AKTUALNOŚCI
16. FESTIWAL WARSZAWA SINGERA – 24.08-1.09.2019

Do kolejnej edycji Festiwalu Warszawa Singera zostało dokładnie 111 dni.

Widzimy się już niedługo, festiwal – a przynajmniej jego główna, warszawska część – odbędzie się od 24 sierpnia do 1 września 2019 roku.

image002

SZCZĘŚLIWEGO ŚWIĘTA PESACH!

pesachswaqd

Wszystkim naszym przyjaciołom życzymy szczęścia i radości z wszystkich dobrych rzeczy w życiu oraz wesołych, pogodnych i spokojnych świąt Pesach!

Zespół Fundacji Shalom

SZCZĘŚLIWEJ CHANUKI 5779

chanukija

 

Życzymy Wam i Waszym rodzinom radosnych i spokojnych świąt.

Świąt pełnych miłości oraz ciepłej, rodzinnej atmosfery.

Szczęśliwej Chanuki!

 

Zespół Fundacji Shalom

Polityka prywatności serwisu

Sprawdź  >> tutaj <<

Szana Towa!

apple-661726_960_720

Wszystkim Przyjaciołom,

 z okazji święta Rosz ha-Szana życzymy słodkiego i dobrego Nowego 5779 Roku!

 Szana Towa!

 Gołda Tencer i zespół Fundacji Shalom

Dziękujemy!

A42B4558

Drodzy Goście, Artyści i Przyjaciele Festiwalu Warszawa Singera!

Dziękujemy, że byliście z nami podczas szczególnej, jubileuszowej edycji Festiwalu – na koncertach, spektaklach, spotkaniach autorskich, warsztatach i wykładach!

Zakończyliśmy XV edycję tego wyjątkowego spotkania z kulturą żydowską. Wyjątkowego dzięki Wam i atmosferze, jaką stworzyliście. Na ulice Warszawy powrócił na chwilę nie tylko świat z książek Singera, lecz także wszystko to, co ma do zaoferowania współczesna kultura żydowska na świecie.

Bardzo się cieszymy, że mogliśmy to wydarzenie dla Was i z Wami stworzyć i dziękujemy, że byliście z nami!

Zapraszamy za rok na XVI edycję Festiwalu Kultury Żydowskiej Warszawa Singera!

Gołda Tencer wraz z zespołem festiwalowym

Pierwszy weekend festiwalowy już za nami

Weekend inaugurujący warszawską część Festiwalu Warszawa Singera odbył się w dniach 25 i 26 sierpnia 2018. Było trochę deszczowo, trochę zimno, więc artyści festiwalowi tym mocniej podgrzewali atmosferę. A program był jak zwykle bogaty.

Zapraszamy na krótki przegląd najważniejszych wydarzeń podczas tych dwóch dni.

  • Uroczyste otwarcie Festiwalu Warszawa Singera – koncert kantoralny „The Lemmers”

slider2

Galeria zdjęć: tutaj

  • „Okno na Waliców” – dzień poświęcony wielokulturowej historii i przyszłości ulicy Waliców

02.DSC_0239

  • „Noc w wielkim mieście” – koncert Jazz Bandu Młynarski – Masecki

01.DSC_0283

  • „Hana’s suitcase” [Walizka Chany] – spektakl Teatru Nephesh z Izraela

chyba hanas

fot. Marta Kuśmierz, Janusz Paliwoda

Maria Hirszbein – jedna z najważniejszych polskich producentek filmowych, czyli festiwalowy program filmowy FINY

Bohaterką programu filmowego Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego w ramach jubileuszowego 15. Festiwalu Kultury Żydowskiej Warszawa Singera będzie Maria Hirszbein – jedna z pierwszych kobiet, która w polskim kinie przedwojennym zajmowała się produkcją filmową. Przegląd odbędzie się od 25 do 30 sierpnia w kinie Iluzjon. 

