chart i nr 30 na liście Billboard 200), przeszedł długą drogę muzyczną, na której znalazła się m.in. nominacja do nagrody Grammy. Okazał się być jednym z najbardziej dynamicznych i kreatywnych artystów w branży. Na swoim koncie ma 11 płyt, przy produkcji których uczestniczyli m.in. z Bill Laswell, Sly & Robbie i Kool Kojak.

Jego muzyka zmienia się i rozwija się z niemal każdym nowym albumem. Pierwszą dużą zmianą od czasów debiutanckiego „Shake Off the Dust… Arise” (2004) był album „Spark Seeker” wydany w 2012, kiedy to mocno zmieniło się nie tylko brzmienie, ale i wygląd Matisyahu. Artysta dał wyraz temu, że nie chce być dłużej szufladkowany jako „brodata ikona żydowska”, a jego duchowa tożsamość nie potrzebuje uzewnętrzniania. Tę linię kontynuuje jego najnowszy album „Akeda”, który jest najbardziej dojrzałą, wyciszoną, głęboką i osobistą produkcją artysty. Są na nim utwory napisane w trasie i w jego domu w Los Angeles, nagrane z jego koncertowym zespołem, Dub Trio. Przy tworzeniu albumu uczestniczyli jego przyjaciele i współpracownicy, m.in. Stu Brooks, Aaron Dugan, Rob Marcher i Mark Guilana. „Akeda” ukazała się 3 czerwca 2014 roku i tydzień później znalazła się na 6 pozycji w rankingu iTunes Top 10. W tym samym czasie Matisyahu zaczął swoją nową trasę.

Zapraszamy na XII Festiwal Warszawa Singera

XII edycja Festiwalu Warszawa Singera odbędzie się w dniach 22 – 30 sierpnia 2015 roku. Zapraszamy serdecznie!

fot. Janusz Paliwoda

fest.2014.publicznosc

 

Zmarł Israel Zamir, syn Izaaca Bashevisa Singera

Zmarł Israel Zamir, syn Izaaca Bashevisa Singera

Z ogromnym smutkiem i żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Israela Zamira, jedynego syna Isaaca Bashevisa Singera. Izrael Zamir urodził się w Warszawie w 1929 roku. Był pisarzem, dziennikarzem i tłumaczem książek swojego ojca na hebrajski. Zmarł 22 listopada w Izraelu w wieku 85 lat. W ubiegłym roku był honorowym gościem Festiwalu Kultury Żydowskiej Warszawa Singera.

Kiedy Israel miał pięć lat, jego ojciec wyjechał do USA na zaproszenie brata, znanego już wówczas pisarza Israela Joshuy Singera. Matka wyjechała wtedy z nim do Związku Radzieckiego, skąd w 1938 roku przybyli do ówczesnej Palestyny. W 1945 rozpoczął naukę w szkole średniej w kibucu Beit-Alfa. Trzy lata później wstąpił do armii i walczył o niepodległość Izraela. Wtedy też zmienił nazwisko „Singer” na „Zamir” – jego hebrajską wersję. Ojca po raz kolejny zobaczył po 20 latach, gdy w 1955 roku wyjechał do USA. Przebywał tam przez kilka lat, działając na rzecz żydowskich ruchów młodzieżowych w Nowym Jorku. Rodzinę założył już w Izraelu – ma czworo dzieci i dziewięcioro wnucząt. Ukończył Uniwersytet w Tel-Awiwie i przez 10 lat wykładał na nim dziennikarstwo. Pracował jako redaktor w gazetach „Al-Hamishmar” i „Maariv”. Wiele z książek ojca przetłumaczył na hebrajski, sam też napisał kilka książek, opowiadań i scenariusz telewizyjny. Książka „My journey to my father” była tłumaczona na angielski, francuski, holenderski, japoński i polski („Mój ojciec Bashevis Singer”).

fot. Jacek Barcz

IsraelZamir(Singer)

Singer’s New York

Singer’s New York

Teatr Żydowski właśnie wrócił z tournee po Ameryce Północnej, trwającego od 5 do 21 listopada br. Podczas dwutygodniowej trasy Teatr wystąpił sześciokrotnie: w Meksyku, Los Angeles, San Francisco, Bostonie i Nowym Jorku, wszędzie spotykając się z entuzjastycznym przyjęciem i owacjami na stojąco. Tournee zbiegło się z pierwszą edycją „Singer’s New York” – nowojorską odsłoną Festiwalu Kultury Żydowskiej „Warszawa Singera”.
Tournee Teatru Żydowskiego rozpoczęło się od występu w Julio Castillo Theater w Meksyku, gdzie artyści zaprezentowali spektakl „Bonjour Monsieur Chagall” w reż. Szymona Szurmieja i Gołdy Tencer. Kolejnymi punktami na trasie teatru były: Wilshire Ebell Theatre w Los Angeles, Scottish Rite Masonic Center w San Francisco, John Hancock Hall w Bostonie oraz Master Theatre w Nowym Jorku, gdzie artyści wykonali barwne widowisko muzyczne „Mazl Tov” w reż. Gołdy Tencer. Za każdym razem sale przekraczające 1000 miejsc wypełnione były do ostatniego miejsca, a publiczność entuzjastycznie reagowała na przedwojenne szlagiery.

mazl_tov_w_nowym_jorku2014

Wydarzenia w Nowym Jorku w ramach „Singer’s New York” były efektem rozszerzenia formuły festiwalu „Warszawa Singera” organizowanego przez fundację Shalom na miasta, w których żył, mieszkał i tworzył laureat literackiej nagrody Nobla – Icchok Baszewis Singer. Głównym wydarzeniem Singer’s New York był Koncert Galowy w Jewish Heritage Museum na dolnym Manhattanie, w którym wystąpili aktorzy Teatru Żydowskiego z towarzyszeniem nowojorskich muzyków – m. in. Franka Londona, Michaela Winograda i Zalmena Mlotka.
W Jewish Heritage Museum zaprezentowana została także wystawa „I ciągle widzę ich twarze”, niezwykła i wzruszająca kolekcja fotografii Żydów polskich, prezentowana w ponad 50 muzeach na całym świecie.
W programie Singer’s New York nie mogło zabraknąć prozy patrona festiwalu. W księgarni Barnes & Noble Upper West Side zorganizowano czytanie dla dzieci i młodzieży opowiadań dla dzieci I. B. Singera, w tym amerykańskiego wydania „Zlateh the Goat & Other Stories”.
Dopełnieniem tournee Teatru Żydowskiego i nowojorskiej edycji festiwalu „Singer’s New York” był występ w Konsulacie Polskim w Nowym Jorku podczas ceremonii wręczenia nagrody im. Jana Karskiego senatorowi Johnowi McCain, w którym uczestniczyła także Pierwsza Dama RP Anna Komorowska.
Choć członkowie Teatru Żydowskiego i Fundacji Shalom dopiero powrócili do Warszawy, wszyscy pracują już nad repertuarem teatru i kolejną edycją Festiwalu Singera!

Projekt jest współfinansowany ze środków finansowych otrzymanych z Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach konkursu na realizację zadania „Współpraca z Polonią i Polakami za granicą w 2014 r.

Projekt jest współfinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Festiwal Singera w Nowym Jorku

Festiwal Singera w Nowym Jorku

W dniach 15-20 listopada Festiwal Singera zagra w Nowym Jorku!
• 15 listopada, Master Theatre: „Mazl Tov”,
• 18 listopada: czytanie “Opowiadań dla dzieci” Singera w księgarni Barnes&Noble oraz Wielki Koncert Singerowski w Jewish Heritage Museum z udziałem artystów Teatru Żydowskiego, któremu towarzyszyć będzie wystawa „I ciągle widzę ich twarze”,
• 20 listopada, występ z okazji ceremonii wręczenia Nagrody im. Jana Karskiego w Konsulacie Generalnym Polski.
ZAPRASZAMY!

postersingersfestival2014ny

programnewyork2014web

Edycja XI

XI EDYCJA FESTIWALU WARSZAWA SINGERA
23-31 SIERPNIA – 1 WRZEŚNIA 2014 R.

Galeria zdjęć najważniejszych wydarzeń XI edycji festiwalu:

Uroczyste Otwarcie Festiwalu – Koncert Kantorów

(Synagoga im. Nożyków, 25.08)

<<<<<<<<<<GALERIA>>>>>>>>>>

Spektakl „Robot Planet”

(Teatr Żydowski, 25.08)

<<<<<<<<<<GALERIA>>>>>>>>>>

Singer Jazz Festival: Harold Rubin & Mikołaj Trzaska

(Pardon, To tu, 25.08)

<<<<<<<<<<GALERIA>>>>>>>>>>

„Grajmy Panu” – koncert Anny Szałapak

(Teatr Żydowski, 26.08)

<<<<<<<<<<GALERIA>>>>>>>>>>

Kapela Ze Wsi  Warszawa & Jorgos Skolias

(Kościół Wszystkich Świętych, 27.08)

<<<<<<<<<<GALERIA>>>>>>>>>>

Koncert Finałowy

(Plac Grzybowski, 31.08)

<<<<<<<<<<GALERIA>>>>>>>>>>

Singer’s New York, czyli Festiwal Singera po w Nowym Jorku

W dniach 15-20 listopada Festiwal Singera miał swoją pierwszą nowojorską odsłonę!
W programie znalazły się m.in:
• 15 listopada, Master Theatre: „Mazl Tov”,
• 18 listopada: czytanie “Opowiadań dla dzieci” Singera w księgarni Barnes&Noble oraz Wielki Koncert Singerowski w Jewish Heritage Museum z udziałem artystów Teatru Żydowskiego, któremu towarzyszyć będzie wystawa „I ciągle widzę ich twarze”,
• 20 listopada, występ z okazji ceremonii wręczenia Nagrody im. Jana Karskiego w Konsulacie Generalnym Polski.

Podczas dwutygodniowej trasy Teatr Żydowski wystąpił sześciokrotnie: w Meksyku, Los Angeles, San Francisco, Bostonie i Nowym Jorku, wszędzie spotykając się z entuzjastycznym przyjęciem i owacjami na stojąco. Tournee zbiegło się z pierwszą edycją „Singer’s New York” – nowojorską odsłoną Festiwalu Kultury Żydowskiej „Warszawa Singera”.
Tournee Teatru Żydowskiego rozpoczęło się od występu w Julio Castillo Theater w Meksyku, gdzie artyści zaprezentowali spektakl „Bonjour Monsieur Chagall” w reż. Szymona Szurmieja i Gołdy Tencer. Kolejnymi punktami na trasie teatru były: Wilshire Ebell Theatre w Los Angeles, Scottish Rite Masonic Center w San Francisco, John Hancock Hall w Bostonie oraz Master Theatre w Nowym Jorku, gdzie artyści wykonali barwne widowisko muzyczne „Mazl Tov” w reż. Gołdy Tencer. Za każdym razem sale przekraczające 1000 miejsc wypełnione były do ostatniego miejsca, a publiczność entuzjastycznie reagowała na przedwojenne szlagiery.
mazl_tov_w_nowym_jorku2014

Wydarzenia w Nowym Jorku w ramach „Singer’s New York” były efektem rozszerzenia formuły festiwalu „Warszawa Singera” organizowanego przez fundację Shalom na miasta, w których żył, mieszkał i tworzył laureat literackiej nagrody Nobla – Icchok Baszewis Singer. Głównym wydarzeniem Singer’s New York był Koncert Galowy w Jewish Heritage Museum na dolnym Manhattanie, w którym wystąpili aktorzy Teatru Żydowskiego z towarzyszeniem nowojorskich muzyków – m. in. Franka Londona, Michaela Winograda i Zalmena Mlotka.
W Jewish Heritage Museum zaprezentowana została także wystawa „I ciągle widzę ich twarze”, niezwykła i wzruszająca kolekcja fotografii Żydów polskich, prezentowana w ponad 50 muzeach na całym świecie.
W programie Singer’s New York nie mogło zabraknąć prozy patrona festiwalu. W księgarni Barnes & Noble Upper West Side zorganizowano czytanie dla dzieci i młodzieży opowiadań dla dzieci I. B. Singera, w tym amerykańskiego wydania „Zlateh the Goat & Other Stories”.
Dopełnieniem tournee Teatru Żydowskiego i nowojorskiej edycji festiwalu „Singer’s New York” był występ w Konsulacie Polskim w Nowym Jorku podczas ceremonii wręczenia nagrody im. Jana Karskiego senatorowi Johnowi McCain, w którym uczestniczyła także Pierwsza Dama RP Anna Komorowska.
Choć członkowie Teatru Żydowskiego i Fundacji Shalom dopiero powrócili do Warszawy, wszyscy pracują już nad repertuarem teatru i kolejną edycją Festiwalu Singera!

Projekt jest współfinansowany ze środków finansowych otrzymanych z Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach konkursu na realizację zadania „Współpraca z Polonią i Polakami za granicą w 2014 r.

Projekt jest współfinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 XI Festiwal Warszawa Singera  –  dzień po dniu:

Jedenasta edycja Festiwalu Singera rozpoczęła się w piątek, 8 sierpnia w Biłgoraju, gdzie urodziła się matka I.B. Singera. W tym mieście, do 10 sierpnia trwały koncerty, spacery i spektakle teatralne. 17 sierpnia Festiwal przeniósł się do Leonicina,  miasta urodzenia Singera, a 22 sierpnia w wydarzeniach  festiwalowych wzięli udział mieszkańcy Radzymina. Tego samego dnia wystartowała warszawska część XI edycji – w kinie Iluzjon zainaugurowano przegląd filmowy , którego bohaterem był Michał Waszyński,  a w Teatrze Żydowskim wystawiono spektakl „Bóg zemsty”.

23.08

Pierwszą festiwalową sobotę otworzyła impreza z cyklu „Czytelnia pisarzy żydowskich: Mistrzowie czytają”. Prozę  I.L. Pereca przedstawił Włodzimierz Press.  W  budynku PAST-y odbył się wernisaż wystawy „The Creators” Jarosława Betleja, a w Foyer Teatru Żydowskiego – „Empty Void – fotografie z ulicy Próżnej”+ otwarcie wystawy Diti Ravner (Izrael).  Można było również obejrzeć monodram w wykonaniu Wiolety Komar pt. „Diva”,  a także wybrać się na spotkanie z Ryszardem Markiem Grońskim, z cyklu „Żydowski salon literacki”.  Festiwalowa publiczność bardzo ciepło przyjęła „Ostatnią miłość” – spektakl z udziałem Shmuela Atzmona-Wircera (Izrael), na podstawie opowiadania Icchoka Baszewisa Singera. Wieczorem, na zakończenie szabatu, w Synagodze im. Nożyków wzięliśmy udział w Hawdali poświęconej pamięci Szymona Szurmieja.

wircer.ostatniamilosc.fest2014

24.08

Drugi festiwalowy dzień rozpoczął się w południe od pikniku „Dziecięca Warszawa Singera” na Placu Grzybowskim, gdzie najmłodsi miło spędzili czas na warsztatach, spotkaniach z bajką, muzyką i tańcem. O 12.00 wiele osób wybrało się na „Oblicza Jidyszkajt” czyli dzień otwarty Centrum Kultury Jidysz, podczas którego odbyła się m.in. pokazowa lekcja języka jidysz, czytanie performatywne i pokaz filmowy. Bardzo ważnym wydarzeniem było spotkanie z cyklu „Czytelnia pisarzy żydowskich”. Fragmenty „Sklepów cynamonowych” Brunona Schulza zaprezentowała Anna Polony. Na dużej scenie Teatru w koncercie „Od Rosenfelda do Robesona – ludzkie oblicze pieśni jidysz” – wystąpili: Elmore James i Zalmen Mlotek. Natomiast w Synagodze im. Nożyków odbyło się Uroczyste Otwarcie Festiwalu – Koncert Kantorów, w którym wzięli udział śpiewacy młodego pokolenia  z Izraela: Moshe Fishel, Avraham Kirshenbaum, Elazar Vinograd oraz Jerusalem Cantors Choir.