Maria Hirszbein – producentka filmowa

Maria Hirszbein urodziła się 5 marca 1889 roku w Zgierzu. Ukończyła Akademię Handlową w Berlinie. W 1924 roku rozpoczęła pracę w wytwórni Leo-Forbert, która produkowała filmy fabularne i dokumentalne w języku jidysz. Dwa lata później wykupiła udziały wytwórni i zmieniła jej nazwę na Leo-Film. Początkowo głównym reżyserem produkowanych przez Leo-Film obrazów był Henryk Szaro, a później Juliusz Gardan. W roku 1932 odniosła wielki sukces, produkując  „Legion ulicy”. Aleksandra Forda. Opowieść o  życiu warszawskich gazeciarzy uznana została za najlepszy film roku i do dziś uchodzi za jedno z arcydzieł kina przedwojennego. Niestety, do dnia dzisiejszego nie zachował się nawet we fragmencie.

W tym samym, 1932 roku, wspólnikiem Marii Hirszbein został architekt i scenograf Bolesław Land. Przez trzy lata to on miał decydujący wpływ na działalność wytwórni. Dopiero po jego śmierci w roku 1936 Hirszbein ponownie przejęła kontrolę nad Leo-Film. Po wyprodukowaniu komedii „Papa się żeni” Michała Waszyńskiego wróciła do współpracy z Henrykiem Szaro.

Maria Hirszbein należała też do założycieli i działaczy Polskiego Związku Producentów Filmowych, a także była członkiem władz Polskiego Związku Przemysłowców Filmowych. Zmarła w czasie II wojny światowej. Okoliczności jej śmierci nie są jasne – zginęła we wrześniu 1939 roku podczas oblężenia Warszawy albo – jak głosi inna wersja – została zamordowana w roku 1942 podczas likwidacji warszawskiego getta.

Maria Hirszbein była jedną z nielicznych kobiet, które w polskim kinie przedwojennym zajmowała się produkcją filmową. Zależało jej, by każde nowe dzieło Leo-Filmu wnosiło do kinematografii coś nowego. Nie bała się ryzyka, podejmowała nowe tematy (np. „Zew morza” – pierwszy polski film morski, „Legion ulicy” – pierwszy polski film podejmujący problematykę społeczną), stawiała na debiutantów. To w jej wytwórni zaczynali karierę reżyserzy Henryk Szaro i Juliusz Gardan oraz aktorzy Nora Ney, Franciszek Brodniewicz, Tola Mankiewiczówna, Helena Grossówna, Tadeusz Fijewski. W opinii tych, którzy z nią pracowali nazwisko Marii Hirszbein powinno figurować na czołowych kartach złotej księgi filmu polskiego.

O przeglądzie

Przegląd obejmie pięć spośród wyprodukowanych przez Marię Hirszbein filmów. Pokazom towarzyszyć będą prelekcje. Z wyjątkiem zrekonstruowanego cyfrowo „Zewu morza” filmy prezentowane będą na taśmach 35 mm.

Zew morza

I to właśnie „Zewem morza” Henryka Szaro, pierwszym filmem w historii polskiego kina, którego akcja częściowo zaczyna się na morzu, rozpoczniemy przegląd. Seans poprzedzi rozmowa poświęcona Marii Hirszbein i sytuacji kobiet w międzywojennym przemyśle filmowym, którą poprowadzi dr hab. Monika Talarczyk. Udział w spotkaniu udział wezmą udział dr hab. Małgorzata Radkiewicz oraz Michał Pieńkowski. Kolejną produkcją w przeglądzie będzie „Policmajster Tagiejew” Juliusza Gardana, która przyniosła Leo-Film sukces kasowy, a reżyserowi zasłużone pochwały. Dramat oparty na powieści Gabrieli Zapolskiej porusza problem prześladowania Polaków w jednym z miasteczek pod zaborem rosyjskim. Pokazowi towarzyszyć będzie  muzyka na żywo.

Następnie zmienimy klimat na komediowy. Scenarzystą pierwszej komedii – „10% dla mnie” – był współwłaściciel Leo-Film Bolesław Land. Władysław Brun z miesięcznika „Kino”, tak pisał o filmie Gardana: (…) góruje bezsprzecznie nad swojemi poprzednikami „krajowego wyrobu” – odrobiną inteligencji, której nigdy zadużo, a zawsze zamało było w polskich filmach. Papa się żeni” Michała Waszyńskiego to zabawna komedia omyłek rozgrywająca się w świecie artystycznych elit. Według recenzji z „Kuriera Warszawskiego”: „Farsa tryska humorem. Oczywiście tym beztroskim i bezpretensjonalnym humorem”.