kantorzy.synagoga.2014

25.08

W poniedziałek, w Centrum Kultury Jidysz, sporo osób uczestniczyło w dniu otwartym Uniwersytetu Trzeciego Wieku (m.in. pokaz i warsztaty tańca izraelskiego, warsztaty wycinanki żydowskiej, zajęcia plastyczne i teatralne).  Wielu koneserów literatury przybyło na spotkanie z udziałem Ireny Rybczyńskiej-Holland, Joanny Szczęsnej i Olgi Lipińskiej, z cyklu „Żydowski salon literacki” pt. „Irena Gelblum Conti di Mauro”, poświęcone łączniczce z getta i późniejszej polsko-włoskiej dziennikarce, pisarce i poetce, połączone z zapowiedzią „Wyboru Ireny” – najnowszej książki Remigiusza Grzeli.  XI Festiwal Warszawa Singera wystartował na Pradze! W Klubie Skład Butelek  można było wysłuchać wykładu Tomasza Krakowskiego pt. „Hamsa – ręka Fatimy, a może ręka Miriam”? „Kapliczki na podwórkach żydowskiej Pragi – historie przemilczane i niedopowiedziane” –  pod takim hasłem odbył się spacer z Katarzyną Chudyńską-Szuchnik. „Robot Planet” – międzynarodowa premiera izraelskiego spektaklu na podstawie opowiadania Stanisława Lema, który wielu widzów przyszło obejrzeć w Teatrze Żydowskim, to jedno z najważniejszych wydarzeń tegorocznej edycji. Tłum fanów muzyki jazzowej do ostatniego miejsca wypełnił klub festiwalowy Pardon, To Tu, podczas koncertu otwierającego „Singer Jazz Festival” z Haroldem Rubinem (Izrael), Mikołajem Trzaską oraz Pawłem Szamburskim w rolach głównych.

robotplanet.fest 2014

26.08

Następny festiwalowy dzień rozpoczęło spotkanie z z Haroldem Rubinem, legendarnym klarnecistą . W Austriackim Forum Kultury, Hannelore Brenner-Wonschick opowiedziała o książce „Dziewczęta z pokoju 28. Przyjaźń, nadzieja i przetrwanie w Theresienstadt”.  Anna Szałapak na dużej scenie Teatru Żydowskiego wystąpiła z programem „Grajmy Panu”.  Festiwalowy wtorek zakończył Singer Jazz Festiwal w Pardon To, Tu – koncertem „Spirit of Nadir” – Marcina i Bartłomiej Oleś DUO (Polska) oraz gościa specjalnego – Harolda Rubina.

27.08

 Nazajutrz można było m.in. wybrać się na spotkanie z Miriam Kainy z Izraela pt. „Płeć pod okupacją”. W Składzie Butelek na Pradze, Tomasz Krakowski wygłosił wykład „Przepowiadanie przyszłości w tradycji żydowskiej”.  Simone Pergman Trio (Austria) z koncertem Oriental Visions wystąpiło w Klubie Mamele. „Współczesny Jidyszland oczyma artystów” – taki tytuł nosił wykład Anny Rozenfeld zaprezentowany w Próżna-Hoiz.  W pierwszej części uroczystego koncertu w Kościele Wszystkich Świętych, wystąpiła Kapela Ze Wsi  Warszawa, w repertuarze przygotowanym specjalnie na XI edycję Festiwalu Warszawa Singera, później muzycy zaprosili na scenę Jorgosa Skoliasa. W Praskim Składzie Butelek zagrał legendarny zespół freejazzowy – „Wyrwali mi torbę na stalowej”. Środowy wieczór zdominował Singer Jazz Festiwal. W Teatrze Żydowskim z fenomenalnym koncertem wystąpił Daniel Zamir Quartet, a nieco później w Pardon To, Tu, New Trio z gościnnym udziałem Daniela Zamira.

kapela.jorgos.2014

28.08

 W czwartek w Centrum Kultury Jidysz odbyła się sesja naukowa pt. „Berlin – Warszawa”.  Andrzej Krakowski w Austriackim Forum Kultury  wygłosił wykład Sophie Tucker ٠ Anna Held ٠ Gilda Gray“.  Na spotkanie  z cyklu „Opowiedz mi swoją historię” , którego bohaterem był Lejb Fogelman, można się było wybrać do Mamele.
„Kot Rabina” – czytanie performatywne komiksu Joanna Sfara, w reżyserii Jacka Papisa, wystawiono na scenie na piętrze. Sporo osób zjawiło się w Pardon, To Tu na koncercie Christiana Dawida & DJ Lenara. W czwartkowy wieczór fani jazzu mieli ostatnią szansę, aby wziąć udział w Singer Jazz Festival. W Synagodze im. Nożyków zagrał Kuba Stankiewicz, w Teatrze Żydowskim zaśpiewała Lena Piękniewska, a w koncercie zamykającym ten cykl wystąpili: Jachna/Urowski/Olszewski Trio (Polska) oraz gościnnie Harold Rubin.

29.08

Publiczność drugiego festiwalowego piątku również nie mogła narzekać na brak muzycznych atrakcji! W Składzie Butelek zagrali: Paweł Szamburski & DJ Lenar i gość specjalny – Jerzy Rogiewicz. Spod instalacji „Kładka pamięci” na rogu Chłodnej i Żelaznej rozpoczął się „muzyczny spacer ulicami Warszawy, których już nie ma” z zespołem Trio Yas. Semer Label Reloaded zaserwował widzom przepiękny koncert w Teatrze Żydowskim. W Piwnicy Na Wójtowskiej wystąpili Klezmersi.  Wiele osób przyszło na Plac Grzybowski, aby uczestniczyć w „Shabat Shalom” – świątecznym wieczorze z udziałem m.in.Gołdy Tencer, Etel Szyc, Genady Iskhakova, Henryka Rajfera, Izabelii Rzeszowskiej i Moniki Chrząstowskiej.  Poza tym w tym dniu można było m.in. poznać historie opowiadane przez Mariana Lichtmana,  obejrzeć „Opowieść o Zuzannie Ginczance” – spektakl poetycko-muzyczny, wysłuchać prozy I. B. Singera w interpretacji Jerzego Stuhra i wybrać się do Mamele na spotkanie „W Kuchni mamy Soni”, którego bohaterem był  Janusz Tencer.

30.08

W „Czytelni pisarzy żydowskich” prozę Szolema Alejchema przedstawił Olgierd Łukaszewicz, a w Mamele odbyło się spotkanie z Dariuszem Stolą, dyrektorem Muzeum Historii Żydów Polskich, a później w tym samym miejscu wiele ciekawych historii opowiedział Zygmunt Rolat. Sporą widownię miał wieczór poezji Celii Dropkin, Pierwszej Damy poezji jidysz pt. „Der alef-bejs fun der – Alfabet miłości” . Katarzyna Chudyńska – Szuchnik poprowadziła  na Pradze spacer pod hasłem „Wspominając niebieski syfon – kupcy Bazaru Różyckiego do II wojny światowej”. Na Placu Grzybowskim jak co roku rozgościł się żydowski jarmark ze straganami, małymi sklepikami, warsztatami i kramami z pamiątkami. Na pewno każdy znalazł dla siebie coś wyjątkowego.
Przedostatni festiwalowy dzień obfitował w wiele atrakcyjnych wydarzeń.  W Austriackim Forum Kultury miało miejsce czytanie performatywne opowiadań Jacoba G. Rosenberga „Midrasze i przypowieści”.  Bardzo dużo osób wzięło udział w warsztatach tańca żydowskiego, które na Placu Grzybowskim poprowadził Guy Schalom. Wielu artystycznych wrażeń dostarczyła „Lola Blau” wg Georga Kreislera – monodram Mai Morgenstern (Rumunia). Podczas Nocy Klezmerów, czyli koncercie plenerowym na Placu Grzybowskim, wystąpił Alan Bern  w projekcie „Semer Label Reloaded”, z gościnnym udziałem Franka Londona oraz Trio Yas. Druga, festiwalowa sobota zakończyła się spektaklem „Bądź Pan Mądry i nie durniej, jak powiada Szymon Szurmiej”, którym aktorzy-przyjaciele złożyli hołd wieloletniemu Dyrektorowi Teatru Żydowskiego.

31.08

Ostatni dzień XI Festiwalu Warszawa Singera rozpoczął się od spektaklu Teatru Żydowskiego „O karpiu, kozie i trąbce, która gasiła pożary”,  na podstawie opowiadań I. B. Singera. W Austriackim Forum Kultury odbyło się spotkanie z Savyon Liebrecht, a w Restauracji Pasadena podczas „Przystanku poezja”, wiersze Debory Vogel, przedstawili aktorzy Teatru Żydowskiego: Mariola Kuźnik, Sylwia Najah i Rafał Rutowicz.  „W Żydowskim salonie literackim” można było się  spotkać z Andą Rottenberg oraz Dorotą Jarecką + bohaterką i autorką wywiadu rzeki pt. „Rottenberg. Już trudno”. W Mamele wystąpił duet Maria Pomianowska  & Dima Gorelik.  Spory tłum pojawił się na Placu Grzybowskim, aby posłuchać opowieści Macieja Nowaka o żydowskich tradycjach poskiej kuchni. Nieco później, w tym samym miejscu, na wielkie gotowanie czulentu zaprosili wszystkich zebranych Aneta i Jan Kuroniowie. Ważnym muzycznym wydarzeniem, w tym dniu, był koncert  Franka Londona i Yaakova Lemmera, z towarzyszeniem: Benjy Fox-Rosena oraz Trio YAS. Podczas koncertu finałowego na Placu Grzybowskim publiczność bawiła się znakomicie podczas występów Davida D’ora z zespołem oraz Franka Londona & Yaakova Lemmera oraz Trio YAS i Benjy Fox Rosena. XI Festiwal Warszawa Singera zakończył się tradycyjnie – „Kołysanką dla pamięci” przy Pomniku Bohaterów Getta.

1.09

Ostatnim, bardzo ważnym akcentem tegorocznej edycji była pokazana  w Teatrze Żydowskim – „Noc całego życia” – ostatni spektakl wyreżyserowany przez Dyrektora Teatru Żydowskiego – Szymona Szurmieja, wystawiany specjalnie podczas Festiwalu Warszawa Singera w 75 rocznicę wybuchu II Wojny Światowej.

Hawdala – poświęcona pamięci Szymona Szurmieja
Oddzielającą dzień święty od dnia powszedniego ceremonię Hawdali, w sobotę, 23 sierpnia o godz. 21.45  w Synagodze im. Nożyków (ul. Twarda 6), poprowadzą Hanna Kossowska i Etel Szyc. Tradycyjne pieśni szabatowe zaprezentują izraelscy kantorzy Avraham Kirshenbaum i Elazar Vinograd z towarzyszeniem Jerozolimskiego Chóru Kantorów, przy akompaniamencie Menachema Bristowskiego.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Mężczyzn obowiązują nakrycie głowy. Miejsca nie są numerowane. Liczba miejsc ograniczona.

Karta Stałego Widza
W tym sezonie Teatr Żydowski przygotował dla Państwa kilka wzorów Kart Stałego Widza. Każda z kart umożliwia Państwu zakup biletów nawet z 50% zniżką.
Cena karty to 50 złotych.
Regulamin:
1. Karta ważna jest do 30.06.2015 r.
2. Karta uzyskuje ważność po wpisaniu nazwiska właściciela i pozostawieniu kuponu rejestracyjnego w kasie teatru.
3. Z karty może korzystać tylko jej właściciel.
4. Kartę należy okazywać każdorazowo przy zakupie biletów.
5. Karta nie będzie honorowana na premierach, występach gościnnych, spektaklach zamkniętych.
6. Rezerwacja miejsc dokonywana jest na ogólnodostępnych zasadach.
7. Promocja Karta Stałego Widza nie łączy się z innymi promocjami Teatru Żydowskiego.
Posiadacz Karty Stałego Widza uprawniony jest do:
– jednorazowego zakupu 2 biletów z rabatem 50% na wszystkie spektakle poza tytułami „Skrzypek na dachu”, „Ach! Odessa-Mama…”
– wielokrotnego zakupu 2 biletów z rabatem 20% na wszystkie spektakle
Karta akceptowana jest wyłącznie w kasie teatru.

karta.stalego.widza.bonjour_monsieur_chagall_przod

„Po chińsku do Ciebie mówię”
W Klubie Mamele rozpoczął się już XI Festiwal Warszawa Singera. W czwartek, 21 sierpnia,  wystartowaliśmy czytaniem performatywnym sztuki Savyon Liebrecht w przekładzie Michała Sobelmana, pt. „Po chińsku do Ciebie mówię” w reżyserii Pawła Paszty.

Wystąpili: Ewa Greś, Małgorzata Trybalska, Ewa Tucholska, Ryszard Kluge i David Szurmiej.


Ewa Greś
fot. Janusz Paliwoda

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

fotorelacja ze spektaklu: tutaj >>>>>>
Konferencja prasowa
Fundacja Shalom zaprasza na konferencję prasową zapowiadającą XI edycję Festiwalu Kultury Żydowskiej Warszawa Singera w dniu19 sierpnia 2014 roku o godz. 12:00 do Teatru Żydowskiego im. Estery Rachel i Idy Kamińskich przz placu Grzybowski 12/16 w Warszawie.
Po konferencji zapraszamy na poczęstunek przy dźwiękach muzyki klezmerskiej.
zapr.konf.pras.2014_cr
Wernisaż wystawy Jarosława Betleja
W ramach Festiwalu Kultury Żydowskiej „Warszawa Singera” mamy przyjemność zaprosić Państwa na uroczysty wernisaż wystawy sztuki olejnej autorstwa Jarosława Betleja w dniu 21 sierpnia 2014 r. o godz. 17.00 na XI p. historycznego budynku PAST-y
ul. Zielna 39, BOOM.
Wystawa trwa do 30. września 2014 r.
R.S.V.P. (za potwierdzeniem obecności)
do 20. sierpnia 2014 r.
na adres: pr@boom.com.pl lub tel: +48 22 654 42 05.
plakat_the_creators
XI Festiwal Warszawa Singera w Biłgoraju
Zapraszamy w ten weekend do Biłgoraja na XI Festiwal Warszawa Singera. W tamtejszym  Centrum Kultury (ul. Kościuszki 16), będzie można wziąć udział w takich wydarzeniach jak:  spotkanie z Bellą Szwarcman-Czarnotą, warsztaty słowa, spacer śladami biłgorajskich Żydów, OSTATNIA MIŁOŚĆ – spektakl w reżyserii i z udziałem Shmuela Atzmona-Wircera (Izrael) na podstawie opowiadania Icchoka Baszewisa Singera. W niedzielę, 10 sierpnia o godz. 20.00 rozpocznie się
KONCERT FINAŁOWY, podczas którego wystąpią m.in. laureaci Ogólnopolskiego Turnieju Recytatorskiego im. I.B. Singera oraz zespoły Biłgorajskiego Centrum Kultury.
fot. spektakl „Ostatnia miłość”
ostatnia_milosc.spektakl

 

Śniadanie Singera – żydowskie przysmaki
Zapraszamy w sobotę, 9 sierpnia w godz. 8:00-16:00 na Targ Śniadaniowy, dedykowany postaci Isaaca Bashevisa Singera.
Miejsce: Żoliborz, Aleja Wojska Polskiego, róg Śmiałej. WSTĘP WOLNY.
Wydarzenie jest zapowiedzią zbliżającego się XI Festiwalu Kultury Żydowskiej w Warszawie.
Cały dzień będziemy smakować kulturę jidysz po przez specjalnie przygotowane potrawy, koncert muzyki klezmerskiej, warsztaty dla dzieci i spotkania literackie wokół książek Noblisty. Na warsztaty kulinarne zaprasza Jan Kuroń.
W programie:
– 10.00-11.00 – Koncert muzyki klezmerskiej
– 10:00-11:30 – Baśniowy świat Singera – warsztaty dla dzieci, zapisy: festiwalsingera@rebeliamedia.pl
– 10:30-12:00 – Wokół kuchni żydowskiej – warsztaty pokazowe Jana Kuronia, zapisy: festiwalsingera@rebeliamedia.pl
– 11:30-13:00 – Literackie śniadanie z Singerem – aktywne spotkanie z książką, zapisy: kolacjeliterackie@gmail.com

sniadanie-singera-plakat

 

Spot: nowoczesność, tradycja, muzyka, teatr, zabawa, literatura
Zapraszamy do obejrzenia spotu reklamującego XI Festiwal Warszawa Singera.
Aby zobaczyć ten 30 sekundowy klip, wystarczy kliknąć w poniższe zdjęcie
.

spot2014

Festiwal Singera zagra w Biłgoraju, Leoncinie i Radzyminie
Zapraszamy w piątek, 8 sierpnia o godz. 20.00 do Biłgorajskiego Centrum Kultury na koncert zespołu KLEZMAHOLICS.