Papa się żeni fot. Jerzy Sten

Dwa ostatnie filmy w przeglądzie wyszły spod ręki Henryka Szaro. „Kłamstwo Krystyny” to typowy dla tego okresu melodramat o tematyce społeczno-obyczajowej, na motywach powieście Stefana Kiedrzyńskiego. Ona jest skromną urzędniczką, on zamożnym inżynierem – zakochują się w sobie, ale ich miłość napotyka na przeszkody.

Ślubowanie” to dźwiękowy remake w języku jidysz filmu Zygmunta Turkowa z 1924 roku. W domu sławnego cadyka dwaj przyjaciele ślubują, że jeśli ich dzieci będą odmiennych płci, to połączą je węzłem małżeńskim. Kiedy jednak kilkanaście lat później Rachela i Jakub spotkają się i pokochają, na drodze ich szczęścia nieoczekiwanie staną ojcowie…

Szczegółowy program przeglądu: tutaj.

Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny po raz kolejny jest partnerem Festiwalu Warszawa Singera.

Teatralnie na Festiwalu Warszawa Singera

Już od 22 sierpnia, jeszcze przed oficjalnym startem Festiwalu Warszawa Singera, rozpocznie się teatralna część tego wyjątkowego wydarzenia kultury żydowskiej w Europie. Teatralna oferta prezentuje się ciekawie – będzie  można wybierać pośród różnorodnych gatunków spektakli i form teatralnych. Na festiwal przyjadą zespoły teatralne z Izraela, zobaczymy też przegląd najgłośniejszych przedstawień warszawskiego Teatru Żydowskiego.

Goście z Izraela

W tym roku Festiwal gościć będzie zespoły teatralne z Izraela: Teatry Yiddishpiel oraz Nephesh.

Głośny spektakl „Hana’s suitcase” (Walizka Hany) pokaże Teatr Nephesh z Izraela. W roku 2000 Centrum Holokaustu w Tokio w Japonii otrzymuje z Muzeum Auschwitz pustą walizkę podpisaną „Hana Brady”. Kim była i jaki był jej los? Oto wyjątkowa historia z czasów Holokaustu, który wykracza poza granice wyznaczone przez czasoprzestrzeń i uczy o tym, co zdarzyło się 70 lat temu, nadal pozostając ważna i uniwersalna.

„Walizka Hany” to dla widza emocjonalna jazda bez trzymanki… Łzy i śmiech, współczucie i złość, wszystko to się przeplata… Doskonałe! – pisał o przedstawieniu Ori Golan z Jerusalem Post.

7

Teatr Nephesh pokaże także sztukę „Gimpel The Fool” (Gimpel Głupek), monodram Doriego Engela prezentowany i nagradzany na całym świecie. Łatwowierność, dziecięca naiwność i pełna akceptacji postawa Gimpla, zwłaszcza wobec wszechobecnej zdrady i szyderstwa, jego niezłomna wiara w Boga i ludzka dobro – to przewijające się motywy w scenicznej adaptacji opowiadania I.B. Singera, patrona festiwalu.

Kolejny gość z Izraela, Teatr Yiddishpiel, pokaże spektakl muzyczny „Baj Mir Bistu Szejn” oparty na historii The Barry Sisters, amerykańskich piosenkarek klezmerskich. Spektakl przeplatany jest ich największymi hitami. Drugi spektakl Teatru Yiddishpiel na Festiwal Singera –„Only Fools Are Sad” (Tylko głupcy się smucą) Dana Almagora – to wielki hit w Izraelu i na Broadwayu. Historia ludzi, którzy wierzyli, że radość miłość i siła są w życiu najważniejsze. W rytmicznym, kolorowym języku teatru toczy się przedstawienie pełne humoru i poruszających scen, dzięki któremu widzowie poznają świat chasydów i współczesne państwo Izrael.

"Tylko głupcy się smucą", fot. Materiały prasowe Teatru
„Tylko głupcy się smucą”, fot. Materiały prasowe Teatru

Spektakle teatrów izraelskich grane są w języku hebrajskim i jidysz z tłumaczeniem na język polski.

Teatr Żydowski

Warszawa Singera to doskonała okazja do obejrzenia po raz pierwszy lub przypomnienia sobie spektakli warszawskiego Teatru Żydowskiego, który zaprezentuje na festiwalowej scenie swoje przedstawienia z ostatnich sezonów teatralnych.

W warszawskiej Synagodze im. Nożyków dwukrotnie zobaczyć będzie można przedstawienie „Chumesz Lider” wg Icyka Mangera, w reż. Andreia Munteanu, z muzyką skomponowaną przez Dova Seltzera, jednego z najwybitniejszych współczesnych kompozytorów i dyrygentów na świecie. Icyk Manger zabiera nas w podróż w bogaty świat tradycji jidysz, w której towarzyszą nam pogodne, żartobliwe i pouczające wiersze „Chumesz lider” („Pięć ksiąg Tory” i ich biblijni bohaterowie przedstawieni jako współcześni autorowi Żydzi z małego miasteczka, jakich było wiele w dwudziestoleciu międzywojennym).

chumesz_lider_fot.m.hueckel_14

Spektakl Teatru Żydowskiego zatrzyma gości festiwalu w klimacie międzywojnia spektaklem „Jak w przedwojennym kabarecie” w reż. Gołdy Tencer. Spektakl pełen piosenek i humoru, scen z życia, porwie urokiem radości i entuzjazmu tamtego czasu.

„Wiera Gran” w reż. Jędrzeja Piaskowskiego to awangardowe spojrzenie na kabaretową aktorkę i pieśniarkę, której postać, nawet po śmierci, budzi wiele kontrowersji. Gwiazda przedwojennych warszawskich kabaretów, teatrów muzycznych, modnych kawiarni i radiowego „Podwieczorku przy mikrofonie” pokazana jest przez twórców w nowych, zdumiewających aranżacjach i odważnych interpretacjach. To niejedyna artystka, której życie i twórczość stały się pokusą do opowiedzenia w teatrze. Na festiwalu zobaczymy również „Idę Kamińską” – w reż. Gołdy Tencer, wg sztuki „Mój teatr” Henryka Grynberga, z Joanną Szczepkowską w roli tytułowej, z muzyką na żywo w wykonaniu Maurycego Idzikowskiego, Radka Polakowskiego i Pawła Szamburskiego.

ida_kaminska_fot.m.hueckel_11

Festiwal Warszawa Singera pokaże również głośny spektakl Teatru Żydowskiego we współpracy z Teatrem Polskim w Warszawie „Kilka obcych słów po polsku” w reż. Anny Smolar. Na Dużej Scenie Teatru Polskiego zobaczymy m.in. Grażynę Barszczewską, Katarzynę Herman, Barbarę Kurzaj, Martę Kurzak, Joannę Rzączyńską czy Jerzego Walczaka. Spektakl o Marcu’68 pokazanym z zupełnie innej perspektywy niż dotychczas, bazujący na rozmowach, które krytyk teatralny Mike Urbaniak przeprowadził w Izraelu, Stanach Zjednoczonych i Europie.

Bogaty repertuar Teatru Żydowskiego na Festiwalu Singera uzupełni urocza komedia z „happy endem” – „Szabasowa dziewczyna” w reż. Marcina Sławińskiego. Także dzieci znajdą coś dla siebie – spektakl edukacyjny dla dzieci Ostatni Syn”, który w przystępny sposób odkrywa przed widzami tajniki wierzeń i religii świata.

Małe formy teatralne

W programie festiwalu znajdzie się również wiele małych form teatralnych, kabaretów, spotkań literackich i autorskich, a także czytań performatywnych i wieczorów poezji.