Szanowni Państwo, Drodzy Przyjaciele,
w tym roku wychodzimy poza warszawskie opłotki. Zostajemy na Placu Grzybowskim i ulicy Próżnej, ale jedziemy także do Leoncina i Radzymina, gdzie wytyczono szlak Singera i upamiętniono jego rodzinny dom. Jedziemy do Biłgoraja, miasta Baszewy i ortodoksyjnych wujów-rabinów, a przede wszystkim Ester Kreitman – starszej siostry sławnego Icchoka i mniej popularnego Israela Joszui, wybitnej, niezasłużenie zapomnianej pisarki.
8,9 i 10 sierpnia Festiwal Singera gra w Biłgoraju, 17 sierpnia w Leoncinie, 21 sierpnia w Radzyminie. ZAPRASZAMY!
fot.
https://www.facebook.com/pages/Klezmaholics/107996002570199?fref=ts

klezmaholics222

Darmowe wejściówki już są dostępne
Czwartego sierpnia rozpoczęła się dystrybucja bezpłatnych wejściówek i biletów na XI Festiwal Kultury Żydowskiej Warszawa Singera, który potrwa od 23 do 31 sierpnia 2014 roku.
Imprezy festiwalowe będą odbywać się w Teatrze Żydowskim-Centrum Kultury Jidysz, na Placu Grzybowskim, w okolicach ulicy Próżnej oraz w Austriackim Forum Kultury. Organizatorem festiwalu jest Fundacja Shalom. Na większość wydarzeń obowiązują bezpłatne wejściówki, które od 4 sierpnia można odbierać w biurze festiwalowym (adres: Teatr Żydowski, Plac Grzybowski 12/16), a bilety na część odpłatną sprzedawane będą w kasie Teatru Żydowskiego (tel. 22 8505656) oraz na http://www.teatr-zydowski.art.pl/repertuar i na stronie www.eventim.pl

UWAGA DZIENNIKARZE i FOTOREPORTERZY!
W celu otrzymania akredytacji na XI edycję Festiwalu Warszawa Singera (23-31 sierpnia), należy wypełnić formularz znajdujący się pod linkiem:

https://docs.google.com/forms/d/1QxQquB_olQxKkVcLX8D661FO-B2Wv7UiysP3Y1lqE04/viewform

Termin nadsyłania zgłoszeń mija 18 sierpnia.
ZAPRASZAMY!
fot. Janusz Paliwoda

golda.konferencjaprasowa.fet2013

Spotkanie z literaturą na XI Festiwalu Warszawa Singera
W ramach programu literackiego spotkamy się z dziełami dotyczącymi emancypacji kobiet i kwestii gender oraz próbą odpowiedzi na pytanie, czy tradycja nie jest przeszkodą w rozwoju. Prócz doskonale znanych klasyków, takich jak Schulz, Perec, Szolem Alejchem, publiczność będzie miała okazję poznać żydowski komiks czy podyskutować o sztuce współczesnej. Program literacki festiwalu będzie realizowany w kilku równolegle prowadzonych cyklach spotkań. Szczególnie ciekawie przedstawia się projekt czytań performatywnych. To tutaj będziemy mieli okazję spotkać się z wybitnymi, współczesnymi tekstami pisarzy, którzy na co dzień podejmują tematy zakorzenione w kulturze żydowskiej. 21 sierpnia jako pierwsza z cyklu zostanie zaprezentowania sztuka „Po chińsku do Ciebie mówię”, wielokrotnie docenianej izraelskiej autorki Savyon Liebrecht . Tekst opowiada o spotkaniu z trudną przeszłością wojenną. Za reżyserię i opracowanie muzyczne odpowiedzialny jest Paweł Paszta, doskonale znany publiczności teatralnej. (16.00, Teatr Żydowski). Savyon Liebrecht będzie ponadto gościem festiwalu. Spotkanie z pisarką stanowić będzie niecodzienną okazję do poznania jej warsztatu pracy, inspiracji i wrażliwości. (Austriackie Forum Kultury, 31.08, godz. 13.00).
na zdjęciu: Włodzmimierz Press/ fot. Janusz Paliwoda

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

CHRISTIAN DAWID zaprasza na XI Festiwal Warszawa Singera

Klarnecista zespołu Trio Yas, zaprasza na Noc Klezmerów na Placu Grzybowskim, 30 sierpnia o godz. 20.00 (wstęp wolny), a także na spacer muzyczny, 29 sierpnia o 16.30 oraz na koncert w Teatrze Żydowskim, 31 sierpnia o godz. 17.00.

Konkurs festiwalowy

Ogłaszamy KONKURS dotyczący nazwy tegorocznego znaku (na zdjęciu) Festiwalu Warszawa Singera. Propozycje można przysyłać do poniedziałku (21 lipca) na nasz fejsbukowy adres mejlowy (jako wiadomość), albo na adres:sekretariat@shalom.org.pl, w tytule mejla należy wpisać: KONKURS.
Autora/kę najlepszej, najbardziej pomysłowej nazwy nagrodzimy jednym podwójnym zaproszeniem na koncert KAPELI ZE WSI WARSZAWA & Jorgosa Skoliasa (27 sierpnia, godz. 18:30, Kościół Wszystkich Świętych). Wejściówka będzie do odebrania na początku sierpnia w biurze festiwalowym.
Gotowi? Zatem zaczynamy naszą zabawę!

singer_2014_konkurs.znak

Bilety w sprzedaży online

Rozpoczęła się już SPRZEDAŻ BILETÓW ONLINE na niektóre imprezy XI Festiwalu Warszawa Singera, odbywające się w Teatrze Żydowskim, m.in. koncerty: Kapeli ze Wsi Warszawa & Jorgosa Skoliasa; Anny Szałapak; Daniela Zamira, Franka Londona, Yaakova Lemmera, Benjy Fox Roden & Tio Yas oraz spektakle: „Robot Planet” I „Ostatnia miłość”.
Online można już także kupić bilety na wrześniowe spektakle repertuarowe Teatru Żydowskiego.
Szczegółowe informacje i możliwość zakupu:
http://www.teatr-zydowski.art.pl/repertuar/w-przyszlym-miesiacu
ZAPRASZAMY SERDECZNIE!

kapela_wvb_nord_promo_by_radek_polak_13

ALAN BERN zaprasza na XI Festiwal Warszawa Singera

Twórca projektu SEMER LABEL RELOADED zaprasza na koncert w Teatrze Żydowskim, 29 sierpnia o godz.20.30.

Singer Jazz Festival 2014

Podczas jedenastej edycji Festiwalu Kultury Żydowskiej Warszawa Singera 2014 po raz pierwszy zaprezentowany zostanie cykl imprez jazzowych pod hasłem „Singer Jazz Festival”. Poświęcone one będą żydowskim muzykom i kompozytorom oraz przewijającym się w jazzowych formach artystycznych motywom muzyki żydowskiej. Singer Jazz Festival potrwa 5 dni, od poniedziałku (25.08) do piątku (29.08) i będzie obejmował kilkanaście wydarzeń. Wystąpią m.in. tacy genialni artyści  jak:  HAROLD RUBIN i  DANIEL ZAMIR, MIKOŁAJ TRZASKA i KUBA STANKIEWICZ

mikolaj_trzaska_fot.piotrwoloszyk

Wioleta Komar w monodramie DIVA

23 sierpnia o godz. 17.30 zapraszamy do Teatru Żydowskiego (scena na piętrze) na monodram DIVA w wykonaniu Wiolety Komar. Reżyseria: Stanisław Miedziewski.
Bohaterką „Divy” jest śpiewaczka operowa Nora Sedler „primadonna assoluta” światowych scen operowych – postać fikcyjna, ale, jak mówią twórcy, „wysoce prawdopodobna”.
Jesienią 1941 roku Nora Sedler została deportowana do łódzkiego getta. Przybyła w transporcie wraz z dużą grupą żydowskich artystów z Europy Zachodniej. Wiele lat po wojnie jest dojrzałą kobietą, wybitną śpiewaczką – uniknęła Zagłady, ale za jaką cenę?….
Impreza biletowana, bilety do nabycia w kasie Teatru Żydowskiego od 4 sierpnia 2014 r., tel. 22 850 56 56 oraz na www.eventim.pl iwww.teatr-zydowski.art.pl

wioleta_komar

Koncert Anny Szałapak – „Grajmy Panu”