Tadeusz Kwinta pokaże monodram „Gdzie jest mój Homel?”, złożony z przypowieści i songów Lejzorka Rojtszwańca, wg „Burzliwego życie Lejzorka Rojtszwańca” Erenburga. Spektakl pełen muzyki i żydowskiego humoru, poezji i mądrości, sowizdrzalskiej przekory i szczypty zadumy, w którym oprócz Tadeusza Kwinty występują muzycy z Piwnicy pod Baranami. Na festiwalu pojawią się również inne monodramy, m.in.: „Do Polski”, spektakl Sławomira Hollanda wg Abrahama Suckewera z muzyką Michała Górczynskiegoczy „Zupa Rybna W Odessie” – spektakl przedstawiający postać Jana Karskiego z nowej perspektywy, stawiający pytania o zasadność jego misji, drążący temat obojętności świata na jego raporty. W cyklu „Opowiedz mi swoją historię” spotkamy się z Shmuelem Atzmonem-Wircerem i jego córką Anat Atzmon, którzy zaprezentują postaci dwóch największych żydowskich komików XX wieku. „Dzigan & Schumacher Forever” (Nieśmiertelni Dżigan i Szumacher) to spotkanie przepełnione humorem, piosenkami i opowieściami oraz fragmentami filmów z ich występami.

W tym roku cykl Czytelnia Pisarzy Żydowskich – Mistrzowie Czytają gościć będzie Maję Komorowską i Macieja Stuhra. Na scenie kabaretowej zobaczymy „Ja chciałem uprzedzić, że nie lubię przesady”, spektakl złożony z tekstów tak wybitnych autorów, jak Julian Tuwim, Antoni Słonimski, Marian Hemar czy Jerzy Jurandot, z muzyką znamienitych kompozytorów m.in.: Henryka Warsa, Jerzego Petersburskiego, Artur Golda czy Szymona Kataszeka.

 

Cały ten jazz na Festiwalu Kultury Żydowskiej Warszawa Singera

25 sierpnia – 2 września

Miłośnicy jazzu wiedzą, że Festiwal Warszawa Singera to jedno z najciekawszych wydarzeń w jazzowym kalendarium Warszawy. W tym roku program jest wyjątkowo bogaty, bo i edycja Festiwalu jest specjalna – podwójnie jubileuszowa: 15-lecie Festiwalu i 30-lecie Fundacji Shalom, która jest pomysłodawcą i realizatorem wydarzenia.

Nasz Festiwal to pomost między tradycją a współczesnością, to szacunek na wyjątkowej spuścizny i otwartość na nowość, świeżość i eksperymenty. Nie boimy się odważnych projektów artystycznych, zapraszamy bezkompromisowych, otwartych twórców. Taka jest Warszawa Singera – mówi Gołda Tencer, inicjatorka i dyrektor artystyczny warszawskiego Festiwalu Kultury Żydowskiej.

Koncerty, spotkania i warsztaty odbywać się będą w różnych warszawskich lokalizacjach, głównie w Teatrze Kwadrat, Synagodze Nożyków, na Scenie Letniej Teatru Żydowskiego,  w Klubie Harenda i Austriackim Forum Kultury. Udział w koncertach wezmą wybitni, cenieni i wyczekiwani muzycy z Polski i różnych zakątków świata. Międzynarodowe składy zespołów,  nieoczekiwane połączenia, wielokulturowe muzyczne projekty zapewniają wysoki i oryginalny poziom koncertów.  Każdy jazzofil znajdzie w programie coś, w czym zapragnie uczestniczyć.

Dyrektorem artystycznym Singer Jazz Festiwal jest Adam Baruch, wybitny krytyk muzyczny. Dzięki niemu Festiwal to nie tylko koncerty i warsztaty muzyczne, ale także możliwość bliższego spotkania i poznania ulubionych wykonawców. Cykl spotkań OPOWIEDZ MI SWOJĄ HISTORIĘ, będzie unikatową okazją do posłuchania, co gwiazdy mają do powiedzenia o sobie, swojej pracy artystycznej i kontekstach twórczych. Gośćmi Adama Barucha będą: Kenneth Dahl Knudsen, Theo Jörgensmann, Verneri Pohjola i Dominique Pifarély.

 

A co będzie się działo na festiwalowych scenach?

Inauguracją będzie koncert Oleś Brothers i Theo Jörgensmanna, którzy po kilku latach przerwy ponownie spotykają się na jazzowej scenie Festiwalu z koncertem TRANSGRESSION. Theo Jörgensmann – niemiecki instrumentalista, uznawany za jednego z najwybitniejszych twórców współczesnego brzmienia jazzowego klarnetu oraz Oleś Brothers w składzie Marcin Oleś (kontrabas) Bartłomiej Oleś (perkusja), zaliczani do ścisłej czołówki polskiego jazzu i muzyki improwizowanej. Ich oryginalne podejście do tworzenia muzyki można prześledzić na blisko czterdziestu wydanych albumach. Mają status jednych z najbardziej kreatywnych artystów na polskiej i europejskiej scenie muzycznej. Jako trio współpracują ze sobą nieprzerwanie od 2003 roku. Przez lata wypracowali własny unikatowy styl. Prezentowany na Festiwalu najnowszy album to kwintesencja tego stylu – głosy trzech muzycznych indywidualistów łączą się, tworząc muzykę pełną narracji, wirtuozerii, pięknych melodii oraz kipiącą jazzowym dynamizmem.

TheoJoergensmann
Theo Joergensmann, fot. archiwum artysty

 Nie będzie to jedyny koncert z udziałem Theo Jörgensmanna. Wystąpi on jeszcze z trzema młodymi, interesującymi zespołami jazzowymi. Pierwszy z nich to Sundial Trio – Wojciech Jachna (trąbka), Grzegorz Tarwid (fortepian), Albert Karch (perkusja), drugi to grupa em3, w składzie Emil Miszk (trąbka), Adam Żuchowski (kontrabas) i Sławomir Koryzno (perkusja), a trzeci zespół to Stanisław Słowiński Trio, w którym występują: Stanisław Słowiński (skrzypce), Justyn Małodobry (kontrabas) i Dawid Fortuna (perkusja). Koncerty odbędą się w Klubie Harenda.

 Wśród gwiazd zagranicznych pojawi się Dominique Pifarély, słynny francuski skrzypek, który wystąpi w koncercie VIOLIN SUMMIT. Towarzyszyć mu będą Adam Bałdych i Mateusz Smoczyński oraz RGG Trio, w składzie Łukasz Ojdana, Maciej Garbowski i Krzysztof Gradziuk.

Dominique Pifarély
Dominique Pifarély, fot. archiwum artysty

Kwintet Kennetha Dahla Knudsena w międzynarodowym składzie zaprezentuje utwory z najnowszego albumu TÉTÉ. Obok duńskiego kompozytora i lidera zespołu wystąpią równie genialni muzycy: mieszkający w Miami izraelski saksofonista Uri Gurvich, kostarykański perkusista, na co dzień grający z Julio Iglesiasem – Rodolfo Zuniga, wschodząca gwiazda francuskiej pianistyki jazzowej – Gauthier Touxem oraz bardzo uzdolniony polsko-kongijski gitarzysta Brian Massaka. Inspiracje muzyczne utworów z albumu TÉTÉ sięgają do rytmów Afryki i Ameryki Łacińskiej, a ekspresją nawiązują do żydowskich piosenek ludowych. Czerpią także z szeroko rozumianej muzycznej tradycji europejskiej. Ale przede wszystkim są to bardzo odważne, nowatorskie kompozycje.

Szczególnie nastrojowo zapowiada się koncert WOMAN IN BLACK, w którym wystąpi Sasha Strunin – polska wokalistka z rosyjskim rodowodem oraz Gary Guthman Quartet, ze swoim liderem Gary Guthmanem – amerykańskim trębaczem mieszkającym w Polsce, Piotrem Wrombelem (fortepian), Pawłem Pańtą (kontrabas) i Cezarym Konradem (perkusja). To utrzymana w klimacie „jazz noir” muzyczna opowieść o przemianie młodziutkiej dziewczyny w świadomą kobietę i dojrzałą artystkę. Znakomite kompozycje i nowoczesne aranżacje Garego Guthmana, będące połączeniem swingu i jazzu ze współczesnymi brzmieniami, wspierają wokalistkę w tej pięknej opowieści o kobiecości i składają się na wspaniałe muzyczne widowisko.