26 sierpnia o godz. 20.00 zapraszamy do Teatru Żydowskiego na koncert ANNY SZAŁAPAK zatytułowany „Grajmy Panu”. Artystce krakowskiego kabaretu Piwnica pod Baranami, akompaniować będzie zespół w składzie: Konrad Mastyło (fortepian), Tomasz Góra (skrzypce), Michał Braszak (kontrabas).
W programie koncertu znajdą się też najbardziej znane utwory z repertuaru artystki utrwalone na płytach: „Z czego składa się świat”, „Żywa woda”, „Serca na rowerach”. Autorami tekstów są m. in. Osip Mandelsztam, Bruno Schulz, Bolesław Leśmian.
Więcej:
http://www.teatr-zydowski.art.pl/wydarzenia/festiwal-singera-grajmy-panu-koncert-anny-szalapak
Bilety do nabycia w kasie Teatru Żydowskiego od 4 sierpnia 2014 r., tel. 22 850 56 56

anna_szalapak

ROZMOWA ZESHMUELEM SHOHATEM

Już w sierpniu izraelski reżyser Shmuel Shohat przyjedzie do Warszawy, by na festiwalu XI Festiwalu Warszawa Singera zaprezentować swój najnowszy spektakl pt. „Robot Planet„, oparty na twórczości Stanisława Lema. W wywiadzie opublikowanym na portalu „Na Temat.pl” Shohat mówi m.in. o tym co zmarły kilka lat temu Lem powiedziałby o dzisiejszym świecie, a także o zagrożeniu technologią.

Zapraszamy do lektury:

Wywiad ze Shmuelem Shohatem

SINGER’S JEWISH JAZZ FESTIWAL

Podczas tegorocznej edycji, wystartuje projekt Singer’s Jewish Jazz Festiwal, w ramach którego zagrają gwiazdy izraelskiej sceny jazzowej –
Daniel Zamir i Harold Rubin. Wydarzenie uświetni także występ znakomitego pianisty Kuby Stankiewicza, który przypomni festiwalowej publiczności utwory wybitnego kompozytora Victora Younga.

na zdjęciu: Harold Rubin

haroldrubin.fest.2014

LOLA BLAU

Ciekawie zapowiada się repertuar teatralny XI FESTIWALU KULTURY ŻYDOWSKIEJ WARSZAWA SINGERA . Zobaczymy m.in. monodram pt. „Lola Blau” Mai Morgenstern, odtwórczyni roli Marii w filmie „Pasja” Mela Gibsona. Zapraszamy! Szczegóły wkrótce!

fot. https://www.facebook.com/maia.morgenstern.oficial?fref=photo

l.morfenstern.fest2014

SKOLIAS zagra z KAPELĄ

26 sierpnia w Kościele Wszystkich Świętych w koncercie KAPELI ZE WSI WARSZAWA jako gość specjalny wystąpi JORGOS SKOLIAS, znakomity wokalista, a także kompozytor, znany ze współpracy z takimi zespołami jak Krzak, Dżem, Osjan, Tie Break oraz muzykami, Tomaszem Stańko i Zbigniewem Namysłowskim.

https://www.facebook.com/jskolias?fref=ts

Wejściówki w cenie 25 zł do nabycia w kasie Teatru Żydowskiego od 4 sierpnia 2014 r., tel. 22 850 56 56 oraz na www.eventim.pl.
Miejsca nie są numerowane.
Więcej info:
http://www.teatr-zydowski.art.pl/wydarzenia/festiwal-singera-uroczysty-koncert-kapela-ze-wsi-warszawa-jorgos-skolias

Mistrzowie będą czytać Singera

Jedną z wielu atrakcji XI Festiwalu Warszawa Singera będzie interpretacja twórczości Isaaca Bashevisa Singera przez wielkich polskich aktorów: Olgierda Łukaszewicza, Annę Polony i Włodzimierza Pressa, w ramach cyklu „Mistrzowie czytają Singera”. Szczegóły wkrótce. Zapraszamy!

Kantorzy młodego pokolenia w Synagodze
Koncerty kantoralne w Synagodze im. Nożyków należą do największych wydarzeń festiwalowych. W tym roku zaproszenie Fundacji Shalom, przyjęła światowa czołówka kantorów młodego pokolenia, m.in. ELAZAR VINOGRAD, AVREYMI KIRSHNBOUM i MOSHE FISHEL z towarzyszeniem chóru z Izraela THE JERUSALEM CANTORS CHOIR. Szczegółowe informacje już wkrótce.
na zdjęciu: Avreymi Kirshnboum

avraham_kirshenbaum.fest2014

Festiwalowe atrakcje teatralne

Wiele interesujących propozycji teatralnych znajdzie się w programie tegorocznego FESTIWALU WARSZAWA SINGERA. Będzie można zobaczyć m.in. monodram pt. „Lola Blau” Mai Morgenstern, odtwórczyni roli Marii w filmie „Pasja” Mela Gibsona oraz polską premierę „Planety Robotów” na podstawie opowiadań Stanisława Lema, w reżyserii jednego z najwybitniejszych twórców izraelskich Shmuela Shohat. Widzowie będą również mieli okazję obejrzeć przedstawienie dla dzieci i dorosłych „O karpiu, kozie i trąbce, która gasiła pożary” na podstawie opowiadań I. B. Singera, w wykonaniu aktorów Teatru Żydowskiego. Szczegóły wkrótce. ZAPRASZAMY!

Daniel Zamir wystąpi w Teatrze Żydowskim

27 SIERPNIA o godz. 20.00 na Dużej scenie Teatru Żydowskiego odbędzie się KONCERT JAZZOWY – Daniel Zamir Quartet, w składzie: Daniel Zamir (saksofon), Omri Mor (pianino), Gilad Abro (kontrabas), Amir Bresler (perkusja). A po koncercie rozpocznie się Jam Session w klubie Pardon, To Tu, gdzie Zamir wystąpi z polskimi muzykami. Zapraszamy!

https://www.youtube.com/watch?v=xRWmuqTayxA

Bilety w cenie 60/50 zł do nabycia w kasie Teatru Żydowskiego od 4 sierpnia 2014 r., tel. 22 850 56 56 oraz www.eventim.pl.
Więcej informacji:
http://www.teatr-zydowski.art.pl/wydarzenia/festiwal-singera-koncert-jazzowy-daniel-zamir-quartet
http://www.teatr-zydowski.art.pl/wydarzenia/festiwal-singera-koncert-jazzowy-daniel-zamir-quartet

01.danielzamir_fot. archiwum_artysty

FESTIWAL WARSZAWA SINGERA ZAPRASZA WOLONTARIUSZY!

W związku ze zbliżającą się XI edycją Festiwalu Kultury Żydowskiej Warszawa Singera, Fundacja Shalom poszukuje wolontariuszy. Tegoroczna edycja odbędzie się w dniach 23 sierpnia – 31 sierpnia 2014 roku, ale Twojej pomocy będziemy potrzebować już wcześniej!
Jeśli chcesz być częścią wielu niezwykłych artystycznych wydarzeń, a przy okazji zdobyć doświadczenie i umiejętności organizacyjne, zgłoś się do nas. Mamy nadzieję, że wolontariat podczas Festiwalu „Warszawa Singera” dostarczy ci wielu niezapomnianych wrażeń. Czekamy na twój entuzjazm i pozytywną energię!
Wszyscy chętni mogą się zgłaszać, pisząc na adres:
sekretariat@shalom.org.pl lub  shalom@shalom.org.pl
Na wszelkie pytania odpowie Ewa Rosowska, tel. 22 620 30 36.

pirog.laplayafot.tadeuszstraczek

DAVID DO’R zaśpiewa na Placu Grzybowskim

Gwiazdą XI Festiwalu Warszawa Singera będzie DAVID D’OR – światowej sławy izraelski kontratenor (jego skala głosu przekracza 4 oktawy). Ten genialny artysta pochodzi z libijskiej rodziny kantorów, których przodkowie wywodzili się z Andaluzji. Poszukiwanie korzeni doprowadziło go do odkrycia piękna śpiewu synagogalnego. Do’r wystąpi podczas koncertu finałowego na Placu Grzybowskim, w niedzielny wieczór, 31 sierpnia. Wstęp wolny. Zapraszamy!

dawiddor

Zapraszamy na wydarzenia festiwalowe!

*  Warto się wybrać do Klubu Mamele, we środę, 27 sierpnia na koncert  mezzosopranistki – Simone Pergmann. Austriacka artystka zdobywa serca publiczności wyjątkowymi interpretacjami starej i nowej muzyki sefardyjskiej , a także pieśni jidysz.