Nie zabraknie znanych i lubianych gwiazd polskich. Jazz Band Młynarski-Masecki wystąpi w koncercie NOC W WIELKIM MIEŚCIE. Wybitny pianista Marcin Masecki razem z Janem Emilem Młynarskim powołali do życia zespół odwołujący się do starej tradycji polskich orkiestr jazzowych międzywojnia. W repertuarze Jazz Bandu znalazły się utwory swingowe, w większości nieznane. Nie zabraknie też kilku wyjątkowych tang, z których polscy kompozytorzy znani byli na całym świecie. Całe przedsięwzięcie skupione jest wokół ducha postaci Adama Astona – znanego przedwojennego polskiego śpiewaka rozrywkowego, Henryka Warsa – najważniejszego polskiego przedwojennego pianisty, aranżera i kompozytora, a także Jerzy Petersburskiego czy braci Artura i Henryka Goldów. Aranżacje Marcina i głos Janka nadają całości zupełnie nowy oddech, czyniąc tę muzykę aktualną i użytkową, do tańca i wzruszeń.

Fanów Doroty Miśkiewicz ucieszy wiadomość, że wokalistka wystąpi na Singer Jazz Festiwal. Będą jej towarzyszyć pianiści: Włodzimierz Nahorny, Marcin Wasilewski i Piotr Orzechowski oraz zespół Atom String Quartet w składzie Dawid Lubowicz (skrzypce), Mateusz Smoczyński (skrzypce), Michał Zaborski (altówka), Krzysztof Lenczowski (wiolonczela). Koncert,  zatytułowany PIANO.PL, jest kontynuacją bezprecedensowego wydarzenia zrealizowanego w maju 2016 roku w Warszawie, podczas którego na jednej scenie wraz z Dorotą Miśkiewicz zaprezentowało się kilkunastu najwybitniejszych polskich pianistów trzech generacji. Swoim koncertem Dorota Miśkiewicz składa hołd polskiej pianistyce. Fortepian to polska specjalność, spośród wielu doskonałych muzyków, to właśnie pianiści wiodą w Polsce prym – zauważa. Od Fryderyka Chopina – który był nie tylko znakomitym kompozytorem, pianistą, ale i… improwizatorem! – po światowej sławy Krzysztofa Komedę. Nagranie z koncertu wywołało ogromne uznanie środowiska muzycznego i poza nominacją do Fryderyka 2016, zarówno Dorocie Miśkiewicz, jak i samemu albumowi przyniosło jeszcze wiele prestiżowych nagród i wyróżnień. Publiczność Festiwalu Warszawa Singera będzie miała niepowtarzalną okazję wysłuchania nieco „pomniejszonej”, ale wciąż imponującej rozmachem prezentacji jedynego w swoim rodzaju przedsięwzięcia Doroty Miśkiewicz i czołówki polskich pianistów.

Nahorny2_fot. Piotr Gruchała
Włodzimierz Nahorny, fot. Piotr Gruchała

Muzyczny projekt CONTEMPORARY SONUS zaprezentuje grupa RGG wraz z Verneri Pohjola, trębaczem i kompozytorem z Helsinek. Zespół RGG wystąpi w składzie: Łukasz Ojdana – wyrazisty pianista z najmłodszej generacji muzyków europejskich, Maciej Grabowski – kontrabasista eksplorujący motywy XX-wiecznych twórców i spajający swe kompozycje słowiańskim liryzmem oraz Krzysztof Gradziuk – uznawany za jednego z najbardziej oryginalnych perkusistów współczesnej europejskiej sceny muzycznej.

Zapraszamy na jazzowe święto wielbicieli jazzu, miłośników muzyki i tych wszystkich, którzy lubią twórcze fuzje, nieoczekiwanie asocjacje i niemożliwe połączenia. Na Singer Jazz Festiwal wszystko jest możliwe!

Starsze Wpisy >>