*  W czwartek, 28 sierpnia zapraszamy do Synagogi im. Nożyków na koncert świetnego jazzowego pianisty, Kuby Stankiewicza, znanego ze współpracy m.in. z saksofonistą Scottem Hamiltonem, trębaczem Art Farmerem Janusz Muniakiem, Tomasze Szukalskim, Anną Marią Jopek i Zbigniewem Namysłowskim.

http://www.youtube.com/watch?v=TlQci-70GMg

 * Na koncert znakomitego klarnecisty, Christiana Dawida i DJ Lenara można będzie się wybrać do Klubu Mamele w czwartek, 28 sierpnia.

* Fanów nowej, awangardowej muzyki żydowskiej nie może zabraknąć na koncercie Tria – Szamburski/Lenar/Rogiewicz w Klubie Skład Butelek na Pradze, w piątek 29
sierpnia.

* Na dużej scenie Teatru Żydowskiego, w piątek 29 sierpnia wystąpi zespół SEMER LABEL RELOADED, założony przez znakomitego pianistę i akordeonistę, Alana Berna. Zaprosił on do współpracy wyśmienitych artystów. Grupę tworzą: Paul Brody (trąbka), Lorin Sklamberg (wokal), Mark Kovnatskiy (skrzypce), Martin Lillich (bass), Sveta Kundish (wokal), Fabian Schnedler  (wokal). Ten band wykonujący m.in. popularne piosenki żydowskie, pieśni ludowe i  muzykę  kantoralną zagra również podczas Nocy Klezmerów w sobotni wieczór, 30 sierpnia.
https://www.youtube.com/watch?v=yOXYCPzq7Ro
(fot. Adam Berry)

* W Teatrze Żydowskim, w niedzielę, 31 sierpnia zagrają fenomenalni artyści: Frank London, Yaakov Lemmer oraz Trio YAS (Christian Dawid – clairnet, Guy Schalom – drums, Sanne Möricke – accordion)
http://www.youtube.com/watch?v=qvfUrYWJ7Mo

* Koncert finałowy na Placu Grzybowskim rozpocznie się w ostatni festiwalowy wieczór, w niedzielę 31 sierpnia. Wystąpią: Dawid Do’r (światowej sławy izraelski kontartenor), Frank London (wybitny nowojosrki trębacz i kompozytor) oraz Jacov Lemmer (jeden z najlepszych amerykańskich kantorów).

Więcej szczegółów o tych i innych wydarzeniach opublikujemy już wkrótce. Bądżcie z nami!

Zagra KAPELA ZE WSI WARSZAWA! 

KAPELA ZE WSI WARSZAWA/WARSAW VILLAGE BAND wystąpi we wtorek, 26 sierpnia w Kościele Wszystkich Świętych przy Placu Grzybowskim ze specjalnie przygotowanym na tę okazję repertuarem, podczas XI edycji Festiwalu Kultury Żydowskiej Warszawa Singera (23-31 sierpnia) . Zapraszamy serdecznie!

fot: https://www.facebook.com/WarsawVillageBand

kapela

Zapraszamy na XI Festiwal Warszawa Singera!

Informujemy, że kolejna – XI edycja Festiwalu Kultury Żydowskiej Warszawa Singera odbędzie się w dniach 23-31 sierpnia 2014 roku. Bądźcie z nami!

koncert_finalowy2013.kayah.fot. magdalena_sztuk.kopia
Koncert finałowy X Festiwalu Singera/fot. M.Sztuk

Zapraszamy na XI Festiwal Warszawa Singera!

Zapraszamy na XI Festiwal Warszawa Singera!

Informujemy, że kolejna – XI edycja Festiwalu Kultury Żydowskiej Warszawa Singera odbędzie się w dniach 23-31 sierpnia 2014 roku. Bądźcie z nami!

koncert_finalowy2013.kayah.fot. magdalena_sztuk.kopia
Koncert finałowy X Festiwalu Singera/fot. M.Sztuk

Edycja X

X EDYCJA FESTIWALU WARSZAWA SINGERA
24 SIERPNIA – 1 WRZEŚNIA 2013 R.


Relacja dzień po dniu:

piątek, 23.08

Z okazji 90-lecia urodzin i 65-lecia pracy artystycznej Szymon Szurmieja zaprezentowano MIĘDZY DNIEM A NOCĄ. DYBUK – spektakl w reżyserii i adaptacji Szymona Szurmieja, na podstawie utworów „Dybuk” oraz „Dzień i noc” Szymona An-skiego.

sobota, 24.08

 W Klubie La Playa podczas imprezy „La Playa: Warszawa-Tel Awiw” odbył się m.in. w pokaz kulinarny Jaśka Kuronia „Izraelska kuchnia wielu smaków”, warsztaty tańca żydowskiego z Michałem Pirógiem, koncert Sióstr Rajfer oraz warsztaty dla dzieci. Gwiazdą imprezy „Piknik Rodzinny: Big Beat na Muranowie” była Ania Rusowicz, która zaśpiewała m.in. kilka utworów legendarnego zespołu Śliwki. W Akademii Sztuk Pięknych odbyły się wernisaże wystaw Krystyny Piotrowskiej: „Portrety w technice własnej oraz Ryszarda Horowitza „All that Jazz! – portrety jazzowe”. Wieczorem można było obejrzeć spektakl Teatru Żydowskiego pt.  „KAFKA TAŃCZY”, na podstawie sztuki Timothy’ego Daly’ego „Kafka dances”, w tłumaczeniu Lecha Mackiewicza.

niedziela, 25.08

Przy Andersa 15 odbył się Dzień Otwarty w Centrum Kultury Jidysz (m.in. lekcja języka jidysz, warsztaty: piosenki, dla dzieci, czytania literatury jidysz i spektakl „Pamiętnik Blumki”). Bardzo ważnym wydarzeniem było spotkanie  z Israelem Zamirem, synem I.B.Singera. Na małej scenie Teatru Żydowskiego można było obejrzeć znakomity spektakl „My, Żydzi Polscy” Juliana Tuwima. Na dużej scenie Teatru wystąpił genialny Ron Davis. Natomiast w Synagodze im. Nożyków odbyło się Uroczyste Otwarcie Festiwalu – Koncert Kantorów.

poniedziałek, 26.08

W Centrum Kultury Jidysz przy ul. Andersa 15 sporo osób uczestniczyło w dniu otwartym Uniwersytetu Trzeciego Wieku (m.in. pokaz i warsztaty tańca izraelskiego, warsztaty wycinanki żydowskiej oraz występ kabaretu „Golden Age”). W Klubie Mamele można było zobaczyć spektakl „Opowiadania nie tylko dla dzieci” na podstawie prozy I.B.Singera. Wielu koneserów literatury przybyło na promocję książki „Wolne” Remigiusza Grzeli, z udziałem m.in. Julii Hartwig. Spacer dotyczący Wielkiej Synagogi na Tłomackiem poprowadziła Katarzyna Chudyńska-Szuchnik. Wieczorem spektakl „Yentl”przedstawił Teatr Żydowski z Bukaresztu. X Festiwal Warszawa Singera wystartował na Pradze! W Klubie Skład Butelek  odbył się pokaz filmów: „I to wszystko zamienia się w taniec” i „Zid parch”. Przed projekcją zaproszono na degustację wina izraelskiego.

wtorek, 27.08

Piąty festiwalowy dzień rozpoczęło spotkanie z Piotrem Pazińskim.  W Mamele w spektaklu „Warszawo Ma!” wystąpiła Danuta Stankiewicz. W Austriackim Forum Kultury Bella Szwarcman-Czarnota opowiedziała o książce „Rabin bez głowy i inne opowieści z Chełma” Menachema Kipnisa. Tomasz Stańko w pierwszej części koncertu w Kościele Wszystkich Świętych wystąpił z zespołem Kroke, później zaprosił na scenę New York Quartet. Była ta prawdziwa jazzowa uczta, wzbogacona żydowską nutą. Krzysztof Kiljański zaśpiewał na dużej scenie Teatru Żydowskiego, m.in. piosenki Jonasza Kofty i kilka żydowskich szlagierów. Na Pradze z Placu Szembeka wyruszył spacer z Katarzyną Chydyńską-Szuchnik, a Tomasz Krakowski wygłosił wykład o żydowskiej demonologii w Kawiarni Chmury. Festiwalowy wtorek zakończył się w Składzie Butelek Przystankiem Poezja (Jeszaje Szpigel).

środa, 28.08

Festiwalowa środa rozpoczęła się spektaklem „Monogram M” Teatru Hybrydy Uniwersytetu Warszawskiego. W Próżna-Hoiz Maria Antosik-Pieli wygłosiła wykład „Syjonistki – emancypantki na łamach prasy żydowskiej („1892-1939). W AFK odbył się pokaz filmu „Może w jakimś innym życiu”. Na wernisaż wystawy „Impresje” Witolda i Andrzeja Popiela można było się wybrać do praskiego Klubu Skład Butelek. Sporą publiczność zebrał spektakl  „Noc całego życia” .Olga Mieleszczuk z „Pieśniami żydowskiego Polesia” wystąpiła w Klubie Mamele. Festiwalowa środa zakończyła się koncertem duetu Postaremczak & Szpura w Pardon, To Tu.

noc.calego.zycia01.imgm5392jb

czwartek, 29.08

W Centrum Kultury Jidysz odbyła się sesja naukowa dotycząca twórczości Juliana Tuwima. Anna Rozenfeld w Próżna-Hoi wygłosiła wykład o audycjach żydowskich w Polskim  Radiu po II wojnie światowej. Niezwykle ciekawie o Żegocie opowiedział na dużej scenie Teatru Żydowskiego prof. Władysław Bartoszewski. „Słoneczny mit” – spektakl poetycko-muzyczny wystawiono na małej scenie Teatru Żydowskiego. Spod katedry przy Floriańskiej wyruszył spacer dotyczący żydowskich mieszkańców warszawskiej Pragi. W Teatrze Żydowskim wiązankę, nie tylko żydowskich szlagierów zaśpiewał Dudu Fisher. Sporo widzów obejrzało na skwerze Placu Grzybowskiego „Proces”– spektakl plenerowy Teatru Formy z Wrocławia. Koncert Großmütterchen Hatz Salon Orkestar odbył się w Cudzie nad Wisłą. Fanów nowoczesnej muzyki żydowskiej nie zabrakło na praskich koncertach przy ul. 11 listopada 22. W wypełnionym na maksa Składzie Butelek zagrał kwartet HOZIM, a w Hydrozagadce wystąpili klezmerzy z OTHER EUROPEANS BAND.

piątek, 30.08

Publiczność festiwalowego piątku nie mogła narzekać na brak muzycznych atrakcji! Na „Patelni” przy stacji Metro Centrum rozpoczął się spacer po Warszawie z zespołem Tsigunz Fanfara Avantura. Muzycy oprowadzili tańczący korowód po nieistniejących już ulicach przedwojennej stolicy. Duet Alan Bern & Christian David zaserwował widzom przepiękny koncert w Pardon, To Tu. W Mamele zagrał Horny Trees. W Hotelu Bristol można było posłuchać Sióstr Rajfer. Wiele osób przyszło na Plac Grzybowski, aby uczestniczyć w „Shabat Shalom” – świątecznym wieczorze z udziałem m.in.Gołdy Tencer, Etel Szyc i Genady Iskhakova. Joshua Nelson zaśpiewał rewelacyjnie na Placu Grzybowskim.  Porwał publiczność do spontanicznego tańca, śpiewania i klaskania. Lautari- Other Europeans Band zagrał w Teatrze Żydowskim i został entuzjastycznie przyjety przez publiczność. Poza tym można było m.in. obejrzeć spektakl „Dotknij wiatru, dotknij wody” – adaptację sceniczną powieści „Touch the water,touch the wind”Amosa Oza, a także wziąć udział w spotkaniu z Filipem Białowiczem, uczestnikiem buntu więźniów w obozie zagłady w Sobiborze. Na Pradze w Klubie Skład Butelek wystapiło Trio Michała Milczarka.

sobota, 31.08

Publiczność festiwalowa uczestniczyła w ostatnich wydarzenia X Festiwalu Warszawa Singera po prawej stronie Wisły. Ulicami Nowej Pragi prowadził szlak spaceru muzycznego z zespołem TSIGUNZ FANFARA AVANTURA, który zakończył się koncertem tej kapeli na podwórku przy ul. 11 listopada 22.
Na Placu Grzybowskim jak co roku rozgościł się żydowski jarmark ze straganami, małymi sklepikami, warsztatami i kramami z pamiątkami. Na pewno każdy znalazł dla siebie coś wyjątkowego. Przedostatni festiwalowy dzień obfitował w wiele atrakcyjnych wydarzeń. Na małej scenie Teatru Żydowskiego Candelaria Saenz Valiente przedstawiła performans „Golem”. Bardzo dużo osób wzięło udział w warsztatach tańca żydowskiego, które na Placu Grzybowskim poprowadził Guy Schalom. Wielu artystycznych wrażeń dostarczył „Marienbad” – spektakl Teatru Żydowskiego. Podczas Nocy Klezmerów czyli koncercie plenerowym na Placu Grzybowskim wystąpił Other Europeans Band.

niedziela, 1.09

W AFK odbyło się interesujące spotkanie z prof. Szewachem Weissem, z udziałem Zygnunta Rolata. „Zibn grozn fun di grozn” [Siedem źdźbeł trawy] to wieczór poezji Avroma Suckewera. Fragmenty prozy poetyckiej i wiersze w Pardon To Tu, zaprezentowały: Anna Rozenfeld i Adrianna Janota Słocińska. Akompaniował na klarnecie – Christian Dawid. W spotkaniu „W kuchni mamy Soni” udział wzięli m.in.  Gołda i Janusz Tencer, Szymon Szurmiej, Dawid Szurmiej, Rivka Ostaszewski i Konrad „Kony” Czarkowski. Na skwerze Placu Grzybowskiego sporo osób uczestniczyło w popołudniu tanecznym w rytmie tanga pt. „Jidysz na trawie”. „Humor żydowski itepe. Między kiczem a autentyzmem”. Pod takim hasłem odbyła się w Empiku dyskusja „Cwiszn. Żydowskiego kwartalnika o literaturze i sztuce”z udziałem: Aliny Całej, Belli Szwarman-Czarnoty, Elżbiety Janickiej, i Marka Tuszewickiego. Moderowała: Karolina Szymaniak. Duet Pomianowska & Gorelik wystąpił w Klubie Mamele. Spotkanie z maszgijachem: pogadanka o kaszrucie – teoria i praktyka odbyło się w Restauracji Koszernej Galil. Jednym z najważnieżniejszych wydarzeń x Festiwalu Warszawa Singera było wystawienie spektaklu „The Dybbuk. Between Two Worlds” Teatru Narodowego Habima z Izraela. Podczas koncertu finałowego na Placu Grzybowskim publiczność bawiła się wyśmienicie podczas występów JOSHUY NELSONA z chórem gospel, KAYAH & Transoriental Orchestra oraz CUKUNFT Big Band.

Dziękujemy wszystkim za udział i wspaniałą zabawę w święcie kultury żydowskiej – X Festiwalu Warszawa Singera! Zapraszamy za rok!                                                      

Więcej zdjęć:

X Festiwal Warszawa Singera (24.08.13)

X Festiwal Warszawa Singera (24.08.13) część 2

La Playa (24.08. fot. Tadeusz Strączek)

W obiektywie Jacka Barcza (25.08.13)

X Festiwal Warszawa Singera (26.08.13)

W obiektywie Jacka Barcza (27.08.13)

X Festiwal Warszawa Singera (28.08.13)

X Festiwal Warszawa Singera na Pradze (29.08.13)

X Festiwal Warszawa Singera (29.08.13)

X Festiwal Warszawa Singera w obiektywie Jacka Barcza (29.08.13)

X Festiwal Warszawa Singera (30.08.13)

Noc Klezmerów: OTHER EUROPEANS BAND w obiektywie Jacka Barcza(31.08.13)

Koncert finałowy w obiektywie Jacka Barcza (1.09.13)

X Festiwal Warszawa Singera (1.09.13)

DO POBRANIA

[PROGRAM]X_Festiwal_Warszawa_Singera[2013]

plakatduzy.xfest.2013

duzekoncertfinalowy.dworcadyka.fot.jacekbarcz

Dziękujemy

DZIĘKUJEMY ZA WSPARCIE

01_MST                   zakochaj_sie03_MKDIN

logo_min.adm.i.cyfrlogo_ambasadaUSA07_AI